NIEUWS UIT ZEELAND Ziuin Zijpe ZUÏD-RFVELAND WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN TOONT HUISVLIJT-PRESTATIES WISSEL BEVELANDEN MAANDAG 22 DECEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Feestavond en receptie bij gouden jubileum in Yerseke Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de fa. De LeeuwGe luk, mosselconservenfabriek te Yer seke, werden een personeelsfeest en een receptie gehouden. De heer C. Kole, employé van de firma, sprak een herdenkingsrede op rijm uil en bood namens net personeel een ge schenk aan, waar-voor de heer P. J. de Leeuw dankte. Een cabaretgezel schap verzorgde op het personeels feest het programma. Op de Zaterdagmiddag gehouden receptie in hotel Nolet. boden talrijke vertegenwoordigers uit de handel hun gelukwensen aan en na de receptie verenigden de gasten zich aan een diner. Hierbij werd o.a. het woord gevoerd door de burgemeester van Yerseke, de heer A. C. Willemsen. Chr. Nat. School te Tholen vierde 40-jarig bestaan. Onder grote belangstelling-is in Tholen het veertigjarig bestaan van de Chr. School gevierd. Tijdens een drukbezochte bijeenkomst in het Hof van Holland werd door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer T. Dijkstra, een herdenkingsrede uitge sproken, waarna tal van sprekers hun gelukwensen aanboden, o.w. de heren dr. J. Huizenga, oud-inspecteur van het Chr. Nat. Onderwijs en de Rijks inspecteur voor het L.O. te Goes, de heer C. Kuiper. BEGROTING OOSTBURG. In het raadsverslag van Oostburg is een fout geslopen. De gewone dienst sluit ten rechte aan inkomsten en uit gaven met f 1.217.514.— terwijl de post onvoorzien f 5238.bedraagt. Verder werd een bedrag van f 5750.— uitgetrokken voor de bijdrage aan het rijk voor de verbetering van riole ring en trottoirs aan de Nieuwstraat. Zeeuwse scheepsbevrachters vergaderden in Terneuzen. De afdeling Zeeland van de ..Ver eniging van Nederlandse makelaars in Scheepsvrachten" vergaderde Za terdagmiddag onder leiding van de algemeen secretaris van de vereni ging, de heer P. M. Tegelaar, in „Grand Hotel Rotterdam" te Terneu zen. Bij de behandeling van de ingeko men stukken wees de heer Tegelaar op de kwestie van de z.g. overligda- gen. Thans is een zodanige regeling getroffen, dat een bepaalo aantal overligdagen kan worden toegestaan, aangepast aan de-behoeften van par tijen en aan de plaatselijke omstan digheden. Zulks ter beoordeling van de bevrachtingscommissaris. Een viertal nieuwe leden is tot de afdeling toegetreden. Nadat de heer Tegelaar verslag had uitgebracht over de onlangs in Nijmegen gehou den vergadering van het hoofdbe stuur, volgde de verkiezing van een definitief bestuur voor de afdeling. Bij acclamatie werden gekozen tot voorzitter de heer Hub. A M. A. de Meijer. Tex-neuzen, tot secretai-is de heer j. H. Roose, Goes en tot pen ningmeester de heer K. C. Praat, Bi-eskens. Voor de fimctie vice-secre- taris-penningmeester stelde zich ten slotte nog beschikbaar de heer R. de Meijer. Sas van Gent, die eveneens bij acclamatie werd gekozen. De heren H. A. M. A. de Meijer. J. H. Roose en K. C. Praat werden ver volgens, eveneens zonder hoofdelijke stemming, gekozen tot hoofdbestuurs leden. De vaststelling van de contributie voor 1953 voi-mde aanleiding tot eni ge discussie. Tenslotte werd besloten, dat deze voor leden 50 zal bedra gen en voor adspirant-leden 25. De heer Tegelaar deelde nog mede, dat de eerstvolgende jaarvergadering in Juli a.s. te Rotterdam zal worden gehouden, waarna een uitvoerige be spreking volgde over de bevrach- tingsvoorwaarden 1952. J. Geldof overleden. In Oostkapeile is op bijna 83-jarige leeftijd overleden de heer J. Geldof, een zeer bekende figuur in dit Wal- cherse dorp, waar hfj vele tientallen jaren als correspondent, eerst voor