Tweede Kamer kwam voor Kerst met de begroting ldaar KINDERPOSTZEGELACTIE OP WEG NAAR HET MILLIOEN AAN OUD PRIVILEGE WORDT EEN EINDE GEMAAKT BOER UIT NIJBROEK MAG ZIJN HOEVE WELLICHT LATEN STAAN WEST-EUROPA HEEFT LAST VAN HOOG WATER GRATIS EEN HEERLIJKE KERSTKRANS 8 PROV IN CI ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 REDE VAN Dr. KORTENHORST. spr. een plan voorgelegd om tot een vlottere procedure voor de l ziekenhuizen komen. Dit ernstig bestudeerd worden. In verband met de wensen voor een protestants sanatorium voor het Zui den, merkte de heer Muntendam op, dat reedb in enkele sanatoria enige tientallen bedden leeg staan. Uitbrei ding van het aantal sanatoria zon der gericht beleid, leek hem dan ook niet verantwoord. De staatssecretaris bleek van oor deel, dat er voor de gedupeerde tand- technici voorzieningen moeten wor den getroffen. Hij wil overwegen in hoeverre een wettelijke regeling hier aan kan tegemoetkomen. „DE HOOGSTRAAT." Ih antwoord op vragen over de in gebruikneming van het reeds lang afgebouwde revalidatiecentrum „De Hoogstraat", deelde minister Suur- hoff nog mede, dat hij nog niets over de datum van openstelling kon zeg gen. Er zijn bij de bouw tegenslagen geweest en men zal begrijpen, dat de regering de consequenties wilde over wegen voor tot exploitatie wordt overgegaan. Vlottere procedure voor de bouw van ziekenhuizen? De Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag, nadat nog enige ttfd gediscus sieerd was over zaken, de volksgezondheid betreffende», de begroting van sociale zaken goedgekeurd en daarmede de behandeling van de gehele Ryksbegrotlng voor 1953 voltooid. In de rede, waarmede de Kamervoor zitter, dr. L. G. Kortenhorst, het jaar voor het parlement afsloot, wees deze op de bijzondere betekenis van het feit, dat de Tweede Kamer haar begrotingswerk voor de jaarwisseling voltooit. Voor de tweode maal in opvolging reeds is de Kamer op tyd met deze arbeid gereed gekomen en dr. Kortenhorst constateerde, dat daarmede een goed parlementair gebruik in ere hersteld is. Maar, aldus de Kamervoorzitter, dat wil allerminst zeggen, dat alles by het oude moet blijven. Spr. wil de in de naaste toekomst gaarne eens zijn gedachten laten gaan over de vraag of voor sommige departemen ten het middel van de twee-jaarlijk se begrotingen niet kan worden in gevoerd, aangevuld met debatten naar aanleiding van vragen en van ingezonden nota's over brandende problemen. Een andere waardevolle suggestie, waarmede spr. zich zou willen bezig houden, ligt in de vraag of de alge mene politieke beschouwingen niet beter kort na het uitspreken van de Troonrede, zonder schriftelijke voor bereiding, gehouden kunnen worden. Spr. had lof voor de wijze, waarop de Kamerleden, oudere en jongere, zich bij de begrotingsdebatten van hun taak hebben gekweten en constateer de met voldoening, dat de debatten in het algemeen op een behoorlyk peil stonden. Ook had dr. Kortenhorst woorden van waardering voor net omvangrijke werk van de Alg. Rekenkamer, wel ker voorzitter, de heer Th. Sanders, dezer dagen met pensioen gaat. Hy memoreerde de Kamerleden, die we gens overlijden of wegens benoemmg in andere functies aan de Kamer ontvallen zijn, en zeide van de drie Kamerleden, die in de regering zijn getreden, dat deze ongetwijfeld zullen hebben erVaren, dat de critiek ge makkelijker is dan de kunst. Toch had spr. niet de indruk gekregen, dat de heren Donker, Algera en Suurhoff hieronder gebukt gaan. Ten slotte deelde dr. Kortenhorst mede, dat het niét in zyn voornemen ligt de Kamer voor Dinsdag 3 Fe bruari a.s. byeen te roepen. Tegen die tijd zal een aantal wetsontwerpen voor openbare behandeling, rijp zyn, zoals de Zondagswet, verschillende onderwijswetten en het wetsontwerp betreffende tweede Technische Hoge school. VOLKSGEZONDHEID. By de voortzetting van het debat over de begroting van sociale zaken, hebben overigens verschillende as pecten van de volksgezondheid nog de aandacht van de Kamer gehad. Verschillende Kamerleden spraken byv. over de kwesties, welke samen hangen