kil was een Corsica: een land fantastische vormen en kleuren Paleis Noordeinde en tochtig huis TRIUMPH NEDERLAND HEEFT VEEL ZOET WATER NODIG Klanken uit de aether PR0VINC1 ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 DECEMBER 1952. BALZAAL NOG STEEDS EEN RUÏNE Nu een geriefelijk studiecentrum (Van onze speciale verslaggever). 's-GRAVENHAGE, November Nog maar een klein gedeelte van het Koninklijk Paleis Noordeinde is paleisruimte; slechts de eerste verdieping van de HnkergalerU aan de voorzijde en de rechtervleugel begane grond aan de achterzijde van het weinig representatieve gebouw in de residentie. De vertrekken op dc eerste verdieping zijn als ontvangruimte inderdaad nog koninklijk, die aan de achterzijde huisvesten slechts de administratie van de hofhouding. De rest van het gebouw en dat is dan verreweg het groot ste gedeelte is in gebruik bij het ..Institute of Social Studies" der Stich ting voor Internationale samenwerking der Nederlandse Universiteiten en Hogescholen. Dit instituut is uniek in de wereld. Het is een expert-centrum van wetenschap, gegroeid uit de behoefte tot internationaal wetenschappe lijk contact en het verlangen om de wereld zo ruim mogelijk te laten mee profiteren van het reservoir van kennis, waarover in ons land beschikt wordt. Buitenlandse en Nederlandse stu denten en hoogleraren wil men hier met elkaar in aanraking brengen. Men biedt hun volledige gastvrijheid en een zekere mate van comfort en hoopt nu, dat hiermee een belangrijke bijdrage geleverd wordt om de bete kenis en het gezag van ons land in de wereld te doen gevoelen. STRIJDVRAAG. Er is indertijd veel over dit insti tuut te doen geweest. Niet omdat men deze instelling niet graag in het le ven geroepen wilde zian 't feit, dat hier een basis voor samenwerking was tussen alle in Nederland werkende universiteiten en hogescholen werd ten zeerste toegejuicht maar om dat er een belangrijke stroming was, die vestiging ervan in een bestaand universiteitscentrum in plaats van in 's-Gravenhage voorstond. De voorstanders van Den Haag als vestigingsplaats hebben het pleit ge wonnen, ook al doordat Koningin Ju liana het Paleis Noordeinde beschik baar stelde en de gemeente 's-Graven hage de kosten van een grondige ver bouwing wilde dragen. Wie nu door de talloze zalen, ka mers en langs gangen dwaalt, herkent de „onbewoonbare villa" van voorheen niet meer. Maar de mensen, die het interieur vóór de verbouwing zagen een verbouwing, die overigens nog niet geheel voltooid is herinneren zich die oude toestand nog degelijk. „Terecht", zeggen zij, „is het altijd „tijdelijk" paleis geweest. Reeds voor Frederik Hendrik, maar ook nog voor ons vorstenhuis. In 1813 bij het begin van het koninkrijk werd het Loo als definitief zomerverblijf, het Paleis Noordeinde als voorlopig winter verblijf aangewezen. Bijna anderhalve eeuw is het „voor lopig" gebleven. Koningin Juliana heeft er nu een streep onder gezet". ALTIJD TOCHTIG. Hoe begrijpelijk. Het is of liever was een gebouw, waarin het altijd tochtte; zelfs op windstille zomerse dagen was het er tochtig kil of kil tochtig. Lange gangen zonder tocht deuren en onmenselijk hoge en grote vertrekken, die niet centraal ver warmd werden, maakten het Paleis Noordeinde ongezellig. Als een schoor steen hebben de lange gangen gewerkt, toen er in 1948 brand uitbrak in de Amsterdamse Beurs 4 Dec. 5 Dec Bank v. Ned. Gem. 4% 102 102 Nederland 1951 (3%) 97% b, 97% Nederland 1948 (VA) 92% Nederland 1947 (3%) 3 93% 94 Nederland <1937 3 .93% 93% Dollarling 1947 3 pet. 93% 93% Investeringscertificaten 3 94% 94% Nederlapd 1962-64 z.b. 3 94 94% Nederland 1962-64 m.b. 3 94 94% Nederland N.W.S. 2% 77% 97% Ned. Indië 1937 A 3 94% 94% Grootboek 1946 3 94 94 Nat. Handelsbank 97% 90% Ned. Handelmlj. 