PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Inperking van de vrijheden der militaire N.A.V.O.- leiders Ruilverkaveling van Tholen wordt overwogen Kantlijn LIJK VAN VERMISTE CHAUFFEUR UIT ROOSENDAAL GEVONDEN ANTI-NEDERLANDSE ACTIE TE DJAKARTA BIJ OPSTAND IN K0REAANS GEVANGENKAMP 82 DODEN 195e Jaargang No. 296 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter Hoofdred. G Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p kw„ fr. p p l 5.70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 16 Dec. 1952 ADVERTENTIEPRIJS C A P« mm Minimum p aavertenut f 3.— Ing mededelingen driemaal tarief Kleine advertentie* i ma* regels) van 1-6 regel» f 1 - Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P Z C. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr 5860. telef 2355 4 lijnen (bg.g I of 2160) Middelburg. Markt 51. telef 3841 Goes. Lange Vorststraat 63. telef 2475 (b g.g 2228» Oostburg, Finlandstraat 2, telef 16. Temeuzen. Brouwerljstr 2 Zlerlkzee N BogerdstT^C^160^telef^2S. ATLANTISCHE RAAD IN PALAIS CHA1LLOT BIJEEN. Vrees voor een directe bedreiging verminderd Republikeinse garde zorgde voor kleurige omlijsting en trompetgeschal. De twee opperbevelhebbers van de N.A.V.O., generaal Ridgway en admi raal McCormick, hebben Maandag op de conferentie van de Atlantische Raad te Parijs medegedeeld, dat zjj het volgend jaar de beschikking moeten hebben over 35 nieuwe vliegvelden. De kosten hiervoor bedragen 1,5 milli ard gulden. De secretaris-generaal van de N.A.V.O., Lord Ismay, gaf als zijn mening te kennen, dat de N.A.V.O-landen volgend jaar 20 pet. meer gelden voor de defensie zullen uitgeven dan in 1952. De openingszitting van de Atlantische Raad in het palais Chaillot had een uiterst sober karakter. Zij duurde niet langer dan een half uur. De delegaties arriveerden langs de vlaggen der veertien naties in het noodgebouw aan de voet van het paleis, waar de N.A.V.O. thans haar hoofdkwartier heeft opgeslagen. De republikeinse garde zorgde voor de gebruikelijke kleurige omlysting en voor het even gebruikelijke trompet geschal. Binnen was alles sober en zakelijk. De Atlantische Raad heeft een beslissing genomen, die de vrijheden der militaire leiders in de N.A.V.O. inperkt. De N.A.V.O.-generaals zullen voort aan geen militaire oefeningen op grote schaal op touw mogen zetten, zonder dat de politieke implicaties ervan door de Raad onderzocht zijn. Deze beslissing is een uitvloeisel van het bekende Bornholm-incident tijdens de vlootoefening „Mainbrace" in de Scandinavische wateren, dat tot Russische protesten in Kopenha gen heeft geleid. Eerst vandaag zal de Atlantische Raad met zijn politieke discussies be ginnen. Hoezeer de vrees voor een directe bedreiging verminderd is, bleek Maandag al wel uit de drie rede voeringen, waarmede de zitting van de Raad plechtig en in het openbaar werd geopend. De Deense premier De verduisteringen by de Prov. Zeeuwse Vereniging voor T.B. C.-bestrijding en het zeehospi tium „Zonneveld" zullen aanzienlijk groter zijn, dan aanvankelijk werd vermoed. I)it is voor Zeeland hoogst onpret tig nieuws en het is begrijpelijk, dat de administrateur, die zich aan de verduisteringen schuldig maakte, bloot staat aan een zeer vinnige cri- tiek van velen. Het geval staat echter niet alleen. Reeds eerder werd in dit kolomme tje gewezen op het feit, dat verduis teringen aan de orde van de dag zijn. Dagelijks kan men de trieste ver halen er over in de dagbladen lezen. En inderdaad schijnt met name na 1950 de criminaliteit zeer ernstig te zijn toegenomen, juist waar het de financiële delicten geldt. Dit doet de vraag rijzen, of het geen tijd wordt