NIEUWS UIT ZEELAND ZUID-BEVELAND VIJFTIG JAAR MOSSELHANDEL IN YERSEKE n; tcusvs tn een WISSEL BEVELANDEN DONDERDAG 18 DECEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Stoomtram Walcheren wil tarieven verhogen. Gezien de bedrijfsresultaten heeft de Stoomtram „Walcheren" stappen ondernomen om een tariefsverhoging te verkrijgen. De provincie zal hier voor echter toestemming moeten ver lenen. Wanneer deze verleend wordt, zullen de tarieven met ingang van een nog nader te bepalen datum in het algemeen met 0.4 cent per km. wor den verhoogd. Waar er geen eenheid in de tarieven bestaat, zullen dan te vens oneffenheden rechtgetrokken BOUW WONINGEN TE VERSERE AANBESTEED. Woensdag werd in het gemeente huis te Yerseke aanbesteed de bouw van 39 woningen en een winkel in de Burenpolder. Ingeschreven werd als volgt: F. Christiaanse, Vlissingen, f 369.000; gebr. v. d. Poel, Terneuzen, f 358.800; Marteijn en Bruijnzeel, Yerseke, f 352.350; J. de Jonge, Bieze- linge, f 337.300; J. Bayens, Kapeile. f 330.900; C. Priem, Lewedorp, f 330.700; J. v. Strien, Krabbendijke, f 325.500: C. v. Gorp, Wemeldinge, f 322.000 Goes KERSTMIDDAG CHR. PLATTELANDSVROUWEN. De afd. Zuid- en Noord-Beveland van de Chr. Plattelandsvrouwenbond, hield Dinsdagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes haar Kerstmiddag. De bijeenkomst, welke onder leiding stond van mevr. P. C. op 't HofFre- derikse uit Biezelinge, werd ondanks het ongunstige wees door vele leden bezocht. Met begeleiding van mej. I. de Mey uit Goes aan de piano, werden gezamenlijk Kerstliederen gezongen, terwijl de middag verder werd opge luisterd met declamatie door de heei M. Florusse uit Wemeldinge. Ook kwam de handwerktentoonstelling op 18 en 19 Maart a.s. nog ter sprake BINNENKORT VOORSTELLEN OVER REORGANISATIE SOC. ZAKEN. Voordat de Goesse gemeenteraad zich Woensdagmiddag aan de hoofd schotel: de behandeling van de be groting 1953, ging wijden, werd eerst een aantal kleine voorstellen aange nomen. Twee ingekomen stukken, nl. van de vereniging Chr. Kleuterschool om hogere subsidie en een verzoek van de Trompstraatbewoners, om de ze straat voor vrachtautoverkeer te sluiten, werden aan B. en W. geren- voyeerd. Aan de Woningbouwvereniging „Ons Streven" werd bouwgrond ver kocht, hoewel de heer Ph. Haver- hoek (P. v. d. A.) de prijs wel wat hoog vond. Dezelfde vereniging kreeg een bouw- en grondvoorschot, terwijl bij het bepalen van het aantal lesuren voor vakonderwijs, de heer W. J. J. M. Vroome (KVP) vroeg om de mo gelijkheid onder ogen te zien van het aanstèllen van een vakonderwijzer tekenen aan de Uloscholen. De begroting van het Gasthuis voor 1953 vond weinig bedenking. Alleen vroeg de heer A. Vermaire (Midd. P.) zich af, of de voorgestelde verbou wing nog wel nodig is, zulks met het oog op de plannen voor het nieuwe streekziekenhuis. De heren A. de Roo (VVD) en Ph. Haverlioek (P. v. d. A.) zagen hiervan het belang wel in, daar helemaal niet bekend is, wanneer met de bouw van het nieu we ziekenhuis zal worden begonnen. Bij het voorstel tot goedkeuring van de begroting van het Burg. Armbe stuur, pleitte de heer Bakker (KVP) namens zijn fractie voor een schei ding van de sociale zorg en de ar menzorg. Dit eerste wilde hij onder brengen bjj de gemeente, zoals elders geschiedt. Ook informeerde dit raadslid naar de oprichting van een invalidenwérkplaats. Hij wilde hier voor een bedrag uittrekken. De heer A. de Roo (VVD) adviseerde t.a.v. een event, reorganisatie van de dienst soc. zaken de voorstellen van B. en W. af te wachten. De burge meester kon