de Middelburgse Courant en later voor de Provinciale Zeeuwse Courant, is opgetreden. In deze hoedanigheid was hij een trouw bezoeker van vergade ringen en andere bijeenkomsten. Zelf nam hij ook actief aandeel in het verenigingsleven, o.a. als bestuurs lid van het plaatselijk ziekenfonds en de Kolenvereniging, welke hij beide mede heeft opgericht. De teraardebestelling is bepaald op ,s. Woensdag om 12 uur op de alge mene begraafplaats te Oostkapeile. Consistorie voor Geref. Kerk in gebruik. Zaterdagmiddag werd op enigszins leestelijke wijze de geheel verbouwde consistorie van de Gereformeerde Kei-k te Kapelle officieel in gebruik genomen. Vooral de jeugdverenigin gen zijn met de totstandkoming van deze verbouwing bijzonder gebaat, aaar zij nu de beschikking nebben gekregen over een modern ingericht lokaal voor het houden van feest avonden en vergaderingen. De voorzitter van de bouwcommis sie, de heer J. C. Fossen, bracht bij het overdi'agen van de consistorie aan de kerkeraad zijn dank over aan al ien, die aan de verbouwing hebben meegewerkt, waarbij hij zich speciaal richtte tot .de heer M. C. Duynhou- wer. Als blijk van waardering werd aeze een boekenbon aangeboden. De voorzitter van de kerkeraad, ds. J. v. d. Leek, aanvaardde de consis toriekamer namens de kerkeraad. In •rijn toespraak getuigde ook hij van grote dank voor hetgeen thans be reikt is. Namens de Geref. Jeugdcen- trale werd nog het woord gevoerd .ioor de heer P. Sulsters. RAAD 's HEER ARENDSKERKE. Spoedig voorstellen inzake sportterrein. De raad van 's Heer Arendskerke kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van wethouder J. Hommes. Burgemeester A. A. Elen- baar was door ziekte verhinderd. Aan het Nederlandse Rode Kruis werd een jaarlijkse bijdrage verleend van 25 per jaar. Voor de cursussen tot opleiding van kleuteronderwijzeres sen te Middelburg werd 75 per jaar per leerling uit de gemeente toege kend. Een verzoek om een bijdrage van de Ned. Ver. tot Rheumatiekbe- strijding werd afgewezen. Naar aan leiding van een wijziging in de be groting 1952, zeide de heer J. P. Lindenbergh (WD) dat de leges voor bouwvergunningen erg hoog zijn terwijl het toezicht bij de bouw soms ontbreekt. De voorzitter merkte op, dat de kosten van bouw- en woning toezicht aanzienlijk zijn en dat daar om verlaging van leges niet kan worden toegestaan. Met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten werd een vaste geldlening gesloten van 124.000 ten behoeve van de consolidatie van de vlottende schuld op de woningbouw. Als bestuursleden van de instelling Maatschappelijke Zorg te 's Heer Arendskerke werden de heren J. P. Lindenbergh, C. Verdonk en J. v. d. Weele herkozen en voor 's Heer Hen- drikskinderen werd de heer Smit her benoemd. B. en W. hadden voorge steld de pachtovereenkomst met de heer A. Wakker met betrekking tot een perceel weiland, dat dienst doet als sportveld, op te zeggen en de huur voor de voetbalvereniging en korfbalvereniging te verhogen. De heer Lindenbergh verklaarde zich daarvan tegenstander. Hg wilde eerst verbeteringen zien aangebracht, zoals bv. een kleedhokje. De voorzitter merkte op, dat B. en W. voor wat. be treft het sportveld spoedig met voor stellen zullen komen en dat daarom de voorgestelde huurverhoging billijk is. Het voorstel werd tenslotte aan genomen, met de stem van de heer Lindenbergh tegen. Over de halve dagsluiting voor de winkeliers op Woensdag en voor de slagers op Dinsdag werd nogal ge discussieerd. De winkeliersvereni ging in 's Heer Arendskerke en Le- wedorp willen deze sluiting niet, maar in Nieuwdorp en 's Heer Hen drikskinderen juicht men deze slui ting juist toe. Tenslotte werd een amendement van de heer Linden bergh aangenomen, waardoor de hal ve dagsluiting zal worden beperkt tot Nieuwdorp en 's Heer Hendriks- kinderen. De heren J. Hommes en Jac. Snoodijk stemden tegen. De riolering van de Korte Achter weg zal verbeterd worden. Bij de rondvraag werd onder meer nog aandacht gevraagd voor het ont breken van een parkeergelegenheid bij het verenigingsgebouw te Nieuw dorp en voor slecht verlichte punten in de gemeente. De voorzitter sloot daarop met een Kerst- en Nieuwjaarswens voor de leden de laatste vergadering in 1952. Goes TONEELAVOND. De Arbeiderskunstkring van de N.