PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bus met Engelse toeristen door lawine bedolven: 23 doden BILT Wegschap Walcheren opgericht Kantlijn FRANSE PREMIER PINAY IS AFGETREDEN FRANS PASSAGIERSSCHIP OP LIBANESE KUST GESTRAND Vandaag VERWACHT: 195e Jaargang-No. 302 Dagblad uitgave van de £irma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W de Pagter Hoofdred. G. Balllntijn PI verv.: W. Leertouwer e ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p. kw.. fr. p p l 5.70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 23 Dec. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 2i ct per mm Minimum p. advertentie I 3.— Ing mededelingen driemaal tarief Kleine advertenties (ma* 8 regels! van 1—5 regels I 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven ol adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 350300 P Z C. Middelburg. Bur Vlisstngen Watstr 58—60. telef 2355 4 UJnen (bg.g 2861 of 2160. Middelburg. Markt 51. telef 3841. Goes. Lange Vorststraat 63 telef 2475 (b g.g 22281 Oostburg Finlandstraal 2. telef 16 Teraeuzen Brouwerijstr 2 Zlerlkzec_N_J3oEC2^_l_[^^ ONTZETTEND ONGELUK IN OOSTENRIJK. Overstromingen in vele delen van West-Europa Scheepvaart op de Maas gestremd. Op de Arlberg in Oostenrijk is Maandag omstreeks half zes een ontzet tend ongeluk gebeurd. Een bus met toeristen, voor het merendeel Engelsen, werd door een lawine bedolven; Van de 30 inzittenden zijn er 23 gedood. De verongelukten zijn alle jonge mensen. Er waren ook kinderen bij. lawine een van de belangrijkste loorlijnen tussen Zwitserland en alië afgesneden. OVERSTROMINGEN. Als gevolg van zware regens en leeuwval nebben zich in België, Luxemburg, Frankrijk en Duitsland, verscheidene overstromingen voorge daan. Door overstroming van de Moe- sel en andere rivieren zijn verschei dene wegen afgesneden. In het dal van Blaumont bij de Franse grens staan alle bruggen onder water. De burgemeester van Lordeaux verklaarde Maandag, dat de toestand, als gevolg van de overstromingen, ernstig is. Een laaggelegen deel van de stad Cognac staat onder water. In Parijs staat de Seine nog maar zeven centimeeter onder het peil, waarbij de scheepvaart op de rivier verboden wordt. Langs de Moesel in Duitsland zijn 30 plaatsen gedeeltelijk overstroomd. STERKE WAS VAN DE MAAS. In ons land is de scheepvaart op de Maas gestremd wegens hoog wa ter. Bij de hoofdsluis te Maastricht was de stand van de Maas 46.03 m. boven N.A.P. Bij Heugem en Borg haren zijn wegen overstroomd en moest het verkeer stopgezet worden. Voetgangers worden per vlot en per pont overgezet. De Wilhelminakade te Maastricht staat blank. Een kloos ter te Urmond is door het water ge- isoleerd. Het water staat in de kloos terkerk. het zoeken naar de 5 vermisten op de Zugspitze in Zuid-Duitsland, die Za terdag door een lawine werden bedol ven, moeten opgeven. De reddingsbri gades trotseerden stormen, sneeuw stormen en het gevaar van nieuwe la wines. Het Franse wintersportcen trum Val d'Isère is door lawines ge heel van de buitenwereld afgesneden. De voornaamste weg naar Val d'Isè re is over een afstand van bijna een kilometer door de sneeuwmassa's ver sperd. De sneeuw ligt er op sommige plaatsen zeven meter hoog. Op de Seefeldjoch in Oostenrijk wordt een student vermist, die bij een sneeuwstorting tijdens de afdaling van het pad geraakte en sedertdien niet meer is gezien. In de Franse Pyreneeën is een Ita liaan tengevolge van een lawine om gekomen. In