Polders in de Biesbosch kosten enorme sommen IN ZUID-AMERIKA LIGGEN KANSEN VOOR NEDERLANDERS POLITIEKE TWISTEN IN HET AMBONEZENKAMP TE VUGHT D DONDERDAG 11 DECEMBER 1952 PROV1NCI ALE ZEEUWSE COURANT 3 BEGROTING VAN WATERSTAAT Minister Algera over hulp voor de Walcherse zeewering De minister van waterstaat mr. J, Algera ving Woensdagavond in de Tweede Kamer aan met de beantwoording van de vele sprekers, die over de Waterstaatsbegroting 1953 het woord hadden gevoerd. Voordat de mi nister zjjn rede hield, had nog gesproken de heer J. Schilthuis (Arb.), die voornamelijk ontstemd was over de Duitse protectlemaatregelen, welke onze Rijnvaart belemmeren. De Nederlandse vlag is thans uit vele Duitse havens verdwenen. De aete van Mannheim wordt door de Duitsers niet gehonoreerd. Ir. C. N. van Dis (St.G.) verzocht aan de minister de Kamer vooraf te horen over belangrijke beslissingen zoals byvoorbeeld het Anfcwerpen-Rjj n- kanaal. De heer Burger (Arb.) was ont stemd over het feit, dat de nota over het complex beneden-rivieren niet aan de Kamer is toegezonden. Hij vroeg zich af waarom nu ten bate van Noord-Brabant de Biesbosch droogge legd moet worden, waardoor straks werken aan de rivieren bij Dordrecht nodig zijn. Waarom niet eerst de wer ken aan Spui, Merwede en Amer ge reed gemaakt en dan een Biesbosch- plan nader te overwegen. Spr. heeft ramingen gehoord over het droogleg- Ïen van de Biesbosch van 50 tot 00.000 gulden per hectare. Voor een dergelijk bedrag kan een tienvoudige oppervlakte in Zeeland en elders wor den gewonnen. De heer Burger verlangde volledige openlegging van zaken inzake He plannen langs de rivieren. Hij achtte de betrachte geheimzinnigheid en het uitblijven van de beloofde nota Dreigt hongersnood in Oost-Duitsland? Voedsel-reddingsploegen trekken rond In geheel Oost-Duitsland zgn „voed- selreddingsploegen" in actie geko men. Naar het Oostduitse persbu reau A.D.N. Woensdag meldde, heb ben dergelijke ploegen in vier dor pen bij Schwering in twee dagen tgds 150 biggen, 15 stuks vee, 1000 liter melk en hoeveelheden eieren verzameld. Voorts heeft de Oostduit se regering 6000 mark uitgeloofd voor het eerste district in het gebied van Schwerin, dat zijn graanlevering zal hebben voldaan. Geallieerde deskundigen menen, dat tenzij uit het buitenland voorra-1 den naar Oost-Duitsland worden ge zonden. in de volksrepubliek hongers nood zal ontstaan. ongelooflijk onverantwoordelijk be leid. De heer Engelbertink (KVP) ver dedigde het Biesboschplan. Nadat nog de heer Visch (KVP) over luchtvaartaangelegenheden had gesproken en gevraagd, waarom de K.L.M. het thans te ontwikkelen toe stel F 27 niet aankoopt, waarvan de ontwikkeling f 15 millioen zal kosten, kwam minister Algers aan het woord. Wat de coördinatie van het ver voerwezen betreft is de huidige toe stand niet onbevredigend, al is er nog wel iets te doen aan de rentabiliteit. De vrije keuze van de verlader wordt onverkort gehandhaafd. Voorshands wil de minister afwachten, welke re sultaten de betrokkenen bij de onder handelingen over een P.BO. zullen bereiken. Spr. hoopt, dat de thans bestaande bedrijfsgroep wegvervoer na het in werking treden van de wet autover voer goederen (W.A.G.) op vrijwillige basis zal worden voortgezet. De minister zal nog nagaan, hoe de gedupeerden, die vergunningen onder druk moesten afstaan, kunnen wor den geholpen. DE SPOORWEGEN. De Spoorwegongelukken hebben de minister diep getroffen. De ongeluk ken zijn niet te wijten aan gebrek aan rust en aan de diensttijden wordt strikt de hand gehouden. De minister meent na veel lankmoe digheid, dat de reorganisatie van de N.I.W.