NIEUWS UIT ZEELAND Zioin Zijpe WISSEL SCHOUWEN WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN TOONT HUlSVLIJT-PRESTATIEr ZUÏD-RFVELAND SCHOUWEN EN DUIVELAND DEN BOER-KOP MAANDAG 22 DECEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Feestavond en'receptie bij gouden jubileum in Yerseke Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de fa. De LeeuwGe luk, mosselconservenfabriek te Yer seke, werden een personeelsfeest en een receptie gehouden. De heer C. Kole, employé van de firma, sprak een herdenkingsrede op rijm uit en bood namens het personeel een ge schenk aan, waarvoor de heer P. J. de Leeuw dankte. Een cabaretgezel schap verzorgde op het personeels feest het programma. Op de Zaterdagmiddag gehouden receptie in hotel Nolet, boden talrijke vertegenwoordigers uit de handel him gelukwensen aan en na de receptie verenigden de gasten zich aan een diner. Hierbij werd o.a. het woord gevoerd door de burgemeester van Yerseke, de heer A. C. Willemsen. Chr. Nat. School te Tholen vierde 40-jarig bestaan. Onder grote belangstelling is in Tholen het veertigjarig bestaan van. de Chr. School gevierd. Tijdens een drukbezochte bijeenkomst in het Hof van Holland werd door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer T. Dijkstra, een herdenkingsrede uitge sproken, waarna tal van sprekers hun gelukwensen aanboden, o.w. de heren dr. J. Huizenga, oud-inspecteur van het Chr. Nat. Ondeuwrjs en de Rijks inspecteur voor het L.O. te Goes, de heer C. Kuiper. BEGROTING OOSTBURG. In het raadsverslag van Oostburg is een fout geslopen. De gewone dienst sluit ten rechte aan inkomsten en uit gaven met f 1.217.514.terwijl de post onvoorzien f 5238.bedraagt. Verder werd een bedrag van f 5750. uitgetrokken voor de bijdrage aan het rijk voor de verbetering van riole ring en trottoirs aan de Nieuwstraat. Zeeuwse scheepsbevrachters vergaderden in Terneuzen. J. Geldof overleden. In Oostkapelle is op bijna 83-jarige leeftijd overleden de heer J. Geldof, een zeer bekende figuur in dit Wal- cherse dorp, waar hij vele tientallen jaren als correspondent, eerst voor de Middelburgse Courant en later voor de Provinciale Zeeuwse Courant, is opgetreden. In deze hoedanigheid was hij een trouw bezoeker van vergade ringen en andere bijeenkomsten. Zelf nam hij ook actief aandeel in het verenigingsleven, o.a. als bestuurs lid van het plaatselijk ziekenfonds en de Kolenvereniging, welke hij beide mede heeft opgericht. Dc teraardebestelling is bepaald op a.s. Woensdag om 12 uur op de alge mene begraafplaats te Oostkapelle. De afdeling Zeeland van de ..Ver eniging van Nederlandse makelaars in Scheepsvraehten" vergaderde Za terdagmiddag onder leiding van de algemeen secretaris van de vereni ging, de heer P. M. Tegelaar, in .Grand Hotel Rotterdam" te Terneu zen. Bij de behandeling van de ingeko men stukken wees de heer Tegelaar op de kwestie van de z.g. overligda- gen. Thans is een zodanige regeling getroffen, dat een bepaald aantal overligdagen kan worden toegestaan, aangepast aan de behoeften van par tijen en aan de plaatselijke omstan digheden. Zulks ter beoordeling van de bevrachtingscommissaris. Een viertal nieuwe leden is tot de afdeling toegetreden. Nadat de heer Tegelaar verslag had uitgebracht over de onlangs in Nijmegen gehou- RAAADSVER* den vergadering van het hoofdbe- De gemeenteraad stuur, volgde de verkiezing van een definitief bestuur voor de afdeling. Bij acclamatie werden gekozen tot voorzitter de heer Hub. A. M. A. de Meijer. Terneuzen, tot secretaris de heer j. H. Roose, Goes en tot pen ningmeester de heer K. C. Praat, Breskens. Voor de functie vice-secre- taris-penningmeester