Vrouwenpagina Onze De Givenchy (man van uitersten) is Frankrijks jongste modekoning PANTALONS kunnen flatteren BOEK VOOR DE KLEINSTE VOETJES IN HUIS SUGGESTIES EN WENKEN VOOR HET KERST-ETENTJE Van Vrouw tot Vrouw 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 19 DECEMBER 1952 r Renée Pailon bracht Nederland een voorjaarsidylle-in-wol Hubert de Givenchy, jongste der Franse mode-dictatoren, is in ons land geen op' 'kende meer. Enige malen trad hjj te Amsterdam voor het voet licht om zelf zyn modellen te annonceren en het is wel gebleken dat hy in zijn creaties onvermoeid streeft naar lynen, die de vrouw flatteren; iets dat men helaas niet van alle mode-ontwerpers kan zeggenZo kan het ge beuren dat men in zyn collectie een zwierige, meters vvyde avondjapon vindt naast het nauwe, voetvrye avondtoilet. De Givenchy is dus een „man van uitersten", doch het komt zyn collectie ten goede! Deze jonge Parijzenaar verstaat ook de kunst te goochelen met kleu ren, welke een lust voor het oog zijn. Warm en flatteus zijn de combi naties rose met rood en rookgrijs met fel en warm rood. Op stoffengebied leeft de jonge Fransman zich uit in wollen jersey met glanzend satijn. Tevens zijn de witte, doorschijnende avondjurken niet zelden met fijne wollen garens geborduurd en worden zij gecom pleteerd door een stola of zwart wol len jasje met gobelin-werk. De Givenchy heeft een sterke voor keur voor stola's; vele middag- en avondjaponnen laat hrj in combinatie hiermede dragen. Doch ook de pelleri- nes zijn bij hem niet in het vergeet boek geraakt zij het dan ook in nieu we versie. Dat echter de brede fran je niet werd vergeten, laat de afbeel ding zien, waarop de mannequin over een wollen pakje zo'n attribuut draagt. Practisch is de knoopsluiting, welke voor afglijding behoedt. De mantels van deze Fransman vertonen nog wel de pyramide-lijn en zijn aan de binnenzijde even mooi als aan de buitenkant. Prachtig zijn ook de mantelcostuums, welke hy tijdens de wintermaanden in huis laat dra gen. De Givenchy is een voorstander van wollen ottoman en fijne wollen jersey. Zijn tailleurs, waarvan er tal loos vele in deze stoffen worden uit gebracht, hebben geen kraag en re vers. Daarentegen prefereert hij de hoog tegen de hals opstaande voor panden en de in V-vorm aangebrach te knoopsluitingen. En de Franse couturière Reneé Patton, die tweemaal per jaar in Amsterdam een nieuwe collectie jumpers en ensembles komt tonen, was ook dezer dagen in onze hoofd stad, zowaar al met haar voorjaars- Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak.... Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuui en U her kent ze aande lof die ze voor Rennies hebDen. Innemen doen ze dip tabletjes onopvallend, wam watei of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de an dere. Ook U! modellen! Opnieuw verraste zij dooi de grenzeloze fantasie waarmee zij dit betrekkelijk beperkte terrein weet te variëren. Haar gehele collec tie is uit wol vervaardigd; gladde of angorawol voor de jumpers, wollen jersey voor de ensembles. Opvallend zijn de kleuren, die zo ragfijn zijn ge nuanceerd, dat ze niet meer met hun gewone benamingen zijn aan te dui den. Madame Patton heeft dan ook haar eigen aanduidingen voor de zeer speciale tinten. Voor de Jersey tailleurs wordt jer sey gebruikt, die volgens een speciaal procédé in twee kleuren is geweven; één kleur is in relief, de andere wykt iets terug. Wonderlijk matte tinten worden verkregen door op deze wijze kleuren te mêleren met grijs of zwart. Renée Patton heeft met haar voor jaarscollectie haar toeschouwers dub bel hard naar de lente doen verlan gen Sparend Nederland In November is bij alle Nederlandse spaarbanken ingelegd een bedrag van 85.6 millioen en terugbetaald 69.4 millioen, zodat deze maand 16.2 millioen is gespaard, (vorige maand 7.1 millioen). In de maanden Jan. tot Nov. 1952 is een spaaroverschot bereikt van 79 millioen, waarvan 9 millioen bij de rijkspostspaarbank, 59 millioen bij de bijzondere spaar banken en 11 millioen