citroenjenever WENNEKER NIEUWS UIT ZEELAND Zwin Zijpe ZUID-BEVELAND VOOR MILUOENEN SCHADE DOOR DE VERGELINGSZIEKTE n: WISSEL BEVELANDEN VRIJDAG 19 DECEMBER 1952 PROV INC1 ALE ZEEUWSE COURANT Propaganda-uitgave Prov. Zeeuwse V.V.V. FINANCIËLE STEUN DER PROVINCIE GEVRAAGD. Het bestuur der Provinciale Zeeuw se Vereniging voor Vreemdelingen verkeer heeft het provinciaal be stuur om een bijdrage van 2000 gevraagd in de kosten van een grote propaganda-uitgave over Zeeland. De A.N.V.V. zal voor dit doel een som van 4000 beschikbaar stellen, mits de oplage van de publicatie in het buitenland wordt verspreid en zo groot is, dat de verstrekking een aantal jaren kan duren, terwijl voorts de voorwaarde is gesteld, dat van de zijde der provinciale vereni ging zo mogelijk een zelfde bedrag ter beschikking moet komen. Zij bezit echter niet de middelen om ook maar .enige bijdrage van be lang in dit project te kunnen leveren en heeft daarom de hulp van de pro vincie ingeroepen. Hoezeer Gedeputeerde Staten het betreuren, dat de meeste inkomsten van de vereniging, met name de bijdragen van derden, onvoldoende z\jn, menen zij toch, dat bij de be wuste uitgave een dusdanig provinci aal belang is betrokken, dat het op de weg van de provincie ligt, zich hiervoor te interesseren, dit te meer, waar het hier een financiële mede werking betreft, die slechts éénmaal behoeft te worden verleend. Wel stelt het college zich op het standpunt, dat de provincie in deze uitgave enige zeggenschap behoort te hebben en dat ook tot het doel van de uit gave behoort om voor zover moge lijk op het uit toeristisch oogpunt attractief karakter van minder be kende gedeelten der provincie te wij zen. G. S. stellen de Provinciale Sta ten voor, voor eenmaal een subsidie te verlenen van 2000, mits de A. N. V. V. een bijdrage van 4000 ver strekt en met Ged. Staten over de uitgave overleg wordt gepleegd. Goes KERSTAVOND NED. CHR. VROUWENBOND. De Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Goes hield in „de Prins van Oranje" een druk bezochte Kerstavond. Honderdtachtig vrouwen vierden hier in eenvoud het Kerstfeest met zang en declamatie en het luisteren naar de bigde boodschap, leder had deel aan deze kerstavond, waarop Frank Kousemaker met heldere jon gensstem het „Stille Nacht" zong. Met deze Kerstavond beëindigde deze afdeling een goed jaar. VERGADERING CHR. BESTURENBOND Woensdagavond kwam de Chr. Be sturenbond in „De Prins van Oranje" te Goes in vergadexing bijeen. Na een kort openingswoord van de twee de voorzitter, de heer K van Rijs wijk, werd tot bestuurslid gekozen de heer J. de Boot van de afdeling Kloetinge Besloten werd op de a.s. jaarver gadering een film te vertonen en ge tracht zal worden een toneelstuk op te voeren. Na deze huishoudelijke za ken werd het woord gevoerd dooi' de heer Zachariasse, die sprak over het onderwerp: „Heeft sparen nog zin?" Spreker behandelde hierin de sociale voorzieningen. „De mens moet van de arbeid kunnen leven, ook bij ziekte en ouderdom. Dit is", aldus spreker, „zrjn goed recht. Het gaat echter om de persoonlijke ver antwoordelijkheid. Het profiteren van sociale voorzieningen is daarom niet in strijd met de verantwoorde lijkheid". Voorts werd nog gesproken over investeringen en de industria lisatie. De heer Zachariasse sloot de bij eenkomst. VREDERU ST. A V OND. Onder auspiciën van de afdeling Goes van de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom werd