Walcheren kan de kosten van de zeewering niet meer dragen Verontrustende voedseltekorten in Oostduitse Volksrepubliek BOEK TWEEDE KAMER SOMBER OVER DE VERENIGDE NATIES WOENSDAG 10 DECEMBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Z PLEIDOOI IN TWEEDE KAMER Baron van der Feltz sprak bij behandeling Waterstaatsbegroting Verkeersbelangen hadden de aandacht van vele Kamerleden De Tweede Kamer ving Dinsdagavond aan met de behandeling van de waterstaatsbegroting en daarby werd in het bijzonder aandacht geschon ken aan de verkeersproblemen, waarby niet alleen de grote vraagstukken, maar ook talrijke details de aandacht hadden. De eerste spreker, de heer Posthumus (Arb.), wenste, dat Nederland stimulerend zou optreden by de Europese vervoersintegratie. Met waardering voor het werk van de verkeersbonden vroeg hij om meer overheidsbemoeienis met het verkeer en straffer optreden van de rijkspolitie op de rijkswegen tegen verkeers- fouten. Internationale contróle op dienst en rusttijden bij het pendelvervoer was gewenst. Spieker's fractie was voor samenvoegmg van de drie vlieg tuigfabrieken. Op het punt van de strijd tegen de verzilting zag spreker gaarne spoe dige verwezelyking van het vyf- eilandenplan en afsluiting van het Haringvliet. Ds. C. v. d. Zaal (AR) verzocht om snelle verbetering van zeewerin gen en dijken. Spreker bepleitte en kele schippersbelangen o.m. een be tere afweegmethode bij laden en op heffing van watertollen. Hij infor meerde naar het vijfeilandenplan en de verzilting in het deltagebied. DE SPOORWEGONGELUKKEN De heer Jos Maenen (KVP) kon de mening van de president-directeur der spoorwegen over de spoorwegon gelukken niet delen. Het spoorweg personeel is sedert 1946 met 6000 man ingekrompen tot 34000, terwyl het aantal afgelegde treinkilometers toenam en de snelheid werd opge voerd. Spreker vroeg of in deze ge- 397. Dat er niet alleen bij onweer, maar ook op mooie heldere dagen eleclriciteit in de atmosfeer aanwezig is, werd reeds 199 jaar geleden door Mannier vastge steld. Latere metingen hebben aange toond dat de electrische spanningen toenemen, naarmate men zich hoger in de atmosfeer en dus verder van het negatief geladen aardoppervlak be vindt, zodat op een hoogte van 10 km het potentiaal verschil met het aard oppervlak wel 200 000 volt kan bedra gen. Dit komt neer op een spannings- verval van gemiddeld 20 volt per me ter. Dichter bij het aardoppervlak is dit spanningsverval echter veel groter. Hoewel het bedrag uiteraard veran derlijk is en aanzienlijke schommelin gen vertoont, is het spanningsverval van de ons omringende dampkring 's zomers bij goed weer gemiddeld onge veer 60 volt per meter en 's winters 500 volt en bij nadering van een re genwolk kan het zelfs tot 1000 volt per meter oplopen! Wat lijkt, gelet op deze cijfers, een voudiger dan een koperen staaf de lucht in te steken en de electriciteit uit de hogere luchtlagen daardoor naar de aarde af te leiden, waardoor men een permanente en kosteloze electriciteitsbron zou verkrijgen? In derdaad. men heeft dat geprobeerd door een metalen araad 140 meter de hoogte in te werken, doch de stroom die deze geleider te verwerken kreeg, kon slechts in millioenste delen van een Ampère worden uitgedrukt. De oorzaak hiervan was gelegen in de slechte geleiding van de lucht. Misschien mogen we dit met een voorbeeld verduidelijken. Indien zich hoog boven de aarde een grote bak met water bevond, en we zouden de bodem van deze bak door een buis met de aarde verbinden, dan zou al het water door de pijp naar de aarde wor den afgevoerd. Dit zelfde zou zich af spelen wanneer de lucht een goede geleider ivas, want ook in dat geval zou de atmosferische electriciteit naar het laagste punt (de aarde) afvloeien. Maar de lucht is niet geleidend, zodat we de bak niet gevuld moeten denken met water, doch met zand. In dat ge val stroomt alleen het zand dat vlak boven de pijp zit, naar beneden, doch de rest blijft onbewegelijk op de plaats waar het