NIEUWS UIT ZEELAND Zmin ZÜPe ZEEUWSCH-VLAANDFREN WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN TOONT HUISVIIJT-PRESTATIES V/issel Zeeuws-Vlaanderen MAANDAG 22 DECEMEER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN1 Feestavond en receptie bij gouden jubileum in Yerseke Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de fa. De Leeuw—Ge luk, mosselconservenfabriek te Yer seke, werden een personeelsfeest en een receptie gehouden. De heer C. Kole, employé van de firma, sprak een herdenkingsrede op rijm uit en bood namens het personeel een ge schenk aan, waarvoor de heer P. J. de Leeuw dankte. Een cabaretgezel schap verzorgde op het personeels feest het programma. Op de Zaterdagmiddag gehouden receptie in hotel Nolet. boden talrijke vertegenwoordigers uit de handel him gelukwensen aan en na de receptie verenigden de gasten zich aan een diner. Hierbij werd o.a. het woord gevoerd door de burgemeester van Yerseke, de heer A. C. Willemsen. Chr. Nat. School te Tholen vierde 40-jarig bestaan. Onder grote belangstelling is in Tholen het veertigjarig bestaan van de Chr. School gevierd. Tydens een drukbezochte bijeenkomst in het Hof van Holland werd door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer T. Dijkstra, een herdenkingsrede uitge sproken, waarna tal van sprekers hun gelukwensen aanboden, o.w. de heren dr. J. Huizenga, oud-inspecteur van het Chr. Nat. Onderwijs en de Rijks inspecteur voor het L.O. te Goes, de heer C. Kuiper. BEGROTING OOSTBURG. In het raadsverslag van Oostburg is een font geslopen. De gewone dienst sluit ten rechte aan inkomsten en uit gaven met f 1.217.514.— terwijl de post onvoorzien f 5238.bedraagt. Verder werd een bedrag van f 5750 uitgetrokken voor de bijdrage aan het rijk voor de verbetering van riole ring en trottoirs aan de Nieuwstraat. Zeeuwse scheepsbevrachters vergaderden in Terneuzen. De afdeling Zeeland van de „Ver eniging 4 van Nederlandse makelaars in Scheepsvrachten" vergaderde Za terdagmiddag onder leiding van de algemeen secretaris van de vereni ging, de heer P. M. Tegelaar, in „Grand Hotel Rotterdam" te Terneu zen. Bij de behandeling van de ingeko men stukken wees de heer Tegelaar op de kwestie van de z.g. ovenigda- gen. Thans is een zodanige regeling getroffen, dat een bepaald aantal overligdagen kan worden toegestaan, aangepast aan de behoeften van par tijen en aan de plaatselijke omstan digheden. Zulks ter beoordeling van de bevrachtingscommissaris. Een viertal nieuwe leden is tot de afdeling toegetreden. Nadat de heer Tegelaar verslag had uitgebracht over de onlangs in Nijmegen gehou den vergadering van het hoofdbe stuur, volgde de verkiezing van een definitief bestuur voor de afdeling. Bij acclamatie werden gekozen tot voorzitter de heer Hub. A. M. A. de Meijer Temeuzèn, tot secretaris de heer j. H. Roose, Goes en tot pen ningmeester de heer K. C. Praat, Breskens. Voor de functie vice-secre- taris-penningmeester stelde zich ten slotte nog beschikbaar de heer R. de Meijer. Sas van Gent, die eveneens bij acclamatie werd gekozen. De heren H. A. M. A. de Meijer, J. H. Roose en K. C. Praat werden ver volgens, eveneens zonder hoofdelijke stemming, gekozen tot hoofdbestuurs leden. De vaststelling van de contributie voor 1953 vormde aanleiding tot eni ge discussie. Tenslotte werd besloten, dat deze voor leden 50 zal bedra gen en voor adspirant-leden 25. De heer Tegelaar deelde nog mede, dat de eerstvolgende jaarvergadering in Juli a.s. te Rotterdam zal worden gehouden, waarna een uitvoerige be spreking volgde over de bevrach- tingsvoorwaarden 1952. Terneuzen HUISVROUWEN HIELDEN KERSTAVOND. Onder zeer grote belangstelling werd in hotel Centraal te Terneuzen door de plaatselijke afdeling van de Ned. Ver. van Huisvrouwen de jaar lijkse Kerstavond gehouden. In haar openingswoord