Zwitserland heeft een in de Staten- was om te kunnen lezen, was op de publieke tribune al donker. En omdat daar leidende figuren van de Polder Walcheren en jeugdige gym nasiasten hadden plaats genomen, flitste het licht dSAr dus het eerst op. Alle Statenleden keken naar boven: naar de bezoekers en naar de wijnro de achtergrond, bezaaid met gouden sterren, die bijna aan een Kerstdecor deed denken. De heren van de Polder waren ge komen om de debatten over het Weg schap Walcheren te horen en vooral: de besprekingen'over de polderregle menten. De jeugd, die ook 's morgens al aanwezig was, om te zien hoe het in een democratisch land in het pro vinciale parlement toegaat. Of de bezoekers tevreden naar huis gegaan zijn? De Polderheren beleefden alleen de beslissing over het Wegschap, waar over de Staten van 11 uur 's morgens tot bijna half zeven des avonds met onuitputtelijke volharding debatteer den. De jeugd kon zoveel uithoudings vermogen niet opbrengen. Zij ver dween voortijdig van de publieke tri bune. En zij had eerlijk gezegd ge lijk. Want, in alle bescheidenheid, was deze Statenvergadering een demon stratie van goede democratie? De Statenleden mogen zelf het ant woord geven. Immers: Gedeputeerde Staten had den, na beraad met vele deskundi gen, een voorstel geformuleerd voor dit Wegschap Walcheren. Het zat voortreffelijk in elkaar. Het had ten doel de zeer goede wegen, die Walcheren na de oorlog heeft gekre gen, in beheer en onderhoud te geven aan een wegschap, zoals de water werken in beheer zijn bij een water schap. Niemand had tegen dit principe enig bezwaar. Gedeputeerden hadden tevens voor gesteld, dat de Polder Walcheren en de Walcherse gemeenten gezamenlijk de lasten zouden dragen: de Polder 25 de gemeenten 35 naar de lengte van hun wegennet, 25 naar hun oppervlakte en 15 naar hun in wonertal. En over deze laatste 15 heeft men nu geboomd van 11 uur tot 6.30 uur! Zo hartroerend schilderde de heer van Oorschot het droeve lot van Vlissingen als gevolg van deze aanslag naar inwonertal, dat men er tranen van in de ogen kreeg. Inplaats van 1500 per jaar zal vlissingen voortaan 14.000 moeten betalen. Geronselde keerde terug uit kt legioen. De 35-jarige Maastrichtenaar J. H. Ritchi, die op 7 Maart j.I. spoorloos verdween, is na een verblijf van ne gen maanden in het vreemdelingen legioen onverwacht teruggekeerd. Toen R. in Maart j.I. verdween, leed hij aan gedachten- en geheugenstoor nis. Hij is toen vermoedelijk in deze toestand in handen gevallen van Bel gische ronselaars. Van zijn transport naar Marseille kan hij zich totaal niets herinneren. Spoedig bleek dat Richi niet voor de zware dienst geschikt was en na een doelmatige zenuw-kuur, werd hij als genezen ontslagen, doch afge keurd voor het legioen. Overste Har jou niet als getuige voor rechtbank Dinsdag heden zou de Haagse rechtbank de zaak behandelen tegen de twee plegers van de aanslag op overste Harjono, de Indonesische mi litaire attaché te 's-Gravenhage. De Indonesische regering heeft er thans bezwaar tegen gemaakt, dat de over ste als getuige voor de rechtbank ge hoord wordt. Zij vindt dit verhoor niet nodig, omdat de overste tijdens het vooronderzoek reeds een zeer uit voerige verklaring heeft afgelegd. Koningin bezocht Kerstspel met jongste prinsesjes. Zondagavond heeft H. M. de Konin gin met Prinses Marijke, Prinses Margriet en een vriendinnetje van deze de voorstelling bijgewoond van het Kerstspel „Zalig zijn zij, dieniet zien en nochtans