PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT V.N. dringt aan op onderhandelingen tussen Frankrijk en Marokko Herverkaveling van Walcheren komt in laatste stadium Kantlijn LEIDERS VAN PHIUPSBEDRIJF IR MEXICO GEARRESTEERD? Vandaag ANN TODD VLOOG DOOR DE MIST NAAR NEDERLAND 195e Jaargang-No. 300 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F, van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter Hoofdred. G Ballintljn PI verv.: W Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5 45 p Kw.. fr p p l 5-70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 20 Dec. 1952 ADVERTENTIEPRIJS ct per mm Minimum p aov»r»entje t 3.— Ing moaeaelingen driemaal tarief Kleine advertentie» imax a regels) van 1—5 regels I I - Iedere regel meer 20 cent „Brieven o« adres Bureau van dH Blad" 25 cenl meer. Giro nr 359300 PZC. Middelburg Bur Viissingen Walstr 58—60. telef 2355 4 Ujnen (bg.g 2861 of 2160i Middelburg. Markt 51. telef 3841 Goes. Lange Vorststraat 63 telef 2475 (bg.g 22231 Oostburg. Finlandstraat 2.-telef 16. Terneuzen. Brouwerljstr 2 Zlerikzee N Boee-c BESLISSING VAN POLITIEKE COMMISSIE TF.NIET GEDAAN. Nederland onthield zich van stemming Beroep op Grote Vier inzake Oostenrijks Vredesverdrag De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft Vrydag de beslis sing van haar politieke commissie te niet gedaan, door een geamendeerde resolutie goed te keuren, waarin uiting wordt gegeven aan de hoop dat Frankrijk en Marokko „de dringende noodzaak zullen inzien van het hou den van spoedige besprekingen, om te komen tot de ontwikkeling van vrye politieke instellingen voor het Marokkaanse volk". De Algemene Vergadering nam dit besluit met 45 tegen drie stemmen. Elf delegaties, waaronder Nederland, onthielden zich van stemming. Voor de stemming hield de leider der Sowjetrussische delegatie, Zaroe- bin, een toespraak, waarin hij het had over de „bloedige terreur", die de Fransen volgens hem tegen het Ma rokkaanse volk toepassen. De politieke commissie van de Al gemene Vergadering der V. N. heeft Vrijdag met grote meerderheid een beroep op de vier grote mogendheden tedaan om een nieuwe en dringen- e poging te doen overeenstemming te bereiken over de bepalingen van een Oostenrijks vredesverdrag en daardoor een einde te maken aan de bezetting van Oostenrijk. 48 landen stemden voor de resolutie, die o.m. was ingediend door Nederland. De Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken, Gruber, die aan het debat in de politieke commissie deel nam, zeide:- „Deze beslissing vormt voor Oostenrijk de beste bescherming tegen een verslechtering van de hui dige toestand, Oostenrijk kan tevre den zyn met dit resultaat"; De delegaties van het Sowjet-blok namen niet aan de besprekingen deel. De Nederlandse delegatie bij de V. N heeft bij monde van dr. Maria Z. N. Witteveen aangedrongen op De Alg. Ned. Ver. voor Vreemde lingenverkeer is met belang wekkende cijfers voor de dag gekomen betreffende het achter ons liggende toeristenseizoen. Zij zijn voor Zeeland in zoverre bijzonder in teressant, waar zij aantonen dat het bezoek uit België, Luxemburg en Frankrijk terugloopt. Zeven en vijf tig procent méér Amerikanen bezoch ten van Januari tot met Augustus 1952 Nederland, dan in 1951, vijf pro cent meer Schotten en Engelsen, 29 procent meer Scandinaviërs. Maar er kwamen 4 procent minder Belgen en Luxemburgers en 3 procent minder Fransen. Ook het aantal overnach tingen van deze groepen daalde, ook vergeleken bij voor de oorlog. Niet voor de eerste maal mag er dus op gewezen worden, dat de toe risten loyaal behandeld moeten wor den, dat