is. Door het in de lucht ste ken van één geleider komen dus als we het zo mogen uitdrukken wel enkele electrlciteitsdeeltjes naar beneden vallen, doch dat zijn uitslui tend de deeltjes die vlak tegen de ge leider zitten. De rest van de electrici teit blijft onbeweeglijk op haar plaats. Een grotere stroomsterkte zou dus alleen verkregen kunnen ivorden door een aanzienlijke vergroting van het oppervlak van de geleider. Welnu, aan voorstellen daartoe heeft het niet ont broken. Een uitvinder wilde zelfs een geweldig groot stalen net, bezet met 3 millioen radioactieve spitsen (om de geleidbaarheid van de lucht te vergro ten) in de lucht laten zweven door middel van balons. Toen echter bleek dat de oppervlakte van dit net onge veer 90.000 vierkante meter groot zou moeten zijn en dat de daardoor ver kregen stroomsterkte nog steeds niet tot een noemenswaard bedrag zou op lopen, heeft men dergelijke fantasieën, als zijnde onuitvoerbaar, voorlopig van het programma geschrapt. Nu we het toch over dergelijke din gen hebben, is het misschien wel aar dig er op te wijzen, dat U met een kompasje kunt nagaan of lantarenpa len onderste boven zijn gegoten en of ijzeren hekken al dan niet diep in de grond staan. H. Pétlllon. gevens niet veeleer de oorzaken der ongelukken lagen. Spreker drong aan op bespoediging van de P.B.O. voor het vervoer. De heer de Ruiter (CH) verzocht om coördinatie van de controle op het wegvervoer. Ook deze spreker wilde weten hoe het staat met de studie van de ver zilting o.m. by de Zuidelijke zee ten. De heer Tj. Krol (CH) protesteer de onder meer krachtig tegen het voortbestaan van een aantal water- tollen. Hy bepleitte snel inhalen van de achterstand op het gebied van het wegenonderhoud. WALCHERSE DIJKEN Baron van der Feltz (CH) roerde als derde spreker van zijn fractie de moeilijkheden met de Walcherse dy- ken aan, speciaal die met de West- kappelse dijk. De kosten zyn door de polders en de ingelanden niet meer te dragen. De recente stormschade by Westkappel zal waarschynlylt vier ton zijn. Andere noodzakelijke en ge wenste werken zullen respectievelijk 4.4 en 6.7 millioen gulden vergen. Spreker vroeg de minister dringend om hulp. Voorts vroeg hij de veer gelden over de Westerschelde niet te verhogen zonder voorkennis van de 'famer. Hy hoopte dat het Zeeuwse :lrie-eilanden plan eerder tot uitvoe ring zal komen, dan het Zeeuws- Zuidhollandse vjjf-eilandenplan. De heer Zegering Hadders (V.V.D.) bepleitte evenals enkele andere leden spoedige bouw van een brug naar Goeree. Hij achtte het principieel ver keerd. dat polders en waterschappen alleen staan voor de onderhoudskos ten van eigen wegen, die in sterke en toenemende mate voor interlocaal verkeer worden gebruikt. De millioenen, opgebracht door het wegverkeer staan niet in verhouding tot de millioenen, die voor het wegen net worden besteed. Frankrijk en Tunis moeten het samen vinden In de politieke commissie van de Verenigde Naties heeft dr. Jessup het Amerikaanse standpunt belicht in de kwestie Tunis. Hij zeide, dat Ame rika het verdrag tussen Frankrijk en Tunis erkent. Samen nosten beide staten het lot van dit Noordafrikaan- se gebied bepalen. Hij vreesde, dat de Arabische en Aziatische landen wan trouwen willen zaaien jegens Frank rijk. De Verenigde Staten daarentegen hebben vertrouwen in Frankrijk. De speciale politieke commissie ver daagde voor de derde maal de be sprekingen over de Palestijnse kwestie om de belanghebbenden tot Woens dag gelegenheid te geven met elkaar tot overeenstemming te komen. Spr. wenste een eenvoudig verkeer3- examen voor bromfietsrijders en even als enkele andere sprekers snelle in voering van de twee verplichte rode achterlichten voor auto's. Deze moeten ook voor boerenkarren worden voorgeschreven. DE RIJNVAART. Prof. Lemaire (K.V.P.) liet zich scherp uit over het Duitse protecti onisme, dat onze Rijnvaart belemmert en in strijd is met het verdrag van Mannheim. De heer N. v. d. Heuvel (K.V.P.) vroeg het met spoed