met ziekenhuisbouw en klaagden er over, dal de weg om tot uitbreiding van een ziekenhuis te ko men te lang is. De heer Van Lien- den (P. v. d. A.) pleitte op dit punt voor coördinatie en de heer Krol (C. H.) meende, dat nog al eens beslis singen worden genomen zonder rede lijk overleg met de betrokkenen. Deze opmerkingen werden beant woord door staatssecretaris Mun tendam, die o.m. mededeelde, dat voor de bouw van een tiental zieken- huizen de Rijksgoedkeuring is ver leend; voor een aantal andere zal vermoedelijk begin 1953 een begin van uitvoering gemaakt kunnen wor den. De ziekenhuisorganisaties hebben Naar aanleiding van een pleidooi van de heer Van Lienden voor drinkwatervoorziening in het gehele land, mogelyk met Marshall-steun, wees de minister er op, dat voor de drinkwatervoorziening reeds belang rijke bedragen beschikbaar gesteld worden. De begroting werd tenslotte goed gekeurd met alleen de communisten tegen. Ook werden nog enkele kleine wetsontwerpen afgedaan, o.a. dat be treffende de afrekening van het Ned. Beheersinstituut tot en met 1949, waarbij Kamer en minister moesten erkennen, dat er niet veel anders te doen valt dan een streep onder de zaak te zetten. Beraeo van Adenauer op William Draper? Bemiddeling gevraagd in binnenlands conflict. In gewoonlijk welingelichte krin gen te Bonn is Vrijdag gezegd, dat de Westduitse bondskanselier dr. Ade nauer de bijzondere ambassadeur der Ver. Staten, William Draper, ver zocht heeft pogingen te doen om te bemiddelen in het (binnenlandse) con flict in West-Duitsland over de ver dragen met het Westen. Draper zou Zaterdag uit Parys naar Bonn vliegen. Adenauer zou Draper verzocht hebben om te trachten overeenstem ming te bereiken tussen de regerings coalitie en de sociaal-democratische oppositie over de verdragen. Draper zou zich in verbinding stellen met Öl- lenhauer, de leider van de sociaal-de mocraten. De heer Von Balluseck (midden), Nederlands afgevaardigde naar de V. N., spreekt tydens een zitting. Links van hem zit C. R. Laking uit Nieuw Zeeland en rechts van de heer D. J. von Balluseck zit Luis Quintonilla uit Mexico. Int. Chr. Vakverbond van Utrecht naar Brussel Op een te Brussel gehouden verga dering van het Internationaal Chris telijk vakverbond is besloten de zetel van dit verbond van Utrecht naar Brussel te verplaatsen. Het besluit werd voornamelijk ingegeven door re denen van practische aard. Brussel is centraler gelegen en gemakkelijker bereikbaar voor leden der buitenland se delegaties. Bovendien is te Brussel een nauwer contact mogelyk met het daar gevestigde Internationaal ver bond van Vrye Vakverenigingen. AFRIKAAN SE BOSWACHTER VERMOORD. Een Afrikaanse boswachter is Vry- dag op enkele kilometers afstand van het hotel te Nyeri, ten noorden van Nairobi, waar koningin Elizabeth van Engeland in het begin van dit jaar heeft vertoefd, door inboorlingen vermoord. De inheemsen omsingelden de boswachter, vielen hem met spe ren en messen aan en doodden hem. Marechaussee zou Polen hebben uitgewezen Het tweede Kamerlid de heer Ver meer (arb.) heeft de minister van justitie schriftelijk gevraagd of het juist is, dat de Kon. Marechaussee van het district Enschede in Novem ber twee clandestien in Nedei'land 'verblijvende Polen bij Losser over de grens heeft gezet. Ambtenaren van een Duits passen- bureau weigerden de Polen toe te la ten en naderhand stelde een Duits kommies vast, dat het door Duits land gezochten betrof. De heer Ver- ;r vraagt zich af, of er geen over- is gepleegd met de Duitse auto riteiten en voorts vraagt hij de mi nister of deze de mening deelt, dat het clandestien uitleiden, van vreem delingen als ongepast moet worden afgewezen. VOOR „HET KIND IN DE SCHADUW". Een nieuwe leuze. Mefc het nog steeds in stygcnde Iyn. Naar de Stichting voor het Kind mededeelt, blijkt thans reeds, dat opnieuw een groter netto bedrag aan de vele in stellingen, die in ons land zorg aan het misdeelde kind besteden, zal leun. nen worden uitgekeerd, dan het vorig jaar. Toen werd met bijna 850.000 een nieuw record gevestigd. Thans