NIEUWS UIT ZEELAND PREDIKBEURTEN Zioin Zijpe WALCHEREN DE f 15.000.- GEPASSEERD ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t> Begroting van Oostburg sluitend. Criiiek op de uitgaven van de Centrale Dienst. De gemeenteraad van Oostburg heeft in de Vrijdag gehouden verga dering de gemeentebegroting voor 1953 vastgesteld. Deze sluit, wat de gewone dienst betreft, in inkomsten en uitgaven met een totaal van 209.208. De post voor onvoorziene uitgaven bedraagt 5238. De Kapi- taaldienst toont in inkomsten een totaal van 2.860.181 en in uitgaven een totaal van 3.878.862, zodat er een nadelig saldo is van 1.018.681. Bij de behandeling van de begro ting werd nog al wat critiek uitge oefend op het hoge aandeel van de gemeente- in de kosten van de Cen trale Dienst. Ook de benoeming van een opzichter bleek enige critiek uit te lokken, met name bij de heer Leenhouts. De raad keurde de betref fende posten echter goed. De bezwa ren zullen volgend jaar opnieuw be keken worden. Raadslid van Terneuzen in beroep bij de Kroon. Tegen toekenning van gelden voor Gereformeerde school In de gemeenteraadsvergadering van Terneuzen heeft de heer Henry (P. v. d. A.) medegedeeld, dat hg te gen het raadsbesluit om gelden be schikbaar te stellen voor een schooi op Gereformeerde grondslag bij de Kroon in beroep zal gaan. De heer Henry deelde mede, dat hij dit niet doet omdat hij tegenstander zou zijn van bijzonder onderwijs, maar wèl omdat hij meent, dat het raadsbe sluit indruist tegen de geest van de wet. Middelburg CONTACTAVOND NAT. RESERVE EN S.W.G. Woensdagavond hielden de plaatse lijke commissies van de Nationale Reserve en Steun Wettig Gezag te Middelburg een contactavond in het Ned. Koffiehuis. De leiding van deze bijeenkomst berustte bg de heer Bas- tiaanse, voorzitter van S.W.G. Over ste De Feyter hield een toespraak, waarin hij verklaarde, dat het ieders Slicht is, zich aan de sluiten by één er reservediensten, wanneer men niet onder militaire dienst moet. Tot de vrouwen en meisjes, die nog wel eens bezwaren hebben, dat man of verloofde dienst neemt, wilde hij zeg gen, dat het niet gaat om opoffering van een pcar vrije uren in de week, maar om de bescherming van onze vrijheid. Hierna reikte overste De Feyter aan negen vrijwilligers het diploma „geoefend man" uit. Na de pauze spraken nog de heren Bastiaan- se, Antneunisse en De Ru, de laatste namens de vrijwilligers. KERSTAVOND N.C.V.B. Donderdagavond hield de afdeling Middelburg van de Ned. Christen Vrouwenbond een kerstbijeenkomst. Nadat mevrouw R. BlaauwMulder het openings- en wijdingswoord had gesproken, declameerde mevrouw J. C. de PagterRibbe enkele gedich ten. Mevrouw R. van Bennekom van Vliet las een kerstverhaal en liet zangkoortje zong ter afwisseling ad vents- en kerstliederen. Vlissingen terrein langs koudekerkse weg wordt in cultuur gebracht. B. en W. van Vlissingen vragen van de gemeenteraad een crediet van f 8050 voor het in cultuur brengen van 2 terreinen aan weerszijden van de ontworpen verlegging van de Koude- kerkseweg. De totale kosten van dit werk zijn begroot op f 22.454.75, doch hiervan wordt f 12.916.50 van het Rijk terugontvangen, terwijl de stichting „Niéuw Walcheren" een bijdrage in de beplantingskosten van f 1500. geeft. Het restant ad f 8037,25 blijft voor rekening van de gemeente. GESLAAGDE UITVOERING VAN „ELCK WAT WILS". Voor een groot aantal belangstel lenden, onder wie de directeur der H. B.S., de heer G. Lammers en diens echtgenote, de leraren met hun da mes en tal van genodigden, heeft de H.B.S.-vereniging „Elck Wat Wils" te Vlissingen een geslaagde uitvoe ring gegeven in het Concertgebouw. De opgewektheid van het welkomst woord dat de voorzitter van E.W.W., de heer A. Luwema, sprak, werd ge ëvenaard door zang van het H.bIs.