wees de presidente, mevr. L. ZuurStappers op de bete kenis van het Kerstfeest voor de huis vrouwen en moeders. Hierna gaf zij een korte inleiding over het Kerst spel: „Nu daghet het in het Oosten", dat vervolgens op voortreffelijke wij ze door de leden werd opgevoerd. Me dewerking verleende daarbij het huis vrouwenkoor onder leiding van me vrouw De Koekv. d. Loo, terwijl mevrouw De NieStuij op de piano begeleidde. Na de pauze, waarin de gebruikelijke tractatie plaats vond, volgde declamatie van enkele Kerst gedichten door mevr. VoorhansBel- derok. Mevr. De Zeeuw—De Kooker vertelde een Kerstverhaal, waarna met het zingen: „Nu zijt wellecome" de avond besloten werd. VOETBAL Biervliet deelde met De Zeeuwen de punten. Voornamelijk door de steun van een goede verdediging is Biervliet er in geslaagd door een 1-1 gelijkspel De Zeeuwen een kostbaar punt te ontfutselen. De Zeeuwen verscheen in het veld met Wijtenburg als invaller voor H. v. d. Bulck. Reeds kort na de aftrap kreeg Biervliet het beste van het spel en voornamelijk de gevaar lijke voorhoedespeler Kramer stichtte nogal eens verwarring in de Zeeu wen-gelederen. Het duurde dan ook niet zo heel lang, of Kramer wist met een goed schot de hardwerkende kee per Florusse te verschalken. (1-0). Ook na dit doelpunt bleef de druk op het Zeeuwen-doel aanhouden. Al les hep echter goed af; toen Schinkel van De Zeeuwen door hands een pe nalty veroorzaakte werd deze door de Biervliet-spil Brakke buiten het bereik van Florusse tegen de paal geschoten. Na de rust bleek De Zeeuwen plot seling veel sterker en de Biervliet- achterhoede kreeg het zwaar te ver duren. Niettemin slaagde men er voorlopig in om alle gevaar in de kiem te smoren. De gelijkmaker ont stond tenslotte uit een mooie combi natie tussen Tabak, Leynse en Hu- bregtse. (1-1). Ondanks verwoedde aanvallen van De Zeeuwen om de be slissing te forceren, wist keeper De Boevere hierna van geen wijken meer, zodat met 1-1 gelijke stand tenslotte het einde kwam. Goede wedstrijd bracht Clinge zege op Meto. Hoewel Clinge in de spannende thuiswedstrijd tegen Meto al direct hard van leer trok, duurde het toch nog tot in de 20e minuut, eer uit een doelworsteling voor het Meto-doel het eerste doelpunt voor de Clingenaren ontstond toen Verschueren hard in schoot. (1-0). Slechts enkele minuten later verhoogde linksbuiten Leegh- water de voorsprong van dc grens- kanters met een goed schot tot 2-0. 7 minuten later kopte Verheeze een goed genomen hoekschop keurig in, zodat Meto zijn eerste tegenpunt kon aantekenen. (2-1). In de 33e minuut kwam Clinge, dat voortdurend ge vaarlijk bleef, gemakkelijk aan een 3e doelpunt toen een der Meto-backs in eigen doel schoot. (3-1) Wel wer den van beide zijden fraaie aanval len gelanceerd maar voor de rust kwam in de stand geen verandering meer. Kort. na de thee werd een mooie dribbel van Lamaire met een doel punt bekroond (3-2), maar nog in dezelfde minuut scoorde Clinge voor de 4e maal (4-2). Nog geen minuut later leverde een penalty voor Meto opnieuw een tegenpunt op. (4-3). In een onafgebroken offensief scoorde Clinge hierna nog tweemaal, zodat met 6-3-hel einde van deze aantrek kelijke wedstrijd kwam. VOORDRACHTSAVOND Voor de PTT-personeelsvereniging „Bundeltouw" te Terneuzen gaf Cor van Beek uit Amsterdam in La Belle Vue een zeer geslaagde voordrachts avond. De heer Van Beek beeldde o.m. talrijke personen, die voorkomen in Jan de Hartog's „Hollands Glorie", op zeer suggestieve wijze uit. Of schoon de belangstelling niet bijzonder groot was, kan de voordrachtskunste naar Van Beek op een succesvol op treden terugzien en de voorzitter van „Bundeltouw", de heer J. A. Weijnen, die eveneens de avond opende, «was dan ook zeker de tolk van alle aan wezigen toen hij na afloop de heer Van Beek hartelijk dank bracht én hem als