Urouioenpagina Onze PIN-UP-GIRL: begeerd beroep in het land van Uncle Sam BOTER. VET OF MARGARINE? Van Vrouw iot Vrouw AVOMJAPOmTJES VOOR DE DECEMBER-FEESTEN Ik ging eens kijken ZATERDAG 13 DECEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE JUISTE KEUS: Rijk huwelijk dikwijls de kroon op carrière van modellen Diploma modelscholen waardevoller dan universitaire diploma's NEW YORK, December. In de Verenigde Staten is tegenwoordig geen reclame of propaganda meer te denken zonder een model, een knap, jong meisje in een of andere verleidelijke pose; het doet er niet toe, of het een reclame voor een merkartikel betreft, dan wel een poli tieke propagandaveldtocht of een campagne voor de bestrijding van de kanker of de kinderverlamming. Toen enkele maanden geleden in Los Angeles het personeel van de „Western Union" in staking ging om zyn looneisen kracht bij te zetten, liet het stakingscomité door meisjes in tweedelige badpakken stakings- lenzen door de straten dragen; en toen onlangs de New Yorkse sigaren handelaars tegen nieuwe gemeentebelastingen protesteerden, werden er brochures uitgedeeld door girls, gekleed in srots, nauw-aansluitende pullovers en netnylons. Zelfs by een zo uitsluitend politieke aangelegen heid als de kwestie MacArthur traden knappe jonge dames in pin-up kleding op straat in actie, om de voorbijgangers over te halen tot het ondertekenen van petities ten gunste van de afgezette generaal. Het beroep van model is dan ook zeer begeerd en niets is natuurlijker dan dat handige lieden op het idee gekomen zijn uit de opleiding tot dit beroep een zakelijk slaatje te slaan. Als men de telefoongids van Manhat- ten openslaat, vindt men in de be- roepenlijst vijftien en een halve blad zijde onder de rubriek „Scholen" en daaronder zijn nog niet eens de nummers te vinden van de onderwijs inrichtingen voor de opgroeiende jeugd, die onder „Public Schools" ge zocht moeten worden, maar van de instituten, waar men alle mogelijke bekwaamheden kan verwelven, bij voorbeeld goochelen, het samenstel len van een dieet, hoe men detective wordt, koken, toneelspelen, kappen en allerlei andere dingen. Het groot ste gedeelte van deze rubrieken wordt echter in beslag genomen door de modelscholen, TALRIJKE SCHOLEN. Over de gehele wereld is tegen woordig het begrip „pin-up girl" be kend. Letterlijk vertaald betekent dit een meisje, dat aan de muur geprikt wordt, dat wil zeggen haar foto na tuurlijk, zoals de soldaten dit in de laatste oorlog plachtten te doen en nu ook weei- in Korea. Het auteurs recht op deze naam heeft de New Yorker Walter Thorton, die hem in derdaad bij het Amerikaanse octrooi bureau heeft laten registreren en met succes tegen nabootsing verdedigd heeft. Thorton is de leider van een van ie talrijke modelscholen- en agen turen, die in New York bestaan. Zijn kantoor op de 16e verdieping van een wolkenkrabber in de Lexinton Ave nue is bezaaid met foto's van model len, die de boss beroemd of rijk ge maakt hebben; want de carrière van een goed model eindigt niet alleen in Hollywood, maar en dit vooruit zicht fascineert de knappe jonge meisjes nog veel meer dan dc kans om filmster te worden eventueel op het stadhuis, aan de zijde van een rijke jonge man. Zeer vele industrie- en handelsmagnaten van de tegen woordige generatie waren of zyn ge trouwd met een gewezen model; men behoeft dus niet te vragen, waarop de populariteit van de modelscholen berust. SERIEUZE STUDIE. Over gebrek aan leerlingen heb- RITA HAYWORTH .pin-up-girl nummer één.... ben deze inrichtingen, ondanks de niet bepaald lage kosten, nooit te klagen. In de „Barbizon School for Modeling" kost een cursus van tien weken 135 dollar; er is echter ook een soort stoomcursus van 75 dollar voor meisjes, die overdag werken en alleen 's avonds en Zaterdags kunnen komen. Met de grootste ernst wordt hier van een „studie" gesproken, ook al gaat het slechts om de kunst hoe men by een