geloven", opgevoerd door de vrijzinnig protestantse kring van de Nederl. Protestantenbond te Soest. NA BEWOGEN DEBAT Kiezen tussen woningen en drank Na een bewogen debat in de Natio nale Vergadering welke van Zondag af bijeen was, is de Franse premier Pinay in de afgelopen nacht afgetre den. Hy trad af nog voor dat er,ge stemd was over drie voorstellen, waaraan hij de vertrouwenskwestie liad verhonden. Dë premier had o.m. de vertrou wenskwestie verbonden aan het rege ringsvoorstel ter verhoging van de accijnzen op alcohol met 25 pet. Een Bijna tienmaal zoveel! Terwijl het bij na geen landwegen heeft. Middelburg had in een adres zijn bezwaren kenbaar gemaakt. Vlijmen de critiek lokten die uit van de heren Verhagen, Van Dongen, Vermaire, Kodde en Van der Feltz. Middelburg betoogde, dat de wegen op Walcheren in hoofdzaak van agrarische beteke nis zijn. Hoort, hoort! riepen de voor noemde heren uit. Een jaar gele den ageerde Middelburg voor betere verbindingen naar de Zeeuwse hoofd stad. Nu er betaald moet worden, zijn goede wegen eensklaps niet belang rijk voor de steden! De heren Schorer en Meliefste toon den zich goede zonen van hun stad, betogend dat Middelburg als hoofd stad en centrumgemeente ten bate van geheel Walcheren reeds zware lasten op zich neemt en dat „verbin dingen" en „wegen" twee sterk ver schillende dingen zijn. Maar de heer Kodde ontzenuwde deze argumenten met behulp van kwinkelerende vogel tjes en zomerse velden vol goudgeel graan, waarvan de stedelingen alleen kunnen genieten als er goede wegen zijn Gedeputeerde Hamelink verdedigde het voorstel en zijn collega Van dei- Weel pareerde scherpzinnig de juri- ANTOINE PINAY na 10 maanden.».. dische degenstoten, die op het voor stel waren gericht. Tot zover was alles prima in orde. Een wat lang uitgesponnen debat, maar op behoorlijk niveau. Helaas, toen is men dit alles in tweede termijn nog eens breed voerig gaan herhalen. Zonder dat er één nieuw argument ter tafel kwam. En daarna heeft men het in derde termijn nog eens dunnetjes over ge daan. En vervolgens is men gaan mar chanderen over 15 volgens inwo nertal, 10 volgens inwonertal of 5 volgens inwonertal. Daar moest over gestemd worden. En ten slotte moest gestemd wor den over het ongewijzigde voofstel van Gedeputeerde Staten. Het werd aangenomen met 35 stemmen voor en 5 tegen. Dat het zo gaan zou stond 's mid dags om 1 uur al vast. De voorstan ders van wijzigingen vonden immers geen aanhang. En Gedeputeerden stonden op hun stuk Uren nutteloos debat dus. Helaas. deel van deze inkomsten zullen ge bruikt worden ten behoeve van de oud-strijders en een ander deel (8500 millioen francs) voor de woningbouw. De minister van wederopbouw zeide: „Frankrijk moet kiezen tussen wonin gen en drank. Ik wil, dat de vrouwen weten welke afgevaardigden drank boven huizen stellen". De vergadering was soms buiten gewoon bewogen. Van de banken van vertegenwoordigers van wijnstreken kon men kreten horen zoals „chan teur". Antoine Pinay is afgetreden na een regering van 10 maanden. In een re de waarschuwde hij de vergadering, dat een politieke crisis zou kunnen leiden tot devaluatie van de franc. Minister Mansholt zal Rotterdamse veiling openen Naar het A.N.P. verneemt zal mi nister S. L. Mansholt op 15 Januari 1953 het nieuwe gebouwencomplex van de Coöperatieve Tuinbouwveiling „Rotterdam en Omstreken" officieel openen. De overstromingen in West Frankryk. In de buurt van Bordeaux worden koeien in veiligheid gebracht. 