PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Kremlin krijgt geen kans tweedracht te zaaien in de vrije wereld Juli 1953 wordt feestmaand voor Middelburg Kantlijn DE NIEUWE WATERWEG WORDT BEVEILIGD MET RADAR BURGEMEESTER VAN BEERTA IN RAADSZAAL VASTGEHOUDEN BEY VAN TUNIS MOET NU KIEZEN OF DELEN 195e Jaargang-No. 299 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer' Adj W de Pagter Hoofdred. G Ballintijn PI verv.: W Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5 45 p kw fr. p p 1 5-70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 Dec. 1952 ADVERTENTIEPRIJS Ct per mm Minimum p advertentie t 3 Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties ma* 8 regela) van 1—5 regels t l - tedere regel meer 20 cent ..Brieven of adre» Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 3593O0 P Z C. Middelburg. Bur. Vlisslngen Walstr 58—60. telef. 2355 4 lijnen (bg-g l of 2160i Middelburg, Markt 51. telef 3341 Goes, Lange Vorststraat 63 telef 2475 (b g g 2228i Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16 Terneuzen. Brouwerijstr 2 Zlerlkzee N Bogerdstr C' l'.u tcict_26. SLOTZITTING VAN ATLANTISCHE RAAD. Ridgway moet het met minder millioenen stellen Gevoel van saamhorigheid is groeiende. Het voorstel van generaal Ridgway om anderhalf milliard gulden be- schikbaar te stellen voor de aanleg van 35 nieuwe vliegvelden en militaire installatios, is Donderdag op de slotzitting van de Atlantische Raad ver worpen. De Raad ging accoord met een bedrag van ongeveer 800 millioen gulden. Ridgway heeft tegen deze vermindering ernstig bezwaar gemaakt. Hy verklaarde dat het thans toegekende bedrag ontoereikend was, om het militaire bouwprogramma voor 1953, zoals hem dat was voorgelegd, te doen uitvoeren. Van niet officiële zijde wordt ver nomen, dat de Verenigde Staten on geveer 40 pet. van de kosten van het militaire N.A.V.O.-programma over 1953 op zich zullen nemen, Frankryk 13 pet. en Groot-Brittannië iets min der dan Frankrijk, Nederland en België hebben er mede ingestemd on geveer 6 pet. der kosten te dragen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson, heeft op een Donderdag te Parijs gehouden persconferentie een krachtig pleidooi gehouden voor de bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag door de zes be trokken staten. Acheson was van me ning, dat de Atlantische verbondenen hun weermacht in sneller tempo moeten opbouwen. Na het beëindigen van de N.A.V.O.- raad te Parijs werd een uitvoerig slotcommuniqué uitgegeven. Hierin wordt geconstateerd, dat de voor 1952 vastgelegde militaire doe len voor het opbouwen van een geza menlijke weermacht, bestaande uit 50 divisies en 4000 oorlogsvliegtuigen, in hoofdzaak zijn verwezenlijkt. „De samenwerking der 14 N.A.V. O.-landen, die steeds meer succes op levert, is een duidelyk bewijs van het mislukken der openlijk verkondigde bedoelingen van het Kremlin, om tweedracht in de vrije wereld te zaai en", aldus het communiqué. Zowel generaal Ridgway als admi raal McCormick hebben verklaard him taken slechts te kunnen versnel len, indien voort wordt gegaan met De proefstemmingen in Delft en Bolsward hebben aangetoond, dat de kiesgerechtigden daar met grote meerderheid voor een Verenigd Europa zijn. En omdat Delft en Bolsward bij normale ver kiezingen practisch het stemmen- beeld vertoonden, dat geheel Neder land vertoont, mag men op grond van deze uitslag aannemen, dat ge heel Nederland voor een Verenigd Europa is en er met vreugde deel van zal zijn. Hier en daar verwondert men zich over deze enorme meerderheid. Want wat betekent een Verenigd Europa niet al Het prijsgeven van eigen zelfstandigheid. Het brengen van wellicht zware offers ten bate van de belangen van het Europese geheel. Het erin berusten, dat het vele, wat in Nederland toch altijd nog beter is dan daarbuiten, verloren zal gaan. Men zal zich in Nederland in een Verenigd Europa moeten aanpassen ook bij wat minder prettig of goed is. Niettemin: een Verenigd Europa! Men kan deze gezindheid herlei den tot een zeer eenvoudig