PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Moeizame arbeid voor geestelijk volksgezondheid IJssel zet duizenden hectaren land blank 8ILT GROTE SPEURTOCHT NAAR 7 ONTSNAPTE GEVANGENEN WEER EEN ATOOMGELEERDE OP DE ZWARTE LIJST Vandaag GENERAAL H. G. WINKELMAN TE SOESTERBERG OVERLEDEN 195e Jaargang-No. 305 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W de Pagter Hoofdred. G. Ballintjjn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. 1 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 29 Dec. 1952 ADVERTENTIEPRIJS C et. per mm Minimum p. advertentie l 3.— Ing mededelingen driemaal Uriel Kleine advertenties imax 8 regels) van 1—5 regels f 1 - Iedere regel meer 20 cent. J3rieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P Z.C. Middelburg telef. 26. Bur Vlissingen Walstr 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51, telef 3841. Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g 2228) Oostburg. Finlandstraat 2, telef 16. Terneuzen. Brouwerijstr 2. Zlerikzee. N Bogerdstr C 1 OVERSTROOMDE GEBIED OMVANGRIJK. Zutphen omringd door het water Locaal verkeer op vele plaatsen gestagneerd. Talryke landeryen, boomgaarden, wegen, eteenbakltèryen en boerderij- en in het Overijsselse staan onder water en nog steeds stygt het LJssel- water. Voortdurend stuwt de nvier grote hoeveelheden water het land in. Onder de gemeenten Steenderen en Warnsveld ten Zuiden van Zutphen staan 5000 h.a. land blank. De havenkaden te Deventer zijn overstroomd. Het water is de huizen binnengedrongen, hetgeen in geen jaren is voorge komen. Vele boeren, die hun bouwland op de linkeroever van de IJssel hebben, werden door het water verrast en konden niet tydig hun hooi en stro, him aardappelen en voederbieten in veiligheid brengen, waardoor vry veel verloren is gegaan. De veerdienst te Deventer hield nog juist enige ruimte over voor aan- en afvoer der passagiers op de lin ker IJsseloever, doch zal bij een was van slechts enkele centimeters stil gelegd worden, omdat de dijkscoupu- re ter plaatse dan moet worden ge sloten en de oude rijksweg nog slechts enkele centimeters boven het water uitsteekt. Zaterdagavond bezweek de bedij king om de bouwput van het in aan bouw zijnde electrische gemaal „Baakse beek" aan de weg van Baak naar Zutphen en hetzelfde ge beurde bij het gemaal te Bronkhorst. De schade bedraagt vele duizenden guldens en de algehele dichting van de Baakse overlaat zal vertraging ondervinden. Nu een plan van Eisenhower Hij zou de communisten tot een „eervolle vrede" willen dwingen. Volgens berichten uit de naaste om geving van generaal Eisenhower zou deze besloten hebben in de komende maanden een groot strategisch plan voor het gehele Verre Oosten tot uit voering te brengen. Het doel van de ze „aanvallende strategie" zou zyn de communisten in het defensief te drin gen, te verhinderen, dat zy op een nieuw front zouden aanvallen en hen te dwingen tot het aanvaarden van een „eervolle vrede". Tegelijkertijd zou Eisenhower de vrede in Indo-China en Malakka wil len herstellen en de veiligheid van Formosa, Japan en de Philippijnen willen verzekeren. Eisenhower zou zyn plan tijdens het bezoek van Churchill aan de Ver. Staten in Januari met deze willen bespreken. Intussen werd uit de Zuid-Koreaanse hoofdstad Poesan gemeld, dat Eisen hower de nota, welke president Syng- man Rhee hem tijdens zijn bezoek aan Korea heeft overhandigd, thans zorgvuldig bestudeert. Zoals bekend, heeft