WENNEKER MENKES OOK DONDERDAGMORGEN WEGEN NOG SPIEGELGLAD PUR0L NIEUWE PERSPECTIEVEN IN HET PERSONEELSBELEID MET ANDERE POLDERBESTUREN WORDT CONTACT OPGENOMEN Zeeuwse Almanak OUDE GE NEVER TALENT BOLS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 NA GLADHEID WEER MIST Busdiensten konden echter in de loop van de morgen hervat worden De spiegelgladde wegen hebben ook Donderdag met name in de mor genuren aan het verkeer op de weg in Zeeland last veroorzaakt. Pas omstreeks tien uur-half elf bleek het verantwoord om de busdiensten te hervatten, die in vrijwel de gehele provincie de avond tevoren uitgevallen waren. Op de Bevelanden heeft de glad heid het verkeer Woensdagavond le lijk in de war gestuurd. De laatste bus van Goes naar Borssele kon niet ver der komen dan het gehucht Wisseker- ke. Enkele passagiers waagden het er op de tocht naar huis verder te voet af te leggen, terwijl anderen er de voorkeur aan gaven om naar Goes te- rog te keren en daar de nacht in het kantoor van de busonderneming op een stoel door te brengen. Te Kortgene konden vele Noord- Bevelanders na afloop van een Nuts- avond slechts met de grootste moeite thuis komen. Verschillende automobi listen moesten onderweg hun wagen laten staan. Anderen maakten in de nacht een „wandeling" naar Colijns- Weg Sluis-Belgische grens moet verbeterd worden De A.N.W.B. heeft zich tot Ged. Staten gewend De Toeristenbond A.N.W.B. heeft zich tot het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland gewend en gewe zen op de dringende noodzakelijkheid van verbetering van de weg Sluis Belgische grens. Deze weg, die voor komt op het RijkswegenpTan 1948, is bij de provincie in beheer. De weg is van internationale bete kenis en heeft vooral in het toeristen seizoen veel verkeer te verwerken, omdat hij een onderdeel is van de rou te naar en van de badplaatsen aan de Belgische kust. De voortzetting van deze weg op Belgisch grondgebied verkeert trouwens in uitstekende staat. In het verzoek om verbetering heeft de A.N.W.B. gewezen op de mogelijk heid, die ontstaan is aoor de ophef fing van de tramlijn. Door verwijde ring van de rails kan de voor verbre ding van de weg noodzakelijke ruimte verkregen worden. Huisvlijt- en schilderijen-expositie te Oostburg. In de week van 20-27 December wordt in Oostburg voor de tweede maal een grote huisvlijttentoonstel- ling gehouden, welke officieel ge opend zal worden door mevr. S. C. de Casembroot-baronesse v. d. Feltz, echtgenote van de Commissaris der Koningin. Op deze expositie zullen naast oude en moderne handwerken, plaat, terwijl enkelen het zekere voor het onzekere namen en in Kortgene overnachten. ONGEVALLEN. Hier en daar hebben de gladde wegen ongevallen veroorzaakt. Zo kwam te Vlissingen op de Oude Markt een marineman zo ernstig te vallen, dat hij bewusteloos bleef lig gen. Door omwonenden werd de man een woning binnengebracht en ge neeskundige hulp ingeroepen. Het bleek, dat het slachtoffer een ernstige hersenschudding had opgelopen. Per ambulance werd hij naar het zieken huis vervoerd. Te Sluiskil reed de heer S. uit Sas van Gent ter hoogte van het Casino met zijn auto de dijk af. De wagen bleef onder aan de dijk in een grep pel steken, terwijl de voorruit werd vernield. De bestuurder liep geen let sel op. EN TOEN WEER MIST 's Middags waren de wegen weer berijdbaar, doch langzamerhand kwam de mist opzetten, die de afgelopen da gen meermalen het verkeer in de war hielp. Gelukkig bleek de „aanval" van voorbijgaande aard, zodat het verkeer weinig hinder ondervond. De veerboot „Koningin Juliana" van de dienst BreskensVlissingen kreeg Woensdagavond omstreeks half ze ven, juist voor de haven van Bres kens. een defect aan de radar-instal latie. Tengevolge van de mist was er reeds een vertraging van circa 15 mi nuten, maar deze onverwachte tegen valler maakte er bijna vijf kwartier van! Eerst kwart voor acht kon de boot de fuik te Breskens weer verla ten, nadat het euvel verholpen was. Opa Kip liet zich doorlichten Honderd en één jaar is Opa Kip in Dreischor, maar hy voelt zich nog niets te oud om zich te laten doorlichten. Tydens de tweede ronde van het bevol kingsonderzoek, deze week in Dreischor, was Opa Kip present evenals destijds de eerste maal. Hij hoopt over twee jaar bij de derde ronde ook weer present te zijnIn Maart wordt opa, die de oudste inwo ner van Zeeland is, 102 jaar. Fundering van „Britannia" wordt gesloopt. Door de gemeente Vlissingen werd aanbesteed liet slopen en opruimen van de fundering van het verwoeste hotel „Britannia^ aan de Boulevard Evertsen. Ingeschreven werd als volgt: fa. Westdorpe, Goes 6900.