ver langen. De West Europese mens heeft ge noeg van de oorlog. Hij koestert wel licht terecht de illusie, dat als er maar eenmaal een Verenigd Europa is, de oorlog uit de Europese wereld verdwenen zal zijn. Hij houdt zijn hart vast voor het onverstand der politici, die op een kwade dag het op nieuw met elkaar dusdanig oneens kunnen worden, dat er een gewapeyd conflict door ontstaat, dat de politici weliswaar overleven zullen, maar millioenen doodgewone burgermen sen niet. Dat benauwt die millioenen doodgewone mensen. En daarom hunkeren zy naar een Verenigd Eu ropa. En inderdaad: in de West Europe se gemeenschap zal dan de oorlog voortaan practisch tot de onmoge lijkheden behoren. Jammer daarom, dat met Rusland en zijn Oost- en Midden- en Zuid- Oost-Europese satelliet-staten over zulk een Verenigd Europa niet te praten valt. En dat er buiten Eu ropa zoiets bestaat als een Ontwa kend Azië en een Ontwakend Afrika, waar men een minder gezegend le ven leidt, dan in Europa en Amerika en bereid is te strijden en te sterven voor een betere toekomst. Ook een Verenigd Europa zal daarom zeer ernstig rekening moeten houden met de mogelijkheid van nieuwe oorlogen en er voor toebereid moeten zijn. Zelfs de Verenigde Naties hebben niet kunnen voorkomen, dat ook na de tweede Wereldoorlog in al te veel gevallen het recht van de sterkste de zegepalm wegdraagt en het recht van de zwakke eenvoudig gekraakt wordt. Delft en Bolsward zullen dus geen Wonder bewerkstelligen. Men over schatte de betekenis van deze proef stemmingen niet. Maar zij zijn niettemin een belang wekkend symptoom. Een verheu gend symptoom zelfs. Want, niet waar: een gegarandeerde West Eu ropese vrede is toch weer een stap vooruit en wie weet, wat er in de toekomst elders nog bereikt wordt... de uitbreiding van militaire eenheden. De Raad heeft hieruit de conclusie getrokken, dat er geen verslapping mag intrpden in de opbouw der At lantische weermacht. De Atlantische Raad bevestigt in het slotcommuniqué opnieuw dat het doel van het Atlantische bondgenoot schap is: verdediging, vrede en vei ligheid. Hij is vastbesloten tot een nog hechtere samenwerking te ko men. De Atlantische mogendheden zullen haar gemeenschappelijke erf deel: vrijheid, ook tezamen hebben te verdedigen". De Raad constateert met voldoe ning dat er een steeds groter gevoel van saamhorigheid komt tussen de volken der Atlantische gemeenschap. Inbraak in B.B.A.-kantoor te Bergen op Zoom. BUIT RUIM f 20.000. Gisternacht is Ingebroken in het kantoor van de B.B.A. te Bergen op Zoom. Uit de brandkast blijkt een be drag van 20 a 22 doizend gulden te zyn verdwenen. De inbraak werd ontdekt door een bediende, die onmiddellijk de boven het kantoor wonende rayonchef waarschuwde. Daar er juist vrij veel quitanties waren geïnd, kon de buit van de dief betrekkelijk groot zijn. Kersttoespraak van de Koningin Op de Eerste Kerstdag zal H.M. de Koningin via de radio een kerstbood schap richten tot het Nederlandse volk. 's Middags om twaalf uur zal deze toespraak over beide zenders worden uitgezonden in een nationaal Op oude dag in één slag rijk. Prijswinnaar schonk 10 mille weg. In Rotterdam heeft een 70-jarige gepensionneerde op een lot uit de Staatsloterij de ton getrokken, dat wil dan zeggen de 85.000 gulden, die van de ton overblijven. De 70-jarige had altijd veel belang stelling gehad voor een bepaalde in stelling op onderwijsgebied en jeugd werk. Direct nadat hij het geld had geïnd, stapte hij naar die in,stelling en stond een bedrag van f 10.000.af., precies het tekort, waarmee de. instel ling worstelde!! EEN NEDERLANDS ONTWERP. Het Raplot-systeem. De modernste radar-installatie naar Nederlands ontwerp zal binnen afzienbare tyd de Nieuwe Waterweg beveiligen, aldus meldt het A.N.P. Zeven posten, te weten Hoek van Holland, op de Zuidelyke oever (Ro zenburg), bij Maassluis, bij de eerste Ex-militairen mogen (nog) in. Pernis, bij de Sluisjes dijk (Waalha- ll ven) en by het Park zullen verryzen. Indonesië blijven. In opdracht van de minister van justitie heeft de immigratiedienst in Djakarta alle immigratiekantoren in Indonesië telegrafisch geïnstrueerd alle aan voormalige K.L.