- koor, dat onder leiding van de heer A. Hollaers op verdienstelijke wijze „An den schonen Blauen Donau" ten gehore bracht. Het was „een reuze idee" van E.W.W. om hierna „Een reuze idee" van Willy Corsari op te voeren. Het twee-actertje, waarin vooral het spel van de dames M. v. d. Vegt en E. Jonk en de heer H. Jonk opviel, deed het uitstekend en verhoogde de stemming in niet ge ringe mate. Ook met de overige pro gramma-nummers vóór de pauze legden de leden van E.W.W. al'le eer in. Speciale vermelding verdient hier nog de gymnastiek, uitgevoerd door de jongens onder leiding van de heer L. MolLous. Met het blijspel „Reik mg de hand, Folleville" van Eugène Labiche, dat na de pauze werd gebracht, heeft „E. W.W." zichzelf overtroffen. In deze parodie op het ridderleven werden alle rollen, maar wel in het bijzonder die van de markies van Manicamp en van de vicomte de Chatenay, onbe rispelijk vertolkt en het langdurig applaus aan het slot was dan ook zeer verdiend. Nadat aan alle mede werkende leraren namens het be stuur van E.W.W. een klein aanden ken was aangeboden en na een slot woord van de heer Lammers, werd de feestavond met een gezellig bal besloten. Ook voor de reprise van de ze uitvoering, welke gisteravond werd gegeven, bestond goede belangstel ling. RAAD BIGGEKERKE. de raad zo spoedig mogelijk tot ver koop van de noodschoot over te gaan. Bij de rondvraag wees de heer P. Polderman op de slechte toestand van de Thijsweg. De voorzitter zegde ver betering toe. Hierna wenste de bur gemeester de raad gezegende feestda gen toe. RAAD SOUBURG. Nog RAAD SLUIS. Politieverordening gewijzigd. De raad der gemeente Biggekerke kwam Vrijdagmiddag onder voorzit terschap van burgemeester J. L. Dregmans bijeen. Het voorstel van B. en W. om het verplaatsingskostenbe- sluït in verband met het bijzonder onderwijs te wijzigen, werd door de raad aangenomen, evenals het voor stel tot wijziging van de politiever ordening met betrekking tot het aan brengen van prikkeldraadversperrin gen in de duinstreek. Dergelijke af rasteringen mogen slechts dan aange bracht worden, wanneer het draad door beplanting gecamoufleerd wordt. Ook ten opzichte van loslopende hon den werd een wijziging in de veror dening aangebracht. Verder besloot geen lokaal voor de ouden van dagen. Onder voorzitterschap van burge meester A. H. S. Stemerding kwam de raad der gemeente Souburg Vrg- dag voor het laatst in 1952 ogeen. De afdeling Souburg van de Bond van Ouden van Dagen had een ver zoek ingediend om voor de leden gratis een lokaal beschikbaar te stellen. De heer P. den Boer (Arb.j hield een pleidooi, waarin hij er op wees, dat wellicht een der plaatse lijke verenigingen een lokaüteit be schikbaar zou kunnen stellen en dat de gemeente aan die vereniging een subsidie zou kunnen verlenen ter dekking van de kosten. De voorzit ter merkte op, dat men reeds had uitgekeken, maar niets had gevon den. Ook de financiële bezwaren zouden nog niet uit de weg-geruimd zgn met het door de heer Den Boer gedane voorstel. Wel zegde de voor zitter nadere bespreking van dit punt door' B. en W. toe, maar het verzoek als zodanig werd afgewe zen. De raad aanvaardde in dank een geschenk drie foto's van gravu res van oud-Souburg van de echt genote van de overleden oud-burge meester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen. Tot gemeentewerkman in vaste dienst werd de heer C. de Priester benoemd en tot plantsoenarbeider de heer J. Jobse, beiden met algemene stemmen. De raad ging accoord met de vaststelling van een verordening ingevolge de Winkelsluitingswet, waardoor nu verkoop op Zondag uit de z.g. toko op het sportveld moge lijk is geworden. Voorts werden voorwaarden vast gesteld inzake de verpaching van deze toko en de rijwielstalling bij het sportveld en werden de voor waarden tot het ingebruikgeven van het sportterrein gewijzigd. De raad besloot gelden beschik baar te stellen voor de aankoop van leermiddelen voor de Julianasehool, het bedrag per leerling als bedoeld in art. 55bis der L.O.