33 VRIJWEL ALLE VEERDIENSTEN NORMAAL UITGEVOERD Zeeuwse A'manak DONKERE WOLKEN BOVEN DE TUINBOUWSCHOOL HAAMSTEDE rhelp«SiYOOp VERNIEUWDE O.L. SCHOOL TE VEERE OFFICIEEL IN GEBRUIK 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 10 DECEMBER 1952. MIST WERD MINDER Op VlissingenBreskens werden 's avonds bijna geen passagiers vervoerd By do aanlegsteigers van de veerdienst Vlissingen—Breskens scheen het Woensdagavond, alsof de mlst-mlsère alle reislust had gedood; de wacht kamers lagen verlaten eai slechts een enkele auto stond aan de opritten geparkeerd. Toen de „Koningin Juliana" dan ook tegon negen uur te Vlis singen arriveerde met btfna twee uur vertraging begaf zich nog geen tiental passagiers aan boord cn de terugreis werd gemaakt met nog min der opvaratden De overtochten verliepen overigens vlot; de ondoordringbare mist van Dinsdag had plaats gemaakt voor nevelsluiers, welke door de wind in flar den over het water werden gejaagd, waardoor het „zicht" van tyd tot tyd een weinig opklaarde. Niettemin bleef waakzaamheid go- boden en voortdurend loeide dan ook de sirene, terwijl de snelheid nog en kele malen tot „halve kracht" gere duceerd moest worden. Het geringe vervoersaanbod maakte het echter onmogelijk om in Breskens onmiddel lijk weer te vertrekken, zodat de boot Woensdagavond tegen tien uur voor het eerst sinds enkele dagen weer vrijwel op tijd te Vlissingen arriveer de. De bemanningen, hebben enkele enerverende dagen achter de rug: moeizame overtochten, afgewisseld door lange wachttijden, waarin de boot volledig bemand moest blijven om zo nodig weer direct te kunnen varen. Ontegenzeggelijk zijn vele reizi gers gedupeerd geweest door de soms urenlange stagnatie, maar naar men ons verzekerde is het aantal passagiers, dat Dinsdag nacht, hetzij hi Vlissingen, hetzij in Breskens, onderdak moest zoe. ken tengevolge van het uitvallen van de dienst, uiterst beperkt ge bleven Ongetwijfeld zijn velen uit voorzorg bij huis en haard geble ven! ANDERE DIENSTEN De veerdiensten TerneuzenHoede- kenskerke en Katse VeerZierikzee werden Dinsdag weer normaal geva ren. Op KruiningenPerkpolder vie len de eerste twee vaarten uit, maar verder was ook hier de dienst nor maal. Ook de „Grevelingen" van de R.T.M. heeft de gehele dag gevaren Kunstmest werd naar België gesmokkeld De economische politierechter te Middelburg deed Dinsdag uitspraak in de op 27 November jl. behandelde zaak tegen de handelaar H. J. E. de M. te Hulst, die terecht moest staan omdat hij medeplichtig zou zijn ge weest aan verboden uitvoer van kunstmest naar België. Verdachte had zich verweerd doof te verklaren, dat het leveren aan grensbewoners niet verboden is; hn zou voorts niet hebben geweten, dat de boer, waaraan hij had geleverd, de kunstmest naar België liet smok kelen. De economische politierechter Ver wierp dit verweer van verdachte, omdat de bewuste boer grote hoe veelheden kunstmest had afgenomen, terwijl diens bedrijf maar betrekke lijk klein is. De M., tegen wie 1000 of twee maanden was geëist, werd veroordeeld tot een boete van 300 of dertig dagen hechtenis. Aanwinst voor Basiliek van Hulst. Bij testament vermaakte wijlen pastoor Ph. Maertens van Zuiddorpe aan de basiliek van Hulst een prach tig antiek koperen beeld, voorstel lend de H. Franciscus van Sales. Advertentie 't Begon met een scheut of steek Hruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldbe roemde Kruscher* iur op korte ter mijn verlossing bracht van die slo pende rheumatische pijnen. De aan sporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen knn ook by U dat wonder te. weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heil zame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. HOED AF In deze dagen hebben de gezagvoer ders en stuurlieden van de provinciale veerboten ongetwijfeld- weer veelvul dig „op het scherm" gevaren en dank woorden gemompeld tot de uitvinders van dat wondermiddel der techniek: de radar Door de dichte nevelsluiers konden zij hun boten zii het soms met enige vertraging toch in de juiste koers houden en dat zou vroeger, met slechts kompas en dieplood als instrumenta rium, practisch onmogelijk zijn ge weest. Zoudt ge geneigd zijn te veronder stellen Maar de beurtschipper uit Zierikzee heeft bewezen, dat het zonder radar ook nog wel gaal! Vertrouwend op zijn kennis van hel vaarwater („Als m'n broekzak, me neer") en met behulp van kompas en dieplood kwam hij Maandag dwars door de mist van Zierikzee naar Goes gekoerst. ,,'t Zat wel een beetje dicht", was zijn mening, „maar je kunt de men sen toch ook niet op hun spullen laten wachten 'l Zat een beetje dicht Hoed af, voor deze binnenschipper van de ouwe stempel, die met kompas cn dieplood en zonder vertraging de dichtste misr sinds jaren heeft ge trotseerd! op het veer Zjjpe-Anna Jacobapolder, evenals de bootdienst van de Gebr. Maas-Westbroek op dit traject. Deze dienst onderhield de verbinding ook Maandag, toen de „Grevelingen uit viel en de R.T.M. uitsluitend met de „Mosselkreek" voer. De „Minister Lely" verrichtte Dinsdagmorgen de dienst ZijpeNumansdorp normaal en vertrok ook "s middags van ZJjpe, doch maakte geen retourreis meer. AANRIJDING. Te Nieuw- en St. Joosland reed een auto tengevolge van de mist tegen de houten verkeersafscheiding bij het gemeentehuis. De automobilist reed door, maar werd later achterhaald. Proces-verbaal werd opgemaakt. Zo wel de auto als de afscheiding waren enigszins beschadigd. Het meteo-station te Vlissingen meldde gisteren reeds een zicht van 100 tot iüü meter Slachtoffer van de mist Man in sloot geraakt en in de modder gestikt Dinsdagmorgen werd onder 's Heer Hendrikskinderen nabij de weg naar Wolf aar tsciyk in een sloot het stoffe lijk overschot aangetroffen van de 64-jarige C. F. uit Heinkenszaml. Het slachtoffer is waarschijnlijk Maandagavond tassen tien en elf «ur vermoedelijk misleid door de mist, van de dijk gereden, in de sloot ge raakt en in de modder gestikt. Aangenomen wordt, dat Ge man, die per fiets op weg was van Goes naar Heinkenszand, tengevolge van de mist de weg naar Wolfaartsdijk was ingeslagen en daarop zijn vergissing bemerkend 4- is omge keerd, waarbij hij van de steile dijk is afgereden. Het stoffelijk overschot werd gevonden, door een man, die op nabijgelegen land werkte. Voorbereiding v?>n de Z.L.M.-dagen-1953 De kring SchouwenDuiveland der Zeeuwsche Landbouw Mij. is reeds druk bezig met de voorbereidin gen voor de jaarlijkse Z.L.M.-tentoon stelling op 19 en 20 Juni in Zierikzee. Reeds staat vast. dat de ruitersport een belangrijk aandeel in de festiviteiten zal krijgen, terwijl ook de traditionele rijtoer weer zal worden gehouden. De Zaterdag (20 Juni) wordt een speciale Jeugddag. Des avonds wordt een openluchtspel opgevoerd, dat door dxs. L. Lockefeer wordt geschre- Arbeider door sleutel aan het hoofd getroffen Toen een zekere J. S. te Clinge be zig was met platen persen, vloog plot seling een zware sleutel van een vei ligheid, welke 3. aan het hoofd trof. Het slachtoffer bloedde hevig en klaagde over pijn in het hoofd. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, liet S. direct naar het ziekenhuis te St. Gilles overbrengen. Auto verloor wiel: verkeer gestremd len 10-tons vrachtwagen van de heer J. v. D. verloor op de Notendijk te Terhole een dubbel achterwiel. Doordat het wiel niet direct kon wor den aangezet, \vas het verkeer enkele uren gestremd. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Uitslag kanarietentoonstelling te Middelburg De uitslag van de gedurende het af gelopen weekeinde te Middelburg ge houden kanarietentoonstelling van de vereniging „Onze Zangers" luidt als' volgt: Klasse I, vier vogels: le pr. de heer Tromp, Vlissingen, medaille B. en W. Middelburg, beker Vlissingen, beker Federatie, lauwertak en bondsmedail- le; 2e pr. de heer Schrijver, Goes, be ker Goès, beker Bergen op Zoom: 3e pr de heer Reinders, Middelburg, prijs Goes en luxe prijs. Klasse II, twee vogels: le pr. de heer Goedegebuure, Goes, medaille B. en W. van Vlissingen. beker Federatie, luxe prijs; 2e pr. de heer Reinders. Middelburg, bronzen medaille; 3e pr. de heer Schrijver, Goes, luxe prijs. Klasse III, één vogel: le pr. de heer Schrijver, Goes, medaille en luxe pr.: 2e pr. de heer G. J. van Loon, Ber gen op Zoom. medaille Goes; 3e pr. de heer J. J. Meinsbergen, Bergen op Zoom. medaille en luxe prijs. Klasse IV. één vogel: de heer Goe degebuure. Goes, L.T.W.K. bl.; klasse V. één vogel, de heer Bakker, Vlissin gen, luxe prijs; klasse VI E.K. kleur, één vogel, dé heer Geldof, Middelburg, beker Federatie, beker secretaris ten- toonst. commissie, luxe prijs: klasse VII, kleur O. KL, één vogel: de heer Konings, Vlissingen, beker Geldof en luxe prijs; Kleur open klas, mooiste vogel w.k.o.z. de heer G. v. d. Voor de. Middelburg, standaard met vogel en luxe prijs; Hoogste aantal ingezon den vogels: de heer Posthuma, Vlis singen, luxe prijs. Geen erkenning van kweekschool Krabbendijke In antwoord op een hem, in ver band met de behandeling van de rijks begroting voor 1953. gedaan ver zoek om erkmng van de kweekschool der Gereformeerde Gemeente te Krab bendijke, heeft de minister van onder wijs medegedeeld, dat dit verzoek niet kan worden ingewilligd omdat deze school niet aan de eisen voldoet. Voorzitter Wegschap Hulst-De Paal benoemd Gedeputeerde Staten van Zeeland tot voorzitter van het nieuwe weg schap „Weg Hulst-de Paal" de heer A. P. E. Staal, landbouwer le Graauw en Langendam, dijkgraaf van het waterschap Willem Hen driks- en Klein Kieldrecht, gezwore ne van de Hertogin-Hedwige Polder en afgevaardigde van eerstgenoemde polder in het waterschap Hulster-en- Axeler Ambacht. Benoeming sociaal ambtenaar bij de_D.Ü.W Tot sociaal ambtenaar bg de Dienst Uitvoering Werken in de provincie Zeeland is met ingang >van- 1' Januari a.s. benoemd, de heèr J. J. Kèmpe, thans bode bg het Algemeen Zieken- fonds „Walcheren" te-Vlissingen. j' Yerseke verzond in November- I. 2.753.092 oester. De oesterverzending van .Yerseke uit bedroeg in November 1952 als volgt (tussen haakjes, de cijfers, van November 1951); Nederland 126.536 stuks 0133.630 St.), België 2.445.544 (1.925.930); Duitsland 108 762 (123.810). Engeland 41.250 (112.000) andere landen 31.000 (23.320); totaal 2.753.092 (2.318.690). FAILLISSEMENTEN IN NOVEMBER In de maand November welden.int Zeeland twee faillissementen uitge sproken. evenals in dezelfde maarid: het vorig jaar. Voor hét gehele' 'and bedroegen deze cijfers 138 en 173. GEEN SUBSIDIE MEER Advprtenttc Meningsverschil over de inkomsten van de schoolvereniging Boven de lagere tuinbouwschool te Haamstede trekken zich donkere tvolken