PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Frankrijk zou van plan zijn de Bey van Tunis af te zetten Spiegelgladde wegen legden het verkeer in Zeeland lam BILT Kantlijn Vandaag DE MIST OORZAAK VAN 160 STERFGEVALLEN TE LONDEN DERTIG GULDEN PER JAAR VOOR TELEVISIE-KIJKGELD MYSTERIEUZE VERDWIJNING VAN f 40.000 UIT POSTKANTOOR „MAASDAM" VOER DWARS OVER DUITS TANKSCHIP HEEN 195e Jaargang-No. 292 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B. den Boer Adj W de Pagter Hoofdred G Balllntyn PI verv.: W Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p kw fr p p i 5 70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 11 Dec. '52 ADVERTENTIEPRIJS ct per mm Minimum p aovenentjt l 3 Ing mcdroelingen driemaal tarief Kleine advertentie» imax regel») van I -5 regels r - Iedere regel meei 30 cent .Brieven o» adre» Bureau van dil Blad' 35 cent meer. Giro nr 350300 P Z C- Middelburg Bur Vllsslngen Walstr 58—60. telef 2355 4 lijnen ibg.g 2861 of 2160» Middelburg, Markt 51. telef 3841 Goes. Lange Vorststraat 63 telef 2475 «bgg 2228i Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16 Terneuzen Brouwerljstr 2 Zierikzee N BogerCstt C 160 telei ONRUSTIG NOORD-AFRIKA Fransen verwijten hem gebrek aan samenwerking Leiders van nationalistische partij in Marokko gearresteerd Naar in goed Ingelichte politieke kringen te Parijs bekend werd, heeft de Franse regering Woensdag de mogelijkheid besproken om de Bey van Tunis af te zetten. Men verwijt hem gebrek aan samenwerking met Frankrijk. Een besluit om de Bey at te zetten is nog niet genomen. Ver scheidene ministers zouden een dergelijke maatregel op het ogenblik niet de juiste achten. Een woordvoerder van de Franse re gering heeit een verklaring afgelegd over de vraag of de Bey een vertegenwoordiger zou kunnen zenden naar de vergadering van de Verenigde Naties, waar thans de toestand in Frans Noord Afrika wordt besproken. De woordvoerder zeide, dat Frankrijk gekant is tegen het zenden van een uitnodiging aan de Bey. Aangezien Frankrijk bij het standpunt blijft, dat de Verenigde Naties niet bevoegd zijn deze kwestie te behandelen, heeft het geen zin om een vertegenwoordiger van de Bey te horen. Naar aanleiding van een bomaanslag waardoor te Sousse een deel van de spoorlijn naar Tunis werd vernield en het verkeer twaalf uur is onder broken geweest, werd in de stad Sousse opnieuw een uitgaansverbod afgekondigd van 's avonds acht uur tot 's morgens zes. De rechterlijke macht is de gebou wen van twee Haarlemse ban ken binnengetreden en heeft daarin een safe opengebroken van een cliënt, die verdacht wordt van devie- zenovertredingen. De bankdirecties Weigerden uit zichzelf deze kluizen te openen. Waarom men de safes niet verze geld heeft en gewacht met het ope nen totdat de eigenaar van een ver blijf buitenslands was teruggekeerd, is een raadsel. Natuurlijk stond de justi tie in haar recht. Zij kon ten slotte niet tevoren weten, dat er in de ge opende safes niets gevonden zou wor den. Maar het optreden van Vrouwe Justitia was weinig elegant. Eerst arresteert men een dokter, die zich niet strikt houdt aan de aan wijzingen van een verkeersagent, daarna ontzegt men de pers bij een procedure de toegang tot de openba re terechtszittihg. Nu breekt men sa fes open Waarom het nodig is zal wel ieder een een raadsel zijn. Het doet zo'n beetje denken aan de Duitse tijd. Toen deed men ook alles op de meest on prettige manier. Terwijl het anders had gekund. Onder de Duitsers tot daaraantoe. Zij