WENNEKER NIEUWS UIT ZEELAND Zioin citroenjenever Zijpe WALCHEREN Mgenda VOOR MILUOENEN SCHADE DOOR DE VERGELINGSZIEKTE VRIJDAG 19 DECEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Propaganda-uitgave Prov. Zeeuwse V.V.V. FINANCIËLE STEUN DER PROVINCIE GEVRAAGD. Het bestuur der Provinciale Zeeuw se Vereniging voor Vreemdelingen verkeer heeft het provinciaal be stuur om een bijdrage van 20U0 gevraagd in de kosten van een grote propaganda-uitgave over Zeeland. De A.N.V.V. zal voor dit doel een som van 4000 beschikbaar stellen, mits de oplage van de publicatie in het buitenland wordt verspreid en zo groot is, dat de verstrekking een aantal jaren kan duren, terwijl voorts de voorwaarde is gesteld, dat van de zijde der provinciale vereni ging zo mogelijk een zelfde bedrag ter beschikking moet komen. Zij bezit echter niet de middelen om ook maar enige bijdrage van be lang in dit project te kunnen leveren en heeft daarom de hulp van de pro vincie Ingeroepen. Hoezeer Gedeputeerde Staten het betreuren, dat de meeste inkomsten van de vereniging, met name de bijdragen van derden, onvoldoende zijn, menen zij toch, dat bjj de be wuste uitgave een dusdanig provinci aal belang is betrokken, dat het op de weg van de provincie ligt, zich hiervoor te interesseren, dit te meer, waar het hier een financiële mede werking betreft, die slechts éénmaal behoeft te worden verleend. Wel stelt het college zich op het standpunt, dat de provincie in deze uitgave enige zeggenschap behoort te hebben en dat ook tot het doel van de uit gave behoort om voor zover moge lijk op het uit toeristisch oogpunt attractief karakter van minder be kende gedeelten der provincie te wij zen. G. S. stellen de Provinciale Sta ten voor, voor eenmaal een subsidie te verlenen van 2000, mits de A. N. V. V. een bijdrage van 4000 ver strekt en met Ged. Staten over de uitgave overleg wordt gepleegd. VJissingt.. Werkloosheidscijfer maakt nog geen maatregelen nodig Bij de replieken op de. algemene be schouwingen over de gemeentebegro ting 1953 heeft wethouder L. P. van Oorschot (P.v.d.A.) in de Vlissingse raad er, naar aanleiding van een op merking van de heer M. van Poelje (P.v.d.A.) nog op gewezen, dat het huidige werkloosheidcijfer voor Vlis- singen beslist nog geen aanleiding geeft tot het treffen van speciale maatregelen.' Bij de artikelsgewijze behandeling van de begroting maakte de heer C. J. Gillisse Verschage (P.v.d.A.) nog een enkele opmerking over het nieu we zwembadplan. Hem werd medege deeld, dat deze tamelijk dicht bij de stad wordt gebouwd, o.m. omdat men vóór de geprojecteerde insteekhavens naar de Westzijde van het kanaal moet blijven. Op een vraag van hetzelfde raadslid deelde wethouder Van Oor schot mede, dat met het bestuur van de woningbouwvereniging „Gemeen schappelijk Belang" is gesproken over de onoogelijke toestand van sommige voortuintjes. De bewoners zijn des tijds niet ingegaan op hetr voorstel van het gemeentebestuur ten aanzien van deze tuintjes. De wethouder zou gaar ne zien, dat het bestuur van G. B. de ze zaak nog eens met de bewoners be sprak. Ook drong de heer Gillisse Ver schage er op aan, dat de zaal van het nieuwe hotel „Britannia" voldoende groot zal zijn voor alle congressen. De voorzitter, burgemeester mr. B. Kolff, verklaarde, dat dit punt de aandacht van de Raad van Commissarissen heeft. Men moet echter hekening hou den met de financiën. De heer C. Geldof (P.v.d.A.) pleitte voor een kleuterschool in het stads deel ten Westen van de Watergang, Wethouder W. Poppe (AR,) wees er op, dat elk verzoek van de bewoners door B. en W. zal worden bezien. Nadat de heren ir. J. Krietmeijer, J. Marijs, W. Poppe en F. van Sabben zich tegen de ontvangstpost kermis gelden hadden uitgesproken, werd de begroting ten slotte vastgesteld, even als die van Maatschappelijk Hulpbe toon en de gemeente-bedrijven. VERGADERING ST. WILLiBRORD De R.K. Woningbouwvereniging St. Willlbrord te Vlissingen hield dezer dagen haar jaarvergadering. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer E. Andriessen, stond de ver- fadering onder leiding van de heer F. chets. De jaarverslagen van secre taris en penningmeester werden goed-- gekeurd. Met voldoening werd kennis geno men van de mededeling, dat vermoe delijk begin 1953 met de bouw van 50 migratiewonïngen aan de Schuit- vaartgracht zal worden begonnen. Aan de woningstichting 1952 werd alle medewerking toegezegd. Een aanvulling op het huurregte- ment werd aangenomen. De heer E. Andriessen, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd tot ere-voorzitter benoemd. Na zijn herstel zal hij in een intieme bijeen komst worden gehuldigd. Tot voorzitter werd gekozen de heer F. Schets. Herkozen tot be- MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Allen zijn wij moor denaars". (18 jr7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Red Skelton, Wegpi- raat no. 1" (a.l.), 8 uur. Morgen Schuttershof: P.Z.C.-kinder- voorstellingen; Bioscopen: als van daag. Zondag Electro: „Allen zijn wij moor denaars", (18 jr.). 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Red Skelton. Wegpiraat no. 1", (a.l.), 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag, Alhambra: „Assepoester" (a. 1.), 7 en 9 uur; Luxor: „Bajonetten op" (18 j.), 8 u.; Mus: Schilderijen toonstelling „Rond de eeuwwisse ling", 9—12 en 2—5 uur; Scheldekwar- tler Kerstspel „De Ster van Bethle hem", 8 uur. Morgen. Alhambra: Als vanaaag; Luxor: Als vandaag, 7 en 9 uur; Con certgebouw: Cabaretavond spoorweg- toneelvereniging. 8 uur; School Bo- nedijkestraat: gymnastiekwedstrij- den, 3 uur; Cosy Corner: Baby den Toonder, 811.30 en 124 uur; Strand- hotel: Bridgedrive, 8 uur; Herv. Ver. 'geb.Uit, reisverenlging, 8 uur; Scheldekwartier: Ultv. personeelsver 8 uur. Museum: Als vandaag. 9—12, 2—5 en 7—9 uur. Zondag. Alhambra: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: Als vandaag. 3. 7 en 9 uur: Cosy Corner: Baby den Toonder 36 en 811.30; Concertge bouw: RJC. Toneel „Vriendenkring" met „Jutterskerst", 8 uur. stuurslid werd de heer J. Borgs; ge kozen tot bestuurslid de heer Dierikx en tot commissaris de heer Kauf- mann. Het bestuur deed opnieuw de toe zegging, dat getracht zal worden het aanbrengen van scheidingsmuurtjes gedaan te krijgen. De huidige toe stand der brandgangen eist inder daad een verbetering. „U.O.C." OP DE PLANKEN Woensdagavond gaf de ontspan- ningsclub „U.O.C." van de openbare u.l.o.-school te Vlissingen een ge slaagde uitvoering in het Concertge bouw. In aanwezigheid van het hoofd, de heer J. H. E. Wessels, de leraren, vele genodigden en belangstellenden zorgden de leden van „U.O.C." in een echt gezellige sfeer voor een avond vol vrolijkheid, waaruit bleek dat zij zich voor de voorbereidingen veel moeite hadden getroost. Na een vlot openingswoord van de voorzit ster, mej. Jenny de Roos en een kor te toelichting door de heer Wessels, startte de band „Amusemento" on- derl leiding van Joop Hejjt, met een klinkend openingsrepertoire, dat er dc stemming al direct goed in bracht. Het is ons onmogelijk