NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN Mgenda WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN TOONT HUISVLIJT-PRESTATIES MAANDAG 22 DECEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Feestavond en receptie bij gouden jubileum in Yerseke Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de fa. De LeeuwGe luk, mosselconservenfabriek te Yer seke, werden een personeelsfeest en een receptie gehouden. De heer C. Kole, employé van de firma, sprak een herdenkingsrede op lijm uit en bood namens net personeel een ge schenk aan, waarvoor de heer P. J. de Leeuw dankte. Een cabaretgezel schap verzorgde op het personeels feest het programma. Op de Zaterdagmiddag gehouden receptie in hotel Nolet, boden talrijke vertegenwoordigers uit de handel hun gelukwensen aan en na de receptie verenigden de gasten zich aan een diner. Hierbij werd o.a. het woord gevoerd door de burgemeester van Yerseke, de heer A. C. Willemsen. Chr. Nat. Schooi te Tholen vierde 40-jarig bestaan. Onder grote belangstelling is in Tholen het veertigjarig bestaan van de Chr. School gevierd. Tijdens een drukbezochte bijeenkomst in het Hof van Holland werd door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer T. Dijkstra, een herdenkingsrede uitge sproken, waarna tal van sprekers hun gelukwensen aanboden, o.w. de heren dr. J. Huizenga, oud-inspecteur van het Chr. Nat. Onderwijs en de Rijks inspecteur voor het L.O. te Goes, de heer C. Kuiper. BEGROTING OOSTBURG. In het raadsverslag van Oostburg is een fout geslopen. De gewone dienst sluit ten rechte aan inkomster en uit gaven met f 1.217.514.— terwijl de post onvoorzien f 5238.— bedraagt. Verder werd een bedrag van f 5750. uitgetrokken voor de bijdrage aan het rijk voor de verbetering van riole ring en trottoirs aan de Nieuwstraat. Zeeuwse scheepsbevrachters vergaderden in Terneuzen. De afdeling Zeeland van de ..Ver eniging van Nederlandse makelaars in Scheepsvrachten" vergaderde Za terdagmiddag onder leiding van de algemeen secretaris van de vereni ging, de heer P. M. Tegelaar, in „Grand Hotel Rotterdam" te Terneu- zen. Bij de behandeling van de ingeko men stukken wees de heer Tegelaar op de kwestie van de z.g. overligda- gen. Thans is een zodanige regeling getroffen, dat een bepaald aantal overligdagen kan worden toegestaan, aangepast aan de behoeften van par tgen en aan de plaatselijke omstan digheden. Zulks ter beoordeling van de bevrachtingscommissaris. Een viertal nieuwe leden is tot de afdeling toegetreden. Nadat de heer Tegelaar verslag had uitgebracht over de onlangs in Nijmegen gehou den vergadering van het hoofdbe stuur, volgde de verkiezing van een definitief bestuur voor de afdeling. Bij acclamatie werden gekozen tot voorzitter de heer Hub. A M. A. de Meyer Terneuzen, tot secretaris de heer 3. H. Roose, Goes en tot pen ningmeester de heer K. C. Praat, Breskens. Voor de functie vice-secre- taris-penningmeester stelde zich ten slotte nog beschikbaar de heer R. de Meijer. Sas van Gent, die eveneens bij acclamatie werd gekozen. De heren H. A. M. A. de Meijer, J. H. Roose en K. C. Praat werden ver volgens, eveneens zonder hoofdelijke stemming, gekozen tot hoofdbestuurs leden. De vaststelling van de contributie voor 1953 vormde aanleiding tot eni ge discussie. Tenslotte werd besloten, dat deze voor leden 50 zal bedra gen en voor adspirant-leden 25. De heer Tegelaar deelde nog mede, dat de eerstvolgende jaarvergadering in Juli a.s. te Rotterdam zal worden gehouden, waarna een uitvoerige be spreking volgde over de bevrach- tingsvoorwaarden 1952. Middelburg Snugger en Linky nogmaals in Middelburg. De belangstelling voor de vrolijke avonturen van Snugger en Linky is bij de Middelburgse jeugd zó groot, dat Zaterdag opnieuw vier voorstel