Chefarine 4 C VALDA Franse geest tegen het voert stille strijd Deutschtum FHTSTTTCI Europese Delft en belangstelling voor Bolsward J DE SCHAAKVER. MIDDELBURG BESTAAT 45 JAAR ^^3 EEN ne(js Griepbesirijdingmet 4 middelen tegelijk! ZAL ANTOINE PINAY HET NOG ALS PREMIER UITHOUDEN? PACHTBESLUIT MOET NOG ENIGE TIJD BLIJVEN GELDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 10 DECEMBER 1952. VLAAMSE TROTS TE PARIJS Wie zullen in het Verenigde Europa de leiding in handen nemen? Er is een groot verschil tussen Frankrijks en Engelands houding ten op zichte van liet in opbouw zynde Verenigde Europa, Frankrijk heeft door middel van practise!»© voorstellen de zaak op gang gebracht, nadat Enge land het denkbeeld van nauwe federatieve samenwerking had opgeworpen. Nu er tekening in begint te komen, weigert Engeland daadwerkelijk mee te doen, wenst het geen enkele verantwoordelijkheid en geen enkele voor waarde te aanvaarden, zich daarbij beroepend op het Gemenebest. Wel wenst het de rol van toeziende voogd te spelen. Frankrijk daarentegen is volkomen bereid alles te doen wat nodig is om het eenmaal gestelde doel te bereiken. Het streeft naar de leiding van de op te richten Statenbond. i dat, terwijl er toch ook zoiets i frans europa Vermoedelijk ligt de verklaring een voudig besloten in de Franse overtui ging, dat een Verenigd Europa van zelf een Frans Europa wordt. Niet, dat men daar bewust naar streeft, maar men ziet in het open gooien van de grenzen eenvoudig niets an ders dan een mogelijkheid tot verbrei ding van de Franse cultuur en uitein delijk tot verfransing van het ver grote gebied. Een vorm van imperia lisme van de geest, waarmee wij in de Beneluxlanden toch wel rekening mogen houden. Daar zal, in alle vriendschap, iets tegenover moeten staan. Natuurlijk weet de Fransman wel, dat er ook nog iets anders is. En hij aanvaardt het ook wel zonder be zwaar, als het maar niet domineert. Toen ik de voi'ige week door de stra ten van Parijs wandelde zag ik er grote aanplakbrieven op de zuilen, die door GERHARD WERKMAN. de bevolking lieten weten, dat daar- en-daar de kunstverzameling van de Rotterdamse maecenas D. G. van Beuningen te bewonderen - was. En tot tweemaal toe vertelde een mari neman te Parijs me vol trot3, dat hy een „Flamand" was, een zoon uit de Noordwesthoek van Frankrijk, waar een deel van de arbeidersbevolking en van de plattelandsbewoners nog een Nederlands dialect spreekt. Beide officieren voelden het bestaan van een zekere verwantschap tussen Frans Vlaanderen en Nederland nog wel, maar zij kenden geen woord Nederlands en zij hadden er ook geen behoefte aan kennis te nemen van welke vorm der Nederlandse cultuur dan ook. Zij waren door de Franse geest geabsorbeerd. Datzelfde geldt voor de Elzas, de geboortestreek van Robert Schuman. Deze minister, naar wie het Schumann plan is. genoemd, is in die provincie geboren toen zij nog Duits was. Er wordt nog veel Duits gesproken, maar men bespeurt er geen enkele Heim-ins-Rèich-beweging. Het land is, in de geest, reeds verfranst. Ik ben er van overtuigd, dat het Saar- gebied op den duur elk heimwee naar das gvosze Vaterland eveneens zal verliezen als de Fransen er maar lang genoeg blijven. In het groother togdom Luxemburg heeft zich dat proces reeds voltrokken. Griffie-amblenaar kwam duizenden guldens tekort De arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage heeft de ambtenaar van de griffie van de arrondisse mentsrechtbank J. P. K. veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf we géns onregelmatigheden in r'e admi- ..nistratie van de rechtbank, a aardoor een tekort van 6 a 7000 gulden was ontstaan. K. werd vrijgesproken van verduistering. De officier had 1 jaar zonder aftrek geëist. Wasman vrijgesproken. De arrondissementsrechtbank te 'S-Gravenhage heeft de wasindustri- eel F. H. W. K. vrijgesproken. K. was ten laste gelegd, dat hg te hoge rekeningen had uitgeschreven voor de wasbêhandeling van het ma rinecentrum en dat hij aan een amb tenaar van dit