alle nummers uit het uitgebreide programma te vermelden, maar een uitzondering dient te worden gemaakt voor het non-stop optreden van Joop Heijt, dat zeer in de smaak viel, voor de gymnastiek van de jongens en de meisjes onder leiding van de heer W. Menheer en voor het een-actertje „Spreekt met Jansenwaarin vooral de rollen van tante Bets en mijnheer Ten Brugge zeer verdien stelijk werden vertolkt. Een geslaag de avond, die met een geanimeerd bal werd besloten. BEGIN VAN BRAND. Donderdagmiddag werd de Vlis singse brandweer gealarmeerd voor een begin van brand in het Alham- bra-theater. Ter plaatse bleek, dat een bus wrijfwas had vlamgevat 'door- dat deze op een gasvlam te warmen was gezet. Het euvel, dat zon dei- noemenswaardige schade voor het gebouw afliep, was vanzelfsprekend spoedig verholpen. „DE STER VAN BETHLEHEM" Men verzoekt ons nog mede te de len, dat de hedenavond in het Schel dekwartier te geven opvoering van „De Ster van Bethlehem", door de classicale lekenspelgroep „Walche ren", gratis toegankelijk is. In de ad vertentie werd abusievelijk opgege ven, dat de toegangsprijs 1.- zou bedragen. Deze toegangsprijs geldt echter alleen voor de in Middelburg te geven opvoering. GEVONDEN VOORWERPEN. De commissaris van politie te Vlissin gen maakt bekend, dat in de periode van 10 tot en met 16 December 1952 de volgende voorwerpen als gevonden aan zijn bureau zijn gedeponeerd: wollen handschoen, blauwe alpinomuts, kinder wanten. grijze herenhoed, blauwe ball point, rozenkrans, Lïps-sleutel en een zwart hondje; en dat omtrent de volgen de gevonden voorwerpen adressen aan zijn bureau zijn te verkrijgen: diverse wanten en handschoenen, rood vulpot lood, sjaal, sleutelbos in etui, lederen etui met vulpen, vulpotlood en 2 stalen passers, speelgoedwinkeltje. 91 cent. ro zenkrans, 4 kleuren-potlood, snoer rode kralen, fletspompje, paars vulpotlood, zwarte parapluie, ceintuur van regen jas. 2-rijig parelsnoer en een zwarte vulpen. O.- en W,-Souburg S.G.P. STELT EIGEN CANDIDATEN. In haar laatst gehouden ledenver gadering besloot de Souburgse afde ling van de Staatkundig Gerefor meerde Partrj om voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen met ei gen candidaten uit te komen. Nog steeds geen herbouw Schoondijkse kleuterschool. De vereniging „Kleuterschool" te Schoondyke hield Woensdag een le denvergadering,' waarin de moeilijk heden, die in de voorgaande jaren werden ondervonden, nog eens ter sprake kwamen. Vooral de afwikke ling van de geleden oorlogsschade aan het voormalig schoolgebouw in de Dorpsstraat werd nogmaals bekeken en ook de moeilijkheden, welke ver bonden zijn aan de herbouw van een nieuwe school aan de Prinses Irene- straat. Een bouwplan is reeds 2Vs jaar geleden goedgekeurd en ook werd bouwvolume verkregen. Het werk kon echter niet worden gegund, omdaty men voor de financiering enkele dui^" zenden guldens tekort kwam en de vereniging inmiddels met .een publiek rechtelijk lichaam gelijkgesteld werd, zodat het ministerie van financiën de handen van de school aftrok. Uit de vergadering kwamen enkele voorstel len om het bouwfonds aan te vullen. De school, die zeker in een behoefte voorziet, is thans nog gehuisvest in het voormalige arbeiderslogeerkamp. Geschenk voor gemeente Souburg. Het gemeentebestuur van Vlissin gen ontving onlangs van mevrouw C. C. van Woelderen-Sprenger, uit de nalatenschap van de heer C. A. van Woelderen, oud-burgemeester van Vlissingen, een collectie gravures en foto's van gravures. Bij deze collec tie zyn