Staatssecretaris voor O», K. en W. wordt spoedig benoemd ilfrié 1 ADENAUER PLEITTE VOOR CONFERENTIE VAN ZEVEN REY VAN TUNIS WEIGERT DECRETEN TE TEKENEN J De wereldreis van JIMMY BROWN BOEK DINSDAG 16 DECEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ZELFDE „KLEUR" ALS DE MINISTER. Kamerleden tegen afschaffing schoolgeld In de avondvergadering van de Tweede Kamer heeft minister Cals giste ren medegedeeld, dat op korte termyn de benoeming van een staatssecreta ris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is te verwachten en dat deze van dezelfde politieke „kleur" zal zyn als de minister zelf. Dit betekent dus, dat een K.V.P.-er zal worden aangewezen. Deze mededeling moet wel te- leurstellend zyn geweest voor de C.H. fractieleider Tilanus, die niet alleen zijn twyfel had uitgesproken of er wel een staatssecretaris nodig is, maar in geen geval een K.V.P.-er of een lid van de P.v.d.A. benoemd wenste te zien. Z.i. zou de keuze gedaan moete n worden uit de A.R. of de C.H. Bij de voortzetting van het debat over de begroting van O., K. en W. hadden 's middags, nadat de voor zitter en minister Cals oud-minister Terpstra hadden herdacht, verschil lende Kamerleden nog hun wensen naar voren gebracht. In het alge meen spraken zij daarbij zowel voor deze minister, als voor diens voor ganger grote waardering uit. Met name de heren Zegering Hadders (V. V.D.) en Tilanus (C.H.) verklaarden zich met nadruk tegen afschaffing van het schoolgeld. De heer Lemaire (K.N.P.) wilde echter kosteloos on derwijs voor de leerplichtige jeugd wel in overweging nemen. De heer Van Dis (St. Ger.) pleitte voor verlening van de door de Kweekschool op Gereformeerde Grondslag te Krabbendyke aange vraagde erkenning. Deze zou z.i. al verleend zjjn, indien de vorige be windsman niet demissionnair was ge worden. Minister Cals ging op verschillen de opmerkingen nog vrij uitvoerig in, doch zeide ook op enige vragen de Kamerleden persoonlijk met con crete gegevens te zullen antwoorden. De minister wees er met nadruk op, dat het behoud van de geeste lijke waarden van ons volk in de eerste plaats een taak van ouders, school, kerken en organisaties is. Maar toch heeft ook de Staat hier een taak te vervullen. Het beleid zal er op gericht zijn, dat men zo veel mogelijk zal kunnen deel heb ben aan de verschillende vormen van onderwijs, kunsten en wetenschap pen. De verantwoordelijkheid voor de opvoeding der kinderen berust pri mair bij de ouders. Dat deze zelf de gehele kosten van het onderwijs betalen, is onmogelijk, doch spr. meende, dat de bezwaren, verbon den aan de afschaffing van het schoolgeld veel groter zijn dan de voordelen. Afschaffing van het schoolgeld alleen voor de lagere school achtte spr. echter niet zon der meer principieel onaanvaardbaar. Een onderzoek" zal de practische consequenties nader onder de ogen moeten zien. Bedacht moet bijv. wor den, dat bepaalde subsidies ver hoogd zouden moeten worden. De minister was het er mede eens, dat aan beurzen voorkeur moet wor den gegeven boven renteloze voor schotten. Ten aanzien van het vraagstuk van de spreiding der scholen, ver klaarde spr. zich eens met de oo- vatting, dat de oprichting van een school economisch, financieel en cul tureel verantwoord moet zijn. Ook was de minister het eens met de stelling, dat de middengroepen in 401. Indien we in een glas water een beetje gebrande kalk hebben opge lost, kunnen we daarmee een aardig spelletje doen. We blazen onze adem door een rietje in hei water en be merken dan dat de kalk als kool zure kalk of krijt op de bouem an het glas neerslaat. Blazen we echter nog een tijdje door, dan lost dit be zinksel als dubbelkoolzure kalk weer in het water op, waaruit we de conclusie kunnen trekken dat de kool zuur uit onze adem zich