met dit ver schijnsel zeer ernstig rekening te houden. Immers: als er terdege gecontro leerd werd, regelmatig en zeer gron dig, zouden deze verduisteringen nimmer de omvang aan kunnen ne men, die men thans vaak ziet. Spe ciale aandacht zou daarbij besteed moeten worden aan degenen, die meer dan één kas onder nun berus ting hebben. Zij immers zijn het bes te in staat om met geld uit de ene kas een tekort in een andere kas te dekken (althans tijdelijk). Degenen, die hun zaken in orde hebben, zullen geen enkel bezwaar hebben tegen een verscherpter con- tröle-systeem, noch tegen totaal on verwachte controles. Eventuele zwakke broeders zullen er door weerhouden worden van lichtvaardig beheer. En de verenigingsbesturen of di recties zullen later niet de pijnlijke vraag behoeven te beantwoorden, of hun blijkbaar onvoldoende contröle niet mede aanleiding is geworden tot de ellende en schande, die over gezinnen is gebracht. Wij bedoelen allerminst hier het bestuur van de Prov. Zeeuwse Ver. voor T.B.C-bestryding 'n verwijt te' maken, ook niet hoewel aan velen bekend was, dat de be doelde administrateur wel zeer roy- Maar ais in dit speciale geval alle afdelingen van de Prov. Zeeuwse er eenvoudig in hebben berust, dat de subsidies over 1949, 1950 en 1951 niet werden uitbetaald, dan moet men toch ook hier constateren, dat die afdelingen niet vrij uitgaan. Niets was gemakkelijker en voor de hand liggender, dan even bij het bestuur informeren, hoe het met die subsidies stond. Alleen Serooskerke tastte door, Als alle andere afdelin gen dezelfde houding eens hadden aangenomen Het gaat hier zoals gezegd ech ter n'et om dit speciale geval. Het gaat om de benauwende reeks finan ciële misdrijven in Nederland in het algemeen. Zij kunnen slechts gepleegd wor den als de contröle onvoldoende is, onverschillig door wie zij wordt uit geoefend. Iedereen, die een bestuursfunctie bekleedt, weet, dat controles vaak weinig meer zijn, dan een wassen neus. Zij bestaan uit steekproeven. Men zal dat moeten veranderen. An ders staat men mede schuldig aan mogelijke debacles. Ole Bjornkraft, die de Raad presi deert, verklaarde: „Wij naderen thans het punt, waarop \vy ons vei lig kunnen gevoelen tegen buiten landse aanvallen." De Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schuman, die de 40 ministers en hun ruim 400 medewerkers welkom heette, sprak over „de redelijke overtuiging, dat het doel dat wij ons hebben gesteld voor het grijpen ligt." De Italiaanse, de Griekse en de Turkse vertegenwoordigers wensten dat de partners him sluizen verder zouden openen om emigranten door te laten uit die landen die onder overbevolking te leiden hebben. De drie ministers van de Zuidelijke vleugel van 't N.A.T.O.-front, eisten snelle actie om de migratie van ar beiders mogelijk te maken en zij werden daarbij gesteund door mi nister Acheson. De Atlantische Raad heeft zich Maandagmiddag bezig gehouden met een groot aantal technische proble men. Daarbij werd geconstateerd, dat inzake de standaardisering van wapens „langzame vooruitgang' Op de conferentie werd mr. Beyen, het hoofd der Nederlandse delegatie, geflankeerd door minister Staf en minister Van de Kieft, naast wie ook de permanente Nederlandse verte genwoordiger bij de N.A.V.O., jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachauer had plaats genomen. Daarachter za ten de Nederlandse militaire advi seurs. Toen 's avonds de ministers, de hoge militairen en de ambtenaren het hoofdkwartier weer verlieten, was er geen eregarde meer aanwe zig. In plaats daarvan joegen sneeuwstormen over de vlaggen der N.A.V.O.