z NIEUWS UIT ZEELAND Wot*»* MARKTBERICHTEN WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND ZUID-BEVELAND R0XT - THEATER „RI0 GRANDE" OPRUIMING KROTWONINGEN IN ZEELAND IS HARD NODIG Hoest VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „De toekomstverwachting van Israël". DS. K. H. KROON SPRAK TE GOES. In een gecombineerde samenkomst van de Jonge Kerk en In Dienst dei- Kerk te Goes heeft ds. K. H. Kroon uit Amsterdam Donderdagavond in de „Prins van Oranje" gesproken over „De toekomstverwachting van Israël". Vanuit zijn ervaringen, opgedaan in een gesprekcentrum te Amsterdam en tijdens een reis naar Palestina, heeft ds. Kroon een zeer verhelderende kijk hierop gegeven. In de staat Israël is op elke school de bijbelse geschiedenis een hoofdvak, waar het immers hun eigen geschie denis is. Met de gebeurtenissen be schreven in het Nieuwe Testament zijn alle volkeren betrokken bij de toe komstverwachtingen van Israël. Met nadruk wees spreker er op, dat de Bijbel geen handleiding voor ons mag zijn, doch dat hij moet worden gezien als het boek van Israël. Hierin spre ken de Joden als getuigen tot alle vol keren. Voor de toekomstverwachting van Israël is geen vaste omlijning te geven, zij hangt er van af op welke dingen de Joden in het leven moeten reageren. Over de verwachting van een persoonlijke Messias zijn hun op vattingen zeer verschillend. Spreker meende, dat Israël zijn eigen boek moet uitleggen. Men gelooft wel in de Messias, alleen niet dat dit Jezus is. Er zijn Joden, die van mening zijn, dat dit laatste nog zal moeten blij ken; wanneer Hij inderdaad de volke ren met Israël verbonden zou hebben, zullen zij Jezus als de Messias aan vaarden. Ds Kroon wees in zijn be toog verder op enkele feiten, die Is raël tegenover het Christendom heb ben geplaatst. In de loop der eeuwen heeft zich telkenmale het anti-semie tisme geopenbaard, toch blijven de Jo den hopen, dat eenmaal Israël en de volkeren samen hun Heer zullen die nen. Hun vrede is gelegen in de vrede der volkeren, de verlichting der vol keren zal de troon van Israël zijn. Op de inleiding volgde een breedvoerige discussie, waarin ds. Kroon gelegen heid kreeg op verschillende punten nog dieper in te gaan en begrip te wekken voor dit oude volk. Meer uitkeringsdagen bij ziekenhuisverpleging. Het bestuur van de Vereniging voor ZieKenhuisverpleging in Noord- en Zuid-Beveland besloot op grond van de van de algemene vergadering van 28 Juni j.l. verkregen machtiging het aantal dagen, dat de Aanvullende Verzekering vergoedt (momenteel 58) met ingang van 1 Januari 1953 uit te breiden tot 158, zonder dat de contri butie voor deze verzekering verhoogd wordt. Verder werd besloten, gezien de grote belangstelling van de leden voor de C. Verzekering (uitkering voor bij komende ziekenhuiskosten, specialis ten-nota, vervoer, enz.), om deze ver zekering uit te breiden met een C. III en een C. IV Verzekering (uitkering i-esp. 300.en 400.terwijl in principe werd besloten over te gaan tot een Aanvullende Verzekering voor de leden van de A.