Donderdag avond in zaal Krijger te Goes een propaganda-avond gehouden. Na een kort openingswoord van de heer A. J. Potter, voorzitter van de afdeling Goes, werd het woord gevoei-Q door ds. J. F. v. d. Berg, geestelijk verzor ger op Vrederust, onder de titel: „Een praatje bij een plaatje". Spreker wist zijn talrijke toehoox-ders uitstekend duidelijk te maken hoe men op Vre- derust leeft. Het zal, aldus spreker, goed zijn, dat wij te allen tijde liefde °n medeleven hebben voor de verzor ing _.eken ZUllen wui.wi vin v^iiiioLUO WU. IN&UtiU een orkest onder leiding van de heer J. Tammmga zich op verdienstelijke wijze had doen horen, werd nog een kort woord gesproken door ds. J de Vries, voorzitter van Vrederust. De uitvoering van een Kerstcantate, die gezongen werd door patiënten van Vredeiust, met begeleiding op het kerkorgel, wekte veel bewondering. Deze cantate was in zijn geheel op genomen op een geluidsband. De plaatselijke afdelingsvoorzitter sloot daarop deze leerzame avond. KERSTBIJEENKOMST. Donderdagmiddag hield de afdeling Zuid-Beveland van de Bond van Plat telandsvrouwen in de Prins van Oranje te Goes een Kerstmiddag, on der leiding van de presidente, mevr. Van Oeveren-De Jonge uit YVol- phaartsdijk. In haar openingswoord op de laatste bijeenkomst in 1952 wees spr. er op, dat de afdeling een goed jaar achter de rug had. Daarna volgde declamatie van mevr. Glerum- Boeien Hiinder, die enkele gedichten en Kerstvei halen voordroeg, welke zeer in de smaak vielen. Het koor van plattelandsvrouwen liet onder lei ding van de heer J. Kousemaker een Kei'stcantate horen, waarbij mevr. Van Faassen uit Goes voor de piano begeleiding zorgde. GEEN VEROUDERDE LEER MIDDELEN OP SCHOOL B. Tijdens de begx-otingsvergadering van de Gpesse gemeenteraad merkte het A.R.-lid, de heer R. Zuidema o.m. op dat op school B nog leesboekjes in de oude spelling zouden worden gebruikt. Aansluitend hierop vroeg hg een hogere uitkering aan het bg- zonder onderwijs. Burgemeester ten Kate deelde mede, dat nog nooit een aanvrage van het openbaar onderwijs is geweigerd. Het hoofd van school B. verzoekt ons mede te delen, dat de door genoemd raadslid gemaakte op merking onjuist is. Er worden geen leesboekjes in de oude spelling meer gebruikt. RAAD BORSSELE Premies voor woningverb etering. De raad van Borsseie, die in spoed eisende openbare vergadering bijeen kwam, onder voorzitterschap van burgemeester P. J. Dominicus, sprak uitvoerig over een ingekomen reke ning groot 270.voor het ver plaatsen van een zandbak van ge meentegrond naar een erf, toebeho rende aan de firma A. de Muynck. Daar echter kon worden vastgesteld, dat het werk in eigen beheer was uitgevoerd en dat de gemeente hier toe geen opdracht had gegeven, werd met algemene stemmen pesloten de rekening voor kemusgeving aan te nemen. Verder behandelde de raad de toepassing van de regeling voor wo ningverbetering, over welk, onder werp een circulaire was toegezonden aan alle inwoners van Borsseie. De belanghebbenden werden er hierdoor van in kennis gesteld, dat voor een premie een aanvrage kon worden in gediend bij het gemeentebestuur. Door 12 inwoners was een aanvrage ingediend. B. en W. besloten than3 te trachten aan alle aanvragen te voldoen en stelden voor een bedrag van 3750.voor woningverbete ring te voteren. Na ampele discus sie ging de raad algemeen met dit voorstel accoord, zodat aan B. en W. een crediet tot het genoemde bedrag werd verleend. RAAD