Drie ministers debuteerden in de Tweede Kamer FRANSE COMMUNISTEN UIT MAROKKO VERWIJDERD MINISTER ALGERA OVER DE VERZILTINGS PROBLEMEN VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 HET BUITENLANDS BELEID Spoedige ratificatie van het Europees Defensie-verdrag gewenst „Nederland is een sterk land met een hoopvolle toekomst, dat nog alt yd ook op het wereldtoneel een rol van betekenis kan spelen", aldus verklaar de de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Beyen, Donderdag middag tydens zijn debuut in de Tweede Kamer. Ook de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns en de minister voor Overzeese Rijksdelen, piof. dr. W. J. A. Kernkamp richtten zich onder het wakend oog van minister-president, dr. W. Drees, voor de eerste keer tot de Tweede Kamer. Nadat minister Kernkamp een ver klaring had gegeven van de vrijheids beperking 'ie aan enkele Ambonezen op Nieuw inea was opgelegd zij hadden zich niet gehouden aan hun belofte om geen politieke actie te voe ren gaven de ministers Beyen en Luns een uitvoerige toelichting op het buitenlands beleid. Voor beiden is een politiek gebaseerd op Christelijke beginselen geen frase. Zij zien de Westerse beschaving be dreigt door communistisch gevaar uit het Oosten. Minister Luns verzekerde, alles te zullen doen om de Benelux-gedachte te verwerkelijken, r regering onder schrijft de wenselijkheid van een par lementaire Benelux-raad. Zij stelt daarvoor thans een ontwerp op. Over de verhouding IndonesiëNe derland zeide minister Beyen, dat bei den teleurgesteld waren: Indonesië omdat het beloofde paradijs na de on afhankelijkheid uitbleef en Nederland omdat gemaakte afspraken niet wer den nagekomen. De aantijgingen tegen de Nederland se militaire missie zijn moeilijk te ver teren. INDONESIë. Minister Luns merkte op, dat de her ziening der R.T.r -overeenkomsten thans de belangrijk kwestie is. Hij meende, dat Indonesië op zakelijke gronden nadere overeenkomsten zou willen. De kwestie van de Ambonezen is in studie bij de regering. Enigerlei vorm van zelfbeschikkingsrecht voor het Ambonese volk zou zeer tot de oplosisng kunnen bijdrage. Een spoe dige beslissing over de achtèrstallige betalingen en de oorlogsschade voor Indische oorlogsslachtoffers is spoedig te verwachten. Minister Beyen besprak daarna de Europese intergratie, waarbij hij op merkte, dat het zeker niet de bedoe ling is het onderwijs en de volksge zondheid onder supra-nationale orga nen te brengen. De regering ziet de economische in tegratie als primair. De minister verklaarde, dat de re gering. bereid is in het voorjaar deel te nemen aan een debat over de Navo. Een wetsontwerp tot goedkeuring van het Europees Verdedigingsverdrag kan spoedig venvacht worden. Die ratifi catie is in 's lands belang. Over Duitsland sprekende, zeide mi nister Beyen, dat Nederland zich in zake de Duitse oorlogsmisdadigers al le vrijheid voorbehoudt. Over de Navo-lasten merkte hij op, dat het gaat om een billijke ver deling van de algemene ontevreden heid. De regering overweegt geen verlaging van de defensielasten. Minister Luns leverde een pleidooi voor medewerking aan het in stand houden der Verenigde Naties. Over Zuid-Afrïka zeide hij, dat de daargevoerde rassenpolitiek voor ons moeilijk begrijpbaar is. Bij de replieken vroeg de heer Van der Goes van Naters (Arb.) hoe de ministers denken over een .Europese b: "rijfso'-^anisatie voor de landbouw. De heer Lemaire (K.N.P.) wilde we ten of alle middelen waren benut ten behoeve van de Nederlanders, die thans nog gevangen zitten in Indonesië. Verscheidene leden bleken niet be vredigd door het antwoord van de In het midden is elke magneetstaaf on-magnetisch, maar snijden we de staaf midden door, dan krijgt men na de scheiding twee kleine magneten, beide volledig met een noord- en zuid pool. Het neutrale midden van de magneet bliikt na de deling dus in een duidelijk noord- en zuid magnetisme te zijn overgegaan. Men kan deze on derverdeling voortzetten, zo vaak men wil, zij komt nooit