-landen. De Volkskrant zonder staatkundig hoofdredacteur Prof. C. P. M. Romme zal 1 Janu ari a.s. aftreden als staatkundig hoofdredacteur van de Volkskrant. Het ligt niet in de bedoeling de functie van staatkundig hoofdredac teur, welke prof. Romme gedurende acht jaar heeft vervuld, vooralsnog te handhaven. De politieke voorlich ting van de lezers van dit dagblad zal geschieden zoals dit ook bui ten de ster-artikelen van de staat kundige hoofdredacteur reeds het ge val was door de huidige redactie, zo nodig uitgebreid met nieuwe krachten. Politie-agent op staande voet ontslagen Zaterdag is te Geldrop een politie agent op staande voet ontslagen. Hij had samen met de jachtopziener L. een stroper gegrepen, maar een twee de stroper ontsnapte. De jachtopzie ner heeft toen de arrestant ernstig mishandeld en hem o.m. een hersen schudding geslagen omdat hij weiger de de naam van de andere stroper te noemen. De politie-agent had bij het onderzoek daarover onjuiste inlich tingen verstrekt. NA EEN MAAND ZOEKEN. In Steenbergse Vliet. Na een maand zoeken is Maandag middag in de Roosendaalse en Steen bergse Vliet door een toeval het lijk ontdekt van de Roosendaalse chauf feur M. van B., die sinds 14 Novem ber j.l. werd vermist, na met een kostganger per vrachtwagen een tocht naar Tholen te hebben gemaakt. In de Vliet bestaat op het ogenblik een drukke scheepvaart van en naar de aan dit water gelegen suikerfa brieken. Toen de schipper van een der schepen nabij de Gastelse brug zijn schip moest afremmen en hier door nogal wat beroering in het wa ter ontstond, zag hij plotseling in het water van de Vliet het lijk van een Radio-Peking: vóór Kerstmis in Seoel. Radio-Peking heeft een bericht uitgezonden, waarin verklaard wordt dat de communistische legers nog vóór Kerstmis de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel zullen binnentrek ken. In militaire kringen der Ver. Na ties te Tokio heeft men deze boute bewering nog al lakoniek opgeno men. Men ziet haar als een reactie op Eisenhowers reis en wijst er voorts op, dat het bericht alleen voorkwam in voor Korea zelf be stemde uitzendingen. Prins Bernhardfonds voor 2100.opgelicht. Twee Haarlemse broers, de 35-ja- rige A. K. en de 39-jarige L. K., en de Amsterdammer A. H., die 47 jaar is, zijn door de Rotterdamse politie aangehouden wegens oplichting van het Prins Bernhardfonds. Met ge bruikmaking van orderboekjes voor de verkoop van loten voor dit fonds, welke zij als colporteur nog onder hun berusting hadden, zijn zij er in ge slaagd bij verschillende zakenmensen en particulieren vrij aanzienlijke geldbedragen los te krijgen, onder het voorwendsel, dat zij geld inzamel den voor het Prins Bernhardfonds. In totaal hebben zij zich op deze wijze waarschijnlijk ongeveer f 2100 toegeëigend. Het Prins Bernhardfonds heeft hiervan natuurlijk nooit iets gezien. Verlof voor militairen.* Het Tweede Kamerlid, de heer Gortzak (CPN) heeft aan de minis ter van defensie gevraagd of het juist is, dat de militairen van de landmacht voor de Kerstdagen ver lof kunnen krijgen en voor Oud- en Nieuwjaar, maar daartussen voor enkele dagen moeten terugkeren. Ter vermijding van reiskosten wil de heer Gortzak de jongelui een ver lof geven, dat voor Kerstmis aan- vantg en na Nieuwjaar eindigt. man drijven. De schipper waarschuw de de brugwachter, die op zijn beurt de politie van Kruisland van de vondst in kennis stelde. Toen het lijk door de politie op het droge was gebracht, bleek het het stoffelijk overschot van Van B. zijn. De politie van Roosendaal, intussen ook was gewaarschuwd, ver voerde het lichaam later naar Roo sendaal om daar een onderzoek in tt stellen naar de doodsoorzaak. Zoals bekend, werden