WOLPHAARTSDIJK. Nog steeds geen herbouw Schoondijkse kleuterschool. De vereniging „Kleuterschool" te Schoondijke hield Woensdag een le denvergadering, waarin de moeilijk heden, die in de voorgaande jaren werden ondervonden, nog eens ter sprake kwamen. Vooral de afwikke ling van de geleden oorlogsschade aan het voormalig schoolgebouw in de Dorpsstraat werd nogmaals bekeken en ook de moeilijkheden, welke ver bonden zijn aan de herbouw van een nieuwe school aan de Prinses Irene- straat. Een bouwplan is reeds 2'.i jaar geleden goedgekeurd en ook werd bouwvolume verkregen. Het werk kon echter niet worden gegund, omdat men voor de financiering enkele dui zenden guldens tekort kwam en de vereniging inmiddels met een publiek rechtelijk lichaam gelijkgesteld werd. zodat het ministerie van financiën de handen van de school aftrok. Uit de vergadering kwamen enkele voorstel len om het bouwfonds aan te vullen. De school, die zeker in een behoefte voorziet, is thans nog gehuisvest in het voormalige arbeïderslogeerkamp. Lening voor school met gymnastieklokaal. Onder voox-zitterschap van burge meester S. A. N. van Oeveren kwam dè raad van Wolphaartsdijk, gelijk reeds in het kort gemeld. Woensdag in openbare vergadering bijeen. Nadat het ambtenarenreglement was gewijzigd overeenkomstig het advies van het Centraal bureau, werd besloten dat de gemeente voor de aansluiting van de Oosterland-, de Oostnieuwland- en de Zuidviiet- poldef op het eleetiisch net een jaar lijkse som van 882 zal bijdragen voor 15 achtereenvolgende jaren. Het maximumci'ediet in rekening courant bg de N.V. Bank voor Ne- dei'landse gemeenten werd voor 1953 vastgesteld op 37.000. De raad ging accoord met het aangaan van een geldlening van 40.000 met de Vlis- s'uxgse Nutsspaarbank voor de bouw van een openbare lagere school met gymnastiek lokaal. Het bedrag per leerling, die de lagere school bezoekt werd voor het komende jaar op 32 gesteld Vervolgens werden reini- gings- en begrafenisrechten gewg zigd. Voor het ophalen van huisvuil zal nu 25 inplaats van 20 worden berekend. Als lid van het burgerlijk armbestuur werd de heer C. v. d. Kreeke herkozen Op de hoek van de Prins Bernhardstraat te Oud-Sab- b'nge werd eèn wachtverbod inge steld, Tenslotte werd door de heer Valk van de Centrale dienst het uit breidingsplan uiteengezet Daar het de laatste raadsvergadexdng in 1952 was, werd deze zitting besloten met een dankwoord van de voorzitter aan de leden voor de prettige samen werking en een heilwens voor het komende jaar. Wethouder P. Luike naar dankte namens de raad de voorzitter en wenste hem bij de jaarwisseling alle goeds toe RAAD RILLAND. Geen premie meer voor woningverbetering. De raad van Rilland Bath kwam in vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester J. A. de Gof- fau. Besloten werd het sluitingsuur voor kappersbedrijven te bepalen op 20 uur. Een verzoek van het bestuur van de School met de Bijbel aan de Hoofdweg om financiële medewerking ingevolge de L.O.