De camera's van Scotland Yard ontmaskeren misdadigers Nieuwe golf van arrestatiesin T s jecho-Slowakije KERST AMNESTIE VOOR 90 DUITSE OORLOGSMISDADIGERS DINSDAG 9 DECEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 DE VRIENDEN VAN SLANSKY Vijf oud-ministers aangehouden Naar het officiële Zuid-Slavische persbureau „Tanjoeg" meldt, zyn vjjf oud-ministers en „vele anderen" in arrest gesteld by een nieuwe golf van arrestaties in Tsjecho-Slovvakye. De vyf oud-ministers zouden zyn: Gregor (buitenlandse handel), Gene raal Svoboda (defensie), Ropriva (politie), Erban (arbeid) en Kliment (zware industrie). Volgens „Tanjoeg" waren de gear-] Generaal Ludwig Svoboda was van resteerden vrienden van Rudolf Slans- ky, de secretaris-generaal der Tsje- choslowaakse communistische party, die vijf dagen geleden met tien an dere voormalige Tsjechoslawaakse functionarissen werd terechtgesteld op beschuldiging van hoogverraad en spionnage. Van dr. Antonin Gregor meldde ra dio Praag zes dagen geleden, dat hy van zyn post van minister van bui tenlandse handel was ontheven. werd geen reden voor deze maatregel van nationale veiligheid. In Januari gegeven dOCh twee Van de beklaag- 1 van Hit ianr wprii hii nn oio-o„ wr. aen in net Praagse proces waren voormalige onderministers van zyn ministerie. Gregor werd in Februari 1948 tot minister benoemd en was lid van de commissie, die zich bezig hield met de zuivering van alle politieke partijen van „reactionnaire elemen- Ladislav Kopriva trad in Januari 1952 als minister van nationale vei ligheid (politie) in Tsjechoslowakye uit de regering. 1945 tot 1950 partijloos minister van defensie. In het laatstgenoemde jaar trad hy af en werd benoemd tot vice- premier. In September 1951 werd hij echter van deze post ontheven. In de oorlog commandeerde hij de Tsjecho- Slowaakse divisie in Rusland. Hij ver wierf in 1943 de orde van Lenin. L. Kopriva, lid van het presidium, van de Tsjechoslowaakse communis tische partij, werd in Mei 1950 be noemd tot hoofd van het ministerie van dit jaar werd hij „op eigen ver zoek van zijn post ontheven". Eugen Erban werd in 1951 onthe ven van zyn post van minister van arbeid. Hij was ook een van de socia listen, die na de staatsgreep tot de communistische partij overgingen en een socialistisch manifest tekenden voor „het elimineren van de rechtse elementen der partij". Augustin Kliment werd in 1948 be noemd tot minister voor de industrie. Hij werd twee jaar later minister voor de zware industrie. In September van dit jaar werd hy vervangen door Ju lius Maurer. Volgens de tot dusver bekende gegevens is hy nog 'id van de centrale vakverenigingsraad, waartoe hy in Juli van dit jaar werd benoemd. Aanvankelyk meldde „Tanjoeg" dat ook minister Z. Fierlinger was gear resteerd, maar later werd dat bericht teruggenomen. Volgens het Tsjechoslowaakse pers bureau „Ceteka" heeft vice-premier Fierlinger Zondag een receptie bijge woond ter gelegenheid van basket- ball-wedstryden voor vrouwen. De neiging van sommige mensen om alles wat op hun weg komt in gelds waarde te taxeren, willen we hier geenszins navolgen. En wanneer we ons vandaag bezighouden met de „prijs" van een stevig plaatselijk on weer, geschiedt zulks dan ook niet uit materialistische overwegingen, doch uitsluitend om een vergelijkingsmoge- lijkheid te hebben tussen de energie die door het onweer wordt verbruikt en het bedrag van de electriciteitsnota in ons huishouden. We zullen ons niet verdiepen in de theorie over hel ontstaan van onweer, doch slechts vermelden dal men is af gestapt van de vroegere opvatting, dat er zulk een groot spanningsverschil ontstaat tussen een wolk en de aarde, dat op een gegeven moment een reus achtige vonk overspringt en de span ningen vereffent. Uiterst vernuftige toestellen hebben de onderzoekers in staat gesteld deze ontladingen als het ware op de voet te volgen, waarbij is gebleken dat de bliksem een zeer groot aantal gedeeltelijke ontladingen telt, die ieder uit een vóórinslag en een hoofdinslag bestaan, die met