centrum cadeaux had gegeven. Advertentie i Frans Gemenebest bestaat. Gaan wij nog een stap verder. Naar de Franse zóne van Duitsland. Tweemaal ben ik er doorgetrokken. Begin 1950 en nu weer. En beide ke ren is het mij opgevallen hoe de ste den in dit gebied ten dele beginnen te verfransen. Zeker, er staat een gloednieuwe schouwburg te Freiburg met een eigen gezelschap, dat door en door Duits is, maar in Baden-Ba den betalen Franse ingezetenen met franken bij een Franse groenteboer; te Rastatt kopen zij Franse kranten bij een winkelier die geen marken aanneemt; te Neustadt zist men hun huisvrouwen met dat typisch Franse stokkebrood lopen. Het is ook opval lend, hoeveel Franse namen voor Duitse steden er in gebruik zijn Trèves voor Trier, Spire voor Seyer, Coblence voor Koblenz, Maience voor Mainz, enz. Uit gesprekken met Franse officie ren bleek mij, dat maar heel weinig Fransen moeite doen om Duits te le ren, maar dat vele Duitsers Frans spreken met een verbazend gemak. Geen wonder, zei een mijner zégslie- den, hier is a.1 sedert de dagen van Frederik de Grote die zijn land goed Sans Souci bouwde naar het voorbeeld van Versailles sprake van een Franse cultuur, die soms meer soms minder naar voren is ge treden, maar nooit is verdwenen en nu tot volle ontplooiing komt. duits europa Is dit alles nu glad verkeerd Laat ik vooropstellen, dat het anders is dan elders. Zeker er zyn In de Britse en de Amerikaanse zönes ook talloze Duitsers die Engels spreken en gom kauwen, maar het is myn indruk, dat die niet verengelsen of veramerikani seren, althans veel minder. Een feit is, dat de Duitser, die in het algemeen evenals de Fransman zo niet in nog sterkere mate een voor stander is van hetzelfde Verenigde Europa, maar in zyn ogen wordt dat dan een Grosz-Deutschland. Ook al weer omdat hy zich geen ander Euro pa kan voorstellen. Dat weet de Fransman wel (al twijfel ik of hy de Duitser begrijpt); maar daarom ge bruikt hy zyn troepen niet om de Duitser, maar om het Deutschtum uit te roeien, voor zover dat binnen zijn bereik ligt. Engelsen en Ameri- 1 tanen voelen daaraan geen behoefte. Cultureel zal de Duitser in de Franse zone de strijd verliezen, commercieel ziet hy misschien kans hem de baas te Worden. Ik zal my maar niet verdiepen in de vraag of dat een gelukkige syn these zou zijn. Maar hoe dan ook, het is voor ons in de Benelux nodig de ogen wijd open te houden voor deze dingen en derzelver ontwikkeling. Wij mogén dan een minderheid vor men, maar wij zullen niettemin een eigen plaats -moeten zien te behou den binnen het grote geheel. Beter zou het zijn, dat de Franse geest en de Duitse koopmanschap zouden over gaan in een Eüropese geest en een Europese koopmanschap, maar dat Ware voorlopig nóg teveel gevergd. ZATERDAG EN ZONDAG JUBILEUMTOURNOOi Geschiedenis van dë vereniging is tevens een stukje sociale en culturele gèschiedenis Dezer dagen viert de schaakver. „Middelburg" haar negende lustrum. Dit gaat gepaard met het organiseren van egp internationaal schaak- tournooi. Toen de vereniging werd opgericht - in 1907 had dë ge-;, hele wereld een ander aangezicht dan thans. Het welvaartspeil lag veel lager, de arbeidstijd was langer en de bekommernis van het dagelykse leven groter dan zij thans is. Zoals met de andere sporten en spelen, was het ook met het schaken gesteld en dan zéker in een toonaange vende stad als Middelburg. De schaakvereniging in de hoofdstad bestond geheel uit welgestelde leden, het schaken had er zich ternauwernood we ten los te maken uit zyn status van bijproduct ener sociëteit. Hét spel werd weliswaar hoofdzaak, maar bleef de kenmerken van deze status dragen. Natuurlijk met alle voor- en nadelen van dien. neem CBII UVWJ vymy Schaken was dus luxe en met de toegenomen welstand in alle sociale groeperingen werd deze luxe „gede mocratiseerd." Heel in het klein speelde zich ook hier dus een stukje sociale geschiedenis af. En tevens een stukje cultuurgeschiedenis. Want de mensen die de beschikking kregen over vrije