lingen moesten worden gegeven. Vier maal was de grote Schuttershofzaal tot de laatste plaats gevuld met jongens en meisjes, die opgetogen meeleefden met het wel en wee van de twee helden op het toneel en luid keels de bekende liedjes meezongen. Bijna 4500 Middelburgse kinderen hebben nu al van de door de Provin ciale Zeeuwse Courant georganiseer de feestvoorstellingen met Snugger en Linky genoten en tóch is het no dig, nogmaals een herhaling hiervan te geven nl. op 2 Januari. HERBOUW IN DE BINNENSTAD. Naar wij vernemen bestaat er goe de kans, dat weldra een begin kan worden gemaakt met de herbouw van het pand voor de firma De Jager in de Lange Delft te Middelburg. Het betreft hier het laatste zakenpand in de Lange Delft, dat nog herbouwd moet worden. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE VITRITE. De chef der afdeling expeditie van de N.V. De Vitrite Fabriek te Mid delburg, de heer J. Sinke, vierde Vrij dag zijn zilveren jubileum en werd ter gelegenheid daarvan door directie en een groot aantal medewerkers uit het bedrijf gehuldigd. De directeur, de heer B. A. Hesse- link, noemde de jubilaris een toon beeld van ijver, accuratesse en plichts betrachting. Hij dankte hem voor zijn toewijding en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Hartelijke woorden sprak ook de administrateur, de heer J. L. Groenemans. Deze merk te op, dat het „expediëren" de heer Sinke blijkbaar altijd in het bloed heeft gezeten, want voordat hij in dienst van de Vitrite trad, was hij werkzaam in een expeditiebedrijf te Middelburg. Namens de huldigings commissie sprekend bood de heer Den Hollander een gecombineerde rookta fel-boekenmolen aan. De heer Otte, chef der afdeling planning, sprak zijn erkentelijkheid uit voor de goede sa menwerking en de heer P. Meliefste feliciteerde de jubilaris namens het gehele personeel. De heer Sinke sprak een dankwoord, waarna het ogenblik was gekomen om het jubileum in de huiselijke kring te vieren. LEDENVERGADERING WIT-GELE KRUIS. Onder leiding van de waarnemend voorzitter, pastoor H. Snel, werd in het St. Vincentiushuis een matig bezochte ledenvergadering der afde ling Middelburg van het Wit-Gele Kruis gehouden. Besloten werd de functie secretaris-penningmeester in verband met het vele werk te split sen. De heer B. Scheers bleef aan als secretaris, terwijl de heer J. Th. M. Castenmiller tot penningmeester werd benoemd. In de vacature van VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: .Assepoester", (a.L), 3, 7 en 9 uur; Luxor: „Bajonet ten op", (18 j.), 8 uur; Museum: Schil derijententoonstelling, 25 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: „Kangoeroe" (14 j.), 8 uur- Museum: Als vandaag 912 en 2—5 uur. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Allen zijn wy moor denaars". (18 jr.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Red Skelton, Wegpi- raat no. 1", (a.l.), 8 uur. Morgen Concert- en Gehoorzaal: Le- kespelgroep Walcheren, „De ster van Bethlehem", 8 uur; Electro: „Johnny Weissmuller. Tarzan, de aapmens", (14 jr.), 7 en 9.15 uur. voorzitter kon nog niet worden voorzien. Ondermeer werd gesproken over de plannen voor de toekomst. Men streeft er naar het magazijn, dat thans ondergebracht is in het R.K. tehuis voor bejaarden, uit te brei den en voorts zal een ledenwerf actie worden gevoerd. AFSCHEID MEDE-DIRECTEUR HULPBANK MIDDELBURG VAN ONDERWIJZERSSPAARBANK Door het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd was de heer P. van Roon te Middelburg reglemen tair verplicht, zijn functie als mede directeur van de hulpbank Middel burg van de Onderwijzersspaarbank neer te leggen. Zaterdagmiddag werd van hem officieel afscheid genomen, nadat de laatste zitting in dit jaar was beëindigd. De president-directeur