Het „Dal der gesneuvelden" C Oost-Duitsland wacht thans op zijn monsterproces j DE AMBONEZEN WILLEN NOG STEEDS AUTONOMIE DONDERDAG 18 DECEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN. DE VOEDSELVOORZIENING HAPERT Er moeten slachtoffers vallen Ook in Polen en Roemenië is iets op komst (Van onze correspondent) BERLIJN. Het monsterproces van Praag beeft in Oost-Duitse kringen sterke weerklank gevonden. Dit was reeds te merken tijdens de schijn- procedure in de Tsjecho-SIowaakse hoofdstad, toen de pers der Sowjet- Russische bezettingszone dagelijks paginalange verhalen over het verloop van het proces tegen Slanski en zijn mede-aangeklaagden, benevens uit voerige commentaren publiceerde. In bewoordingen, waarvoor zelfs papier niet meer geduldig genoeg moest zijn, werden de Tsjecho-SIowaakse be klaagden van alle mogelijke en onmogelijke misdaden beticht, terwijl de Oost-Duitse bevolking telkens op het hart werd gedrukt haar waakzaam heid te versterken. De vijanden der arbeidersklasse, zo heette het, ver scherpten hun strijd tegen de volksdemocratische ordening en daarom moest onmiddellijk een einde worden gemaakt aan de klassenstrijdloze leuzen van leden der communistische partij. Meer dan drie uur had Walter Ulbricht nodig om zijn banbliksems naar al degenen te slingeren, die naar zijn mening te slap optraden. Hij overlaadde hen met verwijten en las tot slot een lange lijst voor met de namen van personen, die de laat ste weken uit de partij gestoten wa ren. Het betrof vrijwel uitsluitend L. J. door v. d. BERK. personen, die tegen het invoeren van kolchosen in de landbouw» in verzet waren gekomen. Sindsdien is in kringen der Oost- Duitse communisten een onheilspel lende stilte ontstaan. De Oost-Duitse minister voor de veiligheid van de Staat, Zaisser, heeft al het materiaal, dat zijn Tsjechoslo- waakse collega hem heeft overhan digd, nog met geheel doorgewerkt, maar heel lang kan dit niet meer du ren. Dan zullen allen zich moeten verantwoorden over de gesprekken, die zij met een der beklaagden heb ben gevoerd. In Oost-Duitse rege ringskringen zijn er dit heel wat, omdat onder de opgeknoopten in Praag zich ook de gewezen Tsjecho- slowaakse gezant bij de Oost-Duitse regering bevindt. Ook al behoeft dit niet aan allen hun kraag te kosten, toch sidderen zij reeds voor de ver horen, waaraan zjj zich, groot of klein, zullen moeten onderwerpen. GEVANGENEN Een belangrijke groep communisten zucht reeds jarenlang in de gevan genissen der Oost-Duitse geheime politie. Het zijn, om slechts de voor naamste te noemen, het gewezen lid van het politiek bureau der Oost- Duitse spoorwegen, Willy Kreike- meyer, en de gewezen rechterhand van de Oost-Duitse propaganda-chef, Bruno Goldhammer. Zij worden er van beschuldigd in verbinding te heb ben gestaan met de zogenaamde Amerikaanse spion, Noel Field, de zelfde Field, waarmede ook Slanski, Clementis en de óverige ter dood ge- We weten dat planten voor hun Le vensverrichtingen zuurstof gebruiken uit de lucht en het afgewerkte product als koolzuur weer uitademen. Zij be zitten dus een ademhaling die in prin cipe op geen enkele wijze verschilt van de ademhaling van mens of dier. t Meest karakteristieke begeleidings verschijnsel van de ademhaling is on getwijfeld de ontwikkeling van warm te, hetgeen ons niet behoeft te verba zen, omdat door verbranding van 1 molecule glucose tot koolzuur en wa ter niet minder dan 674 calorieën vrijkomen. Dat is werkelijk een zeer aanzienlijke warmteproductie, die groter is dan de plant voor haar inwendige huishouding nodig heeft. De overtollige warmte straalt de plant dan ook uit In het algemeen is een plant slechts weinig warmer dan haar omgeving en het, met nauwkeurige