-, Mabuwat, Vlissingen 7585.-, A. Luitwieler, Vlissingen 9315.-, Meeuwsen, Rilland-Bath 9985.-, Hoornick, Vlissingen 12.400.-, Har- denberg, Wémeldinge 12.425.-, E. C. Lindenberg, Vlissingen 13.950.-. Advertentie Winterhanden Wintervoeten Wint ero ren Kinderen ontdekten gestolen konijn ie Stayenisse Enige dagen geleden werd bij de heer H. van K. te Stavenisse een konijn ge stolen, zonder dat van de daders een spoor was te vinden. Toen daags na de diefstal twee jongens aan het spelen waren in de schuur van de pluimvee handelaar W. G., ontdekte een van hen tussen enige konijen in een hok het vermiste dier. De heer Van H., die door het ventje van de vondst in ken nis werd gesteld, nam onmiddellijk contact op met de politie en gaf hier bij een beschrijving van het konijn, die volledig klopte met het signale ment van het gevonden dier. Toen de politie bij de pluimveehandelaar G. naai- de herkomst van het bewuste konijn informeerde, verklaarde de man dit met enige andere gekocht te hebben van de tweelingbroers G. en P. H. te Stavenisse. Bij het onderzoek, dat daarop volgde, bekenden déze het konijn te hebben gestolen. NIET DE GROEP, MAAR DE MENS Belangwekkende causerie tijdens lunchbijeenkomst van „Nijverheid en Handel" Tussen beide wereldoorlogen in heeft de wereld een snelle ontwikkeling op sociaal gebied beleefd, die de niet minder snelle technische vooruitgang op do voet volgde en die na de laatste wereldoorlog bekroond werd door het streven om door middel van wetten gehele volkeren sociale zekerheid te geven. Men heeft geconstateerd, dat het niet uitsluitend meer materiële factoren zijn, die het levensgeluk van de arbeider bepalen. Dit laatste vooral eist van het bedrijfsleven, dat ten aanzien van het personeelsbeleid, dat immers ook sociaal beleid is, een andere koers wordt gevaren, waarbij niet alleen het bedrijfsbelang' het doel is, maar ook en in de eerste plaats het welzijn van de gemeenschap. Over de nieuwe tendenzen in het personeels beleid hield drs. J. G. Bavinck van de afdeling Sociale Zaken der Philips- fabrieken Donderdagmiddag tydens een geanimeerde lunchbijeenkomst van het departement Zeeland der Maatschappij voor Nijverheid en Handel in het Wooldhuis te Vlissingen een zeer belangwekkend referaat. Annie M. G. Schmidt in Vlissingen Het was eigenlijk maar een dood- fewoon praatje, dat Annie M. G. chmidt, de laatste jaren zo goed bekend als schrijfster van cabaret teksten en li ter air-journalistieke schetsjes, gisteravond in Vlissingen kwam houden, de stad, waar zij beter bekend is als de „juffrouw van de leeszaal" van een jaar of zes, zeven geleden. Een heel eenvoudig praatje over haar werk en over duizend en één kleine dagelijkse dingen, maar het was toch echtAnnie Schmidt: eenvoudig en geestig, met een ver bluffende opmerkingsgave al die klei- "ne dingen typerend in enkele losse opmerkingen, een paar humoristische *-jes en schetsjes en vooral ook Na een kort historisch overzicht der ontwikkeling van het sociaal be leid te hebben gegeven, schilderde drs. Bavinck de achtergrond, waarte gen deze tendenzen beschouwd moe ten worden. De technisch-rnateriële vooruitgang heeft geen gelijke tred gehouden met de geestelijke ontwik keling van de loontrekker in het al gemeen. Daarbij komt, dat de moder ne productiemethoden het gevaar van afstomping in zich bergen, terwijl de vèr doorgevoerde deelarbeid voor de arbeider verlies aan belangstelling voor het werk, met als gevolg daar van minder verantwoordelïjkheidsge- -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm én.volkomen gef^sloze