van de hoofdbank, de heer J. H. Pe per te Amsterdam, was hierbij aan wezig. In een hartelijke toespraak prees deze de verdiensten van de scheidende, die ruim vijf en twintig jaar, van de oprichting van de hulp bank Middelburg af, zgn taak heeft verricht. De heer Van Roon had het vertrouwen van de collega's, een scherpe geest en beschikte over een voorbeeldige accuratesse. De heer Pe per bracht de dank van de hoofd-di- rectie over en bood een fraai ge schenk aan. Hg uitte de wens, dat de heer Van Roon nog vele jaren van zijn rust zal mogen genieten. De heer van Roon zegde de heer Peper harte lijk dank voor zijn vriendelijke woor den en voor het cadeau. Hij zeide de arbeid altijd met het meeste genoe gen te hebben verricht en sprak zijn grote waardering uit voor de uitste kende samenwerking, die er altijd in de directie heeft bestaan. Namens de hulpbank-directie werd het woord gevoerd door de heren W. Spinnaay en W. Heijt. Nadat het af scheid was geëindigd, installeerde de president-directeur de heer W. H. Hardon als opvolger van de heer Van Roon. ZILVEREN JUBILEUM. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum werd de chef-reviseur der N.V. Zeeuwse Motorenrevisie, de heer G. Hovestadt, Zaterdagmorgen in de garage Louisse te Middelburg zeer hartelijk gehuldigd. De jubilaris werd toegesproken door de directeur van de N.V., de heer Jac. Louisse en door de direc teur van de Garage Louisse. de heer C. W. Louisse, die in het bijzonder de werkkracht, de kundigheid en het aangename karakter van de jubilaris schetsten en hem dank zegden voor zijn grote toewijding. Ook de chef- monteur van het garagebedrijf, de heer J. Sinke, en de assistent van de heer Hovestadt, de heer Obelus, spra ken van waardering getuigende woorden. Namens de directie werd hem een enveloppe met inhoud over handigd en het gezamenlijke perso neel bood hem drie studieboeken aan. Voor mevrouw Hovestadt, die de hul digingsplechtigheid bijwoonde, waren er fraaie bloemen. De jubilaris sprak een dankwoord. J. Geldof overleden. In Oostkapclle is op bijna 83-jarige leeftijd overleden de heer J. Geldof, een zeer bekendefiguur in dit Wal- cherse dorp, waar hij vele tientallen jaren als correspondent, eerst voor de Middelburgse Courant en later voor de Provinciale Zeeuwse Courant, is opgetreden. In deze hoedanigheid was hij een trouw bezoeker van vergade ringen en andere bijeenkomsten. Zelf nam hij ook actief aandeel in het verenigingsleven, o.a. als bestuurs lid van het plaatselijk ziekenfonds en de Kolenvereniging, welke hij beide mede heeft opgericht. De teraardebestelling is bepaald op a.s. Woensdag om 12 uur op de alge mene begraafplaats te Oostkapelle. Goed nieuws voor Kortgene. In de gemeenteraad van Kortgene is Zaterdag medegedeeld, dat het raad huis waarschijnlijk in de tweede helft van Januari zal worden geopend. Ook kon de voorzitter de verheugende me dedeling doen, dat toestemming is ontvangenvoor het bouwen van een gymnastieklokaal bij de nieuwe 9- klassige school in het dorp Kortgene. AANBESTEDING WONINGBOUW TE YERSEKE. Bg de aanbesteding van 40 woning wetwoningen voor de gemeente Yer seke, was de hoogste inschrijver: fa. Frangois—Christiaanse te Vlïssingen voor f 369.000 en dé laagste: C. van Gorp te Wemeldinge voor f 322.000.