PROVINCIALE STEUN AAN INDUSTRIEVESTIGING Zeeuwse Almanak is altijd goedkoper! VLASSERSSCH00L TE EEDE WERD OFFICIEEL GEOPEND ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND 8 PROVINCIALE zeeuwse courant ZATERDAG 13 DECEMBER 1952 VOOR VOLGEND JAAR 25.000 GERAAMD Voorstel tot subsidiëring aanleg industrie terreinen in de Statenafdelingen Het voorstel van Gedeputeerde Staten van Zeeland tot het verlenen van provinciale bijdragen voor de aanleg van industrieterreinen voorlopig is daarvoor 25.000 uitgetrokken is in de afdelingen der Provinciale Staten met instemming ontvangen. Sommige leden drongen er echter op aan, dat ook een bedrage wordt verleend in de kosten van onderzoek, dat aan de stichting van een industrieterrein kan voorafgaan. G.S. antwoord den, dat, wanneer het rijk in die kosten bedraagt, de provincie niet zal achterblijven. Zou blijken, dat van rijkswege ook In kosten voor andere maatregelen ter bevordering van de industriële ontwikkeling wordt bijge dragen, dan zullen G.S. overwegen of een ander voorstel tot het verlenen van provinciale steun nodig is. Eén der leden was bezorgd, dat het bedrag van 25.000 te snel uitgeput zal zijn en hij vroeg hoe de onrenda bele kosten ontstaan. Een ander acht te financiële steun aan onderzoekin gen ten opzichte van de zoetwater winning in Zeeuwsch-Vlaanderen wel gewenst. Weer een ander lid, infor meerde, of de bijdrage-regeling zich ook kan uitstrekken tof reeds tot stand gekomen industrieterreinen. Gedeputeerden antwoordden, dat het voor 1953 geraamde bedrag wel voldoende zal zijn. Mocht dit echter Zeeuwse tentoonstelling in Statenafdelingen Zeeuwsch-Vlaams grootbedrijf Yoelt er niets voor" De leden van de Provinciale Sta ten van Zeeland hebben zich in de af delingen kunnen uiten, over het mis- lulcken van de plannen voor een al gemene Zeeuwse tentoonstelling in 1953 te Middelburg. Eén der leden merkte daarbij op, dat liet grootbe drijf in Zeeuwseli-Vlaanderen nog niets voor de tentoonstelling gevoelt en dat de Kamer van Koophandel voor dit gebied zich strikt zal houden aan de voorwaarde, dat de tentoon stelling alleen te Middelburg mag worden gehouden. Talrijke leden spraken hun teleur stelling uit over het mislukken dei- plannen en sommigen nog meer spe ciaal over het gebrek aan enthou siasme. Zij vroegen of de conclusie gewettigd is, dat de stichting ter or ganisatie van de tentoonstelling en het gemeentebestuur van Middelburg niet in staat zijn, het plan uit te voe ren. Van de zijde der Ged. Staten werd daarop nogmaals uiteen gezet, waarom van de organisatie is afge zien. Officieel is bp het college van nieu we plannen niets bekend. Komt men van de een of andere zijde met be paalde voorstellen, dan zal men daaraan zijn aandacht besteden, maar het initiatief kan nimmer van G.S, uitgaan. Enthousiame en mede werking^ ook uit Zeeuwsch-Vlaande- ren, dienen in ieder geval, naar één der Gedeputeerden met aller instem ming opmerkte, nummer één te zijn. Ontbreekt het hieraan, dan slaagt men absoluut niet. Manco in tarieven W ester-Schel d e-ver en In de door de minister voorge schreven tarieven voor de Wester- Schelde-veren ontbreekt een vrijstel ling van veergelden voor kinderen beneden vier jaar, evenals een bepa ling, dat voor kinderen van vier tot tien jaar het halve veergeld is ver schuldigd. In de tarieven voor de voor rekening van de provincie ge ëxploiteerde veren komen deze bepa lingen wél voor. Gedeputeerde Sta ten stellen voor om, wanneer zich daartoe de gelegenheid voordoet, de ze aangelegenheid onder de aandacht van de regering te brengen, aldus heeft het college schriftelijk aan de leden der Provinciale Staten medege deeld. Zwaar kaliber granaat te Breskens opgegraven Tijdens graafwerkzaamheden