PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westduitse regering in conflict met het Staatsgerechtshof Moderne methoden voor zuivering van het afvalwater BILT Kantlijn DE WERELDECONOMIE MOET BRITSE ECONOMIE WORDEN LEVENSLANG GEEIST TEGEN DADER DRIEVOUDIGE MOORD Vandaag SCHADE DOOR LONDENSE MIST LOOPT IN DE MII.U0ENEN 195e Jaargang-No. 291 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W de Pagter Hoofdred. G Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw., fr. p p I 5 70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 10 Dec. 1952 ADVERTENTIEPRIJS Ct per mm Minimum p advertentie f 3 Ing medeaelingen driemaal tarief Kleine advertenties imix h regels) van 1—5 regels II - Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P Z C. Middelburg Bur. VHssingen Walstr 58—60. telef 2355 4 lijnen ibg.g 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51. telef 3841 Goes, Lange Vorststraat 63. tetef 2475 (bgg 22281 Oostburg. Finlandstraat 2. teief 16. Temeuzen. Brouwerljstr 2 Ziertkzee N Bogerdstr C 160 telef 26. RATIFICATIE VAN DE VERDRAGEN Bonn beschouwt de toestand als ernstig Audenauer vraagt tussenkomst van staats president Heuss Een fel conflict is uitgebroken tussen de Westduitse regering te Bonn en het staatsgerechtshof te Karlsruhe. Dat hof heeft Dinsdag de vraag in behandeling genomen of voor de ratificatie van de verdragen, die de Westduitse regering wil sluiten o.a. voor de Europese defensie, een eenvoudige meerderheid in de Bondsdag voldoende is. Sommigen meenden namelijk, dat daarvoor een tweederde meerderheid vereist is. Staatspresidént Heuss verzocht daarover advies aan het Staatsge rechtshof. De regering in Bonn ver- zoch kort daarop een soortgelijk advies aan de tweede kamer van dat hof. Zij mocht namelijk verwachten, dat deze tweede kamer een voor haar gunstige beslissing zou nemen, na melijk, dat men met eenvoudige meerderheid kon volstaan. Nu is Dinsdag het hof in plenaire zitting bijeengekomen en voordat men aan de behandèling van het advies aan staatspresident Heuss toekwam, deel de de voorziter mede, dat de te ne men beslissing bindend zou zijn voor beide Kamers van het hof. Ogenblikkelijk vroegen toen de vertegenwoordigers van de Westduit se regering 24 uur uitstel om overleg te plegen met het kabinet. KABINET BIJEEN Dat kabinet kwam des middags bij een en het gaf een verklaring uit .waarin gezegd wordt, dat men niet weet op welke juridische basis de be slissing van het hof berust. Deze be slissing is een ontoelaatbare beper- Het is alles nevel wat de klok slaat. De krant, de radio, de ge sprekken van alle mensen: de mist, de mist, de mistZwaarste mist sedert mensenheunis! Onze kinde ren zullen er later van kunnen ver tellen aan hun kleinkinderen en wij kunnen ons bezig houden met het opmaken van de vele rekensommetjes, die zo'n nevelepidemie met zich mee brengt. Millioenen schade aan kapot gereden auto's, aan vertraagde trei nen; aan niet varende, maar voortdu rend onder stoom liggende veerbo ten, aan mensen, die hun werk niet kunnen verrichten, aan mensen en voertuigen, die te hulp moeten wor den geroepen om de gladde wegen begaanbaar te houden Er kan in onze gecompliceerde sa menleving niet veel gebeuren, dat buiten het normale programma valt, zonder dat er talloze dingen in het honderd lopen. Toen er geen treinen en geen auto's waren had men daar zo de last niet van. Men nèm zo'n nevelgolf. En daarmee uit. Een tijdje geleden maakte een raads lid van de goede Zeeuwsch- Vlaamse stad Hulst zich boos, omdat hij de raadsstukken niet op tijd had gekregen. Hij stond op en liep de raadszaal uit. Een paar we ken later kon een raadslid van Krui- ningen zich niet verenigen met de gang van zaken bij de vaststelling der winkelsluitingsverordening. Hij nam de benen en liet zijn verbaasde mede- vroede vaderen alleen verder verga deren Nu liep in Utrecht de fractie leider van de K.V.P. de raadszaal uit. En dat allemaal in goedaardige col leges