tot een einde, of m.a.w. we slagen er nimmer in de magnetische noordpool van de zuid pool te scheiden. In zekere zin is dat wel jammer Want de op zichzelf staande magne tische polen zouden ons grote voorde len kunnen bieden, bijv. bij postver bindingen in Noord- en Zuidwaartse richting. We behoefden dan slechts een luchtballon van een magnetische noordpool te voorzien om zeker te zijn dat de luchtballon zij het met schommelingen in het Noorden van Canada zou belanden. Maar goed, dit zijn onmogelijke fantasieën, want een magneet is nu eenmaal niet te splitsen. Hoewel het verre van ons is biolo gische verschijnselen te willen verkla- ren door natuurkundige krachten, zo willen we in dit geval toch een verge lijking maken tussen de magneet, die nimmer in een noord- en zuidpool te scheiden is, en de plantendelen, die niet in een boven- en onderzijde kun nen worden gedeeld. Snijdt men een stengel van een kiemplant boven de wortel af, dan zullen zich aan de on derzijde van de stengel nieuwe wor tels vormen, hetgeen niet gebeurd zou zijn, wanneer men de stengel aan de wortel had laten zitten. U ziet hierin waarschijnlijk niets bijzonders, omdat U dit reeds zo vaak hebt kunnen con stateren. Maar duidelijker is loellicht het vol gende voorbeeld. Wanneer men een wilgenspruit ophangt in een vochtige ruimte, dan zullen aan het ondereinde wortels gaan uitlopen en aan het bo veneinde knoppen, waaruit zich sprui ten ontwikkelen. Hangt men de stek nu ondersteboven, dan is het resultaat hetzelfde, echter met dit verschil dat de boven uitlopende wortels onder in vloed van de zwaartekracht naar bene den groeien en de onderaan uitlopende spruiten zich naar boven krommen. Er is dus functioneel een duidelijke onder- en bovenzijde bij deze stek. Snijdt men de stek echter in een groot aantal stukken, dan zal men con stateren, dat elk stuk zich. op precies dezelfde wijze gedraagt, d.w.z. aan het topeinde der stukjes ontluiken steeds spruiten (ook al zouden daaruit by de oorspronkelijke grote stek wortels gekomen zijn) en aan de basis van elk stukje groeien steeds wortels, óók wanneer deze basis uit de top afkom stig is en dus in normale gevallen spruiten zou hebben doen ontstaan. Deze eigenschap duidt men aan met de naam polariteit, die men ook aan elke afzonderlijke cel toekent. Waarop dit verschijnsel berust is echter nog on bekend. Waarschijnlijk is het U ook niet be kend dat onze huizen door toevoeging van suiker aanzienlijk steviger kunnen worden? B. Pétillon» Directeur Rijksdienst weg verkeer vrijgesproken van verkeersovertreding VERKLARINGEN VAN POLITIE-AGENTEN NIET VERANTWOORD De-heer-W. W. E. van H. te Was senaar, directeur van de Ryksdienst van het wegverkeer, is Donderdag middag door de officier van Justitie jij de Haagse arrondissementsrecht bank vrijgesproken, van een ver keersovertreding. De heer v. H. was indertyd gever baliseerd door twee jeep-agenten van de Haagse verkeerspolitie, omdat hij als automobilist het verkeer in ge vaar zou hebben gebracht. By het getuigenverhoor legden de agenten onderling verschillende ver klaringen af. De rechter zeide, dat hg de verkeerspolitie niet onaange naam wilde zijn, maar dat hij werke lijk niet begrijpen kon, welke nu de verkeersovertreding was. Zelfs de officier van justitie vond de verkla ringen van de agenten niet verant woord, hetgeen hg op zeer duidelijke wijze liet merken. Requisitoir nemend vroeg hij dan ook vrijspraak. Koningin Juliana onthult monument Februari-staking H. M. de Konnigin en Z. K, H. de Prins der Nederlanden zullen Vrijdag middag 19 December a.s. naar Am sterdam komen voor de plechtige ont hulling van het monument op het Jonas Daniël Meyerplein ter herinne ring aan de Februari-staking (de ge boorte van het verzet in 1941.) minister inzake de Ambon-kwestie. Minister Luns antwoordde, dat ten aanzien van de Nederlandse gevange nen in Indonesië niet alle middelen aangewend konden worden zonder hun positie moeilijker te maken. Ter zake van Ambon's zelfbeschikkings recht thans nieuwe