hierover door M„ de kostganger van v. B., die ver dacht van moord in arrest werd ge steld, zeer tegenstrijdige verklaringen afgelegd. BASTOVANSKY IN ONGENADE. Uit een mededeling in het Tsje- choslowaakse staatsblad, dat twee vacante zetels in het Tsjechoslo- waakse parlement thans bezet, blijkt dat Stefan Bastovansky, een der ver wijderde afgevaardigden, die behoor de tot de oprichters van de Komin- form, in ongenade is gevallen. Veertig schipbreukelingen op een half schip. Sleepboten en helicopters onderweg om ze te redden. Het ravitailleringsschip „Gronett Reefer" van de Amerikaanse marine, is ter hoogte van Livorno door een hevige storm in tweeën gebroken. Op het achtergedeelte van het schip, dat nog drijvende is, bevinden zich on geveer veertig personen. Het voorste gedeelte is gezonken. Helicopters en sleepboten zijn naar het wrak vertrokken. De toe stand van de schipbreukelingen is wegens de zware zee kritiek. Men weet nog niet of er slachtoffers te be treuren zijn. Twee doden op onbewaakte overweg hij Apeldoorn. Een ongeval op een onbewaakte overweg bij Apeldoorn heeft Maan dagmiddag aan twee personen het leven gekost. Een door de 36-jari- ge H. Boerkamp uit Wilp be stuurde auto werd door de sneltrein van Apeldoorn naar Amersfoort gegrepen en volledig vernield. De mede-inzittende, de 56-jarige G. J. Brinkman uit Apeldoorn was op slag dood en de heer Boerkamp over leed enige uren later in een zie kenhuis. Het hoogtepunt van de herdenking van het vijfde lustrum van de Katho lieke Economische Hogeschool te Tilburg vormde Zaterdag de ere-promotie van de Franse staatsman Robert Schuman. minister van Buitenlandse Zaken. De plechtigheid, in de MetropoJe Schouwburg, werd door vele Nederlandse en Franse autoriteiten bijgewoond. Minister-president dr. W. Drees biedt Robert Schuman na zijn promotie tot doctor honoris causa zijn gelukwensen aan. Op de achtergrond v.l.n.r. Mr. J. Jonkman, de voorzitter der Eerste Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, de voorzitter der Tweede Kamer en de oud-minister van Economische Za ken prof. dr. J. R. M. van den Brink. „JAAG NEDERLANDERS WEG Protest van Hoge Commissariaat. De politie te Djakarta heeft Zon dagnacht 8 personen gearresteerd, onder wie twee leden van de commu nistische party, die hadden deelgeno men aan het opplakken van anti- Nederlandse pamfletten. Na een ver hoor zyn zy Maandagochtend op vrije voeten gesteld. De gedrukte en gestencilde pam fletten waarop leuzen voorkwamen als „Jaag alle Nederlandse onrust stokers weg" werden Zondagavond in verschillende delen van Djakarta, in sommige straten zelfs huis aan huis aangeplakt. De pamfletten wa ren qhdertekend door organisaties van óudstrijders, de Pemoeda Rak jat en vakverenigingen (o.a. de vak vereniging van arbeiders in de voed selvoorziening)In de pamfletten werd gevraagd: Représailles te ne men tegen de maatregelen van de „reactionnaire Nederlandse rege ring"; De Nederlandse militaire mis sie weg te sturen, wier leden „ge vaarlijke imperialistische spionnen" werden genoemd, de R.T.C.-overeen- komsten te annuleren; te strijden voor Westelijk Nieuw-Guinea en alle Nederlandse onruststokers weg te jagen als antwoord op de arrestatie van de heren Go en Soenito. Sommige pamfletten vroegen ook een verschijningsverbod van kranten, „die in dienst zijn van het imperia lisme". De pamfletten werden niet al leen aangeplakt aan huizen, waarin Nederlanders wonen, doch ook aan huizen van andere buitenlanders. Rus uit secretariaat der Ver. Naties gezet De Rus Nicolai Skvortsof, die ver bonden was aan het secretariaat van de Verenigde Naties te New York mag de V. S. niet