- en de B. Verzeke ring. Het aantal te vergoeden ver- pleegdagen en de daarvoor te heffen contributie zullen in een volgende vergadering worden vastgesteld. MUTATIES RIJKSWATERSTAAT. Bij de Rijkswaterstaat in Zeeland vonden de volgende personeelsmuta- ties plaats: de technische ambtenaar bij de afdeling Studiedienst te Vlis- singen J. F. Agema werd met ingang van 1 December j.l. bevorderd tot technisch ambtenaar le klas. Met in gang van 1 Januari 1953 wordt de werktuigkundige-A H. H. J. A. Wem- merslager te Hansweert eervol ont slag verleend. Hij is benoemd als werktuigkundige bij de Dienst der Zuiderzeewerken te Emmeloord. Met ingang van 1 Februari 1953 is aan de sluisknecht-B J. Klaassen te Ter- neuzen eervol ontslag verleend we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Met ingang van 1 October j.l. is H. J. Nouwens te Ter- neuzen voor de tyd van een proef jaar tijdelijk benoemd tot knecht. Respectievelijk met ingang van 1 en 16 November j.l. zijn J. A. J. C. Ever- aers en P. J. van Boven als opzich- ters-C op arbeidsovereenkomst te werkgesteld te Middelburg. Met in gang van 1 November j.l. is J. J. Wis- kie als tekenaar-B 2e klas ver- Elaatst van Moerdijk naar Middel- urg. Zierikzee Concert Zierikzeese Oratoriumvereniging Voor het concert, dat de Zierikzeese Oratoriumvereniging Woensdagavond in de Grote Kerk gaf onder leiding van Jac. Luikenaar, waren enkele prachtige werken gekozen uit de schatkamer van de kerkelijke vocale kunst. Zo werd onder meer uitgevoerd de cantate 140 „Wachet auf ruft uns die Stimme" van Johann Sebastian Bach, welke compositie geheel is ge baseerd op het beroemde koraal van Philipp Nicolai, dat in Nederland be kend is geworden als „Op waakt op, zo klinkt het luide". In deze cantate heeft Bach als vroom Christen zijn onwankelbaar geloof aan Christus' toekomst op prachtige wijze tot uiting gebracht en aldus een kunst van hoge orde geschapen. Men her kent hier Bach als kerkmusicus, dat wil zeggen als gemeenschapsmens: hij schrijft niet over zichzelf en voor zichzelf, maar voor allen en tot allen. Het was de grote verdienste van de diligent, dat hij dit karakter heeft onderkend en in zijn interpretatie tot uiting heeft gebracht. Ook hij en met hem koor en orkest stelden zich op het standpunt, dat het er niet om ging om eens te laten horen, wat men met dit werk al niet kon doen, maar dat de uitvoerenden in de eer ste plaats een dienende taak hadden. Voor dit standpunt verdienen zij op rechte sympathie. Wanneer men enkele details van de uitvoering wat nader onder de loupe SCHEPEN GEPASSEERD DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Jaco, Goumare. Familietrouw, den Outer. Truus, Touwslager. Geertruida, Bevelander-. Rival, van Kaam. Peanfra, van Dusseldorf. Fiat, Tersteege. Rival. Kamphuizen. Nelly, van Zwol. Vinotra 5, Seis. Neustria, Janssen. Gerjo, Dubbel man. Ansa, ote Graaf, allen naar Rotter dam. Centrust 3. Burghts. Irene. Schram. Velp, Top. Vertrouwen, van Denderen. Fata Morgana, de Waal, allen naar Am sterdam. Joma. Ruitenberg. Dumbo, Blokland, beide naar Werkendam. Wes- ter-Sohelde, Huizen, naar Sassenheim. Maria, Veninga, naar Deventer. Onder neming, van Diirn, naai' Doetinchem. Seheldezonen, de Koning, naar Kerkdriel. Mar Teuiv, Sienen, naar Middelharnis. Mon Desir. van Leeuwen, naai- Zwolle. Rïo, de Looff, naar Zaandam. Robert, Maes, naar Puttershoek. Ringvaart 1, Derksen, naar Hlllegom. Sanara 101, Nussbaum. Mosel 65, Bauhardt, beide Straatsburg. Twee Gebroeders, van Leeu wen. Anna, de Kruik. Saigon. Haber. Main 72, Deboy. Han. Kurïer 23, Plugge. Leuchtenburg 3, Seufert. Mont Louis, Jost. Dortmund, Penning, Köbi. Boellen. Havel. Höfken. Wijkdienst 12. Borg. Nau tilus 10, Dung. Rhenus 37, Vogel. Schelde, Veldhuizen. Birsfelden, Verstraeten, al len naar Duitsland. Cassis. Kuipers. Pu- get, Naegele. Neptun 9, Strijp. Navex- motor 9, Van Damme. Navexmótor 1, Blommaert. Stad Biel, Feenstra. Rhenus 90, Edler. Anna, Langenberg. Neska 