- V.V.-bestuurdersbond Goes bracht haar leden Zaterdag in „de Prins van Oranje" een goede toneelavond. De toneelvereniging „Multatuli" uit Delft voerde „De wacht aan de Ryn" op, waarmee de toeschouwers nog eens geconfronteerd werden met de geraffineerde Nazi-methoden. Het stuk genoot een goede vertol king. De heer G. Bernard en mevrouw R. Stolte-Klein gaven een uitsteken de uitbeelding van het echtpaar Mul ler, dat het Nazi-regime ontvluchtte. De heer K. Eckhardt', die de moeilij ke taak had om de sinistere Gestapo- agent de Brancovis ten tonele te voe ren, deed dit op voortreffelijke wtfze. Mej. G. Lam als de echtgenotoe van Brancovis, sloot zich met haar spel hierbij goed aan. Voorts kweet me vrouw M. Hagen-v. d. Giesen als de Amerikaanse schoonmoeder van Mlil- ler zich eveneens naar behore van haar taak. De voorzitter van de kunstkring, de heer D. van Loon sprak een openings- en een slotwoord op deze geslaagde avond. Op 7 Maart en 1 April a.s. zullen resp. De Jonge Flierefluiters en het „Volkstoneel" optreden. CULTURELE ONTSPANNINGSAVOND. De gemeentelijke Sociale Werk voorzieningsregeling voor Handar beiders. in de gemeente Goes gaf een culturele ontspanningsavond. Onder de genodigden bevonden zich de heer A. Buijs, wethouder van sociale za ken, met zijn echtgenote, de heer J. S. Visscher, adjunct-consulent van het Ministerie van Sociale Zaken en de heer A. P. Bos, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, bijkan toor Goes. Onder het genot van een kopje koffie en het roken van een sigaartje, heerste er al spoedig een vrolijke stemming. De heer K. H. van Essen vertoonde enige films over het leven der vogels en planten, welke films bij de aanwezigen zeer in de smaak vie len. Nadat de heer J. Oranje, directeur van Gemeentewerken te Goes, de avond had gesloten met allen prettige Kerstdagen en een goed Nieuwjaar te wensen, keerde men voldaan huis waarts. LEZING DOOR IK. DORST. Zaterdagmiddag kwam in hotel Centraal te Goes de kring West-Zuid- Beveland van de Z.L.M. in vergade ring bijeen, onder leiding van de voorzitter, de heer J. M. Klompe. Tijdens deze vergadering hield ir. J. D. Dorst een „Praatje bij een Plaatje" over zijn reis naar Amerika. Deze causerie, toegelicht met licht beelden, was interessant en viel bij -e aanwezigen ook zeer in de smaak. I,eerzaam was vooral de uiteenzetting van ir. Dorst over de landbouw. Aan de hand van verschillende feiten en rijfers toonde spreker voorts aan, dat ei in Amerika een grote vooruitgang valt te hespeuren. WALCHEREN Middelburg HERBOUW IN DE BINNENSTAD. Naar wij vernemen bestaat er goe de kans, dat weldra een begin kan worden gemaakt met de herbouw van het pand voor de firma De Jager in de Lange Delft te Middelburg. Het betreft hier het laatste zakenpand in de Lange Delft, dat nog herbouwd moet worden. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE VITRITE. De chef der afdeling expeditie van de N.V. De Vitrite Fabriek te Mid delburg, de heer J. Sinke, vierde Vrij dag zijn zilveren jubileum en werd ter gelegenheid daarvan door directie en een groot aantal medewerkers uit het bedrijf gehuldigd. De directeur, de heer B. A. Hesse- link, noemde de jubilaris een toon beeld van ijver, accuratesse en plichts betrachting. Hij dankte hem voor zijn toewijding en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Hartelijke woorden sprak ook de administrateur, de heer J. L. Groen emans. Deze merk te op, dat het „expediëren" de heer Sinke blijkbaar altijd in het bloed heeft gezeten, want voordat hij in dienst van de Vitrite trad, was hij werkzaam in een expeditiebedrijf te Middelburg. Namens de huldigings commissie sprekend bood de héér Den Hollander een-gecombineerde rookta fel-boekenmolen aan. De beer Otte, chef der afdeling planning, sprak zijn erkentelijkheid uit voor de goede sa menwerking en de heer P. Meliefste feliciteerde de jubilaris namens het gehele personeel. De heer Sinke sprak een dankwoord, waarna het ogenblik was gekomen 'om het jubileum in de huiselijke kring te vieren. Vlissingen OPTIMISME OVER TACHTHAVENPLANNEN. Te Vlissingen vergaderde in de bo venzaal Kiviet de Vereniging voor watertourisme „Schelde", ditmaal on der voorzitterschap va.n de heer F. R. Jilleba .Sr. De voorzitter was we gens ziekte verhinderd. De heer Jil leba gaf een beknopt verslag van de onlangs door de afdeling Vlissingen van de V.V.V. gehouden vergadering, welke door hem als afgevaardigde van de vereniging was bijgewoond. De heren P. Groenenberg en H. Ligthart Schenk gaven daarna een uitvoerige uiteenzetting over de stand van de plannen voor een nieuwe jacht, haven. Daarby kwam naar voren, dat deze plannen weliswaar nog niet de finitief zyn, doch dat er goede hoop bestaat te zijner tijd een oplossing te vónden voor het jachthavenprobleem. In verband hiermede w erd het bestuur machtiging verleend om ten aanzien van deze laves tie naar eigen inzicht en goeddunken te handelen. Besloten werd tot een nieuwe rege ling tot inning van de contributie en van de liggelden. Tenslotte werd een commissie benoemd, die de jaarlijkse feestavond van de vereniging zal or ganiseren. Laatste voorstellingen van Snugger en Lmky Te Middelburg wordt een laatste voorstelling van Snug ger en Linky gegeven op Vrij dag 2 Januari a.s., 's morgens om 10 uur in het Schuttersnof. Voor deze voorstelling kunnen uitsluitend zy kaarten afhalen, lie him bonnen reeds hebben ïangeboden, doch nog geen .oegangsbewijzen ontvingen. Deze uitreiking is in „Mercu- rius', Koepoortstraat, op Dins dag 23 December a.s., van 2.30 tot 3.30 uur namiddags. Te Goes worden in het Schut tershof nog twee voorstellin gen gegeven op Vrydag 2 Ja nuari 1953 en wel een te 3 uur en een te 5 uur n.m. De reeds uitgegeven gele toegangskaar ten voor een voorstelling op een nader te bepalen tijdstip geven recht van toegang tot de voorstelling van 3 uur. De Goesse kinderen, die i-eeds bon nen inleverden, doch geen toe- fangsbewys ontvingen, kunnen it te onzen kantore afhalen. Aan hen, die buiten Goes wo nen. worden de toegangsbewij zen toegezonden. RAAD VEERE. Plan voor nieuwe brand weergarage goedgekeurd. Binnenkort bouw van vijl woningwetwoningen. De raad van Veere kwam onuer voorzitterschap van burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael bijeen. Op 27 November jl. werd de bouw van vijf woningwetwoningen aanbe steed, doch de laagste inschrijvings som was van dien aard, dat het werk niet onmiddellijk kon worden gegund. Met de laagste inschryver is inmid dels overeenstemming bereikt, zodat zodra de benodigde machtiging ver kregen is, het werk gegund kan wor den. Het ophalen van huisvuil tussen 1 Januari a.s. tot 31 December 1953 UITGEBREIDE TENTOONSTELLING In combinatie met schilderijen-expositie. In enkele lokalen van de voormalige ambachtsschool te Oostbuig lount West Zeeuwsch-Vlaanderen deze week In een groots opgezette expositie, wat men in deze streek op het gebied van huisvlyt in de. ruimste zin des woords presteert. Honderden handwerken, smeedwerk, teken- ei» schilderwerkproducten in grote hoeveelheden, zijn