-wet voor 1952 te verhogen en de voorschotten op de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet over 1952 te verhogen. Met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten werd voor 1953 e-en reke ning-courant-overeenkomst aange gaan en ook werd het maximum bedrag aan kasgeldleningen in 1953 vastgesteld. Een voorstel tot deel name in de garantie door de gemeen te Grijpskerke in de rente en aflos sing van de opgenomen gelden door de Stichting - Maatschappelijk werk en gezinsverzorging op liet Walcher- se platteland, werd aangenomen. Voorts ging een aantal andere punten vlot onder de hamer door, waarbij enkele voorstellen tot aan- en verkoop van grond. In de gemeen tebegroting 1952 werden enkele wij zigingen aangebracht, waarvoor de raad bijna een uur in besloten zitting vergaderde. Tijdens de rondvraag bracht de heer A. W. Bouff (Arb.) het zeer langzame herstel van de Nieuwe Vlissingse weg ter sprake en de heer L. Ch. Janssen merkte op, dat er klachten waren van bewoners aan deze weg, die moeilgkheden hadden met bv. de aanvoer van brandstof fen. De heer B. Koole gaf in overwe ging 'om, nu de nieuwe winkelslui tingswet in werking is getreden, ook voor venters een bepaalde ventdag aan te wijzen. Aan het slot van deze vergadering dankte de voorzitter de raad voor de prettige samenwerking in het af gelopen jaar en wenste hij de leden ter gelegenheid van de Kerstdagen en de jaarwisseling alle goeds toe. Het oudste raadslid, de heer L. Ch. Janssen, beantwoordde namens de raad de voorzitter, die daarop de vergadering sloot. IR. VAN SOEST SPRAK VOOR DE C.B.T.B. Dezer dagen kwam de afdeling Souburg van de C.B.T.B. onder lei ding van de heer B. Koole bgeen. Ir. W. van Soest sprak over de mo gelijkheden in het kleine en grote be drijf op Walcheren. Hij schetste het ontstaan, de voortgang en de hui dige situatie van de groenteteelt op het eiland en besprak de verschillen de teelten van ae grove tuinbouw voor de grotere bedrijven en de in tensieve glasteelt voor de kleinere bedrijven. Vooral in de zeer vroege teelten zit nog wel perspectief en ook voor verschillende late producten is er nog wel afzet. By de toewijzing van gronden moet voor de tuinbouw een gunstige ligging en goede struc tuur zeker op de voorgrond staan. Nadat nog enige besprekingen over de herverkaveling werden ge voerd, vooral de afwerking van de niet meer toegewezen kavels, werd deze vergadering gesloten. Heille krijgt nog geen telefoon. In de Vrydagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Sluis is medegedeeld, dat van tele foonaansluiting in de buurtschap Heille voorlopig niets lean komen. De telefoonkabel voor de negen a.s. abonné's zou volgens mededeling van de P.T.T. 18000 kosten. Van de P.Z.E.M. was voorts be richt ontvangen, dat nog niet kan worden overgegaan tot eïectiificatie van de Kruisdijk en omgeving. In verband met een nieuwe opme ting van het voormalige tramempla cement, dat destijds als industrieter rein werd verkocht, moest de ver koopsom met 1000 worden verlaagd. De begroting voor 1953 werd vast gesteld. Zij sluit in de gewone dienst aan ontvangsten en uitgaven op een bedrag van 985.001,03 en in de ka pitaal dienst met 2.272.486,95 aan inkomsten en 2.666.357,26 aan uit- Lekespelgroep