De zelfmoord van de 308ste communistische divisie MILLI0ENEN SCHADE DOOR DE GLADHEID VAN DE WEGEN ZORG VOOR DE GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID IS NODIG Er is gefluisterd ZATERDAG 6 DECEMBER 1952. PROV1NC1A LE ZEEUWSE COURANT 8 DE STRIJD IN INDO-CHINA. Met blanke wapens en handgranaten tegen tanks en artillerie Het was een prachtige morgen met nevelflarden drijvend over de bossen op de heuvels. Het bemodderde groen-gekledp, Franse vreemdelingenlegi oen marcheerde naast zfón kanonnen en tanks langs de Koloniale weg num mer 2 in Indo China, maar de mannen waren somber. De krijgsdans was tegen hen geweest. Zij waren gecommandeerd voor een bliksem-operatie naar het hart van het Vletminh-gebied. Juist zouden ze het communistisch centrum Yenbay aanvallen toen het bevel tot de terugtocht kwam. Operatie Lorraine, zo prachtig vol gens het boekje ontworpen met para chutisten als wegbereiders en een op rukkende speerpunt van 15.000 man gemechaniseerde troepen, was fout gegaan! In 't hoofdkwartier van de Franse generaal Gonzales de Lineares had men maar een vaag idee van wat er op deze bewuste ochtend gebeurde. De communistische Vietmlnh-troepen onder generaal Giap waren plotseling doorgestoten over de Zwarte Rivier alsof er geen operatie Lorraine be stond en ze hadden de Franse posten Mocchau en Yenchau genomen. Ze rukten op naar Sonla en de luchtbasis Nasam, waar 12.000 man Franse troepen geïsoleerd zaten. CRACK-DIVISIE. Een ding vroeg generaal Lineares zich af: „Waar zat de 308ste crack divisie van Giap's troepen en waarom was die divisie zo plotseling verdwe nen van de Zwarte Rivier?" Om acht uur des ochtends wisten de legionairen van de Franse repu bliek het antwoord op deze vraag. Verborgen in de wildernis en het bos langs de Koloniale weg nummer 2 en ten dele tussen de ruïnes van een oud Chinees fort op een heuveltop zag de 308ste divisie de Franse gemechani seerde colonne naderen en ze liet haar voorttrekken over anderhalve kilometer. Toen zetten handgranaten de voer tuigen van de colonne in brand en blies vuur uit geweren en andere wa pens de legionairen weg. Daarna sprongen de Vietminh- soldaten uit het bos van weerskanten op de weg met getrokken dolken en kapmessen. De Franse colonne werd in twee delen gescheiden, de ene helft trok noordwaarts terug, de andere helft zuidwaarts. De halfversufte overlevenden vertelden zonderlinge verhalen. De een had vrouwen gezien bij de aanvallende soldaten. De ander had een Franse stem gehoord, die schreeuwde: „Coupez les têtes!" (Hak hen de kop af!) De Bretonse overste Louis Kerga- ravat slaagde erin de zuidelijke helft van zijn strijdkrachten te verzame len op een heuveltop naast de weg. Toen hij de Vietminh-troepen in het oude Chinese fort opmerkte, bracht hij zijn artillerie in stelling. Later vertelde hij: „Ze zochten geen dek king, het leek wel of die Vietminh-lui dronken waren. We zagen him licha men hoog in de lucht vliegen als onze granaten explodeerden". Een uur la ter, toen ze het oude fort moesten prijsgeven, bestormden de Vietminh- troepen plotseling de heuvel, waarop de legionairen zich bevonden. „Ik kon mijn ogen niet geloven", zetde Kergaravat „zoveel waren het er; het leek wel een voetbalstadion, dat leegliep". Gillende kwamen de mannen tot op 20 meter van de Fran se posities, waar ze tenslotte werden weggeblazen door het vuur van de Chaffee-tanks. Zes uur lang hielden de Franse troepen deze aanvallen uit, terwijl B-26-toestellen, die snel uit Hanoi te hulp waren gekomen, de kanten van de weg schoon-scheerden. TEGENAANVAL. Toen kwam de noordelijke helft van de Franse colonne in een goede positie voor het doen van een tegen aanval. HET STRIJDTONEEL