Syngman Rhee aangedrongen op een snelle uitbreiding van de Zuid- Koreaanse strijdkrachten, het ontke tenen van een grootscheeps offensief in de richting van de Jaloe en 't slui ten van een Pacific-verdrag, waarin Japan een rol van ondergeschikte be tekenis toebedeeld zou krijgen. Frankrijks grootste in- en uitbreker weer gegrepen. Hij stal kerkschatten uit de kathedraal van Rheims. Claudius JLdogier, een bekende Franse inbreker, die er prat op gaat dat hij uit elke gevangenis weet te ontsnappen, is Zaterdagochtend vroeg gearresteerd, nadat hij voor de 18e maal was uitgebroken. Liogier zat een straf van 20 jaar dwangarbeid uit wegens het stelen van ae kerkschatten van de kathe draal van Reims. Op 8 November wist hij, slechts gekleed in een onder broek uit de gevangenis van Reims te ontsnappen. Hij had de spijlen van zijn cel doorgezaagd en brak vervol gens in de timmermanswerkplaats van de gevangenis in, waar hij een ladder wegnam, waarmede hij over de acht meter hoge gevangenismuur wist te verdwijnen. Liogier's strafregister is echter het langste van het gehele Franse poli- tie-archief. In het geheel heeft hy wegens 12 grote inbraken terechtge staan. Onder de voorwerpen, welke hij in 1948 uit de kathedraal van Reims had gestolen, bevonden zich een co- £ie van de kroon van Napoleon en de roon van de Franse koning Karei X. Nederlandse opvarende van de „Champollion" weer thuis. Mej. Cariy Hulsman, de enige Ne derlandse opvarende van de „Cham pollion" die voor de kust van Bei- roeth schipbreuk leed is in haar ou derlijk huis te Nijmegen terugge keerd. Zij hoopt binnenkort nogmaals op weg te gaan naar de Nederlandse ambassade te Bagdad om daar haar betrekking als secretaresse te aan vaarden. Zy achtte haar redding een klein wonder. Op advies van enige vrouwe lijke passagiers is zij in een geïmpro viseerd badcostuum van de hoge re ling in zee gesprongen. Op weg naar de kust dreigde zij haar reddinggor del te verliezen. Met inspanning van al haar krachten en met de voeten zwembewegingen makende kon zij door met stookolie bedekte water de kust bereiken. Daar is zij direct naar liet ziekenhuis te Beiroeth gebracht. Op de middag van Tweede Kerstdag overstroomde de IJssel een groot ge bied van de gemeenten Steenderen en Warnsveld en isoleerde talryke boerderijen. Het locale verkeer on dervindt grote stagnatie. Ook Zutphen is thans omringd door het wassende water. Er zyn reeds straten, tuinen en plantsoenen overstroomd en het woonwagenkamp moest in allerijl ontruimd worden. Een autobus raakte van de weg af en de passagiers moesten met oehulp van paard en wagen uit hun précaire positie worden verlost. DORPEN GEÏSOLEERD Op het ogenblik is de stand van het water ongeveer 30 c.m. hoger dan in het voorjaar van 1952. Het overstroomde gebied is dan ook veel omvangrijker dan toen het geval was. In Noord-Limburg waren de dor pen Ayen en Bergen geïsoleerd en het verkeer met de buitenwereld kon slechts met behulp van speciale Rode Kruisauto's geschieden. Een dame uit Siebengewald werd te Bergen door de sterke stroom van de weg gesleurd en dreef af. Een weide-af- rasterig belette, dat zij nog verder werd gevoerd. Een politieman, die haar wilde bevrijden, onderging het zelfde lot. Met lange touwen slaagde men er in, beiden op het droge te brengen. Nu Bidault weer aan bod Souslelle kon Frankrijk geen nieuwe regering geven. Nadat de Gaullist Jacques Soustel- le Zondagnacht zijn pogingen om een nieuwe Franse regering te vormen had opgegeven, heeft president Auri- ol de M.R.P.