hier bijeen gebracht, ingezonden door schooljeugd zowel als door ouderen. Een respect afdwin gende manifestatie van vrije tijdsbesteding 1 Zaterdagmiddag heeft de echtge note van de Commissaris der Konin gin in Zeeland, mevrouw S. C. de Ca- sembroot-baronesse van der Feltz, deze tentoonstelling officieel geopend. Tevoren sprak de presidente van het tentoonstellingscornité (waarin vele dames en enkele heren uit geheel W. Zeeuwsch-Vlaanderen zitting na men)), mevrouw M. J. van Cruynin- gen-Erasmus, een welkomstwoord, in het bijzonder tot mevrouw de Casem- broot, enkele burgemeesters uit om liggende gemeenten, het gemeentebe stuur van Ostburg. het bestuur van de ambachtsschool en tot vertegen woordigers van de verschillende land bouworganisaties. Mevrouw Van Cruyningen zeide o.m. dat het aantal inzendingen voor- deze tweede huisvlijttentoonstelling de verwachtingen ver had overtrof fen en zij dankte allen, die tot het welslagen van deze expositie hadden medegewerkt. Na een korte toespraak, waarin mevrouw de Casembroot o.m. zeide getroffen te zijn door de uitstekende samenwerking en door de wijze waar op dit eens zo zwaar geteisterde ge bied zich regenereert, verklaarde zij de tentoonstelling voor geopend. Van mevrouw Van Cruyningen mocht me vrouw De Casembroot een fraai bou quet fresia's in ontvangst nemen Daarna bezichtigde men de ten toongestelde werken: ecu overweldi gende hoeveelheid producten, waar onder talrijke, welke getuigen van veel smaak en van kunstzin. Kant- kloswerk, houtsnjjprodueten, schilde rijen, tekeningen, maquettes (een complete „lucifersstad". ingezonden door scholieren uit Nieuwvliet), hand geknoopte tapijten, poppenhuizen, compleet salonameublement en nog werd na aanbesteding aan de heer H. Vermeulen als laagste inschrijver ge- gund voor 832.per jaar. Een I honderd-en-een andere stille getuigen voorstel tot vaststelling van een ere- I van geduld en Hefde voor het hand- diet van 25.000 in rekening courant werk. voor 1953 bij de N.V. Bank voor Ne- - derlandsp gemeenten werd goedge- VAN TOT De heer A. de Koster, postcommandant van de Rijkspolitie te Cadzand, is bevor derd tot wachtmeester le klasse. In de Ned. Herv. kerk te Retranche- ment werd de heer F. J. Polssonnier be noemd tot kerkvoogd. Op een door de gemeente Retranche- ment gedane oproep van candidaten voor de functie van ambtenaar ter secretarie zijn 10 sollicitaties binnengekomen. De heer H. Z. uit Retrancliement kwam door slippen met zijn motorrijwiel in de zaebte berm van a'e weg Zuidzande Retranchement tereebt. De man viel en liep enige lichte verwondingen op: zijn voertuig werd beschadigd. De vereniging ..Floralia' te Brouwers haven stond een bedrag van f 75 af aan de t.b.c.-afdeling van het Groene Kruis De in de Ned. Herv. kerk te Tholen gehouden collecte voor de inwendige zen ding heeft f 112.75 opgebracht. De op brengst in Oud-Vossemeer was f 126.57. De te St. Annaland gehouden collecte voor de restauratie van de Ned. Herv. kerk te Meeuwen in Noord-Brabarit heeft f 311.70 opgebracht. Aan de heer Adr. Boüjn Jz. te Brui- nisse is in de N.O. polder een bedrijf toe gewezen. De Ned. Herv. jeugdbeweging ..Het Kompas" te Oostburg vierde in de nood kerk het Kerstfeest. De kinderen brach ten fruit mede, dat aan de zieken en ouden van dagen zal worden uitgedeeld. De. collecte voor de zending, die in de Ned. Herv. kerk te Axel werd gehou den, heeft f 384.69 opgebracht. De dames S. v. Hoeve en J. Romeijn- sen te Terneuzen slaagden te Eindhoven voor het examen coupeuse. Tot ontvanger-grieffier van het water schap Stoppeldijk is benoemd de heer Th Adriaansens te Walsoorden. Burgemeester B. Truffino hield in Hulst een causerie over de restauratie van het stadhuis van Hulst. De afdeling Kruinïngen en omstreken van a'e Ned. Bond