zij service moeten vinden, dat er een doeltreffende propaganda moet worden gevoerd en dat er bij de instanties, die het vreemdelingenver keer moeten bevorderen, grote activi teit vereist wordt. Spant men zich niet in, dan zullen de toeristen naar plaatsen gaan, waar zij wel vinden wat zij verlangen. Dat in Breda niet minder dan 20 pro cent der middenstandszaken en hore cabedrijven er geen been in zag om de toeristen „af te zetten", is hoogst bedenkelijk. Wie eenmaaJ slechte er varingen heeft opgedaan in Neder land, "komt er niet gemakkelijk een tweede maal. De wereld is zo groot... Men zy dus ook in Zeeland waak zaam! Want uit België en Frankrijk moet het voor Zeeland komen! Met zevenmijlslaarzen schrijdt de medische wetenschap voor waarts. Allerlei ziekten, die nog slechts luttele jaren geleden on geneeslijk schenen, worden prompt genezen. Het gaat zo snel. dat de me dici de grootst mogelijke moeite heb ben om de ontwikkeling bij te houden. Tegelijkertijd echter maken re search, teamwerk en specialisme de techniek ingewikkelder, de patiënten worden opgenomen in een genezings proces, waarin zij zich zelf in plaats van belangrijk nietig voelen worden. De medische medewerker van de N. R.C. heeft er dezer dagen op gewe zen, dat dit merkwaardig genoeg een averechts resultaat heeft. Er is bij tal van ziekten en zeker bij'de genezing daarvan' niet alleen medische hulp nodig, maar tegelijkertijd geestelijke, mentale hulp. Ontbreekt die, dan blij ken techniek en chemie niet zelden machteloos. De artsen beseffen dit terdege en stellen zich op het verschijnsel in. Maar het verschijnsel is niettemin merkwaardig. Evenzeer als de menselijke ziekten, vormt de menselijke sterfte een telkens weer de aandacht trek kend verschijnsel. „Trouw" heeft er zich dezer dagen weer eens in ver diept en kwam tot de conclusie, dat alle verbeteringen ten spijt de man nen nog altijd vroeger en in groteren getale sterven, dan de vrouwen. Dit wordt ten dele opgeheven door het feit, dat er tegenover elke 100 meis jes gemiddeld 106 jongens geboren worden. Ook is het zo, dat de nuljarigen nog altijd de grootste sterftekans hebben. Daarna treedt een daling in. De sterf te is onder de 11 en 12 jarigen het geringst. Daarna loopt zij zeer lang zaam op. om echter na het vijftigste levensjaar weer snel te stijgen. Dat'was vroeger zo, dat is zo ge bleven. Alle medische vooruitgang ten spijt. Met dit verschil alleen, dat de sterfte in absolute cijfers uitgedrukt een geringere omvang heeft: de ge middelde leeftijd is aanzienlijk hoger geworden. spoedige behandeling Vergadering na het Kerstrecès van door de Alg. de vraag, op welke wijze het secreta riaat van de V. N. moet handelen met de Amerikaanse leden van de staf, die door de Amerikaanse rege ringen verdacht worden van commu nistische neigingen. Zn drong aan op een spoedige behandeling van deze kwestie. De Nederlandse delegatie, aldus dr. Witteveen, i? bezorgd over zekere huidige en mor lijk toekom stige ontwikkelingen, welke de posi tie en de status van het secretariaat en zyn staf betreffen. Ramp van „Alkmaar" bliift onouseheldenl Oordeel van Raad Yoor de Scheepvaart. De raad voor de scheepvaart heeft zijn oordeel uitgesproken over het geen het onderzoek naar de ramp van de „Alkmaar", die op 15 Januari van dit jaar tijuens een zware storm is vergaan waarbij de 14 opvarenden om het leven zijn gekomen heeft opgeleverd. Met het onderzoek is aldus de raad gebleken, dat de „Alkmaar" volkomen zeewaardig was. Het is de raad niet duidelijk gewor den hoe de ramp zich precies heeft voltrokken. Vliegveld bij Venray In de memorie