stelde zich ten slotte nog beschikbaar de heer R. de Meijer. Sas van Gent, die eveneens bij acclamatie werd gekozen. De heren H. A. M. A. de Meijer, J. H. Roose en K. C. Praat werden ver volgens, eveneens zonder hoofdelijke stemming, gekozen tot hoofdbestuurs leden. De vaststelling van de contributie voor 1953 vormde aanleiding tot eni ge discussie. Tenslotte werd besloten, dat deze voor leden 50 zal bedra gen en voor adspirant-leden 25. De heer Tegelaar deelde nog mede, dat de eerstvolgende jaarvergadering in Juli a.s. te Rotterdam zal worden gehouden, waarna een uitvoerige be spreking volgde over de bevrach- tingsvoorwaarden 1952. Burgh RAAADSVERGADERING. gemeenteraad van Burgh komt morgenochtend, half tien, bijeen orni. ter behandeling van de gemeentebe groting 1953. Lawine in Beieren eiste 5 slachtoffers. Ruim vijftig leden van de Westduit- se politie en grenswacht en van de Oostenrijkse grenswacht znn Zondag op zoek gegaan naar vier Westduitse politiemannen en een Oostenrijkse burger, die in de omgeving van de Zugspitze bij Garmisch-Partenkir- chen, na een lawine worden vermist. Twee andere politiemannen, die zich bij het vijftal bevonden, slaagden er in zich te bevrijden, nadat de lawine hun vier kameraden en de Oosten rijkse burger had meegesleurd. Vredescongres te Wenen. Het (communistisch-georiënteerde) vredescongres te Wenen heeft in de slotvergadering twee moties aange nomen. De ene behelst een oproep aan Amerika, Continentaal China, Engeland, Frankrijk en de Sowjet- Unie, om een vredesverdrag te slui ten. (1.637 stemmen voor en zeven onthoudingen). De tweede motie roept de volken op te verklaren, dat geen geschil tus sen twee landen te groot is voor een regeling door middel van onderhan delingen (1626 stemmen voor en tien onthoudingen) UITGEBREIDE TENTOONSTELLING In combinatie met schilderijen-expositie. In enkele lokalen van de voormalige ambachtsschool te Oostburg toont West Zeeuwsch-Vlaanderen deze week In een groots opgezette expos.it wat men in deze streek op het gebied van huisvlijt In de ruimste zin des woords presteert. Honderden handwerken, smeedwerk, teken- er schilderwerkprodncten in grote hoeveelheden, zijn hier bijeen gebracht, ingezonden door schooljeugd zowel als door ouderen. Een respect afdwin gende manifestatie van vrije tijdsbesteding! RAAD 's HEER ARENDSKERKE. RAAD HAAMSTEDE Verhoging keurlonen nu goedgekeurd. Vrijdag kwam de gemeenteraad van Haamstede onder voorzitterschap van burgemeester, Jhr. R. J. H. Q. Röell, in openbare vergadering bijeen. Be sloten werd tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. Bank van Ned. Gemeenten, waarbij bepaald werd, dat voor 1953 het bezit in re kening-courant wordt vastgesteld op 50.000. Van G.S. was 'n verzoek bin nengekomen alsnog over te gaan tot dc vaststelling van een wijziging der tarieven keurlonen vleeskeurings dienst. In een vorige vergadering be sloot de raad aan de voorgestelde wij ziging, inhoudende een verhoging van dekeurlonen, niet mede te werken, omdat de raad o.m. niet de overtui ging had. dat getracht wordt de dienst zo zuinig mogelijk te beheren. Na uit voerige bespreking besloot de raad met algemeene stemmen vooralsnog de voorgestelde verhoging goed te keuren, maar voor het hoofd van de vleeskeuringsdienst de mogelijkheid open te laten in de volgende raadsver gadering nadere toelichting te geven inzake dit punt. De anageboden gemeenterekening 'over 1950 werd voorlopig als volgt vastgesteld: gewone dienst, inkomsten f 239.772.30; uitgaven f 229.548.20. ba tig slot f 10.224.10 en kapitaalsdienst: ontvangsten f 569.140.31, uitgaven f 524.253,64, batig slot f 44.886.67. Even eens werden vastgesteld de rekening over 1951 en de begroting van 1952 van de gem. instelling voor maat schappelijke zorg. De rekening over 1951 geeft in de gewone dienst een na delig slot aan van f 584.89 en in kapi taalsdienst een nadelig slot van f 1953.08. Voorts besloot de raad medewer king te verlenen bij de aanleg van enige electriciteitskabels. Hierna werd de uitvoering van de L. O. wet voorlopig vastgesteld, het bedrag der uitgaven voor het O. L.