ACHTENTACHTIG JUBILARISSEN VAN DE SCHELDE GEHULDIGD TEEn Lijdt niet langer Zeeu wse Almanak +DURE KOFFIE? STATENLEDEN VOL LOF OVER BELEID VAN GEDEPUTEERDEN NEDERUNDSE LANDBOUW NOG ALTIJD AAN DE SPITS ®D£VSiAo©p cwiema 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 DECEMBER 1952 BOUW VAN 200 ARBEIDERSWONINGEN. Ir. W. H. van Tyen: „Afdeling scheepsbouw moet gereorganiseerd worden". Acht en tachtig jubilarissen werden Maandagavond door de directie der N.V. Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen zeer hartelijk gehuldigd. Het wa ren twee hoofdbazen,, de heren O. v. d. Berge en A. Polderman, die vyftig jaar in dienst waren, 28 personen, die veertig jaar in dienst waren en 58 personen, die hun zilveren jubileum vierden. Sinds de oprichting in 1875 vierden 89 leden hun 50.jarig jubileum, 557 hun 40 jarig en 1760 hun 25-jarig jubileum. De werklieden met 25.jarige diensttijd ontvingen een gratificatie van 50, alsmede een vererend getuigschrift en een zilveren medaille van de Ned. Mij, voor Nijverheid en Handel, de beambten alleen de gratificatie en de medaille. De personeelsleden met 40-jarlge diensttijd ontvingen een gou den medaille en een gratificatie van 80, de 50-jarlge jubilarissen waren reeds op hun jubileumdag gehuldigd en ontvingen toen een gratificatie van 100. Namens de directie werden de jubilarissen toegesproken door ir. H. W. van Tyen. De heer Van Tyen wees er op, dat voor de eerste maal de huldiging der jubilarissen niet op 1 November plaats vond, maar in overleg met het bestuur der Ar beider svertegen woor- diging verplaatst is naar December. Spr. wees op de grote veranderingen die zich op „De Schelde" hebben vol trokken in ae tijd, dat de jubilarissen er werkten. Daarna stond de heer Van Tyen stil by heden en toekomst. Het heden geeft in veel opzichten reden tot tevedenheid: voorlopig zijn alle werk plaatsen vol bezet. Ernstige pogingen worden aangewend om niet alleen de ambtenaren, maar ook het lagere per soneel direct bg de gang van zaken te betrekken, ten einde de productiviteit te' kunnen opvoeren. Speciale aan dacht zal worden gewijd aan de jeugd. Nadat in het afgelopen jaar in de wo ningpositie der beambten enige ver betering is gebracht zijn thans weer 200 woningen geprojecteerd, waarvan 140 in Wissingen en 60 in Souburg. Spr. dankte de pensioenfondsen, dat zij deze bouw mogelgk maken door hun beleggingen. Voor de toekomst achtte spr. waak zaamheid geboden, met name voor de afdeling scheepsbouw. De techniek verandert snel. De concurrenten heb ben, terwgl „De Schelde" zware oor logsschade moest herstellen, niet stil gezeten. Nog hebben de Scheldesche- pen een zeer goede naam, maar de kostprgs moet concurrerend worden en daarom moet de efficiency worden opgevoerd. Plannen daartoe zyn ont worpen, maar de uitvoering zal zeer veel kosten. Gewijzigde toestanden en werkwgzen zullen in de naaste toekomst ook omscholing van perso neel noodzakelgk maken. Reden tot bezorgdheid achtte spr. niet aanwe- Adv er rentte WINTER KAMDEN? Is ex-N.S.K.K.