van toelichting bij de begroting van zijn departement heeft de minister van oorlog inder tijd meegedeeld, dat er plannen waren om in het Zuiden des lands een mili tair vliegveld aan te leggen. Naar wij thans vernemen is op het ogen blik de mogelijkheid in studie om zulk een vliegveld aan te leggen in de Vredepeel bij Venray. Twee jongens wilden kassier overvallen. Politie greep echter op tijd in. Naar eerst thans bekend wordt hebben twee jonge Nijmegenaren een poging gedaan tot overval op de kassier van het gemeentelijk slacht huis te Nijmegen. De kassier had 10.000 bij zich. De jongens hadden de overval zorgvuldig voorbereid, maar de politie kwam achter het plan en stelde zich op de bewuste avond verdekt op in de omgeving van het slachthuis. Toen de twee knapen op het punt stonden hun plan uit te voeren, greep de politie in en arresteerde de jongelieden. De politie liet de kassier rustig zijn weg gaan. Deze hoorde eerst later by het onderzoek welke gevaren er bo ven zijn hoofd hadden Maastrichtse machinist van baggermolen verdronken. De 54-jarige P. T. uit Maastricht, machinist op de baggermolen „Gel derland", gelegen op de Maas te Argenteau bij Gheratte (België) verdronk Donderdagmorgen, toen hij uit een roeibootje over boord sloeg. gezelschap van de kapitein van de baggermolen voer hij het Vrijdag heeft H. M. Koningin Juliana te Amsterdam op het Jonas Daniel Meyerplein het verzelsiuon.iment, ter herinnering aan de Februari-staking in 1941, onthuld. Bij deze plechtigheid waren Prins Bernhard en vele autoriteiten aanwezig. Een overzicht van de plechtigheid, na de onthulling van het monument, genaamd „Dok werker", en vervaardigd door de beeldhouwer Mari Andriessen. Rechts op de foto Koningin Juliana, Pnns Bernhard en Burgemeester Arn. J. d'AiUy. bootje~naar de baggermolen. Tenge volge van de sterke stroom kwam het bootje in botsing met een stuk staaldraad en sloeg om. De kapitein wist zich met uiterste krachtsinspan ning naar de kant te werken, waar hij enkele uren later in bewustelo ze toestand werd gevonden. Het stoffelijk overschot van T. kon reeds dezelfde dag worden opgehaald. Het slachtoffer was gehuwd en vader van elf kinderen. Jongetje sprong zijn poes na De zesjarige Jerozolimit Mann uit Jeruzalem is Vrijdag plechtig de zil veren medaille van de. Wereldfedera tie voor Dierenbescherming uitge reikt, omdat hij enige tijd geleden zonder aarzeling in net water was gesprongen om zijn kat te redden, hoewel hij zelf niet zwemmen kon. De kleine dierenvriend verdween toen geheel ondex water, doch hij tield zijn katje, ondAnks zyn benarde positie, met uitgestrekte arm boven het wa teroppervlak uit, waardoor passeren de arbeiders het tweetal opmerkten en het jongetje met zyn katje konden redden. GEZANTSCHAP WEET VAN NIETS. In verband met fraudezaak. Het Mexicaanse blad „Excelsior" heeft Vrydag gemeld, dat drie lei ders van het Philipsbedryf in Mexico twee dagen geleden zyn gearresteerd op beschuldiging van fraude. Volgens het blad zouden de directeur, L. van Rliyn, de administrateur en de ad junct-administrateur van het Mexi caanse filiaal van Philips zyn gear resteerd op last van de rechter van instructie van de havenstad Tuxpan in de staat Vera Cruz, waar fraude op grote schaal zou zyn gepleegd. Tot dusver zijn de omvang en de aard van het delict niet bekend. Jodenvervolging achter IJzeren Gordijn. Laster, zegt Zatopek. De Tsjechoslowaakse afgevaardig de majoor Emil Zatopek, winnaar van drie gouden medailles op de deze zomer genouden Olympische Spelen, verklaarde op het vredescongres te Wenen, dat er in zijn land geen anti semitisme