- onderwijs over 1950 en werd vastge steld het bedrag, als bedoeld in art. 103, 2e lid dier wet over 1950. Op verzoek van de Z.L.M. werd be sloten deel te nemen aan een te vor men garantiefonds voor de in 1953 te Zierikzee te houden landbouwtentoon stelling, voor een bedrag van tien cent per inwoner. Voor de behandeling van de kwestie over de lagere tuinbouwschool, men pag. 2. THOLEN Tholen DRIJFJACHT. De jaarlijkse grote drijfjacht in de Hollaere- en Van Haaftenpolder op Tholen heeft Vrijdag slechts 44 ha zen en 9 patrijzen opgeleverd. Een zeer teleurstellend resultaat dus wat de hazen betreft wanneer men weet dat dit aantal doorgaans boven de 100 ligt. Ook de berichten uit andere polders luiden weinig hoopvol. Men neemt aan dat de oorzaak ligt in het buitengewoon natte najaar, dat vele ziekten in de hand heeft gewerkt. OokTiebben de hazen hun natuurlijke dekking, n.l. de vele sloten, dit jaar moeten missen door de voortschrij dende drainage en egalisatie van de gronden. RAAD BROUWERSHAVEN Stadhuisklokken worden besteld. Vorige week kwam de raad van Brouwershaven in openbare vergade ring bijeen voor het eerst onder voor zitterschap van burgemeester J. L. van Leeuwen. Ged. Staten hadden goedgekeurd het raadsbesluit tot aankoop van dp nieuwe stadhuisklokken. De voorzit ter deelde naa"r aanleiding hiervan mede, dat B. en W. thans zullen over gaan tot het bestellen. ZJi.s. werd besloten bij de Bank voor Nederland se Gemeenten voor het jaar 1953 een rekening-courant overeenkomst aan te gaan tot een bedrag van 50.000. Daarna deelde..de voorzitter mede. dat de verordening op de heffing èn invordering van staangeld per 1 Ja nuari a.s. afloopt. Een nieuwe veror- uening werd geheel overeenkomstig de oude vastgesteld. Met 6 stemmen werd benoemd tot onbezoldigd amb tenaar van dé burgerlijke stand de heer J. L. van Leeuwen. Eén stem was van onwaarde. Bij de rondvraag deelde de voorzit ter mede, dat hij zich voorstelt in een volgende raadsvergadering een ver slag te geven van de toestand der gemeente-eigendommen, aan de hand waarvan gesproken kan worden over eventuele verbetering, vernieuwing enz., een en ander voor zover de ge meentelijke middelen dit toelaten. De heer Van der Wekken vroeg hoever het staat met de plannen tot het bouwen van woningen, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit mo menteel stagneert, doch dat een en ander wel de aandacht van B. en W. heeft. Hrj hoopte in de volgende ver- P adering hierover meer te kunnen mededelen. De heer de Moor vroeg de aandacht voor de toestand van een woning, welke in eigendom is bij de woning bouwvereniging. Hier dient z.i. te worden' ingegrepen. Met toestemming van de voorzitter antwoordde de heer Den Boer hierop, dat opdracht tot leparatie is gegeven aan de verschil lende ambachtslieden, doch deze laat ste zijn hierin tot dusver nalatig ge bleven. De heer Dekker vroeg de aan dacht van de voorzitter voor de ijs baan. Het komt n.l. herhaaldelijk voor, dat allerlei afval in de spuikom wordt geworpen, terwijl bij vriezend weer het ijs ook direct wordt stuk gegooid. De voorzitter zegde toe hier aan aandacht te zullen schenken. berooskerke DAMWEDSTRIÏDEN. De uitslag van de wedstrijden ge speeld door de damclub „Seroosker- ke en Omstreken" te Serooskerke (Sch.) luidt: 8e ronde: le klasse: L. Straaijer P. de Rijke 02; A. WesdorpP. Hart 0—2; H. GelukL. Straaijer 20 en P. de RijkeJ. Westenbrink 0—2. 