NIEUWS UIT ZEELAND Zwin Ziipe MARKTBERICHTEN WISSEL BEVELANDEN ZUID-BEVELAND HET „ACHILLES" VAN JAN BAL IN FEBRUARI DERTIG JAAR WOENSDAG 10 DECEMBER 3952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeuws tijdschrift gaat derde jaargang in Een verklaring van de redactie Het Zeeuwse Tijdschrift, waarvan zo juist het Novembernummer is ver schenen, met op de omslag een fraaie foto van de tewaterlating van de Kungsholm, is zijn derde jaargang begonnen. De redactie, gevormd door de heren L. W. de Bree, ir. P. J. 't Hooft, drs. L. Lockefeer, H. Pieters en drs. M. C. Verburg, opent dit nummer met een verklaring, waarin onder meer het volgende wordt gezegd: „Het belangrijkste bezwaar in het eerste jaar was wel het te grote aan deel van de historische bijdragen. Het heden en ook de toekomst verdienen evenzeer de aandacht als het verle den. In het tweede jaar is hiermee re kening gehouden. In het algemeen droegen de artikels in de laatste jaar gang echter in wellicht te sterke ma te het karaater van objectiviteit; het zakelijke relaas domineerde en liet aan de persoonlijk getinte bijdragen een nog te geringe plaats. De subjec tieve toon toch zal ons nog meer en beter bjj de zaak zelf betrekken, dwingt ons tot een eigen standpunt, tot het afleggen van een rekenschap over de waarden die op het spel staan. In de derde jaargang hoopt de re dactie dan ook deze nuance meer dan vroeger naar voren te brengen met het zij uitdrukkelijk gesteld behoud van het streven naar een zo groot mogelijke zuiverheid en eerlijkheid van denken. Bovendien ligt het in de bedoeling het tijdschrift meer te verlevendigen door het plaatsen van kleine bijdragen van diverse aard. Het Zeeuws Tijdschrift beoogt vol gens de statuten van de Stichting de bevordering van kennis omtrent Zee land en zijn bewoners. De leiding van het tijdschrift zou het zeer op prns stellen wanneer meer reactie van de lezers zou helpen dit doel nader te brengen. Een levendig contact kan aan de inhoud en het doel van ons blad alleen maar ten goede komen". NOVEMBERNUMMER. Het Novembernummer opent met een gedicht Zuid-Beveland van de in Ovezande geboren dichter Lou Vleu gelhof. Dr. W. J. Noordhoek, leraar aan dé Chr. H.B.S. te Den Haag, ge boren in Wolfaartsdijk, behandelt een gedicht van de Perponcher, getiteld >e Zeeuwsche Graanbouw. Ir. H. de Lussanet de la Sabloniere schrijft over de restauratie van de Middel burgse abdijkerken en A. de Visser over de Zwarte Polder tussen Groede en Cadzand. Hij zou deze polder tot natuurreservaat verheven wensen te zien. Dr. H. W. Staverman, oud-directeur van de R.H.B.S. te Deventer, schrijft over het merkwaardige leven van de avonturier Johannes Cato Kamerling, die zoals bekend naar Brouwershaven kwam en daar een burgemeesters dochter huwde. Het verhaal werd reeds in romanvorm uitgewerkt en in artikelvorm ook in de P.Z.C. beschre ven Dr. Staverman heeft uit archie ven en processtukken interessante bi- zonderheden bijeengebracht. OVERPLAATSINGEN BIJ DE RIJKSPOLITIE. Ópper-wachtmeester J. W. Christi- aanse te Hansweert is ovex-geplaatst naar Puttershoek. In zijn plaats weid als postcommandant benoemd de wachtmeester le klasse M. van den Boomgaard uit Hulst. De wachtmees- ster J. A. Kruidenier is overgeplaatst van Hansweert naar Oostburg, ter wijl in zijn plaats de wachtmeester A. Vermaas uit Achthuizen (gemeente Ooltgensplaat) werd benoemd. Goes WIJKAVOND HERV. GEMEENTE. Wijk I van de Ned. Herv. gemeente te Goes hield Maandag een goed be zochte wijkavond in „De Prins van Oranje". Nadat de wijkpredikant, ds. A. W. M. Odé, de bijeenkomst had geopend, gaf een Zondagsschool-klasse, een in teressante