bestond. Hij noemde de berichten, dat in Oosteuropese staten de Joden vervolgd worden, „laster". ...is het 400 jaar geleden, dat Katharina van Bora, de echt genote van Maarten Luther, overleed. MORGEN ...viert maarschalk Stalin zijn 73e verjaardag; ...is het 100 jaar geleden, dat paus Pius IX besloot, dat Utrecht tot aartsbisdom zou worden verheven met Haarlem, Den Bosch, Breda en Roermond als suffragaan-bisdommen. Nieuwe commandant Mijnendienst. Kapitein ter zee J. F. van Duim, stafofficier bij het geallieerde hoofd kwartier te Parijs zal begin Februari 1953 worden belast met het bevel over de mynendienst in Den Helder, waar hij kapitein-luitenant ter zee T. Brunsting zal opvolgen. doch naar men gelooft betreft het de invoer van electrische uitrusting. Van de zijde van het Nederlandse gezantschap in Mexico is verklaard, dat men tot dusver niets van de zaak afweet. Daar geen van de drie be trokkenen tot nog toe contact met de diplomatieke vertegenwoordigers van hun land hebben gehad, gelooft men, dat er een vergissing in het spel moet zyn of dat het een zaak betreft van weinig belang. Koningin onthulde monument voor Februaristaking. Indrukwekkende plechtigheid. Op het Jonas Daniël Meyerplein te Amsterdam hebben H. M. de Konin gin en Z. K. H. de Prins der Neder landen, Vrijdagmiddag het monument ter herinnering aan de staking van 25 en 26 Februari 1941 onthuld. Deze korte door het sobere karak ter indrukwekkende plechtigheid in de voormalige Joodse wijk van de hoofdstad werd bijgewoond door tal- j rijke burgerlijke en militaire autori teiten. In een korte rede wees burgemees ter d'Ailly op de heldhaftigheid, vast beradenheid en barmhartigheid, die aan de staking ten grondslag lag. Nadat H. M. de Koningin het om hulsel van het beeld had verwijderd, volgden kransleggingerr én een défilé. Ten huize van de burgemeester on derhield het koninklijk paar zich nog enige tijd met vertegenwoordigers van de verzetsorganisaties en de beeldhou wer Andriessen. Israël weigert gezant in Praag terug te roenen. Protest tegen antisemitisme. Israël heeft Donderdag een nota overhandigd aan de Tsjechoslowaakse zaakgelastigde te Tel Aviv waarin een Tsjechoslowaakse nota. waarin de te rugroeping wordt geëist van de Israëli sche gezant in Praag, Aryeh Koubovi, „zonder voorbehoud" van de hand ge wezen wordt. De Israëlische nota ver werpt verder de Tsjechoslowaakse be schuldigingen, dat Konbovi zich in de binnenlandse aangelegenheden van Tsjecho-Slowakije gemengd heeft en zich ingelaten heeft met de samen zwering van de voormalige communis tische leider Rudolf Slansky. Israël spreekt in de nota „verbazing en ver ontwaardiging" uit over sommige aspecten van het proces-Slansky, in het bijzonder zijn anti-zionistisch en „duidelijk anti-semitisch" karakter. VOOR EEN HAAGSE PREMIÈRE. Haar hondje een broertje van dat van de Prins De Britse filmster Ann Todd, die de vrouwelijke hoofdrol vertolkt in de film „Geluidsbarrière", is Vrydag op Schiphol aangekomen. Zy woonde 's avonds in Den Haag de Nederland se première ten bate van het Van Weerden Poelmanlonds by. „Ik hoop vanavond Prins Bernhard te kunnen vragen of zijn hond, Mar tin, 'n half broertje is van de mijne, die Whisky heet", zo vertelde de filmster op Schiphol. „Ik heb Whisky gekocht bij mevrouw Cardigan in En geland en zij vertelde me, dat de Prins een hond uit een vorig nest van dezelfde moeder had." De prins woonde in Den Haag eveneens de première bij van deze film, die een grillige profetie vormt voor de rampzalige catastrophe bij de vliegdemonstraties in September j.l. boven Farnborough. Ook in deze