in de buurt van het in aanbouw zijnde ho tel voor de heer I. Duininck te Bres kens stuitten arbeiders op een enor me granaat, die al sinds de oorlog on der het trottoir moet hebben gelegen. Het projectiel, dat vandaag door de hulpverleningsdienst uit Souburg zal worden verwijderd, was nog geheel gaaf en gevuld met springstof. Het had een lengte van 70 centimeter en een doorsnee van 20 centimeter. Des kundigen waren van mening dat bij ontploffing van de granaat in een wijde omtrek grote ravage zou zijn aangericht pas op Enige weken geleden waren wij als genodigden tegenwoordig bij een koffiemaaltijd in een te goeder naam en faa/tn bekend staa/nd hotel in Oost' burg. Dies verkeerden wij in de vaste overtuiging, dat de tafelmessen, zo als alle tafelmessen in te goeder naam en faam bekend staande hotels, gruwelijk bot zouden zijn Hetgeen een schromelijke vergis sing was. Wij sneden ons dwars door het broodje heen met kracht in de vin- De bloedende wonde wisten wij te camoufleren. De tafelgenoten hadden er niets mee nodig. Nietwaar Onlangs waren wij wederom in het zelfde hotel aanwezig b\j een koffie maaltijd. Bij het eerste broodje stootte onze tafelbuurman ons aan. ,J>as op de messen", fluisterde hij: „Ik heb me de vorige keer lelijk in de vingers gesneden..." niet het geval zijn, dan bestaat de mogelijkheid de post voor onvoorziene uitgaven aan te spreken. Zoals be kend zijn thans drie aanvragen aan de orde. In Terneuzen heeft de gemeente de grond reeds grotendeels in eigen dom en voor de 'rest is een onteige ningsprocedure lopende. De provin ciale Dijdrage wordt geraamd op 15.000. Wat Kruiningen betreft, hiermee zal voor de provincie een be drag van 12.500 gemoeid zijn. Of beide bedragen in 1953 ten volle wor den uitgekeerd, staat nog niet vast. Voor Goes ontbreken nog de gegevens in de juiste vorm. Tot de kosten van het te verkrijgen industrieterrein worden gerekend te behoren de kosten van grondverwer ving en bouwrijp maken. Ook de kos ten wegens renteverlies tot aan het tijdstip van uitgifte der terreinen vormen een kostenbestanddeel. Op het totaal der kosten komt in mindering hetgeen de terreinen kunnen opbren gen. Wat overblijft is de onrendabele fop, waarin wordt bijgedragen. Wan neer van rijkswege wordt bijgedra gen, is één der voorwaarden, dat de provincie eveneens steun verleent. In zoverre, ten behoeve van een aan te leggen industrieterrein onderzoekin gen worden verricht naar de aanwe zigheid van zoet water, kunnen deze deel uitmaken van de sommen, waar naar de bijdrage wordt berekend. Tien jubilarissen bij „De Hoop" en Transportmij. Terneuzen. li hotel Rotterdam te Terneuzen werden tien jubilarissen gehuldigd, die werkzaam zijn bjj de N.V. De Hoop en de N. V. Transportmij. „Ter neuzen". Gevierd werden het 40-jarig jubileum van de heren J. Dieleman en J. G. de Bree en het 30-jarig jubileum van de heer J. C. Dooms. Mej. M. S. J. v. d. Plassche en de heren H. F. Koch, P. van der Burg, C. J. de Reus, M. J. van der Werf, E. de Bock en P. de Feöter. werden gehuldigd, omdat zij 25 jaar bij een der gènoemde be drijven in dienst waren. Tijdens het diner, waaraan de jubi larissen met hun dames aanzaten, werden zij door beide directeuren, de heren G. J. W. en J. G. v. d. Peijl, en door de oud-directeur, de heer G. F. P. v. d. Peijl toegesproken. In deze toespraken, waarin vanzelfsprekend het verleden herleefde, werden woor den van grote waardering en dank gesproken voor wat ieder op zijn plaats in de afgelopen tyd voor de bedrijven heeft gepresteerd. Aan de jubilarissen werden de ge bruikelijke oorkonden en gedenkpen ning van de Vereniging van Hande laren in Bouwmaterialen in Neder land, alsmede een herinneringsge schenk overhandigd, terwijl ook de dames