verlenen van de finitieve vergunningen voor personen vervoer. Met de coördinatie van het vervoer dient meer voortgang te worden ge- maa':t De heer Verkerk (A.R.) sloot de rij van sprekers over vervoers- en verkeerskwesties. Bij het internationa le busvervoer dient de particuliere ondernemer nummer één te zijn. Spr. vroeg aandacht van de minister voor het taxi- en huurwagenbedrijf in de steden. Het invoeren van de wet autovervoer goederen achtte spr. van groot belang. Tenslotte stelde de heer Verkerk onder meer nog enige vra gen over de toekomstige organisatie van de Rijnvaart. Daarna werd de be raadslaging verdaagd tot Woensdag avond. Generaal Mohammed Naguib heeft de heren L. Fokkema en G. J. Mars man, bestuursleden van de Nederlandse Export Combinatie, ontvangen- Van links naar rechts: Generaal Naguib: de heer L. Fokkema; de adjudant van Generaal Nagulb en de heer G. J. Marsman. Vrouwelijke juristen als vervangend kantonrechter Voor de eerste maal in de geschie denis van het rechtswezen zyn Dins dag in het ambtsgebied van het Leeuwarder gerechtshof twee vrou welijke kantonrechters-plaatsvervan- gers geïnstalleerd naméiyk mr. T. A. Boelstra, secretaresse van de Voog dijraad te Leeuwarden en mr. G. H. Okma, advocate aldaar, die op 4 de zer reeds waren beëdigd als plaats vervangende kantonrechters in het kanton Leeuwarden. HET BUITENLANDS BELEID Europese integratie nodig (Van onze parlementaire redacteur). Traditiegetrouw waren Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer de wand- luchters ontstoken, toen de Kamer een begin maakte met de openbare behandeling van de begroting voor Buitenlandse Zaken. Achter de minister tafel hadden nlat minder dan drie ministers plaats genomen: de beide ministers van Buitenlandse Zaken, mr. Beyen en mr. Luns en de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. Kernkamp. Uitvoerig gingen de verschillende sprekers met name in op de moei lijkheden in de Verenigde Naties en de dwangpositie van West-Europa in de volkerenorganisatie. Deze positie, zo meende men, versterkt de nood- zakelykheid de Europese integratie en federalisatie krachtig en doelmatig te bevorderen. De regering zij echter voorzichtig met het in het leven roe pen van een supra-nationaal gezagsorgaan, werd haar van verschillende kanten waarschuwend toegevoegd. De heer Schmal (CH) constateerde, dat Nederland in de wereldpolitiek niet veel meer betekent. Een belang rijke taak heeft ons land echter nog bij de Europese integratie. Maar die heeft vele moeilijke kanten. De heer Weiter (KNP) noemde de Verenigde Naties als politieke instel ling een bron van onrust en een fo rum voor aanvallen op West Europa. De heer Weiter achtte Europese fede ralisatie dringend geboden, waarby economische integratie voorop dient te gaan. Dr. J. van Baal (AR) besprak de Uniezaken. Hy hoopte op autonomie voor de Ambonezen. Met Indonesië is alleen nog maar iets te bereiken op zuiver zakelyke gronden. Afstand van Nieuw Guinea kan geen oplossing brengen In de Verenigde Naties moet Nederland krachtig positie kiezen voor West Europa en het stamver wante Zuid Afrika. De heer Korthuis (WD) wees er op, dat de Verenigde Naties zich ont wikkelen tot iets, dat niet veel meer is dan een gesprekcentrum. De West-Europese saamhorigheid komt al Integrerende, zo meende hij. Welke bevoegdheden stelt de regering zich voor aan een supra-nationaal ge zagsorgaan over te dragen? De heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) vroeg om de instelling van een parlementaire Benelux-raaa. Hij achtte de indiening van een wetsont werp tot goedkeuring van de Euro pese defensiegemeenschap bepaald gewenst. Mej. Klompé (KVP) was niet zo pessimistisch over de V.N. Zy sprak uitvoerig over de raad van Europa en zou er bezwaar tegen hebben onder wijs onder een supra-nationaal orgaan te brengen. De heer van de Wetering (CH) achtte evenals prof. Lemaire (KNP) de oplossing van het Ambonezen-pro bleem uiterst moeilijk. De heer van de Wetering