NIEUWS UIT ZEELAND MARKTBERICHTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN HET „ACHILLES" VAN JAN BAL IN FEBRUARI DERTIG JAAR Wissel Zeeuws-Vlaanderen WOENSDAG 10 DECEMBER 1952. PROVINCIALE ZEE ÜWSE COURANT Zeeuws tijdschrift gaat derde jaargang in Een verklaring van de redactie Het Zeeuwse Tijdschrift, waarvan zo juist het Novembernummer is ver schenen, met op de omslag een fraaie foto van de tewaterlating van de Kungsholm, is zijn derde jaargang begonnen. De redactie, gevormd door de heren L. W. de Bree, ir. P. J. 't Hooft, drs. L. Lockefeer, H. Pieters en drs. M. C. Verburg, opent dit nummer met een verklaring, waarin onder meer het volgende wordt gezegd: „Het belangrijkste bezwaar in het eerste jaar was wel het te grote aan deel van de historische bijdragen. Het heden en ook de toekomst verdienen evenzeer de aandacht als het verle den. In het tweede jaar is hiermee re kening gehouden. In het algemeen droegen de artikels in de laatste jaar gang echter in wellicht te sterke ma te het karakter van objectiviteit; het zakelijke relaas domineerde en liet aan de persoonlijk getinte bijdragen een nog te geringe plaats. De subjec tieve toon toch zal ons nog meer en beter bij de zaak zelf betrekken, dwingt ons tot een eigen standpunt, tot het afleggen van een rekenschap over de waarden die op het spel staan. In de derde jaargang hoopt de re dactie dan ook deze nuance meer dan vroeger naar voren te brengen met het zij uitdrukkelijk gesteld behoud van het streven naar een zo groot mogelijke zuiverheid en eerlijkheid van denken. Bovendien ligt het in de bedoeling het tijdschrift meer te verlevendigen door het plaatsen van kleine bijdragen van diverse aard. Het Zeeuws Tijdschrift beoogt vol gens de statuten van de Stichtinr de bevordering van kennis omtrent Zee land en zjjn bewoners. De leiding van het tijdschrift zou het zeer op prijs stellen wanneer meer reactie van de lezers zou helpen dit doel nader te brengen. Een levendig contact kan aan de inhoud en het doel van ons blad alleen maar ten goede komen". NOVEMBERNUMMER. Het Novembernummer opent met een gedicht Zuid-Beveland van de in Ovezande geboren dichter Lou Vleu gelhof Dr. W. J. Noordhoek, leraar aan dé Chr. H.B.S. te Den Haag, ge boren in Wolfaartsdyk, behandelt een gedicht van de Perponcher, getiteld De Zeeuwsche Graanbouw. Ir. H. de Lussanet de la Sabloniere schrijft over de restauratie van de Middel burgse abdijkerken en A. de Visser over de Zwarte Polder tussen Groede en Cadzand. Hij zou deze polder tot natuurreservaat verheven wensen te zien. Dr. H. W. Staverman, oud-directeur van de R.H.B.S. te Deventer, schrijft over het merkwaardige leven van de avonturier Johannes Cato Kamerling, die zoals bekend naar Brouwershaven k\vam en daar een burgemeesters dochter huwde. Het verhaal werd reeds in romanvorm uitgewerkt en in artikelvorm ook in de P.Z.C. beschre ven. Dr. Staverman heeft uit archie ven en processtukken interessante bi- zonderheden bijeengebracht. OVERPLAATSINGEN BIJ DE RIJKSPOLITIE. Opperwachtmeester J. W. Christi- aanse te Hansweert is overgeplaatst naar Puttershoek. In zijn plaats werd als postcommandant benoemd de wachtmeester le klasse M. van den Boomgaard uit Hulst. De wachtmees- ster J. A. Kruidenier is overgeplaatst van Hansweert naar Oostburg, ter wijl in zijn plaats de wachtmeester A. Vermaas uit Achthuizen (gemeente Ooltgensplaat) werd benoemd. Breskens „BOUWSTEENTJES" VOOR NED. HERV. GEMEENTE Te Breskens organiseert de Ned. Hervormde Gemeente een verkoop actie van „bouwsteenjes", waarvan de opbrengst bestemd is om bij te dra gen in de kosten van aanschaffing van het meubilair en verdere „aan kleding" van het interieur der nieu we kerk. Tevens worden voor dit doel foto's verkocht van het gebouw dat zo lange tijd als noodkerk heeft dienst moeten doen. Oostburg GEVONDEN VOORWERPEN. Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Oostburg zijn inlichtingen te krijgen over de volgende gevonden voorwerpen: 2 dameshano'schoenen )bruin en zwart). 1 nylonkous, 1 witte want, 1 grijze wol len want, 1 grijze wollen kinderwant, 1 leren- want, 1 herenhandschoen. 1 pad- vindersriem, 1 roden boodschappentas. 1 vulpotlood, 1 muntbiljet. Terneuzen RODE KKRUISACTIE. Te Terneuzen werd onder leiding van mr. P. W. C. C. M. van Meerwijk een vergadering gehouden ter voor bereiding van de Rode Kruisactie, die op 12 Januari zal starten. Er werden verscheidene suggesties gedaan om de actie te doen slagen. Besloten werd om op de vergadering, die op 12 Ja nuari zal worden gehouden", vertegen woordigers uit te nodigen uit mid denstands-, sociale-, culturele-, sport en andere kringen. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de gemeentepolitie te Terneuzen zijn inlichtingen te bekomen over de vol gende gevonden voorwerpen: witte wol len want; want (blauw met rood); huis sleutel; fietstas met inhoud; een paar zwarte kinderwantjes; witte wollen lin ker danieshandschoL-n; doublé schakel armband; 2 gele gebreide kinderwantjes; cfubbel snoer parels; 2 muntbiljetten; blauw met witte want (rechter); rode al pino muts; kinderwant; zwartgrijze wol len das; sleutel rijwielslot;grijze alpi- nomuts; tennisbal; armband; sleutel; kin dermuts; lichtbruin kinderwantje; groen wollen das; zilverbon; grijze das: 1 roe; das (zwart-blauw); 1 glacé dameshand schoen (grijs); 1 glacé herenhandschoen (bruin). Sluis AUTOBUS IN HAAG. Door de dikke mist geraakte te Sluis een autobus van. de weg af en reed de haag in, welke rondom „Roo- zenoord" staat. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. DORPSVERGADERING TE HEILLE. Zaterdagavond a.s. wordt in Heille bij Sluis een dorpsvergadering ge houden, waarin de bewoners even tuele moeilijkheden in hun gebied aan het gemeentebestuur kunnen voorleggen. Ook vorig jaar'werd een dergelijke vergadering gehouden. Aardenburg PRUSKAARTING. In de café's van O. de Geeter en Om. de Geeter te Aardenburg werd een prijskaarting gehouden, waaraan door 98 kaarters deelgenomen werd. De eerste prijswinnaars waren: 1 J. de Geeter en W. Standaert; 2 Edg. Standacrt en L. Schelstraete; 3 G. Verstraete en E. Buijck; 4 B. Herman en G. Standaert; 5 S. de Geeter en Om. Rodts. Hoek KERSTORATORIUM. De zangvereniging „Crescendo" te Hoek zal op Zaterdagavond 20 De cember a.s. een Kerstuitvoering ge ven, waarvan de opbrengst ten goe de komt aan het Protestants Zieken huis te Terneuzen. Sluiskil SCHIETWEDSTRIJD De Batavieren te Sluiskil hield een schietwedstrijd in Monopole, waar van de uitslag was: Hoofdvogel: E. van Hecke, Bouchoute, le zijvogel A. Scheele, Sluiskil, 2e zijvogel A. Verschelden. Westdorpe. Meeste vo gels E. Lambert, Sluiskil. Zaamslag L.J.G. ONTSPANNINGSAVOND. De afdeling Zaamslag van de Land bouw Jongeren Gemeenschap gaf on der leiding van mej. S. Dieleman 'n ontspanningsavond, waar veel be langstelling voor bestond. Na een welkomstwoord van mej. Dieleman zong een zangkoortje enkele mooie liedjes en de heer C. de Kubber de clameerde „Najaarsvlagen". Het num mer „Holland" werd ten tonele ge bracht door vier dames, die elk een jaargetijde voorstelden. Vervolgens hield de secretaris der Z.L.M., mr. J. F. G. Schlingemann, een lezing met lichtbeelden over zijn indrukken van zijn reis naar Amerika. Mej. C. van. Hove en mej. C. Haak lieten een pia nowerkje voor quatre mains horen. Na de pauze speelde het L.J.G.