wisten niet beter, of het hoorde zo: zij waren zelf niet beter gewend. Maar het is geen 1943 meer en er zijn geen Duitsers meer in ons land, althans niet als bezetters. Daarom konden we als Nederlanders onder elkaar wel een tikje voorkomender wezen. De Amerikanen hebben zo maar inzage geëist van de vertrouwe lijke documenten van maatschap pijen, waarvan aandelen in Ameri kaanse handen zijn, van Nederlandse maatschappijen wel te verstaan. De Nederlandse regering heeft doen weten, dat zij niet zal toestaan, dat dergelijke documenten worden uitge voerd. Terecht naar onze mening. Wij hebben ontzaglijk veel aan Amerika te danken. Niemand zal het ontkennen. Dat er na de oorlog onprettige din gen gebeurd zijn, we weten het alle maal en we kijken maar liever naar de prettige dingen, die ook na de oor log te noteren vielen. Maar al die aan. fename dingen mogen er toch niet oe voeren, dat de Amerikanen in hun belangstelling hun boekje te bui ten gaan. Dat Den Haag daar een stokje voor steekt, het ligt voor de hand. Als onze Amerikaanse broeders dat nu maar inzien Met de eerlijkheid is het na de oorlog droevig gesteld. Er gaat geen dag voorbij zonder dat de kranten berichten bevatten over ver duisteringen, verzekeringsmisdrijven etc. op vrjj grote schaal. Nu hebben weer collectanten van de Stichting Propagandadienst, die landelijke in zamelingen organiseert voor allerlei lichamen, aanzienlijke bedragen in hun zak gestoken. In totaal zou het om een zestigduizend gulden gaan... Merkwaardig hoe oud-vaderlandse, dus volksdeugden in het gedrang kunnen raken. Was het vroeger na oorlogen ook zo? Of zit het hem in onze tijd? Wie zal het zeggen Sint Nicolaas is weer vertrokken. En zonder gevaar in de zak te worden gestopt kan men zich dus thans weer een grapje over de goede man permitteren. De neer L. J. van 't Westende deed het in de gisteren gehouden verga dering van de Kamer van Koophan del voor de Zeeuwse eilanden. Hq stelde met een guitige glimlach die het uitstekend deed bq z\jn welgeda ne gestalte voor om een coördina tiecommissie in het leven te roepen, die voorkomen zal dat in de toekomst wederom in drie, vier, vijf gemeenten de goede Sint op het zelfde moment arriveert uit het warme Zuiden. Ik heb de smaak van de boter letters nog altijd in mijn mond, lachte de voorzitter terug, maar we zullen het voor volgend jaar overwegen Op het traject Gafsa-Sfax werd een met fosfaat geladen trein door onbekenden met automatische vuur wapens beschoten. De Franse resi dent van Tunis, graaf de Hautecloc- que, heeft voor het eerst sedert de moord op de vakverenigingsleider Hatsjed een bezoek aan de Bey van Tunis gebracht. IN MAROKKO De sultan van Marokko heeft Woensdagavond in een verklaring de gewelddaden, waardoor in Casablan ca meer dan 50 personen om het le ven zijn gekomen, betreurd. Volgens berichten uit Parqs zqn alle telefoonverbindingen met Ma rokko voor onbepaalde tyd verbro ken. Er werden geen redenen hier voor opgegeven. De politie te Casablanca gaat voort met het verrichten van arres taties in verband met de relletjes van Zondag en Maandag jl. Het aan tal arrestanten zou reeds tot 1000 zqn gestegen. Dinsdag is een regi ment van het vreemdelingenlegioen per trein van de Algerijnse grens te Casablanca aangekomen. Er bevin den zich thans 10.000 man Franse troepen in en om de stad. VOORSTEL VERWORPEN De politieke commisie van de al gemene vergadering der V.N. heeft Woensdag een voorstel van Pakistan verworpen om een vertegenwoordi ger van de Bey van Tunis uit te no digen bq het debat over het Franse bewind in Tunis. 