-leider George Bidault, die reeds tweemaal premier van Frankrijk is geweest, aangezocht om een kabinet te vormen. Bidault heeft de opdracht aanvaard. Hij wil pogen een regering op brede basis te vor men. De mislukking van Soustelle wordt toegeschreven aan de weigering van de radicalen en de gematigd-conser vatieven om zijn formatiepogingen te steunen. Tydens de viering van het Kerstfeest in de strafgevangenis te Breda zyn zeven tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde politieke delinquenten ontsnapt. Hier zien we enige leden van een muziekgezelschap, dat aan de Kerst feestviering medewerkte, het gebouw van de strafgevangenis, waaruit de politieke delinquenten onsnapten, verlaten. DUIZEND GULDEN UITGELOOFD. Ontvluchting waarschijnlijk goed georganiseerd. In het gehele land wordt naarstig gespeurd naar de zeven politieke de linquenten, die tot levenslange gevangenisstraf werden veroordeeld en die kans hebben gezien op Tweede Kerstdag uit te breken uit de strafgevan genis te Breda. Tot nu toe ontbreekt ieder spoor. De officier van justitie te Breda heeft medegedeeld, dat duizend gulden wordt uitgeloofd voor de genen, die aanwyzingen kunnen geven, welke leiden tot de aanhouding van één of meer der ontsnapte gevangenen. Ter gelegenheid van de kerstvie ring was een gemeenschappelijke maaltijd gehouden, welke in de recre atiebarak buiten de koepel was aan gericht. Na deze maaltijd zou een filmvoorstelling worden gegeven, waartoe de gedetineerden naar de koepel werden geleid. Men heeft kun nen vaststellen, dat de zeven gedeti neerden via de stookkelder het ge bouw hebben verlaten en zo op net COMMISSIE WAS GESCHOKT. Dr. Condon heeft niet de juiste vrienden. De stryd tegen de communistische activiteit gaat in de Ver. Staten on verminderd voort. Thans heeft commissie voor on-Amerikaanse ac tiviteit zich weer in het openbaar en ook op zeer besliste wijze uitgespro ken tegen een van de bekendste Amerikaanse atoomgeleerden, dr. Ed ward Condon. Weliswaar moest de commissie verklaren, dat zij niet over inlichtin gen beschikt, dat dr. Condon commu nist zou zijn of zich aan spionnage schuldig gemaakt zou hebben, maar zij acht het toch niet wenselijk hem een belangrijke post toe te vertrou wen op grond van zijn „kennissen en zijn minachting voor de veiligheids- bepalingen". Vier jaar geleden werd dr. Condon door dezelfde commissie reeds de „zwakste schakel in de keten van on ze atoombeveiliging" genoemd.. Hij nam toen krachtig stelling tegen deze uitspraak, maar twee jaar later vroeg hij toch ontslag uit regeringsdienst omdat hij, naar zyn zeggen, de hier- Veertien inbraken gepleegd. De Rotterdamse recherche heeft drie werklieden aangehouden, die veertien inbraken op hun geweten hebben. Bij hun eerste inbraak was een waterpastoestel van f 1200 de buit. Daarna ontvreemden zij o.m. kleding voor f 500, loonzakjes met f 800, een geldkistje, een radiotoestel en talrijke genots- en gebruiksvoor werpen. De Russische journalist Lev Con- stantinowitch Pissarev, die door de Haagse politie onder verdenking van spionnage is gearresteerd. De heer Pissarev trad in Nederland op als correspondent van het Russische persbureau Tass. mede samenhangende zware finan ciële lasten niet langer kon dragen. Zijn ontslagname werd toen door pre sident Truman „met leedwezen" aan vaard. COMMISSIE GESCHOKT De commissie heeft voorts Zater dag een jaarrapport