PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe veerboot Noord-Beveland in de vaart gebracht BILT Amerikaans reuzenvliegtuig neergestort: 86 doden NEDERLANDSE VLIEGBOOT IN DE LIBANON VERONGELUKT COMMUNISTENRELLETJES IN 00STELIJK-GR0NINGEN BENELUX-CONCURRENTIE IS GEDEELTELIJK OPGELOST 195e Jaargang-No. 301 Dagblad uitgave van de Eirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter Hoofdred. G Ballintyn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p kw.. fr. p p I 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 22 Dec. 1952 ADVERTENTIEPRIJS C ct per mm Minimum p advertentie t 3.— Ing mededelingen driemaal tarief Kleine advertenties imax regelt) van 1—6 regels 1 Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven ot adres Bureau van dit Blad* 25 cent meer. Giro nr 350300 P Z C. Middelburg. Bur Vlissingen WalstT 5860. telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51. telef 3841 Goes. Lange Vorststraat 63 telef 2475 (b.g.g 22231 Oostburg Flnlandstraal 2. telef 16 Terneuzen Brouwerystr 2 Zlerikzee N Bogerdstr C 160 telef 26. GROOTSTE VLIEGRAMP IN GESCHIEDENIS DER LUCHTVAART Amerikaanse militairen gingen met Kerstverlof Globemaster brandde als een fakkel. Het sneeuwde Zaterdag toen een C-124 Globemaster II van de Ameri kaanse luchtmacht het vliegveld Larson by Moses Lake in de staat Wash ington verliet. Aan boord van dit geweldige toestel, dat op zijn dekken plaats kan bieden aan twee honderd soldaten in velduitrusting, bevonden zich 115 militairen, van wie de meesten met Kerstverlof zouden gaan. Enkele seconden na de start stortte het reuzentoestel neer en vloog in brand. Daarmee voltrok zich de grootste vliegramp in de jonge geschiede nis van de luchtvaart. Drie en tachtig van de 115 inzittenden kwamen di rect om het leven en van de 32 geredden velen van hen hadden zware brandwonden waren er Zondagavond reeds drie overleden, zodat het dodenaantal tot 86 was gestegen. weken. Er kwamen bij die ongeluk ken drie honderd personen om het le ven. Sedert de Globemaster n in gebruik kwam zijn er drie van deze toestellen verloren gegaan. De toestellen zijn bijna twee en half maal zo groot als de Skymasters. De maximum hoeveelheid benzine aan boord bedraagt 41.532 liter. Er zijn in de romp totaal drie dekken, maar bij vervoer van troepen worden slechts twee dekken gebruikt. De snelheid bedraagt ongeveer vijf honderd kilometer. DROEVE REEKS. De ramp voltrok zich voor de ogen van talrijke militairen, die op het vliegveld stonden en die eveneens met Kerstverlof zouden gaan. Reddings ploegen snelden toe, maar uit de ge scheurde benzinetanks in de vleugels van het toestel, stroomde brandende benzine en door de intense hitte was men niet in staat in de romp van het vliegtuig door te dringen om de in zittenden te bereiken. Brokstukken van het toestel lagen over honderden meters verspreid in de sneeuw. Uren na de ramp was men nog be zig na te gaan hoeveel slachtoffers er waren, omdat enige overlevenden in hun angst en door de schok waren weggerend. De 22-jarige Ferguson, een van de overlevenden, zeide: „Ik wist dat wij zouden verongelukken, daarom kroop ik in elkaar en ik bad. Het gezicht van een van myn kameraden werd in elkaar gedrukt en ik droeg hem naar buiten. De meesten van ons, die gered waren probeerden terug te gaan en anderen naar buiten te brengen, maar wy konden het niet door de vlam men". ONDERZOEK GAANDE. Direct ving men aan met een onder zoek naar de oorzaak van de ramp. Senator Russell, de aftredende presi dent van de Commissie voor de Strijd krachten, heeft Zaterdagavond ge vraagd de vliegtuigen