film springt n.l. een straalvliegtuig bij het doorbreken van de geluidsbarrière uiteen. De testpi loot John Berry, die bij het ongeluk in Farnborough om het leven is ge komen, zo vertelde Ann Todd op Schiphol, heeft in de productie van de film een actief aandeel gehad. De regisseur, David Lean, echtge noot van Ann Todd, voegde hieraan nog toe, dat hij met John Berry by- Kabinetscrisis in Israël. In Israël is een kabinetscrisis uit gebroken. De regering kwam in het parlement in de minderheid, toen ze weigerde religieuze vrouwen vrij te stellen van militaire dienst. Verwacht wordt, dat thans een liberaal kabinet zal optreden, dat meer geporteerd is voor „vrije ondernemingen" en min der voor socialisatie. NIET OP EEN GESPREID BEDJE. Over enkele maanden alle kavels toegewezen Al blijkt van de voortgang der herverkaveling van Walcheren naar bui ten thans niet zo heel veel, dat wil allerminst zeggen, dat de ambtenaren op het kantoor aan de Loskade te Middelburg een winterslaap zijn begon nen. Integendeel, nadat reeds eerder de kavels in de Zuidwatering en in het gebied by Westkapelle aan de nieuwe gebruikers werden toegewezen, heeft men voor overig Walcheren, voor zover tot het herverkavelingsblok behorende, nu ook de legkaart nagenoeg gereed. In de eerste maanden van het volgend jaar, als de puzzle geheel is opgelost, zullen de betrokkenen vernemen, welke grond z(j In gebruik krijgen. Zo komt het grootste werk van de herverkaveling langzamerhand in het laatste stadium, het stadium van de afwerking. Vorig jaar werden Westkapelle met omgeving en de Zuidwatering, samen één-vyfde deel uitmakende van het gehele gebied, uit het herver kavelingsblok gelicht, waarna de daar beschikbare kavels werden toe gewezen. Men liep daarbij vooruit op ae definitieve toewijzing, welke eerst kan geschieden, wanneer het Weg schap Walcheren is gecreëerd en dus net plan van wegen en waterlo pen kan worden vastgesteld. De grondgebruikers in beide ge bieden werden in de gelegenheid ge steld, bezwaarschriften in te dienen, wanneer zy het met de beslissing van de Herverkavelingsdienst niet eens waren. In het algemeen is het aantal bezwaren meegevallen en men heeft nadien nog menigeen tevreden kun nen stellen door extra cultuurtechni sche werken te laten verrichten. Doordat deze speciale tegemoetko mingen konden worden bewerkstel ligd, bleef het aantal bezwaarden binnen redelijke grenzen. En wat nu het overig deel van het blok betreft: nadat de z.g. wenszit- tingen, tydens welke de betrokkenen hun verlangens konden uiten, achter de rug waren, is full speed begonnen met het eigenlijke verkavelingswerk en het resultaat daarvan is, dat men over enkele weken van iedere kavel weet, wie de toekomstige gebruiker zal zyn. Het staat dan echter nog niet geheel vast, wie zich de eigenaar mag noemen, met het gebruik is meer spoed gemoeid dan met het eigen- VELEN WACHT MOEILIJK JAAR. Eind Januari, begin Februari be gint men met de toewyzing der ka vels. Alle betrokkenen worden opge roepen om in de centrumplaatsen van de vier districten te verschynen, ten einde te vernemen, welke grond zij in gebruik krijgen. Gelijktijdig worden de nieuwe kavels op het land uitge zet. Met de toewyzing gaan vier tot zes weken heen. De egalisatie en de totale afwer king van de percelen (drainage, dich ten van oude sloten, e.d.) zullen nog een jaar of drie vergen; van het cul tuurtechnische werk is namelijk thans ongeveer 40 gereed, zodat er nog heel wat arbeid verzet moet worden. Daar, waar de grootste belangen lig gen. gaat men het eerst aan de slag. De grondgebruikers dienen zich wel te realiseren» dat