pogingen te doen zou weinig zin hebben. Daarna volgde de artikelsgewijze be handeling, waarbij een motie Zandt tot opheffing van het gezantschap bij het Vaticaan niet in behandeling kon komen, omdat de motie niet voldoende werd gesteund. De begroting van bui tenlandse zaken'werd z.h.s. aangeno men. De Kamer ving daarna aan met de behandeling van de begroting Zuider- zeefonds. Brazilië heeft plaats voor Nederlandse emigranten Volgens een mededeling van de re geringscommissaris voor de emigra tie heeft Brazilië grote behoefte aan immigranten. De emigratie uit Neder land is altijd betrekkelijk bescheiden geweest, voornamelijk door de gerin ge bekendheid van Brazilië in ons land. Met de Braziliaanse immigratie autoriteiten werd overeengekomen, dat van 1 Januari 1953 af per maand aanvankelijk 50 Nederlanders, bij f oede ervaringen later geleidelijk op e voeren tot een groter aantal, in de groep van stedelyke werkers zullen kunnen emigreren. Binnen deze rege ling is eveneens plaats voor Indische Nederlanders. De Braziliaanse regering zal de kosten van de huisvesting en het le vensonderhoud van iedere emigrant voor een periode van een maand na zijn aankomst, op zich nemen. Emi granten die onder deze regeling zul len vertrekken, ontvangen een bijdra ge in hun vervoerskosten. Zenuwzieke kapitein wil zijn schip laten zinken HIJ WIL ZIJN VADER TOT MINISTER MAKEN. De 24-jarige scheepskapitein Abra ham Graetz, die aan een zenuwinzin king lijdt, voert het bevel over een schip, dat ergens op de Atlantische Oceaan vaart en elk ogenblik kan zinken. De longe kapitein heeft het zich namelijk in het hoofd gezet, dat zijn vader minister van P.T.T. in Is raël moet worden. Hij heeft de minis ter-president David ben Goerion een telegram gezonden, waarin hy dreigt het schip tot zinken te brengen, wan neer zijn vader geen minister wordt. Hij bedreigt intussen de bemanning met een pistool. De reders hebben de eerste stuur man opdracht gegeven het bevel van de gezagvoerder over te nemen, daar het schip nu stuurloos ronddrijft. De stuurman seinde terug: „Ik kan niet, want de kapitein staat met een pistool naast me". Vlooienplaag in Belgisch parlement. Toen de Belgische volksver tegenwoordigers verleden week hun heiligdom in de Wetstraat betraden, werden zij opgewacht door opgewonden boden. „Weet u het al?", vroegen deze met een tremolo van ont zetting in hun stem, „er is een invasie van vlooien in het par lement". De Kamerleden en Senatoren verklaarden wel eens voor heter vuren gestaan te hebben en begaven zich naar de vergaderzaal. Frans van Cauwelaert. de president van de Kamer, verklaarde dat hij niet bang was en met zijn voor zittershamer zeker het hoofd zou kunnen bieden aan iedere noodtoestand. De volksverte genwoordigers vernamen dat de vlooienbataljons zich reeds geruime tijd verdekt opgesteld moesten hebben in de kelders van het parlement. Toen de diertjes uit him schuilplaats werden verjaagd door werk lieden, die de muren moesten witten, openden zij een krach tig offensief in de richting van de vergaderzaal van Kamer en Senaat, doch de boden hadden deze eerste aanval met ge ïmproviseerde middelen kunnen stuiten. Een Brusselse ontsmet tingsfirma zette Vrijdag jJ. een tegenoffensief in, een operatie die Woésdag met succes werd bekroond. Geen enkele vloo kon het dodelyke D.T.T. poeder weerstaan en het Belgische volk heeft met voldoening ver nomen dat het parlement ge- ^^uiverd^s^anjmgedierte^^^^^ BETOGINGEN DUREN VOORT Pantserwagens patrouilleren in Rabat en Casablanca In Marokko zijn twaalf communistische leiders en een aantal leiders van de nationalistische Istiqlal-partij gearresteerd. De communisten zyn over wegend Fransen en ze zjjn per vliegtuig van Marokko afgevoerd naar Frankrjjli. De Istiqlal-leiders zyn samengebracht te Meknes. Volgens een zegsman van de Istiqlal te Parijs zouden zestig tot zeventig partijleiders zyn aangehouden, maar volgens Franse berichten 80. De maatregelen tegen de aanstichters van de wanordelijkheden te Casa blanca