voerde Kerstspel op. Voor een talrgk publiek heeft de nog jonge Lekespelgroep Walcheren Vrhdagavond in het Seheldekwartier te Vlissingen een uitstekende opvoe ring gegeven van het kerstspel „De ster van Bethlehem" van M. Nghoff.. De leiding berustte bg de heer F. Koster, die ook een opmerkelgke uit beelding gaf van de rol van Herodes, een belangrgke figuur in dit in prach tige taal geschreven stuk en die voorts als invaller de Gabriël-figuur festalte ®af. Zonder de overige me ewerkende te kort te willen doen, noemen wg verder nog de Eva-rol. Aan belichting, costui^ering en décor was. alle aandacht besteed. De muzikale begeleiding was in goede handen. Vóór het spel begon, gaf ds. J. C. Muller van Ritthem hierover een kor te, duidelijke uiteenzetting. Aan het slot van deze wijdingsvolle en in alle opzichten geslaagde avond zongen allen het „Ere zij God", Dinsdagavond a.s. wordt'een her haling gegeven te Middelburg. De opbrengst van de collecte „School met de Bijbel", welke te Ovczandc en Driewegen werd gehouden, bracht f 180,25 Grijpskerke BOERDERIJBOUW AANBESTEED. Door de architect, het Bouwbu reau voor de Landbouw te Middel burg, werd namens de heer J. H. Ge- •schiere te Grijpskerke in het open baar aanbesteed de bouw van een boerderg te Grijpskerke. Inschrijvin gen: J. Adriaanse, St. Laurens, 31.800; N. Th. van Doom, St. Lau rens, 31.420; L. P. in 't Veld, Mid delburg, 31.095; W. de Pagter, Mid delburg, 30.340; A. Geensc, Middel» burg, 29.870; Fa. van Schailt en Gilde, Middelburg, 29.620C. Jo- ziasse Zn., Middelburg, 29.585; J. W. Chrïstiaanse, Koudekerke, 29.559; J. Geschïere, Middelburg, 28.975; L. Goedbloed, Veere, 28.950; H. van Leerdam, Nieuw- en St. Joosland, 28.950; I. Franse Zoon, Middelburg, 28.950; A. Blan- kenburgh, Nieuwdorp, 28.850; Gebrs. Boogaard, Grijpskerke, 28.650; Fa. de Rijke en van Belzen, Middelburg, 27.790; J. Walraven, St. Laurens, 27.625; A. J. Stoppels Zoon, Middelburg, 27.490. Gapinge OUDERAVOND CHR. SCHOOL. Te Gapinge hield de Chr. school een ouderavond, onder leiding van de voorzitter van het schoolbestuur, de heer M. Arendse. In zijn welkomst woord gewaagde spr. van de goede samenwerking tussen Hervormde en Gereformeerde leden. Met een toe lichting door ds. J. den Boer werd ver volgens een film vertoond over het leven van Maarten Luther. Na een pauze was er gelegenheid om het werk van de leerlingen te bezichti gen en om schoolkwesties te bespre ken. De heer J. Wattel sprak een dankwoord tot het bestuur en het per soneel van de school voor het ver richte werk in het afgelopen jaar. Vlissingse bakkers en vishandelaren toch open? Nieuw voorstel over middag sluiting aan de raad. De Vlissingse bakkers en vishande laren zullen waarschijnlijk binnen kort weer de gehele week geopend mogen zijn. B. en W. hebben althans bij de gemeenteraad een voorstel in gediend om voor de vishandelaren de verplichte sluiting op Maandagmiddag en voor de bakkers die op Dinsdag middag weer ongedaan te maken. Wat de vishandelaren betreft, wij zen B. en W. er in hun toelichting op, dat inmiddels de stemmingsver houding onder de betrokkenen van 2 1 voor sluiting, is gewgzigd in 2— 2; doordat een palinghandelaar niet in de desbetreffende enquête was be trokken. Er zijn opnieuw besprekin gen geweest, waarbg de beide speci fieke vishandelaren zich tegen de ver plichte sluiting uitspraken, maar de beide anderen, die tevens kaas en an dere artikelen verkopen, aanvankelijk voor sluiting bleven. Later hebben ook deze zich schriftelijk tegen de verplichte sluiting verklaard. B. en W. tonen zich weinig ingenomen met deze plotseling gewijzigde houding. Drie argumenten worden tegen de verplichte sluiting