als gemeenteraden Wat denken deze raadsleden eigen lijk met hup demonstraties te berei ken Hun kiezers hebben hen niet gekozen om uit de vergadering weg tè lopen, maar om hun duit in het zakje te doen bij het behartigen van de gemeentebelangen. Er moest een college zijn om zulks aan deze loperige raadsleden duide lijk te maken. Want wat zij doen is. in eenvoudig Nederlands gezegdon gelooflijk kinderachtig. Krijg ik mijn zin niet? Pas op, dan loop ik weg Een negen en zeventig jarige Cana dese dominé, die bovendien lid is van het Canadese parlement, heeft ware en wijze woorden gesproken. Hij heeft in het parlement betoogd, dat de grote staatslieden dezer, wereld moesten ophouden met het drinken van cocktails en andere geestrijke dranken, als zij belangrijke vergade ringen moeten bijwonen of bespre kingen moeten voeren. Volgens zijn ervaring nemen deze staatslieden dik wijl drie of vier borreltjes bij zulke gelegenheden en ds. Dan Mc. Ivor zegt: „Een chauffeur, die met drie of vier biertjes in zijn binnenste achter het stuur zit, wordt veroordeeld, maar staatslieden dragen een veel groter verantwoordelijkheidLaat ze. drinken, maar in hun eigen tijd en de vergaderingen beginnen met een helder hoofd en vertrouwen op God". Hadden de Duitsers de toespraak van de Canadese predikant gelezen? Dezer dagen openden zij in een nieu we vleugel van hun parlementsge bouw een nieuwe bar, maar.een melkbar. Het kan geen kwaad I king voor de vrijheid van optreden der beide kamers. In Bonn rekent men op .verstrek kende gevolgen. Men vreest dat de verdragen in de huidige tekst niet kunnen worden geratificeerd, omdat de regering niet over een twee derde meerderheid in de bondsdag beschikt. Dat in regeringskringen over staatscrisis gesproken wordt toont wel aan hoe ernstig men de toestand acht. Of er een oplossing zal komen langs parlementaire weg, door nieu we onderhandelingen met de ver- Dappere vrouw organiseerde hulp aan onderduikers Men wil haar nagedachtenis eren door een monument Het comité „Monument mevrouw Kuipers—-Rieberg (Tante Riek)", dat onlangs is opgericht met de bedoeling door middel van een monument de nagedachtenis van „tante Riek" en in haar persoon de „vrouw in het ver zet" te eren, heeft op een perconfe rentie te Amsterdam de plannen na der toegelicht. Mevr. Helena Theodo ra KuipersRietberg uit Winterswijk is in 1942 de grondlegster geweest van de georganiseerde landelijke hulp aan onderduikers. Eind 1944 is zij overle den in het vrouwenkamp Ravens- brück. Men wil geld bijeenbrengen- om een eenvoudig monument op te richten, dat waarschijnlijk geplaatst zal worden op een plein in Winters wijk nabij het gemeentehuis. dragspartners of door een betwisten der bevoegdheid van het staatsge rechtshof is nog volkomen open. OP BEZOEK BIJ HEUSS. Dinsdagavond bracht kanselier Adenauer in gezelschap van vice kan selier dr. Blücher opnieuw een bezoek aan president Heuss. In goed ingelich te kringen meent men, dat men wil trachten de president ertoe te bewe gen, zijn verzoek om advies van het staatsgerechtshof over de grondwette lijkheid der Europese verdragen in te trekken. President Heuss zou he den, Woensdag zijn besluit meedelen. Eisenhower vraagt Mc Arthur's plan Voor beëindiging van Koreaanse oorlog Generaal Eisenhower, die zich in de Stille Oceaan aan boord van de „Helena" bevindt, heeft generaal Mc- Arthur telegrafisch om diens plan voor beëindiging van de Koreaanse oorlog verzocht. De pers-secretaris van Eisenhower, Hagerty, deelde verslaggevers aan boord van de „Helena" mede, dat Eisenhower sinds hij Korea had ver laten in telegrafisch contact had ge staan met generaal McArthur. „Van zelfsprekend wenst de aanstaande pre sident kennis te nemen van de inzich ten en de mening van generaal Mc Arthur over Korea", aldus Hagerty. BRITS GEMENEBEST WENST Vrijere internationale handel De Engolse premier Winston Churchill zal In het begin van het volgende jaar naar Amerika gaan om aan de nieuwe