- orkestje enige nummertjes en werd een toneelstukje .Aardappelen" op gevoerd. LEZING OVER DE NIEUWE BIJBELVERTALING. In de Ned. Herv. Kerk te Zaam slag hield ds. A. Krijtenburg een le zing over de nieuwe Bijbelvertaling. De spreker werd ingeleid door ds. G. Jansma. Ds. Krijtenburg gaf daar na een duidelijke uiteenzetting en voorbeelden van de oude en de nieu we vertaling. De plaatselijke zang vereniging verleende onder leiding van de heer P. Brakman medewer king aan deze bijeenkomst. Ds. Jan sma dankte na afloop ds. Krijten burg voor zijn duidelijke uiteenzet ting en sloot, na het zingen van gez. 173 i, de avond met dankgebed. St. Jansteen KOOR VAN SINT JANSTEEN IN K.R.O.-UITZENDING. Zondag j.L werd door de K.R.O. 'n mis uitgezonden, waarin het koor van. Sint Jansteen de vaste en wisse lende gezangen uitvoerde onder lei ding van de heer W. Bartz. Pater E. Francke, afkomstig uit St. Jansteen, hield de predicatie. UITVOERING „ST. CAECILIA Het gemengde koor „St. Caecilia" uit Sint Jansteen zal Vrijdag a.s. in IJzendijke een uitvoering geven on der leiding van de heer W. Bartz, Uitgevoerd zal onder meer worden „Ave Maria" van Arcadelt, „Gloria"' van Palestrina, „lek seg adieu" van Nomine. Hengstenkeuringen in Januari en Februari De jaarlijkse verplichte hengsten- keuring zijn voor Zeeland thans als volgt vastgesteld: Goes, Woensdag 28 Januari, Hulst en Axel, Donderdag 29 Januari en Oostburg Vrijdag 30 Ja nuari. De centrale premiekeuring te Goes is bepaald op Donderdag 12 Fe bruari. De afdeling Zeeland van de Kon. Ned. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" houdt haar jaarlijkse ver gadering op Vrijdag 23 Januari. Misselijke grap van Middelburgse knapen De laatste tijd is het enige malen voorgekomen, dat Middelburgse taxi ondernemers het telefonisch verzoek kregen om op bepaalde adressen een „vrachtje" te komen halen, waarna bleek, dat degenen, die de taxi zou den hebben besteld, van niets wisten. De politie heeft thans ontdekt, dat drie jongelieden deze misselijke grap enkele malen hebben uitgehaald. Zij kregen een proces-verbaal en hun ouders zullen de schade moeten betalen. Bezoeken van de Sint brachten vreugde en gezelligheid ln de meest opgewekte stemming is het St. Nicolaasfeest te Sluis door jong en oud gevierd. De Sint bezocht scholen, zieken en ouden van dagen, maakte een rondrit met de muziekver eniging „Apollo" en werd op de mu ziektent toegesproken door de wnd. burgemeester, de heer J. P. J. Wage. Hoewel de Sint verklaarde, dat de weg naar Heille zeer slecht was, wil de hij toch de kinderen aldaar niet teleurstellen en ook bij hen bracht hij een bezoek. Via Walsoorden kwam de kinder vriend naar Kloosterzande om daar de schooljeugd en de zieken en ouden van dagen in het R.K. liefdehuis te tracteren. Aan de grens van Lams- waarde werd hij opgewacht door de fanfare „Vrijheid Eendracht" en van daar ging hij naar het patronaat, waar de schoolgaande jeugd cadeautjes in ontvangst mocht nemen. Tenslotte werd ook Terhole bezocht Na de rondrit, waarbij allerlei lekker nij werd rondgestrooid, was er een bij eenkomst waarin de schoolkinderen werden getracteerd. WEL INTERESSE VOOR ZEESTERREN. In onze editie van 28 November j.l. kwam een bericht voor. waarin de mening naar voren werd gebracht, dat de vismeelfabrieken geen interesse meer zouden hebben voor zeesterren. De N.V. Vismeelfabrieken en Garna- lendrogerijen „Zeelandia" te Breskens maakt ons er op attent, dat deze N.V. juist wel interesse heeft voor zeester* ren. Sedert 1946 worden deze onafge broken betrokken van de Breskense