tyd, zochten aan deze zin te geven door een actieve vrije tijds besteding, door zelf-ontplooiing. Ook- dit vindt men terug in de andere spelen en sporten. Wanneer men de huidige samen stelling van de vereniging- verge lijkt met die van bijna een halve eeuw terug, dan valt dit alles sterk op. „Middelburg" is evenals vele zusterverenigingen een veelzijdig sa mengestelde club, waarin het arbei ders- en middenstandselement sterk is vertegenwoordigd. Vele figuren van formaat heeft zij voortgebracht. Wij denken aan wy- len mr. J. F. Heemskerk, aan wie de jongeren, die hem hebben gekend, met veel eerbied terugdenken. Van de anderen noemen wy de heer W. de Graaf die het spelpeil zo sterk heeft bevorderd en lange jaren een „ijzeren" voorzitter was; ook aan jhr. dr. J. H. O. van den Bosch, een van de sterkste spelers van ons land, die zich helaas practisch heeft te ruggetrokken; aan J. van den En- de, die als eindspel componist zelfs internationale lauweren oogstte; aan J. M. Mullié, die met veel brille voor verjonging heeft gestreden; aan C. Oskam, die tot de sterkste van ons land behoort; en aan H. Strooband, 1 die zich al vele tientallen jaren aan de top weet te handhaven. Vyf Zeeuwse kampioenen telde de vere niging: J. van den Ende (diverse malen), J. M. Mullié, K. Maartense, M. C. Verburg en thans J. L. Woud stra. Alleen M. J. Quakkelaar uit Temeuzen wist dit monopolie te doorbreken. Het aantal leden bedraagt onge veer 70, dat is byna één vierde van de bij de Zeeuwse Schaakbond aan geslotenen. Met vyf- ook wel eens Advertentie. Van „luchtjes" gesprokenniemand hoeft zich meer te ergeren aan de lucht van tabaksrook of een nasmeulende sigaar of cigaret. Air-Wiek met het wonderbaarlijk© natuurproduct chlorophyl .neemt alle luchtjes weg. met zes-tientallen wordt aan de com petitie deelgenomen door een enthou siaste schare. Het eerste .tiental speelt reeds voor het zevende jaar in de Hoofdklasse thans 2de klas se) van de nationale wedstryden. Vorig jaar eindigde het op de twee de plaats en thans gaat het om de tweede en derde, plaats met Philips. JUBILEUM-TOURNOOl. Zaterdagavond eh Zondagmorgen en -middag wordt ter gelegenheid van dit jubileum een drie-landen- tournooi gehouden in „De Gouden Poorte" met 80 deelnemers. Hiervoor heeft de P.Z.C. een medaille beschik baar gesteld. Er zyn vijf eregroepen Advertentie Elk labiet Chelarine „4" beval 4 geneesmiddelen, die in de gehe'e wereld beroemd zijn ge worden en miilioenen mensen al baat brachten. 'n 4ije doe/ wonderen! Nederlandse bloembollen voor Engels kroningsfeest Dertig duizend Nederlandse tulpen bollen", een gift van Nederlandse kwe kers ter gelegenheid van de kroning, worden Vrijdag te Londen geplant. Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse ambassadeur, zal samen met Neder landse meisjes in nationale kleder dracht de eerste bollen planten. FRANSE REGERING /Af GEVAAR Ook bezwaren tegen Schuman (Van onze correspondent) PARIJS, December. Men begint in bepaalde politieke kringen in Frankrijk een beetje onrustig te worden Hoe is het nu toch mogelijk, dat die heer Antoine Pinay, die de functie van burgemeester van een kleine stad met die van directeur van een kleine leerfabrikant verbond, het al bijna een jaar aan het hoofd van de Franse regering heeft uitge houden. De gemiddelde levensduur van een Frans kabinet is ongeveer vier maanden. Hoe speelt monsieur Pinay het dan toch klaar om al bijna de recpectabele tyd van een jaar in het zadel te blijven zitten? Nu is de moeilijkheid, dat een mi nisterie op zijn hoogst toch slechts een stuk of dertig ministers kan her bergen. Maar in de Kamer zitten ruim zes honderd gedeputeerden en velen van hen koesteren de hoop ook eens 'n portefeuille toegewezen te krijgen. Alleen, wanneer die heer Pinay zo lang blijft zitten, dan wordt de kans op een portefeuille kleiner. Vandaar dat men onrustig wordt. Zou de tyd niet gekomen zijn om Antoine Pinay WETSONTWERP NOG NIET GEREED Toch tegemoetkoming on twee De voorbereiding van de nieuwe pachtwet