meer binnenko men, omdat hij heeft „getracht spionnage te plegen". Hij vertoeft al verscheidene maanden in Rusland met ziekteverlof. Het Amerikaanse departement van buitenlandse za ken deelde mede, dat Skvortsof door Trygve Lie is ontslagen. Ook op de hekken voor de ambts woning van de Nederlandse Hoge Commissaris zijn pamfletten aange troffen. Maandag heeft het Neder landse Hoge Commissariaat aan het Indonesische ministerie van buiten landse zaken een nota overhandigd, waarin onder de aandacht wordt ge bracht, dat de inhoud van de pam fletten een gevoel van onrust en on behagen bij de Nederlandse gemeen schap veroorzaakt. Er wordt ge vraagd' om geëigende maatregelen. Vader en zoon wegens moord veroordeeld Maandag heeft het gerechtshof te 's Hertogenbosch de 73-jarige C. K. tot 15 jaar en diens zoon, de 36-jari- ge J. K., tot 17 jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld wegens moord op de 37-jarige echtgenote van de zoon, Johannes H., te Liempde in Juli 1951. De advocaat-generaal had tegen de vader 15 jaar en tegen de zoon 20 jaar geëist. Hagenaar lag 5 Jagen bewusteloos in Brussels ziekenhuis. Beroofd tijdens een snoepreisje. In een ziekenhuis in Brussel is een Nederlander tot bewustzijn ge komen, die v(jf dagen tevoren in bewusteloze toestand op het trot toir in de Groot-Eilandstraat in de Belgische hoofdstad was aangetrof fen. Uit de mededelingen, welke de man thans heeft kunnen doen, is de politie gebleken, dat hij de dertig jarige handelsreiziger W. uit Den Haag was, die in Brussel de bloe metjes eens buiten heeft willen zet ten en bij zyn tocht langs diverse nachtgelegenheden waarschijnlijk in handen van lieden is gevallen, die hem met een sterk slaapmiddel heb ben bedwelmd en daarna beroofd. Ook al zyn papieren waren de on fortuinlijke Hagenaar ontstolen. Het hem toegediende middel moet zeer sterk zyn geweest; W. heeft althans enige dagen in levensgevaar ver keerd. W. was met een huurauto uit Den 'Heag naar Brussel getogen. Deze ai is eveneens onvindbaar. De Brusselse politie, welke vanzelfspre kend een ernstig onderzoek instelt, heeft nog geen spoor van de daders kunnen ontdekken. HET BEGON MET STENEN WERPEN. Een uitbraakpoging Bij een oproer in een kamp op het eiland Pongan bij Korea zijn 82 Noord-Koreaanse burgergevangenen gedood en 120 gewond. Een groot deel van de oproerlingen waren voorma lige gevangenen uit het kamp Kodje, die in Februari reeds in opstand wa ren gekomen. Twee Amerikaanse soldaten en twee Znid-Koreaanse bewakers wer den gewond door stenen die door de gevangenen werden geworpen. Ongeveer 3000 van de 9000 geïnter- ZAL m.s. „OOSTERSCHELDE" WORDEN VERGROOT Donderdag bespreken G. S. met minister Algera Zeeuwse verkeersproblemen Het provinciaal bestuur van Zeeland beeft de ruilverkaveling; van het ge hele eiland Tholen aangevraagd. Indien hiervoor goedkeuring wordt ver. kregen, zal uiteraard aan de plannen eerst uitvoering kunnen worden gege ven, wanneer uit de streek zelf de wens hiertoe wordt kenbaar gemaakt. Wel ™al echter de Cultuurtechnische Dienst, die de werkzaamheden zou hebben uit te voeren, voorbereidingen bunnen treffen, welke op zich zelf reeds anderhalf a twee jaar vergen. Met de eigenlijke verkaveling zou een periode van ongeveer vyftien jaar zjjn gemoeid en zy zou velen arbeid ver schaffen, zodat Tholen's nijpende werkloosheidsprobleem voor lange tyd uit de wereld zou zyn geholpen. Dit was één van de belangrijke me dedelingen, die een lid van Gedepu teerde Staten, de heer C. Philipse, Maandagmiddag tijdens de algemene vergadering van de Z.L.M. te Middel burg deed. Er bleek nog eens duidèlijk uit, dat het de provincie