2e klasse: H. BodbijlH. van Don gen 02; H. de MegN. van de Stolpe 20; Jan de MegJ. Geleijn- se 02 en P. RentersJ. Verboom 0—2. 9e ronde: le klasse: J. Westen brink—H. Geluk 20; P. HartP. de Rijke 2—0 en C. van der Have A. Wesdorp 02. 2e klasse: N. van de StolpeH. Bodbijl 20; J. GeleijnseH. van Dongen 20; J. VerboomH. de Meij 20 en Jein de MegP. Ren ters 02. Zorg vooral bij dit jaargetijde dat Uw voeten goed verzorgd zijn. In onze werkplaatsen worden HEERLIJKE WARME LAARZEN gemaakt mi heel niet duur. Gaat U even naar liet Schoenenhuis Zuivelstraat 20 - Tel. 578 - Bergen op Zoom, en U zult tevreden zgn. Spoedig voorstellen inzake sportterrein. De raad van 's Heer Arendskerke kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van wethouder J. Hommes. Burgemeester A. A. Elen- baar was door ziekte verhinderd. Aan het Nederlandse Rode Kruis werd een jaarlijkse bijdrage verleend van 25 per jaar. Voor de cursussen tot opleiding van kleuteronderwijzeres sen te Middelburg werd 75 per jaar per leerling uit de gemeente toege kend. Een verzoek om een bijdrage van de Ned. Ver. tot Rheumatiekbe- strijding werd afgewezen. Naar aan leiding van een wijziging in de be groting 1952, zeide de heer J. P. Lïndenbergh (WD) dat de leges voor bouwvergunningen erg hoog zijn terwijl het toezicht bij de bouw soms ontbreekt. De voorzitter merkte op, dat de kosten van bouw- en woning toezicht aanzienlijk zijn en dat daar om verlaging van leges niet kan worden toegestaan. Met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten werd een vaste geldlening gesloten van 124.000 ten behoeve van de consolidatie van de vlottende schuld op de woningbouw. Als bestuursleden van de instelling Maatschappelijke Zorg te 's Heer Arendskerke werden de heren J. P. Lindenbergh, C. Verdonk en J. v. d. Weele herkozen en voor 's Heer Hen- drikskinderen werd de heer Smit her benoemd. B. en W. hadden voorge steld de pachtovereenkomst met de heer A. Wakker met betrekking tot een perceel weiland, dat dienst doet als sportveld, op te zeggen en de huur voor de voetbalvereniging en korfbalvereniging te verhogen. De heer Lindenbergh verklaarde zich daahvan tegenstander. Hij wilde eerst verbeteringen zien aangebracht, zoals bv. een kleedhokje. De voorzitter merkte op, dat B. en W. voor wat be treft het sportveld spoedig met voor stellen zullen komen en dat daarom de voorgestelde huurverhoging billijk is. Het voorstel werd tenslotte aan genomen, met de stem van de heer Lindenbergh tegen. Over de halve dagsluiting Voor de winkeliers op Woensdag en voor de slagers op Dinsdag werd nogal ge discussieerd. De winkeliersvereni ging in 's Heer Arendskerke en Le- wecforp willen deze sluiting niet, maar in Nieuwdorp en 's Heer Hen drikskinderen juicht men deze slui ting juist toe. Tenslotte werd een amendement van de heer Linden bergh aangenomen, waardoor de hal ve dagsluiting zal worden beperkt tot Nieuwdorp en 's Heer Hendriks- kinderen. De heren J. Hommes en Jac. Snoodijk stemden tegen. De riolering van de Korte Achter weg zal verbeterd worden. Bij de rondvraag werd onder meer nog aandacht gevraagd voor het ont breken van een parkeergelegenheid bij het verenigingsgebouw te Nieuw dorp en voor slecht verlichte punten in de gemeente. De voorzitter sloot daarop met een Kerst- en Nieuwjaarswens voor de leden de laatste vergadering in 1952. VOETBAL Goede wedstrijd tegen