meende, dat zy uit Nederland naar Indonesië dienen te repatriëren, al is dat byzon- der lastig. Prof. Lemaire achtte de betrekkin gen met Indonesië hachelyk. De verdere behandeling van de be groting werd daarna verdaagd. TE WEINIG BOTER, VLEES, GROENTEN ENZ. Grotewohl belooft bestraffing van de schuldigen In Oost-Duitsland zjjn „tydelyke moeilijkheden en vertragingen" op het gebied van de voedselvoorziening ontstaan, waardoor boter, margarine, vlees, aardappelen, groenten en suiker minder gemakkelijk te krygen zijn. Dat de botervoorziening stokt is volgens een verklaring van de Oost- Duitse premier Grotewohl te wijten aan de „kapitalistische landen", die hun leveringsplichten niet nakwamen. Overigens was de huidige schaarste ook te wijten aan het afdelingshoofd van het ministerie van handel Frits Hant- ke, maar deze is tjjdig naar West-Duitsland uitgeweken. Het suikertekort is ontstaan doordat suiker een dankbaar object is in de zwarte handel en ook omdat men het als compensatie gebruikte voor de ontbrekende vetten. Heft gebrek aan groenten en aardappelen wordt toegeschreven aan het ongunstige weer. Grotewohl verzekert in zijn verkla- ring, dat de schuldigen gestraft zul len worden. Schuldig is in de eerste plaats de minister van handel en bevoorrading dr. Karl Hamann, die van al zyn func ties is ontheven in verband met zyn onjuiste leiding, die gevoerd heeft tot een vermindering van de margarine bevoorrading. Hamann is liberaal-de mocraat. Voorts is schuldig verklaard Rudolf Albrecht, staatssecretaris voor de voedings- en genotmiddelen; hy werd met verlof gezonden. Voorlopig is 5000 ton boter uit de reserve genomen. Er zal nog slechts op rantsoenkaarten boter verkrijg baar zyn. Voorts is 80.000 ton suiker uit de reserve beschikbaar gesteld voor het a.s. Kerstfeest. DE BOEREN SCHULDIG Schuldig zyn volgens Grotewohl ook sommige boeren, die niet meewerkten aan de uitvoering van het landbouw- program Vijftien ministers en staats secretarissen zullen het land door gaan om de boeren op te wekken meer boter, melk, vet en vlees te pro duceren. Voor groenten v/il men een betere distributieregeling treffen. PROCES OP KOMST. Volgens berichten uit West Berlijn zou er in de Oost-Duitse communis tische beweging een grote zuivering op handen zyn. Men acht het niet waarschynlijk, dat een proces tegen Hamann aanstaande is, want hij is feen communist. Wel is een proces op omst tegen anderen. Reeds zouden gearresteerd zyn: Hermann Matern. lid van de Oost- Duitse socialistische eenheidsparty en hoofd van het zuiveringsbureau; Paul Merker, voormalig lid van het politie ke bureau der party, Willie Kreike- meyer, voormalig hoofd van de Oost- Duitse spoorwegen, Karl Steinhoff, voormalig Oost-Duits minister van binnenlandse zaken, Leo Bauer, voor malig chef van de Oost-Duitse radio, en Bruno Goldhammer, oud-functio naris van de communistische voor lichtingsdienst. Volgens net Amerikaanse blad Neue Zeitimg (West Beriyn) zal half Ja nuari het proces beginnen tegen Paul Merker, Willie Kreikemeyer en een achttal medebeklaagden. Paul Mer ker heeft met Slansky in verbinding gestaan. De beschuldiging zou luiden: hoogverraad, spionnage, samenzwe ring tegen de staat r i Titoïsme. Vijftig jaar openbare arbeidsbemiddeling Het was gisteren precies vijftig jaar geleden, dat te Schiedam de eerste gemeentelijke arbeidsbeurs werd op gericht Het maandblad van het per soneel van het rijksarbeidsbureau. „Stemmen uit het R.A.B.", heeft hieraan een speciaal nummer gewijd. Aanzienlijk overschot op Betalingsbalans Tosneming van uitvoer, afneming van invoer In een nota aan de Tweede Kamer heeft de minister van financiën een overzicht gegeven van de ontwikke ling van de Betalingsbalans in het eerste halfjaar 1952. Uit dit overzicht blijkt dat het over schot op de lopende rekening over het eerste halfjaar 1952 1.005 millioen gul den heeft bedragen, tegenover een tekort van 806 millioen gulden over het eerste haltjaar 1951. Deze aan- zien'ijke verbetering