mededelen dat deze mis schien reeds in Januari ter tafel zullen komen, terwijl weth. Buys over de stichting van een werkplaats voor invaliden verklaarde, dat na gegaan wordt of deze kwestie streeksgewijs geregeld kan worden. Nadat de beantwoording van het adres van Goes-Noord nog enige discussie had uitgelokt, werd na een geheime zitting tot onderwijzeres aan de openb. lagere school A be noemd mej. E. T. Mejjaard te Kat- tendijke. Aan het slot van de vergadering werd van de zijde van het college van B. en W. wethouder J. van Melle was wegens ziekte afwezig op vragen van de heer Haverhoek nog medegedeeld, dat over de huis vesting van de muziekverenigingen geen klachten waren ontvangen. Beschadigingen in school B waren niet veroorzaakt door de Nat. Re serve, doch door een vereniging, wel ke een en ander zal vergoeden. JAARVERGADERING .NIEUWE KOERS". In de Jaarvergadering van „Nieuwe Koers" te Goês, werden de jaarver slagen goedgekeurd. Uit deze versla gen bleek, dat in het afgelopen jaar een grote activiteit werd ontplooid. Er werden lezingen over uiteenlopen de onderwerpen gehouden, er was een culturele avond over muziek en een andere over Heijermans. Eind 1951 werd met medewerking van „De Stem des Volks" te Goes en „De rode va gebonden" uit Middelburg een propa- ganda-avond georganiseerd. Begin 1952 werd gepoogd nader contact t« krijgen met andere politieke jonge ren organisaties. Het enige resultaat was een bijeenkomst in Februari van C.H.- en K.V.P.-jongeren met leden van „Nieuwe Koers". De afdeling tel de op 30 September j.l. 14 leden. RAAD 's-HEER ABTSKERKE Begin 1953 bouw van zwembad te Vlissingen. Voorstel van B en W. B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor omstreeks einde Januari 1953 te beginnen met de bouw van een zweminrichting. Het zwembad zal, zoals gemeld, in ieder geval 1 Mei 1953 voor gebruik gereed moeten zUn. Het zal gebouwd worden aan de Westzijde van het kanaal door Wal cheren, teneinde de mogelijkheden voor industrie-vestiging aan de Oost zijde niet te belemmeren. De zweminrichting zal worden ge bouwd door de Vlissingse Zwemclub onder toezicht van de dienst van ge meentewerken B. en W. stellen ver der voor aan de Zwemclub een sub sidie te verlenen tot een maximum van f 3200.— per jaar op de exploita tie van de zweminrichting voor 1953 Als voorwaarde geldt dan. dat aan door B. en W aan te wijzen schoolkin deren gedacht is aan de leerlingen der 6e klassen tegen een geringe vergoeding van f 1.50 per leerling per seizoen zwemonderricht wordt gege ven. De bijdragen in de bouwkosten van het Rijk. de N.V Kon. Mij „De Schelde" en van de „Stichting Ned Volksherstel" zullen, zoals bekend, niet voldoende zijn om deze kosten te dekken. Een bedrag van rond f 32.000 zal ten laste van de zwemclub blij ven De Vlissingse Nutsspaarbank is bereid de zwemclub een lening tot dat bedrag te verstrekken, mits de ge meente zich borg stelt De raad heeft zich in principe reeds tot het verle nen van deze garantie uitgesproken Gemeentesexretaris van Brouwershaven. BENOEMD TE 's-GRAVELAND. Tot gemeentesecretaris-ontvanger der gemeente 's-Graveland is be noemd de heer P. W. Bazen, gemeen tesecretaris-ontvanger te Brouwers haven. De heer Bazen heeft de benoe ming nog niet aanvaard. Gepasseerd 16 December. Telegraaf 9. De Bue. Toiler 4, Verhoek. Annie, Mees ter. Rupel, van Kerkhove. Toiler 5, Van Geest. Stad Amsterdam 1. Merrelaar. Sy ria, Pol. Butania 2. v. d. Heuvel. Antonle, Hammer. Dldi. Hofmann. Morabia, Kalis, allen naar Rotterdam. Onrust. Schram. India, Huizen, allen naar