gepubliceerd, waarin zij verklaart geschokt te zyn door de ontdekking, dat enige organi saties van arbeiders in fabrieken, die voor de defensie werken, overheerst worden door een „communistische sa menzwering". Zij stelt voor de bepa ling uit de Taft-Hartley-wet, vol gens welke vakverenigingsfunctiona rissen schriftelijk moeten verklaren geen communist te zyn, als niet doel treffend te schrappen. De commissie zal zich in 1953 eerst bezighouden met het probleem van het „betrekke lijke gemak, waarmede communis tisch gezinde en als zodanig ook be kende personen wefk bij regeringsin stellingen hebben kunnen vinden". buitenterrein zijn gekomen, dat om geven is door een hoge muur. Drie van de ontsnapte gevangenen waren tewerk gesteld als stokers, waardoor zij ter plaatse zeer goed bekend wa ren. Omdat zij min of meer een ver trouwenspositie genoten, hadden zij meer vrijheid, nodig b.v. voor het stoken, het halen van kolen en der gelijke bezigheden'. De stokers gingen geregeld naar de kelder. In de duisternis van de filmvertoning zijn de mannen waar schijnlijk in gezelschap van vier an deren andermaal naar het ketelhuis gegaan. Zij forceerden een kelderhek en kwamen zo op het buitenterrein. De vaste beambte-stoker was wegens ziekte afwezig en zijn plaatsvervan ger was niet precies met de omstan digheden op de hoogte. Uit de kelder hebben de mannen een laddertje, dat gebruikt wordt om op de ketels te klimmen, meegenomen. Het was toen. een gemakkelijke karwei de gevan genismuur te „nemen". ONTSNAPPING SNEL ONTDEKT Dat de ontdekking der ontsnapping vrij snel geschiedde, kwam omdat men vermoedde, dat er tijdens de voorstelling wel iets kon gebeuren. Daartoe werd een pauze in de film voorstelling gehouden, tijdens welke de bezoekers werden geteld. Toen bleek, dat zeven van hen ontbraken, 's Avonds is nog gewerkt met een politiehond, die echter spoedig het spoor bijster raakte, zodat ver moed wordt dat de ontsnapten ver moedelijk van een voertuig gebruik hebben gemaakt. Op t ogenblik der ontsnapping heb ben enige auto's nabij de gevangenis gestaan. Deze waren kort nadien ver dwenen. De ontsnapte gevangenen zijn: W. A. Polak (37 jaath H. Bikker (37), J. de Jonge (30), W. v. d. Neut (33), A. Tousseuil (37), K. C. Faber (30) en S. Borgers (35). Blokzijl niet langer voorzitter van de E.V.C. Op een te Zaandam gehouden con gres van de Eenheidsvakcentrale is de heer F. Reuter uit Amsterdam in de plaats van Berend Blokzijl tot voorzitter gekozen. Volgens een com muniqué werd „de voordracht, die door de algemene raad van de E.V.C. aan het congres is voorgelegd, ge heel overgenomen". Vrijdag had de algemeen secretaris van de E.V.C., de heer B. Brandsen, critiek geuit op het beleid van de heer Blokzijl, die de post van voor zitter onvoldoende zou hebben ver vuld en daardoor mede schuldig zou zijn aan het mislukken van verschei dene stakingen. Koningin-Moeder Alexandrine van Denemarken overleden. Op 73-jarige leeftijd is Zondagmor gen Koningin-Moeder Alexandrine van Denemarken overleden. Zij was reeds sedert Vrijdagnacht bewuste loos geweest. De Koningin-Moeder leed geruime tijd aan ingewands stoornissen, welke reeds enige malen tot operatief ingrijpen hadden ge noodzaakt. Met haar echtgenoot, wijlen koning Ckristiaan IX, was zij in 1898 op 18- jarige leeftijd in het huwelijk getre den. Zy gold steeds als een waarlijk democratische vorstin, die door haar eenvoud en haar hartelijk medeleven, ook met de eenvoudigste