VLISSINGEN KRIJGT EINDELIJK EEN GOED ZWEMBAD Zeeu wse Almanak WERVING NIEUWE INDUSTRIEËN HEEFT WEINIG RESULTATEN VIERDE COMMANDO SCHONK VLISSINGEN EEN WISSELBEKER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 OOK VOOR WEDSTRIJDEN, Mooi plan werd uitvoerbaar gemaakt, dank zij de samenwerking van velen. Het. heeft jaren geduurd en het was langzamerhand een ware lijdens geschiedenis geworden, maar eindelijk is hot dan toch zover: Vlissingen ltrUgt weer een zwembad. Dank zij de enthousiaste activiteit van de VUssingse zwemclub en de medewerking van verschillende andere in stanties, in de eerste plaats van het gemeentebestuur, de Kon. My. „De Schelde" en de stichting „Nederlands Volksherstel", is een plan gereed gekomen, dat wanneer de raad a.s. Dinsdagavond besluit de van hem gevraagde medewerking te verlenen op korte termijn kan worden uitgevoerd. In de loop van Januari hoopt men het werk te kunnen aan besteden en wanneer alles naar wens verloopt, zal het zwembad bij de aanvang van het nieuwe zwemseizoen voor gebruik gereed zyn. WH hebben inzage mogen nemen van het ontwerp, dat inderdaad het uitzicht opent, dat Vlissingen straks een werkelijk keurig opge zet en ingericht zwembad krijgt. De adviezen van vele instanties zijn er een waarborg voor, dat het ook werkelijk goed zal worden. Zoals bekend, is het aan de Westzijde van het Kanaal door Walcheren geprojecteerd, 200 meter ten Noor den van de Keersluis. De eigenlijke inrichting komt op de plaats, waar nu het jaagpad en de dijk liggen, zodat deze moeten worden omgelegd. DE INRICHTING. De inrichting bestaat uit een twee tal hoofdgebouwtjes, links en rechts van de toegangspoort, en verder, eveneens aan weerszijden, in totaal 46 wisselcabines. Het ligt nL in de bedoeling, dat de zwemmers en zwemsters hun kleren ter bewaring geven in een centrale garderobe, die in een der hoofdgebouwtjes wordt in gericht, waardoor de cabines weer voor anderen ter beschikking komen. Verder zijn er toiletten en douches voor dames en heren, een verblijf voor het personeel, bergruimte, enz. Elk van de beidé „vleugels" één voor de dames en één voor de heren van de inrichting krijgt ook een eigen „pierenbak" van bijna 4Vè by 9 meter, uitgevoerd in beton, waarin bij het normale kanaalpeil d.w.z. nadat de nieuwe sluizen gereed zul len zijn 6580 cm. water staat. Deze bassins kunnen elke dag leeg gepompt en van vers kanaalwater voorzien worden. Men zal de bassins slechts kunnen betreden via een zg. „ontsmettingsgeul", d.w.z. een ondiep bekken in de betonvloer, dat met ge chloreerd water gevuld zal zyn, het geen de reinheid van het water in de beide bassins ten goede zal komen. Voor de geoefende zwemmers is natuurlijk het kanaal zelf ter be schikking en verder een op palen ge bouwd platform, dat tussen de beide vleugels komt te liggen en dat ook van twee springplanken zal zijn voorzien. Dit platform steekt een eind boven het kanaalwater uit, zo dat hier ook behooriyk gedoken zal kunnen worden. VOOR WEDSTRIJDEN. Aan het Noordeiyk einde van de inrichting worden' langs de wal twee plaatijzeren vlotten gemeerd, die dienst moeten doen bg het uitzetten R.K. Kraamcentrum te Middelburg. In Middelburg is een R.K. kraam centrum gesticht, dat zijn werk zaamheden over geheel Walcheren en over de Bevelanden uitstrekt. Het centrum is een onderafdeling van de provinciale bond „Het Wit-Gele Kruis" en wordt geleid door zuster Sterkens, die zich thans in het R.K. rusthuis „St. Willibrord" te Middel burg heeft gevestigd en die geassi steerd wordt door enige meisjes, op geleid aan het kraamcentrum te Hulst. In Goes en 's-Heerenhoek worden zitdagen gehouden. Kijgt Hulst toch weer een carillon FONDS VOOR AANKOOP MOET WORDEN AANGEVULD. Reeds tal van jaren bestaat in Hulst een z.g. Carillonfonds, waarin zich enige duizenden guldens bevin