instrumenten gemeten, warmteoverschot bedraagt in de meeste knoppen, wortels, vruchten en bladeren slechts één tiende tot één derde graad. Maar wordt de warmte- uitstraling opgevangen, doordat men bijv. bladeren en bloemen in een ther mosfles doet, dan zijn temperatuurs- stijgingen van 40 tot 50 C. waar te nemen. Het organisme sterft dan, ver teerd door eigen warmte. Maar ook in de vrije natuur kan de temperatuur van planten worden ge constateerd, bijv. bij een aronskelk Wanneer des nachts de buitentempe ratuur tot bijv. 5 0 is gedaald, kan met een gewone koortsthermometer wor den waargenomen dat de warmte in de bloemkelk meestal 6, maar soms zelfs 10 tot 18 graden hoger is. Wordt de kolf met een doekje afgedekt, dan kan door het belemmeren van warm- te-afgifte aan de buitenlucht, de tem peratuur zelfs 45 0 hoger worden dan de omgevingDe bloem verzengt dan echter en sterft van koorts. Een aan de aronskelk verwante plant in Italië weet het zelfs op eigen gelegenheid tot een temperatuur van 40 te bren gen en voelt zich daar wel bij. We moeten hierbij nog opmerken dat dergelijke verwarmde bloemkel ken vaak bewoond worden door kleine mugjes die, uit de killevochtigheid van het bos, aangelokt worden door de behaaglijke warmte van het bloe- menvertrek. En dat voert ons eigenlijk als van zelf tot de kachel die in dit jaarge tijde in onze huiskamer weer plezierig snort. Want weet U dat uw kachel eigenlijk een electrische zender is? H. Pétillon. brachten van Praag zouden hebben samengezworen. In Polen werkt men aan de voorbereiding van een groot proces tegen de groep Gomulka en in Roemenië zal de eens zo gevreesde de Anna Pauker voor haar rechters moeten verschijnen. Het ligt daarom in de lijn der ontwikkeling, dat ook Walter Ulbricht in Oost Duitsland zijn bijdrage in deze zin levert. WIE In leidende kringen der Oost-Duit se communistische partij is men zich van deze stand van zaken wel be wust. Men vraagt zich alleen af, wie het lot zal treffen. Men bespiedt el kaar, verzamelt heimelijk materiaal, probeert te weten te komen, wat in het bureau van Walter Ulbricht wordt gekookt, en schimpt opvallend luid over de verraders van Praag. Het gezelschapsleven is onder de lei dende communisten bijna volkomen tot stilstand gekomen. Zij mijden elkaar, omdat zij niet weten, of dé vriend van heden zich niet in een verrader van morgen zal ontpoppen. Deze vloedgolf van wantrouwen heeft zelfs die vooraanstaande krin gen getroffen, die geen lid der com munistische partij zgn. Zij allen heb ben zich de laatste jaren in vertrou welijke gesprekken wel eens woor den laten ontvallen, die in de ogen van N.K.W.D.-chef Zaisser, zacht uitgedrukt, minder gelukkig zijn. De N.K.W.D.-molens werken langzaam, maar zeker. Zaisser laat zich de tijd. Grijpt hij echter in, dan is zijn slacht offer ook reddeloos verloren. ANDERE KRINGEN De niet by de communistische par tij aangesloten Staats- en partijfunc tionarissen hebben nog een tweede reden bijzonder op hun tellen te pas sen. Walter Ulbricht kan zijn slacht offers niet alleen onder de leden van zijn partij uitzoeken, omdat dit de mening van de bevolking zou be vestigen, dat de communisten van alles de schuld hebben. Hij moet dus ook andere kringen ter verantwoor ding roepen. En daartoe wordt het ogenblik steeds meer geschikt. In de Sovjet-Russische bezettingszone heersen momenteel ongelooflijke toe standen. Er is gebrék aan boter, vet, margarine en zelfs aan aardapelen. Er is onvoldoende brandstof aanwezig voor het overgrote deel der huishou dens. Industrie-artikelen voor huis houdelijk gebruik worden steeds schaarser of zijn van een onvoorstel bare kwaliteit. Men vervaardigt broodtrommels uit kunsthars. IJze ren pannen zijn