147 146% A.K.U. 161% 151% Bergh's en Jurgens 258 258 Calvé Delft 114% 114% Centrale Suiker 150 158 Kon. Ned. Hoogovens 148 148% Unilever 176% 177 Ned. Kabelfabriek 200 202 Philips 154% 154% Wilton-Feijenoord 156% 157 Billiton 172 174 Kon. Petroleum My. 303% 302 Amsterdam Rubber 75% 76% Holland Amerika Lyn 141% 140% Kon. Paketvaart 102% 102% Rotterdamse Lloyd 119% 119% Ned. Scheepvaart Unie 120% 121% Stv Mij. Nederland 138% 137% H.V A. 02% 82 Dell-Batavia Mij. 87% 87% Dell My. 63% 62% Baltimore-Ohio 24% New York Central 21% 21% Pennsylvania 22 22 Anaconda 41% 41 Bethlehem Steel 52% 51% General Motors 64 64% Intern. Nickels 44 43% Kennecott 76% 76% Republic Steel 43% 43 U.S Steel 41% 40% North American Cy. 22% Mldcontinental 64% 65 Shell Union 69% 69% Tide Water 22 23 De beurs stoorde zich niet aan Sinter- klaas en bracht geen enkele surprise. Er waren maar heel weinig koersafwijkingen vergeleken met eergisteren, maar het frappeerde sterk, dat Kon. Olie zich niet aan de 'malaise kon onttrekken, die deze week is begonnen met de berichten uit Venezuela. Overigens liet de markt zich werkelijk niet van de slechtste kant kennen. De ondertoon was vriendelijk en de koersen trokken zelfs een kleinigheid aan. Q De Italiaanse regering heeft Donder dagavond alle Italiaanse paspoorten voor Oostenrijk voor de duur van het onder communistische auspielën staande „Volks congres" in Weenen ongeldig verklaard. balzaal op de eerste verdieping. Nog steeds heeft geen restauratie van dit vertrék plaats gehad. Het is een van de weinige zalen in empire-styl Nederland. Monumentenzorg wil dit stijf-deftlge milieu weer z'n oude aan zien geven. Ook de voor de balzaal gelegen zaal, die met zijn hoge ramen uitzicht geeft op het Noordeinde met het standbeeld van Willem de Zwij ger, is nog een ruïne. Het bluswater van eertijds heeft het parket losge weekt en kromgetrokken. Een triest beeld naast de beroemde balconkamer van de Koninklijke familie. Met voortvarendheid wordt er thans echter aan gearbeid om deze ruïneuze situatie weg te werken. De gewezen galerijzaal de rechtervleugel aan de voorzijde wordt bibliotheek voor het instituut, de voormalige balzaal zal aula worden. Dit moet dus nog gebeuren. BEWOONBAAR. Maar intussen heeft Den Haag het grootste gedeelte van het gebouw al bewoonbaar gemaakt. De vijf en twin tig studenten, uit Aziatische landen, die bij deze jonge instelling staan in geschreven, wonen er al op de tweede étage, waar de ongezellige zalen ver broken zijn tot gezellige en rustige studeer-slaapkamers. Per vier studen ten werden douchecellen aangebracht, en per vijftien studenten een badka mer. In plaats van de in de loop der eeuwen uitgesleten traptreden, zijn er nu met koper en rubber beslagen traptreden. Draadglasdeuren op tal van plaatsen in de gangen hebben de tocht uit het gebouw gehaald en cen trale verwarming ten koninklijken tijde waren er zes man de hele dag doende om de kachels brandende te houden brengt een aangename tem peratuur in de vertrekken. WEINIG ONVERANDERD. Hoewel het gebouw zich uitstekend geleend heeft voor het doel, waarvoor het thans reeds onofficieel in gebruik genomen is, zijn er weinig vertrekken onveranderd gehandhaafd. Dat is eigenlijk alleen maar het geval met de zogenaamde Indische zaal, een vertrek met rijkgebeeldhouwde wanden in donkerbruine houtsoort, welke inrich ting een