herinnering aan dit eerste op treden in Zeeuwsch-Vlaanderen een asbak aanbood. RAAD SLUIS Gelden op begroting voor verbeteringen. De raad van Sluis kwam zoals reeds gemeld, Vrijdagavond in vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken be vond zich een rapport van de classi- cale vergadering van de classis IJzen- dijke der Ned. Herv. gemeente, waar in protest was aan getekend tegen de openstelling van winkels op Zondag Het basisplan voor de wederopbouw werd gewijzigd in verband met de verbouwing van het toekomsti ge Walplein en de 's Heren Bou- dewijnstraat. Door het gemeentebe stuur kan kasgeld opgenomen worden bij de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten tot een maximum van f 175.000 en bij de Amsterdamse Bank tot een maximum van f 20.000. Tot lid van het burgerlijk armbestuur werd de heer C. Roth benoemd, tot lid van deze instelling te Heille de heer P. A Wieme. De raad besloot de bijdrage in het ondehoud van de weg Aar denburgMiddelburg via Heille aan provinciale staten te staken en het gedeelte van de weg, dat binnen de gemeente ligt, zelf in onderhoud te nemen. Het gymnastieklokaal van de o.l. school mag nu voor zaaltraining worden gebruikt. De raad besloot een bedrag van f 1200 te besteden als bij drage in de kosten voor restauratie van de toren der Ned. Herv. kerk te St. Anna ter Muiden. Het Wit Gele Kruis te Aardenburg kreeg een subsi die voor het werk der afdeling in Heille. De voorzitter, burgemeester P. F. van Hootegem, kon optimistische geluiden laten horen over de begro ting 1953, doordat geld voor enkele noodzakelijke verbeteringen kon wor den uitgetrokken, zoals vel'betering van de o.l. school, 't sportveld, brand slangen en beplanting. Voor onder- wijsvergoeding werd voor de bijzon dere scholen een bedrag van f 25.50 per leerling gevoteerd. Aan de minister van O. K. en W. zal verzocht worden de openbare la gere school voor 1953 niet in aanmer king te laten komen bij de vaststel ling van het bedrag dat per leerling uitgetrokken moet worden, in ver band met de grootte van het gebouw met betrekking tot het aantal leer lingen. De kolentoeslag voor financi eel minder draagkrachtigen werd aanvaard op dezelfde grondslag als vorig jaar, subsidieverzoeken van de stichting Lager Nijverheidsonderwijs in de bisdommen Breda en :s Herto genbosch en van het fruitteeltproefbe drijf te Philippine werden afgewezen. De begrotingen van de burgerlijke in stellingen van weldadigheid, t.w. het gast- en weesheis, de armbesturen van Sluis en Heille werden aanvaard. 'Oostburg LYCEUMVERENIGING GAF GESLAAGDE UITVOERING. Vrijdagavond gaf de Lyceumver eniging van het Koningin Wilhelmi- na-Lyceum te Oostburg haar jaarlijk se uitvoering in het Ledeltheater. Nadat de rector, de heer A. Hool- horst, enige woorden gesproken had, heette voorzitter P. J. Alderlicste de aanwezigen welkom. Allereerst trad J. Geldof overleden. In Oostkapelle is op bijna 83-jarige leeftijd overleden de heer J. Geldof, een zeer bekende figuur in dit Wal- cherse dorp, waar hij vele tientallen jaren als correspondent, eerst voor de Middelburgse Courant cn later voor de Provinciale Zeeuwse Courant, is opgetreden. In deze hoedanigheid was hij een trouw bezoeker van vergade ringen en andere bijeenkomsten. Zelf nam hij ook actief aandeel in het verenigingsleven, o.a. als bestuurs lid van het plaatselijk ziekenfonds en de Kolenvereniging, welke hij beide mede heeft opgericht. De teraardebestelling is bepaald op a.s. Woensdag om 12 uur op de alge mene begraafplaats te Oostkapelle. Ver. Ziekenhuisverpleging verhoogt contributie. In hotel „Centraal" te Terneuzen werd Zaterdagmiddag onder voorzit terschap van de heer J. Maas uit Biei'vliet de jaarfikse algemene ver gadering der vereniging „Ziekenhuis verpleging in Zeeuwscn-Vlaanderen gehouden. Tijdens deze vergadering werd ge memoreerd. dat het op 3 November 1.1. 