evenmin verkrijgbaar als emmers. In de Staatswinkels ver koopt men stofzuigers zonder motor. Overal staan lange rijen mensen zwij gend te wachten, tot wat vlees of vis aankomt Bovendien stelt het meer dap 100.000 man sterke leger en de ar beidsdienst steeds grotere eisen. Al hoewel men in Chemnitz en Dresden in weken geen aardappel heeft ge zien, worden van Staatswege grote levensmiddelenreserves voor het le ger aangelegd. Het grootste gedeelte van de productie der schoenfabrie ken en weverijen gaat eveneens naar het leger. Wat in onbeperkte hoe veelheid te kr|jgen is, is voor de be volking ofwel ongeschikt ofwel veel te duur. De Staatswinkels zijn over- bevoorraad met Sovjet-Russische champagne, alle denkbare wijnsoor ten en geestrijke dranken, met kreeft, kaviaar en bonbons. Deze peperdure weeldeartikelen kan zich echter geen enkele arbeider veroorloven. Een pond koffie kost op toewijzing niet minder dan vijftig mark, terwijl het doorsneeloon van een arbeider onge veer zestig mark per week bedraagt. ONTEVREDENHEID Om de begrijpelijke ontevredenheid der bevolking over de uiterst gebrek kige voedselvoorziening van de wer kelijke oorzaken af te leiden, heeft de Oost-Duitse regering zondebok ken gezocht en gevonden in de per sonen van de minister voor handel en bevoorrading, Hamann, en diens Staatssecretaris, Albrecht. Beiden werden inmiddels van hun functies ontheven. Men dient af te wachten hoeveel leidende functionarissen het slacht offer van de kritieke voedselsituatie in Oost-Duitsland zullen worden. Ze ker is alleen, dat zich onder hen wei nig communisten zullen bevinden. De enige, de rechterhand van ex-mi nister Hamann, Paul Bander, is vol gens de jongste berichten naar Zwit serland, gevlucht. In zijn plaats zul len anderen hun hoofd op het scha vot der volksdemocratische gerech tigheid moeten leggen. Mechanische landbouw op Nieuw-Guinea. „Groter Nederland-actie" wil een proef nemen. De „Groter Nederland actie" heeft een nota gezonden aan minister-pre sident dr. Drees, de minister van uniezaken en overzeese rijksdelen, prof. Kernkamp, en de leden van de Staten-Generaal over het onderwerp „Hoe zou in het bestuursbeleid op Nieuw-Guinea verbetering kunnen worden gebracht!", waarin de denk beelden en de verlangens van de „Groter Nederland actie" nader worden uiteengezet. Aan de hand van deze nota wordt verzocht, dat zo spoedig mogelijk de Nieuw-Guinea Raad tot stand zal worden gebracht, dat zo spoedig mo gelijk een staatsregeling voor Nieuw- Guinea bij de wet zal worden vast gesteld en dat onder controle van de Nederlandse regering een proef zal worden genomen met collectieve ko lonisatie met mechanische hulpmid delen door ongeveer 200 geselecteer de kolonisten, in hoofdzaak Indische Nederlanders. Vara-secretaris schreef onjuist artikel Het Amsterdamse gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 54-jarige secretaris-penningmees ter van de Vara, de heer J. W. L. Deze was in eerste instantie door de rechtbank wegens eenvoudige bele diging van ir. A. Dubois en smaad schrift jegens mr. A. A. M. Enserinck veroordeeld tot een geldboete van 150.- subs, een maand hechtenis. In hoger beroep heeft het hof deze boete verhoogd tot 500.