demonstratie van de West- hill-methode, waarbij mej. Burger het Bijbelse verhaal vertelde. Na afloop gaf mej. L. Smallegange nog een uit eenzetting van deze methode bij het Zondagsschoolwerk, waarna in de pauze gelegenheid bestond om de door de kinderen gemaakte werkstuk ken te bezichtigen. Vervolgens vertelde de heer F. van der Rhee, aan de hand van een film strook over het leven en werken van Albert Schweitzer. BESCHERMING BEVOLKING. De actie voor het werven van mede werkers voor de Organisatie Bescher ming Bevolking gaat thans in Goes op grote schaal beginnen. Maandag 15 December a.s. wordt in het Schutters hof een propaganda-instructie verga dering gehouden, waarin naast de ver toning van enkele films ook een uit eenzetting van de algemene organisa tie en een overzicht van de organisa tie Goes zal worden gegeven. JUBILEUM „ST. JOANNA". "Vandaag zal het 25-jarig bestaan van het ziekenhuis „St. Joanna" te Goes hei-dacht worden. Om misver stand te voorkomen zij er nog op ge wezen, dat de receptie in hotel „De Korenbeurs" na de plechtige H. Mis, alleen bedoeld is voor genodigden. De overige belangstellenden worden van middag tussen 2 en 4 uur in het zie kenhuis verwacht. Kruiningen RAADSVERGADERING. Woensdagavond komt de gemeen teraad van Kruiningen in openbare vergadering bijeen. De agenda ver meldt o.a. een voorstel tot wijziging van de salarisverordening voor het gemeentepersoneel, de behandeling van de gemeentebegroting voor 1953, alsmede de goedkeuring van de be groting van 't burgerlijk armbestuur voor 1953. ONGEVAL. Bij Kruiningen was door onoplet tend oversteken van de Rijksweg door een bromfietser, de bestuurder van een personenauto genoodzaakt zo krachtig te remmen, dat deze slipte en met de wielen omhoog op het rij wielpad terecht kwam. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Kapelle WAT DE RAAD TE BEHANDELEN KRIJGT. Donderdag 11 December om half twee zal de raad van Kapelle in open bare vergadering bijeenkomen. De agenda bevat o.a. de volgende pun ten: aanbieding begroting B.A. 1953, vaststelling begroting 1953, vaststel ling crediet in rekening-courant voor 1953, verhuur gemeentewoning Waar- dekensstraat 8 én verzoeken om pre mie voor woningverbetering. PLATTELANDSVROUWEN VIEREN ST. NICOLAASFEEST. Dezer dagen kwam de afd. Kapelle van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, onder voorzitterschap van mevr. van Suylekom in hotel „De Zwaan" bijeen, om gezamenlijk het St. Nicolaasfeest te vieren. De Sint, die persoonlijk een bezoek kwam brengen, had voor ieder een cadeautje meegebracht. Wat later op de avond kwam een tweede Sint de plattelandsvrouwen bezoeken, doch thans als afgevaardigde van enige plaatselijke winkeliers. Ook deze was niet met lege handen gekomen. Nadat van velen de doopceel van het afge lopen jaar was gelicht, werden nog maals cadeaux rondgedeeld. SCHEPEN GEPASSEERD DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Edmond, Reyniers, Telegraaf IE, de Jong. Clementine, van Schijndel. Neska 9, Hofman. Telegraaf XI. Huibrechts. Te legraaf 17. Snoek. Stad Amsterdam 12. Zaal. Martha Maria. Corbeau. allen naar Rotterdam. Vinkeveen, Wassenaar. Stad Amsterdam 1. Merrelaar. Stad Amster dam 6, Been, Amstel 9. Akkermans. Am- stel 4, v. d. Veen, allen naar Amster dam. Onderneming, de Waal, naar Wer kendam. Edgrie. Sluimer, naar Alkmaar Proserpina, van Reenen. naar Arnhem Hilda. Hameünk. naar Ouddon-p. Ter- neuzen 7, Machielsen, naar Schagen Louis, Van Gimst. Elodie. van Zanten, beide naar Kerkdriel. Elisabeth, den Boer, naar Delft. Ernst Schilling, Lege man. Del Kassia, Villain. Paty. Leeu- wenstein. Nussia 1, Schvveikart. Hedri