Slangen en Bavianen in het Zuidafrikaanse landschap J BOSCH In Rotterdam wordt harder gewerkt dan ooit BOEK De wereldreis van JIMMY BROWN WENEN IS EEN CENTRUM VAN SPIONNAGE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 MET EEN BABY DE BOOM IN De apen zijn brutale rakkers (Van onze correspondent in Kaapstad). En van slangen en bavianen in Zuld-Afrika wil ik u ditmaal, zonder te roddelen en in liet besef van mtfn verantwoordelijkheid, een paar din gen sehryven, die niet zo best zijn. We zullen om met Genesis te begin nen eerst de slang bjj de staart grijpen. Ze zijn er hier in alle soorten en maten, van de clrie meter lange, vreselijke mamba tot het kleine, nogal onschuldige „grondslangetje". De meeste zijn gevaarlijk, maar gevaarlijk in de zin van agressief is er eigenlijk niet een. En ze zitten natuurlijk lang niet overal. Nu het zeer warm begint te,worden treft men er echter met name op de berghellingen soms een aan. Een vriend van me, die in de Itaap- stadse buitenwijk Tamboerskloof woont, sloeg er drie dood in één week, maar een boer, die even buiten Stelienbosch woont, zag drie jaar geleden voor het laatst zo'n „seller". Jegens de slang koestert geen Zuidafrikaner ook maar één senti mentele gedachte. Doodslaan dat is zijn eerste en enige reactie, zodra hij een slang ziet schuifelen. Er zijn automobilisten verongelukt, omdat ze probeerden een slang, die langs de kant van de weg gleed, nog juist met hun wiël te raken. Er zijn anderen gestorven, omdat ze door een slang gebeten werden en ver zuimd hadden in de wildernis serum r door A. RAPTEIN. bij zich te dragen. Wie door een mamba gebeten wordt en niet bin nen een half uur een serum-injectie krijgt, is kansloos. Toch denkt de geboren en geto gen Zuidafrikaner bijna nooit aan de slang. Hij weet, dat geen slang ooit een mens zal aanvallen, tenzij hrj in het nauw gedreven wordt. En als men -per ongeluk op hem trapt, zal de slang natuurlijk ook met een beet reageren. Maar overi gens gedraagt hij zich als in Neder land de rat: hij vlucht zo snel hij kan, hij valt aan als hij in een hoek gedreven wordt. De beste •verdedi ging tegen de glibberige dieren blijft nog altijd: uit hun buurt blijven. BRUTALE APEN. De bavianen vormen het tweede kwaad in de Zuidafrikaanse dieren wereld. Hun voornaamste karakter trek is brutaliteit. Daarom is het van tijd tot tijd nodig, dat er jacht gemaakt wordt op de uitgeslapen dieren, maar geen jacht is hier min der populair dan die. De baviaan heeft iets „menselijks", iets, dat dicht aan ons grenst. En de boer houdt er niet van, op „Adoons" (zoals zijn bijnaam is) te schieten. Maar als ze met honderden tege lijk de boomgaarden ruineren, als ze schapen worgen en tot -op het bot opvreten, als ze zo brutaal wor den, dat ze de boerenvrouw, die hen wil wegjagen, aan de rokken trek ken en om de oren kletsen, ja dan moet er wel geschoten worden. Hét is in een Kaapse streek ge beurd, dat do bavianen zó overvloe dig en zó brutaal en zó schadelijk werden, dat de wanhopige boeren de hulp van de politie moesten inroe pen. Gewapende troepen met machi negeweren zijn er aan te pas geko men en de slachting is verschrikke lijk geweest. Maar geen boer praat er graag over. Adoons heeft een gro te plaats in zijn hart, al is hy ook nog zo ontaard ZE GRIJNZEN. En slimZe zitten met tiental len in de bomen, dicht by de boerderij. De vrouw komt naar buiten. Ze big- EEN OVERi DE BELIJDENIS IN DE CRISIS Dit boek van ds. L. Praamsma wil de lezers er van doordringen dat „de betekenis van de belijdenis haar