ook enkele foto's welke be trekking hebben op Souburg. Me vrouw Van Woelderen verleende het gemeentebestuur van Vlissingen toe stemming om deze foto's aan de ge meente Souburg af te staan. B. en W. van Souburg stellen het zeer op prtfs deze foto's te mogen bezitten en stellen daarom de raad voor dit geschenk in dank te aanvaarden. Middelburg EEN KWART EEUW BIJ DE „VITRITE." De heer G. van Belzen werd ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar in dienst was van de N.V. De Vitrite Fabriek te Middelburg, in een bijeenkomst van directie, be drijfsleiding en enige medewerkers uit het bedryf gehuldigd. De direc teur, de heer B. A. Hessèlink, dank te hem voor zijn toegewijde arbeid en wenste hem, onder aanbieding van een couvert met inhoud, geluk met het jubileum. De heer P. Meliefste sprak na mens de personeelraad en bracht de felicitaties van alle collega's over. Hierna werd nog het woord gevoerd door de tegenwoordige chef van de jubilaris, de heer Vos, de oud-col lega, de heer Boogaard en de collega de heer J. Stroo, die namens het ad ministratief personeel, collega's en oud-collega's enkele geschenken overhandigde. Nadat de heer Van Belzen een dankwoord had gespro ken, bleef men nog enige tijd in ge zellige kring bijeen. Het jubileum werd verder in huiselijke kring ge vierd. AVIE WEET VAN WANTEN? Over het tijdvak van 11 tot en met 17 December 1952 werden tie volgende ge vonden voorwerpen in het bureau van politie te Middelburg gedeponeerd: ver schillende wanten en handschoenen, enke le sleutels, koperen armband met ronde schakels, sportriem, koperen servetring, zaklantaarn, nieuw houten handvat. Verder zijn aan hetzelfde bureau inlich ting te bekomen over de volgende door particulieren in bewaring gehouden voor werpen- zilveren armbantije, 1 pr. bi. wanj.es, huissleutel, étui mét pen cn potlood, geruit kindertasje, grijs kinder wantje. schakelarmband (doublé), bl. kin- derwant, witte handschoen, snoer witte parels, wit keeshondje. 1 p. grijze dames handschoenen. f 0.94 aan los geld, rood étui met potlood, een pen, 1 pakje lin nen, slede, speelgoed tol en pistool, étui inh. vulpen en passer grijze heren hand schoen, vulpen, tasje met inhoud, siga renaansteker, d'oublé schakelarmband, wollen sjaaltje, parapluie, linker hand schoen. STICHTING TOT EXPLOITATIE VAN TENNISBANEN. Te Middelburg werd Donderdag een vergadering gehouden om te ko men tot de oprichting van een stich ting tot exploitatie van de tennisba nen. De bijeenkomst werd gepresi deerd door de voorzitter van de M. L. T. C., Ir. G. Kraanen. Er werd een bestuur gekozen, dat bestaat uit de heren mr. J. L. Andreae, A. Drost, drs. J. K. de Jong, ir. G. Kraanen en L. H. B. Vroom. Voor het tennis banencomplex werd de naam „De Veste" gekozen. De stichtingsacte zal zo spoedig mogelijk de notaris passeren. Voorts werd een ontwerp voor de statuten goedgekeurd.. VAN TOT Bij een drijfjacht in de polders van de gemeente St. Pbiüpsland werden niet minder dan 76 hazen geschoten. Vermoedelijk zal nog deze week hei laatste schip suikerbieten uit Stavenisse naar de fabriek te Puttershoek worden vervoerd. In totaal werden van uit Sta venisse vertransporteerd 11.003 922 kg bleten. Hiervan gingen de volgende hoe veelheden naar onderstaande fabrieken Roosendaal 2.562.165 kg.. Dinteloord 1.783.506 kg., C.S.M 1.826.138 kg., Zeven bergen 2.508.756 kg., Puttershoek 2.323.357 kg. Te Sirjansland bracht een collecte ten bate van het oorlogsgravencomité f 15.25 op. Via de haven De Beldert te Dreischor werden