-er geen Nederlander meer Voor de kantonrechter te Terneu- zen stond Dinsdag terecht G. B. uit St. Jansteen, die zich daar als sta- tenloos burger zou hebben gevestigd zonder verblijfsvergunning. B. zou zyn Nederlanderschap hebben verlo ren door destgds tot het N.S.K.K. te zgn toegetreden en daarbg dienst te hebben gedaan. Verdachte ontkende bn het N. S. K. K. aangesloten te zgn geweest. Wèl gaf hij toe, dat hij na de oor log een tijdlang in verzekerde bewa ring werd gesteld, maar hg zou nim mer veroordeeld zijn geweest. Verder betwijfelde B. het of men zonder ge rechtelijke uitspraak van zgn Ne derlanderschap vervallen kon wor den verklaard. Mr. Van Meerwijk merkte echter op, dat men dit bij het in dienst treden bg een vreemde krijgsmacht automatisch verliest. Daar de kan tonrechter meende, dat uit de stuk ken niet onomstotelijk was komen vast te staan, dat B. by het N. S. K. K. in dienst is geweest, werd de zaak aangehouden tot 3 Februari a.s. teneinde de ambtenaar van het O.M. in de gelegenheid te stellen aan te tonen, dat verdachte inderdaad het Nederianderschap heeft verloren. Advertentie door rheumatiek. spit, ischias, hoofd en zenuwpgnen Neemt regelmatig Daai waar anuere uuuuc.cu Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. By apotheek en drogist 0.95. f 2.40 en 8.88. IN HOLEN In deze dagen, nu de winter in al zijn grimmige schoonheid rondwaart en zijn smetteloos lovertanljt legt- op stad en 'land hoe ragfijn tekenen ziek nu de vele fraaie gevels in steden als Zierikzee, Veere, Goes en Middel burg af tegen de grauwe, van sneeuw bezwangerde luchten! nu denkt ge soms met 'deernis aan degenen, die nog niet beschikken over een degelijke yjoning. Over een huis, dat ge zonder aarze len een huls kunt noemen, waarover ge kunt spreken als over „mijn huis en haard". Aan degenen denkt ge dan soms, die nog moeten huizen in Bunkers, die als onze verre voorvaderen nog le- ven in holen, ten dele onder de grond... Met een simpele noodwoning zou den deze mensen vjellicht de koning te rijk zijn. Dachten wij,Tr Hetgeen onjuist was. In Westkavelle leven nog tien gezinnen in bunkers. Aan deze tien gezinnen zijn noodwo ningen aangeboden. Maar niemand wilde verhuizen Zouden onze voorvaderen in ho len en met berenvellen dan toch beter af zijn geweest? zig. Met J. P. Coen zeide hy: „'t Sal waerachtig wel gaen". Hierna werden de huldebiyiten uit- gereikt. TOESPRAAK A. J. VAN HEEL. Namens het departement Zeeland van de Ned. Mg. van Nyverheid en Handel sprak de heer A. J. van Heel uit Goes, die de afwezige departe mentsvoorzitter, de heer D. F. P. Hoegen verving. De heer Van Heel wees er op, dat het vererend getuig schrift bedoeld is als eerbetoon voor vakmanschap, gver en trouw. Hij be toogde, dat goed vakmanschap vaak meer voldoening geeft dan kantoor werk en wenste de jubilarissen nog vele goede jaren toe. Na deze huldiging voerden leden van de Ambtenarenvereniging met veel succes een programma op, be staande uit toneel en gymnastiek, terwgl het orkest van de Ambtena renvereniging onder, leiding van de heer H. S. O. Erdelmann musiceerde. DE JUBILARISSEN. De namen der jubilarissen luidden: Personeel met 50-jarlge dienst: C. v. d. Berge, A. Polderman. Personeel met 40-jarige dienst: P. A. Beun, H. Boogaard, A. Crucq, P. Dekker-, G. Dingemanse, P. Hui- bregtse, A. W. de Kegzer, W. A. P. de Kok, J. de Mooij, A. Nonnekes, M. de Nooger, J. Parent, S. Roose, A. van Rijswijk, M. Sierevogel, M. van Soe- len, C. Stroo, J. A. Talmon, A. Theu- ne, M. Vader, J, C. Versluys, R. G. Vollemaere N. A. v. d. Want, H. v. d. Want, P. Willeboordse, J. v. d. Woes- tyne, M. C. van Zweeden. Personeel met 25-jarige dienst: S. Adriaanse, J. Alewynse, J. Baak, Z. v. d. Berge, C. Bosschaart, N. P. Bosschaart, L. Bosselaai', J. M. van Breen, J. D. Broeke, M. Brunlte, A. A. de