een blijk van erkentelijkheid werd aangeboden. Namens de jubilarissen bracht ten slotte de heer C. J. de Reus de heren Van der Peyl hartelijk dank voor deze huldiging, die in een prettige sfeer verliep en zeker zal hebben bijgedra gen tot bestendiging van de goede verhoudingen in het bedrijf, welks aantal „jubilarissen" thans 'tot 64 is gestegen. kwaliteit wint altijd •in EWA1ITE1T In de practijkzaal voerde de heer Van Dongen als eerste het woord. Hij gaf een overzicht van het ontstaan van de vlasindustrie in West Zeeuwsch-Vlaanderen en wees daar bij op de grote evolutie in deze indu strie. De heer van Dongen merkte op, dat deze evolutie echter wel eens in een „revolutie" zou kunnen over gaan en dat het daarom zaak was te zorgen sterk te staan. Hiertoe kan een goede vlassersoplelding medewer ken. Kleuterschool te Vlissmgen bestaat honderd jaar A.s. Woensdag herdenkings bijeenkomst. Deze maand is het juist 100 dat de ledenvergadering jaar van het departement Vlissingen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een reglement vaststelde voor de „Bewaarschool", welke reeds op de daaraan voorafgaande 1ste November was geouend. Het depar- tementsbestuur heeft in verband met dit honderdjarig feest besloten op a.s. Woensdagmiddag een eenvou dige herdenkingsbijeenkomst te be leggen. Openbare lagere school Colijnsplaat COMMISSARIS DER KONINGIN VERRICHT OFFICIËLE OPENING. Zaterdag 20 December a.s. des na middags 3 uur, zal de Commissaris der Koningin,, jhr. nvvA. F. C, de Ca- sembroot de officiële opening verrich ten van.dè hei-bouwde openbare lage-- re school te Colijnsplaat, ROOD-WIk-EN-BLAUW IN TOP Door echtgenote van de Commissaris der Koningin Vrijdagmiddag heeft de echtgenote van de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz, te Eede de nieuwe vlassersschool officieel in gebruik gesteld- Te omstreeks vier uur arriveerde mevrouw De Casembroot. vergezeld van jhr. de Casembroot en de burgemeester van Aardenburg, de heer I. M. A. C. van Dongen, en diens echtgenote, aan de school, waar het gezel schap werd welkom geheten door het bestuur van de school en door de di recteur, de heer A. v. <L Putte. Voor het gebouw was aan de vlaggemast het rood-vvit-en blauw in top gehesen. Vervolgens verzocht spreker me vrouw de Casembroot het bedrijf in werking te stellen, hetgeen „met een druk op een knop" verricht kon worden. Onmiddellijk dreunden de di verse raachineriën door het beschei den gebouw en zes oud-leerlingen toonden hun vaardigheid in de vlas bewerking. Nadat de school bezich tigd was, verzamelde het gezelschap zich in het theorie-lokaal, waar bur gemeester Van Dongen een wel komstwoord sprak. Hierbij herinner de hij aan de woorden, in de morgen bij de kerkelijke inzegening door de pastoor van Eede gesproken, waar bij hij zich aansloot. Deze woorden behelsden o.m„ dat het een dag van grote dankbaarheid was voor alle be trokkenen. Spreker bracht dank aan al degenen, die bü de totstandko ming van de school betrokken waren geweest en zeide mevrouw de Casem broot zeer erkentelijk te zijn voor haar bereidwilligheid om de officiële opening te verrichten. Als souvenir bood hij haar namens het bestuur een vlassersproduct aan: namelijk een fraai linnen ontbrjtlaken. In wel gekozen bewoordingen dankte me vrouw De Casembroot voor dit ge schenk en voor de tot haar gerichte, vriendelijke woorden. DIPLOMA-UITREIKING Tenslotte werden door diverse functionarissen, o.m. Van de afde ling landbouwonderwijs van het mini sterie van landbouw, door de direc teur van het Ned. Vlasinstituut, de heer R. Butler en door de secretaris van de Ned. Vlassersfederatie, de heer J. Fruitier, diploma's uitgereikt. Het diploma voor net volledig volgen van de cursus ontvingen de