zy een moeilijk jaar tegemoet gaan. Wellicht krijgen zH land van collega's, die dit "iin of meer verwaarloosd hebben, omdat zy tóch andere grond ontvangen. De schade kan echter op de nalatige boer worden verhaald. Wellicht ook dienen op en by hun land nog diverse werk zaamheden te worden uitgevoerd. In die gevallen dienen zy echter te be seffen, dat de herverkaveling over een langere termijn moet worden ge zien en dat zy daarvan tientallen ja ren de vruchten plukken, terwyi de bezwaren, die zullen rijzen, wanneer zy niet op een gespreid bedje komen, over enkele jaren vergeten zullen zijn! na dagelijks overleg heeft gepleegd. Arm Todd toonde de verslaggevers een miniatuur vliegtuigje, dat zij aan haar bedelarmband droeg: een ge trouwe nabootsing van net straal vliegtuig, waarin John Berry vloog. Op de vleugels stond diens naam ge graveerd. Het toestel, waarmede Ann Todd ook bekend uit „De bevende slui er" en haar man arriveerden, was door slechte weersomsiandighecen een uur te laat op Schiphol. Het had geruime tijd boven de omgeving van het vliegveld in de mist moeten rond cirkelen alvorens geland kon worden. KORTE PREDICATIE Mijn geest verheugt zich in God mijn Zaligmaker. Lukas 1 47. .^Sneeuw is zo poëtisch" hoorde ifc eens iemand verklaren, die van zich zelf meende dat hü nogal poëtisch aangelegd was. Hij zal vermoedelijk in deze dagen ook wel dromen van een poëtisch Kerstfeest met sneeuw, waar- bij hij zich zo gemakkelijk het kerst mannetje kan denken. Sneeuw is niet zo poëtisch, zeker niet als ze smelt en de reden waarom wij Kerstfeest vieren is hel evenmin. Men maakt van het Kerstfeest tegen woordig veel drukte en wanneer we zoeken naar tekenen dat wij leven in een wereld die steeds meer ontkers tend wordtdan kunnen wij die ook vinden in de wijze tuaarop het Kerst feest gevierd wordt. Met al de drukte die er gemaakt wordt en met al de versieringen die er worden aange bracht, gaai men zo gemakkelijk aan het Evangelie voorbij. Onlangs lazen we twee waarschu wingen tegen de huidige wijze rart Kerstfeest-vieren, een R.K. uit België, waar men een actie op touw wilde zetten om het kribje niet te vervangen tegen het kerstmannetje, dat helemaal niet meer aan het Evangelie herinnert, en een Protestantse uh ons land, waar het Kerstfeest bezig is „een tweede Sinterklaas" te worden. De blijdschap van hei Kerstfeest is, da£ het een dag van Evangelieran goede boodschap, is, die verkondigd wordt aan mensen die leven te mid den van de smurrie van de zonde, wel ke erger is dan die van smeltende sneeuw. Waar wij alleen maar hope loos kunnen verzinken, daar is God zelf neergedaald in Zijn Zoon Jezus Christus, om ons te redden en te be houden. Het is weer bijna Kerstfeest. Na tuurlijk vieren wij het, zoals een groot deel van de wereld dii vanzelfspre kend doet. Wij zullen het echter niet op de rechte wijze wieren, tenzij wij het doen als Maria het deed, wier geest zich verheugde in God haar Zaligma ker. Hjj, om Wien het alleen gaai, is de Redder, de Behouder .Jlij'zal Zijn volk zalig maken van hunne zonden". Eén is er die zich ons lot heeft aan getrokken Eén die redden kan. Het gaat. weer Kerstfeest worden. Zullen wij het vieren, enkel in de vervlakking van deze tijd? Of zal er in ons zijn de blijdschap van Maria? Want: Hetl en vrêe, wordt gebracht aan een wereld, verloren in schuld. h DE VERWACHT: WEINIG WIND. Geldig tot Zaterdagavond; Aanvankelijk hier en daar mist en enige regen of sneeuw. Vrij veel bewolking met enkele versnreide opklaringen. Over het algemeen zwakke wind. Lichte dooi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1