den, die te zgner tgd zouden moeten dienen om voor het oude stadje een nieuw carillon aan te schaffen. De oorlog heeft echter de prgzen van het klokkenmateriaal sterk doen stijgen en dit is oorzaak geworden van een groot tekort in het fonds, zodat na de oorlog aan het aankopen van een carillon nelemaal niet meer kon worden gedacht. Men. heeft ech ter in Hulst thans de plannen voor een nieuw carillon weer onder de loupe genomen en besloten een co mité op te richten, dat door middel van collecten «n dergelgke in samen werking met de gemeente, zal trachten de in het fonds aanwezige middelen zodanig aan te vullen, dat aankoop van een carillon voor Hulst m0geigk wordt. WIJS BELEID.... Zoals gil In deze krant hebt kunnen lezen, heeft de schooljeugd te Wisse- lcerke bomen geplant. Een dankbaar, tot voldoening stemmend werk, waar toekomst in zit, mits de bomen willen groeien. De ouderen hebben deze prestatie van de jeugd dan ook niet onbeloond gelaten en de kinderen getracteerd op zakjes patates frites! Welk feit wij wel even naar voren tuillen bren gen, gezien de vaedagogische waarde. Géén sjokola, géén toffies, géén kle verige zuurtjes, maar een gezonde, voedzame versnapering. Een tractatie, die „houdt in de maag", om met een ver familielid van ons te spreken; een tractatie, voedzaam genoeg om de jeugd in staat te stel'en een heel bos te planten Wijs beleid is er gevoerd in Wisse- kerke. Waarvan acte! van een „veld" voor waterpolowed- strgden. Deze vlotten, die in de re gel langs de kant gemeerd liggen, kunnen worden omgezwaaid en tus sen beide wordt dan het poloveld uit gezet. Maar bovendien hebben deze vlot ten het grote voordeel, dat zg ook gebruikt kunnen worden voor het uitzetten van wedstrgdbanen (van 25 meter). Startblokken en alles wat er verder voor het wedstrijdzwem- men nodig Is, komen er eveneens. De nieuwe zweminrichting zal in een verdere toekomst al heel mooi komen te liggen, nl. juist aan de eer ste insteekhaven, die hier te zgner tyd zal worden gegraven. De punt tussen haven, kanaal en zweminrich ting zou dan eventueel uitstekend als zonnebad benut kunnen worden. Maar dat is nog toekomstmuziek. Voorlopig zy nogmaals met voldoe ning vastgesteld, dat Vlissingen in de a.s. zomer eindelijk weer over een zweminrichting zal beschikken, die de toets der critiek in elk opzicht kan doorstaan. Vernieuwd orgel voor de N.H. Gemeente in Zaamslo.g Vanavond zal het orgel in de Ned. Herv. Kerk te Zaamslag in een sa menkomst met de gemeente, na res tauratie en uitbreiding, in gebruik worden genomen. Het orgel werd gebouwd in 1867 en was aan een grondig herstel toe. Reeds in 1949 werden plannen ge maakt tot restauratie, doch door al lerlei oorzaken duurde het tot mid den 1952 eer met de werkzaamheden kon worden begonnen. Het kerkbe stuur besloot toen niet alleen tot restauratie over te gaan, maar ook tot uitbreiding. Het werk werd uit gevoerd door de fa. van Leeuwen te Leiderdorp. Alles is in het werk gesteld om de ingebruikname nog voor de komende feestdagen te doen plaats vinden en dit Is ook gelukt. Er moet nog wel een en ander aan de verdere afwer king van front enz. worden gedaan, maar dat zal dan na de feestdagen gebeuren. In de samenkomst op Zaterdag zal de voorzitter van de kerkvoogdg, de heer J. W. Kusee, namens de restau rateur, het orgel overdragen aan de kerkeraad voor gebruik in de Ere diensten. Ds. Jansma zal het orgel namens de kerkeraad aanvaarden. Het orgel zal worden bespeeld door de heer Adr. Kousemaker uit Goes. Nieuwjaarsgroet uit Zeeland in de aether. Naar wij vernemen zal Zondag a.s. in de K.R.O.