vering. ajgasajgsaffis»-! „HET VRIJE VAN SLUIS" Om bijdrage te verkrijgen uit het Wegenfonds (Slot van pag. 1). By de behandeling van een dei- eerste posten op de gewone dienst -- - reis- en verblijfkosten van dyk- kunstig smeedwerk, teken- en schil- j graaf en gezworenen was het de riPironrk. tindriifwerk. boetseer- en jieer Cambier, die deze post van 3000 op 2000 wilde zien terugge bracht. Hiermede ging de vergade ring niet accoord. Aanvankelijk gingen er stemmen op om het bedrag van 100.000. uitgetrokken voor onderhoud zeewe ring, tot de helft terug te brengen, doch na o.m. een toelichting door ir. M. van Sandick werd deze post aangenomen. Na ampele discussie bracht men de post onderhoud water leidingen van 136.000.op 146.000.waartoe de post onder houd kunstwerken werd terugge bracht van 20.000.tot 10.000. Bij de post wegenonderhoud kwam het tot stemming. Met 28 tegen 19 stemmen werd besloten het .bedrag- ad 250.000 aan te houden en voorts om zoals door het bestuur voor gesteld op bescheiden schaal voort te gaan met het maken van teerweg- dekken. houtsnijwerk te z:en zijn. Aart deze huisvlyttentoonstelling nemen ongeveer 20 scholen uit ge heel Zeeuwsch-Vlaand eren deel. Als prijzen zijn medailles beschikbaar .gesteld. Er is een commissie ge vormd, waarin vele dames uit alle West Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten zitting hebben genomen. Naast de huisvlyttentoonstelling, welke de gehele bovenverdieping van de voormalige ambachtsschool be slaat, is een schilderijententoonstel ling van ongeveer 50 schilderijen in gericht, welke werd georganiseerd door de burgemeester vanAarden burg, de heer J. M. A. C. van Don gen. De schilder J. Baartmans uit Bergen op Zoom exposeert hier zijn werken. De beer Baartmans is lid van de „Onafhankelijke" te Amster dam en exposeerde zyn expressionis tisch werk o.a. reeds in Noord-Bra bant en Frankrijk. INITIATIEF Een welvarende vreemdeling is be ter dan een verre vrind". In deze zin zou men wellicht het al oude gezegde over de goede buurman en de verre vrind kunnen wijzigen, teneinde het meer aan te passen aan de in deze tijden zo vurig begeerde toeristen-invasies De lof van de vreemdeling wordt in vele toonaarden gezongen en gezien de deviezen, wqlke de vacantiegangers ■uit vreemde Idnden tot ons voeren en hun gewaardeerde hulp bij het vesti gen of verhogen van welvaart, lijkt het ons wel goed deze lof te blijven zingen. Zo zuiver mogelijk. In dezelfde toonaard liefst als ,&ie van Hulst Want ge zult het wel gelezen heb ben: de notabelen van Hulst gaan een gratis cursus geven aan de ingezetenen, ter verhoging van de kennis over de stad hunner inwoning. Een geschiede nis-leraar en de burgemeester zullen als docenten optreden. Dat nu noemen wij een loffelijk ini tiatief! Elke burger thuis in de historie, in alle wetenswaardigheden van zijn ge meente. Niemand ooit meer met een mond vol tanden, met beschaamae kaken, wanneer een gast waarlijk be langstelling toont voor zaken eigen dorp of stad betreffend. Een ideaal, ten volle waard om na te streven. Dat men slagen moge! WEGENFONDS-,, ACTIE" Op een voorstel uit de vergadering besloot men vervolgens eenstemmig contact te zoeken met polderbestu ren en gemeentebesturen elders in Zeeland, teneinde te trachten geza menlijk te bereiken, dat bijdragen worden verkregen uit het Wegen fonds. Na een even onverwacht als vurig pleidooi voor de verhoging van hei aykgeschot (de kwestie, welke voort durend als een zwaar van Damocles boven deze begrotingsdebatten zweef de) van de gezworene C. A. Mabe- soone, nam men een groot aantal posten, soms na debat en met een en kele toelichting van ir. Van Sandick, aan. Slechts de post beplanting, waarvoor 20.000.