— De gunning is aangehouden. Vlissingen OPTIMISME OVER JACHTHAVENPLANNEN. Te Vlissingen vergaderde in de bo venzaal Kiviet de Vereniging voor watertourisme „Schelde ditmaal on der voorzitterschap van de heer F. H. Jilleba Sr. De voorzitter was we gens ziekte verhinderd. De heer Jil leba gaf een beknopt verslag van de onlangs door de afdeling Vlissingen van de V.V.V. gehouden vergadering, welke door hem als afgevaardigde van de vereniging was bijgewoond. De heren P. Groenenberg en H. Ligthart Schenk gaven daarna een uitvoerige uiteenzetting over de stand van de plannen voor een nieuw e jacht, haven. Daarbij kwam naar voren, dat deze plannen weliswaar nog niet de finitief zijn, doch dat er goede hoop bestaat te zyner tijd een oplossing te vinden voor het jachthavenprobleem. In verband hiermede werd het bestuur machtiging verleend om ten aanzien van deze kwestie naar eigen inzicht en goeddunken te handelen. Besloten werd tot een nieuwe rege ling tot inning van de contributie en van de liggelden. Tenslotte yverd een commissie benoemd, die de jaarlijkse feestavond van de vereniging zal or ganiseren OPENBARE VERKOPING. Door notaris J. L. Verhagen te Vlissingen. werd in het openbaar ver kocht de navolgende huizen en erven: Het dubbel-woonhuis aan de Bad huisstraat. 33. Koper de heer Joh. Loois Hz. gg. te Vlissingen voor 7676,-. Het eensgezinswoonhuis aan de ■Kasteelstraat 19. Koper de heer P. Roth, te -Vlissingen voor 5350.-. Het aubbelwoonhuis aan de Aagje dekenstraat 43. Koper de heer L. Kooman voor 45.00.-. Het dubbel-woonhuis aan de Lepel straat 6. Koper de heer P. Meerman g.g. voor 1650.-. 'SPOORWEGTONEELVERENIGING GAF CABARETAVOND. Zaterdagavond gaf de „Spoorweg- toneelvereniging"te Vlissingen in het Concertgebouw een cabaretavond, welke zich kenmerkte door goed werk van het B.S.O.-cabaret uit Utrecht cp het toneel en door de uitstekende stemming in de zaal, die tot de laat ste plaatse bezet was. Er waren tal van leuke schetsjes, waarvan „De ijze ren man" en „Loesje" het wel het beste deden. De zanger Gé Woerdman bleek over een uitstekende stem te 1-eschikken en oogstte met „De drie blokken" en enkele zeemansliedjes veel applaus. Succes had ook Gert Kommer, die met vlotte conference zorgde, dat er geen hiaten in het pro gramma kwamen en bovendien met enkele zelf geschreven liedjes niet weinig tot het succes van de avond bijdroeg. Ook de bijzonder aardige dansen „Aha" en „Het oude speel doosje" mogen niet onvermeld blij ven. Accordeonmuziek vormde de mu zikale omlijsting voor deze avond, welke geopend werd door de voorzit ter, de heer J. de Jonge, die in zijn welkomstwoord onder meer meedeel de, dat op 7 Februari a.s. nog een uitvoering zal worden gegeven ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan. NED. HERVORMDE DIACONIE. B. en W. van Vlissingen stellen de gemeenteraad voor ook voor 1953 aan de Ned. Hervormde Diaconie weel een subsidie te verlenen voor het ge- zinszorgswerk. Deze diaconie zal met twee gediplomeerde en twee ongedi plomeerde verpleegsters werken. In verband hiermede stellen B. en W. voor de subsidie voor 1953 op f 1450 te bepalen. Aan de heer Adr. Bolijn Jz. te Brui- nisse Is in de N.O. polder een bedrijf toe- De Ned. Herv. jeugdbeweging „Het Kompas" te Oostburg vierde in de nood kerk het Kerstfeest. De kinderen brach ten ruit mede, dat aan de zieken en ouden van dagen zal worden uitgedeeld De collecte voor de zending, die in de Ned. Herv. kerk te Axel werd gehou den heeft f 384.69 opgebracht. De dames S. v. Hoeve en J. Romeijn sen te Terneuzen slaagden te Eindhoven voor het examen coupeuse. Tot ontvanger-grieffier van het water schap Stoppeldijk is benoemd de heer Th Adriaansens te Walsoorden. Burgemeester B. Truffino hield in Hulst een causerie over de restauratie van het stadhuis van Hulst. De afdeling Kruiningeu en omstreken van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen hield een Kerstmiddag in de „Koren beurs", welke bijeenkomst uitstekend slaagde. De collecte bestemd voor de Kerst feestviering van de Zondagsschool bracht te Krabbendijke f 325.60 op. Door de gladheid van de weg slipte de motorrijder M, S. te Heinkenszand in de bocht Clara's pad—Stationsweg. De mo torrijder kwam er met de schrik af. doch de