7. Voorschuur. Rheinunion 10, de Heel. Ma- rabu. Durinck, allen naar BaseL Risico, de Haan, naar Den Haag. Wiladcor, v. d. Starre, naar Delft. Anny, Bijl, naar Mep- peL Vertrouwen, de Korte, naar Zwijn- drecht, Johanna 2, Schipper, naar Vlaar- dlingen. Zorg en Vlijt, Schuller, naar Drimmélen. Trijntje, Pleket, naar Ros- sum. Jannetje, de Jong, naar Dordrecht. Stad Amsterdam 8, Kooij, naai' Utrecht Gerja, Larooij, naar Utrecht Aletta, de Vrij, naar Vlaardingen. Ajadi, Verdoorn, naar Leiden. Alida. de Toom, naar Utrecht. Butania 2, Zwartbol. Brillant, Huizen. Goede Verwachting, de Haas Elise Maria, Kreeft. Actief, Blaak. Edel weiss. Kübler. F.N. 1, van Eijck. Zee- lands Luister 2, Dane. Oldenburg, Fls- bach. Custos, Cauwenbergh. Rosa, van Brussel. Toiler 4, Verhoek, allen naar Belsië. 1 neemt, moet in de eerste plaats mel ding worden gemaakt van het uitste kende spel van het orkest, dat uit leden van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest bestond. Van hen toonde met name de hoboist zich als een kunstenaar van klasse, hetgeen im mers juist in dit Bach-werk van zo'n eminent belang is. Ook de vocale so listen waren voor hun taak berekend, waarbij vooral de sopraan Louise Dentz moet worden genoemd. Peter Penders, tenor, beschikte over uit stekende technische middelen, terwijl de bas Johan Mendels zijn partij met begrip voor deze muziek vertolkte. Een enkele maal echter was de ver houding orkest-solisten niet altijd even goed, doordat de instrumenta listen wat te sterk waren. Het koor bleek deze cantate uitstekend te heb ben ingestudeerd, waarbij de stem menverhoudingen goed uitgebalan ceerd waren. Een woord van bijzonde re waardering moet gericht worden tot de tenoren, hetgeen men helaas niet van elk koor kan zeggen Handel's cantate „Mem lied sing auf ewig" (psalm 98), die tot dusver nog niet in Nederland werd uitge voerd en dus in Zierikzee haar pre mière in ons land beleefde, kreeg een stralende vertolking en werd daar door mede een hoogtepunt van dit concert. Handei's muziek is anders van karakter dan die van zijn tijdge noot Bach, zij is om met professor dr. G. van der Leeuw te spreken, als de schilderkunst van Rubens, terwijl men bij Bach het mystieke halflicht van Rembrandt aantreft. Dit werd door dirigent en medewerkenden tot uiting gebracht, waarvoor men hen dank baar mag zijn. In dit Handel-werk viel bovendien het spel op van de vio listen W. Bril en A. Mast. Tenslotte zij vermeld de vertolking van het „Concerto Grosso" (nr. 8) van Corelli. dat door zijn „Pastorale" de naam kreeg van „Kerstfeestcon cert". Het paste uitstekend in de sfeer van de avond en werd door het publiek met aandacht gevolgd. De pianopartijen tijdens deze avond waren in goede handen bij mevrouw M. OchtmanMoelker. Men heeft in Zierikzee met dit con cert weer eens bewezen, dat men op artistiek terrein tot grote dingen in staat is. VOORRANGSKRUISING, Op verzoek van B. en W. van Zie rikzee hebben Gedeputeerde Sta ten van Zeeland besloten, de kruising van de provinciale weg Zierikzee Renesse en de in het verlengde daar van gelegen Grachtweg met de pro vinciale weg ZierikzeeBrouwersha ven en de in het verlengde daarvan gelegen Korte Nobelstraat aan te wij zen als voorrangskruising waai-bij voorrang wordt verleend aan het ver keer op de weg Zierikzee—Renesse en op de Grachtweg. Bruinisse MIST VEROORZAAKTE AANRIJDING. Een vrachtauto van de transporton derneming A. J. IJ. uit Bruinisse reed tussen Bruinisse en Oosterland tegen een stilstaande auto. Dc vrachtauto werd