van Plattelandsvrou wen hield een Kerstmiddag in de „Koren beurs", welke bijeenkomst uitstekend slaagde. De collecte bestemd voor de Kerst feestviering van de Zondagsschool bracht te Krabbendijke f 325.60 op. Door de gladheid van de weg slipte de motorrijder M. S. te Heinkenszand in de bocht Clara's padStationsweg. De mo torrijder kwam er met de schrik af, doch de motor werd beschadigd.. De collecte voor de kindertehuizen ,3eatrix" heeft in Yerseke 79.34 ouge- bracht. Door een schelpemnaalderij te Yerseke werd dezer dagen een coaster geladen met grit, dat bestemd was voor Enge land. keurd. In de vacature ontstaan door het niet meer beschikbaar zijn van me vrouw Castel-Vogel als regentes van het Godshuis werd benoemd mevrouw De Graaf-Kampman. De heer P. Hou terman werd als regent herkozen. Wegens het periodiek aftreden van de commissie tot wering van school verzuim werden voor drie jaar be noemd de heren J. de Graaf, L. J. van de.Swan. L. Schout, W. Wouters en A. C. Caljauw. De reinigings- en rioolrechten wer den verhoogd van 2.50 tot 4. Bij het voorstel tot vaststelling van de gemeentebegroting en die van het gemeentelijk vismynbedryf voor 1953, alsmede de goedkeuring van de be groting voor het burgerlijk armbe stuur 1953, werd tamelijk uitgebreid gediscussieerd. De heer J. Bakker vond de post voor de brandweer van 2500 wel wat hoog en vond het aan schaffen van uniformen niet nodig. De voorzitter bracht naar vóren dat het aanschaffen van uniformen een zeker cachet geeft en dat uitbx-eiding van de brandweer gewenst is. De heer J. A. A. Mol stelde voor om de post wegenonderhoud van 1500.op 3Q00.te brengen, waaimee de raad accoord ging. Een subsidie van 15-werd vastgesteld voor de be vordering van het vreemdelingenver keer. Bij het voorstel tot het bouwen van een nieuwe brandweergarage, wees de heer S. Kodde op de toestand waarin de bergruimte voor het ma teriaal verkeert; hy pleitte dan ook voor beter materiaal. De Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht heeft een bouwplan gemaakt voor de bouw van een nieuwe brand weergarage op de hoek van de Wa- genaarstraat. Op de begroting wordt hiervoor een post geraamd van 20.000. De raad kon zich in princi pe verenigen met de bouw, alsmede met de bouw van een werkplaats voor de gemeentewerkman en het aangaan van een geldlening hiervoor. Bjj de rondvraag merkte de heer Kodde op, dat een betere trekker voor de brandweer gewenst is. De heer Bakker vroeg aandacht voor aansluiting op de riolering van de huizen te Zandyk. Na afloop van de vergadering, dankte de heer Houterman als oud ste raadslid de voorzitter voor de prettige samenwerking in 1952. De voorzitter sloot met een Kerst- en Nieuwjaarswens voor de leden deze vergadering. Domburg DE RAAD VERGADERT VANDAAG Heden, Maandagavond om half acht, komt de gemeenteraad van Domburg in de Chr. school in openbare verga dering byeen. De agenda vermeldt o. m. voorstellen tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst, tot wijziging van de naam „Burger lijk Armbestuur" in „Instelling voor sociale zorg" en tot vaststelling van een verordening op de reinigings rechten. Grijpskerke KERKZANGDIEN ST. Op Eerste Kerstdag wordt 's avonds in de Ned. Herv. kerk te Grijpskerke een Kerstzangdienst gehouden, waar aan de Chr. zangvereniging „Halle luja" medewerking zal verlenen. De meditaties worden gehouden door ds. J. van Winterswijk en ds. C. van Nes. St. Laurens DINSDAG RAADSVERGADERING De gemeenteraad van St Laurens komt Dinsdagmiddag, kwart voor twee, in openbare vergadering bij een v.m. ter behandeling van de vol gende punten: benoeming van een ontvangei*-lste ambtenaar en aanbie ding van de begroting-1953. Lawine in Beieren eiste 5 slachtoffers. Ruim vijftig leden van de Westduit- se politie en