Amsterdam. Ru- pel, v. d. Wiel, naar Gennep. Disponibel, Bouman, naar Wemeldinge. Admiraal, Hoogland, naar Noordscharwou. Anna, de Groot, naar Hoogeveen. Sancta Maria. Hovestadt, naar Puttershoek. Willem Hen drik, Oudshoorn, naar Stampersgat. Eban Haëzer, Ten Haaf, naar Lage Zwaluwe. Disponibel, v. d. Jagt, naar Lekskesveer. Verandering, Rijkers, naar Boxmeer. No va. Cura, Schaart, naar Vreeswijk. Voor den Tijd, Kornet, naar Werkendam. Christiana, Versluis, naar Zullen. Christi na, de Koning, naar Utrecht. Vertrouwen, Blom, naar Wageningen. Elise Maria, Kreeft, naar Kamperland, Salf 15, van Gurp. Nussla 2, Klöckher. Neptun 46, Kraus. Rhenania 43, Ortmann. De Vliet. Slagter. Pollux, de Jong, Livien, van Reemortel. Concordance, Dijks, allen naar Duitsland. Mime. Verwey. Adjoma, Huls man. Piz Sol, Kleffer, allen naar Baset Onderneming, Versluis. Adrians, Ruiten berg. Bertus. Breure. Overschie, v. d. Dussen. Dumba, Blokland. Joma, van Meel, Joca. van Meel. Olievos 1, v. d. Meer. Joma, Ruitenberg. Walkure, Stolk. Wipi. Jiscoot. Express 57. Fröhlich. Hed- wig. Beekman. Frederik, Timmermans. Celebes. Schreuders. Róne, Schaulnger. Express 55, Lurz. Rhenus 80, Schfifer. Rhenus 44, Elchelhardt. Roma 4. Romeyn- ders. Luzern, Olieslager. Express XI, Bretzer. Rheinfahft 152, Kast. Magiane, Pauwels. Hjac, Llndhout. Weisshorn, Schnecken berger. Mor co te. Sprauwer. Andre Chenier, van Rossum. Harma, de Bruijn. Berthelot, Schauinger. Monique. Ruitenberg. Sani 2. Ceulemans. Migna. Zuiderhoek. Verco, Verbeeck. Beta, Thys- sen. Flora 2. van Meet Damco 59. Roe_ lofs. Elisabeth, den Boer. Normannia, v. d. Werken. Telegraaf 18. v. d. Mast. Del ta. Oostlng. Ancor, Oosterwaal. Alcyon. Notzel. Damco 227. Van Strien. Athalwin, Melsen. Storno. Wagenmaker. Butania 1, v. d. Stroom. Tiberia, van Vrussel. Eider, de Bruijn, Madeleine, Bedet. Maria Krausch. Flat, Kars. Vivat. Scholten. Avontuur, Hopman. Catharina, van Veen. Columbia, Machielsen, allen naar België. Vier bomen in Dorpsstraat worden verkocht De raad van 's-Heer Abtskerke kwam Woensdagmiddag onder voor zitterschap van burgemeester J. D. Jansen in vergadering bijeen. De heer J. C. van 't Westeinde was afwezig. Na vaststelling van enige pensioen grondslagen. werd de salarisregeling van de ambtenaar ter secretarie in de gemeenten 's-Heer Abtskerke en Nis- se gewijzigd en de verordening op de begraafrechten in verband met de z.g. hardheidsclausule nader vastge steld. Aan de afdeling Zuid-Beveland West van het Ned. Rode Kruis werd een subsidie verleend van f 5 per jaar; landbouwschool te Oudelande kreeg een subsidie van f25 per jaar per leerling, die de school bezoekt. Als lid van het burgerlijk' armbe stuur werd herkozen de heer Jac. Braam en als leden van de advies commissie Woonruimtewet werden herkozen de heren Jac. Braam, B. Markusse, J. Tolhoek, M. Tolhoek en v. d. Vrie. Besloten werd deze winter over te _ian tot de verkoop van vier bomen in de Dorpsstraat te 's-Heer Abtsker ke, zulks om te komen tot een regel matige beplanting. B. en W. werden gemachtigd in overleg te treden met het burgerlijk armbestuur over de aanschaffing van enig meubilair voor de secretarie en burgemeesterskamer. Tot slot wen ste de voorzitter de leden prettige feestdagen toe,welke wens door de heer Q. v. d. Vrie werd beantwoord. Waarde VERKIEZING AMBTSDRAGERS. Tot ouderling in de Ned. Herv. kerk te Waarde werd in de plaats van de heer M. Wisse gekozen de heer C. Kole, die thans diaken is. WALCHEREN St Laurens VOORDRACHT VOOR BENOEMING AMBTENAAR TER SECRETARIE Voor de benoeming van een. Ie ambtenaar ter