zwaar beschadigd, terwijl de transportarbeider W. v. d. H. kneuzin gen aan de schouder opliep. De cabine werd vernield. De mist is waarschijn lijk de oorzaak van het ongeval, ter wijl het niet is uitgesloten, dat de be stuurder verblind was door de lichten van de tram. Oosterland AANBESTEDING. Te Oosterland werd aanbesteed het bouwen van een bankgebouw voor de Boerenleenbank. Er werd als volgt ingeschreven: gebr. Joh. en W. Boogert 35.922,50; fa. Jac. Stouten en Zn. 34.587,50; gebr. Meerman 33.380; A. Boot 32.550; gebr. L. en J. Capelle 32.430. Het werk is gegund aan de schrijver. THOLEN Stavenisse „DR. EHRLICHS GEHEIMZINNIGE KOGEL" Op initiatief van de plaatselijke af deling van het Nederlandse Rode Kruis werd Woensdagavond in hotel Goedegebuure te Stavenisse onder matige belangstelling een filmavónd gehouden. Na een openingswoord van burgemeester D. C. Bouwense van St. Maartensdijk, die by afwezigheid van burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse de leiding van de bijeen komst op zich had genomen, werd vertoond „Dr. Ehrlichs geheimzinni ge kogel", een interessante documen taire film over het leven van deze beroemde Duitse geleerde. RAAD KRUININGEN Inwoners van Stavenisse konden de zer dagen bij de heer B. A. Gebraad voor de eerste keer een televisie-uitzen ding volgen. Er was vrij veel belang stelling voor. Pleidooi voor betere straten en wegen Gemeentebegroting vastgesteld. Woensdag kwam de raad der ge meente Kruiningen onder voorzitter schap van burgemeester M. Vogelaar in openbare vergadering bijeen. In verband met een geneeskundig onderzoek werd aan de heer L. J. Goedbloed overeenkomstig zijn ver zoek met ingang van 15 December 1952 op de meest eervolle wijze ont slag verleend als hoofd van de u.l.o.- school. Het voorstel van de heer J. Witte tot bestrating van de weg in de Mo- lenmeet, waarover in de vorige ver gadering de stemmen hebben ge staakt, werd thans verworpen met 6 tegen 5 stemmen. (Voor stemden de heren J. Witte (vrije lijst), B. P. Bur kunk, J. van Ballegooijen, (beiden P. v.d.A. i, E. A. E. M. Suij en R. F. M. Rammeloo (beiden K.V.P.), Het crediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse ge meenten voor het jaar 1953 werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld op 125.000. De heer Van Ballegooijen pleitte voor extra periodieke verhogingen van enig lager bezoldigd gemeente- personeel. In een vorige vergadering was dit reeds ter sprake gekomen, toen ook het personeel van de keu ringsdienst dergelijke verhogingen werden toegekend. De indruk is toien gewekt, dat bij de begroting de conse quenties van dit besluit ten aanzien van het andere gemeente-personeel wel zouden worden aanvaard. Een desbetreffend voorstel van de heer Van Ballegooyen werd echter verwor pen. Voor stemden de heren Witte, Burkunk, Van Ballegooijen, Suij en Rammeloo. Vervolgens kwam de begroting voor 1953 in behandeling. De heer Suij wees op de achteruitgang van het verzorgingspeil van de gemeente, met betrekking tot de straten en wegen. Bovendien was hij van mening, dat het personeel van de scheepswerf aan de Westzijde van het kanaal behoort te worden gehuisvest. Aangezien het grondgebied der gemeente hiertoe geen gelegenheid biedt, gaf hij B. en W. in overweging, grenswijziging te bevorderen. De heren Suij, Van Ballegooijen en Witte wezen op het onvoldoende on derhoud der woningen, in beheer bij de woningbouwverenigingen. Zij ver zochten B. en W. naar maatregelen ter verbetering dier woningen uit te zien. Na