grenswacht en van de Oostenrijkse grenswacht zijn Zondag op zoek gegaan naar vier Westduïtse politiemannen en een Oostenrijkse burger, die in de omgeving van de Zugspitze bij Garmisch-Partenkir- chen. na een lawine worden vermist. Twee andere politiemannen, die zich bij het viiftal bevonden, slaagden er in zich te bevrijden, nadat de lawine hun vier kameraden en de Oosten rijkse burger had meegesleurd. Vredescongres te Wenen. Het l. communistisch-georiënteerde) vredescongres te Wenen heeft in de slotvergadering twee moties aange nomen. De ene behelst een oproep aan. Amerika, Continentaal China, Engeland, Frankrijk en de Sowjet- Ünie, om een vredesverdrag te slui ten. (1.637 stemmen voor en zeven onthoudingen). De tweede motie roept de volken op te verklaren, dat geen geschil tus sen twee landen te groot is voor eer regeling door middel van onderhan delingen (1626 stemmen voor en tien onthoudingen). Uit de veelheid van toegekende prijzen noemen wij de vijf eerste, be loond met lof van de jury en met me dailles: J. van Hinten. Sint Kruis, voor twee fresco's in waterverf, naar motieven, gevonden in Aardenburgsi St. Baafskerk en voor een tekening van een rijstschuur in dc Toba-Batak- landen; mevr. M. van Vuurst, Oost burg voor tindrflfwerk. mej. S. E. de Hu lm, Oostburg. voor kantkloswerk; M. Schijve, Oostburg, voor houtsnij werk en M. Risseeuw. Groede, voor zijn schilderij „Zeegezicht". De inzen ding van de Landbouwhuishoudschool uit Schoondijke werd als geheel even eens met een medaille beloond. DE SCHILDERI J EN-EXPOSITIE. Tegelijk met de huisvlijttentoonstel ling wordt in een lokaal van de oude ambachtsschool een expositie gehou den van werkenvan de schilder J. Baartmans uit Bergen op Zoom De ze tentoonstelling werd georganiseerd door de burgemeester van Aarden burg, de heer .T. M. A. C. van Dongen, in overleg met de inspecteur van be lastingen te Bergen on Zoom (vroe ger te Oostburg), de h'eer R. J. v. Re- mortel. De combinatie van beide ex posities noemde de heer Van Dongen in een korte toespraak een voor West Zeeuwsch-Vlaanderen bijzondere ma nifestatie. De expositie van de schilder Baart mans omvat een vijftigtal werken, waarvan er vele in het afgelopen jaar werden vervaardigd. In zijn kleuren combinaties heeft deze kunstenaar zich klaarblijkelijk een zekere beper king opgelegd; men zou welhaast kunnen spreken van „beperkt palet". Daamaast echter getuigen zijn schil derijen van een evenwichtige, mis schien zelfs wat berustende geestes gesteldheid. In zijn landschappen en stadsgezichten, welke het merendeel vormen, vloeien realisme en expres sionisme soms onmerkbaar ineen; het realisme voert evenwel de boventoon. Zyn onderwerpen vond Baartmans voornamelijk in Parijs en Zeeuwsch- Vlaanderen. Hy vertolkte ze met ta lent en de veelal goede resultaten kan men tot 27 December gaan zien. BRIDGE Kerstbridgedrive van de „Vlissingse Fles'' Zaterdagavond jl. werd in het Strandhuis te Vlissingen een Kerst- bridgedrive van de „Vlissingse Fles" gehouden. Met een vlotte speech heette de voorzitter, de heer A. van Iren, de 92 deelnemers (-sters) wel kom. Twee viertallen van de Fles, twee van Middelburg en een van de Vliss. Bridgeclub speelden om de wis selplaquette, die het vorige jaar door de VI. Br. club was gewonnen. Met 7 van de 8 te behalen punten legde Middelburg I, bestaande uit mevr. Dronkers en de heren Heyboer, Peek en Vriesman, beslag op deze prijs. Middelburg II, V.B.C. I en VI. Fles I behaalden elk 4 punten en VI. Fles II 1 punt. Dit ène punt scoorde no. laatst door een gelijkspel tegen no. 1. De uitslag van de Howelhvedstrijd was in afdeling A: 1. de heren Plin- singaRuig (VI.) 67 punten; 2. de heren DockheerSimpelaar (VI.) 65% pnt.; 3. Echtpaar Van de Kreke (VI.) 60 pnt. (hoogste score der nrs 3). Afd. B JU: 1. mevr. v. d. Jagtde heer Braak (VI.) 67% pnt; 2. de he ren v. d. BergBom (Yerseke) 66% pnt. Afd. C: 1. de heren Peekvan Ham (M'burg) 44 pnt.; 2. de heren Blok landKlaasse (Vliss.) 