heren Ph. Haemerlinck, W. Thieleman, A. Nobus, P. Minnaert, P. Laridaen, G. Lohman en J. Roozen en voorts werd een aantal merendeels aan dezelf de geslaagden administratieve di ploma's en diploma's voor zwingel en weidewerk uitgereikt. De heer van Dongen sprak een slotwoord, waarna nog de heer Ph. Haemerlinck namens de leerlingen, en de heer A. v. d. Putte namens de onderwijzers spraken. Voordien had de heer Van Dongen nog medegedeeld, dat Maandag a.s. dê^ definitieve akte gepasseerd zal worden, ter samenvoeging van de vlasser scholen te Eede en Koewacht. Bouw van 184 woningen te Vlissingen De Vereniging tot verbetering van de volkshuisvesting te Vlissingen heeft een plan ingediend voor de bonw van 88 woningwetwoningen aan de Breewaterstraat en omgeving, terwijl de enige tijd geleden in liet le ven geroepen Vlissingse „Woning stichting 1952" van plan is om op korte termijn 68 woningen met twee winkels op het Eiland te bouwen en 28 woningen aan de Gravestraat en de Emmastraat. In totaal dus 184 woningen en twee winkels. B. en W. van Vlissingen stellen aan de raad voor om aan de Vereni ging tot verbetering van de volks huisvesting een lening te verstrek ken uit de opbrengst van een lening, die aangegaan werd bij raadsbesluit van 25 September 1952 en uit de op brengst van 'n nog aan te gane geld lening ter grootte van 250.000, waarvoor een aanbieding is ontvan gen, alsmede uit de opbrengst van de Nationale Woningbouwlening. De rentevoet zal 414% bedragen, name lijk het percentage, waartegen deze leningen door de gemeente werden of worden aangegaan. Aan de „Woning stichting 1952" kan beschikbaar ge steld worden uit reeds in de gemeen tekas aanwezige leningsgelden 88.000.—, 150.000, 200.000, als mede een gedeelte van de opbrengst van de Nationale Woningbouwlening. Het rentepercentage zal 4% bedra- ben, het afgeronde gemiddelde per centage, waartegen door de gemeen- té de leningen zijn aangegaan. Advertentie. EERSTE HARING AANGEVOERD P.Z.EJI.-tarieven yoor grootgebruikers gereduceerd (Slot van pag. 1). Li de veeteeltsector waren ook enige goede berichten. O. Zuid-Beve land zal op 1 Nov. 1953 een t.b.c.- vrije rundveestapel hebben i.p.v. op de' beraamde datum één jaar later. Het jaarverslag van de Gezondheids dienst voor dieren illustreerde dit nog met enige cijfers. Het reactie percentage voor Zeeland bedroeg laatstelijk 4,3 3433 stuks (v. j. 8 en 1950 12 1 Nov. j.l. was 94 van de bedrijven t.b.c. vrij, bij de aanvang van het werk slechts 75 375 bedrijven waren nog niet vrij. De veevoeding zal nog worden verbeterd nu de fabrieken voor Zeeland een nieuw mineralen- mengsel gaan produceren teneinde het natrium- en fosfortekort te be strijden. G. S. hebben voorgesteld om aan de warmbloedfokkerij een subsidie te verlenen in de vorm van medailles. Dit is een erkenning van wat op dit gebied in Zeeland is ge presteerd. VERKEER. Het verkeer kwam ook weer met belangrijk nieuws. In de eerste plaats kwamen de Maasdam (H.A. L.) en de Mecklenburg (S.M. Zee land) naar de haven van Vlissingen, toen de Nieuwe Waterweg naar Rot terdam door een scheepsongeval ge blokkeerd was. De uitrusting van Vlissingen is goed, jammer dat er alleen maar wat kruimels afvallen van het zeeverkeer. De veerboot had bij Breskens door de lage waterstand weer belangrijke stremmingen. Hier aan zal nu een eind komen: de Mi nister van Verkeer heeft aangekon digd, dat Breskens een tweede fuik krijgt. Deze Minister kondigde ook plannen tegen de verzilting aan; de. afsluiting van de Zeeuwse wateren zal worden bestudeerd; het herstel van het Kanaal door Zuid-Beveland zal worden bespoedigd; de tarieven' op de Westerschelde zullen voorlo pig niet verhoogd worden; er komen! maatregelen tegen de dijkval aan de