z NIEUWS UIT ZEELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN OPRUIMING KROTWONINGEN IN ZEELAND IS HARD NODIG Hoest MARKTBERICHTEN Nieuws Wissel Zeeuws-Vlaanderen VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „De toekomstverwachting van Israël". DS. K. H. KROON SPRAK TE GOES. In een gecombineerde samenkomst van de Jonge Kerk en In Dienst der Kerk te Goes heeft ds. K. H. Kroon uit Amsterdam Donderdagavond in de „Prins 'van Oranje" gesproken over „De toekomstverwachting van Israël" Vanuit zijn ervaringen, opgedaan in een gesprekcentrum te Amsterdam en tijdens een reis naai' Palestina, heeft ds. Kroon een zeer verhelderende kijk hierop gegeven. In de staat Israël is op elite school de bijbelse geschiedenis een hoofdvak, waar het immers hun eigen geschie denis is. Met de gebeurtenissen be schreven in'het Nieuwe Testament zijn alle volkeren betrokken bij de toe komstverwachtingen van Israël. Met nadruk wees spreker er op, dat de Bijbel geen handleiding voor ons mag zijn, doch dat hij moet worden gezien als het boek van Israël. Hierin spre ken de Joden als getuigen tot alle vol keren. Voor de toekomstverwachting van Israël is geen vaste omlijning te geven, zij hangt er van af op welke dingen de Joden in het leven moeten reageren. Over de verwachting van een persoonlijke Messias zijn hun op vattingen zeer verschillend. Spreker meende, dat Israël zijn eigen boek moet uitleggen. Men gelooft wel in de Messias, alleen niet dat dit Jezus is. Er zijn Joden, die van mening zijn, dat dit laatste nog zal moeten blij ken; wanneer Hij inderdaad de volke ren met Isi-aël verbonden zou hebben, zullen zij Jezus als de Messias aan vaarden. Ds Kroon wees in zijn be toog verder op enkele feiten, die Is raël tegenover het Christendom heb ben geplaatst. In de loop der eeuwen heeft zich telkenmale het anti-semie- tïsme geopenbaard, toch blijven de Jo den hopen, dat eenmaal Israël en de volkeren samen hun Heer zullen die nen. Hun vrede is gelegen in de vrede der volkeren, de verlichting der vol keren zal de troon van Israël zijn. Op de inleiding volgde een breedvoerige discussie, waarin ds. Kroon gelegen heid kreeg op verschillende punten nog dieper in te gaan en begrip te wekken voor dit oude volk. Meer uitkeringsdagen bij ziekenhuisverpleging. Het bestuur van de Vereniging voor ZieKenhuisverpleging in Noord- en Zuid-Beveland besloot op grond van de van de algemene vergadering van 28 Juni j.l. verkregen machtiging het aantal dagen, dat de Aanvullende Verzekering vergoedt (momenteel 58) met ingang van 1 Januari 1953 uit te breiden tot 158, zonder dat de contri butie vooi deze verzekering verhoogd wordt. Verder werd besloten, gezien de grote belangstelling van de leden voor de C. Verzekering (uitkering voor bij komende ziekenhuiskosten, specialis ten-nota, vervoer, enz.), om deze ver zekering uit te breiden met een C. III en een C. IV Verzekering (uitkering resp. 300.en 400.terwijl in principe werd besloten over te gaan tot een Aanvullende Verzekering voor .de leden van de A.- en de B. Verzeke ring. Het aantal te vergoeden ver pleeg dagen en de daarvoor te heffen contributie zullen in een volgende vergadering worden vastgesteld. MUTATIES RIJKSWATERSTAAT. Bij de Rijkswaterstaat in Zeeland vonden de volgende personeelsmuta- ties plaats: de technische ambtenaar bij de afdeling Studiedienst te Vlis- singen J. F. Agema werd met ingang van 1 December j.l. 