heeft alleen de schoolactie, waaraan 11.000 klassen hebben deelgenomen, al 50.000 meer opgeleverd dan het vorig jaar, terwijl ook een stijgende lijn is waar te nemen in de verkoop bij de plaatselijke comité's. Het ziet er dan ook naar uit, dat deze actie minstens 900.000 zal op- brengén. De vraag is thanszou men het millioen kunnen bereiken? VRONEN EN VRIJLANDEN. Eigenaars sinds onheugelijke tijden vrijgesteld van polderlasten. De laatste tyd komen in onze verslagen deze gronden nogal eens ter sprake. Voor velen zijn dit vage begrippen. Wat zijn vronen en vrijlanden eigenlijk? In Zeeland boven de Westerschelde zyn in diverse polders gronden gele gen, welke van ouds zijn vrijgesteld van de polderbelasting, welke de pol ders of waterschappen heffen om de kosten aan wegen, wateren en zee wering enz. te bestrijden. Deze belasting wordt betaald door de grondeige naren, evenals de grondbelasting aan het Rijk byv. Deze vrijgestelde gronden staan bekend als vroongronden, vrijlanden of haaimankmden. De benaming houdt verband met de wyze van ontstaan van de vrijdom of met de oorspronkelijke ligging en aard van die gronden, waaraan deze vrjjdom danken. Die gronden danken hun ontstaan als zodanig sedert de Middeleeuwen reeds, aan het feit, dat ze de land heer toebehoorden als oorspronkelij ke wateren en vlieten, 'die verland zyn, of oude wegen, dyken en andere openbare nuts-gronden, die als zoda nig verlaten zijn. Wanneer bQ of na de bedijkingen de landheer of ambachtsheer gronden in eigendom overdroeg, gebeurde het wel, dat hij zelf stukken grond be hield als voorwaarde bij de bedijking en daarvoor vrijdom van polderlasten bedong. Het waren vaak goede en gunstig gelegen stukken grond. Ook '-jrkbouw, dorpenbouw, armen- voor kerl huizen en kerkhoven werden op deze manier gronden gereserveerd. Het zyn dus in een polder verspreide, gro te of kleinere stukken, naarmate ze het ontstaan te danken hebhen aan genoemde omstandigheden. Natuurlijk hebben deze gronden evenveel belang bij het behoud van de polder als de andere gronden en daar om is ook reeds vroeg door de over heid bepaald, dat bij inundatie of zee dijkrampen de gronden in het herstel moeten meebetalen. Deze werken zijn in de 19e eeuw nog uitgebreid, zo dat van een totale vrijdom niet zo heel veel meer overbleef, al bleven ze nog bevoorrecht. NIET TE SCHIELIJK. In de Provinciale Staten komt aan de orde een regeling om in de toe komst ook belasting te kunnen heffen van deze gronden. Het gevolg hiervan zal ongetwijfeld zyn, dat in de toe komst geleidelijk aan de vrijdom ver- Met een nieuwe leuze hoopt de Stichting thans het kopen van kin derpostzegels en -kaarten gedurende de laatste dagen van dit jaar extra te stimuleren. „Geen Kerst- en Nieuwjaarskaarten zonder kinderze- fels" propageert zij thans cn geeft aarby als voorbeeld Denemarken, waar dit inderdaad gewoonte is ge worden. Bovendien heeft de Stichting 8000 grote Nederlandse bedrijven een circulaire gestuurd, waarin dezelfde wens wordt uitgesproken. De Stichting concludeert, dat een netto bedrag van een millioen gulden voor „het kind in de schaduw" zeker bereikt kan worden, indien deze be drijven hun medewerking verlenen. Gladheidsbestrijding in provinciaal verband In aansluiting op het adres, dat de K.N.A.C. ten aanzien van een betere gladheidsbestrijding op de rijkswegen aan de minister van verkeer en wa terstaat heeft gezonden, heeft zij zich tevens tot de colleges van Gedeputeer de Staten in de verschillende provin cies gewend. Zij wijst er op dat vele moeilijkheden ontstaan doordat maat regelen ontbreken en effectieve be strijding der gladheid niet tijdig ge noeg tot uitvoering wordt gebracht Dit geldt niet alleen voor de provin ciale wegen, maar ook voor de we gen, waarvan het onderhoud aan la gere wegbeheerders als gemeenten, polderbesturen en waterschappen is toevertrouwd. In verband met de grote belangen, welke voor het gehele economische leven van ons land aan een zo veilig en vlot mogelijk wegverkeer zijn ver bonden, geeft de K.N.A.C. de colleges in overweging