26 stemmen werden tegen het voorstel uitgebracht en 24 voor. Er waren zeven onthoudingen, Nederland stemde tegen. Alle zich In Marokko bevindende Leiders van dc nationalistische partij Is tibial en talrqke leden van deze partij zijn Woensdagmiddag in de be langrijkste plaatsen van Marokko ge arresteerd. is het 100 jaar geleden, dat de Nederlandse theoloog en kanselredenaar prof. dr. J. F. van Oordt, hoogleraar te Gro ningen en Leiden, in Leiden overleed. De Hauteclocque op bezoek bij de Bey. NU DE NEVEL OPTREKT Lucht- en scheepvaartverkeer was Woensdag weer normaal Nu de mist is opgetrokken en de vorst vermoedelijk ten einde loopt la ten de gevolgen van de sieclit-weer-periode zich enigermate overzien. Te Londen berekent men het aantal doden ten gevolge van de mist op 160, overwegend bejaarde lieden, die niet bestand waren tegen de zware ne vel. In het stadsdeel Croydon was het aantal doden het hoogst. Daar stier ven Zondag en Maandag 53 personen. Het luchtvaartverkeer in Europa was Woensdag practisch weer normaal. Op Schiphol arriveerden des och tends niet minder dan 25 machines Des middags werd volgens de norma le dienstregeling gevlogen. De „scheepsknoop" op de Rijn bq Urdungen, waarbij meer dan 100 Rijnaken en 30 tot 40 motorschepen Bom oider sch ijftafe! van Sowiet-ambassadeur Ontplofte 10 minuten voor zijn aankomst Volgens de „Sunday Times" blijkt uit thans doorgekomen berichten, dat onlangs een aanslag is gepleegd op de Sow jet-Russische ambassadeur in Oost-Duitsland, Semjonof. In de nieuwe Sowj et-ambassade Unter den Linden zou een kleine bom geplaatst zijn onder het bureau van de ambas sadeur, die tien minuten nadat de bom was ontploft, in het gebouw was aangekomen. Door de ontploffing lie pen enkele personeelsleden verwon dingen op. De bom zou geplaatst zijn door twee Duitsers, die de electrische installatie kwamen nazien. Gearresteerde Indonesiërs geen vreemdelingen? Naar wij vernemen is bij de Hoge Raad een request ingekomen van mr. S. Gerbrandy te Amsterdam, waarin betoogd wordt, dat de enige weken geleden te Amsterdam gearresteerde Indonesiërs, die uitgeleid zouden wor den. Soenito en Go Gien Tjwan, niet kunnen worden beschouwd als vreem delingen en dus niet kunnen worden uitgeleid. De Hoge Raad zal hierover in raadkamer een beslissing nemen. Functie voor W. Vogt De raad van beheer van de Neder landse Omroep Zender Maatschappij, waarvan prof. mr. P. S. Gerbrandy voorzitter is, heeft de heer Willem Vogt benoemd tot administrateur de zer vennootschap. De heer Vogt is in samenwerking met de P.T.T. belast met de voorbereiding van de totstand koming van het nieuwe zenderpark van de Wereldomroep te Lopik. De terreinen voor het oprichten van zen dergebouw en antennesystemen zijn inmiddels definitief aangewezen. betrokken waren, is Woensdag uit elkaar gehaald. Het was de grootste verkeersstrubbeling op de Rqn sinds mensenheugenis. Woensdag werd de vaart in de richting van Nederland hervat. Op het IJsselmeer was Woensdag de scheepvaart-toestand nog slecht, maar dat was een gevolg van het ijs. Ook Dinsdag hadden verscheidene schepen op het IJsselmeer moeilijk heden. Woensdagmiddag werd tussen Enkhuizen en Urk middelzwaar dryf- ijs gesignaleerd, dat voortgedreven werd door de toenemende wind. Goud uit E.B.U. voor Nederland Het bestuur der Organisatie voor Europese Economische Samenwer king te Parijs heeft bepaald, dat, nu de betalingsoverschotten van