waarde, haar gezag", niet alleen een kwestie is geweest van de 17e en 19e eeuw, maar dat ze ook nu nog klopt aan de deuren van de Hervormde en Gereformeerde Kerken. De betekenis van de belijdenis dan, zoals de schry- ver die ziet. Van de Hervormde Kerk, ook met de nieuwe kerkorde, verwacht hij niet veel wat betreft het handhaven van de belijdenis en de Oecumene deugt helemaal niet. Ernstig worden de Geref. broeders gewaarschuwd deze richtingen niet uit te kijken. In de Geref. Kerken heeft dit boek tegenspraak opgeroepen. Niemand minder dan prof. Berkouwer is op bepaalde punten tegen ds. Praams ma in het krijt getreden. Wil men weten door welke geest een deel van de leden der Geref. Kerken gedreven wordt en hoe hun wijze van denken is, dan kan men hier terecht. (Uit gave gebr. Zomer Keuning, Wa- geningen). H. ven rustig zitten. De boer komt naar buiten. Zg' grijnzen een beetje. De boer gaaat terug en komt naar buiten met een bezemsteel. Zij grijnzen nog harder. De boer gaat weer terug en komt naar buiten met een geweer. Rtttsssdèn is er geen aap meer te zien. Op tal van boerderijen loopt een makke baviaan rond. Er zijn boeren, die beweren, dat ze verstandiger zijn dat de gemiddelde naturel. In Oost- Transvaai werd mij het verhaal ver teld van efen boer, die drie bavianen zó had afgericht, dat ze als schapen hoeders optraden. De man, die het mij vertelde, geloofde het zelf. Hij zei: „Ze kregen hun koffie mee in een thermosfles" MET EEN BEZEM. Uit de mond van ooggetuigen kreeg ik het verhaal van een baviaan, die sinds jaar en dag op een boerderij had rondgesjokt en met een bezem de Advertentie. dgidjeafe FIETSLAMP '16.5' 'met zwarte kap y^Q met verchroomde kap 19.- /fQ^ Verkrijgbaar bi] de vQ/ Erkende Rijwielhandel av. Willem van Rijn Amsterdam (W) Een spraakwaterval in Weenen. Woensdag bleek, dat geen sluizen te Weenen bestand waren tegen de vloed, die daar heerste. Dat was de woordenvloed op het communistische wereldcongres voor de vrede. Nadat gedurende de eerste congresdagen reeds velen hadden gesproken, moest Woensdagavond geconstateerd wor den, dat nog 100 sprekers en spreek sters brandden van ongeduld om hun stem te laten horen. Sedert Vrijdag heeft men tussen de 10 en 15 redevoeringen per dag ver werkt, maar in dat tempo zal men het congres niet tijdig kunnen beëindigen. Men wil nu naar beperking streven. Er zijn wel enige verstandige dingen gezegd. Zo betoogde de Belg Van Lierd, dat een proces gelijk dat tegen Slansky in het Westen moeilijk be- grypbaar was. Ook Vrijdag ging men voort met redevoeringen. Op het congres zijn 2400 afgevaar digden bijeen. Er zijn 3000 koptele foons aangebracht en er is 18 km. te lefoondraad gebruikt. De toespraken worden vertaald in zeven talen. Voor de Mohammedanen is er een apart restaurant stal aanveegde. Het ging allemaal rustig en ordelijk en gezellig, tot de zoon van de boer het bedryf overnam en er in het jonge gezin een zoontje geboren werd. Toen werd de aap knorrig en ongemakkelijkhij had niet meer de eerste plaats! En toen de jonge boerin op een zonnige dag haar kindje in de wieg had buiten ge zet en even voor een telefoongesprek naar binnen werd geroepen, toen vond ze een paar minuten later de wieg leeg. Nergens, nergens was de baby te vinden. Iedereen zocht en de buren kwamen toegesneld en de politie ar riveerde en tot in de wijde omgeving werden de wegen afgezet. En iedereen was diep onder de indruk, want is er lafhartiger misdrijf dan kinderroof denkbaai*. Tot er iemand toevallig omhoog keek, in de bomen. Daar zat