en Vlissingse vissers en ook van de mosselvissers uit Bruinisse, Zierikzee, Tholen en Yerseke. De vissers uit Bruinisse voeren de meeste zeesterren aan. BUISLEGGING. De N.V. Waterleidingmij. „Zeeuwsch- Vlaanderen" is bij St. Jansteen be gonnen met het leggen van een transportleiding van het pompstati on tot Absdale, waar de leiding ge koppeld wordt op de bestaande transportleiding naar de watertoren te Axel. Het gehele werk zal onge veer zes maanden in beslag nemen. ONGEVALLEN. Een personenauto, bestuurd door de heer C. de Cock uit St. Jansteen, slipte op de Rijksweg tussen Bergen op Zoom en Roosendaal en sloeg daardoor over de kop. De inzitten den kwamen met de schrik vrij. Het ongeval was te wijten aan de glad heid van de weg. In de Wilhelminastraat te St. Jansteen kwam de vlashandelaar V. met zijn auto in botsing met een vrachtauto en een kolenwagen. Er was enige materiële schade, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De wachtmeester le klasse der Rijks politie A. v. a'. Wiel uit Vogelwaarde is overgeplaatst naar de parketwacht te Breda. Te Graauw werden tot lid van het Burgerlijk Armbestuur benoemd de he ren P. Verras en R. Verhaegen, tot le den van de adviescommissie Woonruim- tewet de heren Th. v. Campen, R. Lafar- re, P. Verras, P. Willems en F. de Witte. De landarbeider D. uit Hontenisse had het ongeluk, a'at hij tijdens werk zaamheden een hek op zijn vingers kreeg. Een wijsvinger werd verbrijzeld, zodat D. zich direct onder geneeskundige be handeling moest stellen. Te Zaamslag werd ter afsluiting van de door dé winkeliersvereniging Zavo georganiseerde winkelweek voor de schooljeugd een geslaagde balonnenwed- strijd georganiseerd. In café „De Molen" te Sluis werd een prijskamp kaarten gehouden, welke werd gewonnen door het koppel G. de MeijerJ. de Witte. Een collecte, welke in Terneuzen voor het steunfonds Prot. Ziekenzorg „Zeeuwsch Vlaanderen" werd gehouden, bracht f 1865.03 op. In Hoek brachten collectes voor de diaconie ln November f 611.13 op, voor het kerkewerk in Oost Zeeuwsch Vlaan deren f 55.60 en voor het verjaringsfonds f 21.26. Voor de diaconie der Ned. Herv. kerk te Hontenisse werd f 63.58, voor de kerk voogdïj f 157.05 ingezameld. In de plantsoenen van plan-West te Axel werden rozenstruiken geplaatst, welke deze wijk te zijner tijd een fraaier aanzien zullen geven. Tot onderwijzer te Nieuw-Namen is met ingang van 1 Januari benoemd de heer A. Goossens uit Hoofdplaat. In het jongenspatronaat te Sluiskil werd de traditionele St. Nicolaasfeest ge vierd met als hoogtepunt een filmvoor stelling. Aan de kade bij de C.N.A. te Sluiskil ligt thans het Israëlische s.s. „Kineret". dat pyriet heeft aangevoerd. In de Ned. Herv. kerk te Axel sprak Zondag ds. J. H. Mulder uit Rotterdam in een jeugddienst. Hij behandelde „De mu ren in ons leven", naar het tekstwoord uit Hebr. 11 30. „Clinge Vooruit" te Clinge gaf Zon dag een geslagade avond, welke werd verzorgd door het gezelschap „Klaveren Vijf" uit Rooendaal. De biljartclub te Westdorpe speelde een wedstrijd tegen de biljarters uit Ter hole. Westdorpe verloor met twee ca ramboles. De heer E. uit Hontenisse was niet ge lukkig bij het aanslaan van de motor van zijn auto. De slinger sloeg zo hard tegen zijn arm terug, dat hij zijn arm brak. De jaarlijkse collecte ten bate van de Kerstfeestviering door de kinderen van de Zondagsschool „De Kindervriend" te Waarde leverde f237,40 op. De collecte voor het erefonds-oud. verpleegsters heeft in 's Heer Abtskerke 139.opgebracht. Anti-trustwetgeving Amerikanen willen neuzen in Nederlandse archieven Nederlandse regernig weigert Naar vvy vernemen heeft