secretarie-gemeente ontvanger te St. Laurens zijn door het college van B. en W. in deze ge meente volgende heren voorgedragen 1. J. Reinhoud, le ambtenaar ter se cretarie en gemeenteontvanger te Kerkwerve, 2. J. J. Geldof, commies ter secretarie te 's Heer Arendsker- ke. TAFELTENNIS Will van Zoelen bracht Wilno zware nederlaag toe In de 2de klasse van de Zeeuwse tefeltenniscompetitie werden drie wedstrijden gespeeld, waarvan er twee een grote verrassing opleverden. Daar was allereerst de zware 82 nederlaag, welke Wilno van Will van Zoelen te slikken kreeg. Een bewijs, dat de Middelburgers ernstig van plan zijn om nog een woordje mee te spreken. Wel won Wilno in Goes met 46, maar de tweede plaat3 moest aan Will van Zoelen worden afgestaan. Be Fair had hiervan kun nen profiteren, maar de leiders wis ten het tegen Sorry niet verder te brengen dan een 55 gelijk spel, het geen de tweede verrassing was. In de derde klasse A werd de be langrijke ontmoeting tussen de bei de nog ongeslagen koplopers, 't Zand en Schelde II, gespeeld, 't Zand won op duidelijke wijze met 37 en be hield dus de leiding. P.Z.E.M. H zag zich in eigen huis met 37 door Sor ry III geklopt. In de vierde klasse A viel even eens een verrassing te noteren. De strijd om de eerste plaats tussen Be Fair Hl, tot nu toe ongeslagen, en A.T.T.C., werd door laatstgenoemd team met 64 gewonnen, zodat de Vlissingers de eerste plaats moeten afstaan. BILJARTEN H. B. C. VERSLOEG YERSEKE In de Bruyns restaurant te Hulst feelde de plaatselijke biljartclub H. C. voor net nederlaagtournooi een wedstrijd tegen Yerseke. Alle 8 ge speelde partijen werden door de Hul stenaren overtuigend gewonnen. De gedetailleerde uitslagen luiden: Pr. Freyser 254— J. v. d. Burgh 40; R. Lampo 104L. Soetewij 36; J. Ne ve 121—J. Koster 26; G. Eeckhout 65A. Koster 34; J. Leendert 71— A. Ridderhof 36; J. Taalman 68— J. v. Stee 27; C. Stevens 42— M. de Bel 31; H. de Vos 47M. v. d. Vliet 18. Eerstgenoemde spelers kwamen uit voor H.B.C., laatstgenoemde voor Yerseke. De carambole-verhouding was 772-248. Nieuwe school te Biggekerke plechtig geopend. Onder grote belangstelling heeft de Vereniging voor Chr. Volksonderwijs te Biggekerke haar nieuwe schoolge- bouw geopend De bijeenkomst stond j onder leiding van de heer P Wijk- huys, die het bombardement van 17 September 1944 in herinnering riep. Hij dankte allen, die hebben medege werkt om de herbouw te doen sla gen. De burgemeester, de heer J. L. Dreg- mans. verklaarde, dat het gereedko men van deze nieuwe school tevens voor Biggekerke de voltooiing van de herbouw betekent. Ds. A. D. H. Ros- cam Abbing sprak namens de kerke- raad der Ned. Hervormde gemeente en de heer A. v. d. Heijde namens de Vereniging voor Geref schoolonder wijs. De heer J. D P. de Smit voerde het woord namens Bouw- en Woning toezicht en overhandigde de voorzit ter het ontwerp van een tegelplateau, waarop de eerste steenlegging zal worden gememoreerd en dat in de vestibule wordt aangebracht. Ten slotte sprak de aannemer, de heer M Jobse. In de pauze werd de school, die ieders bewondering had, bezichtigd. Hierna hield het hoofd der school, de heer D. W Wijsman, een rede. waarin hy de leden en de ouders vroeg, meer belangstelling te tonen voor de ont wikkeling van het onderwijs. In dit verband merkte hij op. dat de leer middelen ten dele vernieuwing be hoeven. De heer Wijsman, die binnen kort naar elders vertrekt, dankte de leden voor het hem geschonken ver trouwen. De onderwijzeres mej. E. M. Hoogland nodigde de moeders uit. met haar een „netbeidsactie" te beginnen