A l. VAN AKEN |125 waardevolle prijzen zijn te winnen! H D Z N®a"a HET V.G.L.O. LEIDT OP VOOR HET MAATSCHAPPELIJK LEVEN PRAATGRAGE VISSEN IN HET AQUARIUM VAN ARTIS NIEUW F BOEKEN N 4 speciale aanbiedingen! n 0p en om de Noordzeeboulevard HOU PALLADA Editie Zeeuws-Vlaanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 EXPOSITIE TOONT RESULTATEN Algemene vorming en handvaardigheid (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG, December. In het departement van Onderwys te 's- Gravenliage is een kleine, interessante expositie ingericht van werk stukken, die de leerlingen maakten van het voortgezet gewoon lager onderwijs, in het kort v.g.l.o. gemoemd. Zy geeft een voortreffelijk overzicht van de inhoud en de vorm van dit soort onderwijs, van de resultaten, die ermede bereikt worden en daarmede tevens een rechtvaardiging van het v.g.l.o. Dat is zeer nuttig, want het v.g.l.o. is lange tyd een zor genland je geweest. Of laten we liever zeggen: geruime tyd heeft men niet de juiste methode van onder wys kunnen vinden voor de leerlingen, die de lagere school doorlopen hebben en nog leerplichtig zijn en die niet overgaan naar het u.l.o., naar het nijverheidsonderwijs, naar H.B.S., gymnasium of lyceum. organiseren van applicatie-cursussen en de benoeming van drie gedelegeer den voor elk der drie zuilen die het experiment leiden en de resulta ten op de scholen controleren. Bovendien zijn op een aantal am bachtsscholen voorbereidende klassen gèvormd, teneinde na te gaan, welke vorm van onderwys het meest ver antwoord is. Op verschillende plaat sen kwam een samenwerking' tot stand tussen het v.g.l.o. en het nij verheidsonderwijs, met dien verstan de, dat 't algemeen vormend onderwijs aan de v.g.l.o.-school is toevertrouwd en voor het aanleren van technieken bij de handenarbeid door het nijver heidsonderwijs wordt gezorgd. Dit gehele experiment dat een imicum is in de geschiedenis van ons Nederlands onderwijs loopt nu on geveer twee jaar.. In menig opzicht is een zeer grote vooruitgang te con- staterenJ Meer en meer wordt de v.g. l.o.-school een school die opleidt voor het maatschappelijk leven en de brug vormt tussen lager onderwijs en ver der voortgezet onderwijs. Er zijn verschillende scholen, die een zevende en een achtste leerjaar hebben toegevoegd aan de zes lagere schoolklassen en daarin wat herha- lings- en vervolgonderwijs gegeven. Nog altijd wachten 18.000 jongens en meisjes in Nederland op deze wijze hun plaatsing in de maatschappij af. In andere gevallen zijn deze zeven de en achtste klassen door de minis ter erkend als v.g.l.o. Hierin zijn op het ogenblik 2.S33 jongens en S.251 meisjes ondergebracht. En tenslotte bestaan er tegenwoordig zelfstandige v.g.l.o.-scholen met in totaal 9.100 mannelijke en 10.884 vrouwelijke leerlingen. De kleine tentoonstelling in het de partement van O. K. en W. toont aan, dat het v.g.l.o. een aparte onderwijs methode toepast, die erop gericht is de leerlingen zelfstandig te leren wer ken en hun handvaardigheid te ver schaffen; wat de meisjes aangaat in de zogenaamde naaldvakken en in huishoudelijke vakken en wat de jon gens betreft vooral in timmeren en enkele andere technische vakken Bovendien krijgen de kinderen alge meen