gro te snelheid eerst naar de aarde, doch dan terug van de aarde naar de wolk lopen- Maar laten we de theorie verder voor wat zij is. Voldoende zij voor ons dat de stroomsterkte tot 30.000 Ampère loopt en in zeldzame gevallen zelfs tot 200.000 Ampère. We zouden dus tot een berekening van de doorgestroom de hoeveelheid electriciteit kunnen komen, wanneer, we de tijdsduur der ontladingen kenden, want 100.000 Am père gedurende één duizendste secon de komt op hetzelfde neer als 100 Am père gedurende een hele seconde. We zullen ons echter verder niet in schat tingen van de tijdsduur der bliksem- ontladingen veraiepen, doch ons vast houden aan een becijfering, welke prof. v. Staveren destijds heeft gege ven en welke er op neerkomt dal aan een bliksemslag gemiddeld een ener gie van 5 kWh. kan worden toege kend. Nu wordt het ons al zeer gemak kelijk gemaakt, want op onze electri citeitsnota zouden de kosten hiervan op 35 cent worden gewaardeerd. En hel plaatselijk onweer, dat we op 200 bliksemslagen stellen er zijn er echter ook van 1000 en méér ver bruikt dan een energie die tegen een bedrag van 70- ook door onze elec- triciteitcentrale kan worden geleverd, zij het gelukkig met minder ge weld en méér naar behoefte. We noemden hierboven uitdrukke lijk het plaatselijk onweer, omdat over de gehele aardbol gerekend, naar schatting iedere seconde honderd bliksemontladingen plaats vinden daardoor jaarlijks 16 milliard verbrui kend: een hoeveelheid electrische energie, vjaarmede geheel Nederland ruim vijf jaren zou kunnen toekomen Uiteraard heeft men in het verleden plannen gemaakt, welke er op gericht waren de spanningsverschillen tussen de aarde en de atmosfeer te benutten. doch dat werd wel een beetje erg fantastisch. H. Pétillon. Varkensprijs herzien. Na overleg met de Stichting voor de Landbouw, welk overleg nog op en kele aanvullende punten moet worden voortgezet, heeft minister Mansholt besloten met ingang van 8 December de speling in de gegarandeerde prijs voor baconvarkens, die tot nu toe 5 cent naar beneden en naar boven be droeg, op 10 cent te brengen. De minister heeft voorts besloten de prijs voor oaconvarkens in Januari 1953 te verlagen in verband met de ge daalde voederprijzen op de wereld markt. Boete geëist tegen dagbladen wegens voetbalprijsvraag. heeft de officier van justitie, 'n prin cipiële geldboete van 10.- of vijf da gen geëist tegen de hoofdredacteur van de dagbladen „Telegraaf" en „Nieuws van de Dag", wegens het aanleggen van een voetbalprijsvraag in deze bladen zonder vergunning. Volgens de officier werd hiermee de loterijwet overtreden. In eerste in stantie, voor de kantonrechter, was deze zaak met een vryspraak geëin digd. Generaal Ludwig Svoboda, drager van de Lenin-orde, werd In September 1951 ontheven van zyn post als vice- premler. Hy was oud-minister van oorlog. Een auteur aangeklaagd wegens smaad Schreef over de dochter van Mata Hari Binnenkort zal voor de Utrechtse rechtbank een merkwaardige straf zaak dienen, die wortelt in het le ven van de spionne uit de Eerste Wereldoorlog, Mata Hari, aldus de Telegraaf. Het gaat hier om het boek van de Duits-Amerikaanse journalist Kurt Singer „Vrouwen en spionnage." Mevr. N. v. Mourik uit Schiedam, dochter uit het laatste huwelyk van de K.N.LL.-officier MacLeod en echtgenoot van Mata Hari heeft tegen de schrijver van dit boek, de uitgeversmij. „Hollandia" en de ver taler een aanklacht ingediend we gens smaad tegen haar overleden vader en zuster. Zij is zeer verontwaardigd over de wijze waarop de auteur heeft gemeend het karakter en de levens wandel van haar vader te moeten weergeven. Voorts zegt Singer in zijn boek, dat een dochter van Mata Hari en majoor MacLeod, Joanne Louise, in en na de Tweede Wereldoorlog ge- snionneerd zou hebben. Zij zou in October 1950 door de communisten in Korea zijn gefusilleerd, aldus Singer. En dat terwijl deze dochter reeds in 1919 in Velp aan een her senbloeding is overleden. De aanklaagster wenst vooral te beletten, dat de gegevens uit het boek verwerkt