tijdens de afgelopen bietencam pagne verscheept ca. 12'A millioen kg suikerbieten voor verschillende suiker fabrieken. Er werd ongeveer V* millioen kg. pulp aangevoerd. In aanwezigheid van de besturen der diverse plaatselijke verenigingen en de geestelijkheid gaf zuster Vemimmen in de buurtschap Heikant onder St. Jansteen voor 27 cursisten de eindles van een cur sus in kinderverzorging en -opvoeding. Bij het op 17 December gehouden examen werd het eenheidsdiploma E.H B.O. behaald door de dames S. P. de Bruijne, A. M. Scheffer—Bijleveld en C. v. d, Weele en de heren A. v. d. Ritter. J. Scheffer, M. Visser en G. de Waarde, allen uit Colijnsplaat. Teleurgesteld moesten vele kooplusti gen Woensdag uit het café van de heer Helmstrïjd te Oostkapelle, waar zij een openbare verkoping van huizen dachten bij te wonen, naar huis terugkeren. De notaris die de verkoping zou leiden haa op het laatste moment laten weten dat hij verhinderd was te verschijnen. Bruinisse in beroep bij de Kroon over onderwijsgelden. De raad van Bruinisse besloot in de laatst gehouden vergadering in be roep te gaan bij de Kroon tegen een beslissing van Ged. Staten. Dit colle ge heeft namelijk, in afwijking van een betreffend raadsbesluit, de ver goeding per leerling voor het jaar '52 inplaats van op f 23.67 vastgesteld op f 28.82, dit als gevolg van een beroep van het bestuur der Christelijke school op Ged. Staten. Bij de behandeling van de begroting 1953 was men algemeen van oordeel, dat de gemeente tengevolge van de wederopbouwuitgaven niet in staat is andere taken, zoals armenzorg, onder houd en verbetering van de Dorpsweg naar behoren te vervullen. De raad besloot in principe tot het bouwen van een ambtswoning voor de burgemeester. Aan het Groene Kruis werd grond beschikbaar gesteld voor de bouw van een wijkgebouw. Aanleg tweede sportveld in Aardenburg. Geen bijdragen meer voor brandweerdemonstraties Vermoedelijk zal te Aardenburg nog deze winter een begin worden fremaakt met de aanleg van een weede sportveld. De gemeenteraad heeft in de Donderdag onder voorzit terschap van burgemeester J. M. A. C. van Dongen gehouden vergadering een bedrag hiervoor uitgetrokken en van de Ned. Heide Mij. werd be richt ontvangen, dat met de uitvoe ring der werkzaamheden binnenkort begonnen kan worden. De D.U.W. zal S5 subsidie verlenen. Voorts werd 5000 uitgetrokken voor de verfraaiing van de Markt. Op voorstel van de heer A. I. Catsman besloot men geen bydra- gen meer te verlenen voor brand weerdemonstraties in Zeeuwsch- Vlaanderen, tenzij deze demonstra ties beurtelings in de verschillende gemeenten worden gehouden. Men achtte het onbillijk, dat zij reeds drie maal achtereen in Sluis waren ge houden. KERSTUITVOERING MIDDELBURGSE ZANGSCHOOL. Het Kerstfeest wierp Donderdag avond zijn schaduw vooruit in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg, waar rondom een grote kerst boom met tientallen brandende kaarsjes de meisjes en jongens van de Middelburgse Zangschool onder leiding van mevrouw E. Kuiler Puijpe en de heer Jan Kuiler zon gen en musiceerden, dat het een lust was. Ditmaal gaven zij geen openbare les. doch verzorgden een kerstmu ziekavond, die een aangename herin nering achter liet. De oude, bekende Kerstliederen klonken touehant roooi uit de kinderkeeltjes en het aardige was, dat de muzikale begeleiding ook door de jeugd geschiedde: met piano, violen en blokfluit. Een groepje oudere meisjes ver tolkte op keurige wijze een Sicili- aans, een oud-Nederlands en enke le oud-Duitse en