de wfyze, waarop in Nederland gevestigde ven nootschappen indirect betrokken zijn geworden in de thans in de Verenigde Staten tegen de grote oliemaatschap pijen aanhangig gemaakte anti-trust procedure de bezorgdehld van de Ne derlandse regering gewekt. Door de behandelende rechtbank is namelijk aan deze oliemaatschappijen opgedragen over te leggen bepaalde, in algemene termen aangeduide cate- torieën van documenten of copieën aarvan, welke deel uitmaken van de archieven van in Nederland gevestig de maatschappijen, waarin Ameri kaans aandelenbezit is vertegenwoor digd. De Amerikaanse rechter gaat, op grond van dit aandelen-bezit uit van het standpunt, dat hij het recht heeft overlegging van de archieven der in Nederland gevestigde maat schappijen te eisen. De Nederlandse regering stelt hier tegenover. dat in een procedure tegen de Amerikaanse aandeelhouders ge voerd, de overlegging van Nederland se archieven niet kan worden ge vergd. De regering heeft daarom te Washington haar bezorgdheid tot uit drukking gebracht en daarbij mede deling gedaan van het feit. dat zij haar toestemming aan de verzending der betrokken documenten van Ne derland naar Amerika zal onthouden. Bek-onmgen van de Jan Camnertstichtins Theun de Vries en Bert Voeten beloond. Het bestuur van de Jan Campert- stichting heeft besloten de Vijver bergprijs 1500.—) toe te kennen aan Theun de Vries voor zijn roman „Anna Casparii". Er waren 24 inzen dingen. De Jan Campertprijs 500.---) viel de dichter Bert Voeten ten deel voor zijn uit 41 inzendingen uitverkozen dichtbundel „Met het oog op mor gen". Uit een geringer aantal inzendin gen werd van Pierre H. Dubois de bundel essays „Een houding in de tijd" bekroond met de essay-prijs van de stichting, 500. Het bestuur achtte „Nog pas giste ren" van Maria Dermofit als uitvoe rige novelle van zo bijzondere litterai re kwaliteit, dat het meende dit werk afzonderlijk te moeten bekronen met een prijs van 500. Eveneens viel een priis van 500. ten deel aan mr. Abel Herzberg, voor ,zyn „Kroniek van de Jodenvervol ging"- Vrijere loonvorming in Nederland gewenst Een commissie ingesteld door het r.k. centrum voor staatkundige vor ming heeft zich uitgesproken voor een vrijere loonvorming in die be- drijfstakken. welke daarvoor reeds de nodige rijpheid hebben. Daartoe zou de bedrijfschappen bekleed moeten worden met een verordenende be voegdheid voor wat betreft lonen en arbeidsvoorwaarden. Er zouden loon- minima en maxima aangegeven moe ten worden, waarbinnen per onderne ming de nadere loonbepaling kan ge schieden. Dit advies heeft betrekking op die groep loontrekkenden, wier arbeids voorwaarden thans de facto de goed keuring behoeven van het college van rijksbemiddelaars. De commissie meent, dat de over- neid een globaal toezicht op het pro ces der loonvorming dient uit te oefe nen en dus controle moet houden over verordeningen en c.a.o.'s via een me dedelingsplicht aan de overheid. De taak van de S.E.R. zou de commissie willen beperken tot uitbrengen van advies, dat door de overheid ingewon nen dient te worden. Huldigingscomité samengesteld Op vHfticn Februari a.s. zal het 30 jaar geleden ztyn, dat te Middelburg de gymnastiekvereniging „Achillea werd opgericht. Er gaven zich v|ji dames op, die meteen het bestuur vormden. Het waren Annie van Roo, voorzitster; Leunt je Mindcrhoud, sec retaresse; Ric Ondeniyk. penning- meesteresje; Nelly Gabriëlse en Bk Dourle.vn. Verder waren er dan iiog zes meisj es-ad spiranten. Deze vflf enthousiaste dames zul len toen wel niet vermoed hebben, dat hun clubje zo'n lang leven beschoren zou zijn en dat het eens zo'n belang rijke plaats