IN INDO CHINA Door het kweken van pelsdieren is in Canada de bontproductie veel min der afhankelijk geworden van ver schillende schommelingen in de na tuur. Het feit, dat in deze eeuw nog slechts 7% van 't aantal vossenvellen in Canada door de jacht werd verkre gen, spreekt in dit opzicht voor zich zelf. In vroegere jaren waren de schommelingen in de aanvoer van bont echter bijzonder sterk, hetgeen tot uitdrukking kwam in de statistie ken die de Hudson Bay Cy sedert het midden van de vorige eeuw heeft aan gelegd. Ook bleek er een achteraf zeer begrijpelijke samenhang te be staan tussen de schommelingen van de ene bontsoort en de andere. Wanneer het „sneeuwschoen konijn" bijv. een vruchtbaar jaar had, kwam dit het volgend jaar tot uitdrukking by de lynx, die voornamelijk van dit diertje leeft. En omgekeerd, werd een schaars konijnenjaar gevolgd door een jaar waarin de lynx zich weinig ver menigvuldigd had. En dergelijke sa menhang tussen goede en slechte ja ren bleek eveneens te bestaan tussen de lemming en de poolvos. Maar goed, dergelijke schommelin gen worden thans grotendeels onder vangen door het kweken van pelsdie ren, waardoor in het algemeen gespro ken, 'n gelijkmatiger pelsmarkt wordt verkregen. Bij het eekhorentjesbont, waarvan Siberië de voornaamste le verancier is, kunnen echter nog ver rassingen optreden, wijl ditdiertje (nog) niet in kwekerijen wordt opge fokt, waardoor zijn wederwaardighe den nog volkomen van de natuur af hankelijk zijn. Toch kunnen de Sibe rische jagers ons reeds tevoren in lichten over de omvang van de te ver wachten buit aan eekhorenvellen. Wat immers, is het geval? De Sibe rische eekhoren voedt zich voorname lijk met een bepaald soort nootjes van een boom, die niet elk jaar vrucht draagt. Er kunnen zich dus aanzien lijke schommelingen in de vruchten- oogst voordoen, welke van invloed zijn op de aantallen eekhorentjes. Nu is het de jager in het Siberische woud niet mogelijk vast te stellen of de no- tenoogst al dan niet overvloedig zal zijn, doch hij heeft geleerd zich in dit opzicht te verlaten op een meerkol. Deze vogel zoekt n.l. uit de door eek horentjes aangelegde voorraden de mootjes op en wanneer hij daarin on voldoende aantallen treft, emigreert htj,met het oog op de toekomst, naar meer belovende stréken. Uit het ver trek en uit de vlucht van deze meer- 7 ,*fect de. jager dus dat het een slecht notenjaar is en tevens, dat op een ruime oogst aan eekhorenvellen u te ,re'cene.n valt. Het eekhoren bont zal dan in de toekomst schaars en duur worden. Over duur gesproken, heeft U er enig idee van wat een zwaar, plaat selijk, onweer van zo'n paar honderd bliksemontladingen kost? Het zal U waarlijk meevallen! H. Pétillon. Deze kaart geeft een gedetailleerd overzicht van het stjjdtoneel in Indo- China. In de buurt van Sonla en Na- san is de afgelopen dagen een om vangrijk offensief van de Vietminh- communisten begonnen. Tot nu toe waren de Franse troepen niet in staat afdoende maatregelen te nemen tegen deze opkomende golf. Zy hiel den stand te Nasam. De spits werd toevertrouwd aan het eerste Marsch-bataljon, het bes te bataljon van de Franse Vietnam- eenheden. De traditie van dit batal jon wil, dat men aanvalt met trom petgeschal. En inderdaad, bij de ver stervende echo's van het schrille trompet-geklank bestormden de Viet- nam-soldaten een heuvel, waar de Vietminh-troepen zich hadden inge graven. Bij de vierde aanvalsgolf was men in staat de Roden met ae bajo netten te attaqueren. De fanatieke jonge communisten stierven op die heuvel tot de laatste man. LAATSTE AANVAL. Om vyf uur 's middags beheersten de legionairen de heuveltoppen aan beide zijden van de weg en kon de noordelijke