ma. Koenen, allen naar Duitsland. San- tis. De Gans. Neichatel, Keek. beide n Basel. Mansard, Liby. naar Straatsburg. Jata 2, Geervliet. Reinot, Wakkee. Fi. delitas, Ludewigs. Damco 48. Wanders. Margaretha. Layendecker. Express 51. Onstwedder. Zurich, van Ingen. Tele graaf 4, de Been. Telegraaf 8, Lindhout Amstel 6. Schreuders. Toiler 5, van Geest. Telegraaf 15. Koss. Telegraaf 9. de Bue. Ravel. Ullrich. Matterhorn 1, Spaan. Nautilus 2, de Weirt. Rbntrans 9. van Ooy. Rheinfahrt 141, Göttert. Jode- fra. Van Schijndel. Piet, van Wagenin- gen. Onrust. Schram. Meeuw. Logjes. Alkmaar, Lasagc. Adrianus, Kieboom. Furka, Reijngoudt. Vinotra 13, Olsen. Centrust 3. Brughts. Nelly, Smit. Jofra, Smid. Greta. Walhout. Hendrika, Wijnen Viod. Groen. Francisca, Mulder. Sulina, Schott C.E.M 2. Joele. Centrust 1, v. d. Horst. Confido. Touwslager. Leentje, v. IJzerlooy. Charles, van Leeuwen. Julia. Verschure. Rheinunion 8. Claessens. Be ryl. Reyniers. Argo. Kerpel. Peruvia, v. Gennep. Slavobia. Vroeg in de Wey Scheld estr oom, Faasse. Energie, Grin- wis. Loja, Pik, allen naar België. FILMS IN ZEELAND Dick Powell in Western In het Grand-theater te Goes gaat tot en met hedenavond Dick Powell, die vroeger de nogal zoetelijke held uit talloze musicals speelde, in een onvervalste Wild Westfilm, De wet van de kogel (Station West.) Er wordt duchtig geschoten de spanning wordt tot het uiterste opgevoerd, maai* ook aan de romantiek is een grote plaats geschonken en geen wonder ook, wanneer zo'n aanvallig meisj'e als Jane Greer het levenspad van de held kruist. Hengstenkeuringen in Januari en Februari De jaarlijkse verplichte hengsten- keuring zijn voor Zeeland thans als volgt vastgesteld: Goes, Woensdag 28 Januari, Hulst en Axel, Donderdag 29 Januari en Oostburg Vrijdag 30 Ja nuari. De centrale premiekeuring te Goes is bepaald op Donderdag 12 Fe bruari. De afdeling Zeeland van de Kon. Ned. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" houdt haar jaarlijkse ver gadering op Vrijdag 23 Januari. Misselijke grap van Middelburgse knapen De laatste tjjd is het enige malen voorgekomen, dat Middelburgse taxi ondernemers het telefonisch verzoek kregen om op bepaalde adressen een „vrachtje" te komen halen, waarna bleek, dat degenen, die de taxi zou den hebben besteld, van niets wisten. De politie heeft thans ontdekt, dat drie jongelieden deze misselijke grap enkele malen hebben uitgehaald. Zij kregen een proces-verbaal en hun ouders zullen de schade moeten betalen. MEISJE BRAK BEEN. Maandag kwam door de gladheid het dochtertje van de landbouwer J. v. d. M. te Oostkapelle zodanig te val len, dat ze een beek brak. Dokter Bom verleende eerste hulp en achtte het noodzakelijk dat zij naar het zie kenhuis te Middelburg werd overge bracht. ONDERLING DAMKAMPIOENSCHAP. Voor het onderlinge damkkampi- oenschap van de damclub Kapelle, werden de volgende partgen gespeeld: Iz. op 't HofJan op 't Hof 20; C. Sulsters-J. v. Liere-Nout 20; C. BlankenburghF. van Wel 11; G. LepoeterG. de Rijder 20; J. GansemanC. Blankenburgh 20; C. van LiereJ. de Neef 20; C. van OverloopF. van Wel 2—0; J. C. van LiereG. Lepoeter 20; C. van Liere G. de Rijder 20; J. Ganseman J. de Neef 11; G de RijderF. van Wel 2—0; J. de Neef—C. Blanken burgh 11; C. van OverloopC. van Liere 11; Chr. KorstanjeJan Mol 0—2. VERKOPING. Maandagmiddag werd in hotel „De Zwaan" te Kapelle ten verzoeke van de erven D. Landman, door notaris E. C. van Dissel, publiek verkocht het woonhuis met schuur en erf, gelegen aan de Dijkwelsestraat 39, groot 2.24 a. De hoogste inschrijver was de heer A. Boone uit Yerseke voor 3610.