zullen worden in een film. Suikerprijs verhoogd voor producenten De minister van landbouw heeft de garantieprijs voor de suiker van de oogst 1952 verhoogd met een bedrag, dat overeenstemt met de gemiddelde kostenstijging in desuikerbietenteelt. Als gevolg hiervan zal de gegaran deerde suikerprijs voor de producent van f 48 per 100 kg met 45 cent wor den verhoogd hetgeen een dienovereen komstige verhoging van de suikerbie- tenprijs mogelijk maakt. Deze prijs verhoging heeft geen betrekking op de prijs van de suiker voor de consu ment. Huurverhoging tot 150 door S.E.R. geadviseerd Met 3 loonsverhoging als compensatie. De meerderheid van de Sociaal Economische Raad heeft aan de re gering geadviseerd om het huurpeil te verhogen tot 145 a 150 procent van het vooroorlogse peil. Deze verhoging zou ook gelden voor na 1940 gebouwde woningen. Huren, welke momenteel boven het vast te stellen peil liggen zouden echter niet omlaag gaan, zo meldt het katholieke Haagse dagblad „Het Binnenhof". Voorts zou deze meerderheid van de S.E.R. aan de regering geadvi seerd hebben om een compensatie van 3 procent toe te kennen aan al len, die in loondienst zijn. In het al gemeen komt dit neer op een volle dige compensatie. Hongerstaker in India ligt op zijn doodsbed In het parlement van New Delhi is het tot een stormachtige zitting gekomen, doordat Nehroe weigerde een debat te houden over de vorming van een Andhra-staat in Zuid-India. Communistische sprekers zeiden, dat een volgeling van Gandhi, Poti Sri- ramoeloe, de 51-ste dag van zijn vas ten inging en thans „op zijn doods bed" lag. Sriramoeloe vast, omdat hy de regering er toe wil brengen genoemde staat te vormen. Nehroe zeide, dat zaken, die be trekking hadden op een mensenleven niet lichtvaardig behandeld zouden worden. Indien deze zaken echter in vloed hadden op uitermate belangry- ke aangelegenheden, dan zou dit een einde betekenen van de autori teit van de parlementaire en alle democratische procedures. Ongevier 50 leden van de opposi tie (socialisten, onafhankelijken en communisten) verlieten hierop de zaal, de regering „verstoktheid ver- wytend. België weert onze juinbouwproducten Onjuiste toepassing van de Benelux-overeenkomst De Stichting voor de Landbouw heeft op voorstel van de hoofdafde ling Tuinbouw in een brief aan de minister van landbouw, haar ernsti ge ongerustheid tot uitdrukking ge bracht over de wyze waarop van Belgische zyde de bepalingen van het landbouwprotocol ten aanzien van tuinbouwproducten worden toege past. De Stichting heeft er hierby de aandacht op gevestigd, dat het op treden van Belgische zyde geheel in druist tegen de geest van het pro tocol, daar vaak minimum prijzen worden vastgesteld welke ver lig gen boven de Belgische kostpryzen van het desbetreffende product. Daarnaast heeft de Stichting ern stige bezwaren geuit tegen de wijze waarop van Belgische zijde import van tuinbouwproducten in verschei dene gevallen is stopgezet. De Stich ting heeft aan de minister gevraagd bij alle voorkomende gelegenheden in het belang van de Nederlandse tuin bouw krachtig te protesteren tegen de onredelyke Belgische maatrege len, alsmede al het mogelijke te doen teneinde tot een meer bevredigende regeling met betrekking tot de uit voer van tuinbouwproducten naar België te geraken. Twee paarden onder electrische trein De trein, welke Maandag om 13.42 uur uit Roosendaal naar Rotterdam vertrok, is op een onbewaakte over weg tussen Zevenbergen en Lage Zwaluwe in botsing gekomen met een tweetal paarden, die werden meegevoerd achter een wagen, welke door een derde paard werd voortge trokken. Deze wagen was juist de overweg gepasseerd. De beide paar den werden gedood. De trein kreeg aanzienlyke schade en moest buiten dienst gesteld wor den. De vertraging in de treinenloop liep op tot 50 minuten. IN VRIJHEID OP MEDISCH PAROOL Op het ogenblik nog 953 oorlogsmisdadigers in gevangenissen De Westelijke geallieerden hebben beloofd ongeveer 90 oorlogsmisdadigers vnj te laten, onder wie drie veldmaarschalken, zo