De heer Van der Heijde richtte nog een afscheidswoord tot zijn scheidende collega. Ds. Roscam Abbing sloot de bijeenkomst. De laatste voorstellingen van Snugger en Linky. Buiten de reeds aangekondigde voor stellingen op 20 December, wordt nog te Middelburg een laatste voorstelling gegeven op Vrijdag 2 Januari a.s., 's morgens om 10 uur in het Schut tershof. Voor deze voorstelling kun nen uitsluitend zij. kaarten afhalen, die hun bonnen reeds hebben aange boden, doch nog geen toegangsbewij zen ontvingen. Deze uitreiking is in „Mercurius" Koepoortstraat, op Dins dag 23 December a.s., van 2.30 tot 3.30 uur namiddags. Te Goes worden in het Schutters hof nog twee voorstellingen gegeven op Vrijdag 2 Januari 1953 en wel een te 3 uur en een te 5 uur n.m. De reeds uitgegeven gele toegangskaarten voor een voorstelling op een nader te be palen tijdstip geven recht van* toe gang tot de voorstelling van 3 uur De Goesse. kinderen, die reeds bonnen inleverden, doch geen toegangsbewijs ontvingen, kunnen dit. te onzen kan tore afhglen. Aan hen, die buiten Goes wonen, worden de toegangsbewijzen toegezonden. ONDERHOUD HAVENWERKEN- TE BRESKENS AANBESTEED. Door de Rijkswaterstaat te Middel burg werd Woensdag aanbesteed het onderhouden van de havenwerken te Breskens gedurende 1953. Er werd als volgt ingeschreven: P. J. v. d. Sande, Breskens en H. A. den Exter, 39.800 A. v. d. Straaten. Hansweert, f 41.680 P. J. de Bourgraaf. Wemeldinge. f 42.300. E. G. Lindenbergh, Vlissin gen, f 43.450. C. v. d. Klippe, Vlissin gen, f 45.000. A J. Blijleven. Breda, f 45.500. Th. P. Cambier, Breskens. f 49.870. Opheffing bureau vaststelling Oorlogsschade te Oostburg. Tot dusver was in Oostburg een on derafdeling van de Afdeling Vaststel ling Oorlogsschade in de provincie Zeeland gevestigd. De kantoren van dit Bureau waren de laatste tijd on dergebracht in het pand Oude Stad Nu het mogelijk is de werkzaamhe den inzake de vaststelling van de oor logsschade in Zeeland in één kantoor te concentreren zal het Bureau Vast stelling Oorlogsschade te Oostburg worden opgeheven. Van 1 Januari 1953 af zal de administratie en afwik keling worden verzorgd door de Afde ling Vaststelling Oorlogsschade te Middelburg, Seissingel 4. „ZEELANDS ROEM". Fa. J. J. de LeeuwGeluU viert gouden jubileum. Aan de Grintweg te Yerseke staat het mosselconservenbedrjjf van de fa. J. J. de Leeuw—Geluk, waar dage lijks een 70-tal paar rappe handen honderden kilo's mosselen venver ken om in polten en blik de consu ment in binnen- en buitenland van dit voedzame zee-product te voor zien. Aan het eind van deze week zal de arbeid in dit bedrijf rusten, waarvoor wel een zeer oilzondere en vreugdevolle reden is. Men zal het feit herdenken, dat de oprich ter van dit bedrijf, de heer J. J. de KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Kampen H. A. van Slooten te Wierden. GEK. KERKEN. Beroepen te Licessen Th. Boers- ma te Uithuizer-Medum. Bedankt voor Boskoop C. L. Ruben te Helpman. Beroepen te Nederhorst-Den Berg S. van Bekkum te Giesen Oud- en Nieuwkerk. CHRIST. GER. KERKEN. Beroepen te Arnhem A. C. Hoort te Nieuwe Pekela. Beroepen te 's-Gravenzancle M. Baan te Dordrecht. BAPT. GEMEENTEN. Beroepen te Noordbergum J. Schol- te* te Workum. TOEGELATEN TOT DE DIENST DES WOORDS. Door de classis Middelburg der Geref. Kerken is Woensdag peremp toir geëxamineerd en toegelaten tot de Dienst des Woords en der Sacra- mesten de heer H. Schut, die op 29 December zijn intrede zal doen als missionnair predikant. CAND1DAATSEXAMEN THEOLOGIE. De heer H. Rijksen te Middelburg slaagde aan ae universiteit te Utrecht voor het candidaatsexamen theologie. 