president der Verenigde Staten, Eisenhower, een plan van het Britse gemeneebest voor herstel van de wereldeconomie voor te stellen. Het plan is uitgewerkt door de premiers en andere staatslieden van de landen van het Britse gemenebest, die de afgelopen 10 dagen te Londen hebben vergaderd om middelen te vinden tot herstel van de economische positie van het gemenebest. De conferentie werd Donderdag avond beëindigd met de opstelling van een communiqué over de besprekin gen en de bereikte resultaten, dat Woensdag zal worden gepubliceerd. In dit communiqué zullen slechts én kele van de belangrijke besluiten, die genomen zijn, worden bekendge maakt. De voornaamste punten, waarover in ie conferentie overeenstemming is bereikt, zijn in grote lijnen als volgt: Het gemenebest zal zich eerst tot Europa en vervolgens tot Amerika wenden met een verzoek om mede werking voor de uitvoering van een plan voor versterking van de positie van het pond sterling en vrijmaking van de internationale handel. Met medewerking van Europa en Amerika wil men maatregelen nemen tot geleidelik herstel van de omwis- selbaarheid van het pond sterling. Grootscheepse plannen voor agrari sche en industriële expansie in de Ian- DRAMA TE VARSSEVELD Hij luidde klok bij begrafenis Levenslange gevangenisstraf heeft de officier van justitie voor de ar rondissementsrechtbank geëist tegen de 54-jarige landbouwer D. J. L. te Varsseveld, die in rustig en ryp beraad verifif mengde in het voedsel van drie personen met het plan hen daarna te bestelen. dwelmen om het geld te stelen, dat zij voor de verkoop van een koe had- Hy vergiftigde zijn slachtoffers door in him voedsel 10 gram van een insectendodend middel te mengen, dat gebruikt werd om de bladluis te bestrijden. Alleen al het inademen van deze stof kan dodelijk zijn, zoals bleek toen prof. Velbinger, die de werking van het middel op zichzelf onderzocht aan de inademing over leed. De drie slachtoffers, de beide broeders te Lindert en hun zuster Wilhelmina stierven onder hevige krampen. Het had weinig gescheeld of ook de broeder van de moordenaar zou overleden zijn, want de te Linderts vroegen hem te eten, maar hij wei gerde, omdat „het zo zielig was voor Derk Jan, die alleen thuis was". Tijdens de begrafenis van de slacht offers luidde D. J. L. de klok. Op de dag, dat hij de familie te Lindert ver moordde, bezocht de man het circus, waarvoor hij tevoren reeds kaartjes had gekocht. Tijdens de rechtzitting bleek, dat de dader reeds sedert zijn jeugd ongunstig bekend stond en zich aan kleine diefstallen had schuldig gemaakt. Hij leed aan psychopatische heb zucht, maar was overigens wel nor maal. Tot dusver Jioonde hij geen spoor van berouw. Tot zijn veront schuldiging voerde hij aan, dat hij z\jn slachtoffers slechts wilde be- is het 300 jaar geleden, dat Maarten Tromp tijdens de eerste Engelse oorlog de Engelse vloot onder bevel van Blake bij Dover versloeg. v Enorme toename wapen productie in Amerika De Amerikaanse minister van fi nanciën, John Snyder, heeft Dinsdag medegedeeld, dat de Amerikaanse productie van tanks en gevechtswa gens thans zeven maal groter is dan een jaar geleden. den ontvangen. Zelf zat hij niet om geld verlegen, want' hij had 400 op een spaarbankboekje en met zijn broer samen had hij nog 1000 in huis. giek ter band moeten worden geno men, waarvoor de middelen in" het sterlinggebied zelf, en in het bijzon der in Engeland moeten worden ge vonden. Om grote schommelingen van de prijzen van vitale grondstoffen onmo gelijk te maken moeten internationale productenovereenkomsten worden ge sloten. WASHINGTON AFWIJZEND. In diplomatieke kringen te Washing ton meende men. dat Churchill bij zyn bezoek aan Washington dat niet voör April of Mei wordt ver wacht ook andere kwesties ter sprake zal brengen zoals de samen werking op atoomgebied en de bui tenlandse politiek in het Verre Oos ten. Wat de verhoging van de goudprijs betreft zei men, dat er geen kans be staat op