Ó. (Ned. Int. Wegvervoers- Organisatie) op korte termijn dient te geschieden. Spr. moet zich nog be raden over een aparte organisatie of een verplichte aansluiting voor inter nationaal autobusvervoer bij de N.I. W.O. Spr. meent, dat watertollen op pri maire vaarwegen moeten verdwijnen. Overleg over de sooorwegtarieven met betrekking tot het vervoer van Oostenrijkse goederen naar Benelux- havens is gaande. De fusie der drie vliegtuigfabrieken is na de oorlog mislukt en de minister wenst geen nieuwe poging te doen. Ten bate van de werkgelegenheid wordt thans een groot aantal onder houdswerken tot een bedrag van 3,5 millioen gulden voor 30.000 manwe- ken uitgevoerd. Om dezelfde reden zal in Maart voor 15 millioen grotere rijkswerken ter hand worden geno men. DIJKEN WALCHEREN De zeeweringen zijn in redelijke staat. De achterstand aan onderhoud wordt ingehaald Zodra het dijkenprogramma van Walcheren gereed is, zal worden over wogen in welke mate hulp van rege ringswege en tot welk bedrag dient te worden verleend. (De zitting duurt voort). Comité „Burgerrecht" dagvaardt de staat. Het comité ..Burgerrecht" heeft de staat in kort geding gedagvaard voor de president van de Haagse recht bank. omdat de P.T.T. geweigerd zou hebben geheel of gedeeltelijk de be stelling uit te voteren van een extra nummer van het weekblad „Burger recht", dat geheel gewijd was aan critiek op het Welvaartsplan in het N.V.V. Hoewel de P.T.T. een groot deel van de oplaag reeds had geëxpedieerd, werd een ander deel opgehouden. Hoewel de P.T.T. zich bereid heefl verklaard de resterende exemplaren alsnog te bezorgen, meent „Burger- recht" dat deze vertraging schade heeft opgeleverd. Het kort geding zal Dinsdag 16 December des morgens om 10 uur dienen. PRIJS VAN 10.000.—. In de 517e Staatsloterij, 5e klasse, 11e lijst, is op nr. 9106 de prijs van f 10.000 (tienduizend) gevallen. Tientallen babies stierven door vergiftiging strooi- poeder Het Franse ministerie van Volks gezondheid heeft een waarschuwing laten uitgaan tegen het gebruik van Baumol-babypoeder, omdat door dit poeder reeds tientallen babies zijn vergiftigd. Het poeder is door een misverstand vermengd met arsenicum. De gevaarlijke samenstelling van het poeder werd ontdekt, maar door de nalatigheid van een inspectrice zijn niet alle dozen in beslag genomen. Toen in de streek van Finistère babies stierven, kwam deze nalatigheid aan het licht. Een klein meisje, dat een gordeltje moest dragen voor een na velbreuk overleed, nadat de moeder wat poeder tussen da', gordeltje had gestrooid om de striem te verzach ten. Ook artdere kinderen stierven en een oude vrouw, die een beenwond met het poeder bestrooide, overleed eveneens. Op de jjsbaan van Vlnbeveen is eea 40 meter baan uitgezet, waarop de leden van de „kernploeg" van de K. N.S.B., onder leiding van de Technische Commissie trainen voor de komende kampioenschapswedstrijden. Van links naar rechts: Jan Langendijk. Wim van der Voort, C. Kortenoever. A. van der Voort, J. Breed, T. Ekelschot en John, in actie op de baan. DE PRINS OVER ZIJN REIS We weten allendat ijzeren voor werpen in een sterk electrisch veld magnetisch worden. Wanneer we b.v. door een groot aantal draadwindingen de stroom van het electrisch licht