van het type Globemaster n voorlopig niet meer te gebruiken. Aangenomen wordt dat voor de Amerikaanse luchtmacht 49 van de ze toestellen werden gebouwd. Een ander lid van het Amerikaan se Congres, Kilday, vroeg om een on derzoek naar de oorzaken van de tal rijke vliegongelukken bij de Ameri kaanse luchtmacht in de laatste zes Reddingboot van de „Spica" gevonden Schipbreukelingen dobberden 15 uur op woeste zee. De Franse trawler „Cap Bajador" heeft Zaterdagmorgen op de Noord zee, halverwege Noorwegen en Ne derland, een reddingboot van de „Spi- ca" gevonden. De „Spica", een kust vaarder uit Groningen, is, zoals be kend, jl. Dinsdag gezonken. De be manning is toen door het Zweedse schip „Laponia" gered. In de red dingboot bleken de jas van kok H. J. Olinga uit Losdorp en twee Neder landse vlaggen te zijn achtergeble ven. Zes leden van de bemanning zijn in Kopenhagen aangekomen. Enkele stalen platen van de „Spi ca" werden door de woeste zee inge drukt en de bemanning had nauwe lijks tijd om in de boten te springen. Na 15 uur te hebben rondgedob berd in de hevige storm, ontdekte de „Laponia" de schipbreukelingen, die voortdurend vuurpijlen afschoten. Bey van Tunis zwichtte voor Franse druk Parijs dreigde met instelling van een regentschapsraad. De Bey van Tunis zwichtte Zater dag voor de Franse druk en heeft een deel van het Franse hervormings plan goedgekeurd. Hij overhandigde de twee gezegelde decreten, het eer ste voor de hervorming van de ge meenteraden en het tweede voor de districtraden aan de plaatsvervanger van de resident-generaal Jean de Hauteclocque. Dat was het antwoord van de Bey op de „laatste kans"-no- ta van de Franse regering. De Bey heeft ook beloofd, dat hij zijn zegel zal hechten aan 60 wetten, voorname lijk op financieel gebied, die hy de laatste acht maanden had laten lig gen. De door de Bey thans aanvaardde hervormingsvoorstellen vormden het minst becritiseerde deel van het Franse hervormingsplan. Een woordvoerder van de „Nieuwe Grondwetsbeweging" verklaarde, dat de Bey gezwicht was voor uiterst krachtige Franse druk. Naar verluidt zouden de Fransen van plan geweest zijn een regent schapsraad in te stellen, die bepaalde rechten van de Bey overgenomen zou hebben en voorts zouden een aantal nationalistische adviseurs van het hof verwijderd zijn geworden. Men neemt aan, dat de Bey zal blijven streven naar vervanging van resident-generaal de Hauteclocque en het opnemen van enige zijner natio nalistische raadslieden in de Tunesi sche regering. In totaal zijn dit jaar bij achttien vliegrampen, reeds 499 personen om gekomen. Een van de grootste ram pen van dit jaar was tot dusver het verongelukken van het K.L.M.-toe- stel „Koningin Juliana", dat op 22 Maart bij Frankfort neerstortte; 45 personen kwamen toen om het leven. De grootste vliegramp in de ge schiedenis van de luchtvaart was tot Zaterdag jl. het verongelukken van een Britse ,Tudor" in Maart 1950 in Wales, waarby 80 personen het leven verloren. Ver. Naties willen een van „agressie" Toelating nieuwe leden. De vergadering van de Verenigde Naties te New York is bezig in snel tempo nog een aantal beslissingen te nemen. Er werd besloten een commis sie van 15 leden waaronder ook Nederland in te stellen, die het be grip „agressie" zal definiëren er daarover in 1954 rapport zal uitbren gen. Voorts werd een resolutie van de politieke commissie goedgekeurd, waarin aan de bezettende mogendhe den van Oostenryk werd verzocht een staatsverdrag uit te werken, dat aan het Oostenrijkse volk zijn volledige souvereiniteit zal teruggeven. De Sowjet-groep, die meent dat de Ver enigde