-wet 1920 voor aan schaffing van "leermiddelen, werd aangehouden, omdat het advies van de inspecteur l.o. niet binnen was. Behandeld werd voorts een aantal aanvragen tot woningverbetering. De voorzitter deelde op een vx-aag van de heer M. A. Francoys mede, dat hel hier een 13-tal gevallen betrof. Uil de discussie over deze kwestie bleek, dat de raad van mening was, dat een en ander de gemeente een aanzienlijk NOORD-BEVELAND Kats FEESTAVOND BUURTVERENIGING. De Buurtvereniging te Kats gaf een gezellige avond, welke o.m. werd bijgewoond door burgemeester A. A. Schuit en zijn echtgenote. Door leden werden enige aardige toneelstukjes opgevoerd, n.l. „Een neef uit Afrika", „De hechtpleister". Ook de heer C. Zuidweg leverde zgn aandeel in dit geslaagde programma. De burgemeester dankte allen voor het gebodene en sprak verder een op wekkend wooi'd. De avond werd ge opend en gesloten door de vooi'zitter, de heer CT Pape. FILMS IN ZEELAND Een reprise. Het Grand-theater te Goes bracht Donderdagavond een reprise van De klokkenluider van de Notre Dame, een spectaculaire verfilming van Vic tor Hugo's boeiende verhaal. Deze rolprent, waarin Chaxies Laughton naast Maureen O'Hara een duivelse gebochelde creëerde, dateert x-eeds uit 1939, doch de inval van de Duitsers maakte vertoning in ons land eerst na de bevrijding mogelijk. Artistieke maatstaven dient men deze film niet aan te leggen; als ontspanningsme dium is zij echter voor de volle 100 geslaagd. SCHEPEN GEPASSEERD DOOR HEX KANAAL VAN ZUID-BEVELAND, Hansweert, 17 December 1952 voor 4 uur: Sambria, Maasdam. Antwerpen. Da vid. Scheldestroom. Faasse. Madonna, de Bakker. Neustria, Janssen. Rhenus 129, Kolmer. Corjo, van Dyke. Elisabeth, van Dijke. Animo. Foekens. Anna, Kie- boom. Leendert Pieter, van Groezen. al len naar Rotter dam. Catalonia, Driessen Gruno, den Braber. Brillant, Huyzen. Volharding, van Dalen. St. Petrus, van Steen, allen naar Amsterdam. Joelle, varv. Berchem naar Hardinxveld. Stad Am sterdam 6. Been, naar Delft. Arjo, Ker- pel, naar Wieldrecht. Palmyre, de Haan. naar Werkendam. Poitou, Bley, naar Dordrecht Inga, Meyer. Hendrika Ma ria, Both, belde naar Dordrecht. Bonna Domenie, naar Den Bosch. Azolla, de Leeuw van Wenen, naar Renkum Sen- I tina Wilhelmina, de Jong, naar Andel Variatie, Versluis, naar Werkendam. Nooit Geoacht. Dubbeiman. naar Gou- Fourage 2. Koppelaar, naar Axel. Franklin, Walraven. Hans. Handtke. Theresia. Eifler. Edelweiss. Kübler Nep- tun, Springfeld. Fluviale XI. Bedet Lloyd 15, Ballinger. Mannheim 229, Neith. Bruinisse in beroep bij de Kroon over onderwijsge!den. Opbouwuitgaven drukken zwaar op gemeentefinanciën. De raad van Bruinisse besloot in de laatst gehouden vergadering in be roep te gaan bij de Kroon tegen een beslissing van Ged. Staten. Dit colle ge heeft namelijk, in afwijking van een betreffend raadsbesluit, de ver goeding per leerling voor het jaar '52 inplaats van op f 23.67 vastgesteld op f 28.82, dit als gevolg van een beroep van het bestuur der Christelijke school op Ged. Staten. B\j de behandeling van de begroting 1953 was men algemeen van oordeel, dat de gemeente tengevolge van de wederopbouwuitgaven niet in staat is andere taken, zoals annenzorg, onder houd en verbetering van de Dorpsweg naar behoren te vervullen. De raad besloot in principe tot het bouwen van een ambtswoning voor de burgemeester. Aan het Groene Kruis werd grond beschikbaar gesteld voor de bouw van een wijkgebouw. Aanleg tweede sportveld m Aardenburg. Geen bijdragen meer voor brandweerdemonstraties Vermoedelijk zal te Aardenburg nog deze winter een begin worden gemaakt met de aanleg van een tweede sportveld. De gemeenteraad heeft in de Donderdag onder voorzit terschap van burgemeester J. M. A. C. van Dongen genouden vergadering een bedrag hiervoor uitgetrokken en van de Ned. Heide Mg. werd be richt ontvangen, dat met de uitvoe- ïing der werkzaamheden