41 pnt. Afd. B I; 1. de heren Labruyère Sturm (M'burg) 48 pnt.; 2. de heren J. de Jongv. d. Hoek (M'burg) 45 punten. Na de uitreiking der mooie prijzen bleven vele danslustigen nog gezellig byeen. Ook deze drive van de Fles wa3 uit stekend georganiseerd en is best ge slaagd. BILJARTEN A. M. Gunst uit Goes kampioen derde klasse driebanden. In café Baarends te Goes werden wedstryden gespeeld om het districts kampioenschap derde klasse drieban den. Kampioen werd A. M. Gunst van A.L.M. uil Goes, die met een hoogste serie van 3 een algemeen gemiddelde haalde van 0 357. De verdere uitslag was: 2. C. Gabriëlse, A.L.M., Middel burg (h.s. 4, gem. 0.331), 3. G. Koch, A.L.M. Goes (h.s. 4, gem. 0.269), 4. J. Wisse, A.L.M. Middelburg 5. J. Rijk, O.H.G.L.. Ovezande, 6.' F. de Witte, A.L.M. Goes. Bevredigende uienexport in November. De maanden November en Januari zijn vanouds topmaanden voor de uienexport. Ook in November 1952 was de verzonden hoeveelheid, die ruim 25 millioen kg. bedroeg zeer be vredigend. Opmerkelijk is wel dat En geland niet aan de top stond, maar ver voorbij werd gestreefd door de export naar Duitsland. De keerzyde van de medaille is evenwel, dat de markt zowel in Duits land als in Engeland momenteel ver zadigd lijkt en er na de grote hoeveel heden. die resp. begin en eind Novem ber wei den verzonden, de laatste we ken weinig vraag meer was. Wel wor den nog grote hoeveelheden verzon den, maar dit zijn meest alle contract party en. Zowel telers als handelaars zijn be nieuwd naar de reactie van de markt, wanneer straks de contractpartijen zyn aangeleverd en de uien uit andere landen eveneens niet meer in grote hoeveelheden in Engeland worden aangevoerd. Want al is er weinig vraag, de te lers wensen ook niet te verkopen wanneer de prijs ver beneden de 20 cent per kg. komt. In de maand November werden ge ëxporteerd: naar Duitsland 13.601.698 kg., naar Engeland 8.217.856 kg.. Bel gië 1.275.760 kg., Frankrijk 666.223 ke West-Indië 405.270 kg., Zweden ?S?*iT5 Engels leger in Duitsland 197.640 kg., Midden-Amerika 115.975 96-175 kS- Zwitserland 66.500 kg Noord-Amerika 62.100 kg., Italië 10.500 kg.. Nieuw Guinea 6500 kg„ Oostenrijk 5425 kg., Noorwegen 27p0 kg. Totaal 25.020.252 kg. De to tale export in het seizoen 1952/'53 was per 30 November ruim 69 milli oen kg. Goed nieuws voor Korfgene. In de gemeenteraad van Kortgene is Zaterdag medegedeeld, dat het raad huis waarschijnlijk in de tweede helft van Januari zal worden geopend. Ook kon de voorzitter de verheugende me dedeling doen. dat toestemming is ontvangen voor het bouwen van een gymnastieklokaal bij de nieuwe 9- klassige school in het dorp Kortgene. AANBESTEDING WONINGBOUW TE YERSEKE. Bij de aanbesteding van 40 woning wetwoningen voor de gemeente Yer seke, was de hoogste inschrijver: fa. FrangoisChristiaanse te Vlissingen voor f 369.000 en de laagste: C. van Gorp te Wemeldinge voor f 322.000.—. De gunning is aangehouden. Stookolievogels en vogelringen. Er wordt in toenemende mate gelet op de aangespoelde vogels en vogel- resten Begin November werd een ring aangebracht van onherkenbare vogel- resten afkomstig van de Vogelwarte Helgoland (uit Eversdijk, gem. Ka pelle). Half December vond men, ook aan resten een ring van Mus Stavan- ger. De eerste ring blijkt te zijn van een stormmeeuw, geringd 15 Juli 1951 te Langenwerder, Duitsland De an dere zal nog worden opgezonden. Een drietal middelen tegen stook olieverontreinigingen werden mij aan geraden. Na beproeving komen wij hierop terug. Hartelijk dank. z.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9