ln het maatschappelijk leven van de Zeeuwse hoofdstad zou gaan innemen. Nieuws >n een Notedop O Veertien Italianen z(jn omgekomen en dertien gewond doordat te BarletU». in Ztiid-Itallë, twee hulzen zijn Inge stort ten gevolge van de zware regenval in de afgelopen twee dagen. De funda menten van de huizen waren ondermijnd door de ware zondvloed, die in deze streek aan de Adriatische kust heeft geheerst. j f> Het aantal verkeersongevallen steeg j in België in 1951 met 20 procent ten opzichte van het voorgaande jaar. n.l. van 61 098 tot 82.182. In 1938 was dit gc- tai slechts 31.473 f> De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de 36-jarige grcnscommies D. R. te Eerscl. veroordeeld tot een gevangenis straf van acht maanden met aftrek van het voorarrest wegens het in strijd met zijn plicht aannemen van steekpennin gen van een groep Belgische botersmok- kelaars. 9 Maar.aagavond ls de auto van de Sowjet.gezant te Tel Aviv in brand ge- stoker» door onbekenden. Dit is het der de incident sedert het proces-Slansky. De vorige malen betroffen incidenten de Tsjechoslowaakse legatie. 9 Mej. E. Kaaymakers 'uit Antwerpen is de gelukkige winnares geworden van een reis naar New York, als kerstcadeau ver loot onder het Beneluxpcrsoneel van de United States Lines. Bij een controle, die door de Staats- mljnpolitie werd uitgeoefend op de fiet sen var» de personeelsleden der Staatsmij nen. werden op totaal ruim 15.000 fietsen niet minder dan 4.800 overtredingen ge constateerd. 9 Mevr. Sophia Loser uit Spring Bay in de Amerikaanse slaat Illinois is op 98- jarige leeftijd overleden met een nako melingschap van acht zoons, drie doch ters, 29 kleinkinderen. 51 achterkleinkin deren. in totaal 98. Leden van de Mau Mau hebben Dins dag in Kenya weer een moord gepleegd Het slachtoffer %vas Hoessein Kandji Dos- sa Madhani. en lid van een vooraanstaan de Mohammedaanse familie te Ismailia, in de provincie Thika. Zijn vrouw is met ernstige verwondingen naar het zieken huis gebracht Drie van zijn zeven kin deren werden eveneens aangevallen. Eerder op de a"ag waren nog twee Mau Mau-moorden gepleegd, op een blanke winkelier en een Afrikaan. 9 Een Zuid-Afrikaanse combinatie heeft aan een drukkerij te Amsterdam op dracht gegeven voor het drukken van 25.000 bijbels in het Zuid-Afrikaans. 9 Door nog onbekende oorzaak is te Bo- venkarspel een groot, met riet bedekt woonhuis, bewoond doorde families Fit en Peerdeman. in brand geraakt en vol komen uitgebrand. Dank zij spoedige hulp zijn geen slachtoffers te betreuren De gehele inboedel ging verloren. De eerste moeilijkheden weiden overwonnen en toen Achilles een Jaar later aansluiting verkreeg bij het K. N.G.V. waren er reeds 80 dames cn meisjes lid. Weer een jaar later werd een jongens-adspirantenklasse aan de vereniging toegevoegd en toen be gon de groei eerst goca. De groei en bloei van Achilles is mede te danken aan het feit, dat Cl in de leiding slechts sporadisch ver andering Ls geweest. Zo waren er in 30 jaar slechts één voorzitster en twee voorzitters, iets waarop heel weinig verenigingen kunnen bogen. Het secretariaat was in handen van twee dames en één heer. Het pen ningmeesterschap was een minder geliefde functie, want de dubbeltjes v/aren toevertrouwd, aan vijf dames en vier heren. Het belangrijkste ia echter, dat de algemene leiding onafgebroken in handen is geweest van de heer Bal. beter bekend als Jan Bal, die thans nog de functie van secretaris-direc- teur-leider vervult. Wat deze man voor Achilles gedaan heeft en nog doet. valt niet in enkele woorden te beschrijven. Wie Achilles zegt, zegt Jan Bal en wie Jan Bal zegt, zegt