Bruijne, F. J. de Bruyne, J. de Buck:, J. H. van Burgh, W. P. Btar- rekers, J. M. Busehgens, J. A. Duine, M van Eenennaam, P. Geervliet, I. J. Geldof, V. L. Gégsels,-J. F. van Hoe pen, L. de Hondt, B. van Hoorn, N. van Hoorn, A. Huijbregtse. P. Huys- soon, L. J. Izeboud, W. Izeboud, J. A. Jacobs, W, A. Keim, J. Klap, J. M. Kranendonk, F. Ki'öonen, J. W. La- megn, L. Lippens, J. Melis, J. Meg- ers, J. de Nooger, L. de Nooger D. Ngborg, C. J. Odem, A. Post, H. Rennhout, J, Reinigei't, J. de Ridder, A. Rosier J. Swart, W. Swint, P. Sgn- ke, J. Theune, J. Theune, M. A. Va der, P. de Vos, j. Weug, P. J. Weij- bei'g, J. Zoutewelle. Vragen uit Staten over afstands-gasvoorziening. Voorzieningen voor overcompleet personeel In antwoord op vragen uit de af delingen van de Provinciale Staten over de afstandsgasvoorziening heb ben Gedeputeei'de Staten medege deeld, dat het ovei'complete pei'soneel van het provinciaal gasbedrgf ten dele kan worden gepensionneerd of op wachtgeld gesteld. Ovei'igens zgn al pogingen gaande om hen aan an der werk te helpen, welke, naar het zich laat aanzien, niet geheel zonder succes zullen blgven. Het is nog niet bekend wat er gaat gebeuren met de overbodig geworden gebouwen en installaties. De boek waarde is zeer gering. De voorgang ster in de exploitatie van het gasbe drijf is voor 16 woningen aandeel houdster geworden van de Vereni ging tot verbetering van de volks huisvesting voor Vlissingen e.o. Teil aanzien van de vei'ltoop van gasap- paraten richten G.S. zich naar het Statenbesluit over de electriciteits- voorziening. Wanneer straks het le veren van afstandsgas een feit is ge worden, zal aan de acquisitie veel aandacht móeten wórden besteed, zo wel in bót belang van het huishou delijk-, als in dat van het industrieel gebruik. Hiei'bg kan men een show- I room voor de grotere verbruikstoe- stellen niet ontberen. Projectiel ontplofte in fornuis In de keuken van de familie C. te Hoofdplaat ontplofte dezer dagen plotseling een projectiel, dat vermoe- delgk tussen de houtblokken was. ge raakt, waarmede men het fornuis; stookte. De explosie richtte nogal; ravage aan; het' formtis sprong uit' elkaar en de pannen, welke er op stonden, werden weggeslingerd. De vrouw des huizes en haai', doch-, tertje van anderhalf jaar, dié zi'qh in', de keuken bevonden, bleven onge deerd. ONDERHOUD WEGEN AANBESTEED. Door de hoofdingenieur-directeur van de- Provinciale Waterstaat te Middelburg werd namens Gedeputeer de Staten van Zeeland in het open baar aanbesteed het onderhoud van de provinciale wegen, enz. met bijbe horende werken op Schouwen-Duive- land, Tholen, Zuid-Beveland, Noord- Beveland en Walcheren gedurende 19531955, alsmede het onderhoud aan de provinciale aanlegplaatsen in Zeeland gedurende 19531955, De laagste inschrijvers waren: Wegen op Sehoüwen-DuivelandD. Rentier, Noordgouwe 34,250; wegen op Tholen: J. vos, Tholen 38.989; wegen op Zuid-Beveland: A. de Bour- graaf, Wilhelminadorp 36.500; we gen op Noord-Beveland: J. Hoogeste- ger, Wemeldinge 18.633; wegen op de beide Bevelanden: Gebr. Knuist, Goes 57.700; wegen op Walcheren: C. v. d. Klippe, Vlissingen 39.350; aanlegplaatsen op Schouwen-Duive- land: M. van der Velde, Bruinisse 8580; veerdam en steiger te Zgpe: idem 2780; drö'vende aanlegplaats en overige werken te Zierikzee, S. de Vlieger, Zierikzee 5750; aanleg plaatsen op Zuid-Beveland: A. de Bourgraaf, Wilhelminadorp 