550 gewonden en 30 doden bij explosie m fabriek. Te Nagoya in Japan. Te Nagoya in Japan is een ammonl- umsulfaatfabriek de lucht in gegaan. De fabriek werd door het geweld van de ontploffing geheel vernield. Alleen het stalen geraamte staat nog overeind. Van het personeel werden 550 per sonen gewond, onder wie 130 ernstig. Vast staat reeds, dat er dertig doden zijn, maar reddingsploegen zyn nog bezig de ouinhopen af te zoeken om dat nog een aantal mensen onder het puin bedolven moeten liggen. De red dingsploegen moesten in verband met het ontsnappende ammoniakgas gebruik maken van gasmaskers. Op ae plaats van de ontploffing was een gat van acht meter diep en 10 meter omvang geslagen. De fabriek leverde een twintigste deel van het ammonium sulfaat, dat voor de Japanse landbouw als kunst mest nodig is. Vrachtenoorlog op de Atlantische Oceaan? Kans op vervallen van prijs afspraken per 1 Jan. a.s. Te Rotterdam is men beducht voor een vrachtenoorlog, waarbij o.m. de Holland-Amerikalrjn betrokken zou zijn. Het gaat hier om de tarievenafspra- ken, die vastgelegd waren in de „North Atlantic Westbound Confe rence". De samenwerkende maatschappijen ondervonden veel last van de Is- brandtenüjn en de Maerslyn, die zich niet bij de overeenkomst wensten aan te sluiten. Enkele leden van de conferentie namen bovendien een starre houding aan en nu overwegen de Black Diamondline, de H.A.L.. de Watermanlijn en de South Atlantic- line (gedeeltelijk) per 1 Januari a.s. uit de conferentie te treden. Reeds wordt gesproken van vracht verlagingen, die voor sommige arti kelen wel 20 zullen belopen. Het uiteenvallen van deze „conference" zou vermoedelijk tot gevolg hebben, dat ook andere prijsafspraken be dreigd worden. Pseudo-arts aangéhouden. Te Leiden is de 39-jarige B. B. aangehouden, verdacht van het ont vreemden van een groot afintal medi sche instrumenten. B., die alleen een lagere school heeft bezocht, gaf zich uit voor arts en was zelfs bezig met het schrijven van een disserta tie. Op het laboratorium van het insti tuut voor preventieve geneeskunde, behorende bij het academisch zieken huis te Leiden, heeft B. instrumen ten gestolen, ter waarde van onge veer 1500. Men vermoedt, dat hij de instrumenten heeft gestolen om zich in de toekomst in Israël als arts te kunnen vestigen. Sergeant was onhandig: soldaat moet oog missen. Voor de krijsgraad te velde West, heeft terecht gestaan de sergeant W S., die ten laste was gelegd, dat hij op 15 October 1952 te Laren zo onvoor zichtig en onverantwoordelijk met een geweer heeft gehandeld, dat een schot is afgegaan, waardoor een soldaat zwaar lichamelijk letsel bekwam. De soldaat zal tengevolge daarvan een oog moeten missen. Uitspraak doende veroordeelde de krijgsraad S. tot een maand voor waardelijk met een proeftijd van een jaar en verlaging tot soldaat laagste klasse, omdat hij niet de nodige ca paciteiten voor instructeur zou be zitten. IN TWEEËN GEBROKEN Moeizame redding van de 500 opvarenden Het Franse passagiersschip „Champollion", groot circa 13.000 ton, is Maandagochtend met ongeveer 500 personen aan boord in de Middel landse Zee op de Libanese kust ter hoogte van Beiroet gestrand. Het schip heeft als thuishaven Marseille en het had een groot aantal passagiers naar Egypte gebracht, waarna het met de overblijvende pas sagiers op weg was naar Beiroet, Door de zware golfslag mislukten de eerste pogingen om reddingsboten uit te zetten. Spoedig begon het schip zware slagzij te maken