geschenk is geweest van het Indonesische volk aan H.M. Koningin Wllhelmina bij haar kroning. Wat ook onveranderd bleef, dat was iets in de keukensfeer. Zeker, de in richting van dit vertrek in het souter rain werd grondig gemoderniseerd. Maar de koninklijke kok bleef op zijn post. In plaats van voor het konink lijk gezin, kookt hij nu voor de stu denten: Indonesiërs, mensen uit Pa kistan, Israël en enkele Amerikanen, die in onverstaanbare klanken leven dig met elkaar discussiëren, en straks terug in hun land een bijzondere herinnering aan het kleine Nederland zullen kunnen behouden. Jaarbeursgids van het Cihan Hen Centraal Instituut ter bevor dering van de buitenlandse handel (Cihan) heeft een jaarbeursgids uit gegeven, die als leidraad is bedoeld voor Nederlandse zakenlieden. In de ze gids zijn opgenomen die buiten landse jaarbeurzen, waarop bij vol doende belangstelling van hét éxpor- bedryfsleven Nederlandse in. georganiseerd zullen wor- terend zendingen den. Adr>i*r1(>vtle TRUMPY wint altijd in kwaliteit! VIRGINIA DE LANDKAART VERANDERT. Maakt U zich geen zorgen. Zover gaat het niet. Alleen gaat onze zoetwaterhuishouding in de war lo pen. De pomp gaat brak water ge ven. De bevolking van Nederland neemt zeer toe en de industrieën vragen veel water. Wanneer prof. W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoor ziening berekent, wat Nederland in het jaar 2000 aan water zal nodig hebben, dan blijkt, dat er wel bij zondere maatregelen moeten geno men worden om die hoeveelheden voor de dag te brengen. Nu reeds zijn de plannen gereed om rivierwater uit de Lek en het kanaal te Jutphaas naar de grote duinpannen te pompen, teneinde het duingebied dat water te doen filtre ren. Wij hebben voor de grotere steden als1 Den Haag, Leiden, Haar lem en Amsterdam te veel water uit het duin onttrokken. De zoutgrens in het duin is gevaarlijk gestegen. Dat water moet weer aangèvuld worden en de zoutgrens verlaagd. Bovendien heeft de scheepvaart haar eisen doen gelden. De geulen zijn dieper geworden. Ook is dit ge schied door zand- en grintwinningen De Nederlandse concurrentie tegen de Belgische industrie. De-ministers van eoonomische za ken en van arbeid uit de Benelux- landen zullen op 20 December a s té Scheveningen bijeenkomen. Zij zullen zich voornamelijk bezig houden met het werk, dat een aantal bijzondere commissies heeft verricht op het ge bied van de concurrentie, die bepaal de Belgische Industrieën thans on dervinden van Nederlandse zijde. Dit deelde de Belgische minister van handel Meurice mede in de Bel gische kamercommissie voor buiten landse zaken. Nieuwe ridder M.W.O. Benoemd is tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde de reserve-ma joor A. D. Bestebreurtje van het wa pen der infanterie: Deze. benoeming; wordt bij dagorder bekend gemaakt. Als Nederlands verbindingsofficier,: toegevoegd aan de commandant van de 82e airborne divison, heeft hij onder andere onmiddellijk na de lan ding nabij Groesbeek in de vroege na^; middag van 17 September 1944 een persoonlijke verkenning verricht, Na* een wachtpost te hebben overrompeld is hij met waardevolle gegevens bij zijn commandant teruggekeerd: Daar na heeft hij de commandant van de 82e airborne division op een patrouil le begeleid, waarbij zij in een hinder laag geraakten. Door'zijn persoonlijk ingrijpen werd de Duitse mitrailleur- schutter gedood en redde hij het le ven van zijn commandant. ZONDAG 7 DECEMBER 1952, HILVERSUM I. 402 m. 8.00 KRO. 9.! NCRV. 12.15 KRO. 17.00 IKOR. 19.00 NC RV. 29.45—24,00 KRO. KRO: 8.00 Nieuws en waterstanden. 