motor werd beschadigd.. De collecte voor de kindertehuizen „Beatrix" heeft in Yerseke f 79.34 ouge- bracht. Door een schelpemnaalderij te Yerseke werd dezer dagen een coaster geladen met grit, dat bestemd was voor Enge land. Laatste voorstellingen van Snugger en Linky Te Middelburg wordt oen laatste voorstelling van Snug ger en Linky gegeven op Vrij dag 2 Januari a.s., 's morgens om 10 uur in het Schuttershof. Voor deze voorstelling kunnen litsluitend zg kaarten afhalen, iie hun bonnen reeds hebben langeboden, doch nog geen oegangsbewijzen ontvingen. Deze uitreiking is in „Mercu- rius', Koepoortstraat, op Dins dag 23 December a.s., van 2.30 tot 3.30 uur namiddags. Te Goes worden in het Schut tershof nog twee voorstellin gen gegeven op Vrydag 2 Ja nuari 1953 en wel een te 3 uur en een te 5 uur n.m. De reeds uitgegeven gele toegangskaar ten voor een voorstelling op een nader te bepalen tijdstip geven recht van toegang tot de voorstelling van 5 uur. De Goesse kinderen, die reeds bon nen inleverden, doch geen toe gangsbewijs ontvingen, kunnen ait te onzen kantore afhalen Aan hen, die buiten Goes wo nen, worden de toegangsbewij zen toegezonden. RAAD VEEF.E. Plan voor nieuwe brand weergarage goedgekeurd. Binnenkort bouw van vijf woningwetwoningen. De raad van Veere kwam onder voorzitterschap van burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael bijeen. Op 27 November jl. werd de bouw van vijf woningwetwoningen aanbe steed, doch de laagste inschrijvings som was van dien aard, dat het werk niet onmiddellijk kon worden gegund. Met de laagste inschrijver is inmid dels overeenstemming bereikt, zodat zodra de benodigde machtiging ver kregen is, het werk gegund kan wor den. Het ophalen van huisvuil tussen 1 Januari a.s. tot 31 December 1953 werd na aanbesteding aan de heer H. Vermeulen als laagste inschrijver ge gund voor 832 per jaar. Een voorstel tot vaststelling van een cre- diet van 25.000 in rekening courant voor 1953 bij de N.V. Bank voor Ne derlandse gemeenten werd goedge keurd. In de vacature ontstaan door het niet meer beschikbaar zijn vanme vrouw Castel-Vogel als regentes van het Godshuis werd benoemd mevrouw De Graaf-Kampman. De heer P. Hou terman werd als regent herkozen. Wegens het periodiek aftreden van de commissie tot wering van school verzuim werden voor drie jaar be noemd de heren J. de Graaf, L. J. van de Swan, L. Schout, W. Wouters en A. C. Caljauw, De reinigings- en rioolrechten wer den verhoogd van 2.50 tot 4. Bij het voorstel tot vaststelling van de gemeentebegroting en die van het gemeentelijk vismgnbedrijf voor 1953, alsmede de goedkeuring van de be groting voor het burgerlijk armbe stuur 1953. werd tamelijk uitgebreid gediscussieerd. De heer J. Bakker vond de post voor de brandweer van 2500 wel wat hoog en vond het aan schaffen van uniformen niet nodig. De voorzitter bracht naar voren dat het aanschaffen van uniformen een zeker cachet geeft en dat uitbreiding van de brandweer gewenst is. De heer J. A. A. Mol stelde voor om de post wegenonderhoud van 1500.op 3000.te brengen, waarmee de raad accoord ging. Een subsidie van 15.werd vastgesteld voor de be vordering van het vreemdelingenver keer. Bij het voorstel tot het bouwen van een nieuwe brandweergarage, wees de heer S. Kodde op de toestand waarin de bergruimte voor het ma teriaal verkeert; hij pleitte dan ook voor beter materiaal. De Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht heeft een bouwplan gemaakt voor de bouw van een nieuwe brand weergarage op de hoek van de Wa- genaarstraat. Op de begroting wordt hiervoor een post geraamd van 20.000. De raad kon zich in princi pe verenigen met de bouw, alsmede met de bouw van een werkplaats voor de gemeentewerkman en het aangaan van een geldlening hiervoor. Bg