— was uitgetrok ken, kon tenslotte geen genade vin den en werd ingetrokken, waarna de begroting dienovereenkomstig werd gewijzigd. De begroting voor de dienst 1953 werd dan tenslotte zon der hoofdelijke stemming aangeno men en de voorzitter dankte allen voor de verleende medewerking. OCHTENDVERGADERING Ih de ochtendvergadering was een discussie ontstaan over 't schrijven van de gemeente Cadzand inzake de verbetering van de Ringdijk. Nadat de voorzitter de destijds ontworpen drie plannen had gememoreerd, zette hij uiteen, dat de gemeente Cadzand niet 15.000.zoals was voorge steld, maar 28.000.in de kosten zou moeten bijdragen. Men kwam tot de slotsom, dat de gemeente Cadzand opnieuw met een voorstel zal moeten komen. Het wa terschap staat in principe niet afwij zend tegenover het verlenen van me dewerking, maar op het voorstel in de huidige Vorrii kon niet worden in gegaan. Het- verzoek van enkele landbou wers uit Retranchement om de voor malige' „Driekoker" te vervangen door de vrij komende Baileybrug nabij het Sluisse Veer, ondervond weinig- tegenstand. Op voorstel van het da gelijks bestuur besloot men evenwel over te gaan tot de bouw van. een. brug van betonnen constructie, daar dit minder aan onderhoudskosten zal vergen. Vervolgens stemde de vergadering over de aanbeveling van drie perso nen, ter benoeming van een gezwore ne voor het 2e district Groede, we gens periodiek aftreden van de heer A. J. de Bruyne te Cadzand, met als resultaat: 1.. A. Rïsseeuw-K /ols, 2. C. Aimekinders-Masclee en 3. A. van Roosendaal Sr. Intussen sprak de voorzitter een woord van welkom tot de nieuw be- noemde gezworene, de heef K. B. de Badts en een woord van afscheid tot de heer Ernest Buyck, die het be stuur van het waterschap wegens zijn hoge leeftijd heeft verlaten. Tot besluit van de ochtendvergade ring ging een aantal besluiten over aan- en verkopen van gronden, uit gifte in erfpacht en wijziging staat van waterleidingen vrijwel zonder discussie onder de hamer door. By de rondvraag vestigde hoofdin geland H. J. Aemaudts er nog de aandacht op, dat het aanbeveling zou verdienen, indien het waterschap een stem in het kapittel zou hebben bij werken, welke worden uitgevoerd door provincie, gemeenten en parti culieren, zoals dit ook elders het ge val is. De voorzitter zegde toe te zul len nagaan, hoe zulks langs regle mentaire weg kan gebeuren. Geen verdrinking, maar hartverlamming De handelaar in goud en zilver, C. F. uit Heinkenszand, wiens stoffelijk overschot Dinsdagmorgen in een sloot onder 's-H. Hendrikskinderen werd gevonden, moet niet zijn verdronken, zoals aanvankelijk werd aangenomen. Bij de doodschouw is namelijk vast gesteld, dat de dood reeds tevoren moet zijn ingetreden als gevolg van een hartverlamming. GEPROMOVEERD OP PROEFSCHRIFT: „HET DIALECT VAN SCHOUWEN-DUFVELAND". Aan de Rijksuniversiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbeheerte op proefschrift geti teld „Het dialect van Schouwen-Dui- veland" de heer A. de Vin te Rotter- dam.- voel en minder voldoening in de ar beid, met zich mee brengt. Een groot deel van de arbeiders is bovendien economisch kwetsbaar èn gemakke lijk te vervangen, hetgeen de gevoe lens van eigenwaarde doodt. Tenslotte is ook het perspectief van vele werk nemers op maatschappelijk gebied ïers op rr beperkt. SAMENWERKING. Wat valt daar tegen te doen Drs. Bavinck wilde er van uitgaan, dat het personeelsbeleid zich concentreert op de onderneming zelf als de werkge meenschap. Men moet trachten de be staande tegenstellingen te slechten door samenwerking en door erken ning van het ene gemeenschappe lijke belang in de onderneming. Geluk kig is het accent vrijwel overal al meer verlegd van de groep naar het individu, omdat de erkenning van de persoon van primairebetekenis is. Gelukkig ook is in vrijwel alle gro te en grotere bedrijven de functie van personeelschef naast andere func ties in de onderneming erkend. Grote aandacht zal er moeten worden be steed aan het brengen van-de juiste man op de juiste plaats en nieuwe lingen dienen een goede introductie in hét bedrijf te krijgen. Van zeer veel betekenis is ook het overleg in de ondernemingen, formèel, zowel als in formeel en er dient ruime aandacht te worden gegeven aan de voorlich ting over product, productie en gang van zaken in het bedrijf. Het kiezen en opleiden van het lager leidend per soneel is eveneens van betekenis en er moet steeds naar gestreefd worden, de arbeiders een grotere verantwoor