8,15 Gram. muziek. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Niéuws en waterstanden, 9.45 Gram. muz. 10.00 Doopsgez. Kerkdienst, 11.30 Gram. muziek. 11.45 Kerkconcert. KRO: 12.15 „Apologie". 12.35 Gram. muziek. 12.40 Lichte muziek. 12.50 100 Jaar Kromstaf. 13 00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.10 Lunchconcert. 13.40 Boekbespreking. 13.55 Gram. muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Klein koor. kamerorkest en solisten. 15 15 Viool en piano. 15.30 Gram muziek. 15.35 '„De '500ÖÖste''. 'causerie. 15:50 Gram. mu ziek. 16.10 „Katholiek Thuisfront Over val". 16.15 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17 Ned. Herv. Kerkdienst. 18.00 Zangdienst. 18.45 „De Kerk luistert naar uw vragen' NCRV: 19.00 Vocaal ensemble. Bachorkest en solisten. 19.30 „Gelooft U dat??', cau serie. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Gram. muziek 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Gevarieerd program ma. 22.35 Actualiteiten 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 23 15—24 00 Gram muziek. HILVERSUM n. 298 m. 8.00 VARA. 12 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO. 19.00 IKOR. 20.00—24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws- en weerberichten. 818 Gram. muziek. 8.35 Orgelspel. 8.50 Sportmededelingen. 9.00 „Wat er groeit en bloeit", causerie. 9.10 Kamerorkest, klein koor en solisten. 9-45 „Geestelijk leven' causerie. 10.00 Lichte muziek. 10.30 „Met en zonder omslag". 11.00 Promenade or- EILAND VAN SCHOONHEID (I) Bloedwraak en bandieterij behoren er reeds lang tot het verleden Corsica het Cyrnos van de oude Grieken ons als „Eiland van schoonheid" beschreven door zovele schrijvers.... Het spreekt tot onze verbeelding. Corsica Is immers een eiland van wilde romantiek, van ro vers en bandieten. Eiland van de vendetta, de bloedwraakWat al verhalen zijn er over Oorsica niet in omloop. Welke fantasieën dringen zich niet aan ons op, wanneer we de reis naar dit onbekende stukje Frankrijk zullen gaan maken? En wilt is de werkelijkheid, wanneer we dan eindeljjk op het „He de beauté" voet aan wal hebben gezet? Corsica is inderdaad een wild en ruig land. Dat lijdt geen enkele twij fel. St$l en grillig rjjzen overal de granieten rotsen in de meest fantas tische kleuren en vormen uit 't blau we water van de Middellandse Zee op. De kleine stadjes en nog kleinere dorpen liggen her en der langs die kust verspreid, soms als een oude, verweerde citadel - Ajaccio, de hoofd stad, Calvi, Bastla dan weer als een wonderlijk slordige conglomera tie van bouwsels en wat daarvoor moet doorgaan aan een diep-blauwe baai, omsloten door de rotsen en ber gen, onder stralend azuren hemel. Maar ze zijn maar dun gezaaid die plaatsjes en men kan, ook In het kustgebied, soms vele kilometers ver rijden zonder ook maar één gehuch tje, zelfs geen enkel huis, tegen te komen. Zoals b.v. In die wonaériyke „Désert des Agriates" in het Noorde lijk deel van het eiland, de „woestijn der rotsen", tussen Saint Florent en lie Rousse, waar alleen een zich tus sen de rotsen voortslingerende berg weg aantoont, dat de mens ook hier is doorgedrongen. Aan de kant van die weg staat een eenvoudige ge denksteen voor Pierre Benoit, de Franse schrijver, die 'n roman schreef („Les Agriates"), welke deze van al les verlaten streek tot onderwerp heeft. Wilt u weten wat werkelijke eenzaamheid is? Lees dan Benoit's verhaal of als u ooit op Corsica komt -■ ga dan eens een half uurtje te voet door deze rotswoestijn. Te voet en zwijgend, zoals wjj met een