'bevorderd tot technisch ambtenaar le klas. Met in gang van 1 Januari 1953 wordt de werk_tuigkur.dige-A H. H. J. A. Wem- merslager te Hansweert eervol ont slag verleend. Hij is benoemd als werktuigkundige bij de Dienst der Zuiderzeewerken te Emmeloord. Met neuzen eervol ontslag verleend we gens het bereiken van de pensioen- ferechtigde leeftijd. Met ingang van October j.l. is H. J. Nouwens te Ter- neuzen voor de tijd van een proef jaar tijdelijk benoemd tot knecht. Respectievelijk met ingang van 1 en 16 November j.l. zijn J. A. J. C. Ever- aers en P. J. van Boven als opzich ters-C op arbeidsovereenkomst te werkgesteld te Middelburg. Met in- fang van 1 November j.l. is J. J. Wis- ie> als tekenaar-B 2e klas ver- Elaatst van Moerdijk naar Middel- urg. Terneuzen LEZING VOOR „BUNDELTOUW". Voor de P.T.T.-personeelsvereni ging „Bundeltouw" hield de heer C. H. H. Bruijns uit Sas van Gent in „La Bellevue" te Terneuzen een in leiding over „Hollands Glorie" van Jan de Hartog, dit in verband met de voordrachtsavond, die de declamator Cor van Beek volgende weel uit dit werk zal geven. De avond werd ge opend door de voorzitter, de heer J. A. Wynen. VERKOPING. Door notaris K. J. Hoving te Ter neuzen werd in „Du Commerce" op verzoek van de erven A. Paulussen verkocht het huis met erf Smidswal 29. Koper werd de heer J. den Exter voor 2900. Een huis met erf aan Tramstraat no. 29 werd verkocht aan A. de Bock voor 4700. FEDERATIE VOOR V.V.H. OPGERICHT. Op initiatief van het bestuurslid van de Provinciale Federatie voor Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening, me vrouw S. van den Drel-Veelbehr, werd Donderdagmiddag in het Terneuzense gemeentehuis een bijeenkomst gehou den, waarvoor afgevaardigden der Terneuzense vrouwenver. waren uit genodigd met het doel te geraken tot de oprichting van een plaatselijke federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening. Burgemeester mr. P. H. W. F. I'ellegen sprak een wel komstwoord, waarna hij een inleiding hield over de bescherming burgerbe volking. Inspecteur van de gemeente politie. K. Reinders, plaatselijk hoofd van cle B.B.. gal vervolgens een toe lichting op de organisatie van deze bescherming. Besloten werd tot oprichting van een plaatselijke federatie. Tot- presi dente van het bestuur werd gekozen mevrouw V. TellegenBoerstra, tot secretaresse mevrouw de Kerf en tot pemiingmeesteresse mevr. De Zeeuw. De heer Reinders zegde tenslotte nog toe, dat binnenkort een bijeenkomst zal worden gehouden, waarbij de le den der verenigingen zullen worden ingelicht over de bescherming burger bevolking, een onderwerp, dat op het ogenblik velen nog onbekend is. De federatie stelt zich niet ten doel al leen hulp te verlenen bij de bescher ming burgerbevolking in oorlogstijd, maar ook bij andere gelegenheden, zo als rampen, het houden van collectes voor bepaalde doelen enz. VROUWEN CLUB P. v. d. A. In de zaal Koene te Terneuzen werd Donderdagmiddag een door de plaatselijke vrouwenclub van de P. v. d. A. belegde bijeenkomst gehou den, waaraan werd deelgenomen door de afgevaardigden van verschil lende Terneuzense vrouwenverenigin gen. Besloten werd in het begin van 1953 een avond te organiseren voor de leden der diverse verenigingen, waarop een lezing zal worden gehou den over de voedselvoorziening in de tegenwoordige tijd. „HET VONNIS IS GEVELD" Voor de tweede filmavond, die door de Terneuzense filmclub in het Luxortheater te Terneuzen werd ge organiseerd, bestond zeer grote be langstelling. Ditmaal werd vertoond de Franse speelfilm „Het vonnis is geveld" (Het proces Elsa Lunden- stein), welke een beeld gaf van