cocktail de benen over elkaar moet slaan, op hoge hak ken lopen en dergelijke. In de klasse voor fotomodellen van de Barbizon School wordt zelfs een cursus gege ven in „surrealistische posen". Eén van de oudste ondernemingen is de „Hollywood Model-School", op gericht door een gewezen model, Grace Down, gelegen op de hoek van 5th Aveneu en het Central Park. Aan deze school is zelfs een internaat verbonden, waar een zeer strenge discipline heerst. De school van Gra ce Down staat overigens op de lijst van onderwijsinrichtingen, waar de genen, die aan de tweede oorlog deel genomen hebben, op kosten van de regering kunnen studeren; onder de leerlingen van mrs. Down bevinden zich dan ook enige meisjes van het vrouwelijk hulpkorps van het Ame rikaanse leger. Al deze scholen geven him leerlin gen na afloop van de cursus een di ploma en met dit diploma komt een jong meisje in het land, waar de re clame zo'n geweldige rol speelt, ver der dan een studente met een diplo ma van de Columbia-Universiteit. De model-agenturen zorgen er wel voor, dat de afgestudeerde leerlingen niet lang behoeven te wachten, eer haar pas verworven bekwaamheden mate rieel voordeel afwerpen. De meisjes vinden gauw een vaste baan als man nequin of pasdame in een luxe zaak, of ze werken per uur op bestelling; bet gemiddelde salaris per uur be draagt 10 dollar, maar de meesten komen wel op 20 a 30 dollar, de tien bekendste „top models" zelfs op 50 dollar. Hartige hapjes van vis Weliswaar is het Sinterklaasfeest reeds achter de rug, doch er komen deze maand nog meer van die hui selijke feestdagen waarop we over vloedig van zoetigheid plegen te ge nieten. Doch na een „avond van zoet" komt toch altijd het verlangen naar een hartig hapje, en bij het ma ken hiervan kan vis ons helpen! Met onderstaande recepten boekt u ongetwijfeld succes op uw avondjes. Garnalenslaatje. 200 gr. gepelde garnalen, (peper, zout), slaolie, azijn of mayonnaise of slasaus, kropsla, hard gekookt ei. Garnalen, die men niet zelf gepeld heeft, snel wassen en even laten uit lekken. Ze daarna vermengen met (zout, peper) slaolie en azijn of met mayonnaise of slasaus. De garnalen overdoen op een schotel en er een rand mooie slabladeren omheen leg gen en hier en daar een partje ei plaatsen. Oesters in kaassaus. 12 oesters, 1% dl. melk, 2 a 3 eet lepels geraspte kaas. 12 gr. boter of margarine, 12 gr. bloem, fijngesnip perde ui, (peper), nootmuscaat, pa neermeel. De fijngesnipperde ui in de boter of de margarine fruiten. De bloem en de kruiaen toevoegen en onder roeren de melk bij kleine scheutjes er bij schenken. De saus even laten doorkoken. Hierna de ge raspte kaas toevoegen. De oesters van de baard ontdoen, van de schelp losmaken, omkeren en met de saus bedekken. Wat paneermeel over de schelpen strooien en er hier en daar een klontje boter of margarine op leggen. De schelpen 7 10 minuten in een hete oven plaatsen, totdat er een korstje gevormd is en warm op dienen. Vitamina A mag niet ontbreken in onze voeding. Boter, vet en margarine, alle hebben zjj hun voordelen en het is geen wonder dat de fabrikanten van alle drie door advertenties en andere reclamemiddelen de huisvrouwen op die voordelen opmerkzaam willen maken. Maar hoe moet nu die arme hulsvrouw, wier hoofd omloopt by al dit geroezemoes van slagzinnen en argumenten, de goede keus voor haar gezin wel doen We willen trachten, de voor- en na delen van de verschillende spijsvetten hier tegenover elkaar te zetten, zo dat ieder ze naar eigen omstandighe den af kan wegen. Gesteld, dat men wil kiezen tussen boter, margarine, hard vet (varkens-, rund- of plantaardig vet), vet spek en olie en dat men deze alle vrijwel even smakelijk vindt. Welnu, uit voedings oogpunt zal men er verstandig aan doen om in ieder geval voor een deel boter of margarine te gebruiken. Daarnaast kan ieder dan nemen wat hij het meest geschikt vindt, bijv. olie voor de sla en om in te