zyn nog niet voltooid; er zullen nog meer arrestaties volgen. Onder de gearresteerden bevinden zich ook bestuurders van het Marok kaanse vakverbond. By de communistische arrestanten is een vrouw, die Tamara Ouss heet en een Russin zou zyn. De Franse resident-generaal te Ra bat heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij de Marokkaanse commu nistische party en de Istiqlal de aan stichters van de relletjes noemt. NIEUWE ONRUST. Intussen is het weer onrustig in Marokko. Te Rabat werd aan een honderdtal Marokkanen verhinderd de stad binnen te komen. In de stad verzamelden zich ongeveer 100 per sonen in de moskee, nadat van een 400-tal betogers ongeveer 100 door de Kohtie waren aangehouden. De wg- en, waar de blanken wonen, worden bewaakt. Er patrouilleren pantserwa gens en tanks door de stad. Ditzelfde is het geval te Casablanca, waar nog steeds grote spanning heerst in de Zuidelyke wgken der stad. Toen zich in die wgken enige duizenden beto gers verzamelden, werd een cordon van politie en militairen rond deze ivgken getrokken. Verkenningsvlieg tuigen kwamen daarbg in actie. In Casablanca en Rabat zyn de winkels gesloten. Door de politie te Casablanca werd medegedeeld, dat een poging om een Êolitiebureau op te blazen, werd ver- inderd. Men bereidt de berechting voor van 400 deelnemers aan de relle tjes van Zondag en Maandag j.l. Gevreesd wordt voor een driedaag se proteststaking, waartoe de natio nalisten hun aanhangers hebben op geroepen. IN TUNIS. In Tunis werden twee onbeduidende bomaanslagen gepleegd. Het Franse socialistische vakverbond heeft ge protesteerd tegen de maatregelen, die in Tunis tegen de vakbeweging zyn genomen. Het internationaal verbond van vrije vakverenigingen te Brussel besloot een waarnemer naar Tunis te zenden. Woensdagmorgen is het Duitse tankschip „Ellen" in de Nieuwe Waterweg naby Vlaardingen overvaren door de, op weg naar de V.S. zyndc „Maas dam". Een drijvende bok en een sleepboot zijn het wrak van de „Ellen" genaderd. NACHTELIJKE KAMERZITTING Yerseke moet zelf initiatief tot haven verbetering nemen De Tweede Kamer heeft in de nacht ïn Woensdag op Donderdag tot bij na half vier vergaderd. Deze uitzon derlijke verlenging vond haar oorzaak niet in de snelheid, waarmee de be groting van waterstaat moest worden afgedaan, maar in een advies van de Kamervoorzitter dr. Kortenhorst. Hij raadde namelijk de lecien aan nog even te blijven totdat de beijzelde Haagste straten met zand bestrooid zouden zijn. De minister van Waterstaat, de heer Algera, was daardoor in staat ook het slot van zijn begrotingsrede reeds in deze vergadering te houden. Het vraagstuk van de Zondagsrust aanroerend in de vervoersbedrijven, herinnerde hij aan zijn persoonlijk standpunt, dat de Zondag de dag des Heren is. Hij zou zien, wat hij vooi de Zondagsrust kon doen, maar de kwestie dient uiteindelijk besproken te worden by de behandeling van de nieuwe Zondagswet. Over de Biesbosch zei de minister, dat de drooglegging naar zijn mening geen 50.000 tot 100.000 gulden per hec tare kan kosten. De totale kosten be dragen 46 millioen. De waardever meerdering van de gronden zal om streeks 20 millioen belopen. Wat de ontzilting betreft, zeide minister Al- Goedgelovigen voor tiendui zenden guldens opge'icht Zes employé's van de zogenaamde „Propagandastichting Sobriëtas" uit Amsterdam, een organisatie, die zich ten doel stelt „de zedelijke hoofd deugden te bevorderen en het alcoho lisme te bestrijden", zijn gearresteerd, verdacht van verduistering. Het voor de stichting ingezamelde geld is voor een groot deel in hun eigen zakken verdwenen. De verduistering loopt in de tienduizenden guldens. De propa gandisten, die aanbevelingen hadden van de R.K. geestelijkheid, gaven voor een sanatorium in Overijssel te willen bouwen. Goedgelovige lieden zwicht ten voor hun argumenten. In de buurt van Deventer leende een landbouwer bijvoorbeeld f 3000.aan „Sobriëtas". een oude vrouw in Diepenveen nam van haar kapitaaltje f 400.