wordt van gewoonlyk welingelichte zyde te Bonn vernomen. De vryiatingen zouden in de loop van de komende zes weken geschieden als deel van een Kerstamnestie. De meesten worden in vrijheid gesteld op medisch parool. Onder hen bevindt zich de gewezen veldmaarschalk Erich von Manstein (72), die op het ogenblik met zieken verlof is na een oogoperatie. Hij heeft nog een half jaar gevangenisstraf te goed. Verder zouden in aanmerking komen veldmaarschalk Wilhelm List (72), veldmaarschalk Georg von Küchler (71), kolonel-generaal Her mann Hoth (67), kolonel-generaal Hermann Reinicke en generaal Wal ter Kuntze. De Amerikaanse. Engelse en Franse autoriteiten in West-Duitsland hou den op het ogenblik nog 953 oorlogs misdadigers gevangen. DE PRECISIE-FOTOGRAFIE. Leveren wetenschappelijk bewijs (Van onze correspondent) LONDEN, December. De fotografie speelt een grotere rol by de op sporing van misdadigers dan de meeste mensen vermoeden. Scotland Yard maakt veelvuldig van camera's gebruik en zijn „donkere kamers" behoren tot de modernste ter wereld. Inspecteur Peter Law, hoofd van de fotografi sche diensa dezer legendarische politic-macht, heet de grootste Engelse ex pert op het gebied van precisie-fotografie te zyn. Dank zy zyn werk en dat van z'n omvangryke staf hebben de Londense dienaren van Hermandad heel wat misdadigers kunnen vatten. Een foto hoeft er veel toe byge- dragen om de beruchte „zuurbad- maniak", John George Haigh, aan de galg te brengen. Toen deze massa moordenaar Haigh bracht zes al leenstaande mannen en vrouwen uit geldzucht om het leven in ver band met de verdwijning van me vrouw Durand Deacon in voor-ar rest werd gesteld, was het uiterst moeilyk voor de openbare aanklager voldoende bezwarend materiaal te verzamelen, In de klerenkast van Haigh be vond zich echter een bontmantel, die naar hy beweerde aan zyn zuster had toebehoord. Scotland Yard was er van over tuigd, dat Haigh loog, doch de amb tenaren, die zich met de zaak bezig hielden, konden dit niet bewyzen. Na de mantel nog eens nauwlet tend te hebben bestudeerd, kwam men tot de ontdekking, dat de voe ring van de linkermouw nog niet zo lang geleden gerepareerd was. Het stukje, dat er was opgezet, kwam, wat patroon betreft, overeen met een paar restjes stof, welke in het werk mandje van de verdwenen dame ge vonden waren. Een overtuigend be- wys was een en ander echter niet, want het materiaal was in vrywel elke winkel te krijgen. Ten einde raad besloot men de hulp van inspecteur Law in te roe pen. Deze fotografeerde het stukje stof, dat op de voering was genaaid en dat aan één van de randen mini- tieuze inkepinkjes vertoonde. Ook maakte hij foto's van het materiaal, dat in het werkmandje van de on gelukkige lag. Een stukje van deze stof nu bleek bij vergeiyking precies op de inke pinkjes van de gerepareerde mouw voering te passen. Het bewys, dat de bontmantel aan mevrouw Durand had toebehoord, was geleverd en Haigh, die hiervan in kennis werd gesteld, moet zich van dat ogenblik af gerealiseerd hebben, dat zyn spel uit was. SCHOENZOOL VERRIED MOORDENARES Hoewel Haigh niet direct door de mand viel, heeft de ervaring Scot land Yard geleerd, dat de meeste misdadigers dadelyk een bekentenis afleggen, als ze met wetenschappe- lyk bewijsmateriaal geconfronteerd worden. Nog niet zo lang geleden werd in de ruïnes van een gebom bardeerd Londens huis het ontzielde lichaam van een meisje gevonden. Een vrouw werd er van verdacht het kind vermoord te hebben, doch ze ontkende ten stelligste ooit in de buurt van het huis te zyn geweest. Naast het lykje had Scotland Yard echter een voetafdruk gevonden, j welke ragfijn door de afdeling van inspecteur Law gefotografeerd werd. De zolen van alle schoenen, die de vrouw in haar bezit had, weraen tevens op de gevoelige plaat vast gelegd en vervolgens met de afbeel ding van de gevonden voetafdruk vergeleken. De verdachte viel on- middellyk door de mand, toen haar verteld werd, dat het camera-oog had geconstateerd, dat de voetaf druk van haar afkomstig was