van in totaal 1.812 millioen gulden werd voor on geveer 30 pet. veroorzaakt door een toeneming van de uitvoer met 565 mil lioen gulden. De grootste bijdrage werd echter geleverd door een afne ming van de invoer met 791 millioen gulden. De rust in Casablanca vrijwel teruggekeerd Twee doden te Behi Mellal Na de relletjes van Zondag en Maan dag is hel Dinsdag vrywel rustig ge bleven in Casablanca. De Marokkanen zyn na de staking van Maandag weer aan het werk gegaan. Het blykt thans dat onder de ruim 50 doden acht blanken zijn. Zeventig personen werden gewond en er zijn ruim 500 arrestaties verricht. Dinsdagavond arresteerde de politie nog enige oersonen, die op straathoe ken de bevolking tot gewelddaden te gen de Fransen poogden aan te zet ten. In Beni Mellal, in het binnenland van Marokko, zyn twee Marokkanen gedood en zeven gewond toen de po litie van de vuurwapenen gebruik maakte, nadat oproerige elementen de vrijlating van een man hadden ge- eist, die voor een klein delict tot vyf- tien dagen gevangenisstraf was ver oordeeld. De avondklok te Casablanca is op geheven. Ook in Tunis is het rustig en werd de avondklok weer afge schaft. In Tunis zyn twee inheemsen ter dood veroordeeld, die betrokken wa ren bij een aanval op een bus en het vernielen van telefoonlynen. Tien an deren, die aan de aanval deelnamen kregen gevangenisstraffen van 2 tot 10 jaar. Tussen Kalaa Kebira en Kalaa Srire in Tunis is Dinsdagavond de trein van de stad Tunis naar Sousse met machi negeweren beschoten. Een Tunesiër kwam om het leven en een aantal rei zigers werd gewond. Dronken dhlcmaal had geheime stukken bij zich Het State Department te Washing ton heeft maatregelen gelast tegen de Amerikaanse diplomaat Kohier, die niet voldoende zorg gedragen zou hebben voor geheime documenten over Tunesië en Marokko, welke on der zyn berusting waren. Kohier werd wegens dronkenschap aangehouden naaat de auto, waarin hij met zyn' vrouw van een feestje kwam. tegen een telegraafpaal was gereden. -Hij bleek toen bedoelde stukken, waarvan de bronnen van informatie geheim moesten blyven, by zich te hebben. Eerste vrouwelijke hoogleraar aan landbouw-hogeschool Onder buitengewoon grote belang stelling heeft Dinsdagmiddag in de aula der Landbouwhogeschool me vrouw C. W. Willinge Prins-Visser haar ambt als hoogleraar in de land- bouwhuishoudkunde aanvaard met het uitspreken van een rede, getiteld „De arbeid van de huisvrouw". Me vrouw Willinge Prins is de eerste vrouweiyke hoogleraar aan de land bouwhogeschool. Onder de aanwezi gen bevonden zich behalve mevrouw N. Smit-Avis, particulier secretaresse van H. M. de Koningin, mej. mr. M. A. Teilegen, directeur van het kabi net der Koningin en minister Mans- holt en echtgenote tal van autoritei ten en bestuurders van Vrouwenor ganisaties. EEN VAN; JAN MENS. Nog altijd behoort „Koen" tot de meest gelezen boeken van Jan Mens. Thans verscheen reeds de vyfde druk van de belevenissen, die dit Amster damse jongetje in de jaren voor de eerste wereldoorlog in de hoofdstad meemaakte Deze nieuwe editie, die voorzien is van tekeningen door Alice Horodisch-Garman, kreeg een fleurig uiterink en zal evenals zyn voorgan gers de weg naar de lezer wel weten te vinden. De uitgeversmaatschappy „Kosmos" AntwerpenAmsterdam gaf het boek uit. Het Wereldgebeuren Het kleed der beschaving In Parijs weeft een organisatie aan een „beschavingskleed" voor de wereld. Het is er mee als met het onzichtbare koningsgewaad uit het sprookje. De .'clgeiouwen klappe ren, de hovelingen zeggen dat het prachtig is. Als de komng er In ge kleed gaat zegt opeens 'n kinderstem metje, dat de koning naakt loopt. De weefgetouwen hadden al die tyd in de jecgte staan klapperen. Vorige week kregen de wevers aan het beschavingskleed te Parijs herrie. De een wilde Spanje er niet by heb ben, de ander wel. Nu is Spanje dan toegetreden tot de wevers er. Polen liep weg. Ook andere landen waren boos. Men begry'pt het al: wij hebben het over de organisatie van