aangevoerd: liet snelle bederf van het. artikel vis, de wens van het publiek om tegen het einde van de middag vis voor de broodmaaltijd te kopen en het feit. dat voor kaaswinkels geen verplichte sluiting geldt Ook de Kamer van Koophandel te Middelburg adviseerde thans het ver zoek van de vishandelaren in te wil ligen. DE BAKKERS Zoals men zich zal herinneren, be sloot de raad destijds ondanks het feit, dat de bakkers zich met 14 tegen 11 stemmen tegen verplichte sluiting uit spraken, deze toch te handhaven. Tnahs is echter gebleken dat 'n nieuwe enquête, welke door de bakkers be ter begrepen schijnt te zijn, een stem menverhouding van 19 tegen 7 tegen verplichte sluiting heeft opgeleverd. Er is nog een bespreking geweest tussen het gemeentebestuur en verte genwoordigers van betrokken werk nemersorganisaties, waarbij bleek, dat deze vreesden, dat zonder verplichte sluiting de coDtröle op de vrije mid dag van de winkelmeisjes minder ef fectief zou kunnen zijn. De organisa ties hebben, ook na onderling 'beraad, hun aanvankelijk standpunt echter gehandhaafd. Zij voerden daarbg ar gumenten aan, welke naar het oordee) uitsluitend ter beoordeling van de pa troons zelf staan, en voorts het hier voor aangehaalde argument van de controle op de vrije middag voor de winkelmeisjes. B. en W. verwerpen dit argument, omdat ook de regering zich doelbewust heeft uitgesproken voor de opvatting, dat de waarborgen yopr arbeidstijden afdoende zijn gere geld in de Arbeidswet en het Werk tijdenbesluit. Dit standpunt wordt ook door de Kamer van Koophandel ge deeld. B. en W. stellen dan ook voor de verplichte sluiting overeenkomstig het verzoek van de bakkers nu van een grote meerderheid om de ver plichte sluiting weer op te heffen in te willigen. Zg delen daarbij mede op dit voorstel te willen terugkomen, wanneer onverhoopt zou blijken, dat de vrije middag voor het personeel in het gedrang zou komen. Bovendien zullen zg de betrokken instanties ver zoeken scherp op de naleving van de voorschriften toe te zien. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Bij spoedgevallen is te Vlissingen te bereiken de heer C. C. Sluijter, arts, Badhuisstraat 70, tel. 2225. Te Middel burg is te bereiken de heer J. Z. L. Pel, arts, Rouaanselcaai 11, tel. 2585. Te Veere, Serooskerke en Oostkapelle is te bereiken de heer M. A. v. d. Sluijs arts te Veere, Markt A 155, tel K 1181 271. Te Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande is te bereiken de heer H. Frima, arts te Zoutelande. tel. K 1186- 282. Apotheken: Vlissingen: Apotheek Singel 5, teL 2730; Middelburg: Apo theek van der Harst, Korte Delft 12. tel. 2789. WALCHEREN ZONDAG 21 DECEMBER, Ned. Herv. kerk. Aagtekerke: 10 ds. Theunissen, 2.30 ds. Oosthoek; Arne- muiden: 10 en 6 ds. v. d. Broek, 2.30 ds. Pijnacker Hordyk; Biggekerke: 10 ds. Roscam Abbing, 2 ds. v. Dijl; Dom burg: *0 en 7 (jeugdzangd.) ds. v. Wil- lenswaard; Gapinge: 10 ds. de Boer; Grijpskerke: 10 ds. v. Winterswijk, 2.30 ds. Richard: Kleverskerke: 2 ds. Otte; Koudekerke: 9 ds. Durkstra, 2.30 ds. Roscam Abbing, Vlissingse straat 7 ds. v. Dijl; t Zandt: 10 ds. v. Empel, 7 ds. Durkstra; Meliskerke: 10 vicaris Mees, 2.30 dhr. Barnard; Middelburg (Nieu we kerk): 9.30 ds. v. Woerden, 11 ds. Don, 7 ds. Aalders (bioscoop): 10 ds. Sneller (jeugdkerk); Nieuw- en St. Joosland: 10 ds. Pijnacker Hordijk, 7 Kerstwijdingsd.; Oost- en West-Sou burg: 9.30 en 11 ds. de Stoppelaar, 7 Kerstzangd. vic. Mees; 9.30 „Rehoboth" jeugdk.; Oostkapelle: 10 ds. Richard, 2.30 ds. v. Winterswijk; Ritthem: 10 en 7 (Kerstzangd.) ds. Muller; Seroos kerke: 10 en 2.30 ds. v. d. Wind; St. Laurens: 10 ds. Kalkman, 7.30 Kerst- zangdienst; Veere: 10 