NIEUWS UIT ZEELAND MARKTBERICHTEN WALCHFREN Mgenda OPRUIMING KROTWONINGEN IN ZEELAND IS HARD NODIG Koest VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEU WSE COURANT „De toekomstverwachting van Israël". DS. K. H. KROON SPRAK TE GOES. In een gecombineerde samenkomst van de Jonge Kerk en In Dienst der Kerk te Goes heeft ds. K. H. Kroon uit Amsterdam Donderdagavond in de „Prins van Oranje" gesproken over „De toekomstverwachting van Israël" Vanuit zijn ervaringen, opgedaan in een gesprekcentrum te Amsterdam en tijdens een reis naar Palestina, heeft ds. Kroon een zeer verhelderende kijk hierop gegeven. In de staat Israël is op elke school de bijbelse geschiedenis een hoofdvak, waar het immers hun eigen geschie denis is. Met de gebeurtenissen be schreven in het Nieuwe Testament zijn alle volkeren betrokken bij de toe komstverwachtingen van Israël. Met nadruk wees spreker er op, dat de Bijbel geen handleiding voor ons mag zijn, doch dat hij moet worden gezien als het boek van Israël. Hierin spre ken de Joden als getuigen tot alle vol keren. Voor de toekomstverwachting van Israël is geen vaste omlijning te geven, zij hangt er van af op welke dingen de Joden in het leven moeten reageren. Over de verwachting van een persoonlijke Messias zijn hun op vattingen zeer verschillend. Spreker meende, dat Israël zijn eigen boek moet uitleggen. Men gelooft wel in de Messias, alleen niet dat dit Jezus is Er zijn Joden, die van mening zijn. dat dit laatste nog zal moeten blij ken; wanneer- Hij inderdaad de volke- ren met Israël verbonden zou hebben, zuilen zij Jezus als de Messias aan vaarden. Ds Kroon wees in zijn be toog verder op enkele feiten, die Is raël tegenover het Christendom heb ben geplaatst. In de loop der eeuwen heeft zich telkenmale het anti-semie- tisme geopenbaard, toch blijven de 'Jo den hopen, dat eenmaal Israël en de volkeren samen hun Heer zullen die nen. Hun vrede is gelegen in de vrede der volkeren, de verlichting der vol keren zal de troon van iSraël zijn. Op de inleiding volgde een breedvoerige discussie, waarin ds. Kroon gelegen heid kreeg op verschillende punten nog dieper in te gaan en begrip te wekken voor dit oude volk. Sport in dienst van de liefdadigheid. Onder het motto „De sterken voor de zwakken" werd in de afgelopen zomer, op zeer bescheiden wijze, een actie ingezet om door het organiseren van sportwedstrijden het ontspan ningsfonds van het bekende kinder- sanatorium „Zonneveld" te steunen. Door diverse omstandigheden viel de opbrengst van de hiervoor gespeelde voetbalwedstrijden tegen, doch de initiatiefnemer heeft zich kennelijk niet laten ontmoedigen en in een ver gadering, welke dezer dagen met ver tegenwoordigers van diverse sport verenigingen te Middelburg werd ge houden, kwam duidelijk tot uitdruk king dat de sportwereld gaarne een steentje zal bijdragen voor dit mooie doel. In principe werd beslo ten t.z.t. een permanent comité uit de sportwereld samen te stellen, ten einde plannen uit te werken om tot het beoogde doel te komen. Men wil in het comité vertegenwoordigers van alle takken van sport bijeen brengen om alle sportbeoefenaars en liefhebbers in de gelegenheid te stel len genoemd motto na te streven. MUTATIES RIJKSWATERSTAAT. Bij de Rijkswaterstaat in Zeeland vonden de volgende personeelsmuta- ties plaats: de technische ambtenaar bij de afdeling Studiedienst te Vlis- singen J. F. Agema werd met ingang van 1 December j.l. bevorderd tot technisch ambtenaar le klas. Met in gang van 1 Januari 1953 wordt de werktuigkundige-A H. H. J. A. Wem- merslager te Hansweert eervol ont slag verleend. Hij is benoemd als werktuigKundige bij de Dienst der Zuiderzeewerken te Emmeloord. Met ingang van 1 Februari 1953 is aan