-studio te Hilversum een bandopname worden gemaakt van een door de heer Wim de Graaff uit Middelburg gezongen Nieuwjaars groet van Zeeland, waarvoor de heer J. den Hollander de muziek schreef. Deze groet zal in het Nieuwjaars programma van de K.R.O. worden uitgezonden. De heer De Graaff heeft lang deel uitgemaakt van de cabaretgroep „De Zuidwesters" te Middelburg, doch heeft zich hieruit in verband met drukke werkzaamheden tgdelgk te ruggetrokken. Deze groep zal dit sei zoen niet optreden. Hotelhouder liet kinderen te lang werken. Kantonrechter te Oostburg legde zware straf op. Voor het kantongerecht te Oost burg stond terecht ML A. M. de M., hotelier te Breskens, die twee Fran se meisjes van 14 en 17 jaar had laten werken zonder vergunning en haar daarbij arbeidstgden had laten maken van 16 uur per dag en meer. De meisjes hadden verschillende ma len in de week en ook 's Zondags tot 12 uui' moeten werken zonder enige vrge tgd. Men had ze dan ook huilend van vermoeidheid aangetrof fen. Bovendien had De M. een ge trouwde vrouw en drie mannelijke krachten zonder vergunning laten werken, terwijl er geen arbeidsregis- ter en geen arbeidslgsten in het be- drgf aanwezig waren. Het arbeids bureau had geweigerd voor de jon ge Frangaises een arbeidsvergunning af te geven. Voor al deze overtredingen eiste de ambtenaar van het O.M. viermaal 100 subsidiair viermaal 50 dagen; tweemaal 10, subsidiair tweemaal 5 dagen; éénmaal 20, subsidiair 10 dagen en zesmaal 10, subsidiair zesmaal 5 dagen. Hy typeerde hier- by de handelwijze van De M. als het uitbuiten van jonge kinderen en an der personeel. De M. deelde deze mening echter geenszins en beriep zich op de seizoendrukte. De kantonrechter, mr. Van Meer- wyck vond het begrypeiyk, dat be klaagde alle mogeTgke moeite deed om zyn bedryf omhoog te werken. Hg waardeerde dit ten zeerste, maar vond het ergeriyk, dat daarvoor jon ge kinderen werden gebruikt. Hy veroordeelde De M. tot 4 weken hechtenis met een proeftyd van 2 jaar en een gezamenlijke onvoor- waardelgke boete van 500 subsi diair 250 dagen hechtenis. Frankrijk drukt de wereld- prijs van vias. Internationale regeling dringend noodzakelijk. In Koewacht werd voor de Zeeuwsch- Vlaamse vlassers een bijeenkomst ge houden, waarin de heer A. Delweke uit Kortryk een causerie hield over de moeilijke omstandigheden, waarin de Belgische en Nederlandse vlassers zich bevinden, doordat men zich in Frankrijk niet houdt aan vroeger ge maakte internationale afspraken. Na de bevrijding werden in dat land tal van beschermende maatregelen ge troffen en toeslagen gegeven, waar door de wereldprijs gedrukt werd en de Franse industrie geholpen werd. Belgische boeren, die vroeger in Frankrijk uitzaaiden, moeten thans genoegen nemen met een betrekkelijk kleine oppervlakte, waarop alleen minder goed strovlas verkregen wordt. Bovendien exporteert Franlr- rijk thans afgewerkt strovlas met het gevolg een lagere prijs. Wanneer men internationaal geen regèling treft en niet voor contingentering zorg draagt, zal de vlasprijs niet meer lonend zyn. De voorzitter van de Ned. Vlassers federatie, de heer Akkerbout, propa geerde samenwerking, zowel natio naal als internationaal, omdat alleen daardoor iets bereikt kan worden. Hij wees op het succes van de „linnen actie" en bracht naar voren, dat ook op het gebied van het lijnzaad nog wel iets te bereiken valt. Hoge pacht prijzen noemde hij fnuikend en er zal naar gestreefd moeten worden om verlaging te verkrijgen. Advertentie. N KERST SURPRISE Samenwerking bij Bescherming Burgerbevolking. OP DE BEVELANDEN. Dezer dagen hebben de burgemees ters van de Bevelandse gemeenten, ingevolge de wet gemeenschappelgkg- regeling en de wet betreffende be scherming tegen luchtaanvallen, een gemeenschappelijke regeling aange gaan in het belang van de burgerver- dediging. Hiervoor is een rechtsper soonlijkheid bezittend lichaam inge steld, met Goes als zetel. Er is een bestuur samengesteld, waarbij de bur gemeester van Kapelle, de heer H. G. van Suylekom als voorzitter optreedt. Voorts (hebben hierin zitting de heren mr. W.'C. ten Kate, burgemeester van Goes. A. A. Schuit, burgemeester van Kortgene, S. A. N. van Oeveren, bur gemeester van Wolfaartsdijk, A A. Elenbaas, burgemeester van 's Heer Arendskerke en J. Vader, burgemees ter van Krabbendijke. Mr. dr. A. J. J. M. Mes, die tot dus ver op Beveland de leiding van de B. 1. had, blijft adviseur. Postdienst van Ossenisse. 