en 7 (jeugdd.) ds. Otte; Vlissingen (St. Jacobskerk): 10 ds. Kloosterman, 5 ds. Durkstra, Engelse kerk geen kerk voor jonge ren, Noorderkapel: 9.30 en 10.45 (H. D.) ds. Hartjes, Havendorp: 10 dhr. Barnard; Vrouwenpolder; 2 ds. de Boer: Westkapelle: 10 ds. Oosthoek, 2.30 ds. Theunissen; Zoutelande: 10 ds. v. Dijl, 2.30 ós. Hartjes (HA). Engllsc Wallonne. Middelburg: 10.30 dans I'Egüse mennonite monsieur le Pasteur J. Risseeuw. Geref. kerk. Arnemuiden: 10 en 2.30 ds. Veldhuijzen (H.A. en Dankz.); Ga pinge: 9.30 en 2 ds. Spoelstra; Grijps kerke: 10 leesd., 2.30 ds. Elshout; Kou dekerke: 10.30 en 7 ds. Elshout: Melis kerker 9.30 en 2.30 ds. v. Nes; Middel burg (Hofplein): 9.30 (bev. ambtsdr.) en 5.45 ds. Veldkamp, 2.30 ds. v. TiL (Noorderkerk): 9.30 ds. v. Til; 4.30 Veldkamp; (Lutherse kerk): 7.15 ds. Dercksen; Oost- en West-Souburg: 9.30 en 2.30 ds. Brederveld; Oostkapel le: 10 en 2.30 as. Dercksen; Seroosker ke: 10 en 2.30 ds. v. V/ouwe: St Lau rens: 10 en 2.30 ds. Boon; Vèere: 10 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlissingen: 9.30 en 5 ds. Verschoor; Vrouwenpolder: 9 en 4 ds. Jager; Westkapelle: 10 leesd., 2.30 ds. Pontier. Geref. kerk (Art. 31.). Souburg: 9.45 en 2.30 prop. Meilof; Vlissingen: 8 en 4.45 prof. Meilof. Geref. gemeente. Aagtekerke: 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden: 9.30. 2 en 0 leesd.: Meliskerke: 9.30, 2.30 en 7 lees- dienst; Middelburg: 9.30. 2 en 6.30 ds. Rijksen; Oostkapelle: 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen: 9.30, 2-30 en 6.30 leesd.; Westkapelle: 9.30, 2 en 6 leesd.; Chr. Geref. kerk. Arnemuiden: 6.15 ds. Slagboom; Middelburg: 10 en 3 ds. Slagboom: Vlissingen:. 9.30 en 5 ds. de Vug st. Ver. van Vrgz. Herv. Middelburg: 10 ds. Metz; Vlissingen: 10.45 prof. Sirks. Evang. Lutherse gemeente. Middel burg: 10 ds. Johannes; Vlissingen: 5 ds. Johannes. Doopsgezinde gemeente. Middelburg: geen dienst; Vlissingen: 10 ds. de Boer, 8 Kestspel. Herst. Apostolische Zcndingsgem. Vlissingen (Bakkersgang): 10 en 4.30 dienst Hersteld Apostolische Zendingskerk Vlissingen (Kasteelstraat): 10 en 5 voorg. C. Korft Leger des Heils. Middelburg: 10 heil. dienst, 7.30 verloss. samenk.: Vlissin gen: 10 heiL dienst 4 openl. samenk., 7.30 verlos, samenk. o.l.v. kapt Zuide- a. Het Kruisleger. Middelburg: 10 heil. 7.30 verloss. samenk. o.Lv. kapt. Zuide- Veenendaal. Herv. Evung. Vlissingen (Concor dia) 10 en 5 dhr. Kraals. „NIEUW MIDDELBURG" BLI JFT BIJ „UIT HET VOLK, VOOR HET VOLK". Vrijdagavond vergaderde de Buurt vereniging „Nieuw Middelburg" on der voorzitterschap van de heer J. H. Bostelaar om een beslissing te ne men over de vraag of de vereniging al dan niet zal moeten uittreden uit de Vereniging „Uit het volk, %roor het volk". Een stemming wees uit, dat de aansluiting gehandhaafd zal blgven. Stroom der Zeeuwse collecte blijft vloeien. Veel eerder nog dan werd ver wacht, is de opbrengst van de Zeeuw se collecte de vijftienduizend gulden gepasseerd! En wat meer is; de Stichting Zeeland te Middelburg zal vermoedelijk al vr\j spoedig het be reiken van de zestienduizend kunnen meiden, als het zoveelste bevvys van de offervaardigheid der Zeeuwse bevolking. De totaal opbrengst In Zeeland liep namelgk op tot niet minder dan 13.534,90! Het gemiddelde per inwoner on derging door dit stijgen van de op brengst echter geen veranderingen en bleef 7,7 cent. Uit Westdorpe kwam te Middelburg binnen 194, hetgeen voor deze gemeente 8,6 cent- per inwoner betekent. In het klei ne plaatsje Zuidzande slaagde men er in 92,45 bgeen te. brengen, of precies 10 cent per inwoner. Uit Zeeuwse bedrnven kwam bin nen: van de firma Littooy en Olt- hoff. Middelburg 5; firma