de sluisknecht-B J. Klaassen te Ter- neuzen eervol ontslag verleend we gens het bereiken van de pensioen- ferechtigde leeftijd. Met ingang van October j.l. is H. J. Nouwens te Ter- neuzen voor de tijd van een proef jaar tijdelijk benoemd tot knecht. Respectievelijk met ingang van 1 en 16 November j.l. zijn J. A. J. C. Ever- aers en P. J. van Boven als opzich ters-C op arbeidsovereenkomst te werkgesteld te Middelburg. Met in gang van 1 November j.l. is J. J. Wis- kie als tekenaar-B 2e klas ver plaatst van Moerdijk naar Middel burg. Middelburg NATUURKUNDIG GEZELSCHAP. Voor het Natuurkundig Gezelschap te Middelburg sprak dr. W. Troentjes uit Voorburg over het natuurweten schappelijk onderzoek in dienst van de justitie. De spreker is leider van een rgkslaboratorium, waaraan vijf academici en een aantal analysten verbonden zijn en vertelde over de methoden van onderzoek, die door de ze kring van wetenschappelijke wer kers worden toegepast om de justitie behulpzaam te zijn bij het reconstru eren van misdaden. Per jaar worden 2500 a 3000 geval len behandeld, die van zeer uiteenlo pende aai'd kunnen zijn, Is b,v. een bepaalde rode "vlek een bloedvlek? Zitten er bepaalde stoffen in het bloed, zoals alcohol, arsenicum, thal lium? Door het absorptiespectrum te bepalen, waarvoor zeer geringe hoeveelheden voldoende zijn, kan men deze stoffen identificeren. Een onder deel van een mg. lood kan spectogra- fisch worden aangetoond, wanneer men Tiet lood in dampvorm kan bren gen. De bloedgroep, waartoe iemand behoort, kan niet alleen door middel van het bloed, maar ook door andere uitscheidingsproducten opgespoord VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „S.O.S. kind ver mist" (14 jaar), 7 en 9 uur; Luxor: ..Vlammen over Kansas' (14 jaar), 8 uur; Museum: Schilderijententoon stelling ..Rond de eeuwwisseling", 9 12 en 25 uur; Concertgebouw „Snugger en Linky" voor adv. P.Z.C.. 8 uur: Unites: Feestavond handels reizigersver.. 8 uur; Scheldekwartier: Filmavond personeelsver., 8 uur; Concordia: Vergadering ver. voor sexuele hervorming. 8 uur. Morgen Alhambra; Als vandaag, 7 en 9 uur; Luxor: Als vandaag, 7 en 9 uur- Museum: Als vandaag, 912. 25 en 79 uur; Hotel Noordzee- boulevard: Jaarvergadering Prov. Ver. tot Bestrijding der T.B.C., 2.30 uu; Concertgebouw: P.Z.C. kinder voorstelling, 10, 1, 3 en 5 uur; Uitv. buurtver. P. Krugerstraat, 8 uur; Herv. Ver.-gebouw: Uitv. buurtver Noordstraat, 8 uur; Scheldekwartier: Uitv. personeelsver., 8 uur; Unitas: Feestavond tennisver. Schelde, 8 uur; Stranahotel: Cabaret-dansante P.Z.C., 8 uur; Cosy Corner: Baby dien Toon der, 811.30 en 124 uur. Zondag Alhambra: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luzor; Als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Cosy Corner: Baby den Toonder, 36 en 811.30 uur. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Kinderogen" (18 jaar), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „De brucht der haat" (14 jaar), 8 uur; Rijkskweekschool: Ned, Ver- v. Weer- en Sterrenkunde, 8 uur; Mer- curius: Postduivententoonstelling, 6 —10 uur. Morgen Bioscopen: Als vandaag; Schuttershof: Feestavond Supporters vereniging Middelburg, 8 uur; De Goudten Poor te: Jubileumschaaktour- nooi Schaakver. Middelburg; Mercu- rius: Postduivententoonstelling: Schouwburg: St. Nicolaasfeest 't Zand, 2.30 uur; Concert- en Gehoor zaal: Concert „De Volksstem". 8 uur; De Gouden Poorte: Vergadering Hu- manitas, 2.30 uur; Schuttershof: Ver gadering N.V.V.; Schouwburg: P.T.T.- Ontspanningsvereniging, filmavond. 8 uur. Zondag Electro: Als vandaag, S.