-, Koper werd de heer A. M. Eversdijk te Kapelle voor 3660,-. Heinkenszand SCHOUT BIJ NACHT KAREL DOORMAN GROEP. In het hoofdkwartier van de Schout bij-Nacht-Karel-Doormangroep te Heinkenszand werden de dames Mina Lammers. Nelly de Reiger en Adri Rottier als welpenleidsters geïnstal leerd. Als vaandrigs werden geïnstalleerd de heren P. Kuzee en Jo de Regt. De plechtigheid stond onder leiding van hopman H. de Reiger, terwijl ver der aanwezig waren de groepsraad en de ouders. Tot slot sprak nog de voor zitter van de groepsraad, mr. dr. A. J. J. M. Mes te Heinkenszand. Burgerlijke Stand YERSEKE. Bevallen: H. Th. G. Becker-Sessink, z.; H. M. Tange-Potter, <L; H. G. Lam- per-ter Veldt. z. Ondertrouwd: J. Vos. 27 j. en A. Baaij. 20 j. Overleden: J. Duijnkerke, 71 j„ echtg. van W. Sinke. KORTGENE. Bevallen: T. Karmanvan Gilst, d.; S. J. Kortekniede Wild, z.; J. P. Nijsse Verwefj, d.; L. H GeelhoedSnoep, d. Ondertrouwd: J W. Luttekes, 26 j. en W. J. van der Peijl, 19 j.: J. Korshuize. 25 j en D. Geelhoed. 25 j. Overleden: M. Verburg, 90 j., wed. van P. van Gilst. VAN TOT De wachtmeester le klasse der Rijks politie A. v. d. Wiel uit Vogelwaarde is overgeplaatst naar de parketwacht te Breda. Te Graauw werden tot lid van het Burgerlijk Armbestuur benoemd de he ren P. Verras en R. Verhaegen. tot le den van de adviescommissie Woonruim tewet de heren Th. v. Campen, R. Lafar- re, P. Verras. PNWillems en F de Witte De landarbeider D. uit Hontenisse had het ongeluk, ci'at hij tijdens werk zaamheden een hek op zijn vingers kreeg Een wijsvinger werd verbrijzeld, zodat D. zich direct onder geneeskundige be handeling moest stellen. Te Zaamslag werd ter afsluiting van de door ae winkelieisvereniging Zavo georganiseerde winkelweek voor de schooljeugd een geslaagde balonnenwed- strtjd georganiseerd. In café „De Molen" te Sluis werd een prijskamp kaarten gehouden, welke werd gewonnen door het koppel G. de Meijer—J. de Witte. Een collecte, welke in Terneuzen voor het steunfonds Prot. Ziekenzorg „Zeeuwsch Vlaanderen" werd gehouden, bracht f 1865.03 op. In Hoek brachten collectes voor de diaconie In November f 611.13 op, voor het kerkewerk in Oost Zeeuwsch Vlaan deren f 55.60 en voor het verjaringsfonds f 21.26. Voor de diaconie der Ned. Herv. kerk te Hontenisse werd f 63.58, voor de kerk voogdij f 157.05 ingezameld. Anti-trustwetgeving Amerikanen willen neuzen in Nederlandse archieven Nederlandse regernig weigert Naar wjj vernemen heeft de wijze, waarop in Nederland gevestigde ven nootschappen indirect, betrokken zHn geworden In du thans in de Verenigde Staten tegen de grote oliemaatschap pijen aanhangig gemaakte anti-trust procedure de bezorgdeliid van de Ne derlandse regering gewekt. Door de behandelende rechtbank is namelijk aan deze oliemaatschappijen opgedragen over te leggen bepaalde, in algemene termen aangeduide cate gorieën van documenten of copieën daarvan, welke deel uitmaken van de archieven van in Nederland gevestig de maatschappijen, waarin Ameri kaans aandelenbezit is vertegenwoor digd. De Amerikaanse rechter gaat, op grond van dit aandelen-bezit uit van het standpunt, dat hy het recht heeft overlegging van de archieven der in Nederland gevestigde maat schappijen te eisen. De Nederlandse regering stelt hier tegenover, dat in een procedure tegen de Amerikaanse aandeelhouders ge voerd, de overlegging van Nederland se archieven niet kan worden ge vergd. De regering heeft daarom te Washington haar bezorgdheid tot uit drukking gebracht en daarbij mede deling gedaan van het feit. dat zij haar toestemming aan de verzending der betrokken documenten van Ne derland naar Amerika zal onthouden Bekroningen van de Jan Camoertstichtin? Theun de Vries en Bert Voeten beloond. Het bestuur van de Jan Campert- stienting heeft besloten de Vijver- bergprijs 1500.toe te kennen aan Theun de Vries voor zijn roman „Anna Casparii" Er waren 24 inzen dingen. De Jan Campertprys f 500.viel de dichter Bert Voeten ten deel voor zijn uit 41 inzendingen uitverkozen dichtbundel ..Met het oog op mor gen" Uit een geringer aantal inzendin gen werd van Pierre H Dubois de bundel essays „Een houding in de tijd" bekroond met de essay-prijs van de stichting 500.