de Ver enigde Naties voor onderwijs, weten schap en cultuur: de Unesco. Meer dan de politiek, meer dan de oorlogvoering behoorden onderwijs, wetenschap en cultuur in het mid delpunt van het wereldgebeuren te staan, maar we mogen üe ogen niet sluiten voor de harde werkelijkheid. Het is niet zo! Enkele dagen geleden is dr. Jaime Torres Bodet, president van de Unes co, afgetreden, ook al uit protest. Amerika en Engeland venangden, dat de organisatie goedkoper zou gaan werxeu, zn v.ensien niet meer ae millioenen dollars en ponden be schikbaar te stellen, waarover men in vorige Ja: en nog kon beschikken. Het zou wat zuiniger aan moeten. Er brak een crisis in de Unesco uit. Bo det zag daarin een uiting van wan trouwen en teleurstelling. Velen herinneren zich ongetwyfeld het bruisende enthousiasme, waarmee in 1945 de Unesco werd opgericht, die de idee van de wereldvrede zou gaan planten in de harten dei; mensen door contacten tussen de volkeren te leggen op de gebieden van onderwys, wetenschap en cultuur. Wel zeker, men dacht dat de „wereldbeschaving" komende was. Eerst had dr. Julian Huxley de lei ding en daarna kwam Jaime Torres Bodet, een wonderlyk en bewonde renswaardig man. Op 20-jarige leef- tya was hij al minister van onderwys in het toen nog zo roerige Mexico en hy zette een program in werking om aan 1,2 millioen Mexicanen lezen en schryven te leren. al,°f "MNt m I bliceerde hij vertalingen van Anaré Gide Jarenlang is hy dezelfde idealist ge bleven, maar nu heeft hij de moed la ten zakken. Twee bez\ aren zijn te gen de Unesco in te krengen. Zy heeft zich teveel verloren in bykomstig werk Het stimuleren van lees- en schryfonderwys in achtergebleven landen en het openen van leeszalen moge activerend werken. Het is niet de taak van een Unesco, die aan het kleed van de „wereldbeschaving" weeft. Daarnaast is de vredesmissie van deze organisatie ten dele een fi asco geworden. Dat laatste geschied de volkomen buiten de schuld van de Unesco-idealisten, maar wat wil men tegen de harde feiten doen? De Sowjet-Unie heeft zich nooit voor de Unesco geïnteresseerd en de andere communistische landen staken er geen vinger voor uit. Voor deze landen moest het Unesco- program dus al direct falen: men kon geen wederzijds begrip kweken tussen volkeren, die dat begrip stug afwezen. Wanneer we daarna de hand ook :n eigen boezem stekend constateren, dat de vrye Wes terse wereld in een wedloop naar her bewapening, minder aandacht voor beschavings- en opvoedings- en we tenschapsvraagstukken had en heeft dan voor ïxnonnen en straaljagers, is dat vermoedelyk voor weinig tegen spraak vatbaar. Men staat voor zulke grote oorlogs uitgaven en de Unesco werkt op zo'n steenachtige akker en dat ook op zo'n ontzaggelyk lange termyn, dat men de Unesco-idealen maar naar de ach tergrond schuift. Jammer? Ja, heel jammer, want er moet in de toekomst toch zoiets als een wereldbeschaving ontstaan een culturele verbondenheid, waarin alle volkeren zich kunnen thuisvin- den. Maar vandaag aan de dag is zy er niet. Vandaag staan daar in Parys de weefgetouwen nog te klapperen in de leegte en als koning „Wc-eld" zich zou willen nullen in" het daar geweven kleed, dan zou hy in al z'n schamele naaktheid staan. Jaime Torres Bodet, de idealist, gaat terug naar Mexico. Misschien zal de wereld jaren later nog eens 'n beroep op hem doen als er Vveer een golf van idealisme over de wereld at zoals in 1945. IW^JVCU CC ICi CU, Op 17-jarige leeftijd debuteerde hy s aichter en op 19-jarige leeftyd pu- Dr. Jaime Torres Bodet:nog geen wereldvrede en geen wereldbeschaving. Onderzoek naar onderwijs volgens leerlingenstelsel Dinsdagmiddag heeft de minister van onderwys in zyn departement ge ïnstalleerd de commissie van onder zoek voor het onderwys volgens het leerlingenstelsel. De installatierede werd beantwoord door de voorzitter van de commissie, ir. G. H. J. M. Moerkerk, inspecteur van het nijver heidsonderwijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3