20 jaar geleden was, dat een aan tal Zeeuwsch-Vlamingen bijeen kwam met 't doel te geraken tot de oprichting van een vereniging voor ziekenhuisverpleging in dit gewest, zoals deze elders in den lande reeds bestonden. Op 16 Januari 1933 werd besloten tot de oprienting der ver eniging. ZpUls uit het jaarverslag bleek, ba ren'de financiële omstandigheden nog steeds veel zorgen. Het jaar 1951 sloot met een tekort van f 10.000 en verwacht mag worden, dat ook 1952 een zelfde tekort te zien zal geven. De steeds stijgende ziekenhuiskosten zijn hiervan voornamelijk de oorzaak. Na enige bespreking besloot de ver gadering dan ook tot aanvaarding van een voorstel van het bestuur, om de contributie iets te verhogen. Deze werd als volgt samengesteld: klasse A (alleen ziekenhuisverpleging 3e klasse) 30 cent p. persoon per week; klasse B (ziekenhuisverpleging en specialistenkosten 3e klasse) 50 cent per persoon per week; klasse C (zie kenhuisverpleging en specialisten- kosten 2e klasse) 65 cent per persoon per week; klasse E (aanvullende 2e klasse verzekering voor ziekenfonds verzekerden) 30 cent per persoon per v/eek. Meer dan 2 kinderen beneden 18 jaar uit een gezin, zullen daarbij vrij van betaling zijn. In de klassen A, Ben C heeft men tevens recht op een tegemoetkoming in de kosten van sa- natoriumverpleging van f 4 per dag. Teneinde contributieverhoging te kunnen ontgaan, werd nog overwogen de laatstgenoemde tegemoetkoming te laten vervallen en zo nodig ook verder de uitkeringen te verlagen, doch gezien de zware financiële ge volgen daarvan, werd besloten daar toe niet over te gaan en achtte men het beter, een iets hogere contribu tie te betalen, met een zo hoog moge lijke uitkering. het koor op o.l.v. de heer C A. Cap- pon. Het volksdansen o.l.v. mej. Wika de Ronde was een vrolijke noot in het bonte programma, terwijl de heer H E. Vis evenals vorige jaren veel suc ces oogstte met z'n nummer knots- zwaaien. Bijzonder veel aandacht kre gen ook Els Scheen en Tanny Bruyn- ooge met haar declamatie. De band o.l.v. de heer J. A. Gossije zorgde voor wat afwisseling, waarbij ver schillende meisjes zongen. Na de pauze voerde een achttal leerlingen onder regie van ir. B. H. Mensink het blijspel .Polly Perkins" op. Deze opvoering zette een ware kroon op de avond, hetgeen zowel aan de grote toewijding van de regisseur, als aan de uitstekende vertolking van de titelrol door Nicolien Hoorweg te danken was. Goed was ook het spel van Corrie v. d. Reepe en Izaak Ver douw. Tot slot sprak burgemeester mr. K. Hoekzema 'n woord van dank voor het gebodene, waarbij hij o.m. zeide, dat er voortdurend vooruitgang waar te nemen was. SUCCESVOLLE OLIEBOLLEN- ACTIE! Voor het erefonds van oud-verpleeg sters werden Zaterdagmiddag in Oostburg oliebollen verkocht. Het idee was van de heer en mevr. C. M. Zuijdweg. Het werd een volledig suc ces, dank zij de medewerking van vele dames. De netto-opbrengst van f 400 was een prachtig resultaat. Dit was mede te danken aan het feit dat vele boeren uit de gemeente voor dit doel de ingrediënten, zoals meel, vet en eieren gratis hadden afgestaan. De ruim zesduizend oliebollen werden ge bakken bij hotel De Vuyst en de lunchroom Riemens. Toen echter de verkoop zo goed verliep, dat er tekor ten dreigden te ontstaan werden er nog twee „bakpunten" bij de dames Buyck en de familie 'Van Kampen, opgericht. Mevr. Hoekzema, onder wier leiding de organisatie prachtig verliep, verkocht in het daartoe op gerichte kraampje in het Eenhoorn plantsoen in een paar uur tijds voor ruim f80. De padvinders verleenden hun zeer gewaardeerde medewerking als ordonnansen. Jammer was, dat de regen later op de avond spelbreker werd. Toch maakte het verlichte Oostburg met de verlichte fontein voor het