Naties in deze kwestie niet bevoegd zijn, nam geen deel aan de stemming. De speciale commissie heeft beslo ten een commissie van 22 leden in te stellen, die over de toelating van nieu we leden zal praten. De Sowjet-Unie wenst 19 nieuwe leden toegelaten te zien. Een Amerikaanse resolutie, waarin de Veiligheidsraad uitspreekt, dat Ja pan in aanmerking komt voor toe treden, werd aangenomen met 5 stemmen van het Sowjetblok tegen (Sowjet-veto tegen de toelating van Japan). Drie staten van Frans-Indo- China en de staten Libië en Jordanië zagen hun toelating goedgekeurd met de stemmen van het Sowjet-blok te gen. Tenslotte besloot de algemene ver gadering Zondagavond nog op voor stel van Gromyko (Rusland) als punt aan de agenda toe te voegen 'n be spreking over de onlusten onder de gevangenen op het Koreaanse eiland Pongom en 'de „massamoord op krijgsgevangenen" EEN DODE, VIER GEWONDEN Syrisch toestel, dat naar wrak zocht, stortte eveneens neer: 10 doden en zes gewonden. Een Nederlandse Catalina-vliegboot, die onderweg was van Nieuw.Gui- aea naar Nederland, is tengevolge van de slechte weersomstandigheden in de nacht van Vrydag op Zaterdag op de Dahr el Adid, één der hoogste bergtoppen van de Libanon, verongelukt. Slechts één van de negen inzit tenden, de 27-jarige sergeant-vlieger J. H. Roeby uit Zandvoort, kwam laarbij om het leven. Van de acht overlevenden werden vier niet ernstig gewond. Een Syrische Dakota, welk toestel opdracht had gekregen van zyn gewone route af te wijken om deel te nemen aan de opsporing van de vlieg- boot, is eveneens neergestort, maar in dit geval waren de gevolgen veel ernstiger: tien inzittenden werden gedood en zes gewond, van wie drie levensgevaarlijk. De Caïalina V.P. 211 van de Ne derlandse Marineluchtvaartdienst, vertrok Vrijdagmiddag van het vlieg veld Chaiba by Basra en om 23 uur plaatselijke tijd meldde het toestel het laatst zijn positie op tachtig kilome ter ten Noorden van Palmyra in Sy rië. Het was op weg naar het vlieg veld Nicosia op Cyprus. Zodra bekend werd, dat het toe-tel werd vermist, gingen opsporings- en reddingsvliegtuigen van dë R.A.F. op zoek. Ook vliegtuigen van de Syri sche luchtmacht stegen op, doch het zoeken werd aanvankelijk door het laaghangende wolkendek bemoeïlykt. In de loop van Zaterdag werd gemeld, dat de vermiste Catalina ontdekt was op de 2500 meter hoge bergtop Dahr el Adib in de Libanon. Het wrak werd gevonden door de Libanese 1 cht- macht. Onmiddellijk vertrokken hulp expedities naar de plaats van de ramp. Aan boord bevonden zich drie offi cieren en zes schepelingen var. de Marine-luchtvaartdienst. Volgens be richten uit de Libanon zijn de verwon dingen van de overlevenden niet van emstige aard. Siamese tweeling werd Operatie duurde 12 uur. Chirurgen te Chicago hebben een zogenaamde „Siamese tweeling" ge scheiden. Het betrof hier twee jonge tjes, die met de schedels aan elkaar gegroeid waren. Men heeft de kinde ren tot de vijftiende maand na hun geboorte verenigd gelaten. Dit was voor de eerste maal in de geschiede nis der geneeskunde, dat men een tweeling scheidde, die met het hoofd aan elkaar was gegroeid. Toen de vader Royt Brodie in Chi cago de jongetjes in aparte bedjes zag liggen, zei hij: „Wat is dat mooi". Hoewel de operatie, die Woensdag verricht werd, vlot is ver lopen, zijn de medici voorzichtig met het doen van uitspraken. De kinderen zijn meer dan twaalf uur in de operatiekamer geweest en de hoofdchirurg met zijn assistenten waren uitgeput. Over een week zal men zekerheid hebben of de beide kinderen de operatie zonder nadelige gevolgen hebben doorstaan. EEN