oud-Franse kerst liederen en een jeugdig trio gaf op piano, viool en cello een goede uit voering van „Ons is een Kind ge boren", een compositie van Jan Kuiler. De blokfuiten kreeg men nog eens apart te horen in een her derslied. Aan het slot zong de complete zangschool, een afdeling van „Uit het VolkVoor het Volk" en voor Middelburg een mooi bezit, het Stil le Nacht. Een staande door de toe hoorders gebrachte ovatie was hier voor de beloning. Op verzoek van de voorzitter van „Uit het Volk", de heer L. A. Schenk, werd dit slotnum mer herhaald, waarbij allen in de zaal meezongen. Onêetüijtaan cU top PRIJS VOOR PARTICULIEREN 6.50 PER lil LITER „BIKINI" TIENGEMETEN. Opruiming voederbieten- kuilen vóór 1 April nodig. De vergelingsziekte by de suikerble ten breidt zich steeds verder uit en geelt dan ook aanleiding tot onge rustheid: dit jaar loopt de schade In de millioenen guldens. Tijdens een voorlichtingsbijeenkomst te Middel burg heeft de rijkslandbouvvconsulent ir. C. W. C. van Beekom, Donderdag morgen een groot aantal belangheb benden medegedeeld, dat er eigenlek maar één probaat middel bestaat om de hoosdoener, die het kwaad sticht, de bladluis, zoveel mogelijk de wind uit de zc"r~~' van de April. Ir. van Beekom noemde enkele veelzeggende cijfers. Het percentage vergelingsziekte in Zuid-West-Neder- land bedroeg in 1948 gemiddeld 10.9, in 1949: 13.6, vorig jaar 28.1 en dit jaar reeds 36.2. Het virus wordt overgebracht door de bladluis, maar f;ebleken is, dat, naarmate de in- ectie later geschiedt, de schade min der omvangrijk is. Deze schade be- •agt v wekelijks 4 Het gaat er om de cyclus virus luis gewas vi rus luis te doorbreken, waarbij men natuurlijk nooit de illusie mag koesteren, dat de vergelingsziekte geheel uit de wereld kan worden ge holpen. Daarvoor is het aantal be smettingsbronnen te talrijk. De kwaadaardigste besmettings bron is echter de voederbietenkuil. Bij wijze van experiment heeft men het eilandje Tiengemeten, waarop FILMS IN ZEEL AND Twee probleemfilms. De culturele filmvoorstellingen in Middelburg en Vlissingen brachten Donderdag twee probleemfilms, waar voor veel waardering kon worden op gebracht. Het brandende vraagstuk, een Deens werk, behandelde een teer onderwerp, de abortus, op een volko men aanvaardbare, eerlijke en boeien de wijze, zonder dat de kracht werd gezocht in sensatie. Deze film, die ook goed gespeeld werd, maakte nu en dan haast een documentaire indruk (Electro, Middelburg). Amerika maakte de opzienbarende film over rassenhaat. Kruisverhoor, een voor dat 'land haast ongewoon moedige rol prent, fel, spannend en filmisch tot in de puntjes verzorgd. (Alhambra, Vlissingen.) cc» &©fe«!©p 9 Zondag 21 December a.s, wordt in Luik een internationaal accordeon-con cours gehouden. 9 De Franse Nationale Vergadering heeft bepaald, dat jonge Amerikanen, die een jaar of langer in Frankrijk wonen verplicht zijn zich voor dienstneming in het Franse leger te melden, waar zij 18 maanden onder de wapenen zullen wor den gehouden. Het wetsontwerp, dat door een der afgevaardigden als een „vergeldingsmaatregel" werd beschre ven. is met handopsteken aangenomen Men doet nameiyk In de U.S.A. precies hetzelfde met buitenlanders. Q In het Argentijnse Congres heelt de afgevaardigde van de radicale oppositie i party Ravignani verklaard, dat de Oos tenrijkse atoomgeleerde professor Rich ter van het eiland Huemul. waar de Ar gentijnse regering atoomonderzoek laat verrichten, is gebannen Hij voegde er aan toe: „Het leger heeft dit gedaan 9 De bisschop van de Oud-Katholieke kerk tn Duitsland. Johannes J. Demmel. zal begin komend jaar een visitatie-reis tioor de Sowjet-Russlsche zóne maken, waar de kerk een tienduizendtal gelovi gen telt. Naar de „Paris Presse" meldde, heeft de vergiftigde baby-talkpoeder opnieuw vier slachtoffers geëist. In totaai werden zeventien nieuwe vergiftigingsgevallen aangegeven. 