Eenhoornbeeld een gezellige indruk. Mevr. dc Casembroot, die des middags de Huisvlijttentoonstelling had geopend, vereerde het oliebollen kraampje met een bezoek. BILJARTEN A. M. Gunst uit Goes kampioen derde klasse driebanden. In café Baarends te Goes werden wedstrijden gespeeld om het districts kampioenschap derde klasse drieban den. Kampioen werd A. M. Gunst van A.L.M. uit Goes, die met een hoogste serie van 3 een algemeen gemiddelde haalde van 0.357. De verdere uitslag was: 2. C. Gabriëlse. A.L.M., Middel burg (h.s. 4, gem. 0.331), 3. G. Koch, A.L.M. Goes (h.s. 4, gem. 0.269), 4. J, Wisse, A.L.M. Middelburg 5. J. Rijk, O.H.G.L.. Ovezande, 6. F. de Witte, A.L.M. Goes. Lawine in Beieren eiste 5 slachtoffers. Ruim vijftig leden van de Westduit- se politie en grenswacht en van de Oostenrijkse grenswacht zijn Zondag op zoek gegaan naar vier Westduitse Eolitlemannen en een Oostenrijkse urger, die in de omgeving van de Zugspitze bij Garmisch-Partenkir- chen, na een lawine worden vermist. Twee andere politiemannen, die zich bij het vijftal bevonden, slaagden er in zich te bevrijden, nadat de lawine hun vier kameraden en de Oosten rijkse burger had meegesleurd. Vredescongres te Wenen. Het (communistisch-georiënteerde) vredescongres te Wenen heeft in de slotvergadering twee moties aange nomen. De ene behelst een oproep aan Amerika, Continentaal China, Engeland, Frankrijk en de Sowiet- Unie, om een vredesverdrag te slui ten. (1.637 stemmen voor en zeven onthoudingen). De tweede motie roept de volken op te verklaren, dat geen geschil tus sen twee landen te groot is voor een regeling door middel van onderhan delingen (1626 stemmen voor en tien onthoudingen). Teraardebestelling M. J. Eelderink Onder grote belangstelling werd op de algemene begraafplaats te Terneu zen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer M. J. Eelde rink, in leven hoofd van de Christe lijke school te Driewegen. Na een rouwdienst in het sterfhuis, die geleid werd door ds G. W. van Houte uit Ulrum, werd aan het graf nog gesproken door ds. van Houte en door het waarnemend hoofd der school, de heer P. Koole. die dank bracht voor alles wat door de heer Eelderink, tijdens de 19 jaar die hg aan de school verbonden was, daar voor heeft gedaan. Nadat door personeel en leerlingen der school gezongen was ps. 103:8, dankte een broeder van de overlede ne namens de familie voor de belang stelling en het ondervonden medele ven. Kantongerecht Oostburg Weggelopen koeien en chauffeurs zonder werkboekje. Lang is de lijst van kleine overtre ders, die tijdens de laatste zitting van de kantonrechter te Oostburg voor de groene tafel moesten verschijnen. C. J. U., landbouwer te Schoondij- ke, had herhaaldelijk zijn koeien la ten lopen in het bietenland van zgn buurman. De beesten hadden zich daar te goed gedaan aan de koppen, waardoor een schade van 40.— ont stond. Daar beklaagde zich bereid verklaarde deze schade te vergoeden, werd de zaak aangehouden tot 22 Januari 1953. C. J. V.. koopman te JJzendijke, had zijn hond los laten lopen, waar door deze achter de kalveren aan joeg. Zyn hospita mevrouw A. C. de M. eveneens te IJzendjjke stond voor hetzelfde feit terecht. Ondanks de ge zapige verdediging van beide ge daagden luidden eis en vonnis voor 10.subs. 6 dagen en voor me vrouw de M. 6.subs. 3 dagen. F. H. de S., vrachtrijder in IJzen- dyke, had zijn chauffeur laten rijden zonder werkboekje. Eis en vonnis luidden 3.subs. 2 dagen, terwijl de S. de waarschuwing kreeg in het vervolg het boekje te controleren. E. A. T., landbouwer te Hoofdplaat, had ook gereden zonder werkboekje. Daar gedaagde zeide nooit meer dan 12 uur per week te rijden, werd de zaak aangehouden voor nader onder-' zoek. A. P. de R., hotelier te Aardenburg, was met zijn auto tegen een andere wagen gereden, die plotseling