B.S.C. bracht Zierikzee winst. In de wedstrijd ZierikzeeBSC werd al direct na de aftrap aantrek kelijk spel te zien gegeven. B.S.C., dat erin slaagde een licht veldoverwicht te verkrijgen, drukte dit na ongeveer een kwartier spelen in een doelpunt uit, toen de linksbuiten een hoge voor zet in de uiterste hoek werkte. (0 1). Tot 15 minuten voor de rust le verde een sterk tegenoffensief van Zierikzee niets op dan enige corners, die evenwel hun doel niet bereikten. Tenslotte werd een scherpe voorzet van Van der Westen door Haverhoek onverwacht in een doelpunt omgezet. (11). Hoewel het spel ook na dit doelpunt zeer levendig bleef, werd voor de rust niet meer gescoord. Na de rust speelde Zierikzee sterk aanvallend en nadat al enige kansen teniet waren gegaan, gaf Van der Westen zijn club de leiding, door een voorzet van Schaap keurig in de tou wen te werken. (21). Van toen af werd B.S.C. geheel in de verdediging gedrongen en het dankte het voor een groot deel aan het uitstekende werk van zijn Keeper, dat de achterstand niet spoedig veel groter werd. Een harde schuiver van Haverhoek hielp Zierikzee in het midden van de twee de helft aan het derde doelpunt. (3 1). Terwijl B.S.C. nog enige aanval len lanceerde, rtof Haverhoek na eer solorun met een goed schot plotseling nogmaals doel. (41). Aanvallen aan beide kanten leverden hierna geen re sultaat meer op. SARTO II—ZIERIKZEE H. Sarto II is in de wedstrijd tegen Zierikzee II voortdurend sterker weest en Zierikzee slaagde er i ook niet in zijn goede prestaties van de voorgaande wedstrijden te herha len. Reeds 4 minuten na de aftrap opende de Sarto-midvoor met een ver, hard schot de score (10). Zierikzee, dat totaal in de verdediging werd ge drongen en er niet in slaagde het spel ook maar voor een ogenblik te ver plaatsen, moest 9 minuten later voor de tweede maal zwichten, toen de linksbuiten van de Tilburgers keeper Hage handig passeerde. (2—0). Voor de rust kwam toen in de stand geen verandering meer, ook al omdat Sar to het nu wat kalmer aan deed. Na de rust scoorde Sarto, dat een sterke partij speelde, nog tweemaal. (40). Het duurde tot 10 minuten voor het einde eer Zierikzee met een verdiend doelpunt de stand bracht op 41. BILJARTEN A. M. Gunst uit Goes kampioen derde klasse driebanden. In café Baarends te Goes werden wedstrijden gespeeld om het districts kampioenschap derde klasse drieban den. Kampioen werd A. M. Gunst van A.L.M. uit Goes, die met een hoogste rerie van 3 een algemeen gemiddelde haalde van 0.357. De verdere uitslag was: 2. C. Gabriëlse, A.L.M., Middel burg (h.s. 4, gem. 0.331), 3. G. Koch, A.L.M. Goes (h.s. 4, gem. 0.269), 4. J. Wisse, A.L.M. Middelburg. 5. J. Rijk, O.H.G.L.. Ovezande, 6.'F. de Witte, A.L.M. Goes. BRIDGE Kerstbridgedrive van de „Vlissingse Fles'' Zaterdagavond "jl. werd in het Strandhuis te Vlissingen een Kerst- bridgedrive van de „Vlissingse Fles" gehouden. Met een vlotte speech heette de voorzitter, de heer A. van Iren, de 92 deelnemers (-sters) wel kom. Twee viertallen van de Fles, twee van Middelburg en een van de Vliss. Bridgeclub speelden om de wis selplaquette, die het vorige jaar door de VI. Br. club was gewonnen. Met 7 van de S te behalen punten legde Middelburg I, bestaande uit mevr. Dronkers en de heren Heyboer, Peek en Vriesman, beslag op deze prijs. Middelburg H, V.B.C. I en VI. Fles I behaalden elk 4 punten en VI. Fles II 1 punt. Dit ène punt scoorde no. laatst door een gelijkspel tegen no, 1. De uitslag van de Howellwedstrijd was in afdeling A: 1. de heren Plin- singaRuig (Vl.) 67 punten; 2. de heren DockheerSimpelaar (VI.) 65% pnt.; 3. Echtpaar van de Kreke (VI.) 60 pnt. (hoogste score der nrs. 3). Afd. B II: 1. mevr. v. d. Jagtde heer Braak (VI.) 67% pnt; 2. de he ren v. d. BergBom (Yerseke) 66% pnt. Afd. C: 1. de heren Peekvan Ham (M'burg) 44 pnt.; 2. de heren Blok landKlaasse (Vliss.) 