inwilliging van deze wens door de Amerikaanse regering, want dat zou een devaluatie van de dollar betekenen. De huidige verhouding tussen dollar en goud is van belang voor de stabiliteit van de Amerikaan se economie en de wereldeconomie. Wysiinsky verliet New York Als een teleurgesteld man Wysjinsky. de Sowjet-minister van buitenlandse zaken, heeft Dinsdag bij zijn vertrek uit New York naar Mos kou verklaard, dat het werk van de algemene vergadering der Verenigde Naties als werktuig van de vrede, met bevredigend is. „Hoewel haar werk nog niet is voltooid blijkt, dat de alge mene vergadering niet haar plicht vervult om te strijden voor de vrede' aldus verklaarde de minister bij zijn inscheping op het Franse passagiers schip „Liberté". Klaarblijkelijk doelde Wysjinsky op het aanvaarden door de algemene ver gadering van de Indiase resolutie over Korea. De onlusten, die een begin vonden in Tunis, het Franse protectoraat, zijn overgeslagen naar Marokko, waar het in Casablanca tot vuurgevechten kwam tussen inheemse troepen onder Frans bevel en oen menigte demon stranten. Een opstandige wordt naar het politie-bureau gebracht Israëlische gezant moet Polen verlaten De Poolse regering heeft op de Is raëlische legatie te Warschau een no ta doen overhandigen, waarin wordt verklaard dat de Israëlische gezant als ongewenst persoon wordt be schouwd. Onlangs heeft de Tsjechische rege ring een dergelijke stap tegen Israël genomen, vlak na het proces-Slansky. Monarchie of renuhliek in Egypte? De Egyptische regering kondigde de benoeming aan van een comité voor een nieuwe grondwet. Dat co mité zal ook advies moeten uitbren gen over de vraag of Egypte een monarchie dan wel een republiek zal zijn. Het advies zal aan een volks stemming worden onderworpen. Daarna worden er verkiezingen ge houden. SCHIPHOL NOG POTDICHT Veertig schepen raakten in de knoop op de Rijn Dinsdag is de mist in Londen vrijwel geheel opgetrokken. Enkele mist banken hier en daar en beyzelde wegen veroorzaakten nog moeilijkheden in de buitenwijken. Men sciiat de schade die door de Londense mist is ontstaan op 50 tot 100 millioen gulden. Volgens de .JDaily Herald" zijn de millioenen open haarden in de Londense huizen en de talloze fabrieks schoorstenen de medeveroorzakers geweest van de dikke mist. Het blad pleit voor afschaffing van de „open haarden". Het luchtverkeer in West-Europa ondervindt nog. steeds de handicap van de mist. Ook Schiphol zat gister avond nog potdicht. Enige machines vertrokken gistermiddag, doch voor de rest was er geen bedrijvigheid op de Amsterdamse luchthaven. Op ver scheidene vliegvelden hebben ae Ne derlandse K.L.M.-toestellen een toe vlucht gezocht. Zij zijn uitgeweken naar Parijs, Frankfort en Hamburg. Bij de massale aanvaring op ae Rijn bij Krefeld Maandagavond zijn, naar thans bekend wordt, niet min der dan 40 schepen bet-rokken ge weest. Twee Nederlandse schepen, de Damco 10 en het m.s. Rijnburg werden licht beschadigd. In totaal werden elf schepen beschadigd. De botsing ontstond toen enkele kilometers van de brug van Krefeld- Urdingen plotseling een zeer zwav mistbank over de rivier kwam. De mist was zo dik, dat de schipper van De Damco 10, niet wist v/elk schip hij had aangevaren. Eerst Dinsdag morgen kon de knoop word- ont ward. IN WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Installatie na installatie verrees in jaren 1950-1952 Uit velerlei „afdelingen" van de gecompliceerde zuiveringsinstallatie voor afvalwater te Oostburg, heeft de heer Jac. Poissonnier, die hier de soepter, en soms de pollepel zwaait, een viertal flessen gevuld met water. Zuiverder voorbeeld van het nut en het doelmatige van de installatie is moeilijk denkbaar: de eerste fles bevat onvervalst rioolwater, de laatste fles is gevuld met een vloeistof, die weinig of niets verschilt op het oog van leidingwater. Sinds de jaren 1950/1952 kan West Zeemvsch- Vlaanderen zich er op beroemen, dat vrijwel elke gemeente van enig