- subs een maand. De veroordeelde had in het pro grammablad van de Vara van 19 November 1950 een artikel geschre ven, getiteld „Er was eens". Het hof noemde sommige uitlatingen in dit artikel ten opzichte van ir. Dubois soms insinuerend, soms rechtstreeks beledigend. Volgens het hof had de schrijver ten onrechte in zijn artikel Gesuggereerd, dat de heer Dubois tij- ens ae bezetting ernstige collabora tie had gepleegd. Dertigduizend Nederlandse tulpenbollen, een gift van Nederlandse kwekers ter gelegenheid van de aanstaande kroning, zullen te Londen worden ge- plant. De eerste bollen werden door mevrouw Stikker, in aanwezigheid van haar. man, de Nederlandse ambassadeur te Londen, en enige meisjes in Nederlandse klederdracht, geplant. DE CRAMS VERKLAARDE: Berichten over onrust te Vught waren overdreven „De Ambonezen in Nederland moe ten uitdrukkelijk de eis stellen, dat als de Nederlandse regering hun goe- de diensten wil verlenen door te gaan onderhandelen met dc Indonesische regering, dit niet zal gebeuren, voor dat zjj met de Ambonezen overeen stemming heeft bereikt over de vol gende punten: a. wat het uitgangs punt zal z|jn van de onderhandelin gen en b. wat het doel van deze on derhandelingen zal zijn". Dit verklaarde de vertegenwoordi ger van de C.R.A.M.S. (Committee Rehabilitation Army-men former K. N.I.L. of Maloekoe* Selatan) op een persconferentie in Den Haag naar aanleiding van een verklaring van minister Luns in de Tweede Kamer, dat bij komende noodzakelijke be sprekingen met de Indonesische rege ring het verlenen van autonomie aan de Zuid-Molukken als bijdrage voor de oplossing van het probleem der in Nederland verblijvende Ambonezen onder haar aandacht moet worden gebracht. De heer Polaupessy, de vertegen woordiger van de C.R.A.M.S,, welke organisatie een derde van de Ambo nezen in Nederland-vertegenwoordigt, zeide, dat „nog geen enkel vrijwillig gebaar van de republiek Indonesia er op wijst, dat zij deze autonomie ook werkelijk zou willen verlenen." Hij wees er op, dat iedere Ambonees in Nederland z|jn rechten juist niet ziet als een Indonesische aangele genheid, daar door het proclameren van de R.M.S. de zelfstandigheid van het volk van Ambon de jure is ver kregen en dus niet meer kan worden ontvangen van de republiek Indone sia. „Slechts onderhandelingen op ba sis van de opheffing van de onrecht matige bezetting door Indonesië van het grondgebied van de R.M.S. zou de goedkeuring van de Ambonezen kunnen hebben". TE VUGHT Over de ongeregeldheden van 10 December in het Ambonezenkamp „Lunetten" te Vught zeide de heer Polaupessy op deze persconferentie dat „moet worden geprotesteerd te gen de onware en gekleurde bericht geving daarover, zoals die door de politie (daarbij gedeeltelijk steunende op berichten van de kampleiding) zijn doorgegeven aan het A.N.P." Volgens de heer Polaupessy had de NAGEDACHTENIS VAN 150.000 SOLDATEN De sluier over Franco's groofsie bouwwerk wordt opgelicht (Van onze correspondent te Madrid) Tot op heden zyn de bouwwerkzaamheden aan het Spaanse „Nationale Eremonument" door het diepste geheim omgeven geweest. Iedereen wist, dat in een afgelegen dal van de Sierra-Guadarrama, niet ver van het Esco- rial, reeds sinds het einde van de burgeroorlog aan een geweldig bouwplan gewerkt werd. Te zien was hiervan niets. Wie de bouwgrond wilde naderen, werd door de Guardia Civil teruggestuurd. Toen de president van de Philip- pynen op staatsbezoek in Madrid vertoefde, werd by en het was een bijzondere eer naar het „Dal der Gesneuvelden" geleid. Maar ook toen verried de Spaanse pers geen bijzonderheden over de stand der werkzaam heden aan het monument, dat het aandenken aan meer dan 150.000 gesneu. velde soldaten uit de burgeroorlog zou eren. Maar al kan een landhuis misschien verborgen worden, een wolkenkrabber kan op de duur niet verstopt worden. Tegenwoordig wordt iedereen, die per auto of trein van Madrid naar de Sierra Nevada reist, lang voor hij het Escorial gewaar wordt, getroffen door een glinsterend, steil en hoog op rijzend bouwwerk, dat als een mach tig uitroepteken in het granieten landschap gezet is. Daar bovendien de meest fantastische geruchten de ron de deden over de bijzonderheden van het hier in