verkeert 'thans in een ge- vorerde staat, zodat de indiening" van het ontwerp voor een nieuwe pacht wet in de loop van dit zittingsjaar tegemoet kan worden gezien. Dit be tekent, dat het pachtbesluit nog eni ge tijd zal moeten blijven gelden. Dit blijkt uit de memorie van toe lichting over het by de Tweede Ka mer ingediend'e wetsontwerp tot wij ziging van het pachtbesluit, van de ministers van justitie en van land bouw Ten aanzien van een tweetal punten kan niet op de wijziging van het pachtbesluit worden gewacht. Vol gens art. 30, derde lid onder 4e kan het voorkomen, dat een pachter on verwacht op korte termijn het ge pachte moet verlaten. Het komt de minister redelijk voor, de pachter hiertegen een zekere bescherming te verlenen. Deze bescherming kan ge vonden worden door by overdracht met telkens twee sterke spelers van buiten Zeeland, die- tot de sterkste, van hun vereniging behoren. Deze vijf groepen zijn als: volgt samenge-r, steld:' I. Prahl (A.S.C., A'dam), Schneiders (Haarlem), J. L. Woud stra (M'burg), M. J. Quakkelaar (Terneuzen). II. Apking (Max Euwe, A'dam), Verleur (Haarlem), G. Boon en drs. M. C. Verburg (Mid- delburg)IH. Dr. Gesquière (Oost ende), A. Stofmeel (Breda), P. D. de Zeeuw en drs. J. Scheltens (Mid delburg). IV. Buyssehaert (Brugge), de Ree (Haarlem), P. M. de Kleyn (M'burg), R. v. d. Harst, (vroeger M'burg, thans 1ste klasse kampioen Den,Haag). V. Cardinael (Brugge), v. Wieringen (Eindhoven), Verzijl (R'dam), en J. de Baare (M'burg). Het tournooi zal een succes wor den: het zal de relaties met elders onderhouden en de jongeren, die broodnodig zijn, stimuleren. Het ge meentebestuur van Middelburg heeft de verdiensten van de vereniging weten te waarderen door het be schikbaar stellen van een subsidie. De edele Caïsna stelt dit zeer op prijs en zal van haar kant al haar charmes tydens het tournooi ten toon spreiden. onder byzondere titel van het ver pachte, de pachter het gebruik nog minstens vier jaren te garanderen, ook al verstrykt inmiddels de duur van de pachtovereenkomst. Het nieu we artikel 30 a voorziet hierin. Een ander artikel van het pachtbesluit sluit het beroep van een beslissing van de Grondkamer op de Centrale Grondkamer uit, wanneer de verla ging van de pachtprys minder dan 15 bedraagt. Een verlaging van het percentage tot 10 komt naar het oor deel van de ministers tegemoet aan het bezwaar, dat thans een» niet onbe langrijke verlaging van de pachtprijs door de Grondkamer mogelijk is, zon der dat daarover in appèl geoordeeld kan worden. De rechtszekerheid brengt mede, dat het nieuwe artikel 30 a geen toe passing vindt ten aanzien van verko pen, welke voor het inwerking tre den van deze wet zijn geschied. „Bij Sjefke" was illegaal wisselkantoor. De Maastrichtse rechtbank heeft Maandagmorgen uitspraak gedaan in de zaëk tegen een' Belgische caféhou-< der en zijn vrouw en een Maastricht se kastelein, die. zich in de periode van Maart 1952 tot October 1952 heb ben schuldig gemaakt aan overtre ding van het deviezenbesluit 1945. Zij zouden Nederlandse geldswaarden tot een totaal van velé tienduizenden uit het zadel te wippen, waardoor weer eens enkele nieuwe partijen en parlementariërs een kans krygen erg populair Voorlopig zyn de aanvallen op de rustige en bescheiden minister-presi dent nog vry bedekt. Zijn vyanden moeten er namelijk rekening mee hou den, dat Pinay by zeer veel Fransen erg populair is. Het wonderlijke is, dat al de Fransen, die er nu geen be paalde politieke overtuiging op na houden (en dat zyn er heel veel) een hardnekkig vertrouwen in die kalme leerfabrikant hebben. Het heeft diepe indruk gemaakt, dat deze minister president niet met grote, ietwat hol klinkende volzinnen is gekomen, maar dat heel zijn politiek bestond uit twee zaken: verdediging van de franc en geen nieuwe belastingen. Dat zyn twee problemen waar iedere Frans man de allergrootste belangstelling voor heeft. TEGEN IEDERE VERHOGING. Maar, wanneer men de belastingen niet wil verhogen dan kan men de staatsuitgaven