41 pnt. Afd. B I; 1. de heren Labruyère Sturm (M'burg) 48 pnt.; 2. de heren J. de Jongv. d. Hoek (M'burg) 45 punten. Na de uitreiking der mooie prijzen bleven vele danslustigen nog gezellig bijeen. Ook deze drive van de Fles was uit stekend georganiseerd en is best ge slaagd. Zaterdagmiddag heeft de echtge note van ae Commissaris der Konin gin in Zeeland, mevrouw S. C. de Ca- sembroot-baronesse van der Feltz, deze tentoonstelling officieel geopend. Tevoren sprak de presidente van het tentoonstellingscomité (waarin vele dames en enkele Tieren uit geheel W. Zeeuwsch-Vlaanderen zitting na men)), mevrouw M. J. van Cruynin- gen-Erasmus, een welkomstwoord, in het bijzonder tot mevrouw de Casem- broot, enkele burgemeesters uit om liggende gemeenten, het gemeentebe stuur van Ostburg, het bestuur van de ambachtsschool en tot vertegen woordigers van de verschillende land bouworganisaties. Mevrouw Van Cruyningen zeide o.m. dat het aantal inzendingen voor deze tweede huisvlijttentoonstelling de verwachtingen ver had overtrof fen en zij dankte allen, die tot het welslagen van deze expositie hadden medegewerkt. Na een korte toespraak, waarin mevrouw de Casembroot o.m. zeide getroffen te zijn door de uitstekende samenwerking en door de wfyze waar op dit eens zo zwaar geteisterde ge bied zich regenereert, verklaarde zij de tentoonstelling voor geopend. Van mevrouw Van Cruyningen mocht me- wouw De Casembroot een fraai bou quet fresia's in ontvangst nemen. SMAAK EN KUNSTZIN. Daarna bezichtigde men de ten toongestelde werken: een overweldi gende hoeveelheid producten, waar onder talrijke, welke getuigen van veel smaak en van kunstzin. Kant- kloswerk, houtsnijproducten, schilde rijen, tekeningen, maquettes (een complete „lucifersstad". ingezonden door scholleren uit Xieuwvllet), hand geknoopte tapijten, poppenhuizen, een compleet salonameublement en nog honderd-en-een andere stille getuigen van geduld en liefde voor het hand werk. Goes LEZING DOOR IR. DORST. Zaterdagmiddag kwam in hotel Centraal te Goes de kring West-Zuid- Beveland van de Z.L.M. in vergade ring bijeen, onder leiding van de voorzitter, de heer J. M. Klompe. Tijdens deze vergadering hield lr. «f. D. Dorst een „Praatje bij een Plaatje" over zgn reis naar Amerika. Deze causerie, toegelicht met licht beelden, was interessant en viel bg •_e aanwezigen ook zeer ig de smaak. Leerzaam was vooral de uiteenzetting van ir. Dorst over de landbouw. Aan de hand van verschillende feiten en cijfers toonde spreker voorts aan, dat er in Amerika een grote vooruitgang valt te bespeuren. Kapelle Consistorie voor Geref. Kerk in gebruik. Zaterdagmiddag werd op enigszins teestelijke wijze de geheel verbouwde consistorie van de Gereformeerde Kerk te Kapelle officieel in gebruik genomen. Vooral de jeugdverenigin gen zijn met de totstandkoming van üeze verbouwing bijzonder gebaat, aaar zij nu de beschikking hebben gekregen over een modem ingericht lokaal voor het houden van feest avonden en vergaderingen. De voorzitter van de bouwcommis sie, de heer J. C. Fossen, bracht bij het overdragen van de consistorie aan de kerkeraad zijn dank over aan al len, die aan de verbouwing hebben meegewerkt, waarbij hg zich speciaal richtte tot de heer M. C. Duynhou- wer. Als blijk van waardering werd oeze een boekenbon aangeboden. De voorzitter van de kerkeraad, ds. J. v. d. Leek, aanvaardde de consis toriekamer namens de