8550; aanlegplaatsen op Noord-Beveland: dezelfde 3950. Arbeidsvreugde voor Statenleden. Andermaal zyn in de Provinciale Staten bezwaren gerezen tegen het opmaken van de afdelingsverslagen door de leden en is gesuggereerd om dit werk te laten verrichten door ambtenaren- De gedeputeerden heb ben daar geen oren naar, doch kon den een wenk geven, welke de werk zaamheid van de rapporteurs in be langrijke mate kan verminderen: het verslag behoeft niet een weergave te zyn van al wat ter sprake is gekomen. In het algemeen moet het vèrslag, met de schrifteiyke beant woording van G. S., dienstbaar zyn om het voorstel ryp te maken voor de openbare behandeling. Op deze wijze, aldus de Gedeputeerden, zal de taak van het schrijven der afde lingsrapporten de ontwerpers ar beidsvreugde en genoegdoening ver schaffen Dr. Korringa naar Zuid-Afrika. In de loop van Januari zal dr. P. Korringa, bioloog van het Rgksinsti- tuut voor visserijonderzoek op uitno diging van het Zuid-Afrikaanse depar tement van visserij, een bezoek van twee. maanden aan Zuid-Afrika bren gen, Na de oorlog Is daar tussen Kaap stad en Port Elisabeth een oestercul- fcuur opgebouwd, waarbij dr. Korringa nu van advies zal gaan dienen. De „Noord-Beveland" kwam de sluizen uit De veerboot der provinciale stoom bootdiensten „Noord-Beveland", welr ke de dienst zal onderhouden tussen Kortgene en Wolfaartsdgk- en Zater dag 20 December a.s. in gebruik zal worden genomen, werd in de loop van Dinsdagmorgen in de Vlissingse sluizen geschut en naar buiten ge bracht. Het vaartuig, dat er keurig uitziet, werd gemeerd aan de ponton van de stoombootdiensten in de bui tenhaven te Vlissingen, vanwaar het naar Beveland zal worden gevaren. SneeuwfoaMengevecht met gevolgen te Middelburg. Dinsdagmorgen omstreekshalf elf voerden scholieren op de Haringplaats te Middelburg een vinnig sneeuwbal lengevecht, waarbij vooral talrijke H. B.S.-ers betrokken waren. Enige po- litie-agenten wilden hieraan een ein de maken, aangezien een dag tevoren, bij een dergelijk, door leerlingen van de Technische School op de Zuidsin gel gevoerd gevecht, enkele ruiten waren gesneuveld en de kop van een benzinepomp was vernield, waardoor voor vijftig gulden schade was aan gericht. De scholieren gingen echter zo op in hun strijd, dat ook de agenten wér den bekogeld, wat tot gevolg had, dat enigen een tik met de gummistok op liepen, terwijl er ook enkele bekeu ringen werden uitgedeeld. De veront waardiging hierover was groot; de jongens en meisjes gaven hieraan uiting door luidkeels te joelen. Na de pauze was het ook in dé hall van het schoolgebouw rumoerig. Daar hij even met de politiemensen wilde spreken, zond de directeur van de R. H.B.S. de leerlingen het schoolplein op. Een groep jongens en meisjes maakte van deze gelegenheid ge bruik om een min of meer demon stratieve optocht door de stad" tema ken, waarbij bepaalde leuzen werden geroepen, die wel lieten blijken, dat de H.B.S.-ers weinig te spreken wa ren over de processen-verbaal; Er werd nog een rasun van de In dustrie- en Huishoudschool inge gooid, doch de schade zal worden ver goed, terwijl de voorzitter van de H. B.S.