samen: de gemeenten Renesse, Noordwclle en Burgh, die met Haamstede dit instituut mede financieren, hebben besloten voor 1953 geen subsidie meer te verst rekken, tenvyi bovendien de gemeente Haamstede, die eigenaresse van het schoolgebouw is, aan het schoolbestuur heeft ge- vraagd om in de toekomst huur te willen betalen. Het schoolbestuur is op dit verzoek echter niet ingegaan, zodat het uiterst moaülyk zal zgn de school in de toekomst te exploiteren. Aan deze situatie gaat een lange voorgeschiedenis vooraf, die eigenlgk reeds begïnt bg de oprichting van de schooi in 1921. In dit jhar werd het gebouw gesticht door de gemeente iaamstecle voor een bedrag van 18.000, waarin 6000 werd bijgedra- f en door de provincie. Het provinciaal estuur stelde als voorwaarde, dat de betrokken gemeenten zich over een feriode van veertig jaar garant moes- en stellen voor de rente en aflossing van de lening, die voor de bouw werd aangegaan. Aan deze voorwaarden werd voldaan, terwgl de raden van Renesse, Noorclwelle en Burg besloten Jaarlijks aan Haamstede een bedrag ter beschikking te stellen als bijdra ge in de exploitatie van het gebouw, In de gemeenteraad van Burgh, die deze week werd gehouden, kwam nu naar voren, dat deze gemeente naar rato van het aantal inwoners onge. veer 2\'2 maal zoveel betaalde dan Haamstede, waar de school is geves tigd, terwijl bovendien bekend was, dat de schoolvèreniging over behoor, lijke inkomsten beschikt. Be raad be sloot de subsidie aan Haamstede in te 'trékken, evenals dé garantie verkla ring, die destijds werd gegeven. Renesse en Noordwclle besloten reeds vroeger de subsidie in te trek ken. Inderdaad beschikt de vereniging, die de school exploiteert, over baten. Deze zijn namelijk afkomstig uit de proeftuin van de vereniging. Het be stuur stelt zich echter op het stand punt, dat deze proeftuin geheel los van de school staat en dat de baten, die de tuin oplevert, niet mogen aan gewend worden ten dienste van het onderwijs. Op grond van deze opvat ting weigert men aan de gemeente Haamstede inzage in de boeken en bescheiden te geven, terwijl bij een gescheiden boekhouding tussen school en proeftuin, de exploitatierekening van de school uiteraard alleon slui tend gemaakt kan worden, wanneer voor het gebouw geen huur behoeft te worden betaald. De gemeente Haamstede, die jaar lijks een vrij aanzienlijk bedrag aan aflossing, onderhoud enz. betaalt, meent evenwel, dat proeftuin en school niet geseheiden zgn en" acht betaling van huur door de vereniging een redelijke eis. Men wil thans stappen ondernemen bjj de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, teneinde te voor komen, dat de school gesloten zal worden. ZWARE HOEST, BRONCHITIS! Dordtse Zeeuwen spelen Bevelands stuk in Rilland „DE FLODDERMADAME". Enkele weken geleden gaf de To neelgroep van de Zeeuwse Vereniging te Dordrecht zoals gemeld, een eerste opvoering van het door mevr. Huys- man—Griep te Rilland geschreven blij spel in Zuid-Bevelands. dialect „D.e Floddermadame". Het hiermee behaal de succes was voor de Dordtse Zeeu wen aanle'iding om ook een uitvoering in de woonplaats van de schrijfster te verzorgen. Zaterdagavond a.s. zal de ze toneelavond te Rilland worden ge geven voor het Nutsdepartement .Krabbendijke". VÊJ Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. ommm Laat bezoek van een egel SLUM-OPLOSSEND Postduivententoonstelling in Middelburg De vereniging van Zaterdagvliegers te Middelburg, Vlissingen en Westka- pélle houden Vrijdag en Zaterdag a.s. in „Mèrcurius" te Middelburg een