Neder land en West-Duitsland de toegesta ne grens hebben overschreden, by verdere overschrydingen de belli in goud dient te worden uitbetaald. Aan Engeland en Frankrijk heett het bestuur der O.E.E.S. verzocht him invoerbeperkingen te verzachen, opdat de andere landen der E.B.U. hun reeds genomen liberalisatiemaat regelen niet zullen behoeven in te trekken. De O.E.E.S. is van oordeel, dat Nederland zijn liberalisatieverplich ting is nagekomen. WETSONTWERP BIJ TWEF.DE KAMER Televisiekaart voor registratie van ontvanginrichtingen Bq de Tweede Kamer Is thans Ingediend een ontwerp-wet op het Kijk geld. De ministers van O. K. en W„ van Verkeer en Waterstaat en van Financiën menen, dat van de houders van televisie-ontvangers een bedrag van 30 per jaar per ontvanginrichting kan worden gevorderd. De P.T.T. zal belast worden met de inning van 't kijkgeld dat voor een jaar by voor uitbetaling betaald moet worden. Mocht achtera! blyken, dat liet ontvang toestel niet gedurende het gehele jaar bij de houder aanwezig is geweest, dan zal reductie worden verleend op basis van 2.50 per maand. De invoering van de heffing heeft in geen enkel opzicht de bedoeling vooruit te lopen op de beslissing, die het volgend jaar genomen zal moe ten worden met betrekking tot de vraag of, cq. hoe de televisie-uitzen dingen na afloop van de experimen tele periode zullen worden voortge zet. Volgens de memorie van toelich ting zijn de ministers niet in staat een nauwkeurige raming te geven van de opbrengst van het Kijkgeld, omdat men niet precies weet hoeveel DEUR VAN SAFE STOND OPEN Postambténaren staan voor een raadsel Uit de brandkast van het postkan-' toor te Boxmeer is een bedrag van 39.000 verdwenen. Aangenomen wordt dat deze som Dinsdagavond omstreeks half tien weggenomen is. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Dinsdagavond waren drie postamb tenaren op het postkantoor te Box meer bezig het geld in te pakken dat op die dag was ontvangen. Een pak je was er gemaakt met bankbiljet ten ter waarde van 39.000. Boven dien was er nog wat los geld ter waarde van 60 in een trommeltje gelegd. Dit geld werd geplaatst in oe safe. Het schijnt dat de betrokken ambtenaar de deur van safe niet .heeft gesloten, maar op een kiertje heeft laten staan. Even daarna gin- Amenkanen op Marken door ijs geïsoleerd Sijtje Boss vaart er wel bij. De veerboot van de dienst Monni kendamMarken, die Woensdag uit Monnikendam was vertrokken, moest wegens kruiend ijs terugkeren. Een paar honderd arbeiders en scholieren konden tengevolge hiervan het eiland niet meer bereiken. Veertig Ameri kanen, die juist op Marken waren, konden het eiland niet meer verlaten. De veerdienst is gestaakt. De Amerikanen, voor het merendeel militairen, die de onvoorziene logeer partij zeer sportief opnamen, zijn ondergebracht in een hotel, in een lunchroom en bij burgers, o.a. bij Sijtje Boes. Donderdag zal getracht jvorden, naar Monnikendam terug te varen. Woensdagmiddag zijn vier be woners van Monnikendam per schaats de Gouwzee overgestoken. Aange zien Woensdag geen post op Marken is bezorgd, zal een aantal Markers Donderdagochtend pogen per slede de vaste wal te bereiken. gen de drie ambtenaren naar het kantoor van de directeur om iets te bespreken. Toen zij later terugkwa men ontdekten zij tot hun schrik, dat de safe openstond en dat het geld was verdwenen. Zij stonden voor een raadsel. Ogenblikkelijk werd de directie en ook de rijkspolitie ge waarschuwd. De rqkspolitie stelde onmiddellijk een