bij de bank- spaarbanken. In dezelfde periode van 1951 werd een bedrag van 130 mil lioen ontspaard. Zweden koos „Lichtkoningin" Traditiegetrouw heeft het Zweed se volk dezer dagen weer zijn jaar lijkse „Lucia, koningin van het Licht", gekozen. Koningin 1952 is geworden de 21-jarige Kerstin Ornö. Na haar triomftocht door de straten van Stockholm, waar een enorme menigte haar toejuichte, ontving de j jeugdige „Vorstin" op 't Lucia-bal in het Stockholmse stadhuis een fraai halssnoer van de Franse auteur Frangois Mauriae, de Nobelprijswin naar voor literatuur van dit jaar. De garderobe van elke jonge mo derne vrouw is tegenwoordig wel een kledingstuk ryk, dat oorspronkelijk het privilege van de man was: de lange pantalon. Mèt de winter doet de damessportpantalon haar intrede in het straatbeeld en die practisclie, warme ski- of trainingsbroeken be hoeden de draagster niet alleen te gen felle koude, maar kunnen daar bij verbazend vlot en jeugdig staan. Mits Mits de draagster van combineren weet! Combineren van sportieve en doeltreffende kleding en accessoires, zodat haar verschijning geen detone rende noot in het winterse straat beeld wordt. En dit laatste is maar al te dikwijls het geval." Het spreekt natuurlijk vanzelf dat voor de oudere vrouw de lange pan talon „taboe" moet zijn. Het mag nog zo verleidelijk zijn om zo'n warm kle dingstuk aan te schaffen: wanneer het ten koste van de „waardigheid" van de draagster gaat en dit is by oudere dames toch altijd het geval! laten we het maar liever achter wege. Ook zeer korte of zeer zware figuren dienen zich verre te houden van dit sportieve kledingstuk! Vrouwen beneden de „gevaarlijke leeftijd iedereen kan deze leeftijds grens voor zichzelf uitmaken wier figuur 't dragen van de lange panta lon toelaat, zondigen echter ook maar al te vaak tegen de primaire begin- Zo'n kleuter, die by het spel over de grond kruipt en overal tegenop klimt, kan heel wat pantoffeltjes verslijten. Het is dus wel zo voordelig, als u zelf een paar van die warme stappertjes kunt maken. De lappen doos levert in de meeste gevallen het materiaal wel en een patroontje vindt u hier. Het is getekend voor de leeftijd van circa drie jaar, maar door het aanknippen van extra brede naden kunt u het ook voor wat grotere kinderen gebruiken. Voor de bovenkant neemt u ste vige mantelstof of ribfluweel, voor de voering een lapje flanel of bont- stof. In het laatste geval wel oplet ten. dat u de pantoffels ruim genoeg maakt! U stikt van de bovenstof en van de voering het voornaadje dicht en verbindt ze dan met elkaar. In de bovenrand maakt u acht nestelgaat jes, waardoorheen u een bandje of koordje haalt. Is het gebruikte ma teriaal niet zo erg dik, dan zoudt u in plaats van de nestelgaatjes een schuifje kunnen maken met elastiek. Aan de achterkant stikt u langs de stippellijn voering en bovenstof door en schuift daar een contrefort vol gens het tweede patroontje tussen. U maakt dit van twee laagjes stevig linnen op elkaar gestikt of van goed buigzaam karton. U knipt dan het blnnenzooltje, een halve c.M. langs de omtrek kleiner dan de hier gegeven buitenzooi, van enkele laagjes warme stof, die u op elkaar rijgt. De onderrand van het bovenstuk rygt u eveneens hierop met de naad naar buiten en boordt dan de hele zool met een schuin reepje stof om, waarby dus gelijk het bovenstuk aan de binnenzool be vestigd is. De buitenzooi knipt u van een stukje trijp, peau de suède of iets dergelijks en naait hem door en door stekend stevig aan de binnen zool. En zo kan uw kleine robbedoes er weer even tegen! ELLA BEZEMER. selen van de goede smaak. Het ergste wat men doen kan is het dragen van een geklede schoen by de sportpan- talon; soms ziet men zelfs hoge nak- jer onder de pypomslagen uitkomen! Om dit af te keuren, behoeft men nog niet eens zo veel goede smaak te hebben. Een geklede mantel is eveneens uit dén boze en ëen bont mantel dient men wel helemaal ach terwege te laten. Wie zich in lange pantalon op straat vertoont, drage stevige sport- tieve