harer onder danen, de diepe genegenheid van haar volk had verworven. is het 375 jaar geleden, dat prins Willem van Oranje zijn plechtige intrede deed te Gent. Koningin en prinsessen in St Anton gearriveerd. Zaterdagavond om 6 uur heeft H. M. de Koningin, vergezeld van de prinessen Beatrix, Irene en Margriet, de reis per stoomtrein naar de win tersportplaats Sankt Anton am Ari- berg aanvaard. De reis wordt mede gemaakt door de burgemeester van Utrecht en mevrouw De Ranitz, die gasten zijn van het koninklyk gezin. De Koningin, die gekleed was in een bruine bontmantel en de prinses jes werden op het eerste perron van 't Utrechtste station begroet door de president-directeur der Nederlandse Spoorwegen, de heer F. Q. den Hol lander. Het waren de prinsessen, die het eerst het koninklyk rijtuig bin nensnelden en met een kordate bewe ging de gordijnen ter zijde schoven. De Koningin deed een vruchteloze poging zelf een venster te openen, was haar echter pas met enige assi stentie gelukte. De prinsessen waren daarin al direct geslaagd. Zondagmorgen kwam de koninklij ke trein, getrokken door twee loco motieven, precies op tijd in Sankt An ton aan. Er was geen officiële ont vangst aan het station. In hotel „Post" werden de gasten welkom ge heten door de directeur, de heer Schuier. GENERAAL H. G. WINKELMAN Oud opperbevelhebber van land- en zeemacht. Generaal H. G. Winkelman, oud-op. perbevelhebber van land- en zee macht, is Zaterdagmorgen op 76-jarl- ge leeftijd te Soesterberg overleden. Hy werd-op 17 Augustus 1876 in Maastricht geboren. Na de K.M.A. te Breda te hebben doorlopen, werd hij in 1896 benoemd tot tweede luitenant by het vierde regiment infanterie. In 1901 volgde zijn benoeming tot eerste luitenant. In 1916 werd hij werkzaam gesteld bij de generale taf en in 1923 bevorderd tot majoor. In deze rang is ER LEVEN NOC VELE WENSEN Zuster A. Vooren te Middelburg behartigt voor- en nazorg Er is een nieuw bloempje verschenen in de hof van Zeeland. Het is nog niet lang geleden ontloken en het ontvangt tot nu toe eigenlijk te weinig licht en levenssappen, maarhet bloeit! De Provinciale Zeeuwse ver eniging „Het Groene Kruis" strooide het zaad, waaruit de dienst voor de geestelyke volksgezondheid ontsproot. Het is nu ruim twee jaar geleden, dat dank zij deze verstandige daad een bescheiden begin kon worden ge maakt met een .moeizaam maar mooi werk, dat de waardering en belang stelling van Zeeland ten volle verdient. Die belangstelling is er nog niet voldoende, ook al omdat 't werk ten bate van de geestelijke volksgezond heid nu eenmaal niet, zoals b.v. de arbeid van een arts, direct aanwijsba re resultaten oplevert. Op de duur zal echter blijken, dat het goede vruch ten afwerpt en daarom kan men de dienst méér mogelijkheden en een ruimere armslag toewensen dan hy momenteel, nn één zuster al het werk moet doen, bezit. Langzaam maai- zeker wordt het grote terrein, dat té lang braak heeft gelegen, ontgonnen. Wij willen hier thans het werk van het Groene Kruis belichten, nadat wij enkele we ken geleden reeds de activiteiten van de Ned. Hervormde Kerk op dit terrein bespraken. Zuster A. Vooren te Middelburg, die werkt on der auspiciën van de door vertegen woordigers van Het Groene Kruis, de Herv. Stichting voor Geestelijke volksgezondheid, de Ger. ver. voor geestelijke volksgezondheid, Humani- tas, de Voogdijraad en „Vrederust" gevormde commissie, rekent de voor en nazorg voor psychisch gestoor