onderzoek in en nam de drie employe's, die bq het inpak ken van het geld aanwezig waren ge weest in verhoor. Deze mensen wer den later weer op vrye voeten ge steld. Zweeds schip gezonken. Het ongeveer 1300 brt. metende Zweedse schip „Belos" is in een dichte mist op de Oostzee, ten Westen van het eiland Ruegen, met het Finse mo torschip „Atlanta" in aanvaring ge komen en gezonken. De bemanning van de Belos" werd door de „At lanta" aan boord genomen. Het Finse vaartuig moest met zware schade aan de boeg een Zweedse haven binnen lopen. De „Belos" was met een lading ko per op weg van Noord-Zweden naar Londen. toestellen in gebruik zqn. De schat tingen variëren van 3U00 tot 6000 toesteilen, de opbrengsten van 75.000 tot 165.000. De televisiekaart, die wordt vereist heeft ten doel de aanwezige ontvang inrichtingen te registreren. De minis ters zqn van mening, dat een geld boete van ten hoogste 1000 schul dig is voor wie geen luisterkaart by zqn toestel heeft. Nadat de P.T.T. een vergoeding heeft ontvangen voor haar werk zaamheden, komt het resterende be drag tot 'n maximum van 1.200.000 ten goede aan de Ned. Televisie Stichting. Uit de baten, die dan nog overblijven, worden de kosten van het televisie-experiment bestreden. Verkopers, verhuurders en repara teurs zqn vrqgesteld van het kjjk- geld. Het ligt In de bedoeling de wet op 1 Januari a.s. of zo spoedig mogelijk daarna in werking te laten treden. Koning Gustaaf Adolf reikte Nobelpi ijzen uit Koning Gustaaf Adolf van Zweden neeft Woensdag in het Concertgebouw van Stockholm de nobelprijzen voor feneeskunde, scheikunde, natuurkun- e en litteratuur voor het jaar 1952 uitgereikt. De Amerikaanse hoogleraar van Russische afkomst prof. Selman Waksman Kreeg de prqs voor genees kunde, de Britse scheikundigen dr. Archer Porter Martin en dr. Milling- ton Synge ontvingen de prqs voor chemie, de Amerikaanse geieerden £rof. Erward Purcell en prof. Fe- x Bloch deelden de prijs voor natuurkunde en de Franse auteur Franqois Mauriac tenslotte ontving de 1 prjjs voor litteratuur. Uitgifte bedrijven in de Noordoostpolder De minister van waterstaat heeft er zqn goedkeuring aan gehecht, dat de dienst van de Noordoostpolder- werken ue laatste groep bedrijven van de uitgifte 1952 (die totaal 144 bedrijven omvatte) toewees aan de naar het inzicht van deze dienst daar voor in aanmerking komende perso nen. AANVARING OP WATERWEG Zes opvarenden verdronken De .„Maasdam" van de Holland- Amerikalijn is Woensdagmorgen op de Nieuwe Waterweg in aanvaring gekomen met het Duitse tankschip „Ellen", dat onmiddellijk kapseisde en zonk. De uit elf Iconpen bestaande bemanning viel, of sprong overboord, evenals de loods J. Jansen. Zes van NA MIST IJZELMISERE Busdiensten moesten staken en velen gingen te voet verder Nauwelijks was men Woensdag bekomen van de mist-misère der afge lopen dagen, toen in de avonduren opnieuw de weersgesteldheid het ver keer parten speelde. Omstreeks negen uur viel er een fyne motregen, ge mengd met natte sneeuw en dit mengsel maakte de wegen bq een tem peratuur om het vriespunt spiegelglad. Op Walcheren moesten na 10 uur alle busdiensten gestaakt worden en vele passagiers werden gedwon gen hun reis te onderbreken. In Middelburg bleek het onmogelijk een taxi te bemachtigen; de chauffeurs durfden het niet aan! Voetgangers in Vlissingen, Terneuzen, Middelburg, Oostburg, Goes, Zierikzee en verder vrqwel overal in Zeeland, konden zich slechts schuifelend voortbewegen. Ook het treinverkeer ondervond stagnatie. De laatste trein uit Den Bosch, welke normaal om tien minu ten voor half twaalf arriveert, kwam eerst tegen half een binnen. Op Beveland viel de laatste bus van Hoedeker.skerke naar Goes (wel ke aansluiting geeft op de veerdienst Terneuzen-Hoedekenskerkeuit en de passagiers besloten gezamenlijk het traject naar lopend af te leggen! Onder normale omstandigheden Dete- kent zulks een wandeling van om streeks écn uur In Breskens wachtte de chauffeur van de Z.V.T.M.