aanbouw zijnde monument, over de daaraan verbonden technische problemen en vooral over de kosten, die door vrijwillige bijdragen opge bracht werden, heeft men nu eindelijk de sluier van het geheim dat de „Valle de los Caidos" omhulde, opge licht. Midden in het tijdperk van het ma terialisme en de doelmatigheid ont staat hier een werk van geweldige af metingen, zoals in de nabijheid van het koninklijke Escorial en de indruk wekkende macht van de bergtoppen vereist scheen. In een van alle wegen en van iedere menselijke nederzetting afgescheiden rotsmassief heeft men met behulp van reusachtige hoeveel heden springstoffen een driehonderd meter diepe grot gegraven; 200.000 kubieke meter graniet moesten eruit weggevoerd worden! De daardoor ontstane ruimte, die verdeeld is in voorzalen, nevengalarjjen en een koe pelgewelf, zal als crypta voor het stoffelijk overschot van de nationale doden dienen. Na de plechtige inwij ding, die nog wel zes acht jaar op zich zal laten wachten, zullen hier de gebeenten van deze soldaten bijeenge bracht worden, zoals vroeger in het Escorial de doodkisten van de Spaan se koningen aan de aarde werden toe vertrouwd. Alleen al het koepelgewelf zal de afmetingen hebben van het Ro meinse Pantheon. De werkzaamhe den, waaraan sinds jaren vijf honderd springstof-specialisten, bouwarbei ders, metselaars.en hulparbeiders on afgebroken tewerk zijn gesteld, wor den bemoeilijkt door onverwachts op tredend druipwater uit de rotsen. EEN KRUIS. Op de top van het rotsmassief wordt een 153 meter hoog kruis opge richt. Reeds thans, nu niervan nau welijks de helft te zien is, vormt dit kruis het meest markante richtpunt in de gehele verre omgeving. Het wordt als een reusachtige schoorsteen van binnen uit opgebouwd; in zijn binnen zal een lift aangelegd wor den, die de bezoekers naar een uit zichtsplateau op een hoogte van 128 meter zal brengen. Aan de voet van het kruis zullen de symbolen van de vier Evangelisten opgesteld worden; elk daarvan zal zo hoog zijn als een woonhuis van.zes verdiepingen! Veel tijd heeft dcurchitect Diego Mendez besteed aan de statische berekenin gen, waarbij hij rekening moest hou den met de zwaarste Dergstormen. Wie de arbeiders gadeslaat, die op de ze hoogte op krioelende mieren gelij ken en de omhoogkruipende materi- aall iften ziet, zou kunnen denken, dat dit kruis nooit klaar zal komen Maar achter de arbeiders en hun machines staan de wil en de hardnekkigheid van Generalissimus Franco, die te midden van zijn regeringsbeslomme ringen nog tijd vindt zich persoonlijk met het welslagen van zijn grootste bouwwerk te bemoeien. Men mag daarom wel aannemen, dat de laatste steen van het kruis reeds het volgen de of tenminste daarop volgende jaar gelegd zal worden. Reusachtige, moderne en rijk inge richte kloostergebouwen zijn reeds voor bewoning gereed gekomen; de monniken, die hier gehuisvest worden, zullen het geestelijk beheer van het nationale Eremonument op zich ne- politie eerst ingegrepen, nadat de rust in het kamp na een onbeteken ende vechtpartij reeds geheel was te ruggekeerd. Het optieuen van de po litie tegen een Ambonese vrouw in het kamp was volgens de vertegen woordiger van C.R.A.M.S. de oor zaak geweest van verdere onrust. Voorts deelde de heer Polaupessy mede, dat van de dertig Ambonezen en hun gezinnen, die na de ongere geldheden naar andere kampen zijn overgebracht, een aantal niets met de gebeurtenissen van 10 December te maken had gehad. Particuliere aannemers in conflict met de Ned. Heide Mij. Dezer dagen werd te Bergen op Zoom onder directie van de Ned. Hei demaatschappij een openbare aanbe steding gehouden voor het grond werk van het plan Natuurbad Zan derijen Bergen op Zoom. Er werd door geen enkele particuliere aanne mer ingeschreven. Bijna twintig aan nemers hadden bestek en tekeningen aangevraagd, waarvan er slechts een enkele kwam kijken. In deze „staking" kqpit een tegenstelling tot uiting tussen de Ned. Heide Mij. en de Grond Mij. enerzijds en particulie re aannemers anderzijds. Deze tegen stelling zou haar oorsprong vinden in de wijze van kostenberekening. De particuliere aannemers, die gebonden zijn door C-A.O.