— Het bestuur achtte ..Nog pas giste ren" van Maria Dermoüt als uitvoe rige novelle van zo bijzondere litterai re kwaliteit, dat het meende dit werk afzonderlijk te moeten bekronen met een prijs van 500.— Eveneens viel een prijs van f 500. ten deel aan mr. Abel Herzberg, voor zyn „Kroniek van de Jodenvervol ging". Vrijere loonvorming in Nederland gewenst Een commissie ingesteld door het r.k, centrum voor staatkundige vor ming heeft zich uitgesproken voor een vrijere loonvorming in die be drijfstakken, welke daarvoor reeds de nodige rijpheid hebben. Daartoe zou de bedryfschappen bekleed moeten worden met een verordenende be voegdheid voor wat betreft lonen en arbeidsvoorwaarden. Er zouden loon- minima en maxima aangegeven moe ten worden, waarbinnen per onderne ming de nadere loonbepaling kan ge schieden. Dit advies heeft betrekking op die groep loontrekkenden, wier arbeids voorwaarden thans de facto de goed keuring behoeven van het college van rijksbemiddelaars. De commissie meent, dat de over heid een globaal toezicht op het pro ces der loonvorming dient uit te oefe nen en dus controle moet houden over verordeningen en c.a.o.'s via „een me dedelingsplicht aan de overheid. De taak van de S.E.R. zou de commissie willen beperken tot uitbrengen van advies, dat door de overheid ingewon nen dient te worden. Huldigingscomité samengesteld Op vyftien Februari a.s. zal het 30 jaar geleden zjjn, dat te Middelburg de gymnastiekvereniging „Achilles werd opgericht. Er gaven zich vjjl dames op, die meteen het bestuur vormden. Het waren Annie van Roo, voorzitster; Leuntje Mindcrhoud, sec retaresse; Rie Onderdljk, pennlng- meestoresse; Nelly Gabriëlse en Rie Dourleyn. Verder waren er dan nog zes meisjes-adsplranten. Deze vjjf enthousiaste dames zul len toen wel niet vermoed hebben, dat hun clubje zo'n lang leven beschoren zou zijn en dat het eens zo'n belang rijke plaats in het maatschappelijk leven van de Zeeuwse hoofdstad zou gaan innemen. Nieuws <n een Notedop Veertien Italianen zyn omgekomen en dertien gewond doordat te Barletta. tn Zuid-Italië, twee huizen zijn inge stort ten gevolge van de zware regenval in de afgeiopen twee dagen. Dc funda menten van de huizen waren ondermijnd door de ware zondvloed, die in deze streek aan de Adriatische kust heeft geheerst. 9 Het aantal verkeersongevallen steeg in België in 1951 met 20 procent ten opzichte van het voorgaande jaar. nJ van 61.098 tot 32.132. In 1938 was dit ge tal slechts 31.473. 9 De rechtbank te s-Hcrtogenbosch heeft de 35-iange grenscommics D. R. te Eersel. veroordeeld tot een gevangenis straf van acht maanden met aftrek van het voorarrest wegens het in strijd met zijn plicht aannemen van steekpennin gen van een groep Belgische botersmok keiaars 9 Maandagavond is de auto van dc Sowjetlgezant te Tel Avlv In brand ge stoken door onbekenden Dit is het der de incident sedert het proces-Slansky. De vorige malen betroffen incidenten de Tsjechoslowaakse legatie. 9 Mej. E. Raaymakers uit Antwerpen Is de gelukkige winnares geworden van een reis naar New York, als kerstcadeau ver loot onder het Beneluxpersoneel van o'e United States Lines. 