Adoons- de Baviaan in alle gemoedsrust op een dikke tak en wiegde voorzichtig het kindje in zijn sterke armen. Toen men hem riep, liet hij zyn tanden zien, spelde de luier los en wierp die verachtelijk naar beneden! En een uur lang heeft men „mooi met hem moeten praten" alvorens hij besloot omlaag te komen. Hg droeg de baby zo voorzichtig als een moeder en hrj was verdrietig, toen men hem het kind afnam. De boer, die het mij vertelde, vroeg: Kunt U begrypen, dat wij het ellendig vinden als wh op bavianen moeten schieten? Ik begreep het. Wat méér is: Ik zou het niet kunnen. Maar...... ik heb geen fruitkwekerij. Kerstinkopen. STAD VIT AS HERRIJZEND Het moderne handelscentrum wordt uniek in Nederland (Van onze speciale verslaggever). ROTTERDAM, December. Wie boven van het reusachtige Groothan delsgebouw in de Maasstad neerkijkt op de bevveeglyke bedrijvigheid aan zijn voeten, ontwaart royaal aangelegde nieuwe verkeerswegen, grootse pleinen, straten in aanbouw, de skeletten van enorme panden, waarin als zij klaar zijn, de Rotterdamse zakenmensen een nieuw home zullen vinden, een zandvlakte, waarop het nieuwe station zal verrijzen, nieuwe huizen, winkels, kantoren en fabrieken. De trieste kale vlakte in de binnenstad, de rampzalige erfenis van het Duitse bombardement op 14 Mei 1940, begint te verdwijnen. Er is bijkans geen stad in Nederland, waar men het wederopbouwwerk zo energiek heeft aangepakt als in Rotterdam. Al in 1940 is men begonnen met het plannen maken. Sedertdien zyn er ettelijke wijzigingen in aangebracht en nog komt men by de uitvoering meermalen tot de ontdekking, dat betere oplossingen mogelijk zyn. De oorlog heeft Rotterdam de gelegenheid geboden de binnenstad grondig te saneren en volgens mo derne principes weer op te bouwen. In het bijzonder is daarbij aandacht besteed aan de oprichting van een winkelcentrum. Het wordt zo dicht mogelijk by en evenwijdig aan de Coolsingel gebouwd. De winkelstraat, waarmede men thans met man en macht bezig is en die volgend jaar September geheel gereed zal zgn, wordt twee maal doorbroken door een rijweg, namelijk de Van Olde- barneveltstraat en de Aert van Nes straat. Op deze wijze ontstaan in de Lijnbaan drie eenheden en in de Korte Lijnbaan één eenheid. En daar elke eenheid een lengte heeft van circa honderd meter, betekent dit een winkelfront van ongeveer acht honderd meter, waarvan op het ogenblik zes honderd meter wordt gerealiseerd. Van het Raadhuisplein af in Noordelijke richting zal de win kelpromenade doorlopen tot aan het Weena, waaraan het Groothandels gebouw staat en waar overeenkom stig de bestemming van het basis plan is gedacht aan een uitgaans centrum. Het verband met de Coolsingel wordt zoveel mogelyk bevorderd door verbindingen naar deze boule vard op nagenoeg elke honderd me ter afstand. De winkelpromenade wordt uitge voerd in de zogenaamde skeletbouw. Het is de bedoeling, wanneer dit skelet gereed is, de verschillende winkeliers de gelegenheid te bieden gelet op de behoefte aan indivi duele verscheidenheid dit skelet met puien naar eigen smaak en be hoefte te vullen. Daardoor bereikt men een prettige afwisseling. Be houdens straatverlichting en wat bomen van bescheiden groeiwijze, zullen in deze open „binnenkamer" verschillende bloemversieringen, zit banken, kiosken, abri's, telefooncel len enz. een plaats krijgen. GEEN RIJVERKEER. Rijverkeer wordt in de winkel straat verboden, zodat de dames, die haar inkopen komen doen, rus tig kunnen oversteken. Rotterdam zal met de uitvoering van dit plan een