la ten lopen en we houden gedurende enige tijd een schroevendraaier binnen deze windingen, dan krijgen we een prima magnetische schroevendraaier, die ons althans gedurende enige tijd de waarborg geeft dat bij het in draaien van een schroef dit griezelige ding ons niet voortdurend ontglipt, doch altijd aan het gereedschap blijft hangen, ook al missen we bij voortdu ring het gat waarin zij zou moeten passen. Door het maken van kortslui ting (hetgeen we de onervarenen niet zouden willen aanraden) verdwijnt 't verkregen magnetisme weer volko men uit ons gereedschap. IJzeren voorwerpen worden echter op den duur ook in het aardveld mag netisch, hetgeen met een kompasje op eenvoudige manier kan worden aan getoond. Brugleuningen, die ongeveer in Noord-Zuid richting lopen, verto nen een naar het Noorden gerichte magnetische noordpool en een dito zuidpool aan de andere zijde. En ook verticaal geplaatste ijzeren staven o) buizen worden op den duur magne tisch, zodat bij telefoonpalen, hekken, lantarenpalen e.d. duidelijk de polen kunnen worden aangewezen en wel de magnetische zuidpool aan de boven kant en de noordpool beneden. Zijn deze voorwerpen van gietijzer ver vaardigd, dan kunnen zich echter uit zonderingen voordoen, want gietijzer is veel minder week dan gesmeed of geplet ijzer en behoudt daardoor het magnetisme, dal het bij de vorming gekregen heeft. Het aardveld heeft daarop dus geen invloed meer. Zo zult II bii de normale gietijzeren lantaren palen de magnetische zuidpool aan het benedeneinde kunnen waarnemen, een teken dat deze lantarenpalen bij het gieten op de kop hebben gestaan. En mocht U een ijzeren paaltje aan treffen, dat aan de bovenzijde een zuidpool vertoont, doch bij de grond geen aanwijsbaar magnetisme te zien geeft, dan kunt U er zeker van zijn dal de voet van dit paaltje zich een flink eind in de grond bevindt. U weet natuurlijk, dat het niet mo gelijk is een magnetische staaf in tweeën te delen, waardoor U een af zonderlijke noord- en zuidpool zou krijgen. Wanneer we een magneet door midden delen, verkrijgen we im mers twee magneten en hoe ver we de deling ook doorzetten, steeds ontstaan magneten met noord- en zuidpool, doch nimmer slagen we er in de noord- of zuidpool af te zonderen. Maar weet U ook, dat eenzelfde ver schijnsel zich voordoet met de boven- en onderzijde van een wilgentak? if. PétïUon. Golf van arrestaties in Oost-Duitsland Nu ook mijn-ambtenaren „Neues Deutschland", het officiële lagblad van de (communistische) ■Socialistische Eenheidspartij", meldt dat een Oostduitse regeringscommis sie de arrestatie heeft gelast van „een aantal" hoge Oostduitse mijnbouw- beambten. Adalbert Hengst, voorzitter der com missie, heeft drie weken geleden een toespraak tot het S.E.D.-partijbestuur gehouden, waarin hij verklaarde, dat de Oostduitse steenkoolproductie maand na maand daalt en dat de toe stand in de mijnen, „tengevolge van sabotage en kuiperijen door een ge organiseerde bende bandieten, die haar voornaamste vertakkingen onder hoge mijnbouwbeambten heeft, thans „gevaarlijk" is. Het dagelijks voor komen van branden en ongelukken in de Oostduitse mijnen, waardoor mijn werkers de dood vinden, is het gevolg van het werk van deze bende", al dus Hengst. Regering zou emigranten grote faciliteiten moeten verlenen. „Het was alsof men al jaren op ons gewacht had", zo verklaarde Prins Bernhard tijdens een persconferentie, waarop hij vertelde van zijn