Alme- kinders, 's-Heer Arendskerke 10; firma Merison en Zonen, Goes 10; gebroeders Van Damme, Kortgene 10; firma wed. Massée en Zonen, Goes 10; firma De JagerTolhoek, Goes 10; N.V. Timmerman, Goes 25; firma N. Minderhoud, Middel burg 5; firma Maljers, bouwma- VAN TOT De heer W. Th. Huugen, die 5 jaar te Koewacht heeft dienst gedaan als wacht meester der Rijkspolitie, werd bevorderd tot opperwachtmeester. In „Stella Marls' te Aardenburg wordt van 10 tot 14 Januari een retraite gehou den voor toekomstige militairen. Een zelfde serie bijeenkomsten zal van 27 tot 30 December gehouden worden in het Marlstenklooster te Hulst. Aan de slagersvakschool te Utrecht slaagde de heer Th. Biesbroeck uit Hulst voor het eindexamen. Voor het op Dinsdag 16 December te Groede gehouden E.H.B O.-examen slaag den alle 11 deelnemenden. In de plaats van de heer J. Maas, werd gekozen te Kruiningen tot diaken in de Geref. Kerk de heer J. Dijks. De bijzondere collecte, welke op dank dag in de Ned. Herv. Kerk te Helnkens- zand werd gehouden, bracht voor de diaconie f 116,48 en voor de kerkvoogdij 461.45 op. De heer W. Nijsse Jr. werd In de Ned. Herv. Kerk te Heinkenszand tot diaken gekozen. Maandagavond a.s. houdt de Herv Jeugdraad in de Nea. Herv. Kerk te Heinkenszand een adventsdienst voor de gezamenlijke Jeugdverenigingen. Het Hervormd Kerkkoor en het kinderkoor verlenen aan deze dienst hun medewer king. Het ligt in de bedoeling na afloop van de dienst Kerstgroeten aan zieken en ouden van dagen te brengen. terislenhandel, Middelburg 15; fir ma A. Jobse, Middelburg 25. De stroom van giften blgft aan houden, het motto is nu „op naar de zestien mille!" De stand is onveranderd gebleven ais volgt: W'kerkle 61,5 f 847,50 's-H. Abtslterke 20,5 88,10 Grijpskerke 20 184,50 Schoondgke 18,3 360,30 Renesse 18,3 154,13 Zonnemaire 18,1 144,70 Hoedekenskerke en Kwadendamme 18 275. Biervliet 17,8 376,16 Tholen 17 560,05 Biggekerke 17 153,25 Nisse 17 110.54 FILMS IN ZEELAND De hel van Korea. De enige première voor Walcheren gaat in Luxor te Vlissingen, waar regisseur Samuel Fuller in Bayonet- ten op! (Fixed Bayonets) een realis tisch en meeslepend verhaal vertelt over de grimmige oorlog in Korea. Richard Basehart, Gene Evans, Mi chael O'Shea e.a. beelden de stereo tiepe officieren- en soldatentyuen uit, die wij reeds uit zovele Amerikaanse oorlogsfilms kennen. Een vaardig ge maakte i'olprent, die velen zal boeien, maar helaas niet, zoals „Walk in the sun" en „Story of G. I. Joe", een vurig pleidooi tégen de oorlog. De beste film van de week is Wy allen zijn moordenaars (Nous sommes tous des assassins), die nu in Electro te Middelburg gaat. In dit ook fil misch in één woord voortreffeiyk werk van André Cayatte wordt het probleem van de doodstraf op zeer indringende en eerlgke wgze behan deld. Walt Disney's zoetelijke, maar toch ook voor volwassenen at tractieve tekenfilm in kleuren Asse poester (Cinderella), waarin vooral de muizen voor veel humor zorgen, zal vooral de jeugd verrukken in Al- hambra te Vlissingen. Speciale aan dacht zouden wy willen vragen voor de even leerzame als geestige docu mentaire van Disney Bevervallei in het voci-programma, welke de ideale documentaire genoemd zou kunnen worden. De kleuren zijn subliem. Gulle humor schenkt Red Skelton ons in Wegpïraat no. 1 (Excuse mv dust), een klucht uit de tijd van de eerste automobiel met tal van oude en nieuwe grapjes en een alierver- makehjkste „hardrgwedstrgd". (Schouwburg, Middelburg). Vierde sociaal werkster voor West Zeeuwsch-Vlaanderen? In West Zeeuwsch-Vlaanderen heb ben de Classicale Commissie voor de Gezinszorg van de gezamenlijke dia conieën der Ned. Hervormde kerk en het