positie gaan in nemen, die niet alleen attractief is voor de Rotterdammers zelf, maar ook voor hen, die elders woonach tig zyn en de Maasstad bezoeken. Op het ogénblik moeten de Rotter dammers nog overal verspreid hun boodschappen doen, doch er komt tekening in de situatie en over een aantal jaren zal de binnenstad scho ner uit haar as verrezen zyn dan zij ooit geweest 1b. KENTERING IN DE VRIJZINNIGHEID. Dit boekje van dr. G, Brittenburg Wurth houdt zich bezig met hetgeen in de titel duidelijk is aangegeven. Die kentering In de laatste 100 jaar, wijst \"de schrijver duidelijk aan. Er is tegenwoordig een andere geest merkbaar, zo constateert hij, voor al onder de vooraanstaande figuren. Dit geschrift ademt een heel an dere geest dan het hier boven be sprokene, hoewel het uit dezelfde kerkelijke hoek komt. De schryver wil niet alleen oog hebben voor dat gene „wat ons als Kerken verdeelt maar ook daarvoor „dat er steeds nog iets is dat ons samen bindt Brengt dit nu ook mee samenwer king met de Vrijzinnigen? Beschre ven wordt hoe de gedachtenwereld van de Vrijzinnigen veranderd is. Zijn ze in wezen nog steeds de oude modernen, die het Christendom wil den pasklaar maken voor de eisen van het moderne denken? Dan Is sa menwerking niet mogelijk, maar moeten zij voorwerp ztjn van Geref. evangelisatie. De titel zou vollediger geweest zijn. indien de schrijver er een vraag teken achter had geplaatst. (Uitgave fa. Kok, Kampen). H. schipper, Johannes van Delft, de het relaas van het enteren Zeeroof-proces te Tanger duurt nog voort. Voor een Amerikaans consulair gerechtshof te Tanger wordt thans het proces gevoerd over de zeeroverij op het Nederlandse schip „Combina tie". De vertelde van zgn schip door gemaskerden, die Amerikaanse sigaretten meenamen ter waarde van 100.000 dollar, als mede een aantal persoonlijke eigen dommen van de bemanning. De „zee rovers" waren gewapend en hadden de bemanning geboeid. Ook de radio werd onklaar gemaakt. Sidney H. Paley, een Amerikaan, en een zekere Elliot Burt Forrest „en enige niet nader geïdentificeerde personen" worden van zeeroof beschuldigd. De consulaire rechter Milton Hel- mick hield een arrest staande, dat ongeveer 250 jaar geleden werd uit gesproken bij het proces tegen de bekende piraat kapiten Kidd, Adenauer sprak met Ollenhauer. De West-Duitse bondskanselier Adenauer en de oppositie-leider Erich Ollenhauer, hebben Donderdag een onderhoud van ongeveer anderhalf uur gehad. Zij bespraken de belang rijkste binnen- en buitenlandse vraag stukken. Naar verluidt, zullen Ade nauer en Ollenhauer elkaar na de Kerstvacantie weer ontmoeten. Politie schoot op vluchtende arrestant 12-jarige knaap in de t> heup getroffen Donderdagavond omstreeks half ze ven werd op de Parkweg te Maastricht een dame door een man van haar boodschappentas beroofd. Op haar hulpgeroep snelde een toevallig voor bijkomende schipper toe, die onmid dellijk de vluchteling nazette, doch hem in het duister van het stadspark uit het oog verloor. Hierop begaf hij zich per rijwiel naar het hoofdbureau van politie. Een politieagent begaf zich onmiddellijk met hem in de richting van het stadspark, waar zij een man troffen van wie vermoed werd dat hij de dader van de overval was. Déze man werd aangehouden, doch tijdens het overbrengen naar het politiebu reau zag hij kans te ontsnappen. De agent sommeerde hem halt te houden en toen dat niet hielp, loste hij twee waarschuwingsschoten. Toen ook daarop niet werd gereageerd, vuurde de politieman op de benen van de vluchteling. Het