schoenen er by, en een kort of driekwart sportjasje. De zeiljopper (liefst met ritssluiting) is de ideale dracht by de lange broek. Een fleuri ge sjaal „doet" het hierbij altyd, en om nog even bij de accessoires te blij ven: een hoedje, een visite-tas of su per-elegante handschoenen zyn niet toegestaan. Bij het wintertenue dra- ge men een wollen mutsje, kapje of een kleurige hoofddoek, een paar wollen handschoenen of wanten en desnoods een sportieve schoudertas. En last but not least: géén modieuse nylons, maar een paar stevige wollen sokken! Kleine, eenvoudige hoedjes Het 'meest grillige en aan de mode onderhevig zijnde accessoire draagt de naam hoed. Hoevele kleine echtelijke twisten zijn niet ontsproten uit het charmante „gevalletje", dat nu ten enenmale op de vrouw een geweldige aantrekkingskracht uitoefent? Dit jaar behoeft de modieus gekleede vrouw echter niet zo bar veel geld aan hoe den te spenderen, als de laatste jaren het geval is geweest. De grote mode centra brengen hoeden van uiterst eenvoudige materialen en de handige vrouw kan zelf een modern kapje ma ken van wollen jersey, laken, tweed of van andere so.epele wollen stoffen, waarvan zij nog een klein lapje heeft liggen. Vooral als zij zich naar de laat ste Italiaanse en Franse mode 'een ge klede namiddagjapon van laken of wollen jersey heeft uitgezocht. De Turban heeft de grote modeplaats voor zich opgeëist en dit doelmatige hoofddeksel is in het winderige Hol landse klimaat een uitkomst. NU DECEMBER TEN EINDE LOOPT Neem niet teveel hooi op uw vork Kerstmis is een feest, bekleed met vele tradities, ook op het gebied van de maaltyden. Voor vele huisvrouwen is hot bedenken van het Kerstmenu geen probleem: zy zyn gewend elk jaar konyn of kip met appelmoes, gevolgd door een lekkere pudding, ter tafel te brengen; ofwel varkens vlees met spruitjes, lof of doperwtjes. Voor hen die er echter geen vaste menu's voor him feestdagen op na houden, brengen wij hieronder enkele menu's, gecompleteerd door recepten. Doch eerst een paar wenken, die elite huisvrouw ter harte dient te nemen, wanneer zy gasten verwacht! Die wenken zyn: Geef gerechten waarmee U ver trouwd bent en probeer geen nieu- wigheidjes op een dag dat het er erg op aankomt. Zorg dat een deel der gerechten tevoren kan worden klaar gemaakt; kies geen spy zen die op het laatste ogenblik gebakken moe ten worden of die slechts kort mogen worden verwarmd. Pas de maaltijd aan by servies-, eet- en kookgerei, waarover u beschikt. Zet gasten, wier smaak u niet kent, géén zeer gekruide spijzen of/ vreemdsoortige combinaties voor. Bederf de eetlust voor de hoofdschotel vooral niet met een uitgebreid voormenu; dus geen „machtige" slaatjes of volle borden soep! Ook het nagerecht dient vooral „licht" te zyn. En toegerust met bovenstaande wenken kunt u dan een keus maken uit de volgende menu's en recepten. Een eenvoudig en toch smakelijk etentje kan bestaan uit de gangen: Gebonden kippensoep (niet uit een pakje, doch van kippenpoulet ma ken!); ribcarbonade, spruitjes, aard- appelpurée; luchtige rijstpudding. Wilt u een feestelijker (uiteraard ook iets kostbaarder) dinertje klaar maken, dan zoudt u het volgende kunnen overwegen: Bloemkool met ham en mayonnaise; gebraden ko nijn met sinaasappelschyven en ge bakken aardappelen; koffievla met noten. RIJSTPUDDING. liter melk, 100 g. (2/3 kopje) rijst, 60 g. (4 eetlepels) suiker, 1 vanillestokje, 1 eiwit. De melk met de vanille aan de kook brengen. De ryst wassen, in de melk strooien, even van de bodem losroeren en de massa onder nu en dan roeren gedurende 2 uur zeer zachtjes laten koken tot de ryst ge heel zacht en de pap dik is. Het va nillestokje uit de pan nemen, de sui ker toevoegen en meekoken. Intus sen het eiwit zeer stijf slaan. Dit snel en luchtig door de rijstebrij scheppen en de massa overdoen in een met koud water omgespoelde vorm. Voor de versiering zyn veel mogelykheden, by v.stijfgeklopte room met geconfyte vruchtjes, ge stoofde abrikozen, kersencompöte, vruchtensaus. Een eenvoudige, maai' aardige kerstversiering is fyngehak- te, heldere, rode gelei BLOEMKOOL MET HAM EN MAYONNAISE. 