ge combineerde postdpivententoonstel- ling. Er zijn 350 inzendingen in acht verschilende klassen. BINNEN EEN JAAR Grote vërbétering, waaraan veel behoefte bestond, kwam tot stand Op 20 December 1951 nam de raad, van Veere het besluit een geldlening aan te gaan voor het verbouwen eu u ïtbreiden van het verouderde en ver vallen gebouw van de openbare lagere school en gisteren, Dinsdag 9 De cember 1952, was de raad mét de burgemeester, jhr. mr. 1. F. den Beer Poortugael, aanwezig by de opening van de geheel vernieuwde en naar moderne eisen ingerichte school; het resultaat van dit raadsbesluit. Voor deze opening bestond grote belangstelling o.a. waren aanwezig de heer J. D. P. de Smits, directeur van de Centraie dienst voor bouw- en woningtoe zicht op Walcheren, de schoolarts, dokter J. C. P. Tazelaar, met diens as sistente, zuster Zimmerman, de schoóltandarts, mevrouw K. H. Roskam de Priester en vele andereu. De burgemeester,- die er in zijn welkomstwoord zijn spijt over uit-, sprak, dat verschillende autoriteiten verhinderd waren, vertelde, hóe met de officiële opening van de school was gewacht tot het hoofd der school de heer J. de Graaf van een operatie zover hersteld was, dat hg aanwezig kon zgn. Hierna gaf spre ker een overzicht van de vele moei lijkheden en tegenslagen, waarop men gestuit was, nadat de raad tot verbouwen had besloten. De burge meester bracht „dank aan het adres van het lid van Ged. Staten, de heer'' A. Schout, die de Veerse onderwijs-, belangen zo uitstekend behartigde. Dank bracht spreker ook aan de ge meentesecretaris, de heer L. v. d. Hiele, die zeer veel werk heeft ver richt in het belang van de school- bouw, voorts aan het personeel van de Centralediepst voor bouw- en wo ningtoezicht op Walcheren, aan de aannemer, de neer L. Goedbloed uit Veere en diens personeel en verder aan allen, die bijdroegen tot een vlot verloop van het werk. HOE HET WAS Het oude schoolgebouw noemde de burgemeeser een vuil, onhygiënisch en vervallen bouwsel, dat niet meer geschikt was voor onderwijs aan de jeugd, die men zin voor orde wil bij brengen. Met zeer veel waardering sprak jhr. Den Beer Poortugael over het onderwijzend personeel, dat on der uiterst ongunstige omstandighe den altijd met nauwgezetheid zijn taak heeft vervuld. Als blijk van de ze waardering bood spreker aan het hoofd der school, de heer J. de Graaf, die in Januari a.s. zijn taa'' weer hoopt te hervatten, en aan de onder wijzeres mej. L. Verhagen een fraaie Slant aan. Mevrouw C. Kers-van 'ieuwenhulzen, die tijdens de ziekte van het schoolhoofd les geeft aan de vier hoogste klassen van de school, mocht een fraaie ruiker in ontvangst nemen, tevens als geschenk voor' haar verjaardag, die juist met deze: heugelijke dag samenviel. Vervolgens brachten vele sprekers hun geluk wensen over. Namens de oudercom- missie overhandigde de heer J. Schout de burgemeester een repro ductie van de haven van Vlissingen. Ook namens Volksonderwijs werd een schilderij aangeboden, terwijl verder nog een aantal kleinere re producties weiden geschonken. Na dat de heer J. D. P. de Smit dank had gebracht aan de burgemeester voor diens hartelijke woorden ge richt aan het adres van de Centrale dienst, spraken nog de heer P. Wou- terse, als voorzitter van de Christe lijke Schoolvereniging en de heer L. v. d. Hiele, als voorzitter van de plaatselijke kleuterschool, die al ja ren een lokaal van de openbare la gere school gebruikte en nu ook de beschikking over een van de nieuwe lokalen heeft gekregen. Mej. Meren- donk, leidster van de