- en KNIL-mi- litairen gedane aanzeggingen om het land te verlaten, voorlopig te laten rusten, in afwachting van nadere be slissingen van hoger hand. en by het Park zullen verryzen. Het rijk is met de Rotterdamse plan nen accoord gegaan. De ontwerper van het systeem, het Ned. Radar proefstation te Noordvvyk, zal de ge meente Rotterdam ook verder als adviseur ten dienste staan. Het zal zo zyn, dat waarschijnlijk in het begin van 1953 met het werk begonnen wordt op basis van een principebesluit dat de Rotterdamse EEN COMMUNISTENREL. Ogenblikkelijke betaling van extra-steungeld geëist In de gemeenteraad van Beerta is Woensdag een bespreking gehouden, waarbij de communisten eisten dat de steunuitkeringen zouden worden ver hoogd. Na een langdurige discussie zegde de voorzitter toe, dat hy de zaak zou onderzoeken en hy garandeerde dat de hoogste uitkeringen zouden plaats hebben. Dat was blykbaar niet bevredigend, want na de afloop van de vergadering is het tot een relletje gekomen. Op de publieke tribune had zich een aantal mannen en vrouwen ver zameld. Toen na de sluiting van de vergadering de burgemeester, de heer C. P. van Essen, de zaal wilde verla ten, werd hem dit belet. Een groot aantal mannen en vrouwen stelde zich op voor de enige toegangsdeur en verhinderde hem heen te gaan. De burgemeester kwam tussen een schreeuwende menigte te staan, die geleid werd door de communist J. S. uit Finsterwolde. Men maakte ver schillende eisen kenbaar, als directe betaling van geld en eventueel voor ziening met dekens en brandstof. Na geruime tijd werd aan de burge meester medegedeeld, dat voor een viertal personen, die zich in moeilijke omstandigheden bevonden, ogenblik kelijke uitkeringen werden geëist. De burgemeester zeide, dat hy niet onder dwang wilde handelen, maar dat hij Valse munter aangehouden Tekenaar maakte biljetten aan de lopende band. De douanerecherchedienst van de Amsterdamse politie heeft een 44-ja rige tekenaar gearresteerd, die be kend heeft een groot aantal, door het gehele land verspreide muntbiljetten van een rijksdaalder te hebben nage maakt. Hij wordt er bovendien van verdacht enige jaren geleden ook bil jetten van tien gulden te hebben ver valst. In zijn woning in de Helmerstraat vond de politie een volledige instal latie voor het maken van valse munt biljetten. De man beweert geheel al leen te hebben gewerkt. Hoeveel val se biljetten hij in omloop heeft ge bracht, kan hij niet vertellen. Nederlandse piloot kwam in Amerika om het leven. De 21-jarige Nederlandse tijdelijke reserve korporaal-vlieger P. J. E. Peters is by een botsing van twee Harvard-lesvliegtuigen in de Verenig de Staten om het leven gekomen, evenals zijn instructeur. Korporaal Peters was afkomstig uit Steijl, gemeente Tegelen en. onge huwd. bereid was de volgende morgen aan personen, die daaraan beslist behoef te hadden, een voorschot te geven. Nadat een van de communistische raadsleden nog met de menigte op de tribune onderhandeld had, verlieten de mensen de tribune en konden de burgemeester en de raadsleden huis waarts gaan. x*aad aan het begin van het lopende jaar nam. De uitvoering zal worden versneld, mede omdat een te groot aantal ongevallen is geconstateerd met schepen, die op eigen radar bin nenvaren, De scheepsradar is op open water voldoende, doch op druk bevaren trajecten niet volledig betrouwbaar. Het is dus van het grootste belang, dat daar de „walloods" de gehele vaarweg kan overzien, speciaal by mist en duisternis en aan zijn colle ga's aan boord der schepen aanwij zingen kan geven. De radar-installatie langs de Nieu we Waterweg zal volgens het „Raplot"-systeem worden gebouwd. Bij dit systeem kan men snel de af stand tussen twee onafhankelijke punten tot op enige nieters nauw keurig aflezen. De metingen zijn dus niet afhankelijk van het punt, waar op de radarpost staat, al zullen zij in het gezichtsveld van de post moeten liggen. Proefnemingen