de rondvraag merkte de heer Kodde op, dat een betere trekker voor de brandweer gewenst is. De heer Bakker vroeg aandacht voor aansluiting op de riolering van de huizen te Zandijk. Na afloop van de vergadering, dankte de heer Houterman als oud ste raadslid de voorzitter voor de prettige samenwerking in 1952. De voorzitter sloot met een Kerst- en Nieuwjaarswens voor de leden deze vergadering. Domburg DE RAAD VERGADERT VANDAAG Heden, Maandagavond om half acht, komt de gemeenteraad van Domburg in de Chr. school in openbare verga dering bijeen. De agenda vermeldt o. m. voorstellen tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst, tot wijziging van de naam „Burger lijk Armbestuur" in „Instelling voor sociale zorg" en tot vaststelling van een verordening op de reinigings rechten. Grijpskerk6 KERKZ AN GDIEN ST. Op Eerste Kerstdag wordt 's avonds in de Ned. Herv. kerk te Grijpskerke een Kerstzangdienst gehouden, waar aan de Chr. zangvereniging „Halle luja" medewerking zal verlenen. De meditaties worden gehouden door ds. J. van Winterswijk en ds. C. van Nes. St. Laurens DINSDAG RAADSVERGADERING De gemeenteraad van St. Laurens komt Dinsdagmiddag, kwart voor twee, in openbare vergadering bij een van. ter behandeling van de vol gende punten: benoeming van een ontvanger-lste ambtenaar en aanbie ding van de begroting-1953. UITGEBREIDE TENTOONSTELLING In combinatie met schilderijen-expositie. In enkele lokalen van de voormalige ambachtsschool te Oostburg toont West Zeeuwsch-VIaanderen deze week in een groots opgezette expositie, wat men in deze streek op het gebied van huisvlijt In de ruimste zin des woords presteert. Honderden handwerken, smeedwerk, teken- to schilderwerkproducten in grote hoeveelheden, zijn hier bgecn gebracht, ingezonden door schooljeugd zowel als door ouderen. Een respect afdwin gende manifestatie van vrfje tijdsbesteding! Zaterdagmiddag heeft de echtge note van de Commissaris der Konin gin in Zeeland, mevrouw S. C. de Ca- sembroot-baronesse van der Feltz, deze tentoonstelling officieel geopend. Tevoren sprak de presidente van het tentoonstellingscomité (waarin vele dames en enkele heren uit geheel W. Zeeuwsch-Vlaandcren zitting na men)). mevrouw M. J. van Cruynin- fen-Erasmus, een welkomstwoord, In et bijzonder tot mevrouw de Casem- broot. enkele burgemeesters uit om liggende gemeenten, het gemeentebe stuur van Ostburg. het bestuur van de ambachtsschool en tot vertegen woordigers van de verschillende land bouworganisaties. Mevrouw Van Cruyningen zeide o.m. dat het aantal inzendingen voor deze tweede huisvlijttentoonstelling de verwachtingen ver had overtrof fen en zij dankte allen, die tot het welslagen van deze expositie hadden medegewerkt. Na een korte toespraak, waarin mevrouw de Casembroot o.m. zeide getroffen te zgn door de uitstekende samenwerking en door de wijze waar op dit eens zo zwaar geteisterde ge bied zich regenereert, verklaarde zij de tentoonstelling voor geopend. Van mevrouw Van Cruyningen mocht me vrouw De Casembroot een fraai bou quet fresia's in ontvangst nemen. Daarna bezichtigde men de ten toongestelde werken: een overweldi gende hoeveelheid producten, waar onder talryke, welke getuigen van veel smaak en van kunstzin. Kant- kloswerk, houtsnyproducten, schilde rijen. tekeningen, maquettes (een complete ..lucifers»tad", ingezonden door sehoileren uit Nleuwvliet)hand geknoopte tapijten, poppenhuizen, een compleet salonameublernent en nog honderd-en-een andere stille getuigen van geduld en liefde voor het hand werk. Uit de veelheid van toegekende prijzen noemen wij de vijf eerste, be loond met lof van de jury en met me dailles: J. van Hinten.' Sint Kruis, voor twee fresco's in waterverf, naar motieven, gevonden in Aardenburgs St. Baafskerk en