met kalk ver bindt tot een onoplosbare stof, maar dat deze stof bij een overmaat aan koolzuur tóch weer oplost. Deze breedvoerigheid is noodzake lijk om een parallel te kunnen trekken ten opzichte van de processen, welke in de natuur in veel ingewikkelder en oneindig gevarieerde vorm zich rond om de kalk afspelen. Laten we echter dan beginnen met het begin, en ver tellen dat onder kalk zowel wordt ver staan de verbinding van het element calcium met koolzuur (dus het krijt, dat we zojuist in het glas water heb ben zien neerslaan) als de verbinding van calcium met zuurstof (de gebran de of ongebluste kalk) en de verbin ding van dit laatste product met wa ter (gebluste kalk). Maar om de zaak eenvoudig te hou den zullen we ons uitsluitend bepalen tot de koolzure kalk, die we in de natuur in talloze variaties en vormen als krijt, kalksteen, tuf, marmer enz. kunnen aantreffen. Aanvankelijk heeft men gemeend, dat deze kalk vrij in de natuur voorkwam, gelijk dit ook met bijv. zand het geval is. Doch latere on derzoekingen hebben aangetoond dat kalksteen in de grond van de zaak van dierlijke oorsprong moet zijn, daar hij in zijn fijnste bestanddelen uit de res tanten van schelpjes en huisjes van bijzonder kleine levende wezens is op gebouwd. Hoe klein die diertjes zijn, bleek uit het feit, dat 1 gram zeezand bij Napels niet minder dan 35.000 der gelijke kleine schelpjes bleek te be vatten! Bij gesteenten, zoals marmer, is de biologische oorsprong moeilijker in te zien. Men neemt op goede gronden aan dat de kalk onder hoge druk werd. omgékristalliseerd. Hoe dit ook zij, we zien dat het le ven in staat is op grote schaal kool zuur aan calcium te binden, waarvan een groot deel voor eeuwig (indien we deze term mogen gebruiken) 'aan de dampkring is onttrokken. Voor de cal cium is het helemaal geen bezwaar, wanneer dit metaai, in kalk gebonden, naar de bodem van de zee zinkt om te zijner tijd eventueel als kalkrotsen daaruit weder op te stijgen, want cal cium komt bijzonder veel in de aard korst voor. Voor een beetje méér of minder van dit metaal behoeven we ons dus geen zorgen te maken. Maar met de koolzuur is het anders gesteld, want daarvan bezit onze atmosfeer slechts 0.03 En hoe meer kalksteen ontstaat, des te geringer moet dus het koolzuurgehalte van de lucht worden. En u weet dat koolzuur juist weer het voornaamste voedingsmiddel van de planten is. Sommige geleerden houden er dan ook rekening mee, dat in de loop van de ontwikkeling der aarde geleidelijk alle koolzuur chemisch zal loorden vastgelegd, waardoor het le ven onmogelijk zal worden. U moet dat echter niet te tragisch nemen, want de catastrofe-theorieën zijn in de loop der tijden veelvuldig gewijzigd. H. Pétillon. Effectenbezit voor de kleine man Een spaarregeling vastgesteld. „Ter popularisering van het effec tenbezit en tevens ter bevordering van de spaarzin onder het publiek" '.ijn de leden van de Vereniging voor de Effectenhandel thans in kennis ge kield van een zg. enecten-spaarre- geling, waarby zy onder eigen naam •ontacten kunnen leggen met een nieuwe kring van cliënten, die hier door na 2 jaar effectenbezitter wor den. De regeling, die wordt voorgesteld als een nieuwe manier van sparen, komt hierop neer, dat de cliënt, die hieraan deelneemt, twee effecten in zyn bezit-krijgt, te weten een obligatie van 500 der 4% pet 40-jarige le ning Bank voor Nederlandse Ge meenten en een 2pet premie-obli gatie van een der grote gemeenten ad 100.Deze beide stukken, ter waarde van 600.samen, geven na afloop van de spaarperiode van 2 jaar circa 4 pet rente per jaar en tot dat tijdstip ontvangt de cliënt 3 pet rente over zijn spaargeld. Hy deelt ook in de kansen op een pre mie uit de premieleningen der grote gemeenten. De koopsom moet wor den voldaan in 