kerkeraad. In 4|n toespraak getuigde ook hij van grote dank voor hetgeen thans be reikt is. Namens de Geref. Jeugdcen- trale werd nog het woord gevoerd door de heer P. Sulsters. VAN TOT De heer A. de Koster, postcommandant van de Rijkspolitie te Cadzand, is bevor derd tot wachtmeester le klasse. In de Ned. Herv. kerk te Retranche- ment werd de heer F. J. Poissonnier be noemd tot kerkvoogd. Op een door de gemeente Retranche- ment gedane oproep van candidaten voor de functie van ambtenaar ter secretarie zijn 10 sollicitaties binnengekomen. De heer H. Z. uit Retranchement kwam door slippen met zijn motorrijwiel in de zachte berm van dé weg Zuldzande Retranchement terecht. De man viel en liep enige lichte verwondingen op: zjjn voertuig werd beschadigd. De vereniging „Floralia' te Brouwers haven stond een bedrag van f 75 af aan d!e t.b.c.-afdeling van het Groene Kruis. De in de Ned. Herv. kerk te Tholen gehouden collecte voor de inwendige zen ding heeft f 112.75 opgebracht. De op brengst in Oud-Vossemecr was f 12657. De te St. Annaland gehouden collecte voor de restauratie van de Ned. Herv. kerk te Meeuwen in Noord-Brabant heeft f 311.70 opgebracht. Aan de heer Adr. Bolijn Jz. te Brui- nisse is in de N.O. polder een bedrijf toe gewezen. De Ned. Herv. jeugdbeweging „Het Kompas" te Oostburg vierde in de nood kerk het Kerstfeest. De kinderen brach ten fruit mede, dat aan de rieken en ouden van dagen zal worden uitgedeeld De collecte voor de zending, die in de Ned. Herv. kerk te Axel werd gehou den, heeft f 384.69 opgebracht. De dames S. v. Hoeve en J. Romeijn- sen te Terneuzen slaagden te Eindhoven voor het examen coupeuse. Tot ontvanger-grieffier van het water schap Stoppeldijk is benoemd de heer Th. Aüriaansens te Walsoorden. Burgemeester B. Truffino hield Hulst een causerie over de restauratie van het stadhuis van Hulst. De afdeling Kminlngen en omstreken van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen hield een Kerstmiddag in de .Koren beurs", welke bijeenkomst uitstekend slaagde. De collecte bestemd voor de Kerst feestviering van de Zondagsschool bracht te Krabbendijke i 325.60 op. Door de gladheid van de weg slipte de motorrijder M. S. te Heinkenszand in de bocht Clara's pad—Stationsweg. De mo torrijder kwam er met de schrik af, doch de motor werd beschadigd.. De collecte voor de kindertehuizen „Beatrix" beeft in Yerseke f 79.34 ouge- bracht Door een schelpenmaalderij te Yerseke werd dezer dagen een coaster geladen met grit, dat bestemd was voor Enge land. Uit de veelheid van toegekende prijzen noemen wij dc vijf eerste, be loond met lof van de Jury en met me dailles: J. van Hinten. Sint Kruis, voor twee fresco's in waterverf, naar motieven, gevonden in Aardenburgs St. Baafskerk en voor een tekening van een rijstschuur in de Toba-Batak- landen; mevr. M. van Vuurst, Oost- burg voor tindrijfwerk, mej. S. E. de HulTii. Oostburg, voor kantkloswerk; M. Schijve, Oostburg, voor houtsnij werk en M. Risseeuw. Groede, voor zijn schilderij „Zeegezicht". De inzen ding van de Landbouwhuishoudschool uit Schoondijke werd als geheel even eens met een medaille beloond. DE SCHILDERIJEN-EXPOSITIE. Tegelijk met de huisvlijttentoonstel ling wordt in een lokaal van de oude ambachtsschool een expositie gehou den van werken van de schilder J. Baartmans uit Bergen op Zoom De ze tentoonstelling werd georganiseerd door de burgemeester van Aarden burg, de heer J. M. A. C. van Dongen, in overleg met de inspecteur van be lastingen te Bergen op Zoom (vroe ger te Oostburg), de heer R. J. v. Re- moitel. De combinatie van beide ex posities noemde de heer Van Dongen m een korte toespraak