laatste reis naar Mexico, Columbia, Ecuador en Peru. In zijn betoog kwam tel kens weer naar voren, dat in deze landen voor de Nederlanders grote kan sen liggen „Het komt er slechts op aan ze te benutten", aldus de Prins. In Mexico liggen gouden kansen voor onze verbruiks- en kapitaalgoe deren. Columbia, Peru en Ecuado' bieden brede kansen voor de land bouw, voor gezamelrjke industrieves tiging en ook voor het vestigen van banken voor gezamenlijke of eenzij dige rekening. In de drie Zuid-Amerikaanse lan den is grote vraag naar deskundigen op het gebied van de tropische land bouw, zowel voor vestiging als voor opneming in bestaande cultuurbedrjj- ven. Men vraagt specialisten voor de teelt van suiker, rijst, citus, koffie, thee en rubber en heeft daarbij in het bijzonder het oog op de Nederlan ders. die uit Indonesië zijn gekomen. Vestigingen van Nederlanders acht de Prins gunstig, mits bij voorkeur in groepsverband. VOOR LANDBOUWERS» Voor landbouwers bestaan zeker goede mogelijkheden. Aan land is geen gebrek, wel echter aan kapitaal. Het lykt de Prins wenselijk, dat aan emigranten door de Ned. regering aanzienlijke faciliteiten op het ge bied van kapitaal en goederen zullen worden verleend. BEZET DOOR ISO MAN POLITIE Adres van Dr. Nikujuluw Honderdvijftig man rijkspolitie uit gerust met handvuurwapenen hebben Woensdagmiddag het Ambonezen kamp Lunetten te Vught bezet op verzoek van burgemeester jhr. mr. F. van Rijckevorsel. De politie stelde in verschillende barakken een onder zoek in. De gemoederen waren in de laatste dagen nogal gespannen door de po litieke tegenstellingen tussen de aan hangers van de Crams (commissie repatriëring Ambonese militairen en schepelingen) en de B.P.R.M.S. (ver eniging tot behartiging van het Zuid- Molukse volk in de kampen). Er be vinden zich ongeveer 4000 Ambone zen te Vught en daarvan is ongeveer een derde deel aanhanger van de Crams. Een recente publicatie over de In donesische kwestie en de positie der Ambonezen leidde tot een politiek de bat tussen een Crams-aanhanger en een partijganger van de Zuidmolukse vereniging. De laatste werd hardhandig aange pakt en liep wonden aan het gelaat op. Toen de politie de Crams-man ar resteerde keerde de Crams-groep zich tegen de politie. Nadat het kamp door de rijkspolitie was bezet, heerste er spoedig een toestand van betrekke lijke rust. De vertegenwoordiger der „Repu bliek Zuid-Moluklten in Nederland", dr. J. P. Nikijuluw, heeft in een adres aan de ministers van buitenlandse za ken verzocht, een autoriteit aan te wijzen, die de belangen der Zuid-Mo- lufckers in Nederland zal behartigen" naar het voorbeeld, dat ir. 1923 door de Egyptische regering werd gegeven voor wat betreft de Russische belan gen" Voorts wordt gevraagd dat de zorg; en de verantwoording voor de Zuici-Molukse militairen zal worden overgedragen aan United Nations Commission voor Indonesia (Nnci) en in een latere fase aan de Verenig de Naties, overeenkomstig de begin selen ontwikkeld in het vraagstuk der Korea-krrjgsgevangenen, die niet wil len repatriëren. De bedoeling is, dat de Unci de be langen der Ambonezen in Nederland zal behartigen om voor hun noodpo- sitie een oplossing te zoeken „waar tegenover uw regering zich in ver band met „de problematiek in Indo nesië" niet opgewassen rekent" al dus dr. Nikijuluw. Het Egyptisch voorbeeld waarop de heer N. doelt had betrekking op de Russische vluchtelingen, die niet naar Rusland konden