23 maandelijkse ter- mynen van 25 en elk een slottermijn, die variabel is. De stukken worden gedeponeerd bij de kas-associatie, die als trustee optreedt. Zodra de laatste betalingstermijn is ontvan gen, verzendt de kas-associatie de beide effecten ter aflevering aan de cliënt. staat moeten worden gesteld hun culturele taak te vervullen, o.a. door het leveren van studenten en door het leveren van een belangrijke groep studenten en leerlingen voor het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs. Spr. zegde toe over de lerarensala rissen het overleg met de organisa ties met bekwame spoed te zullen voortzetten. GEEN ONDERWIJZERS TEKORT. Aangezien wij op het ogenblik niet met normale verhoudingen te doen hebben, meende de minister, dat van een werkelijk tekort aan onderwij zers niet gesproken kan worden, ook al is het klasse-gemiddelde niet laag. Over een aantal jaren zal de toe stand anders zijn. Het aantal va catures is ook niet zo groot. De kweekschool te Krabbendijke voldoet nog niet aan de voor erken ning gestelde eisen; zodra dit wel het geval is, zal de aanwijzing niet ach terwege blijven. (De zitting duurt voort). Kabinet-Wilopo blijft. Het kabinetWilopo blijft in zijn huidige vorm gehandhaafd en de be slissingen van het jongste P.N.I.-con- gres beïnvloeden de positie van de ministerraad niet. Aldus heeft minis ter Mononoetoe na afloop van een ka binetsvergadering medegedeeld. In deze vergadering werden enkele be slissingen ten aanzien van de 17-Oc- tober-affaire genomen, doch deze werden nog niet bekend gemaakt. Intussen werd het in Djakarta zeer waarschijnlijk geacht, •dat kolonel Bambang Soegeng benoemd zal wor den tot chef-staf van de landmacht Britse Centurion-tanks voor Nederland. De afdeling „voorraden en mate rieel" van het Amerikaanse leger heeft een overeenkomst gesloten met het Britse ministerie van bevoorra ding, welke voorziet in levering van Britse Centurion-tanks, onderdelen en ammunitie tot een bedrag van 90 millioen dollar. De Centurions zullen ter beschikking van de NAVO-leden worden gesteld. Binnenkort wordt met de aflevering aan Nederland en Denemarken begonnen. ft Voor het Kapitool te Washington liggen geweldige hoeveelheden hout van verschillende sooiion opgc lupcid. \.;;::.»an nier. l...>u.ies, i.i.u-svti enz. gaat bouwen voor hen, die de plechtige installatie van generaal Eisenhower als president van de Verenigde Staten zullen bijwonen. In het midden op de achtergrond het podium, waarop Eisenhower zijn ambtseed zal afleggen. GEMEENSCHAPPELIJKE POLITIEK NODIG. Hij wil het Europees Legerverdrag redden. De West-Duitse bondskanselier Ade nauer heeft in een vraaggesprek met het Franse blad „Figaro" ge pleit voor een geregeld bijeenkomen van de premiers van Groot-Brittan- nië en de zes landen van het Eu ropese leger. Hij achtte dit noodza kelijk omdat het naar zijn mening onmogelijk is een gemeenschappe- lyke defensie op te bouwen zonder een gemeenschappelijke buitenland se politiek. De te vormen raad moet zo on bureaucratisch zijn als maar moge lijk is, aldus Adenauer, en zij zou, zonder zich bezig te houden met problemen van organisatorische aard, moeten bijeenkomen om een Europese vredes- en veiligheidspoli tiek vast te stellen. Waarnemers in Parijs waren van „LICHTE ONGESTELDHEID" VOOR IEWEND. De Hauteclocque wil niet verder onderhandelen. Parijse politie maakte jacht op grof wild. De Parijse politie heeft Maan dag gejaagd op grof wild. Uit een circus, dat in de Franse hoofdstad voorstellingen geeft, wisten vier beren, 2 tijgers en 3 wolven uit te breken. Geassis teerd door circuspersoneel wist de politie met behulp van ijze ren staven de beesten weer in het circus te krijgen. De losge broken dieren verwekten' grote consternatie in de Parijse stra ten. Hoewel de Bey van Tunis aanvan kelijk resident-generaal De Haute clocque had toegezegd, dat hij zijn ze gel zou hechten aan twee decreten, die betrekking hebben op plaatselijke hervormingen, is het Maandag toch niet tot ondertekening van de stuk ken gekomen. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen zou de Bey een „lichte onge steldheid" hebben voorgewend tenein de de plechtigheid uit te stellen. Volgens een Franse zegsman heb- Rotterdams kantoor bediende verduisterde 12.000.— De recherche te Rotterdam heeft de 28-jarige kantoorbediende J. C. V. uit Dordrecht aangehouden, die in dienst was van een Rotterdamse on derneming. Hij heeft sinds Augustus 1950 vordering bij klanten geïnd, waartoe hij niet gerechtigd was en zodoende zou hij 12.000 hebben ont vangen. Van het geld is niets meer ben De Hauteclocque en de Tunesi sche premier, Bakkoesj, 's middags nog gepoogd de Bey te overreden. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen zou de resident-generaal wei geren verder met de Bey te onder handelen, indien deze zijn belofte om dc twee decreten te tekenen niet zou nakomen. Franse kringen zien in de houding van de Bey een protest tegen de Franse politiek in Tunis. Auto in de sloot: één dode en twee zwaar gewonden. By Schoorldam tussen Alkmaar en Den Helder is, waarschijnlijk als ge volg van slecht zicht en gladheid, een auto is het water van een sloot terecht gekomen. Er zaten 5 personen in de auto, van wie de 72-jarige me vrouw Tesselaarv. d. Heyden om het leven is gekomen. Haar doch ter en haar schoondochter werden ernstig gewond, haar zoon en diens kind kwamen er met enige lichte verwondingen af. Enige kilometers verder reed een bestelauto in het Noord-Hollands kanaal. De chauffeur wist zich te redden. 2. Als Jimmy's dagtaak er op zat, dook hij altijd vol aandacht achter zijn avondblad weg. Hij las het werkelijk van a tot z. Hij las het hoofdartikel van zijn vriend Potlood, het buitenlands over zicht, het stads- en streeknieuws, de familie- en marktberichten, de advertenties, het feuilleton, kortom alles en alles. Zo kon het gebeuren, dat hy eens op een avond een kort bericht las over de overlast, welke de bewoners van een kleine stad in het hartje van Afrika hadden gekregen van grote troepen apen, die des nachts de huizen binnen drongen en daar alles wegroofden wat van him gading was. De naam van deze stad luid de Oekoeroewanda en dit trof Jimmy bijzonder, omdat hijzelf vlak in de buurt van deze stad ge boren was. 's Avonds m bed dacht Jimmy nog eens over dit bericht na. Hij zelf behoorde tot de stam der Roeldraki chimpansees, die bekend ston den om him ordelijkheid en fatsoen en eerlijkheid. Dat was zo maar niet een verzinsel van Jimmy, maar dat kan ieder lezen in het beroemde dieren boek van professor dr Darius Darwin, die daarin over de Roekiraki Chimpansees met grote lof spreekt en zelfs een apart hoofdstuk aan hen wijdt. „Ik kan niet geloven, dat het de Roekiraki chimpansees zijn", dacht Jimmy, „die al deze wandaden uithalen. Mijn volk staat bekend als hoogst fatsoenlijk en ik heb nooit gehoord dat zij zich aan dergelijke dingen schuldig maken. Het zullen wel de Blerber Bavianen zijn die deze roof tochten op touw zetten. Dat is echt iets voor die schreeuwlelijken". En met deze geruststellende gedachte sliep Jimmy die nacht in. mening, dat Adenauers voorstel ten doel heeft uit het dilemma te komen, dat herziening van het legerverdrag dit verdrag om hals zal brengen, doch dat zonder enige herziening er ook geen legerverdrag zal komen. Nederlandse bloemkwekers zijn diep verontwaardigd. De Belgen willen het onderste uit de kan. De Nederlandse bloemisterij is ver ontivaardigd op de Belgen. De Bel gen willen alweer een Benelux-over- eenkomst in hun voordeel veranderd zien. Dat is