50 jaar bij één familie Op Dinsdag 23 December a.s. is het 50 jaar geleden, dat de P.T.T. voor het eerst haar intrede deed in Ossenisse gemeente Vogelwaarde Gedurende de afgelopen 50 jaar is de bediening van dit postkantoortje ih handen geweest van leden van de familie Hermans, die te Ossenisse een grote populariteit genieten. De huidige kantoorhoudster, mej. A. Hermans, die reeds 42 jaar het kan toor beheert, wacht op de dag van het jubileum ongetwgfeld een war me hulde. NAT NAJAAR SCHAADT OOK DE WILDSTAND. Door deskundigen is geconstateerd, dat het buitengewoon natte najaar be halve aan de landbouw, waarin de werkzaamheden wel bijzonder veel' vertraging ondervinden, ook aan de wildstand zeer veel schade berokkent. Vooral de hazen blijken het zwaar te verduren te hebben gehad en vele van deze dieren zijn gestorven door het eten van veel nat voedseL De hazen die in leven zyn gebleven, zijn ten gevolge van het slechte voedsel veel magerder dan de dieren, die in andere jaren in de maanden November en De cember worden geschoten. Met een aantal genodigden hield de Hervormde vrouwenvereniging te Vrou wenpolder een Kerstsamenkomst, onder leiding van mevrouw De Boer. Na de Kerstliturgie las de presidente een Kerst verhaal voor. Postabonné's kunnen Woensdag hun krant afhalen. De P.T.T. stelt de abonné's op dagbladen wederom in de gelegenheid op de dag voor Kerstmis hun krant aan het postkantoor af te halen. Ook voor de post-abonné's van de Provinciale Zeeuwse Courant bestaat op Woensdag 24 December dus gelegenheid de krant, dié niet in postbestel- linp- ia nni'vanp'pii S middags V. .J Drinkwater voor de ffalcherse weiden. Nu ook in de Schellach en de St. Laurense hoek. Een grote wens van agrarisch Wal cheren gaat geleidelgk aan in vervul ling: de zoetwatervoorziening van weilanden en bedrgven. Vorig jaar werd reeds bg wgze van proef in het Noorden van de Zuidwatering een buizennet tot een totale lengte van zeven kilometer gelegd. De resulta ten van deze proef zgn, zoals ook te verwachten was, zeer verheugend! De boeren, die van de gelegenheid om een aansluiting te verkrggen, een dankbaar gebruik maakten, behoeven niet langer ten koste van veel geld, tgd en moeite drinkwater van elders te halen, doch krijgen het W.M.Z.- water in de weide en op het bedrijf. De voordelen daarvan 'zgn niet in geld te waarderen; ondenneer wordt de ge'zondheid van het vee er door bevorderd. Gezien de resultaten van deze proef is besloten, haar komend jaar uit te breiden tot de gehele St. Laurense hoek en de Schel lach. Hiertoe zullen buizen tot een totale lengte van ruim twintig ki lometer worden gelegd. Deze proefleidingen zijn zodanig, dat zy te zgner tijd in het grote, zich tot alle Walcherse weidegebieden uil- strekkende waterleidingnet gehand haafd kunnen blgven. In totaal zal ongeveer negentig kilometer waterleiding worden aan- gelègd. Het tempo, waarin dit ge beurt, zal voornamelijk bepaald wor den door de animo van de betrokken landbouwers en veehouders. Van hen zal bg toetreding de storting van een bepaald hedrag worden gevraagd, doch zij behoeven geen garantiesom te betalen. Provinciaal subsidie voor- iandbouwtuigpaardfokkerij In de afdelingen der Provinciale Staten van Zeeland werd het voor stel van Ged. Staten tot subsidiëring van de Iandbouwtuigpaardfokkerij behandeld. Sommige leden juichten dit toe en één van hén achtte zelfs het voorgestelde subsidiebedrag nog" 