Noordkant van Schouwen; de verbin-( ding ZijpeAnna Jacoba (St. Phi-' lipsland) zal worden verbeterd, evenals de haven van Yerseke. Het vervoer over de Schelde is overal, weer belangrijk gestegen mét uit-" zondering van het personenverkeer VeereKamperland. Vlissingen Breskens telde in 9 mnd. bijna 2 min. passv;iers (v.j. 1,8) van de im totaal 3,6 min. over de Schelde ver voerde personen. Voor Kruiningen Perkpoldér bedroeg dit bijna 1 min. Het autovervoer bedroeg voor en van Vlissingen 188.000, voor en van Krui-, ningen 207.000 van het totaal van 475.000 in 9 mnd, VISSERIJ. In de visserij is de garnalenexport naar België voorlopig nog gecon- tingenteerd. Pas op 1 Maart 1955 zal deze vrij komen. De Franse be perkingen zijn eveneens tijdelijk. An dere landen zijn voor ons in dit op zicht minder belangrijk. Garnalenpel- machines zullen nog geen steun krij gen van het Rijk daar zij nog te ge brekkig zijn. Onze mosselen onder vinden in Frankrijk veel concurren tie van de Denen en de Duitsers. Men verwacht de verkoop van 80 van de standaardcapaciteit. Leve ring van 100 is voorwaarde tot een lonend bedrijf. Het totale con tingent van 203 min. francs is slechts, voor 1/3 voor Nederland, de rest is voor Duitsland en Denemarken. Op 19 Nov. was nog slechts 53 door ons geëxporteerd, terwijl dit percen tage in andere jaren dan al 75 80 bedraagt. De Zeeuwse visserij bracht dan ook in Augustus slechts 490.000 op (v.j. 600.000), vnl. door minder vlotte levering van mos selen. Op 6 Nov. werd te Breskens de eerste haring van dit seizoen aan- fevoerd, n.l. 37.000 kg. zgn. volle aring. Tot slot nog enige algemene be richten. De provinciale begroting toont op de gewone rekening een overschot van 400.000. 250.000 wordt ontvangen van een hogere uit kering uit het provinciefonds. Voor de bevordering van de industrie-ves tiging is 25.000 uitgetrokken. Ge dacht is aan de industrie-terreinen te Terneuzen en Kruiningen, die ook van het Rijk een bedrag hebben ontvangen in de onrendabele top. De P.Z.E.M.-tarieven voor grootver bruikers zullen worden gereduceerd, als voorbode van het inwerking tre den van de nieuwe centrale. De Zeeuwse tentoonstelling 1953 die in Middelburg zou worden gehouden gaat niet door wegens het ontbreken van terreinen en het geringe enthou siasme van industrieel Zeeuwsch- Vlaanderen. De schade aan de West- kappelse dijk door de Novemberstor men bedroeg 280.000. Het dgkge- schot zal dan ook worden verhoogd. In Oct. 1952 telde Zeeland slechts één faillissement van de 170 Neder landse gevallen (v.j. 9 van de 187). Het Prov. V.V.V. maakt plannen om het toerisme in 1953 nog meer te sti muleren, o.a. door het doen ver schijnen van een Zeeuws vouwblad. Minimumexportprijzen verlaagd voor kleine oesters Op 11 December kwamen de bestu ren van Vebo en Vervoex te Yerseke in vergadering bijeen met de direc teur van net Bedrijfschap voor Visse rijproducten en het hoofd van de af deling In- en Uitvoer ter bespreking van ae maati'egelen tegen de onge oorloofde concurrentie op de Belgi sche markt. Na rijp beraad werd een voorstel tot verlaging van de mini mum-exportprijzen voor de kleinere soorten oesters, te beginnen bjj de 3/0 aangenomen. Tevens werd toege zegd. dat een strenge controle zal plaats vinden op de betalingen. De Provinciale Staten en de Quarlespolder De afdelingen van de Zeeuwse Provinciale Staten hebben zich bezig gehouden met het voorstel van G.S. tot oprichting van een nieuwe polder over de bedijkte gronden in het Sloe, de Quarlespolder. Een lid vroeg of het wel nodig is voor deze polder een apart bestuur te vormen en een ander informeerde naar de waterlozing van de Jacob- en de Z-Kraaijertpolder. Hij bracht deze in verband met de'waterlozing van enkele polders in