op zichzelf niets nieuws, want dat willen ze voortdurend. Maar dit maal betreft het de snijbloemen, die niet op de contingenteringslüst van 1950 waren geplaatst. Deson danks hebben de Blegen de snijbloe men, waarvan Nederland in 1950 to taal 650 ton leverde voor de Belgi sche huiskamers, in 1951 terugge drukt tot een contingent van 120 ton. Na overleg stapten de Belgen van die contingentering af en er kwam een aflopende heffing, waarvan nu nog een last van 129c resulteert, ter wijl de Nederlandse bloemenprijs in België werd opgezet van 2.67 per kg. in 1949 tot 4.04 per kilogram in 1952. Ook werd aan de Belgen toege staan hun uitvoer naar Nederland van azalea's en potplanten te verdrie voudigen vergeleken bij 1938. In Bel gië steeg de vraag naar bloemen dank zij de activiteit van de Neder landse kwekers en indirect profiteer de ook de Belgische kweker van die grotere bloemenlievendheid. Dat blijkt ook uit .de veel grotere aantallen droge bollen, die Belgische kwekers uit Nederland betrekken, om ze te forceren voor de bloei van vroege bloemen. Overigens hadden de Belgische bloemen-expörteurs ook in ander op zicht niet te klagen, want weliswaar kwam er in dat land 4.8 mill. kg. bloe men binnen in 1952 (waarde 116.7 mill, francs), maar men exporteerde zelf 10,4 mill. kg. ter waarde van 243 mill, francs. Zouden de Belgen van hun land bouwministers gedaan krijgen, dat er inderdaad maatregelen tegen de Ne derlandse bloemenimport worden ge nomen, dan willen de Nederlandse kwekers direct een contra-actie en dat niet alleen tegen de Belgische bloemen en potplanten, die hier bin nenkomen, maar ook tegen andere producten. Dat zou dan een slag zyn voor de Benelux-gedachte, maar na alle tegemoetkomingen, moet er ein delijk eens duidelijke taal gesproken worden. EEN VAN: FELIX SALTEN Als een der laatste boeken van de vroeg gestorven Duitse schrijver Fe lix Salten, die ook „Bambi" en Bam- bi's kinderen" het licht deed zien, is thans bij de Zuidhollandse Uitgevers- mij. te Den Haag verschenen „Perri", de geschiedenis van een eekhorentje. Met veel gevoel en op de hem eigen wijze heeft Salten in dit verhaal de belevenissen opgetekend van een klein schepseltje uit het woud. dat in aanraking komt met de mensen en op zijn vlucht voor de marter in de grote wereld een vriendinnetje vindt. Ook in dit boek heeft de schryver weer de toon weten aan te slaan, die zowel kinderen als volwassenen boeit. Het werk is verlucht met tal van illustraties van de bekende Zwitser se kunstenaar Hans Bertie, die er uitstekend in geslaagd is. soms met enkele lijnen, een klein drama uit het bos of een ontmoeting tussen mens en dier raak weer te geven. Hoewel een boek in de originele taal altijd het meeste spreekt, is de geautori seerde vertaling van Henk Cornelis- se van die aard. dat het verhaal wei nig aan kracht heeft verloren. Een boek, dat evenals de voorgaande wer ken van Salten, spoedig een plaatsje in menige boekenkast zal vinden. Het Wereldgebeuren Koffietafel Strategie is zo eenvoudig en zo klaar, wanneer dat vak ten bes te wordt gegeven door een ge- pensionneerd overste achter een kop koffie. Luciferhoutjes worden dan di visies en een ltoffieplasje op het reslauranttafeltje is de Noordzee. Ongelukkigerwijze heeft men in de hoofdkwartieren deze gepensionneer- de strategen niet meer. Men moet het daar doen met mensen, die niet de rustige kijk van het pensioenleven hebben. Zondag had Lord Ismay, de secre taris van de Navo, het over strate gie toen hij in Parijs een bespreking weggaf in het Palais Chaillot, Hy vond het niet zo erg, dat de strategie voor de Navo-defensie niet klopte. Strategie, zo zeide hy, moet telkens veranderd en aangepast worden. Ver moedelijk zal de verandering van strategie wel het hoofdonderwerp zijn van de