9 Bij een contröle, die door de Staats- mijnpolitie werd uitgeoefend op de fiet sen van de personeelsleden der Staatsmij nen, werden op totaal ruim 15.000 fietsen niet minder dan 4.800 overtredingen ge constateerd. 9 Mevr Sophia Loser uit Spring Bay In de Amerikaanse staat Illinois is op 98 jarige leeftijd overleden met een nako inelingschap van acht zoons, drie doch ters. 29 kleinkintieien. 51 achterkleinkin deren, in totaal 98. 9 Leden van de Mau Mau hebben Dins dag in Kenya weer een moord gepleegd Het slachtoffer was Hoessein Kandji Dos sa Madhanb en lid van een vooraanstaan de Mohammedaanse familie te Ismallia, in de provincie Thika. Zijn vrouw is met ernstige verwondingen naar het zieken huis gebracht. Drie van zijn zeven kin deren werden eveneens aangevallen. Eerder op de dag waren nog twee Mau Mau-moorden gepleegd, op een blanke winkelier en een Afrikaan. 9 Een Zuid-Afrikaanse combinatie heeft aan een drukkerij te Amsterdam op dracht gegeven voor het drukken van 25.000 bijbels in het Zuid-Afrikaans. 9 Door nog onbekende oorzaak is te Bo- venkarspel een groot, met riet bedekt woonhuis, bewoond door de families Fit en Peerdeman. in brand geraakt en vol komen uitgebrand Dank zij spoedige hulp zijn geen slachtoffers te betreuren De gehele inboedel ging verloren. De eerste moeilijkheden werden overwonnen en toen Achilles een laar later aansluiting verkreeg bij het K. N.G.V. waren cr reeds 80 dames en meisjes lid. Weer een jaar later werd een jongens-adspirantenklasse aan de vereniging toegevoegd en toen be gon dc groei eerst goed. De groei en bloei van Achilles is mede te danken aan het feit, dat cr in dc leiding slechts sporadisch ver andering is geweest. Zo waren er in 30 jaar slechts één voorzitster en twee voorzitters, iets waarop heel weinig verenigingen kunnen bogen. Het secretariaat was in handen van twee dames en één heer. Het pen ningmeesterschap was een minder geliefde functie, want de dubbeltjes waren toevertrouwd aan vijf dames en vier heren. Het belangrykste is echter, dat de algemene leiding onafgebroken in handen is geweest van ae heer Bal. beter bekend als Jan Bal. die thans nog de functie van sccretaris-direc- teur-leider vervult. Wat deze man voor Achilles gedaan heeft en nog doet. valt niet in enkele woorden te beschrijven. Wie Achilles zegt, zegt Jan Bal en wie Jan Bal zegt, zegt Achilles. HULDIGINGSCOMITE. Een aantal oud-leden heeft ge meend, dat dit 30-jarig bestaan niet ongemerkt voorbij moet gaan en men heeft een huldigingscomité samenge steld uit oud-leaen, leden, ouders van adspiranten en donateurs. De dage lijkse leiding van dit comité is opge dragen aan dhr. A. Imanse te Middel burg (voorzitter); A. T. v. d. Pluijm te Vlissingen (secretaris) en Alb. Huysman te Middelburg (penning meester). Verder hebben in dit comi té zitting de dames J. Volkersde Munck te Westkapelle; M. Wisse de Munck te Djakarta; A. v. d. EelaartRoose en A. Gabriëlse Hoogesteger, beide te Middelburg; alsmede de heren A. J. Barto te Voor burg; W. Verdonk te 's Gravenhage; M. I. de Vos te Nieuwland; Budde; M. W. v. d. Driest; J. J. Kérkmeyer; K. J. van Loo; P. C. Mulder en A. Neufeglise, allen te Middelburg. In de plantsoenen van plan-West te Axel werden rozenstruiken geplaatst, welke deze wijk te zijner tijd een fraaier aanzien zullen geven. Tot onderwijzer te Nïeuw-Namcn met ingang van 1 Januari benoemd de heer A Goossens uit Hoofdplaat. In het jongenspatronaat te Sluiskil werd de traditionele St. Nicolaasfeest ge. vierd met als hoogtepunt een filmvoor stelling. Aan de kade bij de C.N.A. te Sluiskil ligt thans het Israëlische s.s. „Kineret". dat