Het Vrije van Sluis, welke niet via de ingedijkte Braak man mag geschieden. Andere leden vroegen of in de kosten van onder houd der nieuwe wegen niet bijgedra gen kan worden door de hierbij ge baat zijnde gemeente. Gedeputeerde Staten antwoordden, dat inlijving van de nieuwe polder bij een andere moeilijk was. Er zal moe ten worden afgewacht, welke wijzi gingen er zullen komen nadat het rapport van de Rijkscommissie inza ke nivellering van dê waterschaps lasten is uitgebracht. Wat de uitwa tering betreft, werd er op gewezen, dat de uitwateringsmiddelen van de genoemde polders werden verlegd, verbreed en verdiept, terwijl ook de vloer van de suatiesluis dieper is ge legd. Er zal een overeenkomst moe ten worden gesloten, waardoor de waterlozing gewaarborgd blijft. De onderhoudsplicht voor de wegen is geregeld zoals in alle andere polders en het zou niet aan te bevelen zijn, hier een uitzondering te maken. Kapelle heeft sluitende begroting 1953 De gemeentebegroting voor 1953 van Kapelle, welke Donderdag door de gemeenteraad werd vastgesteld, kon sluitend worden gemaakt. Voor de gewone dienst bedragen de eindcij fers van inkomsten en uitgaven f 305.219,66, w.o. een bijzondere rijks bijdrage van f 12.470 en een post on voorziene uitgaven van pl.m. f 3100. Op de kaoitaaldienst bedragen de in komsten 1.527.666.69 en de uitgaven f 1.512.667.18, alzo een batig slot van f 14.999.51. Zeeland heeft zijn eerste lam Hoewel het in deze winterse dagen misschien wat té optimistisch klinkt; de eerste tekenen van een milder jaargetn zijn er toch alweer! In de schaapskooi van de heer J. van Dg'ke te Anna Jacobapolder schonk name lijk een ooi op 10 December al het leven aan een lammetje; Ondanks de koude, maken „moeder en kind" het uitstekend POLDERBESTUUR VRIJ OP 27 DECEMBER Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben zich tot de besturen der pol ders of waterschappen en de bestu ren der waterkeringen van de cala- miteuze polders en waterschappen gewend, met het verzoek het perso neel op Zaterdag 27 December vrij te geven. Het dienstverzuim ten gevolge van deze maatregel moet worden in gehaald op een door de besturen zelf te bepalen wijze. Vitrite-Middelburg staakt productie acht dagen Naar wij vernemen heeft de direc tie van de N.V. De Vltrlte Fabriek te Middelburg besloten alle productie afdelingen gedurende de Kerstperio de acht dagen langer dan gebruike lijk stil te leggen. Deze maatregel houdt verband met de noodzaak tot inkrimping der productie. Zoals bekend is de afzet de laatste tijd sterk teruggelopen, waardoor de pi'oductie aanzienlijk is verminderd. Dit brengt mee, dat er tijdelijk niet voor alle personeelsleden voldoende werkgelegenheid bestaat. Met het oog daarop werd reeds gedurende de afgelopen weken steeds bij toerbeurt een aantal werknemers met met be houd van salaris is op non-actief ge steld. Nu is besloten van Maandag 22 December af tot en met Zaterdag 3 Januari de gehele productie stop te zetten. In feite gaat het hier om acht werkdagen, aangezien op de Kerstda gen en op Nieuwjaarsdag uiteraard niet gewerkt wordt, terwijl de 27e December een verplichte snipperdag is. In de mechanische- en de onder houdswerkplaatsen gaat het werk normaal voort en ook de glasoven- stokers en het ketelhuispersoneel blijven aan de slag. Er zullen steeds enige personeelsleden aanwezig zijn om te kunnen bijspringen, o.a. in de magazijnen en de transportafdeling. Het ander personeel moet er reke ning mee houden, dat het zo nodig weer opgeroepen kan worden. Wij vernemen voorts nog, dat er van wachtgeld geen sprake is: de di rectie zal het gemiddelde loon, bere kend naar de dertien voorafgaande weken, uitbetalen. Jubileum Ned. Chr. Graf Bond Vrijdagavond kwamen de