Achilles. HULDIGING SCOMITE. Een aantal oud-leden heeft ge meend. dat dit 30-jarig bestaan niet ongemerkt voorbij moet »aan en men heeft een huldigingscomité samenge steld uit oud-leaen, leden, ouders van adspiranten en donateurs. De dage lijkse leiding van dit comité is opge dragen aan dhr. A. Imanse te Middel burg (voorzitter); A. T. v. d. Pluijm te Vlissiiigen (secretaris) en Alb. Huysman te Middelburg (penning meester). Verder hebben in dit comi té zitting de dames J. Volkersde Munck te Wcstkapelic; M. Wisse- de Munck te Djakarta: A. v. d. EelaartRoose cn A. Gabriëlse- Hoogestegor. beide te Middelburg: alsmede de heren A. J. Barto te Voor burg; W. Verdonk tc 's Gravenhage: M. I. de Vos te Nieuwland; G. Budde: M. W. v. d. Driest; J. J. Kerkmeyer; K. J. van Loo; P. C. Mulder en A. Neufeglise, allen te Middelburg. VEILING „WALCHEREN", MIDDELBURG. 9 December. Aardappelen: Meerlanders 10.70, Koopmans blauwen, groten 11,20, idem bonken 11.20. Fruit: Appels: Goudreinetten 924, C. Orange Pippin 54. Jonathan 530, Honds muil 6, Groninger Kroon 7, Salomé 3. Bellefleur 7, Kroetappels 48. Gieser Wildeman 15. Brederode 1011. St. Re- my 6—12. Comtesse de Paris 5. Jodenpeer 3—15, Nouveau Poiteau 3. Kroetperen 3. Groenten: Bloemkool A 2952. idem B 21—38, idem C 9—24, idem D 12, Witte kool 47, Savoyekool 516. Boerenkool 8—16, Rode kool 613. Peen kg. 4—12, Waspeen kg. 10—25, Bospeen 1125, Spruiten 15—69. Veldsla 68—81. Witlof 48 —87, Kroten kg. 4—14. idem bos 4—5, An dijvie 553, Uien 4—23, Winterpostelein 23—26. Sla A 14, idem B 13—16. idem C 1315. Sla kg. 901.05, Herfstrapen 6— 9. Koolrapen 10—11. VISMIJN VEERE. 9 December. Export garnalen 6.49 kg.; 1.33—1.50; Schar 164 kg.: 36—61; Wulken 19 kg.: 1.051.35; Ongesorteerde vis 5 kg.: 38—43. VISMIJN BRESKENS. 9 December. Export garnalen 320 kg.: 1,62; Schar 77 kg.: 0.55; Bot 119 kg.: 0.49; Sardijn 110 kg.: 0.39. VEILING KRABBENDIJKE. 9 December. Exportveiling Goudreinet ten I grof 13.50, I fijn 10.70, H 5.20, Jona than I fijn 14.70. Gewone veiling; Cox Oranje Pippin verpakt 3760. los 1841. Goudreinette 5 —18, Sterappel 3—8, Jonathan 8—25. Gol den Delic. 1518. Laxton Superbe 4—24, Winston 5—18, Comt de Paris verpakt i 23. los 319, Gieser Wildeman 3, Legi- pont 24—29, Kleipeer 5—9. Conference 4 —8.70. EIER VEIL ING GOES. 9 December. Prijs voor verse kippen eieren f 3.13 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 ct. p6r stuk min- der uitbetaald. Bericht handelaren: kopeieren 16!s, poeljeeieren 13 ct-, eendeieren 14 ct.. kal koeneieren 30 ct.. ganseieren 40 ct. VEILING „ZUID-BEVELAND". GOES. Export veiling: Cox Oi-anje Pippin AAA 63. A 61, B-C 54. I grof 61—58. I 50. H 11—12; Goud Reinet AAA 25—25.60, AA 24.10, A 23.20—23.50, B-C 15.50—16.80, I grof 22.60—23.10, I 13.40. H 6—6.20: Zure Bellefleur A 18.30. B-C 17.30. I grof 18 40. I 10.85—1650, H 350; Jonathan AA 30.90- 31. A 3232.10, B-C 25. 1 grof 22.80. I 16.90 —17. II 7.4U; Golden Deliebous: AA 41. A 38.80. _BC 23.30. I grof 32.10. I 19.70— 20.35. II 8.40; Glorie v. Holland: B-C 1850 —10.95. I grof 18, I 18.10. H 11. Doyenne du Coram; A 61.80, B-C 59.90. I grof 58.10 60. I 57.70, II 45; St. Remy: I grof 9 10 10. I 8.30. H 6.30; Comt. de Paris A 34, B-C 27.30. I grof 34.10. I 25.40, II 4.5.10; Gieser Wildeman. I grof 25, I 17 n 5.5; KleiperenI grof 12. Verpakt fruit: Goud Reinet AAA 28— 30, AA 24—28, A 22—24. B 20, I 26—27; Cox Oranje Pippin: AA 69. A 64; Jona than AAA 35. AA 33—35. A 33—34; Gol den Del.: AAA 51. AA 40—45, A 35; Lom- bartscalville A 26—29. Gewone veiling: Goud Reinet keuken 11.10—11,70. idem fabriek 6—1055. Cox Oranje Pippin 1531. Laxton Superbe 6 23. Goud Reinet 6—16, Jonathan 3—19, Zure Bellefeur 3—10, Golden Deticions 7 —25, Glorie van Holland 4—15. Zoete Ermgaarde 19—28. Reinette v. Z. 10, Tuln- zoet 21—25, St. Remy 7—8, Pondspeer 3— 6, Gieser Wildeman 6—10. Kleiperen 3—8. Comtesse de Paris 4—18, D. du Comm. 31 —57, Conference 6—18, Sterappel 5—8. BL AUcant 141—144, Noten 050 p. 100 st. VEILING ST. MAARTENSDIJK. 