-vereniging op zich nam, excuses aan te bieden. Ontsnapte délinquenten te Terneuzen aangehouden. Door de gemeentepolitie te Terneu zen werden een 18-jarig meisje uit Leeuwarden en een 16-jarig meisje P. M. uit Terneuzen aangehouden, die er dezer dagen in waren geslaagd te, ontsnappen uit de Rijkswerkinrich ting te Eibergen. Na hun ontsnap ping waren de meisjes naar Terneu zen gereisd, waar zij een onderko men hadden gevonden. De vryheid duurde echter niet lang. Spoedig na hun aanhouding werden zij naai' Eibergen op transport gesteld. Onderzoek naar mogelijk heid van verdere electrificatie HET GEBIED TUSSEN NIEUWDORP, 'S-HEERENHOEK EN BORSSELE Bg de behandeling van de begro ting voor 1953 van de P.Z.E.M. in de afdelingen van de Provinciale Staten werd geïnformeerd naar de mogelgkheid van aansluiting op het licht- en krachtnet van een 1000 ha. groot gebied tussen de kommen van Nieuwdorp, 's-Heerenhoek en Borsse- le. Hiervan zouden 500 mensen pro fiteren. Schriftelgk antwoordden Gedepu teerde Staten, dat een onderzoek naar deze mogelgkheid is ingesteld. De jaarlgkse garantie zou 2%% van het aanlegkapitaal hebben bedragen. Voor een bijdrage uit het fonds voor onrendabele gebieden zou dit plan niet in aanmerking komen. De beno digde bijdrage in eens van de belang hebbende bedroeg 401.816 in geld en 26.644 in natura (voor graven van kabelsleuven). Inmiddels is een plan uitgewerkt om de nieuwe bedryven en arbeiders woningen in de Quarlespolder (Zuid- Sloe) aan te sluiten. Dit zal geschie den over een 3000 volt kabelnet met 14 transformatorstationnetjes by de percelen. Het bestuur der Domeinen stelt hiervoor de normale gebrui kersgarantie (die geleideiyk door de pachters zal worden overgenomen) en er wordt een bijdrage in eens be taald van 104.000. Het dageiyks bestuur van de P. Z. E. M. is bereid voor het bovenbedoel de gebied een dergeiyk plan uit te werken. Het aantal aan te sluiten percelen is ongeveer 3% zo groot en zij liggen nog meer verspreid dan in de Quarlespolder. Zeer globaal gere kend zal de bgdrage in eens 416.000 bedragen. Dit zal echter nóg nader worden berekend en G.S. hebben de toezegging ontvangen, dat er bin nenkort op terug zal worden geko men. Oud anker uit Vlissingen naar Antwerpen verkocht. Het oude stop-anker, dat enige maanden geleden door de Vlissingse visser J. van Belzen uit de Noordzee werd opgevist en in de Vlissingse vissei'shaven werd binnengebracht, is thans, na geruime tijd nabg de ge meentelijke vismijn te hebben gele gen, door de rederij „Flandria" uit Antwerpen aangekocht. Het anker, dat vermoedeiyk heeft toebehoord aan een Engels oorlogsschip uit de 19e eeuw, werd vorige week dooi' een vaartuig van de „Flandria" naar Antwerpen overgebracht. Naar ver luidt ligt het in de bedoeling van de maatschappg het anker te schenken aan het Belgische Nationaal Scheep vaartmuseum. INPOLDERINGEN EN DRIE-EILANDENPLAN Waterleidingtarieven voor Noord-Beveland Tijdens de behandeling van de pro vinciale begroting voor 1953 in de af delingen van de Provinciale Staten wy publiceerden hierover reeds de voornaamste bijzonderheden kre gen de Gedeputeerden heel wat lof toegezwaaid voor hun beleid, waar aan de gunstige financiële positie van de provincie en de mogelijkheid om méér te doen op 't gebied van volks ontwikkeling, kunsten en wetenschap pen, volksgezondheid e.d. zijn te dan ken. Natuurlijk hadden de Statenle den vele wensen en verlangens, waar op Ged. Staten zo uitvoerig mogelijk antwoordden. Aan deze antwoorden ontlenen wij nog de volgende bijzon derheden. Een suggestie met betrekking tot de nazorg bij het B.L.O. achtten Ged. Staten zeer sympathiek, doch er zal veel geld mee gemoeid zijn. De or