Interparochieel Sociaal Charita tief Centrum van het dekenaat Aar denburg een adres gericht tot de ge meentebesturen van W Zeeuwsch- Vlaanderen, waarin aangedrongen wordt op het verlenen van subsidie voor het maatschappelijk werk. Het ligt in de bedoeling een vierde sociaal werkster in dit gebied aan tc stellen. Momenteel zijn in IJzendijke en Aardenburg twee Katholieke werk sters en in SchoondUke een Protes tantse werkster ingeschakeld. Voorts wordt door de kruisverenigingen, het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis, overleg gepleegd om de kroamzofg in Zeeuwsch-Vlaanderen te coördineren. Belangrijk dijkwerk bij Stavenisse. Aan de zeewering van de Oud Kem- penhofstedepolder onder de gemeen te Stavenisse zal volgend voorjaar een belangrijk werk worden uitge voerd. Over drie dijkvakken ter leng te van resp. 85, 45 en 75 meter en ter breedte van 20 meter elk. zullen zink- stukken ter versterking van de zee wering worden aangebracht. De zink- stukken krggen een totale oppervlak te van ruim 4200 vierk. meier, waar op een steenbestorting zal worden aangebracht. ,De aanbesteding van dit belangrijke werk is bepaald op 21 Januari. Natuurreservaat slokte landbouwgrond op. Gedeputeerde Staten van Zeeland hadden de Provinciale Staten voor gesteld een gedeelte van de Stuof- dreef te Oosterlandten behoeve van het natuurresrvaat „De Maire" te onttrekken aan het openbaar ver keer. Enige Statenleden waren er in de afdelingsbehandeling op tegen, dat veel bruikbare landbouwgrond aan de agrariërs wordt onttrokken ten behoeve van een natuurreservaat. Een ander wilde weten, of aan G.S. gevraagd is, de aanleg van dit re servaat tegen te gaan en of het in deze tijd, waarin tegen grote sommen gelds gronden aan het water worden ontworsteld, te verantwoorden is, dat hier een groot complex gronden onder water wordt gezet en aan zgn bestemming onttrokken. Namens G. S. werd geantwoord, dat het hun aan macht ontbreekt, ook al was het ge vraagd, de aanleg tegen te gaan. Eerst in hoogste instantie dus niet door het college werd de vereis te medewerking verleend. Economische politierechter Slachterij voldeed niet aan de gestelde eisen. Voor de economische politierechter te Middelburg had zich te verant woorden de slager P. d. J. uit Zonne maire. Deze verdachte was er van beschuldigd, dat hij in zgn woonplaats een slachterg had, welke niet vol deed aan de by de vleeskeuringswet gestelde eisen. De afmetingen van het slachtvertrek waren te klein, de haken waren oestig, de afvoer in de vloer was niet in orde en er kon niet voldoende daglicht binnentreden. Ter zitting gaf verdachte het Kern ten laste gelegde toe. Hij was echter al lang van plan om alles te laten veranderen, maar hg wachtte nog steeds op een oorlogsschade-uitke ring. De eis tegen deze verdachte luidde 60.— of 20 dagen. De uit spraak was 40 of 20 dagen. De landbouwer H. R. B. uit Bier vliet had getracht om zyn landbouw- beschrgvingsbiljet zo in te vullen, dat hg ongeveer 4 ton gerst minder zou moeten leveren. Verdachte was van mening, dat hg alles goed had ingevuld, maar zyn land was zeer moeilijk om op te meten. Deson danks werd hg veroordeeld tot 150 of 1 maand. A. W., arbeider te Veere, had in strgd met het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945 zonder meer zgn ontslag genomen by de andbouwer B. uit St. Laurens. Dit kwam hem te staan op 20.of 10 dagen. Nagekomen advertentie. Heden overleed onze innig geliefde Echtge noot. Vader. Behuwd- ?n Grootvader, CORNELIS CBOOST, oud 66 jaar. P. CROOST—KLAP, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, 's H. Hendrikskinderen. 18 December 1952.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5