kleuterschool ontving uit handen van de burge meester een boekwerkje. Na een dankwoord van de heer J. de Graaf, hoofd van de school, werden de kin deren getracteerd. EN HOE HET WERD Van de oude toestand is in het vernieuwde en uitgebreide gebouw weinig meer te bespeuren. Alle loka len komen uit op een ruime gang, terwijl een apart kamertje voor het hoofd der school is ingericht. De lo kalen maken een prettige indruk. De vorm van het dak is gewijzigd, waarbij voor bedekking een nieuw soort pannen is gebruikt. Een der lo kalen is van een complete verduiste ring voorzien om er onderwijsfilms te vertonen. Zaterdag j.l. vervoegde zich bij een inwoner van Kapelle een vreemde be zoeker, Althans, toen deze 's avonds de achterdeur ontsloot, vond hg daar een egel. Het dier had blikbaar wei nig last van de kou, was dankbaar voor het aangeboden schoteltje melk éri' verdween weer: in het duister. Ogenschijnlijk zijn 'er dus" ook egels, dié weinig (Winter) slaap.hebben. Mosselopbrengsten te Bruinisse liepen terug. In de week van 23 tot 29 November voerden de Bruinisser mosselkwekers 2350 tonnen mosselen aan. Aan Tho- len en Yerseke werden 500 tonnen mosselen doorgeleverd. Totaal 2850 tonnen. Vorig jaar bedroeg de ver zending in de overeenkomstige week 5450 tonnen, hetgeen ruim 90 meer PERSONEELSMUTATIES P.Z.E.M. In de maand November hadden bij de N.V. P.Z.E.M. te Middelburg de volgende personeelsmutaties plaats: aangesteld in vaste dienst werden de heren G. Eykelenboom te Middelburg als voorman-vakman en H. F. H. Houweling te Vlissingen als klerk 3e klas en bevorderd tot bankwerker le klas werd de heer P. Janse te Vlissin gen. Advertentie Onbetwist de beste tandpasta D® veertien mille is bijna rol' Zeeuwse Collecte te Middelburg bracht kleine duizend gjlden op Na de huis-aan-huis-collecte is de opbrengst van de inzameling voor de Stichting Zeeland de straatcollecte door de padvinders inbegrepen in Middelburg opgelopen tot f 923. voor de Zeeuwse hoofdstad 4% Verder was de opbrengst in Gi'ijps- kerkè f 184.50, een bedrag, waarmee deze gemeente zich onder de tien kop lopers schaarde, daar het gemiddelde per inwoner 20 cent bedroeg. Ooster- land en Sirjansland leverden samen f 44.97, of 2% cent per inwoner voor de Stichting Zeeland en Rilland-Bath tenslotte, droeg f 134.25 of 6 cent per inwoner bg. Aan giften van particu lieren kwam binnen f 85.nl. f 25. van de firma C. Meyer te Kruiningen, f 50.— van het accountantskantoor Kraaijenveld en Luyendgk en van N.N. f 10. De totale opbrengst van de collecte in Zeeland nadert met f 13.985,41 al dicht de veertien mille en vermoedeiyk zal by onze volgende verantwoording dit bedrag al over schreden zyn. Het „standje" heeft ook ditmaal weer enige veranderingen óndergaan, het ziet er als volgt uit: W'kerkje 61,5 347,50 's-H. Abtskerke 20,5 88.10 Grgpskerke 20 184,50 Schoondyke 18,3 360,30 Renesse 18,3 154,13 Zonnemaire 18,1 144,70 Hoedekenskerke en Kwadendamme 18 275, Biervliet 17,8 376,16 Tholen 17 560,05 Biggekerke 17 153,25 Nisse 17 110,54 Onvoordelige happen banket Tijdens het dezer dagen gehouden St. Nicolaasfeestje van de Zeeuwse Confectiefabriek te Middelburg, wer den alle personeelsleden onthaald op een brok banket. Toen deze lekkernij werd uitgedeeld, kreeg men de raad om toch vooral met aandacht te eten, want in zes stukken banket gingen papiertjes schuil, tegen inwisseling waarvan de gelukkige vinders een prijs zouden ontvangen. De twee hoofdprijzen bestonden uit een bedrag van f 50. Zeer voorzichtig werd de tractatie genuttigd en inderdaad