den, die nog niet of niet meer onder behandeling zijn, tot haar voornaam ste taak. Zij moet daarvoor de gehe le provincie afreizen en men kan haar onmisbaar autootje dan ook bij na dagelyks op de Zeeuwse wegen zien. De voorzorg is al byzonder moei lijk: het valt nu eenmaal niet mee de „bedreigden" op te sporen. Geluk kig krijgt zuster Vooren menigmaal opgaven van wijkzusters, maatschap pelijk werksters, gemeentebesturen of huisartsen. Een belangrijk deel van haar tijd besteedt zij voorts aan de nazorg voor ontslagen patiënten van inrichtingen. Doch het zijn niet al leen geestesziekten, die haar aan dacht vragen; ook heeft zy de voor en nazorg voor imbecielen, debielen, alcoholisten, delinquenten, die ver minderd toerekeningsvatbaar zijn verklaard, kinderen, die opvoedings moeilijkheden geven, mensen, die met iets of met zichzelf- „in de knoop zitten" en advies nodig hebben. Uiteraard is het niet haar taak al deze mensen te behandelen; d&dr zijn de psychiaters voor, die ook we kelijks te Middelburg, Vlissingen en Goes speciale spreekuren houden. Maar wel moet zij steeds weer trach ten hen te helpen en dat eist veel liefde voor het werk en voor de naaste een onuitputtelijk geduld vaak zijn urenlange gesprekken no dig en een grote mate van tact, temeer omdat de hulp vrijwel steeds geschiedt op basis van vrijwilligheid. Het kost veel overleg om te berei ken, dat eens in de zes weken ieder een is bezocht. Sommigen hebben meermalen achtereen bezoek nodig en bovendien breidt het werk zich steeds meer uit; in sommige gemeen ten heeft zuster Vooren al een hele dag arbeid. (Vervolg op pag. 2). hij o.a. sous-chef staf hoofdkwartier van het veldleger geweest. Na opge klommen te zijn tot generaal-majoor verliet hij in 1934 de dienst als lui tenant-generaal. Bij de mobilisatie van 1939 keerde de heer Winkelman in militaire dienst terug als commandant van de luchtverdedigingskring Utrecht-Soes- terberg. In Februari 1940 werd hij be noemd tot opperbevelhebber van land- en zeemacht, als ODvolger van generaal Reynders. Hij heeft de oor logsjaren als krijgsgevangene in Duitsland doorgebracht. Na de bevrij ding heeft hij zitting gehad in één der bijzondere gerechtshoven. In 1946 werd hij benoemd tot drager van het grootkruis in de orde van de Neder landse Leeuw. De crematie zal morgenochtend in alle stilte te Westerveld geschieden. Poging tot inbraak Kerstnacht mislukte. „Bruidsschat" in brandkast bleet onaangeroerd. In de Kerstnacht hebben tot nu toe onbekend gebleven individuen een po- fing gedaan om de brandkast van de eer J. J. te Roosendaal, directeur van de landbouwschool, te plunderen. In de brandkast bevond zich een aantal sieraden en cadeaux, benevens een bedrag aan geld. De sieraden en cadeaux waren bestemd voor het hu welijk van de dochter van de heer J., dat Zaterdag zou worden voltrokken. Tijdens de inbraak vertoefde de fa milie J. in de kerk, doch vermoedelijk zijn de dieven bij hun practifken ge stoord. Zy bleken slechts enkele voor werpen te hebben medegenomen. Het huwelijk van mejuffrouw J. ig Zaterdag (met sieraden en cadeaux) voltrokken. Uit een schrijfbureau in het labora torium van een Haags ziekenhuis is een biljet van 1000.— ontvreemd. DE VERWACHT: NOORDOOSTELIJKE WIND Over het algemeen veel bewolking met een kans op enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige'Noord oostelijke wind. Middagtemperatu- ren iets boven het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1