bakken, spek voor de zuurkool en een stukje hard vet voor het braden van de runder lapjes. Waarom deze splitsing: boter en margarine aan de ene kant en olie en vetten aan de andere kant? Waarom wordt het gebruik van boter of mar garine nodig geoordeeld? De reden hiervoor ligt in de samenstelling en de voedingswaarde van deze spijsvet ten. VITAMINEN. Olie en hard vet bestaan voor hon derd procent uit vet; boter en marga- ringe mogen water bevatten, ten hoog ste vijftien procent. Daar staat echter tegenover, dat boter en margarine ons vitamine A en meestal ook vitamine D leveren en de andere spijsvetten niet Nu lijkt die 100 pet. vet U op het eerste gezicht misschien belangrijker dan het vitaminegehalte. Toch gaat dit niet geheel op. De kans is n.L groot dat wij, wanneer we niet gere geld boter of margarine gebruiken, een tekort aan vitamine A krijgen terwijl we voor een tekort aan vet niet bang behoeven te zijn. integen deel, de Nederlandse voeding is over het algemeen te rijk aan vet. Het vitamine A komt in slechts wei- Het is weer December, de maand maar elegant modelletje, dat u zo- voor bals, soirees en andere festivi- wel met lange als met kortere rok teiten, waaraan we graag een extra kunt maken. Voor de japon met lan- glans verlenen door in avondtoilet of ge rok heeft u circa 6 meter stof van cocktailjaponnetje te verschijnen. 90 cm. breed nodig. Geheel van de- Hiernaast ziet u een eenvoudig zelfde zijde is ze heel mooi, maar u krygt ook een charmant geheel door het lijfje b.v. van fluweel of velours chiffon te nemen en de rok van taft moiré of brocaatzyde. De rok bestaat uit vier banen, waarvan een halve als patroon is ge geven. Voor de achterbanen gebruikt u de stippellijn als zijlijn. Bij de kor te rok kunt u desgewenst de voor-, evenals de achterbaan uit één stuk knippen, waarbij u dan de draad schuin op de middenvoorlijn neemt. Wilt u de rok liever even ingerim- peld aanzetten, dan maakt u de bo venkant van 't patroon 16 cm. breed. De onderkant houdt u op de aange geven breedte. In rug- en voorpand (naar verkie zing wel of niet met een naad mid denvoor) de figuurnaadjes stikken en zij- en schoudernaden sluiten. De halsopening werkt u met een in de vorm geknipte bies af, waarbij u ge lijk de garnering meenaait. Deze be staat uit een reep zijde of tule van dezelfde kleur van 90 cm. lang en ZVz cm. breed, die u laat plisseren. Rok en lijfje met elkaar verbinden en in de linkerzijnaad een splitje met rits of drukknoopjes maken. Een even lange maar wat wijdere tule overrok zal uw toiletje een ex tra bekoring geven. ELLA BEZEMER. Nee, niet eens, maar twee keer. En toen had ik alles nog lang niet grondig bekeken. U neemt het mij dus niet kwalijk dat ik u niet met een uitvoerig ooggetuige-verslag aan boord kom, pittig gelardeerd met spre kende CijfersBegin ik niet aan: u moet het zelf zien en u verbazen, verheugen of bezin nen op het ontbrekende, wat. u maar wilt. Ik wil u alleen maar lastig vallen met een paar indrukken, heel persoonlijke vrouwelijke indrukken, uit het blote hoofd neergeschreven. Als u daarna direct besluit om de mantel aan te schieten en spoorslags naar deze expeditie te draven, zo zij in uw buurt opduikt, ben ik al dubbel en dwars tevreden. Want dit is werkelijk een tentoonstelling waar een vrouw haar hart kan ophalen, en dat niet alleen bij de stands„Wat wij zoeken in de woonkamer" en aanverwan te vertrekken. Nee, alles wat ons daar, overzichtelijk en spre kend, voor ogen wordt gezet, is een stuk tot leven gekomen voorschrift, de tot steen en hout geworden verwerkelijking van een verzameling papieren arti kelen. Maar ik heb meer opgestoken dan een en ander over vijftig jaar woningwet. Ik heb mij, om te beginnen, mogen verbazen over het volstrekt onbewolkt bestaan des mans. U moet weten, dat wij, een kluitje van vijf geïsoleerde vrouwspersonen temidden van een baaierd van colberts en si garen, ons unaniem hebben zit