terugkeren en voor wier be langen in Egypte geen enkele instan tie opkwam. Besprekingen tussen Eisenhower en McArthur Generaal Eisenhower zal na aan komst in New York met generaal Mc Arthur besprekingen voeren over diens standpunt ten aanzien van de Koreaanse kwestie, aldus is Woensdag van betrouwbare zijde aan boord van de Amerikaanse kruiser „Helena- waarmee Eisenhower naar de Ver. Staten terug reist, vernomen. De Prins zou gaarne zien, dat com petente figuren uit ons bedrijfsleven die zelf besluiten kunnen nemen naar de vier landen zouden toegaan. Ook acht hij het belangrijk dat jour nalisten de landen zullen afreizen om het Nederlands publiek een scherp omlijnd beeld te geven van het leven daar. KANSEN VOOR FOKKER De Fairchild-fabrieken in de Ver. Staten koesteren optimistische ver wachtingen van de Fokker S 14- straaltrainer. In deze fabrieken zal de S. 14 eventueel in licentie gebouwd worden, maar het wachten is op een beslissing van de Amerikaanse lucht macht. Het ligt in de bedoeling de straaltrainer zo mogelijk nog deze winter naar Amerika te verschepen voor demonstraties aldaar. Installatie gerechtshof Kolen- en Staalgemeenschap Woensdagmorgen is te Luxemburg het gerechtshof van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal ge ïnstalleerd. Dit hof is ingesteld ter ver zekering van de naleving van het verdrag tot oprichting van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal en voor de controle op een juiste interpretatie daarvan. Geen staatscrisis meer in Bonn President Heuss wil geen advies meer De Westduitse bondspresident Heuss heeft Woensdag op aandrang van de bondskanselier dr. Adenauer, zijn verzoek aan het Staatsgerechts- hof om een advies over de grondwet telijkheid van de Westduitse verdra gen met de geallieerde mogendhe den ingetrokken. In verband daarmede heeft Woens dagmiddag het hof de behandeling van het verzoek gesloten verklaard. Het centraal comité van de sociaal democratische party te Bonn gaf uiting aan zijn grote „ongerustheid" over het optreden van de bondspre sident. In een radiorede over alle West- Duitse zenders heeft bondspresident Heuss Woensdagavond zijn besluit toegelicht. Hij verklaarde, dat hg zijn besluit niet genomen had om de po litieke leiders van de regeringscoali tie ter wille te zijn, doch omdat het hof te Karlsruhe de wet, waarbij bet werd ingesteld, had geïnterpreteerd op een wijze, die hij niet voor moge lijk had gehouden toen hij de „advi serende uitspraak" had gevraagd. (Zoals bekend was het hof in ple naire zitting van mening, dat de be slissing op het verzoek van Heuss bindend zou zijn voor alle eventuele uitspraken van de beide kamers van het hof). Er moet niet een te zware last op het constitutionele hof gelegd wor den, zo meende de bondspresident. Tweede Kamer over het buitenlands beleid Motie voor opheffing Gezantschap bij Vatic3an Bij de voortzetting van de beraad slaging in de Tweede Kamer over de begroting van buitenlandse zaken deelden de vertegenwoordigers van de Staatkundig Geref. Partij, ds. Zandt en ir. van Dis mede. dat zij een amen dement indienen tot opheffing van het Nederlandse gezantschap bij het Vaticaan. De heer de Graaf (K.V.P.) bepleitte een streven naaf eigensoortige betrek kingen met Indonesië. De heer de Kadt (Arb.) wees op de afgrijselijke tyrannie in Praag en acht te de Russische dreiging nog geens- de situatie in Afrika. De heer Ritmeester (V.V.D.) con stateerde een