belang in dit eens verge ten deel van Nederland de beschikking heeft, over een installatie, die dit vooral uit hygiënisch oogpunt zo waardevolle technisehe wonder tot stand brengt. Vol-automatisch. Er is geen enkel gebied in Neder land, waar de moderne methoden voor de zuivering van afvalwater zo intensief en geconcentreerd worden toegepast als in West Zeeuwsch- Vlaanderen, nu daar in de laatste ja ren de ene zuiverings-installatie na de ander is verrezen, of nog in aan bouw is. Deze lofwaardige gang van zaken was ten gevolg van de weder opbouw en van het voortschrijden van de z.g. „waterbeschaving". Het Rijks instituut voor de Zuivering van Af valwater (Riza) zag hier een unieke gelegenheid om het probleem van rioolwater-afvoer grondig aan te pakken. De voor-oorlogse toestand, toen in geen der West Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten een centraal rio leringsstelsel aanwezig was, liet uiteraard veel te wensen over. Be halve verontreiniging van het water, bodem en lucht, kleefde aan het pri mitieve systeem van afvalwaterver wijdering het hygiënische bezwaar van opeenhoping van infectieus mate riaal in de nabijheid der woningen. Daarbij kwam na de oorlog de voort schrijdende „waterbeschaving", de uitbreiding dus van het aantal aan geslotenen op de waterleiding en daarmede verband houdende toene ming van het waterverbruik, hetgeen weer van grote invloed was op de toevloed van rioolwater. Maatregelen waren geboden, en dat zy dennate doeltreffend zijn geno men, verdient een extra woord van waardering! TWEE GROEPEN. Onder leiding van een technisch ambtenaar van het ingenieursbureau vil. J. van Hasselt de Koning uit Nijmegen (welk bureau met de bouw van de installaties werd belast) bezichtigden wij de installaties te Breskens, Schoondyke en Oostburg. Stuk voor stuk kleine „fabrieken", waar het afvalwater in verschillen de phasen een grondige reiniging on dergaat, alvorens het via de polder sloten naar open water wordt afge voerd. De inrichtingen kunnen gesplitst worden in twee grote groepen, name lijk in mechanische en biologische zuiveringsinstallaties. Bij de mecha nische zuiveringsprocedure worden alleen de onopgeloste delen uit het water verwijderd; bij de biologische procedure tevens de opgeloste deel tjes. (Vervolg op pag. 2). Geen oorlogszucht achter het IJzeren Gordijn Navo-ministers kooien a.s. v/eek bijeen Op grond van verslagen der geal lieerde geheime diensten is een ra ming opgesteld van de Russische militaire macht in Europa. De star- chefs van dertien Navu-ianden die Dinsdag te Parijs zyn bijeengekomen, zullen aan de hand van deze raming een verslag opstellen voor de Navo- ministerraad, die de volgende week te Parys zal worden gehouden. Volgens de raming is de omvang van de Russische militaire machine In Europa in het afgelopen jaar niet vergroot en zijn er geen tekenen van oorlogszuchtige voorbereidingen aan de andere kant van het „IJzeren gor dijn". Een twintigtal Russische divisies in Oost Duitsland zyn in de afgelo pen maanden van nieuwe wapenen voorzien. Ook de legers van de Oost- Europese landen kregen nieuwe wa pens. De Russische wapenfabrieken zullen snel een topproductie van conventionele wapens bereiken en dan aan alle aanvragen kunnen vol doen. Op het ogenblik beschikt West- Europa over 25 gemobiliseerde divi sies. De Britse en Amerikaanse wa penproductie zal eerst eind 1953 een top bereiken. Met de uitbreiding van de divisies in West-Europa ziet het er voor 1953 niet rooskleurig uit. DE VERWACHT: ME. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond. Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in de Zuidoostety'ke helf van het land nog nevel of mist. Hier en daar enige lichte neerslag. Matige tot vrij krachtige, in het Wes ten van het land tot krachtig toe nemende Zuidelijke wind. Een langza me stijging van temperatuur, maar aanvankelijk op de meeste plaatsen nog lichte vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1