en er vertoonden zich scheuren in de romp. De eerste personen, die aan land kwamen, waren vijf inzittenden van een reddingsboot Weliswaar sloeg deze boot om, maar de mannen be reikten de kust Eén van hen ver klaarde, dat de „Champollion" plot seling in een zware stroom geraakte, afdreef en op een zandbank werd ge worpen. Een patrouille van het Libanese le ger werd op het strand gereed gehou den voor hulpverlening, maar men beschikte niet over de gebruikelijke reddingsmiddelen. Ook in de haven van Beiroet heeft men de gebruike lijke reddingsuitrusting niet Des middags stonden duizenden kij kers op 't strand, die zagen hoe zwa- I ...viert kroonprins Akihito van Japan zijn 19e verjaardag. Nederlandse zeelieden onder controle in U.S.A. Nederlandse zeelieden zullen evenals alle andere buitenlandse zee lieden binnenkort onaangename ervaringen opdoen als ze in Ameri kaanse navens binnenlopen. Woens dag zal namelijk in de Verenigde Sta ten de nieuwe emigratiewet van kracht worden en dan zullen Ameri kaanse immigratieofficieren de scheepsbemanningen uithoren op hun politieke gezindheid alvorens men aan wal mag gaan. Behalve overlast voor de beman ningen zal daaruit ook vermoedelijk vertraging voor de scheepvaart voor komen. Nederland protesteerde reeds tegen deze Amerikaanse maatregel. Thans heeft ook Engeland krachtig gepro testeerd. VIJF STATENLEDEN STEMDEN TEGEN Langdurige discussies over de kostenverdeling Voorstellen tot vermindering omslag van 15 naar het inwonertal leden schipbreuk. Na vrijwel de gehele dag over de kostenverdeling te hébben gediscus sieerd, hebben de Provinciale Staten van Zeeland Maandag met 35 stem men vóór en vyf tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten tot oprich ting van een Wegschap Walcheren voor het beheer en onderhoud van het nieuwe wegennet goedgekeurd. Bjj de verdeling van driekwart der kosten over de genieenten worden drie maatstaven gehanteerd, de lengte der wegen (35%), de kadastrale oppervlakte der gemeente (25%) en het inwonertal (15%) .Tegen dit laatste percentage hadden sommige Staten leden overwegende bezwaren, omdat het tot gevolg zal hebben, dat Vlis singen en Middelburg té zwaar zouden worden belast. Een voorstel van de heer L. P. van Oorschot(Arb.) om het te vermin deren tot 5 werd met vyf stemmen vóór en 34 tegen verworpen, een voorstel van de dhr. A. H. S. Stemerd ing (C.H.) om er 10% van te maken en de omslag van 35 naar de lengte der wegen te verhogen met 5 werd met 16 stemmen vóór en 24 tegen afgewezen. Dat was het wel zeer povere resultaat van een urenlang debat, dat, zoals de heer D. Kodde (S.G.) ver ontwaardigd opmerkte, „de Staten onwaardig" was, omdat het een kwestie van loven en bieden was geworden. De lange rij van sprekers werd ge opend door de heer L. P. van Oor schot (arb.), die toepassing van het beginsel „draagt elkanders lasten" in het ontwerp-Wegschap toejuichte, maar over de verdeling van deze las ten niet content was. Dat bij die ver deling de maatstaf inwonertal ge hanteerd wordt en dat daarbij een percentage van 15 wordt aangehou den, heeft tot gevolg, dat de steden te zwaar worden belast. Volgens spr. wordt door de instelling van 't Weg schap toch wel voornamelijk het agrarisch belang gediend. De Vlissin- gers maken met name van de tertiai re wegen een uitermate spaarzaam gebruik. De heer van Oorschot vond het niet rechtvaardig, dat een gemeente als Vlissingen, die nu voor het we- .genonderhoud nog geen 1500.