1 stevige bloemkool, mayonnaise of slasaus, 100 g. ham, (sla of andij- vie). De bloemkool gaar, maar niet ge heel zacht koken, in het kooknat la ten afkoelen en laten uitlekken. De bloemkool op een platte schotel plaatsen of per persoon een „toefje" op een bordje leggen. De ham fijn- snyden en vermengen met enige le pels mayonnaise of slasaus. Hierme de de bloemkool bedekken. Desge wenst slabladen of zeer fijn gesneden andijvie om de bloemkool leggen. KOFFIEVLA. liter melk, 30 g. (3 eetlepels) maïzena of custardpoeder, 60. g. (4 eetlepels) suiker, sterk koffie-ex- tract, liter slagroom, 50 g. noten (b.v. hazelnoten, walnoten, pinda's of amandelen). De maizena of het custardpoeder en de suiker aanmengen met een weinig melk. De rest van de melk aan de kook brengen en binden met dit papje. De vla even laten koken, een scheut koffie-extract toevoegen en de vla laten afkoelen. Vóór het gebruik de room styf- slaan. Vlug de vla door de room kloppen. De massa overdoen in een vlaschaal, bestrooien met de gehakte noten en desgewenst nog versieren met een weinig room. En als wij, u na bovenstaande sug gesties nog' een goede raad mogen geven: neem niet teveel hooi op uw vork! Beter een iets eenvoudiger maaltyd die tip-top in orde is, dan een uitgebreid diner waaraan door gebrek aan tijd (of handigheid) foutjes kleven! Korte kapsels nog steeds modern Ja, maar dat groeit mij eerlijk gezegd mei wat boven het hoofcl of liever: boven de pen. In die bamboe-fluiten zit muziek, dat moet ik zeggen.Het ene briefje na het andere komt binnen om te informeren naar het adres, waar men zich van al wat met die fluiterij verband houdt kan laten wegwijs maken. Mij dunkt zo, als er zoveel belangstelling voor muzikale huisvlijt bestaat: aan moeten wij het maar even openlijk in de krant zetten. Niet alleen dat wij daarmee verscheidene vlie gen in één klap slaan, maar het mocht ook eens sluimerende animo tot bezield vuur aanbla zen. Welnu: aXs u met man en kroost deze winter een fluit- kwartet wilt gaan oprichten met zelfgemaakte instrumenten, schrijft u dan even een brief kaartje aan het secretariaat van Het Nederlandse Pijpersgïlde Alb. Perkstr. 59, Hilversum, Maar daamee is de kous nog niet af. Want aangezien het pij pen deze winter in de lucht schijnt te zitten, en de belang stelling groeiende is voor zo'n eenvoudige, maar melodieuze wijze van muciseren, is dat Pij persgilde met daadwerkelijke propaganda begonnen. Mocht tt omstreeks de jaarwisseling toch in Amsterdam moeten zijn - om de kennismaking met Gijs- brecht van Aemstel te hernieu wen, bijvoorbeeld dan kunt u meteen een aardig opleidinkje over dit onderwerp meepakken. Datzelfde Nederlandse Pijpers- gilde organiseert dan namelijk op de laatste drie dagen van 't jaar in de Volksmuziekschool een aantal cursussen voor het maken en bespelen, eventueel versieren van bamboe-fluiten. Met de aanmeldingsdatum is het, naar ik begrepen heb, kort dag. Maar wie weet: mis schien strijkt de Opperpijper de hand wel over het hart voor de provincie. - te komen: wilt u wel geloven dat ik daar zo echt mee in mijn knollentuin ben? Want, eerlijk gezegd, ik krijg het de laatste tijd wel eens wat benauwd als ik denk aan al die huiskamers, waar wèl een glimmende radio maar geen piano, geen viool, zelfs geen blad notenschrift te bekennen is. Een deskundige op bouwge- bied, die de laatste tijd heel wat nieuwe pas ingerichte woningen had bezocht, vertelde mij zuch tend dezelfde ervaring. Hij zei, dat het zo'n typisch verschijn sel van levensverarming was PIJPEN DE JONGEN? bij zoveel jonge gezinnen. En het kan toch niet enkel aan het dure leven te wijten zijn, want voor een radio heeft men grif een honderd en meer gulden over. En vindt u een tweede hands afgespeelde piano toch niet te verkiezen boven een gloednieuwe ultra-moderne ra dio? Dat vond ik uit de grond van mijn hart. Want er gaat toch maar niets boven muziek