het initiatief te nemen tot het totstandkomen van een cen trale gladheidsbestrijding in iedere provincie, waarbij aan de hand van vast te stellen richtlijnen de pogingen van alle wegbeheerders worden ge coördineerd en zo nodig met de rijks overheid een regeling wordt getroffen voor de geldelijke gevolgen, welke de verbetering van deze bemoeienis mee brengt boven de bedragen, welke thans door de verantwoordelijke wegbeheer ders hieraan ten koste worden gelegd. dwijnen zal Gewaakt dient natuurlijk te worden dat de omzwaai niet te schielijk gaat, in verband met de ver koopwaarde en pachtwaarde van de ze gronden. De jaarlijkse stijging mag daarom niet meer dan 3.per ha. zijn. Hiermede beleven we dus het ver dwijnen van een oud privilege, uit de middeleeuwen, dat zich eeuwenlang handhaafde, maar nu in deze tyd van liquidaties ook gaat sneuvelen. Kunnen er 75.000 woningen per iaar gebouwd worden Eerste Kamer over de begroting. De Eerste Kamer heeft algemene politieke beschouwingen gehouden over de begroting 1953.' Uit het daarover verschenen rapport blijkt, dat sommige Kamerleden niet zijn festicht over de gang van zaken brj e jongste kabinetsformatie. Zij vreesden, aat de formatie niet vol doende was gehouden in de sfeer van vertrouwelijkheid en onderling be raad. Wat betreft het ontbreken vap een V.V.D -figuur in het kabinet werd opgemerkt, dat de V.V.D.-frac- tiëleider in de openbare discussie een element had gebracht van disqualifi- catie voor bepaalde bewindslieden op ondeugdelijke gronden. Enkele Kamerleden opperden de mogelijkheid, dat circa 75.000 wonin gen per jaar worden gebouwd. Men heeft daarvoor mensen en materiaal. HIJ HAD AL 10 JAAR VERKERING. Procureur-generaal milder dan Politierechter. Misschien zal de jonge boer nit Nijbroek (gemeente Voorst), die om eindelijk te kunnen trouwen een boerderij bouwde zonder de daarvoor vereiste vergunning te bezitten, zijn hoeve toch niet behoeven af te bre ken. De procureur-generaal bij het Arnhemse Gerechtshof, voor wie de man Vrijdag in hoger beroep terecht stond, oordeelde in elk geval wat mil der dan de Politierechter, die in eerste instantie naast een boete van f 40, verdachte de plicht had opge legd de boerderij te doen slopen. De procureur-generaal vroeg zich toch af of een dergelijke maatregel economisch nu wel verantwoord was en zeide voorts een flinke geldboete Kon. Ned. Zuivelbond koos nieuwe voorzitter Op de te Utrecht gehouden alge mene vergadering van de Koninklij ke Nederlandse Zuivelbond is afscheid genomen van de voorzitter, mr. J inthorst Homan. Na een vijfjarig voorzitterschap van dit toporgaan van de coöperatieve zuivelfabrieken in Nederland trad mr.Linthorst Ho- man als zodanig af vanwege zijn be noeming tot directeur van het bureau integratie voor buitenlandse econo mische betrekkingen. Mr. C. Th. E. Graaf van Lyndèn van Sandenburg werd door de vergadering als zyn op volger gekozen. Het ligt in de bedoe ling om aan mr. Linthorst Homan de leiding te geven over het in 1953 te houden Internationaal zuivelcon- gres. Dit congres zal voor de eerste maal in Nederland worden gehouden en wel ter gelegenheid van het gou den jubileum van de Kon. Nederland se Zuivelbond. Ierse minister-president nog steeds in Utrecht, De Utrechtse burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan de Ierse minister president De Valera, die in het oog- lijdersgasthuis te Utrecht wordt ver pleegd. De patiënt, die nog in bed lag, toonde zich zeer optimistisch. De Va lera hoopte nog voor Kerstmis de in richting te kunnen verlaten. De Ierse eerste minister heeft zes oogoperaties ondergaan, die door prof. H. J. M. Weve werden verricht. Bij zijn komst in Utrecht was hij vrijwel blind. Hij zag uit een oog niets en uit het andere vrijwel niets. Hij toonde zich verheugd over het gunstige re sultaat van de behandeling waardoor hij weer uit één oog goed kan zien. VELE VERDRINKINGSGEVALLEN. Zware sneeuwval in Zwitserse Jura. Uit FranUrjjk en Italië komen be richten over overstromingen, ver oorzaakt door het stijgen der rivie ren