dat gene waardoor juryleden bij een ge rechtshof die een geval van euthana sie moeten beoordelen, kunnen wor den beïnvloed en welke gebeurtenis sen vooroordelen en beginselen hierbij vaak een rol spelen. De zeer geslaag de bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de filmkring, de heer P. Fijn van Draat, die daarbij enkele voor de leden belangrijke mededelin gen deed. Schoondijke OUDERAVOND MET FILMVERTONING In de openbare lagere school te Schoondijke werd een druk bezoch te ouderavond gehouden. De voor zitter der oudercommissie, de heer I. Luteijn, 'herdacht in zijn openings woord het dit jaar overleden lid de heer C. Herrebout, die zich jaren lang aan de belangen van de open bare school wijdde: In de door dit overlijden ontstane vacature werd voorzien door verkiezing van de lieer F. Ocké. De heer P. A. Luteijn werd herkozen. De heer A. J. de Klerck, hoofd dér,school, gaf een verslag van het afgelopen schooljaar; burge meester F. A. van Rosevelt zwaai de namens het gemeentebestuur lof toe aan net onderwijzend personeel en informeerde naar het oordeel van de ouders over de schooltandverzor- ging, waarover men tevreden bleek te zijn. In hotel „De Zwaan" werd daarna voor de ouders en leden van „Volks onderwijs" een lezing met lichtbeel den gegeven en films vertoond van de Nederlandse Spoorwegen. St. Jansteen TONEELUIT VOERIN GEN De toneelvereniging „St. Jan" te St. Jansteen gaf twee opvoeringen van het toneelstuk „De Ranie ant woordt niet". Voor beide avonden bestond flinke belangstelling. Concert Zierikzeese Oratoriumvereniging De Zierikzeese Oratoriumvereniging gaf Woensdagavond een uitstekend concert, waarbij werken uitgevoerd werden van Bach, Buxtehude en Han del. Zo werd o.m. gezongen de can tate 140 van Joh. Seb. Bach „Wachet auf ruft uns die Stimme" en „Mein Lied sing auf ewig" van Handel. Dit werk werd tot dusver in Nederland nog niet ten gehore gebracht. Vocale medewerking werd verleend door Louise Dentz, sopraan, Peter Penders, tenor en Johan Mendels, bas. De begeleiding was in handen van een ehsemble, dat was samengesteld uit leden van net Rotterdams Pnilhar- monisch Orkest. Dit kleine orkest gaf een uitvoering van het achtste „Con certo Grosso" van Corelli. Het geheel stond onder leiding van Jac. Luykenaar. Sport in dienst van de liefdadigheid. Onder het motto „De sterken voor de zwakken" werd in de afgelopen zomer, op zeer bescheiden wijze, een actie ingezet om door het organiseren van sportwedstrijden het ontspan ningsfonds van het bekende kinder sanatorium „Zonneveld" te steunen. Door diverse omstandigheden viel de opbrengst van de hiervoor gespeelde voetbalwedstrijden tegen, doch de initiatiefnemer heeft zich kennelijk niet laten ontmoedigen en in een ver gadering, welke dezer dagen met ver tegenwoordigers van diverse sport verenigingen te Middelburg werd ge houden, kwam duidelijk tot uitdruk king dat de sportwereld gaarne een steentje zal bijdragen voor dit mooie doel. In principe werd beslo ten t.z.t. een permanent comité uit de sportwereld samen te stellen, ten einde planhen uit te werken om tot het beoogde doel te komen. Men wil in het comité vertegenwoordigers van alle takken van sport bijeen brengen om alle sportbeoefenaars en liefhebbers in de gelegenheid te stel len genoemd motto na te streven. Sluiskil OPENBARE VERKOPING. Namens de erven van de wed. G. Pladdet, werd in café Krijger te Sluiskil in hét openbaai' verkocht het perceel Kanaalweg 22. Dit werd gekocht door de heer J._ Pladdet voor 600. Het perceel