binnenkort begonnen kan worden. De D.U.W. zal 85 subsidie verlenen. Voorts werd 5000 uitgetrokken voor de verfraaiing van de Markt. Op voorstel van de heer A. 1. Catsman besloot men geen bgdra gen meer te verlenen voor brand weerdemonstraties in Zeeuwsch- Vlaanderen, tenzij deze demonstra ties beurtelings in de verschillende gemeenten worden gehouden. Men achtte het onbillijk, dat zij reeds drie maal achtereen in Sluis waren ge houden. Advertentie. Ontfetirüt cum de top PRIJS VOOR PARTICULIEREN f 6.50 PER III LITER „BIKINI" T1ENGEMETEN. Politierechter Middelburg. 30 boete voor klap in gezicht. De politierechter te Middelburg verooi'deelde F. B. G., landax-beider te Borsseie, tot een boete van 30. subsidiair tien dagen hechtenis, om dat hij tijdens een woordenwisseling de fruitkweker N. in het gezicht had geslagen. De gemeentewerkman M. de J. te Goes, die er van was beschuldigd, dat hij uit de garage van de landbouw- winterschool 'n paar motorhandschoe- nen zou hebben gestolen, werd van het hem ten laste gelegde vrljgespro- koen. In de avond van 21 September 1.1. zag een wachtmeester van de Rijks politie te Kwadendamme een man langs de Dorpsstraat fietsen. Deze man had de gehele breedte van de weg nodig. Bg" aanhouding bleek het de landarbeider L. B. uit Kwaden damme te zijn, die onder invloed was. Verdachte, die ter zitting zeide dat htj wel een glaasje bier te veel op had, werd veroordeeld tot 1 week ge- vangenisstraf voorwaardelijk mef 2 jaar proeftijd. De eis was 1 week ge- vangenissti'af onvoorwaardelijk. Opruiming voederbieten- kuilen vóór 1 April nodig. De vergelingsziekte bg de suikerbie ten breidt zich steeds verder uiten geeft dan ook aanleiding tot onge rustheid: dit jaar loopt de schade in de tnillioenen guldens. Tijdens een voorlichtingsbijeenkomst te Middel burg heeft de rijkslandbouwconsulent ir. C. W. C. van Beekom, Donderdag morgen een groot aantal belangheb benden medegedeeld, dat er eigenlijk maar één probaat middel bestaat om de boosdoener, die het kwaad sticht, de bladluis, zoveel mogelijk de wind uit de zeilen te nemen: opruiming van de voederbietenkuilen vóór 1 April. Ir. van Beekom noemde enkele veelzeggende cijfers. Het percentage vergelingsziekte in Zuid-West-Neder land bedroeg in 1948 gemiddeld 1Ü.9, in 1949: 13.6, vorig jaar 28.1 en dit jaar reed§ 36.2. Het virus wordt overgebracht door de bladluis, maar gebleken is, dat, naaimate de in fectie later geschiedt, de schade min der omvangiTjk is. Deze schade be draagt van de datum der infectie af wekelijks 4 Het gaat er om de- cyclus virus luis gewas vi rus luis te doorbreken, waarbij men natuurlijk nooit de illusie mag koesteren, dat de vergelingsziekte geheel uit de wereld kan worden ge holpen. Daaiwoor is het aantal be- smettingsbx'onnen te talrijk. De kwaadaax'digste besmettings bron is echter de voedei'bietenkuil. Bij wijze van experiment heeft men het eilandje Tiengemeten, waarop Burgerlijke Stand GOBS. Bevallen: C. W. Wirtz—Visser, d.; A. E. v. d. Pyi—v. d. Wege. z.; S. Hartman—v, Gemert, d.J. J. NooteboomPantus, z,; C. C. Ch. v. Dullemen—Openneer, z. Ondertrouwd: N. Heljnsdijk, 23 j. en L. R. Boonman, 19 j.; P. de Vos, 25 j. en W. F. van Kalmthout. 23 j.; J. P. Rogge, veen, 21 j. en G. E. van Ketel, 20 j. Overleden: P. van Steveninck. 