langdurige discussie werd men het er over eens, voor de beide mu ziekverenigingen een subsidie van elk 200.te voteren. Vele raadsleden gaven te kennen, dat zij niet ongene gen waren ook andere plaatselijke verenigingen met een cultureel stre ven, een tegemoetkoming te geven. Ten behoeve van de aanschaffing van een trekker-manschappenwagen voor de brandweer werd een bedrag van 15.000.uitgetrokken. Alvo rens tot aankoop over te gaan zullen B. en W. nog nader met de raad in overleg treden. De heer Suij stelde voor een bedrag van 40.000.op de kapitaaldienst te ramen ter verbetering van het straten- en wegenplan. De voorzitter stond hier afwijzend tegenover, om dat hij vreesde, dat de desbetreffende post op de gewone dienst te zwaar be last zou worden door rente en aflos sing. Het voorstel werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stem den de heren Witte, Burkunk, Van Ballegooijen, Suij en Rammeloo. De begroting werd tenslotte in zijn geheel aanvaard met de stem van de heer Witte tegen. Besloten werd tot het inrichten van een dorpsplein te Hansweert, waar voor een bedrag van 5500 beschik baar is. De begroting van het burgerlijk armbestuur voor 1953 werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Goes HET OVERLIJDEN VAN DE HEER M. FRANKEN. Zoals gemeld is Woensdag le Goes in de ouderdom van 63 jaar overleden de heer M. Franken, handelaar in landbouwwerktuigen. In 1919 werd hij firmant van de door zijn vader, de heer A. Franken in 1892 opgerichte landbouwwerktuigenimport-zaak. Hij heeft deze min of meer plaatselijke zaak opgebouwd tot een over het ge hele land werkend bedrijf met vele buitenlandse relaties. Thans was hij de oudste firmant. Naast de gisteren reeds genoemde bestuursfuncties in plaatselijke ver enigingen, was hij van 1921 tot aan de opheffing tijdens de bezetting ook secretaris van het leesgezelschap „Nut en Uitspanning". Voorts was hij des tijds tal van jaren besuurslid van de kolfsocieteit „De Prins van Oranje", voorzitter van een commissie ter be rechting van arbeidsgeschillen, be stuurslid van de Vereniging voor han delsonderwijs, terwijl hij tot voor kort ook lid was van de Rotary Club en daarin de functie van commissaris van Rotary International vervulde. van "tot win ijpe" MARKT, BERGEN OP ZOOM, brengt vanaf heden tot en met Maandagavond JOHN WAYNE, MAUREEN O'VARA, CLAUDE JARMAN JR., „JODY", sterren van groot formaat in een adembenemend verhaal. Imponerend, sensationeel. Grootser dan U verwacht. Toegang 14 jaar. .Aanvangstijden: Vrydag en Maandag: 8 uur; Zaterdag: 7 en 9 uur; Zondag; 4, 6.30, 9 uur. Een vrachtauto uit Breskens. die een dragline vervoerde, kwam in botsing inet een der afsluitbomen van de brug te Sluiskil.' De boom wèfa' licht beschadigd. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. De heer J. J. Geldhof uit Middelburg, commies ter secretarie van 's-Heer Arendskerke, slaagde in Den Haag voor het examen van het eerste gedeelte voor het diploma gemeente-financlën. Het diploma godsdienst-ondterwijs be haalde de heer A. Maas en mej. A. Maas te Overslag. Mej. R. Maas. even eens van Overslag behaalde te Roer mond het diploma opvoeding en Grego riaans (4e jaar). SANERING GEEN OVERBODIGE WEELDE In de komende jaren moeten 7200 „huizen" worden vervangen Heeft dc laatste Jaren de bouw van nieuwe woningen In het brandpunt van de belangstelling gestaan, langzamerhand wordt het tjjd. dat ook aan dacht wordt besteed aan de vervanging van de krot. en en de één-kamer woningen. Dit geldt zeker niet