Pierssenespolder- straat 78 werd gekocht door de lieer L. Walhout voor 2700. VOGELVRIENDEN BIJEEN. In café Krijger te Sluiskil werd door de Zeeuwsch Vlaamse Vogel- J vrienden een ledenvergadering ge- houden. Het voornaamste punt was de op 26 en 27 December te houden tentoonstelling in Axel. Een voor stel van het bestuur om zich aan te sluiten bij de federatie, werd aan gehouden tot de volgende vergade ring. gen Bmmmm avonds zeven uur. De agenda vér* meldt o.a. de voorlopige vaststelling van de gemeente-rekening over 1950; de vaststelling van de gemeentebe groting voor 1953, alsmede van een begrotings-wijziging van de dienst 1952, vaststelling van onderwijsver- goedingen, en een te verlenen mach*, tiging aan B. en W. tot het sluiten van kasgeldleningen in 1953. LEDENVERGADERING KLEUTERSCHOOL. De kleuterschoolvereniging te Zuid- zande hield Dinsdagavond jj. haar halfjaarlijkse ledenvergadering. Naast het bestuur waren slechts twee leden aanwezig. De aftredende bestuursleden werden herkozen, en het schoolgeld ongewijzigd vastge steld. In het voorjaar van 1953 zal een ouder-middag worden georgani seerd. Sas van Gent JUBILEUM. De heer A. Bockstael te Sas van Gent herdacht dezer dagen het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van de Spoorwegen. Vele blijken van belangstelling, o.a. van de zijde van de directie der Ned. Spoorwegen, ontving de jubilaris. Namens het per soneel van het station Sas van Gent werd de heer Bockstael een blij vende herinnering aangeboden. Zoutespui NED. CHR. LANDARBEIDERSBOND In Zoutespui werd een districtsver gadering gehouden door de Ned. Chr. Landarbeidersbond. Deze bijeenkomst, waarvoor grote belangstelling bestond, stond onder leiding van de voorzitter van de afdeling Zaamslag, de heer C. Faas. Het woord werd gevoerd dooi de districtsbestuurders, de heren H. v. d. Linden en A. Vingerling. De zang- véreniging „Looft den Heere" onder leiding van de heer A. Verhoef ver leende haar medewerking. Voorts wer den enkele liederen gezamenlijk ge zongen. De heer C. Hamelink, voor zitter van de afdeling Driewegen, sprak een slotwoord. .VAN 'TOT WIN IJPE" Inwoners van Stavenibse konden de zer dagen bij de heer B. A. Gebraad voor de eerste keer een televisie-uitzen ding volgen. Er was vrij veel belang stelling voor. Een vrachtauto uit Breskens. die een dragline vervoerde, kwam in botsing met een der afsluitbomen van de brug te Sluiskil. De boom wercT licht beschadigd. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. De heer J. J. Geldhol' ült Middelburg, commies ter secretarie van 's-Heer Arendskeikc, slaagde in Den Haag voor het examen van het eerste gedeelte voor het diploma gemeente-financiën. Het diploma godsdienst-onderwijs be haalde de heer A. Maas en mej. A. Maas te Overslag. Mej. R. Maas. even eens van Overslag behaalde te Roer mond het diploma opvoeding en Grego riaans (4e jaar). Axel TONEELUITVOERING. Het toneelensemble van de muziek vereniging „Concordia" te Axel gaf voor een volle zaal een opvoering van het bekende stuk „De Kilometervre ter". De voorzitter opende de avond met een korte inleidende speech, waarna het muziekgezelschap onder leiding van de heer A. Schieman en kele vlot uitgevoerde nummers ten gehore bracht. De hoofdschotel vorm den de soli door leden van de harmo nie uitgevoerd.. Een verloting hielp, voor een deel de kosten dekken. Het geheel vormde een bij uitstek success volle avond, die a.s. Donderdag hert haald zal worden. Zuidzande RAADSVERGADERING l De raad van Zuidzande Ts in open* Wachtgeld- en Werkloosheidwet. De «toUWer van sociale zaken en öen yryaa0 12 Decembei 19o-, des ü&i^erezóndhiHd heeft besloten een Burgerlijke Stand OOSTBURG. Bevallen: M. N. Verhulst-Boonman, z.: P. A. C. van Broekhoven-van Loon, d.; M. Goethals-Hendriksen, d.; E. P. Verkeste-Quaars. d.; J. Uniputty-Moer- sila, d. Getrouwd: B. C. Verherbrugge. 