'te gèring. Daarentegen mérkte een ander lid op, dat in het voorstel de Iandbouwtuigpaardfokkerij veel gun stiger wordt behandeld dan de koud- bloedpaardfokkerij, welke econo misch van zoveel meer betekenis is. Dit lid stelde voor het subsidie te verminderen van f200 tot f20. Na mens Ged. Staten wérd geantwoord, dat een subsidie van f200 wordt voor gesteld omdat het college van oor deel is, dat de landbouw_tuigpaard- fokkerij en de paardensport hierdoor gestimuleerd zuilen worden. Herverkaveling Walcheren. REEDS RUIM VEERTIG M3LLI- OEN GULDEN UITGEGEVEN. Naar wij vernemen is tot nu toe in totaal voor de herverkaveling van Walcheren 40 a 41 millioen gul den uitgegeven. e Herverkavelingsdienst keert dit jaar aan de landbouwers een totaal bedrag van drie-en-een-halvc ton uit als vergoeding van schade, welke is ontstaan bij de voor de herverkaveling uitgevoerde werken. ONVOLDOENDE INITIATIEVEN. Het E.T.I. voor Zeeland rapporteert. In de komende tien jaar dient voor ruim 10.000 mannen extra werk te worden geschapen. Ook in 1951 heeft het Economisch Technologisch Insti tuut voor Zeeland dan ook met het oog op de noodzaak van werkverrui ming vooral grote aandacht besteed aan de vestigingsmogelijkheden van nieuwe bedrijven. De werving nieuwe bedrijven geschiedt zowel op instigatie van derden als op eigen ini tiatief, maar helaas levert dit tijdro vende werk niet de nodige successen op. Dit vindt zijn oorzaak cnerzyds in het betrekkelijk gebrek aan Zeeuw se initiatieven, anderzijds in de moei lijkheid, belangstellenden te overtui gen van dc in enkele opzichten toch gunstige ligging van Zeeland. Enige successen konden nochtans worden behaald, terwijl de industriële bedrijven, die zich mede door bemid deling van het E.T.I. in het verleden in Zeeland vestigden, zich in het al gemeen normaal ontwikkelden, aldus het Vrijdag verschenen jaarverslag over 1951. Het Instituut geraakte bij talrijke objecten betrokken, waarvan wij er hier enige noemen. Een nota Verbetering weg Siavenisse St. Annaiand aanbesteed Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland werd Vrydag door de hoofd ingenieur-directeur van de Provin ciale Waterstaat te Middelburg in het openbaar aanbesteed het verbe teren van de» weg StavenisseSint Annaiand (nummer 11 van het ter tiair wegenplan), ter lengte van on geveer 6665 meter. Hiervoor werd als volgt ingeschreven: M. van dei- Velde, Bruinisse 207.000; J. Moer land, St. Annaiand 204.000; A. van der Werf, Sint Maartensdgk en D. C. van der Werff, Scherpe- nisse 204.000; J. van Vossen en K. ,T. Moerland, St. Annaiand 198.880; Fa. W. van Vossen en Zonen, Sint Annaiand 196.500. -\ Sibajalc-taart voor Domburgse scholieren. Ondanks de vrij hevige storm, die de „Sibajak" van Gibraltar af te doorstaan heeft gekregen op zijn thuisvaart uit Indonesië, heeft de Friese pa tissier L. L. Wielsma kans ge zien «en grote taart te bakken, versierd met teer-rose suiker rozen. Die taart is bestemd voor de Domburgse scholieren, die de „Sibajak" als hun favo riet schip adopteerden en vormt een kerstgroet van de gezag voerder en bemanning aan hun Domburgse vriendjes. De ont spanningsvereniging zal zor gen, dat het fraaie baksel te bestemder plaatse komt en daarmee de goede relatie, die er tussen deze Zeeuwse bad plaats en de Lloyd bestaat, op nieuw verstevigen. Tal van ac tiviteiten heeft die relatie al opgeleverd. Enige tgd geleden kreeg de school een prachtig sehilderg cadeau van een Bali nese danseres, en op dit ogen blik wachten de scholieren weer op de uitslag van een op stelwedstrijd over het vlagge- sehip „Willem Ruys". Ook hebben zy kunnen tonen, wie van hen de knapste presta tie kan leveren in de bouw van scheepsmodellen. Tijdens dit verlof van de bemanning zullen ook daarvoor prijzen worden uitgereikt. I van advies werd uitgebracht over de