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Als van daag. 2.30 en 8 uur; De Gouden Poor te: Jublleumschaaktoumooi Schaak vereniging Middelburg. worden. Bq de identiteitsbepaling- zgn twee glasdeeltjes of twee ijzeren buizen van dezelfde soort komt het er op aan, het glas en het ijzer op een groot aantal eigenschappen te onder zoeken. Het onderzoek van haar is zeer moeilijk; toch werden ook daar mee opmerkelijke resultaten behaald. Het microscopisch onderzoek van een hoed leverde een geweldige hoeveel heid bewijsmateriaal op. Zo werden aan de hand van lichtbeelden talrijke gevallen behandeld. Een talrijk pu bliek luisterde aandachtig naar deze voor ieder begrijpelijke lezing. WANTEN EN HANDSCHOENEN BIJ DE VLEET. De commissaris van politie te Middel burg maakt bekend, dat in het tijdvak van 4 tot en met 10 December als ge vonden zijn aangegeven de volgende voorwerpen, die aan het bureau van po litie zijn terug te verkrijgen: diverse huis- en andere sleutels, diverse wanten, en handschoenen in verschillende kleu ren voor ouderen en kinderen, bruine haarkam, kinderzakdoek. kindertasje, inh.: witte sokken, schouder-geldtas, autokrik, bon van ziekenfonds d.d. 29- ll-'52, ceintuur van jurk, linker zwarte turnschoen en zwarte ceintuur. Bij particulieren worden de volgende gevonden voorwerpen in bewaring ge houden (adressen bureau van politie): rood jongensbroekje, muntbiljet, rode vulpen, blauw vulpotlood, damespols horloge, goudkleurige schakelarmband. Zilverkleurige broche, dubbele moersleu- teL riem, grijze portemonnaie, blauwe kinderwant, snoer gittenkralen, gevlam de damesvulpen (zonder dop), paar zw. glacé dameshandschoenen, houten popje, linker zwarte dameshandschoen, bruine want. damesfiets, bruin-grijs ceintuur, paar zwarte lederen motor wan ten. zw. glacé handschoen. 6 vacantiezegels, padr zwarte stoffen handschoenen, paar grij ze kinderhandschoenen, paar gebreide wollen handschoenen, groen gevlamde vulpen, broche, wapen van Zeeland, si garen-aansteker. aansteker, goudkleurige schakel-armband, doublé handschoen klem. zwarte alpino, bruin-gele das en 250 gram bruine suiker. Arnemuiden RAADSVERGADERING. De raad der gemeente Arnemui den komt Zaterdagmorgen a.s. om negen uur in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan voor stellen tol vaststelling van de nieu we winkelsluitingsverordeningen, tot gunning van de verpachting van het veer over het Arnekanaal en tot het aangaan van drie geldleningen. FILMS IN ZEELAND Uiteenlopende reprises. Donderdagavond brachten Electro te Middelburg en Alhambra te Vhs- singen reprises van films, die een aantal jaren geleden furore maakten. In Middelburg kreeg men nog één maal gelegenheid de oefaamde Engel se rolprent De zevende sluier (The seventh veil) terug te zien In dit meesterwerk (met James Mason en Ann Todd) werd een psychologisch probleem tot onderwerp van het ver haal gemaakt en-dat op zoo arti stiek en wetenschappelijk verant woorde wijze, als nadien (uitgezon derd in Hitchcock's „Spellbound") niet meer is gepresteerd. Alhambra te Vlissingen bracht een wedervertoning van De klokkenluider van de Notre Dame, een spectaculaire verfilming van Victor Hugo's boeiende verhaal. Deze rolprent, waarin Char les Laughton naast Maureen O'Hara een duivelse gebochelde creëerde, da teert reeds uit 1939, doch de inval van de Duitsers maakte vertoning in ons land eerst na de bevrijding moge lijk. Artistieke maatstaven dient men deze film niet aan te leggen; als ont- spanriingsmedium is zrj echter voor de volle 100 Concert Zierikzeese Oratoriumvereniging De Zierikzeese Oratoriumvereniging gaf Woensdagavond een uitstekend concert, waarbij werken uitgevoerd werden van Bach, Buxtehuae en Han del. Zc werd o.m. gezongen de can tate 140 van Joh. Seb. Bach „Wachet auf ruft uns die Stimme" en „Mein Lied sing auf ewig" van Handel. Dit werk