TWEEDE RAMP. Zaterdag werd te Nicosia medege deeld, dat een Dakota van de Syrische luchtvaartmaatschappij, die deelnam aan het zoexen naar de verongeu -te Nederlandse Catalina, eveneens werd vermist. Het vermoeden, dat de ene ramp tot een nog veel ernstiger on geluk had geleid, werd spoedig be waarheid: het Syrische toestel bleek 40 km. ten Noorden van Damascus neergestort te zyn. Van de 16 inzit tenden werden tien gedood en zes ge wond. Prof. Romme, genoopt tot spreken: „Niet karakterloos" Over zijn heengaan bij de „Volkskrant". Op een buitengewone vergadering van de partijraad van de K.V.P. te Utrecht, is prof. Romme tijdens een discussie genoopt in te gaan op zjjn heengaan als staatkundig hoofdredac teur van „De Volkskrant". De heer Van Gent noemde het verdwijnen van het bekende „opensterretje" een winstpunt voor de partij. Hoewel prof. Romme zijn heengaan bij de „Volkskrant" per 1 Januari nader uiteen zal zetten, meende hij thans een verklaring te moeten ge ven. Hij wees de hulde, die de heer Van Gent hem bracht voor zijn „of fervaardigheid" om heen te gaan, af en verklaarde o.m. dat elke invloed van partij of fractie op dit besluit vreemd is. Het feit van zijn heengaan by de Volkskrant zal geen verande ring brengen in de politiek van de fractie, of in de politiek van prof. Romme peisoonlijk, zo verklaarde hy. „Noch de fractie, noch ik zijn zo karakterloos, dat frij politiek beïn vloed worden door de verhouding tot de „Volkskrant". Na door dr. A. Olierook en mr. Jan Derks gehouden inleidingen, stel de de partijraad in een resolutie een soort urgentieprogram samen van ac tuele punten voor de Kamerfracties. Koorschooljongens tydens het instuderen van Kerstgezangen In de wijde ruimte van de St. Bavo-kathedraal te Haarlem. OPENBARE GEBOUWEN „BEZET" Verbod van samenscholing in Finsterwoide. De burgemeester van Finsterwoide. thans regeringscommissaris over de ze gemeente, heeft een verbod tot sa menscholing uitgevaardigd. Deze maatregel is genomen, omdat zich Vrijdag ongeveer honderd mannen en vrouwen aan de achterzijde van het gemeentehuis verzamelden en verho ging eisten van de steunuitkeringen. Naaat burgemeester Tuin een onder houd met het ex-raadslid Schweert- man had geweigerd, drongen de de monstranten het gebouw binnen. Toen de heer Tuin uitlegde, waar om z.i. verhoging van de steunuitke ring niet mogelijk was. bleven de vrouwen en mannen, onder wie tal rijke communisten, om directe uitbe taling vragen. Tenslotte werd hun gelast het gebouw te verlaten. Daar hieraan niet werd voldaan, gaf de burgemeester vier politiemannen op dracht de mensen naar buiten te drij ven. Tegen de-communisten Schweert- man en Siemons werd proces-verbaal opgemaakt, omdat zij niet zouden hebben voldaan aan een bevel van 'n ambtenaar. De heer Tuin heeft thans, overwe gende dat een aantal werklozen van een oproerige gezindheid blijk heeft gegeven, bepaald, dat het verboden is op of aan de openbare weg of bij openbare gebouwen samenscholingen te houden van meer dan drie perso nen. De uitkering voor de werklozen steun geschiedt in Nederland gere kend naar 44 werkuren. In Finster woide echter, is op aandringen van de communisten dit aantal gesteld op 37. Het gevolg hiervan is, dat de uit kering berekend wordt naar 37/44ste van het loon. Hierdoor zijn de uitke ringen lager dan in andere plaatsen. Wanneer de uitkeringen verhoogd zoudeD worden, zou de steun aan de Q Zaterdag strandde te Skalkorgarna bij Gothenburg (Zweden) het met pulp gela den Nederlandse kustvaartuig „Wester- Nadat 50 ton van de lading was gelost, kon het schip vlot worden ge sleept. werklozen hoger worden, dan thans het loon van de D.U.W.