bouw van een graansilo door een ge- meente. Tot deze bouw is men ech ter niet overgegaan. Ook werd gead viseerd en steun verleend inzake de opzet, uitvoering en het verkrijgen van kapitaal aan een nieuw bedrijf, dat tegels uit vlasafval produceert. .Een belangrijk crediet werd verkre gen voor een fabriek van electrotech- nische artikelen. Een vlasspinnerij ontving voorlichting bij de keuze van een vestigingsplaats en bij de vesti ging van een weverij werd bemidde ling verleend, door externe omstan digheden in 1951 nog zonder resul taat. De vestiging van een belangrijke landbouwwerktuigenfabriek, waartoe het E.T.I. veel bemiddelend werk ver richtte. is niet tot stand gekomen we gens bezwaren tegen de verkozen vestigingsplaats. De vestiging van een aardewerkfabriek in één der steden is nog niet tot stand gekomen. De vestiging van een confectie-industrle in St. Maartensdijk werd nog uitge steld door externe oorzaken, die van een confectie-industrie in Tholen ging niet door, omdat het industrieterrein nog niet klaar was. De vestiging van een vlasroterij in een plaats, waar een dergelijk bedrijf zich nog niet bevindt werd voorbereid, maar er konden geen initiatiefnemers worden gevonden. De oprichting van een mechanische vlas drogerij, die met een particulier werd voorbereid, kreeg nog niet haar be slag omdat hiermee teveel kapitaal ls gemoeid. Een Franse chemische industrie vroeg bemiddeling bU het verkrijgen van overheidssteun voor wederopbouw van het bedrijf in Zee land. Ondanks een gunstig rapport stuitte dit af op de wetgeving op dit punt. De vestiging van een bouwpla- tenindustrïe uit vlasscheven werd in sterke mate gestimuleerd, doch dit be drijf is door interne moeilijkheden niet tot stand gekomen. SUBTIELE MATERIE. De adviezen leverden in diverse ge vallen dus geen resultaat op. Onder nemersinitiatieven zijn een zeer sub tiele en labiele aangelegenheid, waar bij uiteindelijk de beslissing ligt in handen van een particulier. Met na me bij de vestiging van nieuwe be drijven wordt menige teleurstelling ondervonden. De initiatiefnemers hebben uiteraard een ruime keuze van mogelijkheden, ook elders in ons land. Hier staat het voordeel tegen over, dat het E.T.I. steeds meer in zicht krijgt in de ontwikkelingsmoge lijkheden. In 1951 werd het bestuur gereorga niseerd. terwijl enige personeelsleden uit een oogpunt van bezuiniging wer den ontslagen. De subsidies van rijk en provincie werden verhoogd tot f 15.000. Van de K. van K. in Zeeuwsch Vlaanderen werd nog een subsidie ontvangen. Door 82 gemeenten werd een bedrag van f 10.436,70 gesubsidi eerd. In het verslag wordt voorts nog een uitvoerig overzicht gégeven van de vele werkzaamheden, welke in 1951 werden verricht. Bg een onder zoek van de bevolkingsprognose van het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting bleek, dat diverse statistische onjuistheden een te laag woningcontingent voor Zeeland ver oorzaakten. SYMPATHIEKE AANBIEDING. Jaarlijkse gymnastiekwed- strijden voor de schooljeugd Het bekende Vierde Commando heeft aan Vlissingen, waar op Pink steren 1952 zijn landingsmonument werd onthuld, een bewys van zyn grote erkentelijkheid voor de ont vangst op de dag van de onthulling >en voor alles wat hier werd gedaan om dit monument tot stand te bren gen, willen gevon. Het heeft hiervoor een zeer byzondere vorm gekozen, nl. die van een fraaie wisselbeker, elk jaar omstreden zal moeten worden door de leerlingen van de hoogste klassen van het gewoon la ger onderwys. Deze zullen in de laatste week voor de grote vacantie moeten tonen tot welke prestaties het gymnastiek- onderwys hen iri1 staat gesteld heeft. Het worden wedstryden in de open lucht. De beker is voor de school, die daarby het hoogste aantal punten behaalt. Elk jaar wordt de beker op nieuw omstreden en telkens zal op