ten verbazen over het gemak waarmee een man zoiets aan pakt. Hij heeft nu letterlijk in alles de wind mee. Ook al staat er óp de plech tige uitnodiging nadrukkelijk dat hij te tien uur des voormid dags verwacht wordt: hij komt om kwart over tien op zijn ze ven gemakken binnenwandelen, rotsvast er van overtuigd, als de soldaat in Anderseiis Vuurslag: Zij beginnen toch niet voor ik er bij ben. Hij geeft zijn jas en zijn hoed en zijn sjaal in alle gemoeds rust af in de vestiaire, negeert alles wat op een spiegel lijkt, blikt welgemutst rond met een paar onvertroebelde ogen, waar in geen spoor van onrust over de vraag of hij toch niet beter zijn stippeltjesdas in plaats van zijn streepjesdito had kunnen aantrekken, of de slag niet uit zijn haar is geregend en of mo gelijk zijn blauwe colbert niet beter in stijl was geweest dan zijn grijze. Hij ontdekte onmid dellijk een of andere fidele soortgenoot met wie hij heeft geknikkerd, op school gegaan of toevallig op een exqursie een biertje gedronken. Hij klontert samen met nog vijftig anderen op het nauwste punt van de passage, is nauwe lijks te bewegen op een stoel gaan zitten, accepteert zijn kof fie met onverbloemd welbeha gen, bedankt voor geen enkel klontje zomin als voor een ex- bij „VIJFTIG JAAR WONEN" tra koekje. Hij zet zich breed uit om de officiële toespraken tot de laatste punt te genieten, kijkt eerlijk opgetogen als de cijfers op de proppen komen en vertrekt geen spier al zou men tot de volgende morgen blijven openen. En niets, niets op dat voldane, belangstellende gelaat verraadt ook maar een rimpe ling van de gejaagdheid die ons gestadig deel is: Als het maar geen halftwaalf wordt, want dan loopt de hele eterij in het honderdBenijdenswaardige wezens, mannen. Zo'n tentoonstelling bekijken zij ook precies andersom als wij vrouwen. Bij een levensgrote fotoreportage van wezenlijk, er barmelijke woningmisère draai en zij zich om en zeggen verge noegd: Als je nou rekent dat mijn vader mij staaltjes verteld heeft, sta&ltjes manDaar is dit nog riant bij. En terwijl wij nog staan te staren en iets naar beneden slikken, zijn zij al bij een maquette beland en lo pen zo wild enthousiast aan als een vader met een stel ooms op een regenachtige middag rond de electrische trein met toebe horen van de jongste zoon. Zij zijn meer gehard, moet u rekenen. Zij lopen en klimmen dagelijks in de tochtige onbe haaglijke werkelijkheid achter .de fraaie coulissen van deze maatschappij rond, en zij zijn zo gewend aan wantoestanden als een medicus aan ziekte en pijn. Wij schrikken nog eerder, en nog dieper misschien. En wij zijn daarna radicaler in ons oor deel. Zij staan voor het inte rieur Anno 1900 met een gezicht van: En toch zat daar iets hui selijks in en vragen mij ten overstaan van de moderne huis kamer: Vindt u dit nu werkelijk gezéllig? Ik heb veel opgestoken, zoals ik zei. Er was één conclusie, die zich na alle foto's, maquettes, statistieken, slagzinnen, platte gronden en interieurs heftig aan mij opdrong: Wat zijn wij voor uitgegaan. Vooruitgegaan niet alleen in begrip van hygiëne, ruimtever deling, oog voor kleuren en vormen, licht en lucht, comfort en veiligheid. Maar bovenal: vooruitgang wat betreft de menselijke waardigheid. In zo'n vervallen eenkamerswoning waar gewerkt, gekookt, ge speeld, gewassen en geslapen werd was het toch onmogelijk om een kind ook maar de ele mentairste begrippen van zelf respect en fatsoen bij te bren gen. Er was al een heldin als de moeder in Afke's tiental voor nodig om een gezin daar mo reel en maatschappelijk drijven de te houden. En toch: Is het alles winst? Is die lichte strakke, goed geven tileerde en harmonieus gemeu belde woonkamer anno 1952 louter batig saldo? Of werd er misschien in het eenkamershol vaak nog gezongen, gespeeld en gelezen, terwijl in dit moderne woonvertrek de lamp dikwijls op een lege tafel schijnt, of de radio zinloos doorbrult voor doof