stopte. Dronkenschap stond niet vast, maar wel was zijn reactie te langzaam ge weest. De eis luidde 50.subs. 25 dagen. De verdediger, mr. H. A. M. de Mul, dacht dat de verklaring van de getroffene een beetje opgeschroefd was om te trachten zo een hogere vergoeding te krijgen. De kanton rechter hield rekening mee en von niste 30.subs. 15 dagen met waarschuwing. C. G. de B., magazijnbediende te Oostburg, had op het smalle fietspad naar IJzendijke omgekeken, waar door hij te veel naar links ging met het gevolg, dat een hem tegemoet komende fietser tegen hem opbotste. Daar hij zich bereid verklaarde de schade van 16.70 te vergoéden, UITGEBREIDE TENTOONSTELLING In combinatie met schilderijen-expositie. In enkele lokalen van de voormalige ambachtsschool tc Oostburg toont West Zeeuwsch-Vlaanderen deze week ln een groot» opgezette expositie, wat men In deze streek op het gebied van huisvlijt in de ruimste zin des woords presteert. Honderden handwerken, smeedwerk, teken- en schildenverkproducten in grote hoeveelheden, zijn hier bijeen gebracht, ingezonden door schooljeugd zowel als door ouderen. Een respect afdwin gende manifestatie van vrije tijdsbesteding! Zaterdagmiddag heeft de echtge note van de Commissaris der Konin gin in Zeeland; mevrouw S. C. de Ca- sembroot-baronesse van der Feltz, deze tentoonstelling officieel geopend. Tevoren sprak de presidente van het tentoonstellingscomité (waarin vele dames en enkele heren uit geheel W. Zeeuwsch-Vlaanderen zitting na men)), mevrouw M. J. van Cruynin- gen-Erasmus, een welkomstwoord, in het bijzonder tot mevrouw de Casem broot, enkele burgemeesters uit om liggende gemeenten, het gemeentebe stuur van Ostburg, het bestuur van de ambachtsschool en tot vertegen woordigers van de verschillende land bouworganisaties. Mevrouw Van Cruyningen zeide o.m., dat het aantal inzendingen voor deze tweede huisvlijttentoonstelling de verwachtingen ver had overtrof fen en zij dankte allen, die tot het welslagen van deze expositie hadden medegewerkt. Na een korte toespraak, waarin mevrouw de Casembroot o.m. zeide getroffen te zijn door de uitstekende samenwerking en door de wijze waar op dit eens zo zwaar geteisterde ge bied zich regenereert, verklaarde zy de tentoonstelling voor geopend. Van mevrouw Van Cruyningen mocht me vrouw De Casembroot een fraai bou quet fresia's in ontvangst nemen. Daarna bezichtigde men de ten toongestelde werken: een overweldi gende hoeveelheid producten, waar onder talryke, welke getuigen van veel smaak en van kunstzin. Kant- kloswerk, houtsnyproducten, schilde ryen, tekeningen, maquettes (een complete „lucifersstad". ingezonden door scholieren uit Nieuwvliet), hand geknoopte tapijten, poppenhuizen, een compleet salonameublement en nog honderd-en-een andere stille getuigen van geduld en liefde voor het hand werk. D. M. van H. te Groede had gere den met een stuurinrichting, die meer dan 140 graden afweek. Eis en von nis SO.— subs. 40 dagen. A. C. J. B., landbouwer te Groede, had in Breskens met een auto met 2 aanhangwagens gereden en over 'n afstand van 300 tot 400 meter slik laten vallen. De eis luidde 15. subs. 10 dagen, maar de kantonrech ter hield bij het vellen van het von nis rekening met het buitengewoon slechte weer op die dag en veroor deelde B. tot 10.subs. 5 dagen. Beklaagde werd echter ernstig ge waarschuwd, het verkeer niet meer op deze manier in gevaar te bren gen. C. A. E., landbouwer te Zelzate, had in Sluis zijn auto geparkeerd op het rijwielpad. Eis en vonnis 6. subs. 3 dagen. K. L. uit Blankenberghe had in Biervliet zijn auto 2 meter van eerf bushalte geparkeerd. Eis en vonnis 3.subs. 2 dagen. C. B., schillenophaler uit Rotter dam, had met zijn paard en wagen in Missingen 3% uur op de boot moe ten wachten en werd toen in Bres kens zonder voor- en achterlicht op zgn