32 j. en S. M. de Visser, 23 j. Overleden: P. B. Taribuka, 2 j.; A. G. M. van Overstraeten, 52 j.. geh. met M. J. Raes; A. L. L. BlondeeL 42 j.. echtg. van M. E. H. de Paepe; S. Ja cobs. 79 j.. echtg. van L. M. de Die; J. de Feijter. 51 j.: M. Nortier. 75 j.. wed. van A. Leenhouts; E. M. Boer jan. 79 j., wed. van E. B. Marteijn; H. de Kant. 71 j.. echtg. van J. C. de Puijt; J. E. den Hollander. 60 j., echtg. van M. de Gardeijn; M. A. Maas, 20 j., ge huwd met M J. Goethals; J J. Bonne wei. 70 j.; D. Hamers. 84 j.. wed. van M. L. Huijs IIOEK. Bevallen: F de Putter-Rièmens, d.; C. J. Bos-Meeusen, d. Getrouwd: J. A. den Hooglander. 25 j. en T. E. de Putter. 22 j.; J. Panne- koek. 24 j. en M. P. Kallemein. 19 j.; A. J. Verpoorte. 27 j. en A. van de Velde. 22 j. SCHOONDIJKE. Bevallen: H. A. SteijaertVerduijn, z. M. F. Haartsen—Glijnis, d. J. C. van de ReeScheele, z. Overleden: I. A. D'Hont. 70 j. C. Gil- jam, 71. j., echtg. v. A. Sterrijs, J. E. den Hollander, 60 j.. echtg. van M. de Gardeijn. NIEUWVLIET. Bevallen: M. P. Fenijn-Mindèrhoud, z. Overleden: A. A. Vasseul', 66 j., echtg. van I. P. van der Lijcke. Suppletie op lage uitkeringen vólksgezondheid heeft besloten een wijziging aan te brengen in de so ciale voorziening voor werklozen. Hierdoor wordt de mogelijkheid ge schapen, dat een aanvullende uitke ring wordt verstrekt tot een bedrag, dat volgens groep B der sociale voorziening berekend wordt, aan werklozen, die krachtens de werk loosheidswet een lagere uitkering ontvangen. SANERING GEEN OVERBODIGE WEELDE In de komende jaren moeten 7200 „huizen" worden vervangen Heeft de laatste jaren de bouw van nieuwe woningen in het brandpunt van de belangstelling gestaan, langzamerhand wordt het tijd, dat ook an«- dacht wordt besteed aan de vervanging van de krot. en en cle één-kamer woningen. Dit geldt zeker niet in de iuatste plaats voor Zeeland, waar op een totale woningvoorraad van rond 74.000 niet minder dan 7200 te kleine, zeer slechte of onbewoonbaar verklaarde, maar niettemin bewoonde huizen sanering behoeven. Uit de laatste Troonrede is overi gens wel gebleken, dat de regering een open oog heeft voor het probleem van de krotwoningen en de opruiming daarvan meent dienstbaar te kunnen maken aan de bestrijding van de werkloosheid, wanneer de bouwbedrij- vigheid in de komende jaren zou te ruglopen. In verband daarmee worden centraal plannen tot sanering voorbe reid. Uiteraard zal bij de toewijzing van bouwvolume aan de gemeenten met de noodzaak tot sanering rekening moeten worden gehouden, waarbij het wel van zelf spreekt, dat het in het kader hiervan beschikbaar te stellen volume uitsluitend kan worden ge bruikt ter vervanging van de krotwo ningen. HANDBAL OVERWINNINGEN VOOR HELLAS? In de le klasse Zuid krijgen de Hellas-heren bezoek van EBHV uit Breda. Zij zullen vermoedelijk de puntjes wel in Goes weten te hou den. De dames van Hellas ontvangen EHV uit Eindhoven, dat naar ver wacht mag worden met de kous op de kop naar huis zal terugkeren. In de Zuidelijke 2e klasse ontvan gen de Tonido-dames hun stadgeno ten van Hellas 2 en zullen hier wel het onderspit moeten delven. De he ren van Marathon komen in