pyriet heeft aangevoerd. In de Ned. Herv kerk te Axel sprak Zondag ds. J. H Mulder uit Rotterdam in een jeugddienst. Hij behandelde „De mu ren in ons leven", naar het tekstwoord uit Hebr. 11 30. „Clinge Vooruit" te Cllnge gaf Zon dag een geslagade avond, welke werd verzorgd door het gezelschap .Klaveren Vijf" uit Rooendaal. De biljartclub te Westdorpe speelde een wedstrijd tegen de biljarters uit Ter hole. Westdorpe verloor met twee ca ramboles. De heer E. uit Hontenisse was niet ge lukkig bij het aanslaan van de motor van zijn auto. De slinger sloeg zo hard tegen zijn arm terug, dat hij zijn arm brak. De jaarlijkse collecte ten bate van de Kerstfeestviering door de kinderen van de Zondagsschool „De Kindervriend" te Waarde leverde f237.40 op. De collecte voor het erefonds-oud- verpleegsters heeft in 's Heer Abtskerke 139.— opgebracht. VEILING „WALCHEREN", MIDDELBURG. 9 December. Aardappelen: Meerlanders 10.70, Koopmans blauwen, groten 11.20. idem bonken 11.20. Fruit Appels: Goudrelnetten 9—24. C. Orange Pippin 54. Jonathan 530, Honds muil 6. Groninger Kroon 7. Salomé 3. Bellefleur 7, Kroetappels 4—8, Gieser Wildeman 15. Brederode 10—11, St. Re my 612. Comtesse de Paris 5. Jodenpeei 315. Nouveau Poiteau 3, Kroetperen 3. Groenten: Bloemkool A 29—52. idem B 21—38. iti'em C 9—24. idem D 12, Witte kool 4—7. Savoyekool 5—16. Boerenkool 8—16, Rode kool 6—13. Peen kg. 4—12. Waspeen kg 10—25. Bospeen 11—25, Spruiten 15—69. Veldsla 68—81. Witlof 48 —87. Kroten kg. 4—14. Idem bos 45, An dijvie 553, Uien 423. Winterpostelein 23—26, Sla A 14. idem B 13—16. idem C 1315, Sla kg. 90—1.05, Herfstrapen 6— 9, Koolrapen 10—11. VISMIJN VEERE. 9 December. Export garnalen 6.49 kg. 1.331.50; Schar 164 kg.: 36—61; Wulken 19 kg.: 1.051.35; Ongesorteerde vis 5 kg.: 38—43. VISMIJN BRESKENS. 9 December. Export garnalen 320 kg.: 62: Schar 77 kg.; 0.55; Bot 119 kg.: 0,49; Sardijn 110 kg.: 0.39. VEILING KRABBENDIJKE. December. Exportveiling Goudrelnet ten I grof 13.50. I fijn 10.70. H 5.20. Jona than I fijn 14.70. Gewone veiling: Cox Oranje Pippin verpakt 3760, los 1841. Goudteinette 5 —18. Sterappel 3—8. Jonathan 8—25. Gol den Delic. 1518. Laxton Superbe 4—24. Winston 518. Comt de Paris (verpakt) 23, los 3—19, Gieser Wildeman 3, Legi- pont 24—29, KI ei peer 59, Conference 4 —8.70. E IER VEIL ING GOES. 9 December. Prijs voor verse kippen eieren f 3.13 per kg. Voor vuilschalige er gewassen eieren wordt 2 ct. per stuk min- der uitbetaald. Bericht handelaren: kopeieren 16li. poeljeeieren 13 ct., ccndeieren 14 ct, kal koeneleren 30 ct, ganseieren 40 ct. VEILING „ZUID-BEVELAND". GOES. Exportveiling: Cox Oranje Pippin AAA 63. A 61, B-C 54. I grof 61—58. I 50. II 11—12; Goud Reinet AAA 25—25.60, AA 24.10. A 23.20—23.50. B-C 15.50—16.80, I grof 22.60—23.10. 1 13.40. 11 6—6.20; Zure Bellefleur A 18.30. B-C 171». I grof 18 40. I 10 851650. H 3.20; Jonathan AA 3050— 31, A 32—32.10. B-C 25. I grof 22.80. I 16.90 —17. H 7.40; Golden Dellebous: AA 41. A 38.80. J3C 23.30. I grof 32.10. I 19.70— 20.35. 13 8 40; Glorie v. Holland; B-C 1850 10.95. I grof 18. I 18.10. II 11, Doyenne du Comm: A 6150. B-C 59.90. I grof 58.10 —60. I 57.70. II 45; St Remy: I grof 9.10 —10. I 8.30. II 6.30. Comt de Paris A 34. B-C 27.30. I grof 34.10, I 25.40. II 4.5.10, Gieser Wildeman- I grof 25, I 17 n 5.5; Kleiperen I grof 12. Verpakt fruit: Goud Reinet AAA 28— 30. AA 24—28. A 22—24. B 20. I 26—27; Cox Oranje Pippin: AA 69. A 64; Jona than AAA 35. AA 33—35. A 33—34: Gol den Del.: AAA 51, AA 40—45, A 35; Lom bartscalville A 26—29. Gewone veiling: Goud Reinet keuken 11.10—11.70, idem fabriek 6—10.95, Cox Oranje Pippin 1531. Laxton Superbe 6— 23. Goud Reinet 6—16, Jonathan 3—19, Zure Bellefeur 3—10. Golden Deliclons 7 —25. Glorie van Holland 415. Zoete Ermgaarde 19—28. Reinette v. Z. 10. Tuin zoet 2125 St Remy 78. Pondspeer 3— 6. Gieser Wildeman 6—10. Kleiperen 3—8. Comtesse de Paris 418. D. du Comm 31 —57, Conference 6—18, Sterappel 58. BL Alicant 141—144, Noten 0.80 p. 100 st. VEILING ST. MAARTENSDIJK. 