88 j„ m. van J. Goeman: M. Franken, 63 j., m. v J. M. HF. van Ewijk; D. van de Veldo, 1., vr. van II. Verburg; G Jliicweert, 19 uur; F. van der Maas, 75 j„ m.' van W. Clement. Getrouwd: J. H. E. Lafleur, 28 j. en M. de Koster, 29 j.; A. Goudkuil, 25 j. en 1 Luijks, 19 j.; J. A. van Dijk, 30 j, en H. P. F. Kool, 20 j. zich slechts tien bedrijven bevinden, kuilvrij gemaakt. Toen bleek op dit „Bikini van de vergelingsziekte" wel duidelijk, waar de meeste besmette luizen vandaan komen. Flakkee bleef voor het eiland echter nog een be smettingsbron (zo goed ais sommi ge delen van Zeeuwsch-Vlaanderen besmet worden door „Benelux-lui- zen" uit België), aangezien het on gedierte zich door de wind laat meevoeren. In verband daarmee wer den ook op Flakkee proeven geno men, die het kwaad van de voeder bietenkuilen glashelder aantoonden. Opruiming hiervan vóór 1 April achtte ir. Van Beekom dan ook een dwingende eis, al levert dit in de pi-actrjk moeilijkheden op. De land bouwers kunnen echter de overblij vende voederbieten hakselen en m een kuil brengen, zoals ook gemaakt wordt door gestoomde aardappelen. Men kan het vee ook dergelijke aard appelen, gedroogde pulp of natte kuilpulp voederen. Er bestaan dus wel uitwijkmogelijkheden. Spreker deed tenslotte een beroep op alle boeren om hun medewerking te ver lenen. De hoofdassistent van het vee teelt consulenlschap, de heer C. den Engëlsen, verstrekte nog een aantal voedertechnische adviezen. De bijeen komst, welke gehouden werd in het Ned. Koffiehuis, was georganiseerd door de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting op Walcheren. bedrag kost. Besloten werd daarom de lopende verzoeken nog af te han delen en daarna geen nieuwe meer in behandeling te nemen. Uitvoerig werd gesproken over de hulpverlening aan enkele inwoners in verband met de hagelschade, die hun boomgaard op liep. De raad was van mening, dat in dit verband crediet-verlening wel op haar plaats is, doch dat ondersteuning voor leeftocht minder gewenst moet worden geacht. Tenslotte werd beslo ten om eerst de beslissing van de minister af te wachten over de cre- dietverlening om' daarna definitief over de steunverlening te besluiten. Tenslotte kwam in behandeling een verzoek van de Reigerbergse polder om overeenkomstig het voorstel van Gedep. Staten f 2000 toe te kennen in verband met ontbinding van de sü- atie te Bath. Hiertoe werd besloten. VAN TOT B\j een drijfjacht in de polders van de gemeente St. Philipsland werden niet minder dan 76 hazen geschoten. Vermoedelijk zal nog deze week hei laatste schip suikerbieten uit Stavenisse de fabriek te Puttershoek worden vervoerd. In totaal werden van uit Sta venisse vertransporteerd 11.003 922 kg bieten. Hiervan gingen de volgende hoe veelheden naar onderstaande fabrieken Roosendaal 2.562.165 kg., Dinteloord 1.783.506 kg., C.S.M 1.826.138 kg., Zeven bergen 2.508.756 kg„ Puttershoek 2.323.357 kg- Te Sirjansland bracht een collecte ten bate van het oorlogsgravencomité 15.25 op. Via de haven De Beldert te Drelschor werden tijdens de afgelopen bietencam pagne verscheept ca. 12millioen kg suikerbieten voor verschillende suiker fabrieken. Er werd ongeveer millioen kg. pulp aangevoerd. In aanwezigheid van de besturen der diverse plaatselijke verenigingen en de geestelijkheid gaf zuster Vernimmen in de buurtschap Heikant ondei St. Jansteen voor 27 cursisten de eindles van een cur sus in kinderverzorging en -opvoeding. Bij het op 17 December gehouden examen werd het eenheiasdiploma E.H B.O. behaald door de dames S. P. de Bruijne, A. M, Scheffer—Bijleveld en C. v. d. Weele en de heren A. v. d. Ritter, J. Scheffer, M. Visser en G. de Waarde, allen uit Coiynsplaat. Teleurgesteld moesten vele kooplusti gen Woensdag uit het café van de heer Helmstrijd te Oostkapelle, waar zij een openbare verkoping van huizen dachten by te wonen, naar huis terugkeren. De notaris die de verkoping zou leiden hart op het laatste moment laten weten dat hij verhinderd was te verschijnen. icuws in een 9 Zondag 21 December a.s. wordt in Luik een internationaal accordeon-con cours gehouden. 