in de laatste plaats voor Zeeland, waar op een totale woningvoorraad van rond 74.000 niet minder dan 7200 te kleine, zeer slechte of onbewoonbaar verklaarde, maar niettemin bewoonde huizen sanering hè hoe ven. Uit de laatste Troonrede is oyeri- gens wel gebleken, dat de regering een open oog heeft voor het probleem van de krotwoningen en de opruiming daarvan meent dienstbaar te kunnen maken aan de bestrijding van de werkloosheid, wanneer de bouwbedrij- vigheid in de komende jaren zou te ruglopen. In verband daarmee worden centraal plannen tot sanering voorbe reid. Uiteraard zal bij de toewijzing van bouwvolume aan de gemeenten met de noodzaak tot sanering rekening moeten worden gehouden, waarbij het wel van zelf spreekt, dat het in het kader hiervan beschikbaar te stellen volume uitsluitend kan worden ge bruikt ter vervanging van de krotwo ningen. HANDBAL OVERWINNINGEN VOOR HELLAS In de le klasse Zuid krjjgen de Hellas-heren bezoek van EBHV uit Breda. Zij zullen vermoedelijk de puntjes wel in Goes weten te hou den. De dames van Hellas ontvangen EHV uit Eindhoven, dat naar ver wacht mag worden met de kous op de kop naar huis zal terugkeren. In de Zuidelijke 2e klasse ontvan gen de Tonldo-dames hun stadgeno ten van Hellas 2 en zullen hier wel het onderspit moeten delven. De he ren van Marathon komen in Middel burg in het veld tegen E.M.M. en zijn in staat beide puntjes mee naar huis te brengen. De le klasse van de afd. Zeeland brengt bij de dames de wedstrijd Walcheren-Hellas 3, waarbij dé thuisclub de meeste kans heeft. De heren van Marathon 2 krijgen be zoek van Hellas 3 en moeten in staat worden geacht de overwinning in Vllssingen te houden. Bij de meisjes komen Marathon en Hellas tegen elkaar in het veld. waarbij de thuisclub de beste papie ren heeft. De jongens van Hellas A spelen tegen hun B-elftal en hier is de uitslag gemakkelijk te raden. AUTOMOBILISME ORIENTERINGSRIT. Zaterdagmiddag organiseert de M.A.C. Inter Scaldes de laatste rit voor het clubkampioenschap, welke zowel voor de auto- als voor de autoklasse de beslissing zal moeten brengen. Het is een oriënteringsrit door Zuid-Beveland. De start is om 3 uur bij hotel Tivoli te Goes, waar omstreeks 5 uur ook de finish zal zijn. Momenteel telt men in Zeeland maar liefst 5925 één-kamer-woningen, waarvan een belangrijk deel (2225) in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Is te vinden. Daarna volgen de Bevelanden met 1523. Schouwen-Duiveland heeft 671 van deze te kleine hulzen, het Walcherse platteland 487, West-Zw.- Vlaanderen 428, het eiland Tholen 244 Middelburg niet minder dan 233, Het aantal woningen in Zeeland, dat in zeer slechte conditie verkeert, St. Philipsland 95 en Vllssingen 19. iR evenmin gering, te weten 1237. De Bevelanden spannen de kroon met 602 krotten, die nodig moeten verdwijnen Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen telt er 217 en Schouwen-Duiveland 193. Op het platteland van Walcheren treft men 54 en op Tholen 52 van deze krotten aan. in West-Zoeuwsch- Vlaandeien is men er 44 „ryk" Vlis- singen heeft er 37, Middelburg 31 en St. Philipsland zeven. Tenslotte zyn er dan nog de onbe woonbaar verklaarde woningen, die dus nog een graadje slechter e|jn dan de huizen van de vorige categorie, maar die niettemin nog altyd worden bewoond. Wederom hebben Zuid- en Noord-Beveland de twijfelachtige eer, het grootste aantal te bezitten, te weten twintig van de veertig in onze provincieWest-Zeeuwsch-Vlaanderen volgt daarop met