helft van de colonne door komen. In de vallende schemer pas seerden allen het punt van de aanval behalve de zware tanks en pantser wagens, die de achterhoede vormden. Deze werden namelijk op het laatste ogenblik aangevallen door nieuwe massa's rode soldaten, die de weg weer in bezit namen. Worstelend door het donker, kwa men de tanks en pantserwagens op een plek, weer honderden Vietminh- soldaten met handgranaten en explo sieve stoffen in plastic-hulsels een zelfmoord-aanval deden. Sommigen wierpen zich onder de wielen van de stalen voertuigen met de armen vol explosieven. Zes lichte pantserwagens werden vernield en de inzittenden werden af geslacht. De zware tanks moesten de als mieren-vastklevende Vietminh-solda- ten van eikaars pantserbekleding af schieten met machinegeweervuur. Bijna overweldigd riep tenslotte de achterhoede de hulp in van de Franse artillerie, die de tanks omhulde met een muur van spervuur. Met het op rukken van de tanks verplaatste zich ook het spervuur, totdat de colonne tenslotte uit het bos kwam. De strijd had veertien uur geduurd. (Time.) Ootmarsum zal goedkoop aardgas krijgen. Naar wij vernemen, zal de ge meente Ootmarsum worden voor zien van aardgas, dat uit de bron nen ter plaatse wordt gewonnen. De voorlopige concessies aan een drie tal inwoners van Ootmarsum hier voor zijn reeds verleend en de mede werking is verkregen van de gas- stichting en het directoraat-generaal voor de energievoorziening te Den Haag. De uitvoering berust by een voor lopig comité uit de burgerij van Oot marsum. Het is thans zover, dat niets de oprichting van het aardgas-bedrijf in Ootmarsum meer in de weg staat. Alleen wil het comité nog weten hoe de bevolking van Ootmarsum denkt over een dergelijk aardgasnet. Daarom heeft het comité het plan opgevat om bij alle inwoners van Ootmarsum een enquête te houden hoe ze daarover denken. De thans' in gebruik zijnde gas- comforen zijn na een kleine veran dering, die weinig kosten met zich zal brengen, direct bruikbaar voor aardgas. De ombouwkosten zullen voor rekening van het directoraat- generaal komen. Het gas is niet ver giftig, doch kan wel bewusteloos heid veroorzaken. Er zal een reuk stof aan worden toegevoegd om eventueel de aanwezigheid van het gas te kunnen constateren. De Westberlynse politie heeft zojuist waarschuwingsborden laten aanbren gen op de grens tussen de Amerikaanse en Russische sectoren, die de Westberlynse automobilisten ervoor waarschuwen, dat, wanneer zij op dit kruispunt de Russische sector inryden, de Oostberlijnse volkspetitie hen niet zal toestaan Langs dezelfde weg terug te keren. Op een ander bord staat o.a. de waarschuwing te lezen, dat de Russische sector 10 meter verder begint. KORTE VORSTPERIODE BRACHT: Een kostbaar bestrijdingsapparaat (Van onze speciale verslaggever) Op weggedeelten van nauwelijks een paar honderd meter verongelukten dezer dagen tengevolge van de gladheid soms vyf, zes auto's achter elkaar. Afgezien van de persoonlyke schade, die deze ongelukken opleverde, schat te een garagehouder de materiële scliade van deze eerste vorstdagen in ons land op ruim twee millioen gulden. Wat een astronomisch getal zouden we moeten neerschryven, wanneer het ons mogelyk was de totale economi sche schade van deze paar dagen tintelend-frisse kou te berekenen. Dan denken we behalve aan die verongelukte auto's, aan de bouwwerken, die stil kwamen te liggen, aan het verlies dat geleden werd door de geringere snelheid, waarmee gereden werd, aan het verminderde vervoer langs de •wegen, aan het verhoogd kolenverbruik enaan de gladheidsbestrijding voor Ryk, Provincies en gemeenten. Heeft men er enig idee van, wat al leen die gladheidsDestryding