ook niet verhogen. En voor de verschillende partyen is het natuurlijk van het allergrootste be lang om allerlei verhogingen aan hun kiezers te kunnen beloven. WANTROUWEN. Daarby komt, dat de buitenlandse politiek van het kabinet Pinay ook steeds meer critiek ontmoet. De Fransman heeft een ingeworteld wan trouwen tegen Duitsland en men vreest, dat heel die Europese vereni- gingspolitiek en vooral dat Europèse leger uiteindelyk alleen maar in het voordeél zullen zijn van die Ooster buur. Frankrijk moet zich veel te veel inspannen voor de oorlog in Indochi na om ook nog voor een flink thuis- leger te kunnen zorgen. Maar zonder een sterk Frans leger wordt het Euro pese leger onmiddellijk een Duitse weermacht met wat buitenlandse hulptroepen. Vandaar dat verscheide ne vooraanstaande politieke figuren in Frankrijk, zoals Daladier, maar blykbaar ook Bidault en Pleven, vin den dat de buitenlandse politiek van Frankrijk maar eens op de helling moet, dat de opvolger van de heer 'Schuman Duitsland wat meer moet wantrouwen en dat bet tüd wordt een oplossing te zoeken voor de twaalf millióen guldens per dag kostende oorlog in Indochina. Uit alles blijkt dus, dat de heer Pi nay van verschillende kanten ernstig bedreigd wordt. Alleen zyn populari teit bij de ,men <n the street die zijn guldens naar en uit Belgie hebben i eecmnkkeld De caféhouder T N had 1 tegenstanders nog doet aarzelen hem gesmoKKeia^ ue caienouaer j. in. naa nr,p„Hik nan te vallen, kan hem in zijn café „Bij Sjefke" vlak over de NederlandsBelgische grens onder Vroenhoven tot een illegaal wissel kantoor gemaakt. Tijdens het proces is gebleken dat voor een bedrag van ongeveer f 320.000 via de Maastricht se kastelein in dit café werden ver handeld. N. werd veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf. Zijn vrouw, die geregeld geld van Maastricht naar België en omgekeerd had overge bracht, werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De Maas trichtse kastelein werd wegens mede plichtigheid veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk en een geld boete van f500. VOORLICHTING IS IN VOLLE GANG Op 17 December doen deze plaatsen uitspraak over de Europese eenheid (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, December. Er staan slechts twee hokjes op het stem biljet, dat op 17 December a.s. aan de bewoners van Bolsward en van Delft zal worden aangeboden om zich uit te spreken over een uiterst gewichtige kwestie. By het ene vakje staat „ja" en b(j het andere „neen". Meer keuze is er niet; tenzy men zijn biljet ongeldig maakt, of blanco in de bus werpt. Doch dat laatste mag men by deze proefstemming over de toekomstige eenheid van Europa niet venvachten. Niet alleen heel Nederland houdt op Woens dag 17 December het oog gericht op Bolsward en Delft, alle Europese lan- len volgen met interesse het. resultaat van de uitspraak van twee „gemid delde" Nederlandse plaatsen. groeien. Dat wordt al door velen be langen voortaan gezamenlyk dienen te behartigen en wenst U daartoe een Verenigd Europa onder eèn Europese Overheid en met een democratische vertegenwoordiging, te omschryven in een Europese Grondwet?" Zo luidt de vraag, die Bolsward en Delft te beantwoorden krygen. Waarom koos de Nederlandse Raad der Europese Beweging voor de proef stemming over een Europese Grond wet juist deze twee steden? Omdat zy beide en dus nog meer gei lijk representatief geachï I meer gezamen- kunnen worden voor de gemiddelde maat schappelijke structuur van het Neder landse volk, zowel op godsdienstig als op politiek terrein, officiële cy- fers hebben dit duideiyk aangetoond EENHEIDSGEDACHTE. Wil Europa zyn zelfstandige posi- grepen. Reeds zijn symptomen van die eenwording aanwezig. We den ken daarbij vooral aan de kolen- en staalgemeenschap en de Europese defensiegemeenschap. Juist aan deze twee, omdat de hoge autoriteiten, die aan het hoofd van deze licha men staan, met vergaande bevoegd heden bekleed zyn, bevoegdheden met een supra-nationaal karakter. De Europese