schot miste echter de vluchteling, maai1 trof zoals later bleek een jongetje van 12 jaar, genaamd P. H., die met enige vriendjes bij het ho ren van de waarschuwingsschoten en het haltgeroep van de politie was ko men toelopen. De vluchteling zag kans te ontkomen, doch werd even later door enige te hulp gesnelde agen ten in een café aangehouden en over gebracht naar het hoofdbureau van po litie. Het was de 27-jarige G. K.. af komstig uit Hoensbroek. Na zijn ar restatie legde hij een volledige be kentenis af. De tas met inhoud werd teruggevonden. De 12-jarige jongen bleek gelukkig niet ernstig gewond te zijn. Hij was aangeschoten in de heup. Eisenhower vond zijn conterfeitsel te streng Het ontwerp van de „presidentiële inwijdings-medaille" bevalt de toe komstige president van de Verenigde Staten niet. Hij vond zijn gezicht te streng. Zijn mondhoeken zullen nu enigs zins opgetrokken worden, om uitdruk king te geven aan de „karakteristie ke Eisenhoweropgewektheid", aldus heeft het inwijdingscomité medege deeld. De medaille zal in goud geslagen worden. Zij wordt de president aange boden bij zijn inwijding op 20 Januari. Men zal bronzen copieën van deze medaille kunnen kopen. Het comité heeft verder medege deeld. dat bij beëdiging dezelfde bijbel gebruikt zal worden als bij die van de eerste president der V. S., generaal Washington. Maak Dw bloed zuiver met Kruschen Salts. En voorkom zo Rheumatische Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeug dige, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekken- de onzuiverheden, die zich anders vastzetten in spieren en gewrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kruschen daarmee bevrijdt ge Uzelf van de jammer en de chagrynige pij nen die U het leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen by uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. MOORD, DOODSLAG, ROOF EN SMOKKEL Front van de koude oorlog Wenen, December Wenen is een centrum van internationale spion- nage geworden. Vier grote mogendheden hebben hier in de poort tussen het Oosten en het Westsen hun geheime diensten. Spionnage cn afweer leveren een verbitterde strijd in het duister. Moord en doodslag, roof en smokkel handel beangstigen de bevolking, die er meestal geen vermoeden van heeft welke oorzaken deze misdaden hebben. De serie van misdaden heeft de laatste weken een hoogtepunt bereikt, dat doet denken aan de scènes uit woeste spionnageromans. 6. Die avond kwam er van dammen niet veel. Jimmy Brown en Piet Potlood waren na verloop van tgd wel achter het dambord gaan zitten en er werd ook wel wat geschoven, maar zy waren er geen van tweeën erg met hun gedachten by. „Wil je wel geloven, Piet", zei Jimmy, wat later op de avond, „dat ik in stiat ben om morgenoch tend mijn koffers te pakken en hals over kop naar Oekoeroewanda te reizen om te proberen myn volk weer in het gareel te brengen. Wat jou krant schrijft, dat geloof ik ook. Er is een kwade geest in de Roekiraki's gevaren, omdat zy op het ogenblik een verkeerde leider bezitten. Tjonge wat zou ik graag eens met dat heerschap afreke nen". Piet Potlood die Juist een goede zet wilde doen, keek van het dambord op. „Nu geloof ik toch werkelijk Jimmy, dat je dol bent geworden. Ja, steek jjj je hoofd maar in een wespennest. Denk je dat die lui in Oekoeroewanda Jou daar dankbaar voor zullen zyn? Geloof dat maar niet!" Jimmy schudde zijn hoofd „Ik zou het niet voor die lui in Oekoeroewanda willen doen. Die laten my inderdaad koud. Maar het gaat er mg om mijn volk te redden uit