een voor West Zeeuwsch-VlaAnderen bijzondere ma nifestatie. De expositie van de schilder Baart mans omvat een vijftigtal werken, waarvan er vele in het afgelopen jaar werden vervaardigd. In zijn kleuren combinaties heeft deze kunstenaar zich klaarblijkelijk een zekere beper king opgelegd; men zou welhaast kunnen spreken van „beperkt palet". Daarnaast echter getuigen zijn schil derijen van een evenwichtige, mis schien zelfs wat berustende geestes gesteldheid. In zijn landschappen en stadsgezichten, welke het merendeel vormen, vloeien realisme en expres sionisme soms onmerkbaar ineen; het realisme voert evenwel de boventoon. Zijn onderwerpen vond Baartmans voornamelijk in Parijs en Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij vertolkte ze met ta lent en de veelal goede resultaten kan men tot 27 December gaan zien Bevredigende uienexport in November. De maanden November en Januari znn vanouds topmaanden voor de uienexport. Ook in November 1952 was de verzonden hoeveelheid, die ruim 25 millioen kg. bedroeg zeer be vredigend. Opmerkelijk is wel dat En geland niet aan de top stond, maar ver voorbij werd gestreefd door de export naar Duitsland. De keerzijde van de medaille is evenwel, dat de markt zowel in Duits land als in Engeland momenteel ver zadigd lijkt en er na de grote hoeveel heden, die resp. begin en eind Novem ber werden verzonden, de laatste we ken weinig vraag meer was. Wel wor den nog grote hoeveelheden verzon den, maar dit zijn meest alle contract partijen. Zowel telers als handelaars zijn be nieuwd naar de reactie van de markt, wanneer straks de contractpartijen zgn aangeleverd en de uien uit andere landen eveneens niet meer in grote hoeveelheden in Engeland worden aangevoerd. Want al is er weinig vraag de te lers wensen ook niet te verkopen wanneer de prijs ver beneden de 20 cent per kg. komt. In de maand November werden ge ëxporteerd: naar Duitsland 13.601.698 H-> naar Engeland 8.217.856 kg.. Bel gië 1.275.760 kg.. Frankrijk §66.223 fe-J^est-ïndië 405.270 kg., Zweden ïSMT? Angels leger in Duitsland 197.64a kg., Midden-Amerika 115.975 kf - Afnka 96.475 kg, Zwitserland 66.500 kg., Noord-Amerika 62.100 kg.. Italië 10.500 kg.. Nieuw Guinea 6500 kg Oostenrijk 5425 kg.. Noorwegen 2750 kg. Totaal 25.020.252 kg. De to tale export in het seizoen l952/'53 was per 30 November ruim 69 milli oen kg. Goed nieuws voor Kortgene. In de gemeenteraad van Kortgene is Zaterdag medegedeeld, dat het raad huis waarschijnlijk in de tweede helft van Januari zal worden geopend. Ook kon de voorzitter de verheugende me dedeling doen. dat toestemming is ontvangen voor het bouwen van een gymnastieklokaal bij de nieuwe 9- klassige school in het dorp Kortgene. AANBESTEDING WONINGBOUW TE YERSEKE. Bij de aanbesteding van 40 woning wetwoningen voor de gemeente Yer seke, was de hoogste inschrijver: fa. Francois—Christiaanse te Vlissingen voor f 369.000 en de laagste: C. van Gorp te Wemeldinge voor f 322.000.—. De gunning is aangehouden. Stookolievogels en vogelringen. Er wordt in toenemende mate gelet op de aangespoelde vogels en vogel- resten. Begin November werd een ring aangebracht van onherkenbare vogel- resten afkomstig van de Vogelwarte Helgoland (uit Eversdijk, gem. Ka pelle). Half December vond men, ook aan resten een ring van Mus. Stavan- ger. De eerste ring blijkt te zijn van een stormmeeuw, geringd 15 Juli 1951 te Langenwerder, Duitsland. De an dere zal nog worden opgezonden. Een drietal middelen tegen stook olieverontreinigingen werden mij aan geraden. Na beproeving komen wij hierop terug. Hartelijk dank. z

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13