ganisatie van de Zeeuwse collecte is inderdaad ditmaal overgld geschied, doch in de toekomst zal meer ruimte worden gelaten voor de voorbereir dingen. Het college moet nog overwegen, hoe de concessie voor de waterlei ding op Noord-Beveland zal moeten luiden. De tarieven zullen ongeveer anderhalf maal het tarief van de W. M.Z. zijn. Ged. Staten zien het niet als hun taak, het drinkwater over het eiland te gaan distribueren. Walche ren en Zeeuwsch-Vlaanderen zijn aangewezen als noodgebied, d.w.z., dat de tekorten van de zoetwater voorziening voor rekening van het rijk komen. Naar een oplossing van de moeilijkheden voor Tholen en Schouwen-Duiveland wordt ijverig gezocht. Zodra de leiding door .de Zandkreek klaar is, wil men Kort gene op het waterleidingnet aanslui ten; binnen enkele jaren kan dan de rest van het eiland volgen. De inpolderingen en het drie-eilan denplan houden de aandacht van Ged. Staten gespannen. Zij blijven streven naar verwezenlijking van laatstge noemd plan De oplossing van de vraag, of de Karelpolder en de ach terliggende polders een gedeelte van de kosten der zeewering zullen dra gen, is nog niet gevonden. DE BRAAKMAN-WEG. Vermoedelijk zullen in de zomer- zitting-1953 voorstellen aan de orde komen over de weg door de Braak- TE WEINIG EXPORTSPREIDING Plaatsvervangend directeur-generaal van de landbouw sprak voor Z.L.M. te Middelburg De Nederlandse landbouw behoeft voor eerlijke concurrentie niet bang te zijn, omdat hij relatief nog vooruit gegaan en nog altijd aan de spits lat, aldus verklaarde de plaatsver vangend directeur-generaal van de landbouw, ir. J. A. F. Franke, in een rede over de aspecten van de agrari sche in- en uitvoer, welke liy in de Z.L.M.-vergadering to Middelburg hield. Hij vond een redelijke bescher ming van de landbouw aanvaard baar, maar keerde zich tegen het overdreven protectionisme van som mige regeringen en keurde de voor ons land zeer schadelijke importpoli- tiek van de Verenigde Staten sterk Ir. Franke wees er op, dat de we reldbevolking de laatste tientallen jaren met 15% is gestegen, de agra rische productie echter met 11% en noemde daarvan de oorzaken. Hg deelde mede, dat het voor Canada en de beide Amerika's momenteel niet meer mogelijk is graan goedko per te produceren dan in W.-Europa en mérkte op, dat een verder ver schuiven van het „ijzeren gordijn", met name in het Verre Oosten, wel eens fnuikend kon zijn voor onze vet- voorziening. De tarwepositie is thans niet ongunstig, doch volgens spre ker wettigen de geringe en kwetsba re export en de hoge kostprijs van Advertentie HOESTBUIEN, VAST SLIJM SLUM-OPLOSSEND GEHEELS-EXAMEN TE MIDDELBURG Voor het zangexamen ter verkrg- ging van het Gehrels-getuigschrift slaagden in de Rijkskweekschool te Middelburg de volgende candidaten: de dames A. M. Peeck-Boeke, S. C. Dronkers, J. Schout en de heren G. M. Prins, A. M. A. Sierlnk, K. de Rooy, S. F. Alberts en J. van 't Hof. De examencommissie bestond uit de heren Willem Gehrels, Jan Kuiler en A. de Jonge. Sluis en Aardenburg waren telefonisch niet te bereiken. Sluis en Aardenburg waren Maan dag telefonisch van de buitenwereld afgesloten. Er was alleen verbinding mogelijk tussen deze beide plaatsen onderling en het gewone plaatselijk verkeer. Bovendien was er Maandag morgen in Sluis geen eleetrische stroom hetgeen de laatste dagen meer malen het geval is. buitenlandse voedergranen toch wel de maatregel van