schrijnend verschil tus sen de behandeling van de Nederland se oorlogsslachtoffers en de Indische ambtenaren. De behandeling der Am bonezen heeft teleurstelling gewekt Ds. Zandt (St. G.) noemde de Ver enigde Naties een oceaan van teleur stellingen. Met internationalisering van Nieyw Guinea kon spr. niet mee gaan en krachtiger moet opgekomen worden voor de rechten der Ambone zen. Hij besprak ook de vervolging van de protestanten in Spanje en in Zuid- amerikaanse staten. Mevr. LipsOdinot (C.P.N.) zag geen gevaar in Rusland, maar wel in Amerika. Een drietal sprekers gaf nog hun mening over de Europese integratie. De heer Goedhart (Arb.) meende, dat het schimpen en honen op de Ne derlandse militaire missie in Indone sië niet als vanzelfsprekend mag worden aanvaard. Er bestaat in Indo nesië een anti-Nederlandse stroming en men schept er allerlei moeilijkhe den. De 14000 Ambonezen moeten zo spoedig mogelijk repatriëren. Voor Nieuw Guinea wilde spr. een inter nationale oplossing. Minister Beyen deelde tenslotte me de, dat hij Donderdagmiddag de spre kers zou beantwoorden. Prins Bernhard naar „Geluidsbarrière" Prins Bernhard heeft zijn voorne men te kennen gegeven op Vrijdag 19 December a.s. de galapremière bij te wonen van de Britse film „Geluids barrière', in het Metropole-Tuschinski theater te 's-Gravenhage. zins verdwenen. Hij was bezorgd over ft,?za? ov^r zyn rebellen de situatie in Afrika. -Dinsdag hing ..Pinay s ministeriele Het Wereldgebeuren Geen werkloosheid e lederfabrikant werd er mager en spichtig van. In een maand tyd viel hg negen pond af. Dat moet z'ti vrouw verontrust hebben. Toen hg behalve lederfabrikant ook burgemeester van Saint Chamond in Zuid Frankrgk was, zag hy er zo wel gedaan uit cn ook het lidmaatschap van de Franse Kamer knaagde niet aan zijn sierlijke vormen. Maar in Maart 1952 maakte men de tiO-jarige Antoine Pinay premier van de Franse republiek en caarmee begon de vermagering. Een nieuwkomer noemde men hem in het wei eldje van de Parijse politi ci, die elxaar om de andere maand plachten op te volgen als minister en die kabinetten ten val brachten alsof de nationale vergadering een kegel baan was. Toen hy met zijn plannen voor de nationale vergadenng kwam, stehreeuwden de communisten van „immoraliteit" en een verontwaardig de aanhanger van De Gaulle sprak over „een verdrag met de duivel' Die plannen omvatten een drasti sche verlaging van de begroting 1952, stopzetting van uitgaven voor talrij ke openbare werken en amnestie voor belastingontduikers met de medede ling, dat van nu af aan iedere ontdui ker zwaar gestraft zou worden. Pinay kreeg een meerderheid, dank zij een groepje De Gaulle-aanhangers, dat hem steunde, omdat ze niet altijd met de communisten samen in de opposi tie wilden zyn. Die nacht bleef Pinay tot twee uur de overwinning vieren in een gezellig bierhuis op de linkeroever van de Sei ne. Toen nam hij een paar dagen rust in zijn schoenen-stad. Nadien heeft generaal De Gaulle gepiobeerd zgn rebellen onder contro le te krijgen, maar het gelukte hem niet geheel. Steeds weer hielpen ze Pinay aan de vereiste meerderheid in de nationale vergadering. Intussen voltrok zich in Frankrijk een klein wonder: de franc werd gestabil seerd en de produc tie werd opgevoerd. Men mocht dan zeggen, dat er maar zo'n gewone, middelmatige Franse zakenman aan het bewind was, maar er woei een nieuwe wind langs de fabrieksschoorstenen van Lotharingen