gezelschap van enige tientallen men sen hebben gedaanGe zult er alleen de stilte horen en misschien ook het ruisen van de zee, die hier Corsica's rotskust bespeelt. HET BINNENLAND. Niet alleen de kust van Corsica is ruig en romantisch, maar ook het binnenland. Nauwelijks 200 km. van Noord naar Zuid en 84 km. van Oost naar West, draagt het eiland een bergland dat in zjjn hoogste toppen (de Monte Cinto) even over de 2700 meter reikt. Dat bergland rijst bijna overal behalve aan de lage, moe rasachtige Oostkust direct uit zee op. Doorsneden door prachtige dalen en nauwe rotskloven en bedekt met enorme bossen van hoog opgaand naald- en loofhout, maar ook met uit- fes trek te complexen struikgewas et maquis biedt het een enorm rijk gevarieerde afwisseling. Vooral in kleur en vorm is het landsclia] hier van een fantastische grilligheit en wie eenmaal die wonderlijke geu ren van het maquis heeft opgesnoven, zal ze altijd onthouden. Dat heeft Na poleon immers al vastgesteld toen hij eens op St. Helena, zeide zijn geboor teland alleen aan de geur reed3 te zullen1 herkennen, wanneer hy er ooit mocht terugkeren. „WIJNEN EN LIKEUREN' Het zijn ook de geuren van dil prachtig barre land, die aan z\jn wij nen him bijzondere warmte en char me geven: de heerlijke, diep-rode Ca- lenzana uit de Balagne, de fonkelen de Patrimonio, die op de hellingen rond de baai van Saint Florent is ge rijpt, de zoete muskatel van Cap Cor se, waarvan men zegt dat ze met haar beroemde soortgenoten van Frontignan kan wedijveren, of de veel donkerder, weldadig verwarmende wijnen uit de streek rond het oude middeleeuwse stadje Sartène vrijwel in het Zuiden. En dan die likeuren: de gele Cedratine of nog veel beter maar ook veel zeldzamer de donkere Myrthe, die nog maar door enkelen op Corsica volgens een oud familierecept wordt gemaakt van de beste Franse eau di vie en krulden uit het maquis. Welkedat ver tellen ze niet, maar myrthebessen, dia hifer overvloedig te vinden zijn, komen er in elk geval aan te pas. Drink er voor een klein cafeetje onder het loverdak van het platanen- pleintje, dat welhaast Iedere plaats hier rrjk is, een glas van een van die kostelijke landwynen of Coreicaanse likeuren met de Corsicanen en ge zuil u er helemaal thuis voelen. Ge zult er de Corsicanen leren kennen, niet als bandieten of Don Juans, maar als prettige, vriendelijke en vooral uiterst gastvrije mensen, die u graag over hun land en volk vertellen. En voor al over hun veelbewogen historie, die verhaalt van onderdrukking en strijd, van tijden van negrgang en van glo rieuze overwinningen, van bandieten en rovers soms, maar veel meer nog van nationale figuren, die hier als helden vereerd worden. Een afsluiting van sommige Zeeuwse Stromen kan daaraan meehelpen. Ongetwijfeld zal iedere rechtgeaarde Zeeuw de schrik om het hart slaan, als hij de plannen ziet, waarin gesproken wordt over de afsluiting van de zeegaten, de Westerschelde uitgezonderd natuurlijk, en het vormen van een zoetwater-reservoir. Wat moeten we daarbij denken? Wat gaat er met de eertijds zo beroem de vaarwegen als het Haringvliet, het Volkerak, het Krekerak, de Kram mer, do Ooster8chelde gebeuren? Is het uit met die vaanvegen, met het wild, de robbenplaten, do wyde verten met de zeiltjes, en ltrygen we slikken en polders? ten behoeve van de steeds toene mende betonwerken. Wij hebben maar bitter weinig aan de vele zoutwaterarmen tussen de eilanden. Als dat eens zoet water was, dan hadden we water voor de landerijen en voor dieren. Wij kon den dat water evengoed gebruiken als de landerijen in