-voorwaarden enz., kunnen de werken niet uitvoeren te gen de door de Ned. Heide Mij. be grote kostprijs. Verwacht wordt, dat het mislukken van deze aanbesteding het begin is van een reeks. Ook in andere gemeenten hebben zich moei lijkheden voorgedaan. De „Volks krant" meldt, dat de rijksdienst uit voering werken een uitgebreid onder zoek zal instellen. De Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers heeft de DUW-direc- tie er op attent gemaakt, dat de aan nemers zeer verontrust zijn over de uitslag van de verschillende aanbe stedingen die niet werden gegund, maar waarbij de werken aan de Hei demaatschappij worden opgedrager ter uitvoering in regie. In Westbra bantse aannemerskringen worden de kostenramingen die de Heidemaat schappij maakt, te Jaag genoemd. Kerstfeest op Het Loo wordt uitgezonden. Dit jaar zal de koninklijke familie het Kerstfeest op het Paleis 't Loo met het personeel van 't Loo vieren. Op Dinsdag 23 December om 5 uur 's middags zullen op het paleis met de koninklijke familie allen die op 't Loo werkzaam zijn, aanwezig zijn, om de geboorte van Christus te denken. H.M. de Koningin zal Kerstevangelie voorlezen en Prins Bernhard zal een Kersttoespraak houden. Deze Kerstviering zal per radio uitgezonden worden. Generaal Müller van de Oost-Duitse volkspoli tie is Woensdag van zijn functie van vice-voorzitter van het parlement ontheven. EEN BOEKJE OVER, VELIGHEID OP DE WEG. Het grote aantal verkeersongeluk ken in ons land is niet alleen toe te schrijven aan de toenemende intensi viteit van het weggebruik en aan on voorzichtigheid, maar ook aan de on bekendheid met de geschreven en on geschreven regels van het verkeer. Behalve de Verenigingen voor Vei lig Verkeer heeft ook de AN.W.B. te dien aanzien een opvoedende taak ter hand genomen. Laatstgenoemde orga nisatie heeft nu een handig boekje uit gegeven, dat gemakkelijk in jas of aktetas kan worden meegenomen. Daarin zijn de talrijke verkeersvoor- scliriften geïllustreerd met foto's vermeld en zijn enige belangrijke verkeerstechnische begrippen, als „kleur bekennen" en „vooreerteren' uiteengezet. Veel aandacht is besteed aan de voorrangsregels en aan de verlich- tings- en uitrustingsvoorschriften van auto's, motorfietsen, wagens, rijwielen en bakfietsen. Tenslotte treft men er ook het een en ander in aan over verschillende documen ten, zoals rijbewijs en nationali- teitsbewijs. Het Wereldgebeuren Keulse Zwaan Tot de snaaksheden van onze ze- ventienuc eeuwse dichters be hoorde bij veel andere dingen ook de gewoonte om elkaar zwuar- symbolieke namen te geven. Zo werd onze Joost van den Vondel uitgekre ten voor Agrlppynse zwaan. Men wilde daarmee duidelijk maken, dat z|jn wiegje had gestaan in Keulen aan de Kijn. Dat Keulen van onze Joost is in We reldoorlog LI tamelijk intensief ver woest geworden, waarom de Ameri kanen in Mei 1945 een nieuwe bur gmeester benoemden, die direct de lerbouw ter hand moest nemen. Na een halfjaar stuurden de En- ;elscn deze burgemeester het stad huis uit. „Niet voldoende initiatief, geen energie" luidde het Engelse oordeel. Dat oordeel betrof de tegenwoor dige Duitse bondskanselier Konrad Adenauer. Deze jurist-econoom-notaris had reeds van 1917 tot 1933 op de bur- gemeestersstoel van Keulen gezeten, maar