werd tot dusver in Nederland nog niet ten gehore gebracht. Vocale medewerking werd verleend door Louise Dentz, sopraan, Peter Pendel s, tenor en Johan Mendels, bas. De begeleiding was in handen van een ensemble dat was samengesteld uit leden van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest. Dit kleine orkest gaf een uitvoering van het achtste „Con certo Grosso'r van Corelli. Het geheel stond onder leiding van Jac. Luijkenaar. /nssingen Financiële toestand V.V.V. is nog steeds moeilijk. In aansmiting op hetgeen wij reeds publiceerden over ae leden vergadering van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Vlissingen, melden wij nog, dat 't perceel Coos- je'Buskenstraat 57, waarin het Ver- Keershuis zal worden gevestigd, door de gemeente, die eigenaresse is, enigszins zal worden verbouwd. Deze verbouwing kost natuurlijk geld, zodat wellicht naast eventue le overdracht van het houten ge bouwtje ook iets meer aan huur zal moeten worden betaald. Naar aan leiding van enkele opmerkingen uit de vergadering, werd door het be stuur toegezegd er op toe te zien, dat deze transactie voor de V.V.V. zo voordelig mogelijk zal worden vol trokken. Bezien zal worden of er soms ook gegadigden voor het ge bouwtje onder de V.V.V.-leden zijn. Bij de behandeling van de begro ting voor 1953 werd medegedeeld, dat in het afgelopen jaar de inkom sten uit de verkoop van spoorkaart jes zijn gedaald. Daartegenover ston den belangrijke nieuwe inkomsten uit hotelreserveringen en een verheu gende stijging van het ledental van 220 tot 309, beide als resultaat van de activiteit van de administrateur, de heer G. H. Joosten. De penning meester, de heer C. A. Bikker, meen de op deze wijze toch een sluitende begroting te kunnen aanbieden, on danks het feit, dat de salarispost vrij zwaar op het budget drukt. De waarnemend voorzitter, de heer A. Korteweg, lichtte nog toe, dat am pele overweging het bestuur, on danks de moeilijkheden, toch heeft doen besluiten naast het eigenlij ke propagandawerk ook het bureau --en daarmede de service aan het Vlissingse publiek in stand te houden. Spr. bracht daarbij ook hulde aan de administrateur voor zijn activiteit. Naar aanleiding van deze begro ting bracht de heer P. Theune de vraag naar voren of de gemeente lijke subsidie eigenlijk niet is ge geven voor de aanstelling van een mannelgke kracht, hetgeen van be stuurszijde werd ontkend. De heer Theune deelde mede als raadslid op dit punt een uitspraak van het gemeentebestuur te willen uitlok ken. Door de voorzitter, de heer Ver hagen, die later ter vergadering was gekomen, werd naar aanleiding van opmerkingen uit de vergadering er kend, dat het salaris van de admi nistrateur eigenlijk te laag is. De middelen laten echter geen verho ging toe. Op verzoek van de heer Theune werd de begroting aan gehouden tot de voorjaarsvergadering om de leden in de gelegenheid te stellen haar te bestuderen. De heer Chr. v. d. Made stelde nog de vraag of het reisbureauwerk (spoorkaartjes, bui tenlandse biljetten, tourbiljetten, enz.) wel voldoende oplevert, ge zien de hoge kosten. Dit gaat z.i. toch ten koste van het veel belang rijker propagandawerk. Van be stuurszijde werd hierop geantwoord, dat de inkomsten uit het reisbureau helaas biet kunnen worden gemist. De voorziening in de vacature- Labruyère in het bestuur werd aan gehouden tot de voorjaarsvergade ring. LOGIESDIENST. Mede naar aanleiding van de er varingen opgedaan met de hotelre serveringen in het afgelopen seizoen, werd na toelichting en uilvoerige be spreking een Reglement Logies dienst vastgesteld, aan de hand waarvan in de toekomst zal worden gewerkt. De voorzitter deed vervolgens nog enkele mededelingen over de samen werking in Walchers verband, waar bij getracht wordt door gezamenlij ke folders, affiches en andere ac tiviteiten (persbezoeken enz.) meer effectief te werken. Ook de hotellerie wordt in deze samenwerking betrok ken. In het bijzonder werd nog de aan dacht gevestigd op het feit, dat Vlissingen over enige tijd waar schijnlijk ook weer over een Jachtha ven zal beschikken. De administrateur, de heer Joos ten, gaf nog een overzicht van de door hem reeds gevoerde acties, waarbij hij een beroep op de leden deed het V.V.V.