PECH VOOR AUTODIEVEN. Inspecteur Law heeft een sy steem ontdekt, waaraan meer dan één auto-dief ten slachtoffer is ge vallen. Met zijn camera's is hy na- melyk in staat de nummers op de cylinderblokken te reconstrueren, hoe zwaar verminkt ze ook mogen zyn Vele moordenaars zyn ter dood veroordeeld op grond van bewyzen, welke door ae fotografische dienst van Scotland Yard zyn byeenge- bracht. Bepaald beroemd is het ge val van een Franse boer, die, ge durende de invasie, door een Ame rikaanse soldaat werd neergescho ten, omdat hy weigerde zyn geld af te geven. De officier van de mi litaire politie, die de zaak behandel de, had naast het ïyk van de man een huls van een geweerkogel ge vonden. De verdenking viel op drie militairen, die ten tyde van de mis daad in de omgeving van de boer- dery waren gesignaleerd. Alle drie ontkenden echter hardnekkig by de moord betrokken te zjjn geweest. Het misdrijf zou waarschynlyk nooit zyn opgelost, als de officier niet op het ideewas gekomen de geweren der verdachten af te schie ten en de hulzen naar Scotland Yard op te sturen. By een microscopisch onderzoek bleek, dat één van de drie hulzen volkomen identiek was aan de huls. die de officier naast het lichaam van de boer had aangetroffen. Klerensnijder viel Haagse dames lastig Bij de Haagse politie kwamen Za terdagavond drie aangiften van da mes binnen, dat tussen 23 en 24 uur kleren waren stuk gesneden. Het eerste geval had zich afgespeeld op de Soestdijksekade, het tweede in de Doornstraat en het derde in de Van Slingelandtstraat. Een van de dames kon een vry nauwkeurig signalement van de da der opgeven. De man reed by „deze operatie" zyn slachtoffer per fiets achterop en by het passeren sneed hy met een scherp voorwerp, waar schijnlijk een scheermesje, de man tel, de japon en de onderjurk stuk. Gelukkig had geen der dames licha- melyk letsel opgelopen. Daar zich in Rotterdam de afgelopen 5 weken reeds dergelyke gevallen hadden voorgedaan en de Rotterdamse re cherche hiervan de 27-jarige bouw kundig tekenaar E. K. verdacht, be sloot de Haagse politie deze man, van wie zij wist, dat hy zich dit weekeinde in Den Haag bevond, in het oog te houden. Eerst had men K. willen volgen om hem eventueel op heterdaad te kunnen betrappen, doch de zware mist maakte dit on mogelijk. De Haagse politie besloot toen om K. maar eens te ontbieden. By een verhoor legde K. een volledi ge bekentenis af. Haagse wethouder nam ontslag na interpellaties De Haagse wethouder, de heer C. A. A. van Luttervelt heeft ontslag ge nomen na een interpellatie in de Haagse gemeenteraad. Twee leden van de raad wensten te weten waar om de raad niet tijdig was ingelicht over de bezwaren, die bestonden bij het rijksinstituut voor zuivering van riool- en afvalwater (Riza) en het hoogheemraadschap Delfland tegen het gemeentelijke plan voor afvoer van gezuiverd rioolwater. Na de in terpellaties legde de burgemeester na mens de grootst mogelijke meerder heid van B. en W. een verklaring af, dat ook zij niet op de hoogte waren gesteld van bepaalde zaken. Zoals men weet nam de raad een besluit tot uit voering van het rioohvaterzuiverings- plan en stelde daarvoor gelden be schikbaar, toen reeds bekend was bij de dienst gemeentewerken, dat het plan voor bepaalde instanties niet aanvaardbaar was. Het Wereldgebeuren De Khalief van Cordova Wanneer op schoonheid beluste reizigers ronddwalen in Span je en daar getroffen worden door kleur en vorm van oude Moor se moskeeën en paleizen, dan den ken ze niet aan Sidi de Vijfde. Toch woont in Marokko nog altyd de erf genaam van al dat schoons en hy noemt zich getrouw aan de traditie „Khalief van Cordova" en aanvoer der der gelovigen. Hy heet Sidi Mohammed ben Joe- soef, thans heer van 8 millioen Ma rokkanen, die in een gebied huizen, dat ten dele door Spanje en voor het grote restant door Frankryk wordt bestuurd. Zondag en Maan dag weerklonken schoten in Casa blanca, waar een oproerige menigte betoogde tegen de Fransen, die se dert een haive eeuw een wakend oog over de