- per jaar uitgeeft, straks veertienduizend gulden zal moeten betalen. Vlissingen is bereid, mede de lasten te dragen, maar het gaat te ver, wanneer de ge meente daardoor tienmaal méér voor wegenonderhoud moet gaan betalen. Spreker drong er bij G.S. op aan, de percentages, volgens welke de lasten over de gemeenten worden verdeeld, te wijzigen. De heerJ. Hommes (AJFt.) betreur de de haast, die met de indiening van het ontwerp-Wegschap is betracht; de gemeenteraden kregen nauwelyks de tijd om zich rustig op deze moei lijke materie te beraden. Sprekers fractie kan zich met het ontwerp ver enigen, maar haar woordvoerder had toch wel verwacht, dat het percen tage van 15 door G.S., na de reacties van de steden, teruggebracht zou zijn tot b.v. 10. De heer Hommes vroeg een verklaring voor de strakke hou ding en waarschuwde nog tegen top zware centrale diensten en een dito administratief apparaat. (Vervolg op pag. 2). re golven het schip beukten, terwijl gepoogd werd een verbinding met 't schip tot stand te brengen. Ook de president van de Libanese republiek was aanwezig. Eindelijk gelukte het aan een red dingsboot van de „Champollion" de kust te bereiken met een Lijn van het schip. Dank zij deze lijn kon een zware kabel tussen schip en wal ge spannen worden voor het overbren gen van personen. Een sleepbootje, dat er in slaagde vele tientallen schipbreukelingen aan boord te nemen kapseisde, maar de passagiers kwamen in ondiep water terecht en konden allen gered wor den. Enkele reddingsboten slaagden er ook in de kust te bereiken. Des avonds, toen zich nog 80 perso nen aan boord van de „Champollion" bevonden, brak het schip in tweeën. De kabelverbinding met de vaste wal werd verbroken, maar men kon een nieuwe verbinding tot stand brengen. De twee delen van het schip lagen toen al enkele meters van elkaar. Er heerste geen paniek aan boord en tot nog toe wordt slechts de dood gemeld van één passagier, die over boord sprong en in de golven ver dween. De gevolgen van een slecht Kerstrapport Inwoners van Putten, mannen van de rrjkspolitie en anderen hebben Za terdagnacht de bossen in de omge ving afgezocht, omdat een veertien jarig meisje na het ontvangen van een slecht Kerstrapport niet thuis was gekomen. Haar signalement werd zelfs over de radio verspreid. Zondagochtend vond men haar in een van de achterste banken van de R.K. kerk te Putten, waar ze was binnen geslopen, nadat ze de nacht in een hooiberg had doorgebracht. Boerderij uit kerkelijk bezit te duur verkocht De economische politierechter te Leeuwarden veroordeelde de predi kanten Van *t R. ie Tjalleberd en R. te Heerenveen tot f75 boete elk, om dat ze bij de verkoop van een boer derij uit kerkelijk bezit f2000 als gift voor het jeugdwerk bedongen boven de maximum-prij^ die door de Prij- zencommissie was vastgesteld. De of ficier van justitie verklaarde van de ze handelwijze, dat ze „de kerk on waardig was". Winkels mogen Woensdag tot 9 uur geopend zijn. By informatie bij het departement van economische zaken hebben wij vernomen, dat de beide Kerstdagen voor de winkelsluitingswet niet ais Zondagen worden beschouwd. De Woensdag voor de Kerstdagen be hoort tot de dagen, waarop de win kels tot negen uur 's avonds geo pend mogen zijn. DE LATER BREKENDE BEWOLKING. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later van het Westen uit bre kende bewolking en enkele buien. Matige tot vrij krachtige Westelijke wind. Iets hogere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1