de regering om te bevorderen, dat de Nederlandse boe ren zoveel mogelijk voedergraan pro duceren. Ir. Franke signaleerde grote uit breiding van de fruitteelt in vele landen, waardoor men op de grens van de overproductie komt. Voor de mindere kwaliteiten zal de afzet zeer moeilijk worden. Voor een aantal producten laat de spreiding van de export veel te wensen over. Dit geldt vooral voor de eieren die voor 90% naar Duitsland gaan. Men neemt daardoor een buitengewoon groot ri sico. Spreker 'achtte het een taak voor de landbouworganisaties om in overleg met de exporteurs na te gaan, hoe dit risico zoveel mogelgk kan worden Verminderd. Tenslotte merkte hij nog op, dat, wanneer de éénwording van West-Europa op landbouwgebied een feit wordt, dit offers zal vragen, welke echter ruim schoots zullen opwegen tegen de voordelen. OUD KERKGEBOUW VERKOCHT. Zoals bekend, heeft de Geref. ge meente te Goes onlangs besloten tot de bouw van een nieuw kerkgebouw aan de Beatrixlaan over te gaan. Het huidige kerkgebouw aan de J. A. van de Goeskade, is thans verkocht aan de fa. C. v. d. Vreede. Kan Zeeuwse tentoon stelling ook in Vlissingen georganiseerd worden? Uit het verslag van de besprekin gen in de afdelingen van de Prov. Staten blgkt nog, dat verschillende leden voor het organiseren van een Zeeuwse tentoonstelling ook aan Vlissingen hebben gedacht. Enige terreinen werden genoemd," zoals de Nieuwe Markt, het opgespoten ter rein aan de Prins Hendrikweg, het Midden-Reduit en 't vroegere vlieg veld. Zoals reeds gemeld, hebben Ged. Staten medegedeeld, dat hun offici eel niets bekend is van nieuwe plan nen, nu het plan voor Middelburg niet doorgaat, zy wezen er ook op, dat zg aan elk plan alle aandacht zullen besteden, maar in deze zelf geen initiatief kunnen nemen. FAILLISSEMENT UITGESPROKEN. Op 10 December werd het faillis sement uitgesproken van H. vein Soolingen, zaadhandelaar te Bres- kens. Curator in dit faillissement is rar. F. P. Kurtz te Middelhurg. 3 December is het faillissement uitgesproken van weduwe C. van den Berg—Verwijs te St. Philipsland. Curator in dit faillissement is mr. K. A. Keuning te Zierikzee. man. De verlichting van de veerdam te Kortgene is een zaak van de ge meente, welke op een provinciaal subsidie kan rekenen. Een suggestie van één der leden om de mogelijkheid te openen, aan ge meentebesturen een bijdrage te ver strekken in de kosten der stichting van wijkgebouwen, zal in ernstige overweging worden genomen. Het voornemen bestaat in de a.s. zomer- zi'tting de Statenleden een juist in zicht te geven in de vorderingen, welke met de uitvoering van de we genplannen zijn en worden gemaakt. Wanneer de kaartverkoop bij de aanlegsteigers te Vlissingen en Bres- kens niet langer meer provisorisch zal zijn, zal de mogelijkheid bezien worden om de automobilist een kaart te verkopen, zonder dat deze zijn wagen verlaat. VERBETERING VAN WEGEN. De weg MiddelburgWestkapelle via Koudekerke zal in etappes wor den verbeterd. In overweging is in 1953 in totaal f250.000 aan deze weg te verwerken. Vlissingen zal het in die gemeente liggende deel van de Koudekerkseweg verbeteren. Van de weg ZierikzeeBrouwershaven wordt de z.g. Vijf-minuten-weg verbeterd en verbreed. De weg van Viane via Ouwerkerk en Nieuwerkerk naar Dreischor wordt verbeterd in het ka der van de ruilverkaveling van de Vier-Bannen-van-Duiveland. Het ge deelte van de Noordelijke zeedijk van deze