Zuid-Friesland, om dat het IJsselmeer verzoet door de afsluiting. ZOET WATER NODIG. Een intensief gebruik van de grond vordert water, zoet en geen zout wa ter. Hebben we dan nog geen regen genoeg? Het blijkt, dat we best wat meer oppervlakte water kunnen ge bruiken. In droge zomers is de voor ziening slecht. Men heeft geconsta teerd,. dat de waterstand tussen de sloten lager ligt dan het water in de sloten. Over het hele land worden thans meetbuizen geslagen om de waterstand te contröleren. Het wa terhuishoudboekje is niet geheel in orde en het blijkt, dat we Deter uit zijn met een groot zoetwater-reser voir bezuiden de Maas, dan met een aantal zoute zeearmen. Wordt daar thans land gewonnen, dan is de grond verzadigd met zout. water. Het Is geenszins de bedoeling, die zeegaten aan te laten slibben. Hier en daar zal wel een inpoldering ge maakt worden, zoals nu reeds ge schiedt, Voor zulke inpolderingen is de aanwezigheid van een afsluitdijk zeer nuttig. De binnendijken behoe ven dan niet zo zwaar gemaakt te worden. Binnendijks is het gedaan met eb en vloed en zware eb- en vloedstromen in een sluitgat zijn niet meer te vrezen. Heeft U wel eens de lichte dijken gezien, zoals men die thans in de Waddenzee maakt Een lichte zanddijk, afge dekt met een mengsel van bitumen en zand, heeft een glad oppervlak en biedt bescherming tegen de op lopende golf. De Visserij zal van karakter ver anderen, de scheepvaart blijft be staan. Maar de landbouw is er mee gebaat en dus de welvaart van de eilan,den. Het moet uitgesloten worden ge acht, dat de Westerschelde' v&n deze afsluitingen overlast zal ondervinden. Voor een scheepvaartverbinding bin nen door naar het Noorden kan ge zorgd worden. Proeven in het wa terbouwkundig laboratorium in Delft zullen dit^wel uitmaken. Onze Zuidelijke buren grijpen ie dere yei-anderingin de waterbewe ging in Zeeland aan, om te beweren, dat hun scheepvaart geschaad wordt en dat hun Schelde-Ryn verbinding met de vrije sleepdienst naar Dordrecht in gevaar wordt gebracht. Een nauwe aaneensluiting van de West-Europese landen, welke velen gaarne zouden tot stand zien komen, heeft niet de bedoeling eik aars belangen te schaden. Integen deel, het moet de onderlinge verhou dingen makkelijker, soepeler maken. Maar Nederland heeft op te ko men voor haar eigen waterhuishou ding. Zij zal het ook doen, alle drog redenen ten spijt. kest. 11.30 Cabaret, AVRO: 12,00 Mari nierskapel. 12.35 „Even afrekenen, Heren". 12.45 Hammondorgelspel 13 00 Nieuws- en weerberichten. 13,05 Mededelingen of gr muziek. 13.10 Veluws programma. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Promenade Orkest en solisten. 15.05 Gram. muziek. 15.20 Filmpraatje. 15 35 Omroeporkest en so liste. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Strijk- ensemble. 17.30 Voor de jeugd. 17 50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sportuit slagen VPRO: 18.30 Korte Ned. Herv. Kerkdienst. IKOR: 19.00 Voor de jeugd 19.35 Radio-cateehesatie. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Instrumentaal en vocaal concert. 21.00 „Londen en Parijs", hoor spel. 21.40 Mededelingen. 21.45 Zuid-Ame rikaanse en Spaanse muziek. 22.15 Repor. tage. 22 20 Gram. muziek. 22.35 Metro- pole-orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportages of gram. muziek, 23.25—24.00 Gram. muz. MAANDAG 8 DECEMBER 1952. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws- en weerberichte» 8.10 Sportuitslagen, 8.20 Gram. muziek. 9.00 Voor de zieken. /9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. ipuziek. 