tengevolge van regenval en het smelten van de sneeuw op de berg hellingen. In Nave9 in Midden-Frank- ryit werd een oude vrouw gedood, doordat haar woning onder de druk van het water bezweek. Een auto bestuurder kwam om het leven, toen zjjn auto in de Loire reed. Een boer in verdronk, toen zij poogde met een roeiboot de snelstromehde Sar- the over te steken. Het peil van de Seine bij Parijs stygt sterk, evenals dat van de Ga ronne bij Bordeaux. InZuid-Italië staan de landerijen blank. In de omgeving van Napels verdronk een vrouw toen men haar wilde weghalen uit haar overstroom de huis. ZWARE SNEEUWVAL. Ook België heeft last van hoog water. In Aiseau bij Charleroi wer den ongeveer 100 woningen afge sneden door het buiten haar oevers treden van een zyrivier van de Sam- bre. .Ten Zuiden van Brussel zyn akkers en kelders ondergelopen. In de Zwitserse Jura ondervond het treinverkeer stagnatie door zwa re sneeuwval. Ook uit Noord-Schot land wordt hevige sneeuwval gemeld. Het gebied is vrijwel geheel.van het Zuiden afgesloten. voldoende te achten om verdachte goed duidelijk te maken, dat hij bui ten zijn boekje was gegaan. De eis luidde nu dan ook f 500 boete. Uit het verhoor van verdachte en het verweer van de verdediger bleek, dat verdachte al tien jaar verkering had. Hij had gehoord, dat voor boer- derijbouw geen vergunning zou wor- denn gegeven en het was niet tot hem doorgedrongen, dat de bouwstop al leen voor het bouwen van huizen met overheidssteun gold. Als hij een vergunning had aangevraagd, was er zeker 90 kans geweest, dat hij die ook had gekregen. Op het ogenblik kan men zelfs bouwen zonder rijksgoedkeuring, zo dat men zou kunnen zeggen, dat ver dachte zijn tijd een jaar vooruit was! Tegen de aannemer, die op de ver gunning voor het bouwen van een landbouwschuur met koestal meteen ook maar een hele woning voor de trouwlustige boer had gezet, werd nu eveneens een boete van f 500 geëist. Het Gerechtshof zal op Oudejaars dag uitspraak doen. Advertentie. van banket ontvangt U by iedere 10.die U besteedt In 'T INTt RL0CKHUIS Profiteert hiervan. Het is nog niet te laat. 'T INTERLOCKHUIS, ST. JACOBSTRAAT 46 - GOES Nieuwe Brits-Amerikaanse stap bij Perzië. Engeland en Amerika hebben be. sloten een nieuwe stap bij Perzië te doen om te trachten een regeling van het oliegeschil te bereiken, aldus is Vrijdag in diplomatieke kringen te Londen verklaard. Men meent te weten, dat de Ame rikaanse ambassadeur, Henderson, die binnen enkele dagen uit de V. S. naar Teheran terugkeert, zich met de Perzische regering in verbinding zal stellen. Zware straf voor chauffeur Hetgerechtshof te Leeuwarden heeft de 35-jarige chauffeur J. K. veroordeeld tot een half jaar gevan genisstraf en hem de uitoefening van zijn beroep ontzegd voor de duur van twee en een half jaar. K. had destijds te snel gereden met een auto, waar mede een andere auto werd voortge trokken en in een bocht werd het ge trokken voertuig in de berm van de weg geslingerd. Een wielrijder werd toen door de sleepkabel tegen de grond geworpen en gedood. Comité van werklozen vraagt maatregelen. Het landelijk comité van Werklo zen en p.U.W.-arbeiders heeft een schrijven gericht aan de raad van mi-, nisters met de bedoeling de aan dacht van de regering te vestigen op de „schrijnende sociaal-economische toestand, waarin duizenden gezinnen van werkloze arbeiders verkeren, een toestand die voor een zeer groot ge deelte wordt veroorzaakt door de w^j- ze, waarop de werkloosheidswet wordt uitgevoerd". Het comité dringt er op aan een aantal met name genoemde maatre gelen te nemen. De trein gemist De heer D. H. du Plessis, de pas-benoemde directeur-gene raal van de Zuid-Afrikaanse spoorwegen, heeft de trein ge mist, die hem naar de plaats zou brengen van zijn eerste openbare optreden als directeur- generaal. Hij zou een spoorweg uitbreiding ten behoeve van de goudmijnen open stellen. De heer Du Plessis kon nog op tijd op de plaats van bestem ming aankomen, doordat hij de trein per auto inhaalde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 8