vijf, Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen met vier, evenals Middel burg en het Walcherse platteland en Tholen met tv/ee. Zeer slecht is de woningtoestand in Arnemuiden, waar op een betrekke lijk geringe huizenvoorraad vijftig één-kamer-woningen en 12 eigenlijk niet meer voor bewoning geschikte huizen voorkomen. Sanering zal ook in deze gemeente geen overbodige weelde zyn! Advertentie Stop Nee"1 q De in de Geref. Kerk te Bruinisse ge houden collecte voor de kweekschool te Krabbendyke bracht ruim f156 op. VEILING „ZUfD-BEVELAND", GOES 11 Dec. Exportveiling: Cox AAA 57, A 57. BC 46.30, I grof 57. I 42.50; Coud R. AAA 24.60—25.20, A 19.30—21, B'-C 14.30— 15.10. I grof 18,10—18.60, I 11.30—11.90, H 6.20: Zure Bellefleur A 17. B-C 15. I grof 15, 1 11.10, H 3.10: Jonathan A 30.80, B-C 27.60, I grof 20, I 14.90. II 7.40; Golden Delicous AA 37.10, A 34.50, B-C 24.70— 25, I grof 30.65, I 23. n 7.50; Winston B-C 16; Doyene du Cornice B-C 59.60. I grof 59.10, I 56.10, II 43; Saint Remy I grof 9, I 8; Comtesse de Paris A 27, B-C 21, I grof 25. I 15. II 3.50; Kleipeer I grof 12. Verpakt fruit: Goud Reinette AAA 25, AAS, A 22—23, B 18. Glorie van Hol land C 21; Winston AA 25. A 25; D. du Cornice AAA 59. AA 60. A 62. Gewone veiling: Cox 938, Laxton 22. Goudreinette 5.20II .60, Jonathan 417. Zure Bellefleur 3—8, Golden Delic. 7—23, Glorie van Holland 13, St. Remy 47, Gieser Wildteman 614, Kleipeer 47, Comtesse 316, Doyenne 30—51, Confe rence 49, alles in guldens en per 100 kg. VEILING TERNEUZEN. 11 Dec. Bloemkool 2038. Idem afw. 1013. Selderij 9. Kroten 7. Andijvie 21. Boere kool 12. Rode kool 613. Savoye kool 11—16. Witte kool 8. Waspeen 12— 15. Breekpeen 10. Prei 1730. Knolsel derij 1415. Idem per stuit 615. Sprui ten 32—40. Witlof 65—67. Idem afw. 43. Appelen: Golden Delicious huishoud grof 25. Idem huishoud I 17. Idem keu ken 17. Idem fabr. 9. Goudreinetten AA 20,10. Idem A 18.20. Idem BC 1550. Idem huishoud grof 17,60. Idem huishoud II 79. Idem fabr. 7. Idem keuken 11.40. Sterappel BC 20. Idem huishoud grof 20. Idem huishoud: I 20. Idem keuken 10—11. Zoete appelen 15—23. Peren: Comtesse de Paris keuken 12. Idem fabr. 3—5. St. Remy ketlken 56. Pondsperen 57. E IER VEILING MIDDELBURG. 11 Dec. Minimumprijs voor pluimvee houders f 3.13 per kg. VEILING ST. ANN ALAND. 11 Dec. Uien, middelsoort 19.63—19.79; bonken 18.75; drielingen 28,70; picklers 35.50. Aanvoer; 100 ton. VEILING ST. MAARTENSDIJK. 11 Dec. Gewone uien 19-64—19.76, bon ken 18.90, drielingen 28.10, pickles 35.10. stek 4.52450. Aanvoer: 60 ton. een B en C 1220, iderm afval 650, id. stelt 450. Aanvoer: 50 ton. Tarwe 25—26, gerst 32—33, haver 26 27.50. schokkers 54—59, kleine erwten 50 bruine bonen 60—70, koolzaad 5361. maanzaad 105—112. VISMIJN TE BRESKENS. 11 December. Export garnalen 1316 kg. 1.36—1.53, schar 270 kg.: 57—65, bot 437 kg.: 47—62, wijting 323 kg.: 3648. schar- dijn 950 kg.: 37—43, haring 61.674 kg.: 22 —23, haring voor vismeel 47.311 kg. KERSTVEILING FRUIT BERGEN OP ZOOM. Aanvoer: 3040.000 kg. Appelen: Goudreinette Axxxxx 30, Axxxx 27, Axxx 25—27, Axx 21—25, Ax 20—24. A 18—21. B 16—18. Bellefleur Axx 25. Ax 23, A 20—23, B 19 —20. C 15. Golden Delicious Axxxx 50, Axxx 44 47, Axx 4345, Ax 37—46. A 3343, B 25 —39. C 20—22. Jonathan Axxx 27—32, Axx 25—31. Ax 23—30. A 19—31. B 17—25. C 13—17. Cox's Orange Ax 66, A 56—62, B 38—53, Sterappelen A 15, B 15. Present van Engeland Axxx 21, Axx 20. Ax 20, A 18. Groninger Kroon Axx 22, Ax 21—22, A 19. B 15—16. Tuinzoet B 30. Laxton Superbe Axxx 2728. Axx 25 26. Ax 2226. A 19—24. B 23. Princes Noble B 23. Lombart Calville Axxx 20. Axx 20. A 18,, B 16. Peren: Comtesse de Paris Axx 23—26, Ax 20—25. A 18—24, B 17—24, C 15—16. VEILING SCHERPENISSE. 