9 December. Gewone uien 19.30-, bon. ken 17.70; drielingen 28.10; picklers 34.70; stek 5. Aanvoer: 50 ton. VEILING THOLEN. 9 December. Uien, bonken 19.10; ge wone 19.301950; drielingen 2650; picklers 3555; stek 4.78. Aanvoer: 80 ton. VEILING ST. ANN ALAND. 9 December. Uien. Midden 1951, bon ken 19. drielingen 28. picklers 39.79. Aan voer: 140 ton. VEILING SCHEEPENISSE. 9 December. Midden 1953. bonken 18.10, picklers 34.79. Aanvoer: 30 ton. ATHLETIEK Dobbelaere in Nederlandse cross-ploeg voor Brussel K.N.A.U. ERKENDE DE MARATHON-MAN ALS NEDERLANDER. De nationale technische commis sie van de K.N.A.U. heeft vier Ne derlandse crossers, onder wie de be kende Marathon-athleet Staf Dob- beJaere uit Schoondijke. uitgenodigd om op Zondag 13 December a.8. te Brussel deel te nemen aan een cross van Racing Brussel over 8 k-m. De andere crossers die te Brussel zullen starten zijn Janus van de Zande uit Halsteren. Bobeldijk uit Medemblik cn Jetten uit Maastricht Hoewel hier slechts sprake is van een officieuze ploeg is de K.N-A.U. met deze uitno diging afgeweken van haai eerder in genomen standpunt krachtens het welk Dobbelaere niet als Nederlands athleet werd beschouwd. Na de cross te Brussel, waaraan ook de Engelsman Hesketh deelneemt, zal Dobbelaere op 11 Januari te Oostkamp uitkomen yoor een cross over 11 km. VOETBAL NAGEKOMEN EN VERBETERDE UITSLAGEN. De uitslagen van de wedstrijd Krab- bendijke II—Wemeldinge II voor de Zaterdagcompetitie was 93. inplaats van 10—3. De wedstrijd Hoek IIS. V.D. II eindigde in een 51 overwin ning voor Hoek IL Zonnemaire I—Burgh II in de afde ling Zeeland KJ1! V B. eindigde in een 70 overwinning voor Burgh IL In de 2e klasse A was de uitslag van de wedstrijd R.C.S. IIINoormannen 11 25 en niet 15. Dreischor n—Brou wershaven I eindigde in een 6—3 overwinning van Brouwershaven in plaats van 5—3. KORFBAL KORFBALPROMOTIE. De korfbahvedstryd voor de pro motie naar de 2e klasse tussen El- to en Swift m, welke Zaterdag jl. te 's-Heer Arendskerke zou worden gespeeld, maar moest worden afge last, is thans opnieuw vastgesteld tegen a.s. Zaterdag te 's-H. Arends kerke. Waar zijn onze schepen Alkaid 8 Dec. v. Aden-Suez. Arendskerk p. 8 Dec. nm. GibraltarGe nua. Arundo 10 Dec. te New Orleans verw. Corilla (t.) v. Livorno te Bahias. Erinna (t.) te Balikpapan verw. Kota Agoeng 8 Dec. v. Belawan—Singa pore. Loppersum p. 8 Dec. Fonisterre. Malea (t.) 8 Dec ten Z. van Cyprus. Mitra ct.) 8 Dec. v SingaporeIlo IIo. Myonla (t.) 8 Dec. voor anker bü Liver pool. Singkep 3 Dec. nm. v. Djak. Pladju. Schiedyk 8 Dec. nm. v. SingaporeDjak. Bassam. Saparoea 8 Dec. nm. v. Freetown—Gr. Stad Schiedam p. 8 Dec. vm, Finisterre. Tallsse 8 Dec. Djibouti—Pt. Sudan. Esso Amsterdam <t.) p. 8 Dec. Wight. Fairsea 8 Dec. Malta gep.—Pt Said. Garoet 8 Dec. Brothers gep.Aden. Indrapoera 140 ZW Kreta. Java 8 Dec. thv. Massawa—Aden. Manoeran p. 8 Dec. Malta—Pt. Said. Pr. Willem IV p. 8 Dec. Kp. St Vincent. Waterman p. 8 Dec. Algiers. Willem Barendsz 8 Dec. 390 ZW St He lena. Willemstad 8 Dec. 480 WZW Mad.—Fun- chaL Boskoop 8 Dec. nm. v. Barbados—Trini dad. Polydorus 8 Dec. v. Boston n. Galveston. Tabian 8 Dec. v Belawan—Colombo. Waterland p. 8 Dec. Fern Noronha—Las Palmas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9