wagen, door de duisternis ver rast. B. was doorgereden hoewel er boven dien mist was en had zo het verkeer in gevaar gebracht. De eis luidde tweemaal 15.subs, tweemaal 10 dagen. De kantonrechter hield echter rekening met het feit, dat gedaagde geen geld bij zich had en dus in de onbekende streek geen lampen kon kopen en verminderde de straf tot tweemaal 5.subs, tweemaal 3 dagen. J. J. D., vertegenwoordiger uit Ber gen op Zoom tenslotte, had in Bier vliet zgn auto links geparkeerd en bovendien slechts 5 meter van een wegkruising. Voor het eerste feit luidden eis en vonnis 5.subs. 3 dagen en voor het laatste 10.— sübs. 5 dagen. VAN TOT De heer A. de Koster, postcommandant van de Rijkspolitie te Cadzand, ls bevor derd tot wachtmeester le klasse. In de Ned. Herv. kerk te Retranche- ment werd de heer F. J. Poissonnier be noemd tot kerkvoogd. Op een door de gemeente Retranche- ment gedane oproep van Candida ten voor de functie van ambtenaar ter secretarie zijn 10 sollicitaties binnengekomen. De heer H. Z. uit Retranchement kwam door slippen met zijn motorrijwiel in de zachte berm van d'e weg Zuidzande Retranchement terecht. De man viel en liep enige lichte verwondingen op; zijn voertuig werd'beschadigd. De vereniging „Floralia" te Brouwers haven stond een bedrag van f 75 af aan d'e t.b.c.-afdeling van het Groene Kruis. De in de Ned. Herv. kerk te Tholen gehouden coUecte voor de inwendige zen ding heeft f 112.15 opgebracht. De op brengst in Oud-Vossemeer was f 126.57. De te St. Annaland gehouden collecte voor de restauratie van de Ned. Herv. kerk te Meeuwen in Noord-Brabant heeft t 311.70 opgebracht. Aan de heer Adr. Bolijn Jz. te Brui- nisse is in de N.O. polder een bedrijf toe gewezen. De Ned. Herv. jeugdbeweging „Het Kompas" te Oostburg vierde in de nood kerk het Kerstfeest. De kinderen brach ten fruit mede, dat aan de zieken en ouden van dagen zal worden uitgedeeld De collecte voor de zending, die in de Ned. Herv. kerk te Axel werd gehou den. heeft f 384.69 opgebracht. De dames S. v. Hoeve en J. Romeijn- sen te Terneuzen slaagden te Eindhoven voor het examen coupeuse. Tot ontvanger-grieffier van het water schap Stoppeldijk is benoemd de heer Th Adriaansens te Walsoorden. Burgemeester B. Truffino hield in Hulst een causerie over de restauratie van het stadhuis van Hulst. De afdeling Kruiningen en omstreken van cfe Ned. Bond van Plattelandsvrou wen hield een Kerstmiddag in dc „Koren beurs". welke bijeenkomst uitstekend slaagde. De collecte bestemd voor de Kerst feestviering van de Zondagsschool bracht te Krabbendijke f 325.60 op. Door de gladheid van de weg slipte de motorrijder M. S. te Heinkenszand in de bocht Clara's padStationsweg. De mo torrijder kwam er met de schrik af. doch de motor werd beschadigd.. De collecte voor de kindertehuizen „Beatrix" heeft in Yerseke f 79.34 ouge- bracht. Door een schelpemnaalderij te Yerseke werd dezer dagen een coaster geladen met grit, dat bestemd was voor Enge land Uit de veelheid van toegekende prijzen noemen wij de vyf eerste, be loond met lof van de jury en met me dailles: J. van Hinten. Sint Kruis, voor twee fresco's in waterverf, naar motieven, gevonden in Aardenburgs St. Baafskerk en voor een tekening van een rijstschuur in de Toba-Batak- landen; mevr. M. van Vuurst, Oost burg. voor tindrijfwerk, mei. S. E. de Hulïu, Oostburg, voor kantkloswerk; M. Schijve. Oostburg, voor houtsnij werk en M. Risseeuw. Groede, voor zgn schilderij „Zeegezicht". De inzen ding van de Landbouwhuishoudschool uit Schoondijke werd als geheel even eens met een medaille beloond. DE SCHILDERIJEN-EXPOSITIE. Tegelijk met de huisvlgttentoonstel- ling wordt in een lokaal van de oude ambachtsschool een expositie gehou den van werken van de schilder J. Baartmans uit Bergen op Zoom De ze tentoonstelling werd georganiseerd door