Middel burg in het veld tegen E.M.M. en zijn in staat beide puntjes mee naar huis te brengen. De le klasse van de afd. Zeeland brengt bij de dames de wedstrijd Walclieren-Hellas 3, waarbij de thuisclub de meeste kans heeft. De heren van Marathon 2 krijgen be zoek van Hellas 3 en moeten in staat worden geacht de overwinning in Vlissingen te houden. Bij de meisjes komen Marathon en 1 Hellas tegen elkaar in het veld waarbij de thuisclub de beste papie- j ren heeft. De jongens van Hellas A 1 spelen tegen hun B-elftal en hier is j de uitslag gemakkelijk te raden. AUTOMOBILISME ORIËNTERINGSRIT. Zaterdagmiddag organiseert dc- M.A.C. Inter Scaldes cle laatste ril "voor het clubkampioenschap, welke zowel voor de auto- als voor de autoklasse de beslissing zal moeten I brengen. Het is een oriënteringsrit door Zuid-Beveland. De start is om 3 uur bij hotel Tivoli te Goes, waar omstreeks 5 uur ook de finish zal zijn. Momenteel telt men in Zeeland maar liefst 5925 één-kamer-woningen, waarvan een belangrijk deel (2225i In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen is te vinden. Daarna volgen de Bevelanden met 1523. Schouwen-Duiveland heeft 671 van deze te kleine huizen, het Walcherse plattpland 487, West-Zw.- Vlaanderen 428, het eiland Tholen 244, Middelburg niet minder dan 233, Het aantal woningen in Zeeland, dat in zeer slechte conditie verkeert, St. Philïpsland 95 en Vlissingen 19. is evenmin gering, te weten 1237. De Bevelanden spannen de kroon met 602 krotten, die nodig moeten verdwijnen; Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen telt er 217 en Schouwen-Duiveland 193. Op het platteland van Walcheren treft men 54 en op Tholen 52 van deze krotten aan, in West-Zeeuwsch- Vlaanderen is men er 44 ..rijk" Vlis singen heeft er 37. Middelburg 31 en St. Philipsland zeven. Tenslotte zijn er dan nog de onbe woonbaar verklaarde woningen, die dus nog een graadje slechter zijn dan de huizen van de vorige categorie, maar die niettemin'nog altijd worden bewoond. Wederom hebben Zuid- en Noord-Beveland de twijfelachtige eer. het grootste aantal te bezitten, te weten twintig van de veertig in onze provincie! West-Zeeuwsch-Vjaanderen volgt daarop met vijf, Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen met vier, evenals Middel burg en het Walcherse platteland en Tholen met twee. Zeer slecht is de woningtoestand in Amemuiden. waar op een betrekke lijk geringe huizenvoorraad vijftig één-kamer-woningen en 12 eigenlijk niet meer voor bewoning geschikte huizen voorkomen. Sanering zal ook in deze gemeente geen overbodige weelde zijn! Stop IX» f Neem - Die he|Pel De in de Geref. Kerk te Bruinisse ge houden collecte voor de kweekschool te Krabbcndijke bracht ruim f 156 op. een Notedo P fUID-BEVELAND tafeltennis A.T.A.C. H—TEMPO H 7—S. Voor de tafeltenniscompetitie speelde Atac n in „Het Centrum" te Axel een wedstrijd tegen Tempo n. De Axelaars wonnen met 73. Tempo HE echter won met 64 van Atac HL Goes BIJEENKOMST VAN KRAAMVERZORGSTERS. In een onder leiding van de secre taris, de heer A. de Lange, in hotel Centraal te Goes gehouden bijeen komst van kraamverzorgsters, aange sloten bij het Centrum voor Kraam zorg te Goes, hield mej. E. Voorber gen te Oostkapelle een lezing met lichtbeelden over de praenatale zorg (de zorg voor de a.s. moeder). Daarna werden verschillende iiuis- houdelijke organisatorische vragen besproken, waarbij de financiële vra- fen door de penningmeester, de heer M. Traas te Kloetinge, werden be antwoord. Economische Politierechter