9 December. Gewone uien 19.30; bon ken 17.70; drielingen 23.10; picklers 34.70; stek 5. Aanvoer: 50 ton. VEILING THOLEN. 9 December. Uien, bonken 19.10; ge wone 19.30—1950; drielingen 26.50; picklers 35.05; stek 4.78. Aanvoer: 80 ton. VEILING ST. ANN ALAND. 9 December. Uien. Midden 1951, bon ken 19. drielingen 28. picklers 39.79. Aan voer: 140 ton. VEILING SCHERPENISSE. 9 December: Midden 1953. bonken 18.10. picklers 34.79. Aanvoer: 30 ton. ATHLETIEK Dobbelaere in Nederlandse cross-ploeg voor Brussel K.N.A.U. ERKENDE DE MARATHON-MAN ALS NEDERLANDER. De nationale technische commis sie van de K.N.A.U, heeft vier Ne derlandse crossers, onder wie de be kende Marathon-athleet Staf Dob belaere uit Schoondijkc. uitgenodigd om op Zondag 13 December a.s. te Brussel deei te nemen aan een cross van Racing Brussel over 8 k.m. De andere crossers die te Brussel zullen starten zijn Janus van de Zande uit Halsteren. Bobeldijk uit Medemblik en Jetten uit Maastricht. Hoewel hier slechts sprake is van een officieuze ploeg is de K.N.A.U. met deze uitno diging afgeweken van haar eerder in genomen standpunt, krachtens het welk Dobbelaere niet als Nederlands athleet werd beschouwd. Na de cross te Brussel, waaraan ook de Engelsman Hesketh deelneemt, zal Dobbelaere op 11 Japuari te Oostkamp uitkomen voor een cross over 11 km. VOETBAL NAGEKOMEN EN VERBETERDE UITSLAGEN. De uitslagen van de wedstrijd Krab- bendijke II—Wemeldinge II voor de Zaterdagcompetitie was 93, inplaats van 103. De wedstrijd Hoek II—S. V.D. II eindigde in een 51 overwin ning voor Hoek II. Zonnemaire I—Burgh U in de afde ling Zeeland K.N.V.B. eindigde in een 70 overwinning, voor Burgh II. In de 2e klasse A was de uitslag van de wedstrijd R.C.S. IIINoormannen II 25 en niet 15. Dreischor H—Brou wershaven I eindigde in een 6—3 overwinning van Brouwershaven in plaats van 5—3. KORFBAL KORFBAL!'KOMOTIE. De korfbalwedstrnd voor de pro motie naar de 2e klasse tussen El- to en Swift HL welke Zaterdag jl. tc 's-Heer Arendskerke zou worden gespeeld, maar moest worden afge last, is thans opnieuw vastgesteld tegen a.s. Zaterdag te 's-H. Arends kerke. Waar zijn onze schepen Alkaid 8 Dec. V. Aden-Suez. Arendskerk p. 8 Dec. nm. Gibraltar—Ge nua. A run do 10 Dec. te Ne\y Orleans verw. Corilla (t.) v. Livorno te Bahias. Erinna (t.) te Balikpapan verw. Kota Agoeng 8 Dec v. BelawanSinga pore. Loppersum p. 3 Dec. Fonlsterre. Malea (t.) 8 Dec ten Z. van Cyprus. Mi tra (t.) 8 Dec. v. Singapore—Ho Ilo. Myonia (t.) 8 Dec. voor anker bij Liver pool. Singkep 8 Dec. nm. v. Djak. Pladju. Schiedijk 8 Dec. nm. v. SingaporeDjak. Saparoea 3 Dec. nm. v. Freetown— G» Stad Schiedam p. 8 Dec. vm. Finisterre. Talisse 8 Dec. Djibouti—Pt. Sudan. Esso Amsterdam (t.) p. 8 Dec. Wight. Fairsea 8 Dec. Malta gep.—Pt Said. Garoet 8 Dec. Brothers gep.—Adfen Indrapoera 140 ZW Kreta. Java 8 Dec. thv. Massawa—Aden. Manoeran p. 8 Dec. Malta—Pt Said. Pr. Willem IV p. 8 Dec. Kp. St Vincc- Waterman p. 8 Dec. Algiers. Willem Barendsz 8 Dec. 390 ZW St. He lena. Willemstad 8 Dec. 480 WZW Mad.—Fun- chaL Boskoop 8 Dec. nm. v. Barbados—Trini dad. Polydorus 8 Dec. v. Boston n. Galveston. Tabian 8 Dec. v. Belawan—Colombo. Waterland p. 8 Dec Fem Noronha—Las Palm as.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11