delijkheid te geven. Tenslotte is me dewerking aan de geestelijke verhef fing van de werknemers buiten het bedryf gewenst. In het algemeen achtte spreker het dringend nodig, dat de opleidingsmogelijkheden rui mer worden. Na deze causerie werd nog een aan tal vragen beantwoord. De voorzitter, de heer D. F. P. Hoegen, sprak ten slotte een dankwoord. LAATSTE BOOT VIEL UIT. Op het veer Katse VeerZierikzee kwam Donderdagavond de laatste boot naar Zierikzee te vervallen in. verband met reparatiewerkgaamheden aan de boot. Vandaag wordt echter weer normaal gevaren. Extra zacht en belegen ASPECTEN VAN DE MAISCULTUUR De heer B. A. Alink, directeur van de Coöperatieve Zeeuwse Aankoop- en Verkoopvereniging- te Wemeldinge heeft over Hilversum II in de rubriek „Uit het bedrijfsleven" enkele aspec ten behandeld van de nieuwe mais- cultuur in Nederland. IVHSTSTAGNATIE IN HET MOSSELBEDRIJF. De mist was er de oorzaak van, dat de mosselverzending uit Bruinisse stagneerde. In de haven lagen enkele dagen achtereen de uit de Waddenzee gekomen schepen, voor wie de los plaatsen te Yerseke en Tholen onbe reikbaar waren. Voorts konden ver scheidene schepen, die naar de Wad denzee moesten vertrekken, de haven niet uitvaren. JjT' Sc, Schenk „goede smaak" met TALENT Verrassend door hel voile aroma van uit gelezen vruchten en pittige krulden. Ten geschenktj gedurende December 1952 ontvangt U een oroeHlacon TALENT bij aankoop van een llterkrulk BOLS Z.O. GENEVER. Niet droog, niet zoet. verrassend goed! Eén grote veemarkt voor Zeeuwsch-Vlaanderen AXELSE JAARMARKT YVERD SUCCES. Te Axel werd Donderdag onder gro te belangstelling de jaarlijkse vee markt gehouden. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden wa ren honderden stuks vee aangevoerd. De voorzitter van het jaarmarktco mité, de heer W. Koster Jz., hield een op wees, dat de Axelse jaarmarkt de laatste is van een reeks veemarkten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Di dit verband bepleitte spreker een grotere unificatie op dit terrein. Uit een oogpunt van de handel zou vol gens spreker in de toekomst één gro te marlrt voor geheel Zeeuwsch- Vlaanderen toe te juichen zijn. De heer Koster constateerde met vreugde, dat het vee, dat dit keer werd aangevoerd, van uitstekende kwaliteit was. Hij sprak de verwach ting uit, dat er goede zaken gedaan zouden worden en bracht tenslotte dank aan alle instanties, die aan het welslagen van de veemarkt medewer king verleenden. Beschonkene te Temeuzen 'drong woning binnen Door de Terneuzense gemeentepo litie werd aangehouden de 37-jange ingezetene M. R., die in beschonken toestand een woning te Temeuzen binnenging en een poging tot aanran ding van de bewoonster deed, R., een oude bekende van de politie, werd voor de officier yan justitie te Mid delburg geleid. sp rook ji in de ri ijngevoelde en toch ook weer kostelijk rake cabaret-liedjes, zo als ze er na de pauze enige voor droeg. En haar toehoorders, die op deze Z.V.U.-avond zeer talrijk waren, hebben genoten van deze pretentie loze kunst, die toch heus niet altijd voor de grote behoeft onder te doen. Dclt heeft Annie Schmidt de Vlissin- gers althans gisteravond heel duide lijk doen ervaren. Het werd dan ook een volkomen succes, evenals enige weken geleden het optreden van An nie Schmidt in Middelburg reeds een succes was en ongetwijfeld evenzeer ook als het vanavond zal zijn, wan neer zy haar „tournee" door Zeeland besluit met een derde voordrachts- avorid in Zierikzee. Engels schip voer in Sluiskil omhoog. Doordat de brug te Sluiskil niet tijdig kon worden geopend, moest het Engelse stoomschip „Ralph", dat Donderdagmorgen door het kanaal TemeuzenGent in de richting van Gent voer, vaart verminderen alvo rens de brug te kunnen passeren. Het schip liep uit het roer en kwam even voor de brug met de boeg op de wal terecht. De „Ralph" slaagde er na twee uur in op eigen kracht weer vlot te komen en kon vervol gens zijn tocht voortzetten. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor; de schade was gering. Advertentie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2