voor een tekening van een rijstschuur in de Toba-Batak- landen; mevr. M. van Vuurst, Oost- burg. voor tindrijfwerk. mej. S. E. de HulTu. Oostburg, voor kantkloswerk M. Schijve, Oostburg, voor houtsng- Stookolievogels en vogelringen. Er wordt in toenemende mate gelet op de aangespoelde vogels en vogel- resten Begin November werd een ring aangebracht van onherkenbare vogel- resten afkomstig van de Vogelwarte Helgoland (uit Eversdijk, gem. Ka- pelle). Half December vond men, ook aan resten een ring van Mus Stavan- ger. De eerste ring blijkt te zijn van een stormmeeuw, geringd 15 Juli 1951 te Langenwerder, Duitsland. De an dere zal nog worden opgezonden. Een drietal middelen tegen stook- olieverontreinigingen werden mij aan geraden. Na beproeving komen wij hierop terug. Hartelijk dank. Z. Uit het zakenleven. Zaterdag heropende de heer P. Damman te Middelburg zijn zaak in meubelen, tapijten, bedden, e.d. in het pand Nieuwstraat 29. Dit pand was oorspronkelijk een woonhuis, doch is zodanig verbouwd en ingericht, dat het uitstekend dienst kan doen als showroom en verkoopruimte. De heer Damman beschikt over voldoende ruimte om zijn artikelen zo voordelig mogelijk uit te stallen. Aan de ver lichting is veel aandacht besteed. Ve le bloemstukken zorgden voor een feestelijke sfeer. DE GROENE PUL De heer C. A. van der Koorde te Middelburg heeft zgn zaak in be hangselpapier, glas, verfwaren, schoonmaak- en toiletartikelen, enz., welke in de Nieuwstraat gevestigd was, overgebracht naar het pand Gravenstraat 55, waarin hg Zatei ag het magazijn „De groene pui" opende. De heer Van der Koorde is hier een flinke winkelruimte en een fraaie etalage rijk geworden en mocht ter gelegenheid van deze opening een groot aantal bloemstukken en vele gelukwensen ontvangen. Lawine in Beieren eiste 5 slachtoffers. Ruim vijftig leden van de Westduit- se politie en grenswacht en van de Oostenrijkse grenswacht zgn Zondag op zoek gegaan naar vier Westduttse politiemannen en een Oostenrijkse burger, die in de omgeving van de Zugspitze bij Garmisch-Partenkir- chen. na een lawine worden vermist. Twee andere politiemannen, die zich bij het vnftal bevonden, slaagden er in zich te bevrijden, nadat de lawine hun vier kameraden en de Oosten rijkse burger had meegesleurd. Vredescongres te Wenen. Het (communistisch-georiënteerde) vredescongres te Wenen heeft in de slotvergadering twee moties aange nomen. De ene behelst een oproep aan Amerika, Continentaal China, Engeland, Frankrijk en de Sowjet- Unie, om een vredesverdrag te slui ten. (1.637 stemmen voor en zeven onthoudingen). De tweede motie roept de volken op te verklaren, dat geen geschil tus sen twee landen te groot is voor een regeling door middel van onderhan delingen (1626 stemmen voor en tien onthoudingen). werk en M. Risseeuw. Groede, voor zijn schilderg „Zeegezicht". De inzen ding van de Landbouwhulshoudschool uit Schoondijke werd als geheel even eens met een medaille beloond. DE SCHILDERIJEN-EXPOSITIE. Tegelijk met de huisvlijttentoonstel ling wordt in een lokaal van de oude ambachtsschool een expositie gehou den van werken van ae schilder J. Baartmans uit Bergen op Zoom De ze tentoonstelling werd georganiseerd door de burgemeester van Aarden burg, de heer J. M. A. C. van Dongen, in overleg met de inspecteur van be lastingen te Bergen op Zoom (vroe ger te Oostburg), de heer R. J. v. Rc- mortel. De combinatie van beide ex- Zeeuwsch-Vlaanderen bijzondere ma nifestatie. De expositie van de schilder Baart mans omvat een vijftigtal werken, waarvan er vele in het afgelopen jaar werden vervaardigd. In zijn kleuren combinaties heeft deze kunstenaar, zich klaarblijkelijk een zekere beper king opgelegd: men zou welhaast kunnen spreken van „beperkt palet". Daarnaast echter