de klauwen van de een of andere onverlaat die hen naar de onder gang leidt. Want Je begrypt toch wel dat de blan ken in die streek niet eerder zullen rusten voordat de laatste Roekiraki chimpansee is uitgeroeid. En dat is wat niet mag gebeuren. Wy Roekiraki's zyn geen rovers, wfl staan in de dierenwereld in het eerste gelid en zo moet het biyven!" Jimmy Brown had dit heel hartstochtelijk gezegd en Piet Potlood dacht die avond toen hy naar zijn huis terug wandelde, diep na over hetgeen waardoor Jimmy bewogen werd. Wenen is behalve Berlyn het enige werkelijke gat in het IJzeren Gordyn. Deze omstandigheid alleen zou al voldoende zyn om deze stad tot een centrum van buitenlandse agenten en binnenlandse spionnen te maken. Maar Wenen is nog meer geworden: Wenen is de stad van de spionnage, die over de gehele wereld haar weer ga niet vindt. Deze stad biedt de bui tenlandse spionnagecentrales en af- weerdiensten enige voordelen tegen over Berlgn. Wenen staat voor ieder een open. Niet alleen voor de agen ten, maar ook voor diegenen, die weer door de agenten leven VLUCHTELINGEN. De tweeslachtige positie van We nen en daarmede van Oostenryk, als bevrijd en bezet land, biedt de duis tere elementen in de koude oorlog steeds nieuwe mogeiykheden. Daar komt nog by, dat de vluchtelingen stroom uit de satellietstaten niet op houdt. Dat de vluchtelingen uit ae Oostelijke staten veel weten te ver tellen, is begrgpeiyk. De Amerikaanse afdeling heeft met deze omstandig heid rekening gehouden en haar ge heime dienst aanzienlgk uitgebreid. Dit had natuuriyk tot gevolg, dat de Russen hun tegenspionnage versterk ten. Uitéraard komen er met de echte emigranten ook valse over de grens. Bij hen hebben de ambtenaren van de CIC byzonder veel moeite om waar heid en leugen van elkaar te onder scheiden. By deze gelegenheden gaat het dan hard tegen hara. En de bewo ners van Wenen nemen er gelaten kennis van, als uit een of anaer ge bouw, waarin een geheime dienst ze telt, een man of vrouw door een sprong uit een raam een einde maakt aan zyn of haar leven. SPROOKJESDICHTERS. Dan zijn er echter nog de „valse echte" emigranten, die minder ge- vaarlyk zgn, maar des te meer ver warring stichten. Men zou hen ook sprookjesdichters kunnen noemen, omdat ze met hun rijke fantasie on- mogelyke verhalen %'ertellen, weten de, dat interessante berichten ook goed betaald worden. Terwyl een heel leger van ambtena ren der Westelijke geheime diensten de berichten onderzoekt en contro leert, staan de agenten In voortdu rende strydpositie tegenover hun te. genstanders. Ontvoering en gyzeling, moord en wedermoord zyn geen zeld zaamheid. Behalve een aanzienlijk aantal bui tenlandse agenten, die de spionnage van mogendheid tot mogendheid be- dryven, zijn er nog duizenden politie ke spionnen. De geallieerden nebben het recht en de plicht alles wat er in Oostenryk gebeurt te observeren. Voor dit doel werden door alle ge heime diensten Oostenrijkers inge schakeld, die een oogje houden op de werkzaamheid der politieke partyen, vakbonden, enz. Dit toezicht is zo omvangrijk, dat er in Wenen geen enkel officieel bureau van betekenis is, waar niet een of meer agenten van de politieke afdeling van de Ameri kaanse CIC zitten. By de partijbu- reau's is dit nog veel erger. Men kan gerust beweren dat er ln Oostenryk geen vertrouwelykheid meer bestaat. De Amerikanen en de andere Ge allieerden niet veel minder hebben er heel wat voor over om de Oosten rijkse kat uit de boom te kijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 10