11 Dec. Uien, middelsoort 19.71: bonken 18.50. Aanvoer: 35 ton. Waar zijn onze schepen Aagtekerk 11 te Aden n. Rott. Abbekerk 8 te Hongkong n. Rotterdam. Amsteliand p. 11 Finist. n. Amsterdam. Annekerk 10 v. Duink. naar Antwerpen. Arendskerk p. 10 Minorca n. Kobe. Gaasterkerk 10 v. Aden n. Mombassa. Gooiland 10 v. Rio Grande n. Amst. Laurenskerit 9 v. Rott. te Calcutta. Leuvekerk p, 10 N. pt. Ceylon n. Rott. Lekkerkerk 10 v. Bremen t.a. v, Vliss. Loenerkerk p. 10 Horya Morva n. Calc. Maasland 11 te Rto Jan. n. Amsterdam. Meerkerk 11 v. Bremen te Hamb. Mui oerkerk 11 v. Havre n. Duink. Pr. Fred. Willem p. 10 Ouess. n." Rott. Rijnkerk 10 v. Mars n. Calc. St. Leiden 10 v. Curag. naar Nederland. Bloemfontein 10 189 m. Z. Luderltz B. n. Amsterdam. Indrapoera p. 10 Pantellarla n. Rotterdam Maasdam 11 v. Havre n. New York. Oranje 9 v. Pt Said n. Amsterdam. Rijndam 10 v. New York naar R'dam. Nieuv/s in een Noiedop In de maand November zyn door de Akense douane in totaal 450 smokke laars aangehouden. In beslag werd ge nomen 4300 kilo koffie, 19X00 sigaretten, üen auto's en 8 fietsen. In de haai van San Francisco is het Noorse ss. Femstroom (4980 ton) na een aanvaring gezonken. De bemanning werd gered. In hoger beroep heeft de officier ven justitie tegen 4 organisators van de voet balpool „Parimutual" te 's Gravenhage gevangenisstraffen variërend van vijf weken tot zeven dagen geëist, conform de kantonrechter-vonnissen. Drs. C. A. A. van Lutterveld. die kort geleden moest bedanken als wethouder van 's-Gravenhage in verband met het verstrekken van ontoereikende inlich tingen aan de gemeenteraad, heeft nu ook bedankt als raadslid. Het Amsterdamse gerechtshof beves tigde een rechtbankvonniswaarbij de reclame-adviseur L. W. C. M. H.. die dronken achter het stuur van een auto had gezeten, twee maanden gevangenis straf was opgelegd. De boekhouder R. K. te Amsterdam, die f 10.000 verduisterde werd door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een jaar met aftrek en vier maanden voorwaardelijk. De 24-jarige stationsbeambte B. K. te Amsterdam, die met spoorkaartjes haa geknoeid, kreeg voor de Amsterdamse rechtbank een jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk. Zijn vader betaalde de schade van ruim f2000. O Mr. J. Everts, de 70-jarige president van de Ned, Vereniging voor Maat schappelijk Werk te Amsterdam werd benoemd1 tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, KERKNIEUWS. Ds. van Tuyll van Serooskerken uit zijn ambt ontzet. Het persbureau der Ned. Her vormde Kerk deelt het volgende mede: Dr. H. O. R. baron van Tuyll van Serooskerken, tot vodor kort her vormd predikant te Opijnen, is door de commissie voor het opzicht van de provinciale kerkvergadering van Gelderland uit zijn ambtsbedienmg ontzet, aangezien hij enige tijd gele den zijn gemeente heeft verlaten zon der enige kerkelijke instantie hier in te kennen en aan de oproep van bedoelde commissie om voor haar te verschijnen, geen gehoor heeft gege ven. De heer van Tuyll van Seroosker ken behoorde tot de groep predikan ten en leden der Hervormde Kerk, die in de loop van dit jaar een pro ces hebben gevoerd ter nietigverkla ring van de nieuwe kerkorde, doch wier eisen in twee instanties onont vankelijk werden verklaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13