10.00 Sopraan en piano. 10.30 Morgendienst,. 11.00 Gram. muziek. 11.15 Gevarieerd programma. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Orgelconcert, 12.59 Klokgelui. 13.09 Nieuws. 13.15 Amuse mentsmuziek. 13.45 Gram. muziek. 14.00 Schoolradio. 14.35 Gram. muziek. 14 45 Voor de vrouw. 16 16 Gram. muziek. 15.20 Pianokwintet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vo caal ensemble en piano. 16.50 Gram. muz. 17 00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. muz. 17.30 Voor do jeugd. 17.45 Regeringsuit zending: Drs B. van Eldik: „Economisch beeld' van Indonesië". 18,00 Koorzang 18.20 Sport. 18.30 Surinaamse volksmuz. 18 45 Engelse les. 19.00 Nieuws- en weer berichten. 19.10 Semi-klassieke muziek. 19.30 „Volk en Staat", causerie. 19.45 Gr. muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. muziek. 20.4S „Het leven op het land", hoorspel. 21.45 Psalmen. 22.15 „Rijkdom onder de grond", causerie.. 22.25 Geva rieerde muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 „Man en vrouw", causerie. 23.30—24.00 Gram. muziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20—84.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. mu2iek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Gram. muz. 8.00 Nieuws-.en weerberichten. 8.18 Gram. muziek. 9.00 „Onder de pannen", hoor spel. 9.20 Gram. muziek. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", causerie. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voordracht. 10.40 Voor de zieken. 11.40 Viool en piano. 12.00 Gram. muziek. 12.15 Dansmuziek. 12.30 Lan<L en tuinbouwmededelingem. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dansmu ziek. 13.00 Nieuws en Commentaar. 13.20 Metropole-orkest en solist. 13 55 Voor de Middenstand. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Piano, sopraan en 8 celli. 14.40 Orgelspel. 15.00 Zestig minuten voor boven de zes tig. 16.00 Saxofoon en piano. 16.15 Gram. muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 Gram. muziek. 17.50 Militair commentaar, 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Parlemen tair overzicht. 18.45 Voor de jeugd. 19.45 RegeringsuitzendingLandbou wrubriek 20.00 Nieuws. 20.05 „In Holland staat een huis", hoorspel met muziek. 20.35 Aether- forum. 21.15 Dansmuziek 21.35 „Voor en achter het voetlicht" 21.55 „De Arabische wereld en het Westen'V 22.10 Radio Phil- harmonisch Orkest en solist 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgelspel. 33.45—24.00 Gram. muziek 9 Op een wereldcongres van journalis ten te Santiago ln Chili hebben zeventiè afgevaardigden van 22 landen Donderdag besloten tot de oprichting van een in ternationale bond van journalisten, wel ke de vrijheid van meningsuiting eh voorlichting en de beroepsrechten der journalisten moet verdedigen. ZON EN MAAN. 7 December. Zon: op 8.33 Maan: op 22.36 8 December. Zon: op 8.35 Maan: op 23.46 onder 16.30 onder 12.24 onder 16.29 onder: 12.37 HOOG WATER LAAG WATER December. u.H-NAP U. NAP u. NAP u.- NAP Vlissingen 5.19 1.72 17.48 1.81 11.40 1.92 23.43 1.49 Terneuzen 5.50 1.89 18.16 1.99 12.14 2.11 Hansweert 6.20 1.97 18.50 2.09 0.22 1.98 12.54 2.28 Zierikzee 6.44 1.18 19.09 1.38 0.12 1.26 12.40 1.58 Wemeldinge 7.05 1.42 19.25 1.61 0.21 1.49 12.45 1.85 8 December. Vlissingen 6.00 1.57 18.35 1.64 12.22 1.78 Terneuzen 6.31 1.75 19.00 1.84 0.16 1.68 12.55 1.99 Hansweert 6.57 1.68 19.30 1.96 0.56 1.84 13.33 2.14 Zierikzee 7.20 1.10 19.52 1.32 1.06 1.18 13.24 1.52 Wemeldinge 7.42 1.32 20.08 1.53 0.58 1.40 13.26 1.77

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 8