Navo-conferentie, die Maandag gisteren ip Parijs is begonnen. Wat aan de koffietafels werd ge zwamd was ongeveer dit: de Navo is nog niet in staat de Westeurope- se landen te verdedigen, er kan slechts sprake zijn van een vertra gende terugtocht, wanneer de Oost- europese oorlogsmachine in beweging zou komen. Enkele bruggenhoofden kunnen behouden blijven en vandaar uit Spanje en Italië zou dan de tegenaanval moeten beginnen. Tot zover de koffietafel. Nu is de Navo-commandant, gene raal M. B. Ridgway, een specia list in terugtochten. Dat heeft hij bewezen in Korea, waar hy de bijna hachelijke vertragingsactie moest leiden toen eind 1950 de Chi nese troepen de Amerikanen en hun V.N.-bondgenoten terugsloegen tot halfweg in Zuid Korea. Hij slaag'ie er in zijn gedemorali seerde troepen te hergroeperen en inderdaad een tegenoffensief in te zetten. Dit is dezelfde man, die in We reldoorlog n het achttiende Airborn- corps aanvoerde by Nijmegen en in de Ardennen. Ook dezelfde die in 1947 na twee huwelijks-terugtochten zijn derde huwelijk sloot met Mary Anthony. Deze man verliest niet gauw de moed en dat voorbeeld zul len de Navo-landen moeten volgen. Drie feiten zullen te Parijs het hoofdonderwerp van bespreking uit maken. Ten eerste de aanpassing van de strategie bij de achtergebleven en achterblijvende opbouw van het aan tal Navo-divisies. Ten tweede de vraag of de economische toestand in Europa een beperkter doelstelling van de herbewapening nodig en wen selijk maakt. Ten derde of de politie ke vertraging, welke bij de onderte kening van het Europese verdedi- gingsverdrag is ontstaan. ook tegenover Rusland geoorloofd is. dat naar Engels inzicht voorlopig geen oorlog wil. Reeds bespeurt men een tegenstel ling tussen de Engelsen en de Amerikanen. De laatsten staan nog altijd op het standpunt, dat dol- lar-toewijzingèn afgemeten moeten worden naar het Navo-entliousiasme. De eersten zouden wanneer we de Britse pers mogen geloven geen illusies meer hebben van 70 parate divisies en vele duizenden vliegtui gen voor de Navo. Ze zouden voor de hele Navo met 50 parate divisies en 5000 vliegtuigen in 1955 willen vol staan. Daar tussen door speelt dan de Frans-Duitse controverse. Frankrijk dat geen herleefde Duitse weermacht wil, omdat in het politiek nog o. zo zwakke Duitsland een weermacht, opgebouwd door officieren van het oude régime behalve een strijdmacht, ook een politieke macht zou worden. Frankrijk, dat bovendien de eerste viool wil spelen op het Eurooese vasteland voor wat betreft de Navo- divisies, ook al zitten er op die viool twee gesprongen snaren met de woor den Noord-Arrika en Indo China. Lord Ismay heeft aangekondigd, dat men voor 1953 niet meer over een divisie-schema zal pra ten. Dat is blijkbaar te pijnlijk. Ove rigens verwacht niemand opzienba rende beslissingen. Men is ook nog niet helemaal door de paperassen- winkel heen, die de 14 Navo-landen hebben ingezonden als antwoord op de vragenlijsten naar hun defensie- opbouw in 1952. Wanneer de geruch ten juist zijn, dan houdt Nederland de papieren „top" met een antwoord, dat voorzien was van 1700 bijlagen. Dat is het ene Nederlandse aar digheidje. Het andere is de geluids installatie. die in Palais Chaillot is aangebracht voor de Navo-conferen- ciers. Naar een ontwerp van een Ne derlands ingenieur. Alle deelnemers krijgen een klein radio-ontvangertje voor zich en in het knoopsgat van hun revers zit in plaats van een vredes- bloempje een slaafvormig ontvanger- tje, dat naar de koptelefoon de rede voeringen doorgeeft inde verta ling, welke de hoorder verkiest! De hoorder kan nog slechts kiezen uit twee talen, maar dat kan in de toe komst uitgebreid worden!! LORD ISMAY:strategie is zo veranderlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3