-werk intensief te ondersteunen. DE WINKELS OP ZONDAG. Tenslotte werd nog geruime tijd gesproken over de wenselijkheid be paalde winkels gelegenheid te geven gedurende enige uren op Zondag ge opend te zijn. Deze kwestie moet in Vlissingen nog vóór het nieuwe sei zoen geregeld worden. Het bestuur zegde toe dit punt nog eens onder de aandacht van het gemeentebe stuur te zullen brengen. DE RAAD VERGADERT DEZE MAAND TWEEMAAL De raad van Vlissingen komt deze maand nog tweemaal bijeen. Zoals reeds gemeld, wordt volgende week Woensdag de gemeentebegroting be handeld. Dinsdagavond 23 December wordt de gebruikelijke maandverga dering gehouden. De Vrijdag (Twee de Kerstdag) is daarvoor ditmaal na tuurlijk niet ter beschikking. verdrijven met succes aanvallen van KOORTS. mrjH.mf9Mi.eu. emsAóPOfcxts P.Z.C. bood Middelburgse adverteerders feestavond aan Ter afsluiting van de St. Nicolaas- campagne booa de P.Z.C. haar Mid delburgse adverteerders Donderdag avond een contactavond aan, welke dank zg het uitstekend cabaret-pro gramma en de feeststemming van ruim 600 dames en heren in 't Schut tershof een daverend succes werd. Ontelbare malen klaterde een oor verdovend applaus op, er werd ge lachen dat ae zaal ervan trilde en herhaaldelijk werden bekende liedjes uit volle borst meegezongen. Voor de pauze verschenen de reeds zo populaire Snugger en Linky voor het voetlicht en beleefden nog weer eens al die zotte avonturen waarmede zij duizenden kinderen reeds een on vergetelijke middag bezorgden. Deze avond bleek wel duidelijk, dat de vol wassenen zich met dit voor kinderen geschreven toneelstuk niet minder amuseerden dan de jongste generatie. St. Nicolaas verzuimde uiteraard niet een bezoekje te brengen aan deze da mes en heren, die de afgelopen we ken zo veelvuldig zgn lof hebben ge zongen. Hij zat echt op zijn praat stoel en kon niet nalaten enige van hen bij zich te roepen om hem en de zaal hun zangkunst te demonstreren. Toen een voetbalminnaar op het mat je verscheen, werd op voorstel van de Sint een warm applaus uitgebracht op de ingezetenen, die ervoor hebben gezorgd, dat Middelburg een tribune op zijn sportveld krijgt. Het tweede deel van de avond was zeer afwisselend en bracht muziek en cabaret van goed gehalte. Het nieu we orkest van Baby den Toonder, „Accordeonatta", maakte een verras send debuut en kon stellig een aan winst worden genoemd. De talrijke nummers werden voortreffelijk ge speeld en de zeven musici behoefden het ook niet slechts in één genre te zoeken. Een andere aangename ver rassing was het optreden van het jeugdige zangeresje „Tuney Pearl" SANERING GEEN OVERBODIGE WEELDE In de komende jaren moeten 7200 „huizen" worden vervangen Heeft de laatste jaren de bouw van nieuwe woningen in het brandpunt van de belangstelling gestaan, langzamerhand wordt het tijd, dat ook aan dacht wordt besteed aan de vervanging van de krot. en en de één-kamer woningen. Dit geldt zeker niet in de laatste plaats voor Zeeland, waar op een totale woningvoorraad van rond 74.000 niet minder dan 7200 te kleine, zeer slechte of onbewoonbaar verklaarde, maar niettemin bewoonde huizen sanering behoeven. dat enkele bekende songs prima ver tolkte. Het cabaret had men moeilijk aan betere krachten kunnen toever trouwen dan aan het trio Wirn de Graaff, Wim den Hollander en Barend de Jonge. De Graaff liet in de schets jes maar ook als conferencier en imi tator van Al Jol son weer eens zien, welk een ras-artist hg is; de beide anderen deden nauwelijks voor hem ónder. Het. was reeds laat, toen de heer J. E. Witte namens de directie van de P.Z.C. een dankwoord sprak en Tu ney Pearl een fraaie ruiker aanbood, die zij tenvolle verdiend had. Suppletie op lage uitkeringen Wachtgeld- en Werkloosheidwet. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft besloten een wijziging aan te brengen in de so ciale voorziening voor werklozen. Hierdoor wordt de mogelijkheid ge schapen, dat een aanvullende uitke ring wordt verstrekt tot een bedrag, dat volgens groep B der sociale voorziening berekend wordt, aan werklozen, die krachtens de werk loosheidswet een lagere uitkering ontvangen. Uit de laatste Troonrede is overi gens wel gebleken, dat de regering een open oog heeft voor het probleem van de krotwoningen en de opruiming daarvan meent dienstbaar te kunnen maken aan de bestrijding van de werkloosheid, wanneer de bouwbedrij- vigheid in de komende jaren zou te ruglopen. In verband daarmee worden centraal plannen tot sanering voorbe reid. Uiteraard zal bg de toewijzing van bouwvolume aan de gemeenten met de noodzaak tot sanering rekening moeten worden gehouden, waarbij het wel van zelf spreekt, dat het in het kader hiervan beschikbaar te stellen volume uitsluitend kan worden ge bruikt ter vervanging van de krotwo ningen. HANDBAL OVERWINNINGEN VOOR HELLAS? in de le klasse Zuid krijgen de Hellas-heren bezoek van EBHV uit Breda. Zij zullen vermoedelijk de puntjes wel in Goes weten te hou den. De dames van Hellas ontvangen EHV uit Eindhoven, dat naar ver wacht mag worden met de kous op de kop naar huis zal terugkeren. In de Zuidelijke 2e klasse ontvan gen de Tonido-dames hun stadgeno ten van Hellas 2 en zullen hier wel het onderspit moeten delven. De he ren van Marathon komen in Middel burg in het veld tegen E.M.M. en zijn in staat beide puntjes mee naar huis te brengen. De le klasse van de afd. Zeeland brengt bij de dames de wedstrijd Walcheren-Hellas 3, waarbij de thuisclub de meeste kans heeft. De heren van Marathon 2 krijgen be zoek van Hellas 3 en moeten in staat worden geacht de overwinning in I Vlissingen te houden. Bij de meisjes komen Marathon en j Hellas tegen elkaar in het veld waarbij de thuisclub de beste paple- i ren heeft. De jongens van Hellas A spelen tegen hun B-elftal en hier is de uitslag gemakkelijk te raden. AUTOMOBILISME ORIËNTERINGSRIT. Zaterdagmidda0 organiseert de M.A.C. Inter Scaldes de laatste ri; voor het clubkampioenschap, welke zowel voor de auto- als voor de autoklasse de beslissing zal moeten brengen. Het is een oriënteringsrit door Zuid-Beveland. De start is om 3 uur bij hotel Tivoli te Goes, waar omstreeks 5 uur ook de finish zal zijn. Momenteel telt men in Zeeland maar liefst 5925 één-kamer-woningen, waarvan een belangrijk deel (2225) in Oost-Zeeuwsch-V laanderen is te vinden. Daarna volgen de Bevelanden met 1523. Schouwen-Duiveland heeft 671 van deze te kleine huizen, het Walcherse platteland 487, West-Zw- Vlaanderen 428, het eiland Tholen 244 Middelburg niet minder dan 233, Het aantal woningen in Zeeland, dat in zeer slechte tonditie verkeert, St. Philipsland 95 en Vlissingen 19. is evenmin gering, te weten 1237. De Bevelanden spannen ae kroon met 602 krotten, die nodig moeten verdwijnen; t -:.