getetterde oren? SASKIA. Kleedt uw kinderen leuk, maareenvoudig Kleertjes maken voor eigen kin deren vinden de meeste moeders een verrukkelijk werkje, zolang de kin deren nog zo klein zijn, dat er won deren verricht "hunnen worden met een couponnetje of een overgescho ten lapje en wat fantasie. Toch is er betrekkelijk weinig voor nodig om de kinderen ook in de schooljaren leuk te kleden! Een jongensbroekje van stevig blauw of grijs flanel, of een vrolijk Schots geruit plooirokje zijn gemak kelijk en vlug te maken. Daarbij kan een reeks van truitjes, vestjes en spencertjes gedragen worden, die iedere moeder wel weet te breien. Het is van belang stoffen van goede kwaliteit te nemen, die voor al wasecht en kleureoht moeten zijn. De beste winterstoffen voor kinderen zijn: flanel, laken, enkele tweed soorten, gabardine en dunne wollen nig levensmiddelen in grote hoeveel heden voor (in lever, kaas en vette vissoorten, die we niet bepaald dage lijks in flinke porties gebruiken) en slechts in mindere mate in melk. Om deze reden is het vitamineren van de margarine verplicht gesteld. Boter be vat de vitamines A en D van nature. Het ligt dus voor de hand, dat iede re huisvrouw en -moeder, die haar ge zin wil behoeden tegen herhaalde in fecties en tegen afwijkingen, die door vitaminetekorten kunnen ontstaan, in elk geval voor „op het brood" boter of margarine zal kiezen en ook nog een klontje ervan in de warme maal tijd verwerken zal. Voor het overige kan zij dan nemen wat haar het beste uitkomt. Warme kleding bij ski- en ijssport Sneeuw en ijs mogen veel vreugde brengen aan de sportminnenden in ons land: het is een feit dat een doel matige uitrusting voor de winter sport (hetzy in Nederland, hetzij in Zwitserland of Oostenrijk) altyd wel enig hoofdbreken kost. Want zo'n uitrusting moet niet alleen warm zijn, maar bovendien flatteus. En dit laatste is zeer zeker het geval met nevenstaande modellen uit Frank rijk. Het bovenste model is een ge breid vest met overslag, waaronder een warme trui met hoge boord wordt gedragen. Beide werkstukken zijn vervaardigd uit helgekleurde, fleurige wol; frisse kleuren doen het altijd het beste bij de ijssport! De tweede afbeelding is een glad aangesloten windjack met aan de voorzijde een lange ritssluiting wel ke overgaat in een (eventueel met de hand gebreide) capuchon in con trasterende kleur tot onder de kin. De polsen worden afgesloten door strak-gebreide boorden; heerlyk voor fietsers! Het teddy-materiaal dat geen zuchtje wind doorlaat, wordt ook veel door de mode-ontwerpers toe- fepast; als zeer modern geldt een ort ruim jasje-met-capucnon van teddy-stof, gedragen op een stevige waterdichte pantalon met opgerolde pijp-omslagen. die door m'ddel van een bandje onder de schoen kunnen worden vastgehouden. stoffen als fijne crêpe en vlagge- doek. De keus van het wintermanteltje is van groot belang, aangezien dit kledingstuk het langst dienst moet doen. Met vermijding van opvallende fantasiepatronen kieze men een goe de wollen stof. Kleine ruitjes, gemê leerde stoffen en de moderne fijne streepjes, zijn heel geschikt. Voor school is een kameelharen jasje van mannelijke snit met vier knopen in twee ryen de ideale dracht. Het „mooie" manteltje van het meisje kan een redingote zyn van een ietwat ruige wollen stof, heel eenvoudig verwerkt. De „feestjurk" vormt een pro bleem, dat vaak verkeerd wordt op gelost! Kostbare, glimmende of stij ve stoffen, pompeuze borduursels, kantjes en stiksels, maken van het kind een opgedirkte pop. De „feest jurk" moet van eenvoudige snit zijn, zonder geraffineerde volannetjes of klokken. Het best kiest men hier voor een soepele wollen stof, die zich goed laat rimpelen en plooien, een nuance van blauw, wit, honigkleurig of bois de rose. Het jurkje zal het aardigst staan, wanneer men de garnering beperkt tot bloemenrand- jes of wat smockwerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9