Middelburg FRANCS GESMOKKELD. De landbouwer M. J. Q. uit Oost burg, had bij het verlaten van het Nederlands grondgebied op 21 Juli LI. te Retranchement, ruim 4000 Franse francs meer bij zich, aan hij ten uit voer had aangegeven. Tot de douane ambtenaren had hij gezegd, dat hij wel wist dat hij dit bedrag bij zich had, maar dat hij het niet de moeite waard vond om het aan te geven. De economische politierechter te Middelburg was het hier niet mee eens en bij verstek werd verdachte veroordeeld tot fl of 1 dag met ver beurdverklaring van het inbeslagge- nomen geld. VEILING „ZUID-BEVELAND", GOES 11 Dec. Exportveiling: Cox AAA 57. A 57. BC 46.30, I grof 57. I 42.50; Coud R. AAA 24.60—25.20. A 19.30—21, B-C 14.30— 15.10. I grof 18.10—18.60. 1 11.30—11.90. H 6.20; Zure Bellefleur A 17. B-C 15. I grof 15. I 11.10. II 3.10; Jonathan A 30.80. 27.60, I grof 20. I 14.90. II 7.40; Golden Delicous AA 37.10. A 34.50. B-C 24.70- 25, I grof 30.65, I 23. II 7.50: Winston B-C 16; Doyene du Cornice B-C 59.60, I grof 59-10. I 56.10. II 43; Saint Remy I grof 9. i 8; Comtesse de Paris A 27. B-C 21. I grof 25, I 15. II 3.50; Kleipeer I grof 12. Verpakt fruit: Goud Reinette AAA 25, AA 25. A 22—23. B 18. Glorie van Hol land C 21: Winston AA 25, A 25D, du Cornice AAA 59. AA GO. A 62. Gewone veiling: Cox 9—38, Laxton 22, Goudreinette 5.20— ll.uo. Jonathan 4—17. Zure Bellefleur 38, Golden Delic. 723, Glorie van Holland 13, St. Remy 47, Gieser Wildeman 614. Kleipeer 47, Comtesse 316, Doyenne 30—51, Confe rence 49, alles in guldens en per 100 kg. VEILING TERNEUZEN. 11 Dec. Bloemkool 2038. Idem afw. 1013. Selderij 9. Kroten 7. Andijvie 21. Boere kool 12. Rode kool 613. Savoye kool 1116. Witte kool 8. Waspeen 12 15. Breekpeen 10. Prei 17—30. Knolsel derij 1415. Idem per stuk 615. Sprui ten 3240. Witlof 6567. Idem afw. 43. Appelen: Golden Delicious huishoud grof 25. Idem huishoud I 17. Idem keu ken 17. Idem fabr. 9. Goudreïnetten AA 20,10. Idem A 18,20. Idem BC 15,50. Idem huishoud grof 17.60. Idem huishoud H 79. Idem fabr. 7. Idem keuken 11.40. Sterappel BC 20. Idem huishoud grof 20. Idem huishoud I 20. Idem keuken 1011. Zoete appelen 1523, Peren: Comtesse de Paris keuken 12. Idem fabr. 35. St Remy keuken 56. Pondsperen 57. E IERVEILING MIDDELBURG. 11 Dec. Minimumprijs voor pluimvee houders f 3.13 per kg. VEILING ST. ANNALAND. 11 Dec. Uien, middelsoort 19.63—19.79; bonken 18.75; drielingen 28.70; pïcklers 35.50. Aanvoer: 100 ton. VEILING ST. MAARTENSDIJK. 11 Dec. Gewone uien 19.64—19.76, bon ken 18.90. drielingen 28.10. pickles 35.10. stek 4.524.50. Aanvoer: 60 ton. Peen B en C 12.20. idem afval 650. id. stek 450. Aanvoer: 50 ton. Tarwe 25—26, gerst 32—33. haver 28— 27.50. schokkers 54—59. kleine erwten 50 —55. bruine bonen 60—70, koolzaad 5561, maanzaad 105112. VISMIJN TE BRESKENS. 11 December. Export garnalen 1316 kg.. 1.36—1.53. schar 270 kg.: 57—63. bot 437 kg.: 47—62. wijting 323 kg.: 36—38, schar- dijn 950 kg.: 37—43. haring 61.674 kg.: 22 23. haring voor vismeel 47.311 kg. Aanvoer: 3040.000 kg. Appelen: Goudreinette Axxxxx 30. Axxxx 27. Axxx 25—27. Axx 21—25. Ax 20—24, A 18—21, B 16—18. Bellefleur Axx 25. Ax 23. A 20—23, B 19 —20. C 15. Golden Delicious Axxxx 50, Axxx 44— 47, Axx 4355. Ax 3746. 'A 3333. B 25 —39. C 20—22. Jonathan Axxx 27—32, Axx 25—31. Ax 23—30. A 19—31. B 17—25, C 13—17. Cox's Orange Ax 66, A 5662. B 38—53. Sterappelen A 15. B 15. Present van Engeland Axxx 21. Axx 20. Ax 20, A 18. •Groninger Kroon Axx 22, Ax 21—22, A 19, B 15—16. Tuinzoet B 30. Laxton Superbe Axxx 27—28, Axx 25— 26, Ax 22—26. A 19—24, B 23. Princes Noble B 23. Lombart Calville Axxx 20. Axx 20. A is,, 16. Peren: Comtesse de Paris Axx 2326. Ax 20—25. A 18—24. B 17—24. C 15—16. VEILING SCHERPENISSE. 