9 De Franse Nationale Vergadering heeft bepaald, dat jonge Amerikanen, die een jaar of langer in Frankryk wonen verplicht zijn zich voor dienstneming in het Franse leger te melden, waar zy 18 maanden onder de wapenen zullen wor den gehouden. Het wetsontwerp, dal door een der afgevaardigden als een „vergeldingsmaatregel" werd beschre ven. is met handopsteken aangenomen Men doet nameiyk in de U.S.A. precies hetzelfde met buitenlanders. 9 In het Argentijnse Congres heeft de afgevaardigde van de radicale oppositiei party Ravignani verklaard, dat de Oos tenrijkse atoomgeleerde professor Rich ter van het eiland Huemul. waar de Ar gentijnse regering atoomonderzoek laat verrichten, is gebannen Hij voegde er aan toe: „Het leger heeft dit gedaan De bisschop van de Oud Katholieke kerk in Duitsland, Johannes J Demmel. zal begin komend jaar een visitatiereis door de Sowjet-Russïsche zóne maken, waar de kerk een tienduizendtal gelovi gen telt. 9 Naar de „Paris Presse" meldde, heeft de vergiftigde baby-talkpoeder opnieuw vier slachtoffers geëist. In tótaal werden zeventien nieuwe vergiftigingsgevallen aangegeven. 9 De Haagse politie heeft de 56-jarige vrouw E. J. C. V. gearresteerd die, blijk baar in de loop van enige jaren, vyfhon- derd pocket-books" uit winkels heef» ontvreemd. 9 De Russische commandant van Kloster- neuburg. by Weenen, heeft de districts inspecteur van het ondenvys meegedeeld. alle schoolkinderen op straat Russi sche officieren moeten groeten De onder- wijzers willen hieraan niet meewerken 9 In het orgaan „Heemafpost" deelt de directie van de N.V Heemaf te Hengelo mee, dat ln December 1952 een ordei werd ontvangen op 100 diesel-electrlsche loco- motleven, uit te voeren ln samenwerking met N.V. Gebrs. Stork te Hengelo en N.V Allan en Co. te Rotterdam. De order werd gegeven door de Nederl. Spoorwegen. 9 De krygsraad te velde West in 's Gra- enhage veroordeelde de 20-jarige H. K tot 2& Jaar gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst, omdat hy ge- weigerd had de militaire uniform aan te trekken. 9 De Heerlense politie is er in geslaagd een grote diefstal op te helderen, welke <n de nacht van 13 op 14 September 1951 werd gepleegd in het magazijn van een textielgrossier te Heerlen. Deze diefstal had betrekking op 1316 paar nylonkousen ter waarde van in totaal ongeveer f 6000 9 De N.C.R.V. heeft haar 300.000ste wer kend-lid Ingeschreven Daarmee heeft de ze omroepvereniging haar ledental se dert 1946 verdrievoudigd. HANDBAL marathon-dames zondag kampioen? In de Zuidelijke 2e klasse zijn De Zeeuwen-dames te gast bij Hellas 2, dat blij mag zijn ais het een over- winning" kan behalen. De dames van Marathon hebben nog 2 punten no dig voor het kampioenschap en zul len deze op E.M.M. wel weten te ver overen. Bg de heren zal E.M.M. in Goes tegen Tontdo het onderspit moeten delven. In de le klasse van de afd. Zee land ontvangen de dames van Mara thon 2 hun stadgenoten van Walche ren, dat de