een schildje, dat op het voetstuk is aangebracht, de naam van de win nende schoöl worden gegraveerd. De hoofden der scholen hebben hun medewerking reeds toegezegd. De organisatie zal ter hand genomen worden door een commissie uit hun midden, welke geadviseerd zal wor den door de Ryksconsulent voor de HERBENOEMING BURGEMEESTER, BH Koninklgk Besluit is de heer J. F. C. Temmerman voor de tgd van 6 jaar herbenoemd als burgemeester van Hoofdplaat, lichamelijke opvoeding, de heer E. W. Bueninck. Verwacht mag worden, dat enige leden van het Vierde Commando on der leiding van de bekende Major K. Wright, te zgner tgd de beker zullen komen overhandigen. Van de zijde van het Commando stelt men deze jaarlijkse sportgebeurtenis op hoge prys als een nieuwe band tussen de leden van het Commando en Vlissin gen. Ook het gemeentebestuur zal van zijn kant gaarne alles doen om de sympathieke bedoelingen, welke aan de aanbieding ten grondslag lig gen, tot haar recht te laten komen. Plannen voor nienwe B.L.O.-school te Goes Huidig gebouw te klein geworden Tn een vergadering van de 26 Beve landse gemeentebesturen voor de ge meenschappelijke regeling van het buitengewoon lager onderwijs te Goes, werd besloten om stappen te ondernemen voor de bouw van een nieuw schoolgebouw voor het B.L.O. te Goes. Door het groeiend aantal leerlingen er zgn momenteel 82 kinderen die deze school bezoeken is de oude villa aan de Voorstad te klein ge worden. Men is reeds in overleg met het ge meentebestuur van Goes getreden om optie op een terrein te verkrijgen, waar het nieuwe schoolgebouw zou moeten verrijzen. Zeeuwse agrarische loonwerkers bijeen. De Bond van agrarische loonbedrij ven, afdeling Zeeland, kwam Vrijdag in „De Prins van Oranje" te Goes in algemene ledenvergadering byeen on der voorzitterschap van de heer P. Francke uit Grijpskerke. In het jaarverslag memoreerde de secretaris, mr. J. Sepers uit Goes, dat de afdeling thans vijf jaar be staat. Het ledental bleef in het afge lopen jaar op peil en de financiële po sitie is gezond. Er was een klein voor delig saldo. Hierna werd breedvoerig gediscus sieerd over de landelijke samenwer king. De voorzitter wees hierbij op het nut van organisatie. Nog niet alle loonwerkers zijn aangesioten, doch behartiging van hun belangen kan slechts alleen dan goed geschieden, wanneer dit in georganiseerd verband plaats vindt. Zo houdt de nieuwe we genverkeerswet enkele nadelige be palingen voor de loonbedrijven in ten aanzien van de lengte van de „trein", waarmede men op de weg mag ko men, terwijl bij de omzetbelasting het gevaar dreigt dat de loonbedrijven met 5 belast zullen worden. Alleen ge zamenlijk kan hiertegen geageerd worden. Uiteindelijk werd daarop be sloten als afdeling weer volledig met de landelijke bond samen te werken. Vervolgens werden tot voorzitter van resp. de dorsers en de sproeiers herbenoemd de heren P. Hollestelle, Kortgene en J. Weststrate, Kloetinge, terwijl tot nieuwe voorzitter van de groep ploegers-maaiers werd benoemd de heer G. P. Leendertse, Kamper land. Mr. J. Sepers werd herbenoemd als secretaris. Bij de rondvraag kon de voorzitter nog mededelen, dat het college van rijksbemiddelaars zijn goedkeuring heeft gehecht aan een C.A.O. voor het dorsbedrijf. Ook voor andere loonbe drijven wordt aan collectieve arbeids overeenkomsten gewerkt. Het ont- werp-vestigingswet is zodanig geredi geerd, dat ook het landbouwambacht onder het bereik van deze wet zal vallen. Na een gemeenschappelijke koffie tafel werden des middags nog enkele agrarische films vertoond. Zeeuw voor de microfoon Dinsdag 23 December a.s. zal de heer G. Houtekamer te Goes des middags 12.33 u. voor de A.V.R.O.- microfoon in de rubriek „Ons Platte land" een causerie houden onder de titel „Vrede".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2