— voor het zelfde doel en een weduwe leende f 1100.—. Knoeierij bij Haags gemeentebedrijf Te 's Gravenhage zyn twee amb tenaren van het gemeentelgk elec- trisch bedrijf, een chauffeur en een expediteur, aangehouden, die ge knoeid hebben met vrachtgelden. De expediteur schreef voor het G. E. B. meer „vrachtautoritten" op dan uit gevoerd werden en de opbrengst daarvan werd gedeeld. gera, dat de ontziltingswerken tevens zullen leiden tot vergroting van de ar beidsgelegenheid. Deze werken zijn nodig, omdat de eisen, die land- en tuinbouw stellen aan de kwaliteit van het water, steeds hoger worden, zo wel voor drink- als bedrijfswater Ook de volksgezondheid stelt hoge eisen. Vooral Zeeland en Friesland hebben van de verzilting te lijden. Zodra een plan voor het Zuidwesten des lands gereed is, zal dit ter kennis van de Kamer worden gebracht. Het vraag stuk van de oester- en mosselcul tuur zal bij de planning voor het vijf- eilandenplan worden betrokken. De minister merkte voorts op, dat hij zelf een bezoek zal brengen aan Goeree en Overflakkee om daar de moeilijkheden bij de veerverbindin- gen te onderzoeken. Er is nog over leg gaande over de verbinding Anna JacobapolderZijpe. Voor de verbe tering van de haven van Yerseke die nen de initiatieven van de gemeente zelf uit te gaan. De minister zal de nodige aandacht besteden aan de gewenste verbeteringen voor het ka naal RansweertWemeldinge. Bij de replieken merkte de heer Burger (Arb.) op, dat het plan tot in poldering van de Biesbosch te kostbaar is. Hij geloofde niet aan economische voordelen en uitbreiding van de werk- gelegenheid en diende een motie van orde in, waarin hij overlegging van de toegezegde nota over deze aangele genheid verzocht. Nadat de minister toegezegd had, dat hij de nota aan de Kamer zal toezenden, trok de heer Burger de motie in. De begroting werd z.h.st goedgekeurd. EEN BOEKJE OVÈR PAUL VAN OSTAIJEN Van de in 1928 gestorven Paul van Ostagen, een van de grootste Vlaam se dichters van deze eeuw (Karei van de Woestyne beschouwde zich zelf als een „zwarte harde kern tus sen twee polen van licht die niet do ven kunnen" te weten: Kloos en van Ostagen) verschonen tot grote vreugde van poëzïè-minnend Neder land de sedert lang volkomen on vindbare bundels en ook het merk waardige proza, in een 4-delig „Ver zameld Werk". Als inleiding hierby verscheen een boekje met opstellen óver hem van Jozef Muls, du Perron, Jan Engel man, M. Nghoff, Maurice Gilliams, Gaston Burssèns en J. J. Klant Zijn persoon en werk worden door de ge noemde letterkundigen van alle zij den belicht, en op de omslag van dit zeer aanbevelenswaardige werkje staat bovendien nog een moo'e foto van de dichter afgedrukt Het werd uitgegeven door de gezamenlgke uit- Eevers van het „Verzameld Werk": e Sikel/Daamen N.V.|Van Oorschot, en het is verkrijgbaar voor de luttele prijs van negentig centen, H.W. Het Wereldgebeuren Het blinkende goud Goud is het aloudq symbool van rijkdom en welvaart Nog zijn er volkereu en landen waar men alleen maar gerespecteerd wordt, wanneer men een gordel vol goud stukken om een welgedane buik draagt Wij doen dat in onze West- Europesc landen niet meer. Het is genoeg, wanneer we een aantal pa piertjes bezitten, die dan een zeker recht vertegenwoordigen op de goud voorraad van de staatsbank. Op het oger'ilik neemt de goud voorraad by de Nederlandse Bank snel toe. zo snel. dat de eenvoudige mens zich gaat atv. igen; wordt Ne- -land weer rij!:? Zo eenvoudig is het niet.fc'Vanneer er geen of te weinig goud bij een staatsbank is, dan maakt men zich ongerust en wanneer er een stroom van goud naar die bank vloeit dan maakt men zich ook ongerust. Goud is namelijk niet alles in de we reld. Voorop en in de eerste plaats l--mt arbeid, waarvan het goud slechts het blinkende symbool is. Wanneei we na het verleden kij ken ofschoon we dat niet al te veel moeten doen dan ...n er tijden geweest, waarin de staatrbanken be schikten over grote voorraden goud enar toch aillioenen werklozen rondliepen. De Engelse