0 In het gebouw van de Duitse ambas sade te New Dehli heeft de Duitse am bassadeur in India namens bondspresL dent Heuss aan dir. Frank N. D. Buch man, de grondlegger van de beweging voor morele herbewapening, de onder scheiding uitgereikt van het Grootkruis van Verdienste der Duitse Bondsrepu bliek, wegens zijn verdiensten bij de na oorlogse wederopbouw van West-Duits- land. 0 De fabrikant J. W. R., wiens garage Ook dit jaar heeft de reizende bibli otheek te Waterlandkerkje weer een honderdtal boeker beschikbaar gesteld ter uitlening gedurende de wintermaan den. Tot diaken van de Geref. kerk te Borssele is in de plaats van de heer M. de Regt benoemd de heer M. van Westen De heer Job. Fraanje werd benoemd tot ouderling In de plaats van de heer Jac. van Westen. De collecte, gehouden op Dankdag In de Ned. Herv. Kerk te Borssele heeft f 713.27 opgebracht. De heer J. Moerland te Middelburg ls benoemd tot hoofd der Chr. school te Wolphaartsdijk. De heer J. Riemens, leerling van de De Ruyterschool te Vlissingen, slaagde als scheepswerktuigkundige diploma BL Op 22 December a.s. zal de heer P. van Acker te Cadzand zijn 90e verjaar dag vieren. De heer Van Acker, die op één na de oudste inwoner van Cadzand is. geniet nog een goede gezondheid en is nog goed ter been. De Katholieke Onderwijzersbond uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen bracht dezer dagen een bezoek aan de opera in Ant werpen, waar de opvoering van .Ma dame Butterfly" werd bijgewoond. Tijdens een te St. Aimalond gehouden klopjacht werden 76 hazen geschoten. ^tcledop te Blaricum als woning was verhuurd aan een ander en die daarna de garage openbrak om haar ongeschikt voor be woning te maken, kreeg voor het Am sterdams gerechtshof een boete van f 500. subs. 2 maanden. 0 Dinsdag is op de vliegbasis Written-' hou$e nabij „Williams Airforce Base" in Arizona in de V.S. een Harvard lestoestel verongelukt. De inzittenden, de Neder landse reserve-korporaal leerling-vlieger L. I. P, G. Lecocq d' Armandville uit Den Haag en zijn Amerikaanse instruc teur kwamen om het leven. 0 De minister van financiën heeft op voorstel van het bestuur van de Vereni ging voor de Effectenhandel goedgekeurd, da tde beurzen voor de geld. en fondsen handel op 31 December 1952 gesloten zul len zijn. 0 De oud min.-pres. prof. mr. P. S. Ger- brandy. die sedert 30 November jl. in een Haags ziekenhuis erblijft en die op 2 December j.L een operatie van ingrij pende aard heeft ondergaan, zal heden het ziekenhuis verlaten. Hij zal op me disch advies nog enige tijd rust moeten houden. 0 Van de zijde van het Prins Bernhard- fonds het culturele fonds van de witte anjer wordt medegedeeld, dat het be richt, dat dit fonds zou zijn opgelicht door enige loterU-colporteurs, onjuist ls. Het fonds organiseert geen loterij het heeft geen enkele colporteur in dienst en het is niet opgelicht. Hier is een naams verwarring in het spel met de Prins Bernhard stichting, een der organisaties voor hulp aan militairen. Marktberichten VEILING ZUID-BEVELAND. 17 Dec. Spruiten 31—53. Savoye kool 14. Rode kool 810. Uien (stek) 1—3.50 Boerekool 11—12. Prei 26—30. Kroten 9. Koolrapen 2.504 Knolselderij 3. id. 3— 10 per 100 stuks. VEILING THOLEN. Voor de aanvang van de ui en vei ling van 16 December j.l. te Tholen werden door de veilingmeester, de heer A. de Kooi enige woorden ge sproken ter nagedachtenis van de heer J. Overbeeke. Spreker schetste de overledene als een getrouw vei lingbezoeker, een eerlijk koopman en voorzichtig adviseur. Nadat een minuut stilte in acht was genomen nam de veiling een aanvang. De prijzen van deze uienvelling waren: Bonken 19,11; gewone 19,91 tot 20,09: drielingen 28,10; picklers 35,52; stekuien 3,31. Aanvoer 50 ton. VEEMARKT ROTTERDAM. 