polder tot de rijksweg Zijpe— Zierikzee wordt 9 Januari a.s. aanbe steed. Er zijn thans geen plannen tot verbetering van het wegvak Nieuwe VeerDreischor en verder tot de provinciale weg Zierikzee—Brou wershaven aan de orde. Advertentie Verkouden DflMPO Brandweer van Oostburg vierde 25-jarig bestaan. Dinsdagavond vierde de vrnwillig'e brandweer te Oostburg in hotel „De Eenhoorn" haar 25-jarig bestaan. Burgemeester mr. K. Hoekzema, opende de bijeenkomst en. heette in het bijzonder de heer G. Kortus, ad junct-inspecteur brandweer uit Breda en de heer L. W. Rosenkranz van hal te welkom. Hij begon met enige ogen blikken stilte te vragen voor de over leden leden van de brandweer, t.w. de vroegere commandant, de heer P. Daansen, en de heer H. Masclee, bei den reeds vóór 1927 bg de brandweer, en de heer I. van Kampen Jr., die slachtoffer van de oorlog werd. Voorts gaf de burgemeester een. koi't resumé van hetgeen er in die 25 jaar bg de brandweer gebeurd is. Namens de Nederlandse vereniging van brandweercommandanten reikte spr. a dant, leider, de heer A. Gys, dag eveneens hun 25-jarig jubileum vierden, een oorkonde en een medaille uit. De heer Kortus wees er op, dat niet alleen de gemeente, maar ook de overheid de vrijwillige brandweer zeer dankbaar is en bood het korps een bloemstuk aan. De heer De Vuyst dankte, mede namens de heer Gijs en namens het gehele korps, en zeide, dat men zou trachten op de oude voet voort te gaan en zo de gemeen schap verder te dienen. Nadat burgemeester Hoekzema ook >g het oud-lid, de heer A. Kareis, in de nulde had betrokken, vertoonde de heer Rosenkranz films over de ope ning van de Kroonwijk, de Najaars- markt, de onthulling van de Een hoorn, de brandweerdemonstraties en de intocht van St. Nicolaas in Oost burg. Gemeente Hulst in conflict met firma uit Terneuzen. Over het recht van verhuur van kramen op de markt. De raad van Hulst kwam gisteren onder voorzitterschap van burge meester B. A. Th. M. Truffino in spoedeisende vergadering bijeen. Zo als bekend, is de gemeente door de fa. Scheele te Terneuzen in kort ge ding gedagvaard met vordering, dat de president van de arrondissements rechtbank te Middelburg zou gelas ten het tot deze firma gerichte ver bod tot het verhuren van kramen op de markt te Hulst in te trekken. De president stelde de gemeente echter in het gelijk. De firma Scheele kwam van dit vonnis in hoger beroep bg het gerechtshof in Den Haag. De raad besloot Dinsdagavond tot verweer in hoger beroep tegen de eis, door de fa. Scheele by het gerechts hof ingesteld tegen het vonnis van de president van de rechtbank te Middelburg. Voorts werd de verwaarborgrege- ling van de fraude-risico-onderlin- ge voor gemeenten verlengd tot 31 December 1955. De overeenkomst is destgds afgesloten tot een bedrag van 30.000. Stichting Verpleeg" en Rusthuizen Walcheren Naar wy vernemen is de naam van de Stichting Rusthuizen Wal cheren te Middelburg thans veran derd in Stichting Verpleeg- en rust- hulzen Walcheren. Deze wijziging werd nodig geoordeeld in verband met het feit, dat behalve rusthuizen ook verpleeginrichtingen worden ge ëxploiteerd. TRAVERSE DOOR GROEDE. In onze opsomming van werken, welke in Zeeland op stapel staan (zie ons blad van Dinsdag) is een zetfout geslopen. Niet de aanleg van een traverse door Goes staat op het pro= gramma, doch van een traverse door Groede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2