vormend onderwijs, zodat zij, beter toegerust dan vroeger, hun weg in het gecompliceerde leven kunnen zoeken. Ook de aesthetische vorming wordt .niet verwaarloosd. Voor een deel van de leerlingen vergemakkelijkt het v.g.l.o. de over gang naar bijvoorbeeld het u.l.o. UITSTEKENDE RESULTATEN. Het is een lust te zien, hoe de meis jes haar bedrevenheid in de nuttige en de fraaie handwerken hebben uit geleefd in veelsoortige werkstukken. Van de jongens zijn er tuinhekjes, voetenbankjes, keukenplanken en zelfs een trapleer en voorts geslagen metalen asbakjes en andere snuiste rijen. Zelf gemaakte leermiddelen, kaarten, tekeningen en hele geschre ven boekwerken over uiteenlopende onderwerpen met getekende en inge plakte plaatjes completeren it beeld, dat men van de prestaties van het v. g.l.o. krygt. Dit onderwijs is thans op de goede weg. Dank zij vooral de steun, die men er in onderwijskringen zelf aan heeft gegeven. En door de inschake ling van drie paedagogisehe centra, de verlening van subsidie voor het Vorige week werd dit wrak de Annabaai, de haven van Willem stad op Curasao binnengesleept. Geen vlag en geen belangstelling, of het moest zyn van de opzichters der slopers, die de „Maracaibo" onder handen zullen nemen. Toch is dit wrak eens een schip geweest, waarover vooral op de Antillen èn in Nederland, maar ook daarbuiten, de mensen nauwelijks uitgepraat raakten. Dat was in 1929, toen een Venezulaans rebel, Urbina geheten, met een troepje piraten op enkele schoeners de Annabaai kwam binnenzeilen. Voor iemand in het vredige Willemstad begreep wat er gaande was, hadden dé piraten gouverneur Frytier ge vangen genomen en hun zucht naar wapenen bevredigd. Brutaalweg en terden zij het toen nog in vol ornaat in de haven liggende „Maracaibo". en keerden terug naar Venezuela om er een opstand te ontketenen. Als om de laatste sporen van deze wat pijnlijke gebeurtenis weg te wissen zullen de Antilliaanse slopers weldra beginnen de „Maracaibo" tot schroot te verwerken. De 'fotograaf, die deze foto nam, knipte juist af o speling van het noodlot toen Hr. Ms. „Willem van der Zaan" op de achtergrond, passeerde. NA 10 JAAR WEER EEN N1JLPAARDJONG In enkele bassins zijn haarscherpe microfoons opgehangen. (Van onze speciale verslaggever). Soms zorgt de levende have van het Amsterdamse Artïs voor verrassin gen, die zelfs door de in de tuin vergrijsde doctor Sunier niet helemaal voor zien kunnen worden. Zo heeft de levensgrote Nylmerrie onze hoofdstedeljj- ke dierentuin een veulen geschonken. Het jong is onder water ter wereld gebracht, en moeder Nylpaard heeft het nog niet de moeite waard gevon- den de kleine even aan de Artis-beambten te tonen. Men moet weten, dat dit in Artis de eerste Nijlpaard-baby is sinds 1942, dat er een pa-nijlpaard speciaal voor geïmporteerd is m 1950, een moe-nijl paard er in hetzelfde jaar voor kwam te overlijden en in 1951 voor alle ze- kerheid maar twee vrouwtjes werden aangeschaft om op nieuwe mislukkin gen te zyn voorbereid. Enfin, de baby is er, en zoals het de geboorte van een baby betaamt, de kraamvisite in dit geval dus de Sers werd getracteerd op besehui- ïn met muisjes en kandeel. Ten over vloede toonde de kok van het Artis- restaurant een handvaardig