11 Dec. Uien. middelsoort 19.71: bonken 18.50. Aanvoer: 35 ton. W aar zijn onze schepen Aagtekerk 11 te Aden n. Rott. Abbekerk 3 te Hongkong n. Rotterdam. Amstelland p. 11 Finist. n. Amsterdam. Anr.ekerk 10 v. Duink. naar Antwerpen. Arendskerk p. 10 Minorca n. Kobe. Gaasterkerk 10 v. Aden n. Mombassa. Gooiland 10 v. Rio Grande n. Amst. Laurenskerk 9 v. Rott te Calcutta. Leuvekerk p. 10 N. pt. Ceylon n. Rott. Lekkerkerk 10 v. Bremen ta. v. Vliss. Loenerkerk p. 10 Horya Morva n. Calc. Maasland 11 te Rto Jan. n. Amsterdam. Meerkerk 11 v. Bremen te Hamb. Muiderkerb 11 v. Havre n. Duink. Pr. Fred. Willem p. 10 Ouess. n. Rott. Rijnkerk 10 v. Mars. n. Calc. St Leiden 10 v. Cura$. naar Nederland. Bloemfontein 10 189 m. Z. Luderitz B. n. Amsterdam. Indrapoera p. 10 Pan teilaria n. Rotterdam Maasdam 11 v. Havre n. New York. Oranje 9 v. Pt Said n. Amsterdam. Rijndam 10 v. New York naar R'dam. In de maand November zijn door de Akense douane in totaal 450 smokke laars aangehouden. In beslag werd ge nomen 4300 kilo koffie. 19.000 sigaretten, tien auto's en 8 fietsen. In de baai van San Francisco is het Noorse ss. Fernstroom (4980 ton) na een aanvaring gezonken. De bemanning werd gered. In hoger beroep heelt de officier van justitie tegen 4 organisators van de voet balpool ..Parimutual" te 's Gravenhage gevangenisstraffen variërend van vijf weken tot zeven dagen geëist, conform de kantonrechter.vonnissen. Drs. C. A. A. van Luttervela. die kort gelea'en moest bedanken als wethouder van 's-Gravenhage in verband met het verstrekken van ontoereikende inlich tingen aan de gemeenteraad, heeft nu ook bedankt als raadslid. Het Amsterdamse gerechtshof beves tigde een rechtbankvonnis, waarbij de reclame-adviseur L. W. C. M. H.. die dronken achter het stuur van een auto had gezeten, twee maanden gevangenis straf was opgelegd. De boekhouder P., K. te Amsterdam, die f 10.000 verduisterde werd door oe Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een jaar met aftrek en vier maanden voorwaardelijk. 0 De 24-jarige stationsbeambte B. K. te Amsterdam, die met spoorkaartjes hao geknoeid, kreeg voor de Amsterdamse rechtbank een jaar gevangenisstraf, waarvan G maanden voorwaardelijk. Zijn vader betaalde de schade van ruim f2000. Mr. J. Everts, de 70-jarige president van de Ned. Vereniging voor Maat schappelijk Werk te Amsterdam werd benoemd' tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. KERKNIEUWS. Ds. van Tuyll van Serooskerken uit zijn ambt ontzet. Het persbureau der Ned. Her vormde Kerk deelt het volgende mede: Dr. H. O. R. baron van Tuyll van berooskerken, tot vodor kort her vormd predikant te Opijnen, is dooi de commissie voor het opzicht van de provinciale kerkvergadering van Gelderland uit zijn ambtsbediening ontzet, aangezien hij enige tijd gele den zijn gemeente heeft verlaten zon der enige kerkelijke instantie hier- jn te kennen en aan de oproep van bedoelde commissie om voor haar te ^schijnen, geen gehoor heeft gege- De heei' van Tuyll van Seroosker ken behoorde tot de groep predikan ten en leden der Hervormde Kerk, aie in de loop van dit jaar een pro ces hebben gevoerd ter nietigverkla ring van de nieuwe kerkorde, doch wier eisen in twee instanties onont vankelijk werden verklaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11