9 De Haagse politie heeft de BG-jarlge vrouw E. J. C. V. gearresteerd die, blijk baar in de loop van enige jaren, vijfhon derd „pocket-books" uit winkels heeft ontvreemd. 0 De Russische commandant van Kloster- neuburg, bij Weenen. heeft de districts inspecteur van het onderwijs meegedeela. dat alle schoolkinderen op straat Russi sche officieren moeten groeten.De onder wijzers willen hieraan niet meewerken 9 In het orgaan „Heemafpost" deelt de directie van de N.V Heemaf te Hengelo mee. dat in December 1952 een orde? werd ontvangen op 100 diesel-electrlsche loco motieven. uit te voeren in samenwerking met N.V. Gebrs Stork te Hengelo en N.V Allan en Co. te Rotterdam. De order werd gegeven door de Neder). Spoorwegen. De krijgsraad te velde West in 'a Gra- venhage veroordeelde de 20-jarige H. K tot 2)b jaar gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst, omdat hij ge weigerd had de militaire uniform aan te trekken. 9 De Heerlense politie is er in geslaagd een grote diefstal op te helderen, welke in de nacht van 13 op 14 September 1051 werd gepleegd in het magazijn van een textielgrossier te Heerlen. Deze diefstal had betrekking op 1315 paar nylonkousen ter waaide van in totaal ongeveer 6000 9 De N.C.R.V heeft haar 300.000ste wer kend-lid ingeschreven Daarmee heeft de ze omroepvereniging haar ledental se dert 1946 verdrievoudigd. HANDBAL MARATHON-DAMES ZONDAG KAMPIOEN In de Zuidelijke 2e klasse zijn De Zeeuwen-dames te east bij Hellas 2, dat blij mag zijn als het een over winning kan behalen De dames van Marathon hebben nog 2 punten no dig voor het kampioenschap en tul len deze op E.M-M. wel weten te ver overen. Bij de heren zal E.M.M. in Goes tegen Tonido het onderspit moeten delven. In de le klasse van de afd. Zee land ontvangen de dames van Mara thon 2 hun stadgenoten van Walche ren, dat de beste papieren heeft. De plaatselijke ontmoeting tussen' de neren van Hellas 3 en Volharding zaï wel in het voordeel van Volharding eind'gen. Bjj de meisjes komen Marathon en Walcheren tegen elkaar in het veld. waarbij de thuisclub in staat is beide puntjes te behouden. De Zeeuwen- meisjes gaan op bezoek bij Hellas en zullen de overwinning wel in Goes moeten laten. HOCKEY Middelburg weer aan de kop Daar de andere vastgestelde wed strijden Zondag 1.1 afgekeurd werden, haalden de Cadetten en Middelburg de achterstand een weinig in. Door de overwinning van de Middelburgers, ziet de stand er thans als volgt uit: 6 5 0 1 23— 7 10 7 4 2 1 20— 8 10 6 3 3 0 15— 9 9 7 2 2 3 10—13 6 4 2 0 2 6— 7 4 5 0 4 1 8— 9 4 7 1 1 5 6—26 3 6 0 2 4: 6—15 2 Middelburg I Waranda I Liberty 1 D.E S. I Cadetten I Push II Breda H Forward n zich slechts tien bedrijven bevinden, kuilvrij gemaakt. Toen bleek op dit „Bikini van de vergelingsziekte" wel duidelijk, waar de meeste besmette luizen vandaan komen. Flakkee bleef voor het eiland echter nog een be smettingsbron (zo goed als sommi ge delen van Zeeuwsch-Vlaanderen besmet worden door „Benelux-lui- zen" uit België), aangezien het on gedierte zich door de wind laat meevoeren. In verband daarmee wer den ook op Flakkee proeven geno men, die het kwaad van de voeder- bietenkuilen