in huis en van alle muziek is de zelf gespeelde de beminnelijk ste. Heus, het behoeft geen meesterlijk vakwerk te zijn, geen brillante vingervlugheid: een beetje hakkelen op eigen gelegenheid is altijd vérre te prefereren boven gedachteloos beluisterde (of helemaal niet gehóórde) radio-perfectie. Waarmee ik natuurlijk niet gezegd totl hebben dat de radio geen uitstekend opvoedingsmid del zou zijn om muziek te leren hóren. Maar zij moet ons niet, louter door de voortreffelijke techniek van haar musici, af houden van het zélf te spelen. Integendeel: wie iets presteert op een instrument,, al is het met één vinger, luistert naar een concert met des te meer genoe gen en waardering. En dat zelf doen raakt er, als op zo velerlei gebied, lelijk uit. Vroeger kon men op stille zo mermiddagen, wandelend na vieren door een straat waar huis aan huis de ramen open ston den, zo vaak het in zijn onbe holpenheid aandoenlijke.j, spelen van een paar b den beluisteren. En bij dat hakkelend verhalen van: Toon daar ligt een kip in 't water ad infinitum, zag men het kleine meisje, de hum mel van een jochie op een hoog opgedraaide pianokruk met stij ve vingertjes over de toetsen stolperén. Is het u óók opgeval len dat dit naïeve geluid uit onze samenleving verdwenen is? Nu hoort men op zomermiddagen enkel maar keiharde, glad-onbe rispelijke amusementsorkesten schallen Als u dat genoemde melske, dat aardige jochie lief hebt: Laat hen dan een instrument le ren bespelen. Als het kan, speelt u zelf mee. Moeder achter de piano, Moeder met de mando line of met de fluit desnoods, en het kinderkoor naar hartelust kwinkelerend om haar heen wel, alle boze huisgeesten van zorg, wrevel, ongenoegen en misverstand vliegen het raam uit. Werkelijk: Böse Menschen haben keine Lieder. Zingt u wél eens met het jonge goed zo maar gewoon in de huiselijke kring? December is daar zo de uitverkoren maand voor. U be zweert complete uitslaande ru- ziebranden alleen al door zo maar eens, langs de neus weg bij wijze van spreken, een ca non of een volksliedje in te zetten. Er is al heel wat bor dendrogerij voor kleine doch ters mee verzoet. SASK1A. Het kortgeknipte kapsel heeft tot heden toe nog niets van zijn populari teit ingeboet, en dat is geen wonder. Zo'n korte haardos staat vlot en jeug dig, is gemakkelijk in onderhoud en daardoor ideaal bij sport en speL Het bovenste model is vrij eenvoudig; het haar is hier naar beneden en naar voren geborsteld en ligt in krullen om het gezicht. Het onderste kapsel daar entegen wordt omhooggeborsteld, in het midden gescheiden en daarna in krullen opzij gekamd. Deze "coiffure draagt een uitgesproken „gekleed" ka rakter en is bovendien alleen geschikt voor stevig haar! EEN VAN: MARGIT SODERHOLM. De Zweedse schrijfster Margit Sö- derholm heeft in korte tijd grote be kendheid gekregen niet alleen in Zweden, doch ook in ons land met het opzienbarende boek „Als de dauw hangt, komt er regen". Thans heeft zij een nieuwe roman het licht doen zien: „De gebroeders Anckarberg", een verhaal dat in feite het vervolg is op haar werk „Charlotte Anckar berg", maar dat niettemin geheel op zichzelf staat. In deze nieuwe roman beschryft Margit Söderholm op verrassend boei ende wijze een bel angryke fase uit het leven van de beide zoons van Char lotte Anckarberg: de twee broers die zowel uiterlijk als innerlijk zoveel verschillen, en waarvan de jongste het kwellende grote geheim uit het leven van zyn overleden moeder met zich mee draagt. De schrijfster toont ook hier weer dat zy de kust verstaat, de karakters van haar hoofdpersonen in enkele zinnen duidelijk en scherp voor ons geestesoog te zetten, en dat zij een boek weet te schryven waarin de spanning tot het einde toe wordt be waard zonder de „langdradigheid" die helaas zoveel Scandinavische boe ken kenmerkt. Mevrouw M. de Gelder—Jansen le verde een goede vertaling van dezè roman, die uitkomt in de Cultuurse rie van de Zuid-Hollandse Uitgevers- maatschappy te Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 8