kwamen enige papiertjes uit het gebak te voorschijn, maar toen men ging tellen kwam men niet verder dan tot vijf prijzen: een der hoofdprijzen was en bleef zoek, zodat iedereen tenslotte tot de con clusie kwam, dat een van hen mét de amandelspijs een document ter waarde van 50 guldens had opgepeu zeld Besloten werd dit geld opnieuw en nu op een andere wijze te verloten. Een van de personeelsleden, tevens lid van de kern, werd geblinddoekt eh onder toezicht van andere kernleden naar de personeelscartotheek geleid. De gelukkige wiens kaart hij aanwees zou de f 50.— ontvangen. Dié geluk kige was.... de Sinterklaas van het feestje! Geen vacantiecenlrum in Burgh De gemeenteraad van Burgh heeft een verzoek behandeld van het admi nistratie bureau „Centraal" te Rot terdam om een vacantiecentrum te mogen stichten in het zg. „Armen- bos De bedoeling was een vaste cantine te stichten en daaromheen eert aantal houten huisjes, dat in de wintermaanden opgeruimd kon wor den. De gemeenteraad was echter van mening, dat een dergelijk cen trum voor Burgh niet geschikt was, temeer omdat in het bos, het enige, dat zich in Burgh bevindt, gekapt zou moeten worden. Derhalve werd besloten afwijzend op het verzoek te beschikken. VISSERIJPOLITIE OP DE ZEEUWSE STROMEN. Bg resolutie van de minister van financiën werd beneomd tot opziener bg de Visserijpolitie op de Zeeuwse stromen ter standplaats Bruinisse de heer Ph. J. Steketee. thans schipper bij deze dienst. Moderne methoden bij zuivering (Slot van pag. 1.) Het Riza bepaalt, welke procedure voor een bepaalde gemeente gevolgd dient te worden. Als uitstekend voor beeld voor een biologische Installatie kan Oostburg dienen waar bij de bouw rekening gehouden werd met de mogelijkheid om deze installatie eventueel als centraal laboratorium In te schakelen, indien hier de be hoefte aan zou worden gevoeld. RUW GESCHETST... Een biologische zuivering werd ln Oostburg noodzakelijk geacht, omdat het afvalwater, geloosd wordt in de onmiddellijke nabijheid van visrijk water. Het rioolwater vloeit bij alle installaties via een rooster naar een z.g. gotenkelder, waaruit het door middel van vol-automatische pompen via een verdeelbak naar een z.g. Imhofftank wordt geleid, waar de onopgeloste delen verwijderd worden. Dit bezinksel komt via een slgkgis- tingstank in de slijkdroogbedden en vandaar kan hetverkocht wor den! Veelal blijft de op deze wijze ge wonnen mest echter ook ln de ge meenten, voor gebruik in plantsoe nen. In een filterbed gevuld met steen slag en rivierzand, wordt de humus afgescheiden, waarna nog een bezin- kinsproces volgt. Op deze wyze wordt dus ruw geschetst het „huis- en hemelwa ter" (afzonderiyk) gereinigd, alvo rens net wordt afgevoerd, VOL-AUTOMATISCH Al deze installaties, in Breskens, Schoondijke, Oostburg, Biervliet, Aardenburg, Eede, Sluis en Zuldzan- de, werken vol-automatlsch en een „eenmansbediening" is reeds vol doende! Het zijn in feite wonderen van vernuft, waar vuil kwalijk rie kend rioolwater gemaakt wordt tot een reukloze (ge ruikt in de omge ving van de installaties niets!) en onschadelijke substantie, gesplitst in vrijwel zuiver water en slib, dat als meststof waarde heeft. De exploitatiekosten voor deze be drijfjes, waarvan er in Cadzand nog een in aanbouw, en in andere plaat sen nog meerdere in voorbereiding zijn, worden ten dele gedekt uit de opbrengsten van de rioolbelasting. In West Zeeuwsch-Vlaanderen viert de hygiëne meer dan waar ook in Nederland op dit gebied hoogtij]!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2