glashelder aantoonden. Opruiming hiervan vóór 1 April achtte ir. Van Beekom dan ook een dwingende eis, al levert dit in de practijk moeilijkheden op. De land bouwers kunnen echter de overblij vende voederbieten hakselen en in een kuil brengen, zoals ook gemaakt wordt door gestoomde aardappelen. Men kan het vee ook dergelijke aard appelen, gedroogde pulp of natte kuilpulp voederen. Er bestaan dus wel uitwijkmogelijkheden. Spreker deed tenslotte een beroep op alle boeren om hun medewerking te ver lenen. De hoofdassistent van het vee teelt consulentschap, de heer C. den Engelsen, verstrekte nog een aantal voedertechnische adviezen. De bijeen komst, welke gehouden werd in het Ned. Koffiehuis, was georganiseerd door de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting op Walcheren. Jongens in Soerabaia ontvoerden journalisten. Een vijftigtal knapen heeft in Soe- rabaja hoofdredacteur en de plaats vervangend hoofdredacteur van het dagblad „Peramaian" ontvoerd. Latev op de dag kwamen beiden weer vrij. In het redactiekantoor verscheurden de jongens vrijwel alle papieren. De aanleiding voor de inval vormde een hoofdartikel, waarin critiek werd ge leverd op het gebeurde bij de Maiang Post waar eveneens jeugdige perso nen een ravage in de redactielokalen hadden aangericht. In Medan zijn de leerlingen van de kweekschool in staking gegaan, om dat hun eis om de directeur van de school over te plaatsen, niet is inge willigd. Schrijver W. F. Hermans opnieuw vrijgesproken. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de Nederlandse schrijver W. F. Hermans, die, naar men zich zal her inneren. ervan beschuldigd werd zich over het rooms-katholieke volksdeel van ons land in zijn roman „Ik heb altijd gelijk" op beledigende wijze te hebben uitgelaten. Het Gerechtshof kon zich vereni- fen met het vonnis van de recht- ank, zodat de schrijver opnieuw is vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Ook de procureur-generaal eiste veertien dagen geleden vrij spraak. BOKSFN „Sugar" Ray trek! zich terug De wereldkampioen in het midden- fewicht, „Sugar" Ray Robinson, eeft te New York officieel verklaard dat hjj zich uit de bokssport terug trekt. Randolph Turpin geel! halfzwaargëwicht-titei prijs. Randolph Turpin, Brits kampioen middengewicht en halfzwaargewicht, heeft afstand gedaan van de titei in het half zwaargewicht- De Britse boksbond had hem voor de keus ge steld, welke van de twee titels hjj wilde behouden, aangezien de regle menten niet toestaan, dat een bokser kampioen van Gr. Brittannië is in twee gewichtsklassen. Turpin heeft echter zyn titel van kampioen van het Empire in het halfzwaargewicht niet opgegeven. Archie Moore wereldkampioen halfzwaargewicht. In een partij over 15 ronden, om ikarapiO' gewo.uicu v cu Joey Maxim. Het llau^wdai- gewicht, heeft Archie Moore op pun ten gewonnen van de titelhouder Joey Maxim. Het gevecht werd bij gewoond door 13.000 toeschouwers. GYMNASTIEK KRING WEDSTRIJDEN TE VLISSINGEN. Zaterdag a.s. worden in de gym nastiekzaal van de school aan de'Bo- nedijkestraat te Vlissingen zaahved- Ktrrlrien p*aLi m 1rl on nïfo- o e r.- j--- V lyiT viiaauigeu zaajwea- strriden gehouden, uitgeschreven door de kring Zeeland van het Chr. Gym nastiek verbond. Hieraan wordt deel- iaouc.i»ci wiiu. nieraan worat deel genomen door „Oranje Nassau" te Vlissingen. O.KJL te Goes, „Voor waarts te Axel, „Genie" uit Bergen op Zoom. De wedstrijden een vierkamp worden uitgevoerd in drie graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3