hebben in de loop .n het jaar aangetoond, dat dit systeem de grootst mogelijke mate van veiligheid biedt. Op -het ogenblik worden de bestekken gemaakt, op welke basis de industrie de installa tie zal kunnen gaan leveren. Boekhouder zou 20 000 verduisterd hebben De recherche te Deventer heeft de 26-jarige ongehuwde boekhouder R. uit Deventer gearresteerd, verdacht van fraude bij de firma Van H. te Deventer. Deze firma meent, dat de boekhouder, door in de boeken te knoeien, 20.000 moet hebben ver duisterd. De gearresteerde boekhouder heeft volgens de politie, inmiddels bekend, dat hij in een tijdsbestek van drie jaren zich op bedoelde wijze 5000 heeft toegeëigend. De boekhouder was gedurende vier jaren bij bedoel de firma werkzaam. Na verder on derzoek door de politie naar het nog vermiste bedrag, zal de man aan de justitie te Zutphen worden overge leverd. Millioenen families over de gehele wereld bereiden zich voor op de viering van het Kerstfeest. Ook in de keuken van het paleis van de Zweedse Koninklijke Familie wordt „koortsachtig" gewerkt om aüe versnaperingen op tjjd klaar te krijgen. Onze fotograaf snapte de Zweedse Kroonprins Carl-Gustaf en zyn zuster Prinses Christina op weg naar de oven, met bakplaten speculaas. PARIJS ZOND EEN BOODSCHAP Intussen heeft hij al minstens één decreet getekend. De Franse regering heeft besloten aan de Bey van Tunis een boodschap te zenden, waarin hy, volgens met- officiële berichten, voor de keuze wordt gesteld de Franse hervor mingsplannen af te kondigen en som mige van zijn huidige adviseurs te ontslaan óf het risico te nemen zelf te worden afgezet. Volgens Reuter is niet bekend, welke termyn men de Bey in Parys heeft gesteld, maar men meent, dat Pinay de kwestie geregeld wil zien voor het parlement Maandag bijeen komt om over de twee vertrouwens- moties te stemmen. Intussen heeft de Bey Donderdag onverwacht toch nog zijn zegel ge hecht aan een van de decreten, die hij eerder deze week geweigerd had te tekenen. Het decreet voorziet in speciale voordelen voor de aanstel ling van gewezen Tunesische militai ren in bestuursfuncties. In kringen van het paleis van de Bey meende men. dat de Bey „als een gebaar van De gehele stad zal 's avonds baden in licht Planten en dieren op de Vismarkt Feestterrein in het hart van de stad. Toen bekend werd, dat de Zeeuwse Tentoonstelling 1953, welke gehou den zou worden ter gelegenheid van het 850 jarig bestaan van Middel burg, vermoedelijk niet zou doorgaan, hebben onmiddellijk een aantal par ticulieren in de Zeeuwse hoofdstad de koppen bij elkaar gestoken om te trachten, in de plaats van deze tentoonstelling andere voor Middelburg at tractieve evenementen te arrangeren. De voltooiing van Middelburg werd hieraan ten grondslag "gelegd. Tot hun grote voldoening vonden zij instem ming by velen, onder meer bij het Gemeentebestuur, by de handeldrijvende en industriële middenstand en bij particulieren. Dankbaar besloot men gebruik te maken van het feit, dat door de Stichting Nieuw Walcheren in verre staat van voorbereiding verkerende plannen waren gemaakt om op nationaal niveau het gereedkomen van herstel en wederopbouw op Wal cheren te.herdenken. Hier deed zich Immers een uitstekende gelegenheid voor om bij deze herdenking „in te haken" en onmiddellijk daarop aanslui tend een reeks van festiviteiten te organiseren, welke Middelburg van 29 Juni t/m 1 Augustus 1958 in het middelpunt der toeristische belangstel ling zullen plaatsen. Er werd contact gezocht met de Stichting Nieuw Walcheren, tenein de te voorkomen dat men dingen zou ondernemen, die elkander zouden doubleren, of op belangrijke onderde len elkanders programma zouden kunnen schaden. Op initiatief van de burgemeester van- Middelburg werd een contactcommissie gevormd welke er in geslaagd is uitstekende resul taten te bereiken. Hierbij werd ook de Koninklijke Vereniging „Uit het Volk, voor het Volk" betrokken. Daarna is overgegaan tot de vor ming van de stichting „Herrezen Middelburg", waarin een aantal voor aanstaande Middelburgers zitting heeft genomen. Tevens werd een aan tal commissies gevormd, welke zich belasten met de voorbereiding van de verschillende onderdelen van het programma. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, verklaarde zich bereid het beheerschap te aanvaarden, de bur gemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein het ere-voorzitterschap. Wat de propaganda betreft werd Beroep op de middenstand. De stichting „Herrezen Middel burg" doet een dringend be roep op de Middenstand om toch vooral in te tekenen op het garantiefonds. Wat onder nomen wordt geschiedt ten ba te van de middenstand. Deze zal er de goede vruchten van plukken. Als de Middenstand afzijdig blijft, blijft ook de steun van anderen uit en komt alles op losse schroeven! besloten deze zoveel mogelijk ge meenschappelijk met de Stichting Nieuw Walcheren te voeren. Omtrent hetgeen er in de maand Juli van 1953 geschieden zal, kan thans het navolgende reeds worden medegedeeld. EEN AANTREKKELIJK PROGRAMMA De Stichting .Herrezen Middel burg" heeft op zich genomen gedu rende de gehele maand Juli te zor gen voor een feestelyke en artistieke verlichting van geheel Middelburg. Hiervoor is reeds een grootscheeps en een praotisch en financieel uitvoer baar plan ontworpen, dat als de voor tekenen niet bedriegen inderdaad zal worden uitgevoerd. Als men zich re kenschap geeft van het feit, dat Gent en Brugge in het nabije Vlaanderen jaarlijks door hun illuminaties dui zenden toeristen trekken, mag wor den aangenomen, dat door deze ver lichting van Middelburg Walcheren een zeer grote attractie zal hebben voor wie hun vacantiereïzen uitstip pelen. (Vervolg op pag. 2). verzoening" ook andere decreten ge tekend zou kunnen hebben. Een na dere bevestiging hiervan kon even wel niet verkregen worden. Generaal Tahar Maoei, de chef van het protocol aan het hof van de Bey van Tunis, heeft Woensdagavond een nota van de Bey bij de Franse resi dentie ingediend. In deze nota wordt geprotesteerd tegen de door de Hau- teclocque afgelegde verklaring, dat de Bey beloofd had een deel van de Franse hervormingsvoorstellen te on dertekenen. De Bey verklaart in de nota alleen toegezegd te hebben, dat hij de voorstellen zou bestuderen. VERZETSSTRIJDERS. Troepen van het Franse Sahara- corps patrouilleren langs de grens tussen Tunis en Libye om groepen verzetsstrijders, die Tunis zouden willen binnendringen, op te vangen. Ook eenheden van de Franse vloot zyn waakzaam met het oog op eventuele landingspogingen. Onge veer 60 fanatieke nationalisten, van wie enigen door de politie worden gezocht, hebben enige maanden ge leden in Libye een „generale staf' gevormd. RESOLUTIES DER VER. NATIES. De politieke commissie der Ver. Naties heeft haar debat over de Ma rokkaanse kwestie afgesloten met het aannemen van een resolutie, waarin wordt aangedrongen op spoe dige onderhandelingen tussen Frank rijk en Marokko met het doel zelfbe- stuur te verlenen aan dit protecto raat. De landen, die tegen aeze door de Latijns-Amerikaanse staten inee- diende resolutie stemden, waren Ne derland, België, de Ver. Staten, Zuid- Afrika en Luxemburg. Voortaan visum nodig voor reizen naar Indonesië. Naar wij vernemen is door de Indo nesische immigratiedienst met ingang van 15 December jJ. voor net reizen naar Indonesië, ook voor Nederlan ders, een visum verplicht gesteld. Tot voor deze datum was de immigratie van Nederlanders in Indonesië "gere geld volgens de „oproep-procedure", waarbij voor een reis naar Indone sië een door de immigratiedienst in Djakarta vast te stellen „oproepnum- mer" voldoende was. Bij deze proce dure was het mogelijk, dat de werk gevers een groot deel der formaliteiten voor de werknemers vervulden, het geen thans niet meer kan. DE VERWACHT: REGEN OF SNEEUW. Aanvankelijk hier en daar mist en op de meeste plaatsen lichte vorst. Tot matig of krachtig toenemende ngen. Zwaar wind uit Zuidelijke r bewolkt met regen of sneeuw. Zelfde middagtemperaturen als gisteren of iets lagere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1