-bus, welke om 9.25 zou vertrekken, tot half elf. Toen had men van gemeentewege op de voornaamste straten zand gestrooid. Niettemin moest de chauffeur even buiten Breskens op de Kruisdijk, de stryd tegen de elementen staken. LEVENSGEVAARLIJ K Met name voor automobilisten was het dan ook levensgevaarlijk om zich op de spekgladde wegen te begeven, terwijl het voor fietsers en voetgan gers eveneens een riskante onderne ming was. Reizigers als postgoed Niet minder dan 78 voor Sou burg en Vlissingen bestemde reizigers, die te Middelburg met de laatste vertraagde trein naar hun eindbestemming zouden doorreizen, hebben dank zij de ondernemingsgeest van de beambten der Ned. Spoor wegen te Vlissingen en Mid delburg, tijdig hun doel be reikt In overleg werd name lijk besloten een z.g. locomotoi met een postrijtuig in te scha kelen en zo slaagde men er in de dienst althans ten dele naai wens te doen verlopen. De als „postgoed" verzonden passa giers genoten zelfs extra servi- In Souburg gestopt! werd namelijk de opvarenden verdronken. Onder de slachtoffers bevonden zich de kapi tein. de eerste stuurman, de kok, een matroos en de scheepsjongen. De .Maasdam" liep weinig schade op en zette, na aanvankelijk voor anker te zijn gegaan, de reis naar New York voort. De „Ellen" kwam juist de Petro leumhaven uit. toen de „Maasdam" passeerde. Volgens ooggetuigen is de „Maasdam" dwars over het tankschip heengevaren Toen de Oceaanstomer gepasseerd was. kwam de ..Ellen" bo ven water. Onmiddellijk kwam van alle zijden hulp. reddingsboeien wer den uitgeworpen en in korte tijd wa ren circa twintig sleepboten ter plaat se om aan de hulpverlening deel te nemen. Het Duitse schip had te Vlaardingen olie geladen en was ongeveer vijf mi nuten los van de kant, toen de aan varing gebeurde. De „Ellen" werd aan stuurboord midscheeps aangeva ren Omtrent de oorzaak van het on geval tast men nog in het duister. Het zicht was door de mist niet al te best, maar navigatie was toch wel mogelijk. Vermoedelijk heeft men op de „Ellen" gemeend nog wel ruimte genoeg te hebben om voor de „Maas dam" langs te komen. De tanker is gezonken en ligt mid den in het vaarwater. Onder de ge redden bevond zich aanvankelijk ook de eerste stuurman, doch het gelukte niet ondanks langdurig toegepaste kunstmatige ademhaling hem in het leven te houden. De „Maasdam" had Dinsdag moeten vertrekken, maar door de mist moest het vertrek tot Woensdagmorgen worden uitgesteld. DE Tegen middernacht werden in de meeste gemeenten de auto's met zandstrooi-apparaten gemobiliseerd en dit bracht uiteraard enige verlich ting. Voordien zag men nogal eens een auto zigzaggend over de weg glijden, terwijl fietsers en voetgan gers, die zich noodgedwongen op de weg moesten wagen, menige tuime ling maakten! (Zie verder pag. 2) VERWACHT: Veranderlijke bewolking met tijde lijk enige sneeuw of regen. Vrij krach tige tot matige wind tussen Zuid en West. Temperatuur overal oplopend tot enkele graden boven het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1