afdelin gen Middelburg, Vlissingen en Goes van de Ned. Chr. Grafische Bond hl vergadering te Middelburg bijeen om het 50-jarig bestaan van de Ned. Gra fische Bond te vieren. De goed bezette bijeenkomst stond onder leiding van het hoofdbestuurs lid, de heer J. Marijs uit Vlissingen, die op de gebruikelijke wijze opende en in zijn openingswoord wees op de grote zege van de Chr. vakbeweging voor ons land. De bondsvoorzitter, de heer J. A. Conjongh uit Amsterdam, sprak de feestrede uit, waarin hij herinnerde aan de oprichting van de Bond in 1902. Vele idealen van de Chr. vakbe weging zijn in de afgelopen vijftig ja ren vervuld en zeer zeker neemt de •N.C.G.B. een eervolle plaats in onder de organisaties, welke streden en strijden voor verheffing van de arbei dende stand. Spr. herinnerde er o.a. aan, dat twee Zeeuwen de Bond resp. als voor zitter en secretaris hebben gediend, nl. de heren W. Wattel en A. S. Boo ne. Hun nagedachtenis blijft -in dank bare herinnering voortleven. De heer P. Meliefste wenste als voorzitter van de Chr. Besturenbond te Middelburg de jubilerende Bond ge luk en zei, dat de Chr. vakbeweging in Zeeland veel te danken heeft aan de grote steun van de Chr. Grafische. Bond. - Een woord van hartelijkè dank richtte spreker aan het adres van de heren A. Flipse te Middelburg en C. Maartense te Goes, die dag en nacht hun krachten hebben gegeven, jaren lang, aan de bevordering van ae bloei van de Bond. Na de pauze werd de avond ver zorgd door de voordrachtkunstenaar, de heer J. B. Oosterwalden uit Am sterdam. Hij boeide zijn gehoor door zijn verhaal over de uitreis van de „Zuiderkruis" naar Indonesië, met 1200 militairen en over zijn optreden in Indonesië voor de soldaten. Met grote aandacht werd zijn boei ende voordracht gevolgd. Met samenzang van „Halleluja, eeuwig dank en ere" en een dank woord van de voorzitter, besloot deze met het „Onze Vader" de goed ge slaagde bijeenkomst. Chr. plaltelandsjongeren naar Oostburg Zaterdag 31 Januari komt de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond in Zeeland te Oostburg in jaarvergade ring bijeen. De landelijke secretaris van de C.BT.B., mr. B. W. Biesheu vel, zal dan spreken over „Ons land bouwbeleid, internationaal Des middags wordt een gecombi neerde vergadering gehouden met de C.B.T.B., waar de schrijver J. W. Ooms over „Plattelandsjongeren en Kunst" het woord zal voeren. Kadervergadering C.J.B T.B. te Middelburg De Chr. Jonge Boeren- en Tuinders- bond in Zeeland zal op 9 en 10 Januari a.s. voor de eerste maal een kader- conferentie in deze provincie houden, nl. te Middelburg. Op de eerste dag zal de voorzitter, drs. J. J. Knibbe, spreken over „Coöperatie" en op de tweede dag houdt de heer G. Koole een referaat over het sociale vraag stuk. BESMETTELIJKE ZIEKTEN In Nederland werden in de week van 30 November tot en met 6 December 65 gevallen van dlphterie aangegeven, waarvan 1 in Zeeland, namelijk te Middelburg. Verder werden in totaal 200 gevallen van roodvonk aangege ven, waarvan 1 in Zeeland. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen te Hulzen (N.H.)s H. Goedhart te Middelharnis. GEREF. KERKEN. De classis Haarlem heeft prep. ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer C. L. Timmers te Heemstede, candidaat aan de Vrge Universiteit. GEREF. KERKEN ONDERH, ART. 31 K.O. Tweetal te Zuidbroek: H. D. van Herksen te Onnen en L. van Til te Opende. Beroepen te Rozenburg: N. Bruin te Beverwijk-Santpoort; te Rotter- dam-Charlois: K, Drost te Veendam. Bedankt voor Drogeham en voor Sliedrecht: P. Veldstra te Kantens. EXAMEN. Aan de Theologische Hogeschool is geslaagd voor het candidaats-examen de heer G. v. d. Brink te Voorburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2