blijkbaar had de gedwongen rust in ae Hitler-tijd hem geen goed gedaan. Ook in andere opzichten was het Engelse en Amerikaanse oordeel niet vleiend over Adenauer. Men zag in hem geen vertegenwoordiger van het nieuwe Duitsland, maar een man uit de tijd vóór Hitier, een man dus van het oude régime. Met zijn doorploegd en lichtelijk versteend gelaat voorover ge bogen zittend heeft Konrad Adenauer enkele dagen geleden een woedende storm in de Duitse Bonds dag doorstaan. Voorzover hij wel sprekend kan zijn en dat is hij eigenlijk helemaal niet heeft hij gepleit voor zijn politiek van aan sluiting bij de Westeuropese mo gendheden en voor de Westduitse herbewapening. Zijn grote tegenstanders waren de socialisten, die het ene en herenigde Duitsland voorstaan. Konrad Adenauer is niet zo hevig gesteld op dat ene Duitsland. Jaren geleden moet hij al gespeeld hebben met de gedachte aan een Westduitse republiek, die Keulen als hoofdstad zou hebben. Hij heeft altijd het Rijn land gezien als een land met een an dere inslag dan de rest van Duits land. Dit ter verklaring van de fel heid, waarmee de strijd woedt om de figuur van Adenauer. Overal zoekt hij thans steun om de verdragen, die de Westduitse contacten met de Westelijke mogendheden regelen, aanvaard te krijgen. Zijn nieuwste zet op het schaakbord van de politiek is een verklaring tegenover het Fran se blad Le Figaro, dat men er goed aan zou doen de minister-presidenten bijeen te roepen van de zes landen, die tot de Europese verdedigingsge meenschap behoren. Liefst onder lei ding van Winston Churchill. Het ziet er niet naar uit, dat de E.V.D.-landen die wenk zullen opvol gen. Adenauer zou alleen maar naar die conferentie komen om wat kleine voordeeltjes te behalen, waarmee hij de. socialistische en andere oppositie in zijn land zou willen sussen. Geluk ken zou hem dat uiteindelijk toch niet, want de str|jd om het E.D.G.- verdrag is maar een kleine phase in de grote strijd, die tegen Adenauer gevoerd wordt: de strijd om de toe komstige eenheid van Duitsland. Nog laat zich niet voorzien hoe die eenheid zal ontstaan, maar men moet aannemen, dat zij te eni- fertijd weer geboren zal worden en at dan om even met de Engelse en Amerikaanse critici te spreken geen mensen van welke oude régimes ook bij die eenwording de toon zul len aangeven. Er wordt wel eens lof toegezwaaid aan ouderen, die na hun zeventigste jaar nog een leven van drukke arbeid verkiezen boven de rust. Die lof is meestal verdiend, maar soms kleeft toch aan de ouder dom een gebrek: men kijkt teveel in de nabije toekomst en niet meer in de verre toekomst... Adenauer drijft thans beslissingen door die bepalend zullen zijn voor het lot van Duitsland in de komende 50 jaarMaar ziet hij ook dat Duitsland van over 50 jaar Konrad Adenauer: energie en initiatief Men eet haring achter het ijzeren gordijn De aanvoer van gezouten haring bedraagt dit seizoen ca. 100.000 kant jes meer dan het vorige seizoen. De afzet verloopt echter zo vlot, dat zich geen problemen voordoen door de grote aanvoer. De export naar Bel gië, Frankrijk, West Duitsland, Noor wegen, U.S.A., Canada en diverse andere landen voltrekt zich op nor male wijze en zodoende is er geen overbelasting van de Nederlandse markt. Voorts wei-den in September en October van dit jaar twee belang- rflke contracten afgesloten, n.L een met Polen voor 35.000 vaten en een met Oost-Duitsland voor 57.000 va ten De uitvoering van deze contrac ten gaat gestadig voort Vorige week werden er drie con tracten afgesloten met Tsjechoslo- wakije, waardoor er in de maand De cember ongeveer 25.000 vaten gezou ten haring naar dit land kunnen wor den verzonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3