beste papieren heeft De plaatselijke ontmoeting tussen de heren van Hellas 3 en Volharding zal wel in het voordeel van Volharding eindigen. Bij de 'meisjes komen Marathon en Walcheren tegen elkaar in het veld, waarbij de thuisclub in staat is beide puntjes te behouden. De Zeeuwen meisjes gaan op bezoek bij Hellas en zxillen de overwinning wel in Goes moeten laten. HOCKEY Middelburg weer aan de kop Daar de andere vastgestelde wed strijden Zondag 1.1 afgekeurd werden, haalden de Cadetten en Middelburg de achterstand een weinig in. Door de overwinning van de Middelburgers, ziet de stand er tiians als volgt uit: Jongens in Soerabaia ontvoerden journalisten. •Een vijftigtal knapen heeft in Soe- rabaja hoofdredacteur en de plaats vervangend hoofdredacteur van het dagblad „Peramaian" ontvoerd. Later op de dag kwamen beiden weer vrij. In het redactiekantoor verscheurden de jongens vrijwel alle papieren. De aanleiding voor de inval vormde een hoofdartikel, waarin crltiek werd ge leverd op het gebeurde bij de Malang Post, waar eveneens jeugdige perso nen een ravage in de redactielokalen hadden aangericht. In Medan zijn de leerlingen van de kweekschool in staking gegaan, om dat hun eis om de dirëcteur van de school over te plaatsen, niet is inge willigd. Schrijver W. F. Hermans opnieuw vrijgesproken. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de Nederlandse schrijver W. F. Hermans, die, naar men zich zal her- inneren, ervan beschuldigd werd zich over het rooms-katholieke volksdeel van ons land in zgn roman „Ik heb altijd gelgk" op beledigende wijze te hebben uitgelaten. Het Gerechtshof kon zich vereni gen met het vonnis van de recht bank, zodat de schrijver opnieuw is vrijgesproken van het hem'ten laste gelegde. Ook de procureur-generaal eiste veertien dagen geleden vrij spraak. Middelburg I Waranda I Liberty 1 D.E.S. I Cadetten I Push H Breda II Forward n 15 0 1 23— 7 10 7 4 2 1 20— 8 10 6 3 3 0 15— 9 9 7 2 2 3 10—13 6 4 2 0 2 6— 7 4 5 0 4 1 8— 9 4 7 1 1 5 6—26 3 6 0 2 4 615 2. BOK5FN „Sugar" Rav trekt zich terug De wereldkampioen in het midden gewicht, „Sugar" Ray Robinson, heeft te New York officieel verklaard dat hij zich uit de bokssport terug trekt. Randolph Turpin geeft halfzwaargewicht-titel prijs. Randolph Turpin. Brits kampioen middengewicht en halfzwaargewicht, heeft afstand gedaan van de titei in het half zwaargewicht. De Britse boksbond had hem voor de keus ge steld, welke van de twee titels hij wilde behouden, aangezien de regle menten niet toestaan, dat een bokser kampioen van Gr. Brittannië is in twee gewichtsklassen. Turpin heeft echter zijn titel van kampioen van het Empire in het halfzwaargewicht niet opgegeven. Archie Moore wereldkampioen halfzwaargewicht. partij i het wereldkampioenschap In een partij over 15 ronden, om it wereldkampioenschap halfzwaar gewicht, heeft Archie Moore op pun ten gewonnen van de titelhouder Joey Maxim. Het gevecht werd bij gewoond door 13.0™ toeschouwers. gymnastiek kringwedstrijden te vlissingen. Zaterdag a.s. worden in de gym nastiekzaal van de school aan de Bo- nedgkestraat te Vlissingen zaalwed- strrjden gehouden, uitgeschreven door de kring Zeeland van het Chr Gym- nastiekverbond. Hieraan wordt d'eel- fenomen door „Oranje Nassau" te lissingen, O.K.K. te Goes. „Voor- waartste Axel, „Genie" uit Bergen op Zoom. De wedstrijden een vierkamp worden uitgevoerd in drie graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11