heilige ernst is met het opmaken van plannen, die de bestaande werkloosheid aanmerke lijk kunnen indammen of gelegenheid bieden een eventuele toekomstige con junctuur-werkloosheid zo goed moge lijk de baas te worden. De heer Philipse sneed allereerst de Zeeuwse verkeerevraagstukken aan en meldde, dat het college van Gede puteerde Staten hierover Donderdag a.s. een bespreking zal hebben met de minister van verkeer en waterstaat. Ondermeer zullen dan de lange wacht tijden voor automobilisten bij sommi ge veren aan de orde komen, evenals de grote wens van het provinciaal be stuur om een nieuwe boot te laten bouwen voor het veer Kruiningen Perkpolder. Het provinciaal bestuur, dat minis ter Algera hoogst erkentelijk is voor het besluit om de post voor de veren op de rijksbegroting met vijf ton te verhogen en om een groot bedrag uit te trekken voor verbetering van het veer VlissingenBreskens, hoopt, wat deze nieuwe boot betreft, by hem een gewillig oor te vinden. Ook verklaarde de heer Philip se, dat het provinciaal bestuur overweegt om de veerboot „Oos- tersehelde" te laten verlengen, teneinde de frequentie op de Oos- terschelde-dienst te verbeteren. DRIE-EIL ANDENPLAN. De heer Philipse onderstreepte, dat het provinciaal bestuur zeer gepor teerd is voor het drie-eilandenplan, waarvan de mogelijkheden en voorde len legio zyn. De kosten zullen echter 35 a 40 millioen gulden bedragen. De inpoldering van het Noord-Sloe (kos ten f 6% millioen) is panklaar, maar uitvoering daarvan zou er mogelijk toe kunnen leiden, dat het drie-eilan denplan voor jaren van de baan is. In het kader van laatstgenoemd plan spelen de inpolderihg van het Noord- Sloe door Domeinen en van het Ka- landpoldertje door een particulier (de Belgische eigenaar) een voorname rol. Het is dan ook juist gezien van de re gering om deze plannen in groter ver band te beschouwen. De provincie hoopt, dat in de toekomst ook de in poldering van het Land van Saeftinge 3000 ha., waarvan 1800 ha. overryp mogelijk zal zijn. (Vervolg op pag. 2). neerden in het kamp namen aan de opstand deel. In dit kamp bevinden zich Noord-Koreanen die naar het door de communisten beheerste ge bied wensen terug te keren. De beweging nam een aanvang toen gevangenen zich organiseerden om militaire oefeningen uit te voeren. Op een hooggelegen punt in het kamp kwamen zij tezamen. Een drievoudige rij tartte arm in arm oprukkende de bewakingsmilitairen, terwijl andere gevangenen over de aangesloten rijen een regen van stenen naar de bewa kers wierpen. Deze mislukte opstand maakte waarschijnlijk deel uit van de onlangs onderschepte communistische plannen tot een massale uitbraak. Toen de rust weerkeerde werden de slachtoffers onmiddellijk per schip naar een lazaret en een hulppost op het eiland Kodje overgebracht. MacArthur voor Aziatisch Vreemdsl ingenlegioen Robert Allen, een medewerker van de „New York Post" heeft verklaard, van de commissie van Amerikaanse stafchefs vernomen te hebben, dat deze slechts één nieuw voorstel van generaal MacArthur ter beëindiging van de Koreaanse oorlog, bekend is. MacArthur zou voorstander zijn van het oprichten van een „vreemdelin genlegioen van Aziaten" en het mi nisterie van defensie meent uit dit voorstel te hebben begrepen, dat de Ver. Staten dit legioen zouden moeten uitrusten, oefenen en in stand hou den voor gebruik in Korea en overal elders in het Verre Oosten tegen communistische aanvallen. DB VERWACHT: MINDER BUHG. Geldig tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk nog enkele regen- of sneeuwbuien. Overwegend matige wind tussen West en Zuid. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1