15 en 16 Dec. Aanvoer in totaal 5895 dieren, waarvan naar schatting 2131 vet te koeien. 899 gebruiksvee (w.o. 149 TE C.-vrij). 60 vette kalveren. 189 graskal veren (wo. 57 T.B.C.-vriji. 835 nuchtere kalveren, 724 varkens. 101 paarden. 9 veulens. 918 schapen of lammeren en 29 bokken of geiten. Prijs in cents per kg. le kw. 2e kw. 3e kw Vette koelen 285—295 265—280 220—240 Vette kalv. 280-310 260—280 240—260 (levend gewicht) Leeuw, een halve eeuw geleden in Tholen begon met een handel in ver se mosselen. Ware pioniersarbeid heeft deze va der van een groot gezin verricht, want de mossel was een product, dat ook in ons land nog betrekkelijk on bekend bleek. Met een groot door zettingsvermogen heeft hij zich aan zijn zaak gewijd, met als resultaat dat niet alleen zijn zes zonen thans een bloeiend bedrijf hebben, doch ook dat de Zeeuwse mosselvisserij met rasse schreden vooruit is ge gaan. HET BEGIN. Een halve eeuw geleden was de afzet van de mosselen nog primitief geregeld. De vissers moesten er zeil op uit trekken om in Antwerpen hun producten te verkopen. Veel tijd ging hiermee verloren en ook kon men er zakelijk niet uithalen wat erin zat. in Antwerpen ging men Zeeuwse mosselen verhande len naar Duitsland en Frankrijk Toen de heer de Leeuw erop uit trok om in Brabant, Limburg, net Rijn land en Westfalen een afzetgebied te verwerven, kostte het hem bijv. in Essen veel moeite een restaurateur ervan te overtuigen, dat de mosse len uit Antwerpen eigenlijk van Zee land afkomstig waren. In 1912 werd het bedrijf naar Yerseke overge plaatst, waar in 1917 In een oude bakkerij aan de Wijngaardstraat met een mosselinleggerij werd -begonnen. Een van de stuwende krachten in het huidige bedrijf, de heer P. J. de Leeuw, nam toen ook een werk zaam aandeel in de zaak. Trouwens voordien was hfj als schooljongen reeds in het bedrijf werkzaam. Het begin was moeilijk. Soms gingen er dagen voorbij, dat er geen enkele or der binnenkwam, doch men hield vol. Geleidelijk aan, ook met ups and downs, is het bedrijf uitgegroeid tot wat het thans is. In 1923 verhuisde men naar de Grintweg, waar regel matig de bedrijfsgebouwen konden worden uitgebreid. In 1937 bij het overlijden van de heer de Leeuw Sr., namen zes broers de zaak over. Er werd finanqieel goed geboerd, zodat In 1940 een nieuw stenen gebouw kon verrijzen en de schulden konden worden afgelost. De oorlogsjaren zijn allerminst ge makkelijk geweest. Er was gebrek aan mosselen en emballage, doch steeds werd getracht de oude afne mers zo goed mogelijk te bedienen. In het laatste oorlogsjaar moest het bedrijf zelfs draaiende gehouden wor den door bliek in te maken, doch ook hier gold, dat bij de hoogste nood, de redding nabij is. De bevrijding kwam en door met behulp van auto's van de Irenebri- gade, vis naar Limburg te brengen en kolen mee terug te nemen, kon den de bedrijven weer op gang wor den gebracht. Aanvankelijk bleef nog het gebrek aan glas en blik, doch geleidelijk hebben zich ook deze moeilijkheden opgelost. In 1949 kon volop begonnen worden met de ex port van mosselconserven naar Bel gië en sedertdien draagt dit bedrnf er weer volop toe bij, dat Zeelands roem op mosselgebied tot ver over de grenzen wordt uitgedragen. Tot heil ook van de mosselvisserij in het al gemeen want de georganiseerde af zet heeft immers voor de kwekers veel vooruitgang gebracht. Terwijl in 1902 nog prijzen van 1.501.75 werden ontvangen en in de dertiger jaren zelfs gemiddeld 1,is de prijs opgelopen tot thans ongeveer 10.