gezel zijn vreugde over de voorspoedige geboorte door in marsepein een mo- Kopers van textiel moeten „beschermd" worden. De Vakgroep Bontwerkerij is op het oorlogspad tegen met groot tam tam aangekondigde verkopen van minderwaardige kwaliteit bont. Nog een andere vakgroep treft toebereid selen tot de strijd, namelijk de Detex. Hier gaat het om nog grotere belan gen, de kleding van groot en klein. Door de snelle ontwikkeling van de kunstvezels is n.l. een zeer onbevre digende toestand ontstaan. Kocht men vroege? wollen kleding, dan wist men wat men kreeg; nu weet de huis vrouw het niet meer. Door op grote schaal de wol te mengen met allerlei soorten kunstvezels, is een produet aan de markt gekomen dat er in de winkel mooi uitziet, maar in het ge bruik tot allerlei klachten aanleiding geeft. Men kan nu eenmaal niet zuivere wol vermengen met een kunstvezel: die twee stoten elkaar af, leven in onmin en zijn vroeg afgetakeld. Wist men nu maar wat men kocht, dan ging het nog; maar hoe dikwijls koopt men wollen kleding, terwijl men in werkelijkheid surrogaat krijgt. Er komt nog iets bij: de win kelier moet een hogere prijs vragen voor zuiver wollen kleding dan vooi surrogaat. Het publiek is niet op de hoogte en kijkt naar de pry's. Prijs vergelijking 'is echter onjuist; men vergelijkt twee ongelijke grootheden. Resultaat: klachten en teleurstel ling. Natuurlijk krijgt de verkeerde de schuld: het zal wel de slechte wol zijn, redeneert men. Er gaan steeds meer stemmen op om aan deze on houdbare toestand een einde' te ma ken en de enige mogelijkheid hiertoe is een kwaliteitsmerk of z.g. wol etiket. De Ned. Vereniging van Huisvrou wen en de textielwinkeliers gaan nu proberen de juiste bescherming voor het kopende publiek te vinden, aldus een publicatie van het International Wool Secretariat. De ontwikkeling der microbiologie, door dr. ir. T. Y. Kingma Boltjes. Uitg. J. B. Wolters, Groningen Dja karta (Inaugurale rede bij de aan vaarding van het ambt voor buiten gewoon hoogleraar aan de Universi teit van. Amsterdam). Prijs f 1.25. Zes Vlaamse Novellen, door F van Aken, L. P. Boon, H. Claus, J. Daisne. H. Lampo en P. van Lishout. Uitg. Nijgh en van Ditmar N.V. Rotterdam Den Haag. Prijs'geb. f 2.50. Hèlene Defraye, door Hubert Lam po. Uitg. Nijgh en v. Ditmar N.V. Rotterdam/Den Haag 1952. Prijs geb. f 2.50. In de serie „Het Nijverheidsonder wijs" verscheen bij J. B. Wolters te Groningen vóór de Motorrijtuigher stellers kopklas „Het chassis" door G. Tjemmes en C. Buiter. 'rijs 2.25. Eric Knight: „Joe en Lessie" (een honden-Odyssee) N. V Em Que- i'ido's Uitgevers My., Amsterdam. Mr. J. G. v. d. Koogh: „Wat zegt de Wet" Bigot en van Rossum N.V., Amsterdam. C. J. Kelk en Cas Oorthuys: „Ne derland", Han G. Hoekstra en Cas Oorthuys: „Amsterdam" (serie con tact Foto-Pockets) Uitgevery Con tact, Amsterdam. Antonie van Kampen: „Roes", Uit geverij v.h. C. de Boer Jr., Amster dam. Pieter Nierop „Om het bruine mon ster", een jongensboek Uitgevery Kluitman, Alkmaar. By J B. Wolthers Ultgeversmaatsehap' pij, Groningen, verschenen de volgende nieuwe uitgaven; B. E. Bouwman en Th A Verdenius' Hauptperioden der Deut- schen Literatuurgeschichte. deel I. Tien de druk (f3,25): W. Nieuwenhuijse: Ele mentaire Gonio- en Trigonometrie {f2,25); dr. A. Dekker. J. P. Verheule ep H. de Lange- A selection of Prose, texts, vertaalcursus in 2 delen voor het M O. <f 1,60)Taccio Angelo. eine Kin- dprgeschichte, schooluitgave bew door J. Uitten boogaard (fl50); A. J. de Boer en B. van Sluyters: Maatschappijleer voor het Lager Nijverheidsonderwijs deel 1 (f 1,90). Bij de N.V Uitgeversmij. Kosmos te Amsterdam verscheen van de liahd van dr. A. J M. Lamers een handig boekje, getiteld Gezondheidsboekje voor Erin granten Het is geen medische encyclo paedic, geen handboek voor tropische ziekten, geen handleiding voor eerste hulp bij ongelukken, maar zoals de ti tel zegt een boekje dat op eenvoudige manier antwoord geeft op dagelijks voor komende vragen op het gebied der ge zondheid van de emigrant en zijn Icinde ren (f4,5Ó). del-nijlpaard te creëren, waaraan de baby zich waarschijnlijk had kunnen spiegelen. Van het Nylpaard naar het juist zeventigjax'ige Aquarium bij Artis, het zijn maar enkele stappen. Dat Aquarium is weer als vanouds in de donkere wintei'maanden verlicht. Maar omdat het een jubileumjaar is, is er. voor dit seizoen ook nog iets an ders. Er is een kleine expositie inge richt, waarvan het belangwekkendste is, dat de bezoekers de gelegenheid wox'dt geboden onopvallend de uiterst vertrouwelijke gesprekken van enkele waterbewoners vissen in dit geval duizendvoudig versterkt af te klis teren. Ja, wei'kelyk, vissen kunnen spreken. Ze zijn niet zo stom als het spreekwoord wil. Ze hebben een eigen taaltje. Soms hebben hun geluiden alleen biologische betekenis, andere keren en dat is eigenlijk voor de wetenschapsmensen veel belangrijker een sociale betekenis voor de soort of het individu. Denk niet, dat dit feit de mensheid tot' nog toe ontgaan is. De Javaanse visserslui weten het al lang, en wan neer ze met hun prauwen 's nachts naar de visgronden trekken, die soms veertig mijl uit de kust liggen, leg gen ze hun oor tegen een In het water gestoken stik om aan de weet te ko men, of ze de visgronden bereikt heb ben. Tegenwoordig is het bekend, dat practisch alle vissen hun eigen gelui den hebben. In de laatste oorlog, toen men op verschillende plaatsen in de zeeën microfoons had opgesteld om vijandelijke schepen te kunnen horen aankomen, werd elk luisteren soms onmogelijk door het enorxne lawaai van scholen vissen. HOE Hoe deze geluiden worden geprodu ceerd? Niet'op menselijke wijs, want de vissen hebben geen stembanden. Soms gebeurt het dan ook met de keeltanden (bijvoorbeeld bij de goud vis), andere keren doordat uitsteken de botjes tegen elkaar gewreven worden, en weer andei'e keren door middel van met de zwemblaas in ver- Dinding staande spieren, of door gas uit de zwemblaas te laten ontsnappen. Niet het hoe, maar wel het wat laat het Aquarium ons ditmaal zien. In enkele bassins zijn haarscherpe mi- crofoons opgehangen, die ragfijn de geluiden registreren bijvoorbeeld van een rode Cxchlide, bij zyn liefdespel met een Blauwe Aeara, die na aan net kuit schieten toe is. «13 CM Zeelands beste Tot j januarj a,a. geldt Speciaalzaak een tijdelijke prijsverla- Dames-, Heren-, gjng van ioo.