-Zeeuwsch-vlaanderen telt er '2i.' en Schouwen-Duiveland 193. Op het platteland van Walcheren treft men 54 en op Tholen 52 van deze krotten aan, in West-Zeeuwsch- Vlaanderen is men er 44 „rijk" Vlis singen heeft er 37, Middelburg 31 en St. Philipsland zeven. Tenslotte zijn er dan nog de onbe woonbaar verklaarde woningen, die du3 nog een graadje slechter zijn dan de huizen van de vorige categorie, maar die niettemin nog altijd worden bewoond. Wederom hebben Zuid- en Noord-Beveland de twijfelachtige eer. het grootste aantal te bezitten, te weten twintig van de veertig in onze provincieWest-Zeeuwsch-Vlaanderen volgt daarop met vijf, Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen met vier, evenals Middel- buig en net Walcherse platteland en Tholen met twee. Zeer slecht is de woningtoestand in Arnemuiden, '.vaar op een betrekke lijk geringe huizenvoorraad vijftig één-kamer-woningen en 12 eigenlijk niet meer voor bewoning geschikte huizen voorkomen. Sanering zal ook in deze gemeente geen overbodige weelde zijn! Advertentie Stop De in cie Geref. Kerk te Brui nis se ge houden collecte voor de kweekschool te Krabbendijke bracht ruim f 156 op. VEILING „ZUID-BEVELAND", GOES 11 Dec. Exportveiling: Cox AAA 57, A 57. BC 46.30. I grof 57. I 42.50; Coud R. AAA 24.60—25.20. A 19.30—21. B-C 14.30— 15.10, I grof 18.10—18.60. 1 11.30—11.90, II 6.20; Zure Bellefleur A 17. B-C 15. I grof 15, I 11.10, II 3.10; Jonathan A 30.80, B-C 27.60. I grof 20. I 14.90, II 7.40; Golden Delicous AA 37.10, A 34.50, B-C 24.70— 25, I grof 30.65, I 23. II 7.50; Winston B-C 16; Doyene du Comice B-C 59.60, I grof 59.10, I 56.10, n 43; Saint Remy I grof 9, I 8; Comtesse de Paris A 27, B-C 21, I grof 25. I 15. II 3.50; Kleipeer I grof 12. Verpakt fruit: Goud Reinette AAA 25, AA 25. A 22—23, B 18. Glorie van Hol land C 21; Winston AA 25. A 25- D. du Comice AAA 59. AA 60. A 62. Gewone veiling: Cox 938. Laxton 22. Goudreincttc 5.2011.60, Jonathan 4—17, Zure Bellefleur 38, Golden Delic. 723, Glorie van Holland 13, St. Remy 4—7, Gieser Wildeman 614. Kleipeer 47, Comtesse 3—16, Doyenne 30—51, Confe rence 4—9. alles in guldens en per 100 kg. VEILING TERNEUZEN. 11 Dec. Bloemkool 2038. Idem afw. 10—13. Selderij 9. Kroten 7. Andijvie 21. Boere kool 12. Rode kool 6—13. Savoye kool 1116. Witte kool 8. Waspeen 12— 15. Breekpeen 10. Prei 17—30. Knolsel derij 1415. Idem per stuk 6—15. Sprui ten 32—40. Witlof 65—67. Idem afw. 43. Appelen: Golden Delicious huishoud grof 25 Idem huishoud I 17. Idem keu ken 17. Idem fabr. 9. Goudreinetten AA ,10. Idem A 18,20. Idem BC 1550. Idem huishoud grof 17.60. Idem huishoud n 7—9. Idem fabr 7. Idem keuken 11,40. Sterappel BC 20. Idem huishoud grof 20. Idem huishoud I 20. Idem keuken 1011. Zoete appelen 15—23. Peren: Comtesse de Paris keuken 12. Idem fabr. 3—5. St, Remy keuken 56. Pondsperen 5—7. E IERVEILING MIDDELBURG. 11 Dec. Minimumprijs voor pluimvee houders f 3.13 per kg. VEILING ST. ANN ALAND. 11 Dec. Uien. middelsoort 19.63—19.79; bonken 18.75; drielingen 28.70; picklers 3550. Aanvoer: 100 ton. VEILING ST. MAARTENSDIJK. 11 Dec. Gewone uien 19.64—19.76, bon ken 1850, drielingen 28-10, pickles 35.10. stek 4.52—450. Aanvoer: 60 ton. Peen B en C 1250. idem afv^l 650. id. stek 450. Aanvoer: 50 ton. Tarwe 25—26, gerst 32—33, haver 26— 2750, schokkers 54—59. kleine erwten 50 35. bruine bonen 60—70, koolzaad 5561, maanzaad 105112. VISMIJN TE BRESKENS. 