Marokkaanse heuvels, woestijnen en oases laten gaan. Enkele jaren geleden droomde men op de daken van de Moorse huizen kykend naar de ster renhemel van een volledige af tocht der Fransen. Dat was tydens Wereldoorlog n toen de Amerikanen voet aan land zetten, met in hun vaan geschreven de woorden: „WH zijn tegen elk koloniaal stelsel" fmet on de achtergrond dan de bitterheid: „Eens waren we zelf een koloniaal land"). Bovendien dwongen in die dagen de Engelsen Generaal de Ganle en zijn vrije Franse regering om de Li banon los te latenzonder enige compensatie. Hoonvol was dat voor het handievol Marokkaanse su- ner-na'ionalisten, die volledige onaf hankelijkheid eisten. Frankryk even wel beet zich vast in Noord-Afri- ka en Ïndo-China. Het boog niet voor de eisen van de super-natio nalisten. Toen begon het spel in de Vere nigde Naties, uaar werd de kwestie van de Noordafrikaanse onafhankelykheid voorgebracht en in dat verbanu moeten we nu ook alie onrustverschijnselen in Noord Afrika zien. De agitatie, die in de algemene vergadering der V.N. bedreven wordt en de relletjes in Noord Airika zyn geënsceneerd door dezelfde lieden. De vraag mag zelfs gesteld worden of zulke relletjes als zich thans in Ca sablanca ai spelen wel ooit voorge komen zouden zijn, wanneer er met een platform van de Verenigde Na ties was, waarop de agitators het klavier der wereidonrusl kunnen be spelen. Dat is het grote bezwaar van de Fransen, die zeggen, dat zonder inmenging van de V. N. de oplos sing van de Noordafrikaanse geschil len heel wat eenvoudiger zou zijn. Nu houden de sultan van Marokko, de bey van Tunis en allerlei andere grote en kleinere machthebbers, die in feite altyd geleefd hebben by de gratie van het Franse bestuur, voet bij stuk en eisen ze volledige sou- vereiniteit. Wat waren de sultans van Ma rokko voordat zij door Frankryk tot macht kwamen? Zy hadden nauwelyks enige zeg genschap over de plaulselyke pwten- taatjes, die elkaar bestreden. Ze wa ren onbeduidende figuren. Het is de verdienste van de Franse generaal Lyautey geweest, dat er een werke lijk centraal gezag in Marokko ont stond en dat de sultan aan het hoofd van dit centrale gezag kwam te staan. De tegenwoordige sultan en de mannen rondom hem, menen nu, dat ze het gezag wel uit handen van de Fransen kunnen overnemen. De poli tieke partyen eisen terugtrekking van alle Franse troepen uit geheel Noord Afrika. Frankryk echter staat op blijvende invloed in Noord Afrika, omdat het deze gebieden tot ontwikke ling heeft gebracht. Het is economisch zeer sterk aan de- I ze landen gebonden en het zou een bijna dodelijke klap zyn, wanneer het deze belangen moest prijsgeven. Vandaar ook de keuze, die de Franse regeringen reeds enkele ja ren geleden deden: liever alle macht inzetten om de Franse Nationale Unie te handhaven, dan de opbouw van leger, vloot en luchtmacht te richten binnen Navo-verband tegen het Russische gevaar! In feite doet men, wat ook Enge land doet, wanneer het de economi sche en defensiebelangen van het Brits imperium laat voorgaan by de belangen van het Europese vaste land. Maar de Engelsen hebben voor hun politiek heel wat meer begrip gevonden aan Amerikaanse zyde dan de Fransen. Daar wringt de schoen voor Frank rijkmen vertrouwt de Ameri kaanse activiteiten de Amerika nen hebben belangryke bases in Noord Afrika maar half en ge zien de vrymoedigheid, waarmee de Amerikanen zich na 1945 bemoeien met de binnenlandse aangelegenhe den van andere landen, heeft men in Parijs daar wel enige reden toe! Kijk in de spaarpot Vergeet niet deze week nog alle spaarpotten, collectebussen e.d. na te gaan, raadt het ministerie van finan ciën ons allen aan. Zy bevatten mis schien nog vele zinken centen. U weet, dat deze met' ingang van 15 September 1952 buiten- omloop zyn gesteld. Tot en met lo De cember a.s. kunt U ze nog inwis selen by alle postkantoren, by- en hulpkantoren der posteryen en post stations. Sidi Mohammed Vis nog altyd Khalief van Cordova.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3