Gemenebest-conferen tie heeft dat vraagstuk vorige week aangeroerd. Zo In de vorm van een zachte waarschuwing aan onze grootste goud-mogendheid: de Verenigde Staten. Men wilde namelijk, dat de Ver enigde Staten de goudprys zou ver hogen en daardoor de -.'aarde van de dollar verminderen. Dat zou dan be tekenen, da t buitenland wat bil lijker in Amerika kon kopen. Er is daartegen direct verzet ge rezen in U.S.A. Men wil dat niet, want men verheugt zich daar nog in het ontbreken van werkloosheid. De Amerikaanse export houdt men immers op peil >or de steunverle ning aan de wakke" landen? De Amerikaanse minister van han del. Sawyer, heeft zo pas in Europa rondgereisd om de werking van die hulpverlening en financiële soliditeit van een aantal Europse landen te be kijken en het gerucht wil, dat hij nogal tevreden was. Het Amerikaanse systeem heeft goed gewerkt, waarom zou men dan zulke ingrijpend dingen gaan doen als het lichtelijk devalueren van de dollar? Missr" ien moeten we zeggen: het Amerikaanse systeem heeft goed ge werkt. In 1?*9 was er toch al een kleine economische inzinking en het was het Korea-effect (de door oor logsvrees- gestimuleerde vraag naar goederen) dat toen plotseling de productie-molen weer op volle capa citeit bracht. Sommigen fluisteren zelfs, dat Amerikaanse economen de betekenis van Korea wel bewust overdreven hebben om de koopdrift over de gehele wereld te stimuleren. Nu dan het Korea-effect weg geëbd. De wapenleveranties werden vertraagddc zuinigheid kreeg weer de overhand. Men vraagt ziel af of 1953 de voort- 'ting Tal brengen van de lijn. waar in men zich in 1919 bewoog, name lijk de lijn van de dalende conjunc tuur. In de Verenigde Staten is die dalen de lijn al merkbaar. Het Engelse blad „The Economist" vestigde er de aandacht op. Sedert Augustus kent Amerika lagere klein- en groothan- delsprijzen. Het bruto nationale inko men is niet meer gestegen. Een me dewerker van het blad heeft al uit gerekend, dat een mogelijke daling van het bruto-natïonale inkomen met !5 procent en dat is mogelijk in het komende jaa. een verminde ring van circa 8 tot 10 milliard dollar voor de nieuwe beleggingen^ zou be tekenen. Het verminderen van de be leggingen met dat bedrag zou lelden tot het schepnen van werklood eid voor 4 a 5 millioen mensen in de Ver enigde Staten. Weliswaar behoeft Eisenhower voor 1953 nog niet direct op die daling van het national inkomen te rekenen, maar het feit blijft, dat er een lichte omslag is in de conjunctuur en dat hij zie' daartegen moet wapenen. De vraag is maar wat meer zal spreken tot de Amerikaanse harten als het eenmaal zo ver is: waarde daling van de dollar of toenemende werkloosheid. Men pleegt in bepaalde kringen heel wat meer te schrikken van de valuatie dan van grootscheepse steun verlening. Knabbelen aan de waarde van de munt is ooi; wat ongewoon als men de stabiliteit van die munt en van het goud zo ongeveer tot een eco nomisch axioma verheven heeft. bet is dubbel pijnlijk wanneer men zelf de grootste goudvoorraden ter wereld bezit Toch zijn er landen waar de rege ringen en deskundigen er anders over denken dan in U.S.A. Dat zijn de lan den, waar men met ten grote goud voorraad en grote deviezenoverschot- ten minder gelukkig is dan met dat andere grote punt: werkgelegenheid voor iedereen!! Dapperheidsonderscheiding voor Nederlandse emigrant. Aan een Nederlandse huisschilder, die drie jaar in Duitse concentratie kampen verbleef, omdat hij 85 geal- lieerde militairen uit gevangenschap had helpen ontvluchten, is in Mel bourne een Engelse koninklgke dap perheidsonderscheiding uitgereikt. Koning George VI had deze onder scheiding in 1947 reeds toegekend, doch eerst kort geleden werd ont- P r» dat de onderscheidene, Corne lls Bartholomeus van Leent, thans in Australië verblijft. „The Kings commendation for brave conduct", is onze landgenoot toegekend voor zyn bydrage aan de geallieerde zaak en als erkenning van zy'n moe dis gedrag hierby.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3