— op alle Jawa en C.Z. motorrijwielen. U koopt nu een moderne 125 c.c. C.Z. voor 975. een 150 c.c. C.Z. voor 1075. een 250 c.c. Jawa voor 1590. en een 350 c.c. Jawa Jongens-en Meisjesconfectie Herenzaak: Noordstraat 28, Axel Dameszaak: Nieuwstraat 4, Axel Na de St.'Nicolaasdrakte staan wij direct weer.2 cylinder voor f 1895-~ gereed met onze Kerst en Nieuwjaarssortering Kerst- en Nieuwjaarskaarten met Engelse tekst en natuurlijk ook met Hollandse tekst. Kleine Kalenderblokjes vanaf 10 et. Dagkalenderblocs (Humorist) 1,25. Christelijke Dagkalenders: Voorhoeve, Immanuel, Kruimkens, Filippus,, Neerbosch, Gezelle Meerburg, Martha, Baniex', enz. enz. alle soorten 1,95. Grote Maandltalenders 1,10 en 1,40. Weekkalenders met en zonder foto's 1,35, 1,50, 2,70, 2,75. Goedkope Maandkalenders 1,— Nu is het ook tyd Uw VISITEKAARTJES te bestellen. Als;.'steeds een ruime sortering. Drukkerij - Boekhandel Brouwerystr. 2 - Terneuzen. BERINI Rjjwielhulpmotor in pi'ijs verlaagd van 239.— tot f 185,— dus 54.— prijsverla ging. Reeds met een eer ste betaling van 25 12 maandtermijnen) kunt U zich met een Berini motoriseren. «mem Zeelands beste Speciaalzaak Dames-, Heren-, Jongens- en Meisjesconfectie Herenzaak: Noordstraat 28, Axel Dameszaak: Nieuwstraat 4, Axel Bent U bezitter van een gebruikte MOSQUITO, welke veel revisiekosten gaat krijgen U kunt deze nog bij ons inruilen voor een originele Mosquito d'Itaiia Prijs 210,—. Prijs zonder inruil 310. MARATHON Sportrywielen vervaardigd door één der beste Nederlandse Rywielfabrieken 149,50. Gekleurde uitvoering 7.50 extra. ■*B*B*B*B* Door het inzamelen van onze slagzinnen. Wie vóór 3 Januari a.s. de meeste Nova-slagzinnen inlevert, ontvangt de HOOFDPRIJS waarde 159.75. Enorme sortering MANTELS vanaf 39.75 SWAGGERS vanaf 45.-. MAIDMANTELS vanaf 39.75. MANTELCOSTUUMS vanaf 49.75. B* Speciale aanbieding: ZWARTE DAMESMANTELS in de maten 40 t.m. 54 vanaf 45. POPEL1NE DAMESREGENMANTELS ook in kleuren vanaf 29.75. WOLLEN GABARDINE MANTELS in alle kleuren vanaf 79.50. IS gï m v L. A. STOFKOPER 5e druk - Ingenaaid 2.90, gebonden f 3.90 Ik vind het prettig, levendig werk, nu en dan raak humoristisch, goed in de typerende spreektoon en soms, zoals in de aanvaring, tot in het dramati sche spannend. W. J. BRUSRE. Alom by de Boekhandel verkrijgbaar. Herencostuums Winterjassen Tweedjassen Jongensjassen Plusfourcostuums Plusfours Colberts Pantalons Overhemden enz enz. Bij al uw aankopen ontvangt U GRATIS slagzinnen. In deze courant zijn 3 slagzinnen opgenomen welke eveneens meetellen voor inlevering TERNEUZEN TELEF. 2272 Het van ouds bekende huis voor OLIËN en VETTEN MACHINEBEHOEFTEN TOUWWERK STAALDRAAD ZAKKENGARENS BIE1ENNETTFN TEERPRODUCTEN I I Zeeland Sinds 125 jaar de best voegloze trouwring. *fl*B*a*fl*B*B*B*B*fl*fl*B*B*BXB*B*B*B*B*-B*B*B*B*B#BttB*B*B*l Zeelands beste Speciaalzaak Dames-, Heren-, Jongens- en Meisjesconfectie Herenzaak: Noordstraat 28, Axel Dameszaak: Nieuwstraat 4, Axel U krijgt het maximum met een Philips.. ...wanneer de installatie in handen van vaklieden is. Onze zaak bewijst sinds jaar en dag, wat deskundige hulp waard is. Maak bij ons keus uit de bekende Philips klankkleur-toestellen. OOSTBURG - Telefoon 118 t.o. Postkantoor Erkende Philips Radio- Service.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 16