landen zullen bereid moeten zijn met behoud van hun zelfstandigheid stukjes van hun souvereiniteit af te staan. Hoe denkt U over deze dingen? zal nu de Nederlandse Raad der Europese beweging in proef-referen- da aan de inwoners van Delft en Bolsward vragen. Wenst U een Ver enigd Europa onder een Europese overheid en met een democratische vertegenwoordiging, te omschrijven in een Europese Grondwet ja Of neen? Voor sommigen levert de beant woording van deze vraag geen moeilijkheden op. Zy zyn ervan overtuigd, dat Europa zich in deze richting dient te bewegen en zullen het hokje voor „ja" invullen. Ande ren, die bevreesd zyn voor het af staan van souvereiniteit en voor een ondergeschikte rol, die Neder land daardoor in een Europese ge meenschap zou kunnen gaan spelen, twyfelen, of verklaren zich eenvou dig tegenstander. Zeer belangwekkend zal het zyn te zien, hoe de meningen in Delft en Bolsward en naar men mag aannemen in -geheel Nederland verdeeld zyn. Een betrouwbare stem ming krijgt men uiteraard alleen, als de inwoners van de twee plaatsen zich terdege rekenschap geven van het belang van hun uitspraak en met kennis van zaken aan de stem bus verschynen. Daarom wordt in deze weken in Delft en Bolsward een Intensieve voorlichting gegeven. Huis aan huis verspreidt men een brochure, waar in de zaken, waarom het gaat, dui- deiyk worden uiteengezet. De dag bladen wyden aandacht aan het re ferendum, plaatselyke comité's be leggen vergaderingen, waarin des kundige sprekers en spreeksters het woord voeren en radio, film en tele visie brengen de stemgerechtigden op de hoogte van wat van hen ver langd wordt. net echt Men kan ervan verzekerd zyn, dat de stemming geheel volgens de rege- openlijk aan te vallen, het zadel houden. Toe/icM Beheersinstituut faalde in de eerste iaren Wetsontwerp dient om er een streep onder te zetten. Hoewel de bepalingen van de be sluiten „herstel rechtsverkeer" en „vyandelijk vermogen" een deugde- lijk toezicht op het Beheersinstituut mogeiyk maken, is daarvan in de eerste jaren na de bevryding in de practyk weinig terecht gekomen. Dit verklaart de minister van ju stitie o.m. in zyn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp „regeling tot het aannemen door de Algemene Reken kamer van ontvangsten en uitgaven van het Ned. Beheersinstituut tot en met 1949." De aanvankelyke accountantscon trole op het hoofdkantoor van het Beheersinstituut stelde de gebreken in de administratie niet in net dag licht, doch intussen is hierin veran dering gebracht. De minister is van ootdeel, dat het wetsontwerp dient om een streep te zetten onaer een Eeriode, waarin van vele zijden min er of meer verschoonbare fouten zyn gemaakt, en dat het wetsont werp hiertoe thans de enig moge- lyke uitweg biedt. Voorts deelt de minister mede, dat bij de gewone rechters 42 za ken aanhangig zijn gemaakt wegens wanbeheer by het Ned. Beheersin stituut, waarvan 19 zaken zyn af gedaan. In totaal werd de staat aange sproken voor ruim twee millioen gulden. By de voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel zyn 570 zaken aanhangig gemaakt, waarvan er 504 zyn afgedaan. By de afdeling Rechtspraak van deze Raad zyn 146 zaken aanhan gig gemaakt, waarby de staat in totaal voor drie millioen gulden werd aangesproken. In 106 zaken werd einduitspraak gedaan. Het aanta' gevallen van fraude door beheerders kan de minister niet volledig opgeven. Omtrent 28 gevallen zyn gegevens verkregen tot een totaal bedrag van ruim 265000. In totaal werd ruim 98.000 terugbetaald. zelfde voorschriften gelden nameiyk al3 voor de gewone verkiezingen van Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeentebesturen. De kiezers krygen hun oproep om aan de stem bus te verschynen thuis gestuurd. Er zijn minder stembureau's dan noi*- maal en zy zullen niet geopend zy'n van des morgens acht tot des mid- __adags vyf uur, maar van 's morgens len van de kunst gehouden wordt. De- acht tot 's avonds acht uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 4