de burgemeester van Aarden burg, de heer J. M. A. C. van Dongen, in overleg met de inspecteur van be lastingen te Bergen op Zoom 'vroe ger te Oostburg), de heer R. J. v. Re- moitel. De combinatie van beide ex posities noemde de heer Van Dongen in een korte toespraak een voor west Zeeuwsch-Vlaanderen bijzondere ma nifestatie. De expositie van de schilder Baart mans omvat een vijftigtal werken, waarvan er vele in het afgelopen jaar werden vervaardigd. In zijn kleuren combinaties heeft deze kunstenaar zich klaarblijkelijk een zekere beper king opgelegd; men zou welhaast kunnen spreken van „beperkt palet". Daarnaast echter getuigen zijn schil derijen van een evenwichtige, mis schien zelfs 'wat berustende geestes gesteldheid. In zijn landschappen en stadsgezichten, welke het merendeel vormen, vloeien realisme en expres sionisme soms onmerkbaar ineen; het realisme voert evenwel de boventoon. Zgn onderwerpen vond Baartmans voornamelijk in Parys en Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij vertolkte ze met ta lent en de veelal goede resultaten kan men tot 27 December gaan zien. Bevredigende uienexport in November. De maanden November en Januari zgn vanouds topmaanden voor de uienexport. Ook in November 1952 was de verzonden hoeveelheid, die ruim 25 mUlioen kg. bedroeg zeer be vredigend. Opmerkelijk is wel dat En geland niet aan de top stond, maar ver voorby werd gestreefd door de export naar Duitsland. De keerzyde van de medaille is evenwel, dat de markt zowel in Duits land als in Engeland momenteel ver zadigd lykt en er na de grote hoeveel heden. die resp. begin en eind Novem ber werden verzonden, de laatste we ken weinig vraag meer was. Wel wor den nog grote hoeveelheden verzon den, maar dit zijn meest alle contract- partgen. Zowel telers als handelaars zijn be nieuwd naar de reactie van de markt, wanneer straks de contractDartijen zgn aangeleverd en de uien uit andere landen eveneens niet meer in grote hoeveelheden in Engeland worden aangevoerd. Want al is er weinig vraag, de te lers wensen ook niet te verkopen wanneer de pry's ver beneden de 20 cent per kg. komt. In de maand November werden ge ëxporteerd: nhar Duitsland 13.601.698 n"^r^fIand 8.217.856 kg., Bel- ^'ankrgk 666.223 Pie I05,-270 kS' Zweden ïof il* le£er in Duitsland a* bidden-Amerika 115.975 fifwn w M 37a kg>'-, Zwitserland ,k5-' Noord-Amerika 62.100 kg., Itahe 10.O00 kg.. Nieuw Guinea 6500 kg., Oostenrgk 5425 kg., Noor wegén 2750 kg. Totaal 25.020.252 kg. De to tale export in het seizoen 1952/'53 was per 30 November ruim 69 mUli oen kg. Goed nieuws voor Korf gene. - d® gemeenteraad van Kortgene is Zaterdag medegedeeld, dat het raad huis waarschijnlijk in de tweede helft van Januari zal worden geopend. Ook kon de voorzitter de verheugende me dedeling doen, dat toestemming is ontvangen voor het bouwen van een gymnastieklokaal bij de nieuwe 9- klassige school in het dorp Kortgene. AANBESTEDING WONINGBOUW TE YERSEKE. Bij de aanbesteding van 40 woning wetwoningen voor de gemeente Yer seke, was de hoogste inschrijver: fa Frangois—Christiaanse te Vlissingen voor f 369.000 en de laagste: C. van Gorp te Wemeldinge voor f 322.000 De gunning is aangehouden. Stookolievogels en vogelringen. Er wordt in toenemende mate gelet op de aangespoelde vogels en vogel- resten. Begin November werd een ring aangebracht van onherkenbare vogel- resten afkomstig van de Vogelwarte Helgoland (uit Eversdijk, gem. Ka- pelle). Half December vond men, ook aan resten een ring van Mus Stavan- ger. De eerste ring blijkt te zijn van een stormmeeuw, geringd 15 Juli 1951 te Langenwerder, Duitsland. De an dere zal nog worden opgezonden. Een drietal middelen tegen stook olieverontreinigingen werden mij aan geraden. Na beproeving komen wij hierop terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11