getuigen zijn schil derijen van een evenwichtige, mis schien zelfs wat berustende geestes gesteldheid. In zijn landschappen en stadsgezichten, welke het merendeel vormen, vloeien realisme en expres sionisme soms onmerkbaar ineen; het realisme voert evenwel de boventoon. Zijn onderwerpen vond Baartmans voornamelijk in Parijs en Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij vertolkte ze met ta lent en de veelal goede resultaten kan men tot 27 December gaan zien. VOETBAL Biervliet deelde, met De Zeeuwen de punten. Voornamelijk door de steun van een goede verdediging is Biervliet er in geslaagd door een 1-1 gelijkspel De Zeeuwen een kostbaar punt te ontfutselen. De Zeeuwen verscheen )n het veld met Wijtenburg als invaller voor H. v. d. Bulck. Reeds kort na de aftrap kreeg Biervliet het beste van het spel en voornamelijk de gevaar lijke voorhoedespeler Kramer stichtte nogal eens verwarring m de Zeeu wen-gelederen. Het duurde dan ook niet zo heel lang, of Kramer wist met een goed schot de hardwerkende kee per Florusse te verschalken. (l-0j. Ook na dit doelpunt bleef de druk op het Zeeuwen-doel aanhouden. Al les liep echter goed af; toen Schinkel van De Zeeuwen door hands een pe nalty veroorzaakte werd deze door de Biervliet-spil Brakke buiten het bereik van Florusse tegen de paal geschoten. Na de rust bleek De Zeeuwen plot seling veel sterker en de Biervliet- achterhoede kreeg het zwaar te ver duren. Niettemin slaagde men er voorlopig in om alle gevaar in de kiem te smoren. De gelijkmaker ont stond tenslotte uit een mooie combi natie tussen Tabak, Leynse en Hu- bregtse. (1-1). Ondanks verwoedde aanvallen van De Zeeuwen om de be slissing te forceren, wist keeper De Boevere hierna van geen wijken meer, zodat met 1-1 gelijke stand tenslotte het einde kwam. BRIDGE Kerstbridgedrive van de „Vlissingse Fles" Zaterdagavond jl. werd in het Strandhuis te Vlissingen een Kerst- bridgedrive van de „Vlissingse Fles" fehouden. Met een vlotte speech eette de voorzitter, de heer A. van Iren, de 92 deelnemers (-sters) wel kom. Twee viertallen van de Fles, twee van Middelburg en een van de Vliss. Bridgeclub speelden om de wis selplaquette, die het vorige jaar door de VI. Br. club was gewennen. Met 7 van de 8 te behalen punten legde Middelburg I, bestaande uit mevr. Dronkers en de heren Heyboer, Peek en Vriesman, beslag op deze prijs. Middelburg 11, V.B.C. I en VI. Fles I behaalden elk 4 punten en VI. Fles II 1 punt. Dit ène punt scoorde no. laatst door een gelijkspel tegen no. 1. De uitslag van de Howellwedstrijd was in afdeling A: 1. de heren Plin- singa—Ruig (VI.) 67 punten; 2. de heren DockheerSimpelaar (VI.) 65% pnt.; 3. Echtpaar Van de Kreke (VI.) 60 pnt. (hoogste score der nrs. 3). Afd. B II: 1. mevr. v. d. Jagtde heer Braak (VI.) 67% pnt; 2. de he ren v. d. Berg—Bom (Yerseke) 66 pnt. Afd. C: 1. de heren Peekvan Ham (M'burg) 44 pnt.; 2. de heren Blok land—Klaasse (Vliss.) 41 pnt. Afd. B I; 1. de heren Labruyère— Sturm (M'burg) 48 pnt.; 2. de heren J. de Jong—v. d. Hoek (M'burg) 45 punten. Na de uitreiking der mooie prgzen bijeen1 VCle dans,ustlSen n°g gezellig Ook deze drive van de Fles was uit stekend georganiseerd en is best ge slaagd. BILJARTEN A. M. Gunst uit Goes kampioen derde klasse driebanden. In café Baarends te Goes werden wedstrijden gespeeld om het districts kampioenschap derde klasse drieban- ,Kampioen werd A. M. Gunst van A.L.M. uit Goes, die met een hoogste serie van 3 een algemeen gemiddelde haalde van 0.357 De verdere uitslag was: 2. C. Gabriëlse. A.L.M., Middef- burg (h.s. 4, gem. 0.331). 3. G. Koch. A-LAI. Goes (h-s. 4. gem. 0.269), 4. J. Wisse, A.L.M. Middelburg 5. J. Rgk, O.H.G.L., Ovezande. 6." F. de Witte. A.LAI. Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5