en over de wijnbergen aan de Garonne. Deze week staat Pinay opnieuw voor de Franse volksvertegenwoor diging. Hij staat er met de begroting 1953 en met zijn oude devies van ui terste zu'nigheid. Daarnaast wil hy verlaging van 'belastingen, di» de productiviteit schaden en een Her vorming van het gehele belasting stelsel. Het overheidsapparaat zal inge krompen worden. De sociale diensten zullen een veer moeten laten. Dat a!les klinkt hard... ijzig hard. Maar Pinay kon er tegenover stel len, dat de product'e in Frankrijk de laatste 12 maanden vier punten omhoog is gegaan... dat er slechts 40.000 werklozen in Frankrijk zijn en dat er geen economische stagnatie meer is. De zakenman had zgn slag om Frankrgk gewonnen. f de politicus Pinay zal winnen? Men vreest daarvoor heel erg. De Gaulle heeft uiteindelijk het hersteld. O leven aan een zijden draad. De Gaul listische fractie besloot tegen te stemmen toen Pinay een motie van wantrouwen vroeg. Hulp kwam evenwel van de coalitiepartijen, die gezien de toestand in Indo-China en Noord Afrika en ook :n verband met de komende vergadering van de N. Atlantische raad. geen kabinetscrisis durfden riskeren. Pinay werd gered. Toch staat Pinay nog wankel. Wanneer straks de artikelsgewijze behandeling van de begroting 1953 aan de orde komt. zal hij tegen „hei- l'ge huisjes" hotsen en het zou wel verwonderlgk zijn, wanneer hij dan niet te eniger tijd de nederlaag zou lijden. Aftredende zal hg dat kunnen doen in het besef het Franse volk in een uiterst kritiek jaar van dreigende financiële en economische ineenstor ting de weg te hebben gewezen naar gestadige arbeid en zuinighe'd. Vele Fransen zu'len hem na zijn aftreden een goed glas bier gunnen in een restaurant op de linkeroever van de Seine. EEN BOEK VAN: KLAAS TOXOPEUS Een zeeman schreef zijn memoires en deze herinneringen groeiden uit tot een fors boek, dat onder de titel „Vliegende Storm" het licht zag bij de N.V. Intern. Uitgeversmij. „Het Wereldvenster" te Baarn en dat in korte tijd zijn derde druk beleefde' Een boek, waarin de schipper van de reddingboot ..lnsulinde'Klaas Toxopeus, in klare bewoordingen verhaalt van zijn belevenissen. En dat zijn er niet weinig! Belevenissen, ontworsteld aan een langdurig, al tijd terugkerend gevecht met onze erfvijand: de zee. Klaas Toxopeus heeft blijk gege ven de kunst te verstaan om in een onopgesmukte taal, even zuiver als het zoute water van de zee zelf, een boeiend beeld te scheppen van het reddingswerk langs onze kusten. Eerlijk, oprecht en vóór alles be scheiden. maar niettemin scherp omlijnd en getuigend van een grote i liefde voor de mensheid. ANTOINE PINAY vermagering en bezuiniging Oud-directeur Rott. Lloyd, D. Th. Ruys, overleden. Na een langdurig ziekbed is Maan dagmorgen j.L nog onverwacht te zijnen huize te Wassenaar, op 79- jarige leeftijd, overleden de heer Da niël Th. Ruys. In leven oud-directeur van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, van 1923 af gemeenteraadslid en sinds 1935 tot zijn aftreden in 1945 tevens wethouder en verscheidene malen ook loco-burgemeester der ge meente Wassenaar. De bijzetting van het stoffelijk overschot in het familiegraf op de Hervormde begraafplaats te Rot- Een pakkende reportage in boek- terdam-Hillisersberg is Woensda^nid- verlucht met talruke fraaie I dag. op uitdrukkelijk verroek vSTde 3- overledene, in alle stilte geschied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3