— a 10.50 per 100 kg. Vrijdag zal het jubileum worden gevierd met een feestavond voor het personeel. Zaterdag zal o.m. een re ceptie worden gehouden. Varkens 188 184 178 (levend gewichtj Slachtpaarden 200 190 185 Prijs in guldens per stuk le kw. 2e kw. 3e kw Graskalveren 400 350 250 Nucht kalveren 55 52 48 Schapen 115 100 80 Lammeren 95 65 70 Kalfkoeien L200 1050 876 Melkkoeien L200 1050 875 Vare koeien 825 725 600 Vaarzen 900 800 680 Pinken 625 526 400 VISMIJN BRESKENS. 16 en 17 Dec. Schar, aanvoer 14 kg.. 77 Kabeljauw, aanvoer 10 kg.. 87. Schar- dljn, aanvoer 25.300 kg., 37—66. Waar zijn onze schepen Aagtekërk 16 v. Pt Said/Genua. Aalsum 16 v. Bordeaux/Dakar. Alcyone verw. p. 16 Perim/Aden, Amstelkroon 16 v. Balikpapan n. Fremantle. Bah 17 Belawan verw. Borneo 16 v. Colombo/Belawan. Caltex Delft (t.i 16 vm. Gibraltar gepas. Caltex The Hague (t) p. 16 Gibraltar. Eos p 16 Kp Bon. Groote Beer 16 v. Kaapstad n. A'dam. Ittersdum p. 16 Bermuda. Japara Krl. 16 v. Khorramshar n. Calc. Lawak 16 ten anker Slaln. Lieve Vrouwekerk p 16 Bizerta. Maashaven p. 16 Dakar/L. Palm as Malea p. 16 Gibraltar Meüskerk 17 Manilla verw. Mentor 16 Ouessant gep./Algiers. Molenkerk 16 v. Mombasa/Zanzibar. Riouw 16 v. Frederikstad n. A'dam. Rondo 17 v.m. te Bahrein. Sloterdljk p. 18 Llzaro Head. Tara b. 16 rede Paranagua. Telresias 17 te Port Said. Thalatta 16 v. Banias n. Thameahaven. Tjisadane 16 v. Durban n. East Londen. Tomini 16 te Hollandia. Waterland 16 te Las Palm as. Willem Barendsz 17 te Kaapstad. Willem Ruqs 16 v. Belaw. n. Singapore. Opbrengst Zeeuwse collecte stijgt nog steeds. /ele giften van Zeeuwse bedrijven Opnieuw kwamen uit verschillende Zeeuwse gemeenten en van bedrijven uit alle hoeken van Zeeland giften te Middelburg binnen, die hef bedrag van de totaal-opbrengst der Zeeuwse Collecte dicht In de buurt van de 15 mille brachten. De totaal-opbrengst in Zeeland is thans gestegen tot 14.828.27, hetgeen neerkomt op 7,7 cent per inwoner. De gemeenten waarvan de op brengst werd gemeld zijn: Baarland met f 34.— of 4 cent per inwoner, Hoofdplaat met 27.63 of 2 cent per inwoner en Clinge met 260,17 of 7 cent per inwoner. Heinkenszand droeg 10,9 cent per inwoner of 225,23 in totaal bi) en Oudelande kwam met 40.87 uit de bus. De verantwoording der giften uit de Zeeuwse bedrijven ziet er als volgt uit: wasserij Zeeland, Middel burg 50.firma gebroeders Kunst, Middelburg 10.bouwmaterialen- handel Pilaar te Goes 25.ver warm ingsbedrgf Saweraa 10. groothandel v. d. Reepe, Goes 10.—; firma Weststrate, Krabbendijke 50.—; drukkerij Lakeman Ocht- man, Zierikzee 10.—TP.Z.E.M., Middelburg 2.50.—. Waterlandkerk je heeft nog steeds de leiding behou den in de stand, die wij onderstaand laten volgen. W'kerkje 's-H. Abtskerke Grijpskerke Schoondijke Renesse Zonnemaire Hoedekenskerke en Kwadendamme 18 Biervliet 17,8 Tholen 17 Biggekerke 17 Nisse 17- 61,5 20,5 20 18,3 18,3 18,1 347,50 f 88,10 184.50 360,30 154,13 144,70 275,— 376,16 560,05 153.25 110,54 EXAMEN HULPMONTEUR- REVISIE. De heer A. Geschiere uit Koude- kerke slaagde voor het examen tot het behalen van het diploma hulp monteur-revisie van de Stichting Vakopleiding Automobiel- en motor- rijwielbedrijf (V.A3I.) De heer Ge schiere, die het examen met bijzon der goede resultaten aflegde, is dc- eerste in Zeeland, die dit dinloma heeft behaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13