-arbeiders be draagt Pogingen van de burgemees ter om verandering te krygen in de uitkering zijn zonder resultaat ge bleven. In Beerta, waar het deze week ook tot wanordelijkheden kwam, is de si tuatie iets gunstiger, omdat het aan tal werkuren daar 39% is. ONRUST IN VLAGTWEDDE. Ook in Vlagtwedde is het tot on aangenaamheden gekomen. Voordat de raadsvergadering werd geopend, kwam een aantal personen achter het gemeentehuis te Sellingen bijeen. Toen een aantal adressen, waarin steunuitkeringen en kerstgratifica ties werden geëist, voor kennisgeving waren aangenomen, drong een aantal mannen en vrouwen het kantoor van sociale zaken binnen en weigerde heen te gaan. Ook hier gaf de burge meester de politie opdracht, de men sen te verwijderen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de eerstvolgende dagen in diver se plaatsen in Oostelijk-Groningen nog meer demonstraties door de com munisten op touw zullen worden ge zet. ^Mysterieuze aanrijding tussen Brussel en Antwerpen. LIJK VAN NEDERLANDER IN VERNIELDE AUTO Vorige week werd op een avond op j de snelweg Brussel-Antwerpen een stilstaande vrachtauto aangereden door een personenauto. De bestuurder van dit voertuig verliet onmiddellijk de zwaar gehavende wagen en maak te zich uit de voeten. Later werd in zijn auto het lijk van een man aan getroffen. Aanvankelyk dacht men te maken te hebben met een inwoner van Apeldoorn, doch een nader on derzoek leerde, dat dit niet het geval kon zijn. Men zal nu foto's en vinger afdrukken naar Nederland zenden in de hoop, dat de ware identiteit van het slachtoffer kan worden vastge steld. Inmiddels heeft de Nederlandse marechaussee de bestuurder van de auto, zekere H., bij de grens, in de omgeving van Wuestwezel, aange houden. Verdachten van aanslag te Woerden blijven in arrest. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in een besloten zitting het door mr. H. C. A. van Benthem uit Utrecht ingediende appél tegen de inhechte nisneming van de verdachten K. V. en P. H. uit Woerden verworpen. Zo als bekend worden zij er van ver dacht, de aanslag op de Woerdense agent. Van Eek te hebben gepleegd. Zij blijven dus in hechtenis. CONFERENTIE IN HOTEL ANNEVILEE De sfeer is verbeterd. I Na afloop van de Zaterdag in hotel Anneville te Ulvenhout gehouden Be nelux ministerconferentie over de re geling van de wederzijdse concurren tiepositie in bepaalde takken van in dustrie, werd verklaard, dat men reeds tot overeenstemming was geko men voor wat betreft tabak, emaille- waren, kachelsmederij en bepaalde onderdelen der papierindustrie.. Wat de handel in houten meubelen, de schoenindustrie, de confectie-indu- GED. STATEN VOOR DRIE-EILANDENPLAN De Commissaris der Koningin: Wij verlangen ook naar een dam" Voor de Noord-Bevelanders was het Zaterdagmorgen een bly moment, toen de nieuwe veerboot „Noord Beveland" met een groot aantal genodig den aan boord, voor de eerste maal de oversteek van Wolfaartsdijk naar Kortgene maakte. Het eiland werd met. de ingebruikneming van dit rui mere en geriefelijke schip weer iets meer uit zyn isolement verlost. Daarom heerste er tevredenheid onder de Noord-Bevelanders, maar voldaan zijn zij nog niet. Zy zijn daarbij echter in goed gezelschap, want zoals de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot in zijn toespraak tijdens de koffiemaaltijd in „De Korenbeurs" te Kortgene opmerkte: „De heren denken aan méér, maar wij ook. Hoe spoediger dit méér kan komen, hoe liever dit ons zal zijn. Wij hopen ook, dat de veerboot hier kort zal varen en dat er niet een brug, maar een