11 December. Export garnalen 1316 156—153, schar 270 kg.: 57—65, bot 437 kg.: 47—62, wijting 323 kg.: 36—48, schar- dijn 950 kg.: 3743, haring 61.674 kg.: 22 —23. haring voor vismeel 47.311 kg. Aanvoer: 3040.000 kg. Appelen: Goudreinette Axxxxx 30, Axxxx 27, Axxx 2527. Axx 21—25, Ax 20—24, A 18—21, B 16—18. Bellefleur Axx 25. Ax 23, A 20—23, B 19 —20. C 15. Golden Delicious Axxxx 50. Axxx 44— 47, Axx 4345. Ax 37—46, A 3343. B 25 —39. C 20—22. Jonathan Axxx 2732. Axx 2531, Ax 23—30, A 19—31. B 17—25. C 13—17. Cox's Orange Ax 66, A 56—62. B 38—53, Sterappelen A 15, B 15. Present van Engeland Axxx 21, Axx 20, Ax 20. A 18. Groninger Kroon Axx 22. Ax 21—22, A 19, B 15—16. Tuinzoet B 30. Laxton Superbe Axxx 27—28, Axx 25— 26, Ax 22—26, A 19—24, B 23. Princes Noble B 23. Lombart Calville Axxx 20, Axx 20, A 18,B 16. Peren: Comtesse de Paris Axx 23—26, Ax 20—25, A 18—24, B 17—24, C 15—16. VEILING SCHERPEN1SSE. 11 Dec. Uien, middelsoort 19.71: bonken 18.50. Aanvoer: 35 ton. Waar zijn onze schepen Aagtekerk 11 te Aden n. Rott. Abbekerk 8 te Hongkong n. Rotterdam. Amsteiland p. ll Finist. n. Amsterdam. Annekerk 10 v. Duink. naar Antwerpen. Arendskerk p. 10 Minorca n. Kobe. Gaasterkerk 10 v. Aden n. Mombassa. Gooiland 10 v. Rio Grande n. Amst. Laurenskerk 9 v. Rott te Calcutta. Leuvekerk p. 10 N. pt Ceylon n. Rott. Lekberkerk 10 v. Bremen t.a. v. Vliss. Loenerkerb p. 10 Horya Morva n. Calc. Maasland 11 te Rto Jan. n. Amsterdam. Meerkerk 11 v. Bremen te Hamb. Muïderkerk 11 v. Havre n. Duink. Pr. Fred. Willem p 10 Ouess. n. Rott Rijnberk 10 v. Mars n. Calc. St Leiden 10 v. Curap. naar Nederland. Bloemfontein 10 189 m. Z. Luderitz B. n. Amsterdam. Indrapoera p. 10 Pantellaria n. Rotterdam Maasdam 11 v. Havre n. New York. Oranje 9 v. Pt Said n. Amsterdam. Rijndam 10 v. New York naar R'dam. Neem - o 0 Nieuws in een Noiedop In de maand November zijn door de Akense douane in totaal 450 smokke laars aangehouden. In beslag werd ge nomen 4300 kilo koffie, 19.000 sigaretten, tien auto's en 8 fietsen. In de baai van San Francisco is het Noorse ss- Femstroom (4980 ton) na een aanvaring gezonken. De bemanning werd gered. In hoger beroep heeft de officier van justitie tegen 4 organisators van de voet balpool „Parfmutual" te 's Gravenhage gevangenisstraffen variërend van vijf weken tot zeven dagen geëist, conform de kantonrechter-vonnissen. Drs. C. A. A. van Lutterveld. die kort geleden moest bedanken als wethouder van 's-Gravenhage in verband met het verstrekken van ontoereikende inlich tingen aan de gemeenteraad, heeft nu ook bedankt als raadslid. Het Amsterdamse gerechtshof beves tigde een rechtbankvonnis. waarbij de reclame-adviseur L. W. C. M. H„ die dronken achter het stuur van een auto had gezeten, twee maanden gevangenis straf was opgelegd. De boekhouder R. K. te Amsterdam, die f 10.000 verduisterde werd door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een jaar met aftrek en vier maanden voorwaardelijk. De 24-jarige stationsbeambte B. K. te Amsterdam, die met spoorkaartjes had geknoeid, kreeg voor de Amsterdamse rechtbank een jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk. Zijn vader betaalde de schade van ruim f2000. Mr. J. Everts, de 70-jarige president van de Ned. Vereniging voor Maat schappelijk Werk te Amsterdam werd benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. KERKNIEUWS. Ds. van TuyII van Serooskerken uit zijn ambt ontzet. Het persbureau der Ned. Her vormde Kerk deelt het volgende mede: Dr. H. O. R. baron van Tuyll van Serooskerken, tot vodor kort her vormd predikant te Opijnen, is door de commissie voor het opzicht van de provinciale kerkvergadering van Gelderland uit zijn ambtsbediening ontzet, aangezien hij enige tijd gele den zijn gemeente heeft verlaten zon der enige kerkelijke instantie hier in te kennen en aan de onroep van bedoelde commissie om voor hagr te verschijnen, geen gehoor heeft gege- De heer van Tuyll van Seroosker ken behoorde tot de groep predikan ten en leden der Hervormde Kerk, die in de loop van dit jaar een pro ces hebben gevoerd ter nietigverkla ring van de nieuwe kerkorde, doch wier eisen in twee instanties onont vankelijk werden verklaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5