dam zal komen. Er wordt doorgewerkt aan inpolderingen. Wij zijn fel vóór het drie-eilandenplan en vol verlangen klopt ons hart, dat dit eens tot stand zal komen". Er bestond grote officiële belang stelling voor deze officiële ingebruik neming van de nieuwe veerboot en de nieuwe aanlegplaatsen. Toen de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot rond half twaalf 1 de driekleur op de nieuwe aanleg plaats aan het Wolphaartsdijkse veer nees, waren hierbij naast verschillende leden van Ged. Staten ook talryke Prov. Statenleden tegenwoordig. Voorts merkten wij o.m. op Rijks- en Prov. waterstaatsautoriteiten, ge meentebesturen van omliggende ge meenten enz. Na een korte vaart met de nieuwe veerboot, waarby men ge legenheid had zich te overtuigen van de keurige inrichting van dit schip, werd de Noord-Bevelandse oever be reikt. Hier hees de Commissaris nog maals een vlag. In „de Stadsw kel der" had daarop een zeer geanimeer de ontvangst plaats, gevolgd door een koffiemaaltijd in „de Koren beurs". De Commissaris der Koningin riep namens Ged. Staten de genodigden een welkom toe en roemde de voor uitstrevendheid van de Noord-Beve landse bevolking. Deze verdient het op alle mogelijke wijze geholpen te worden. Ook de Statenleden hebben een warm hart voor Noord-Beveland, zodat de Commissaris niet bezorgd was dat steun zou worden geweigerd aan het plan om dit eiland ook aan waterleiding te helpen. Voorts bracht hij dank aan de werf te Gorkum voor het ontwerpen en het boutven van de veerboot, die, nadat Noord-Beveland een vaste oververbinding zal hebben gekregen, elders gebruikt zal kunnen worden. Hoewel deze eerste vaart, wat betreft het gety, op het meest ongunstige moment van December werd gehouden, is zij alleszins ge slaagd. Dit stemt tot vertrouwen. Tenslotte bracht de Commissaris ook dank aan de arbeiders, die dag en nacht hebben geploeterd om de 'steigers op tijd klaar te krijgen. (Vervolg op pag. 2). strie en bepaalde takken van de pa pierhandel betreft, dient zo spoedig mogelijk overeenstemming bereikt te worden. Alle bedrijfstakken, die in moeilijk heden verkeren, kunnen zich wenden tot de commissie voor industrie en handel van de Unieraad. Via deze commissie kan men dan eventueel tot oprichting van een speciale commis sie voor een bedrijfstak komen. De commissie van Belgische en Nederlandse ministers van economi sche zaken zal op 20 Jauari a.s. bij eenkomen om te spreken over de Nederlandse en Belgische loonpoli tiek. Op 5 Januari a.s. zullen te Brussel de Benelux-ministers bijeenkomen om te spreken over punt twee der verkla ring van Knocke (monetair beleid, valuta-contróle enz.) Van Nederlandse zijde toonde men zich Zaterdag nogal tevreden over de gedeeltelijke oplossing van de concur- rentiekwestie. De gemaakte afspra ken hebben in sommige gevallen be trekking op de exporthoeveelheid en in andere gevallen op de prys.' Het was veel waard om sfeer en klimaat voor Benelux te verbeteren, na de drukte en het rumoer om din gen, welke men in het grote Bene- lux-verband kleinigheden mag noe men, want moeilijkheden tussen con currenten zullen er altyd zijn. By een integratie moet er een vry verkeer, zijn en tenslotte bedenke men, aldus werd ons nog opgemerkt, dat men zelf in staat moet zyn de concurren tie het hoofd te bieden. DE VERWACHT: TOENEMENDE BEWOLKING Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig tot Maandagavond. Geleidelijk toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind krim pend naar West tot Zuidwest. Onge veer de zelfde temperaturen als gis teren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1