de ge meenschap kost? Denken we ons eens in, dat er m ons land ongeveer 2500 kilometer Rijkswegen zijn. Van Rijks wege worden er, zodra Thialf een ruw gezegd vijftienhonderd mensen en ongeveer vijfhonderd vrachtauto's ingeschakeld om het wegdek w eer be rijdbaar te maken. Een enorme orga nisatie, die gladheidsbestrijding op de Rijkswegen, waarvoor het departe ment van Verkeer en Waterstaat zich verantwoordelijk weet. In de zomer wordt dit werk al voorbereid. Op geregelde afstanden komen langs dê Rijkswegen dan zand- depöts, soms zelfs compleet met silo's of trechters om belading der zand- auto's snel te doen geschieden. VRACHTAUTO'S. Met ongeveer vijfhonderd vracht- autobezitters door het hele land heeft Waterstaat een afspraak om zo snel mogelyk de beschikking te hebben over hun auto met chauffeur. Er is zelfs een premie uitgeloofd, indien de auto binnen een vastgestelde tijd met het werk kan beginnen. Zonder waarschuwingsapparaat kun nen al deze gladheidsbestrijders ech ter niet in het geweer geroepen wor den. En daarom is er met het K.N.M.I. in De Bilt een afspraak om by gevaar voor sneeuwval of ysvorming over de vijftien telexverbmdingen van de Rijkspolitie onmiddellyk een waar schuwing door te geven naar de men sen van Rijkswaterstaat op sleutelpo sities. Deze ambtenaren waarschuwen STEMMEN UIT DE KERKEN. Samenwerking op dit terrein kan goede resultaten afwerpen. Herinnert ge U nog dat er enigs weken geleden in dit blad een verhaal stond van Jantje, die te veel van zyn vrye tijd op straat doorbracht met al de gevolgen daarvan? Er was geen huis meer met hem te houden. Op school was Jantje lastig. De politie kreeg met hem te maken. De ouders klaagden steen en been. Dat gaat zo lang voort, tot de een of andere of ficiële of officieuze instantie zich met hem gaat bemoeien en soms zeer beslissend ingrypt in het leven van Jantje. Maar wat biykt dan gewoon lijk? Dat het gezin, waaruit Jantje afkomstig is, niet helemaal is, zoals het wezen moet. Heel dikwyis zijn daar allerlei scheefgetrokken verhou dingen of omstandigheden die niet gewenst zijn en die maken dat de kin deren het ouderlyk huis zoveel mogelijk vermijden, omdat zij daar niet vinden de goede rede, waar zy gaarne het anker laten vallen. Nog al eens dikwijls is het gedrag van de kinderen de oorzaak dat de geestelijke volks gezondheid zich met een gezin gaat bemoeien. Wat is dat, die geestelijke volks gezondheid Wat volksgezondheid is, zal ieder min of meer nauwkeurig weten. Tot de dienst van de volksge zondheid staan klaar de artsen en specialisten, de ziekenhuizen en sana toria de zg. kruisverenigingen en de wijkverpleging. Wanneer er tegen woordig liehamelyk aan een mens iets mankeert, weet hy dat de hulp kan worden ingeroepen van de volks gezondheid. Iets moeilijker is het te zeggen wat nu de dienst van de geestelijke volksgezondheid is. Het is daarom moeilyker, omdat wij er nog niet aan gewoon z^n. De zorg voor de geestelyke volksge zondheid begint zich pas te ontwik kelen. Bovendien zyn wy er nog lang niet aan toe dat mensen uit zich zelf de hulp van deze dienst zouden willen inroepen, zoals zy by een in fectie naar de dokter gaan. Hier in Zeeland moet deze dienst nog byna geheel worden opgebouwd. Er zyn verschillende instanties die hiermee te maken hebben. Sommige daarvan zyn reeds enkele jaren be zig plannen te maken. Tot nu toe is het echter by plannen gebleven. Zeer gering is nog hetgeen er ge daan wordt. Wanneer we via het wangedrag van Jantje in het gezin zyn terecht gekomen, blykt nog al eens dikwyis dat het ouderlijk huis van Jantje geen werkelijk tehuis is en dat zijn gedrag, gedeeltelyk althans, op re kening moet worden geschreven van bepaalde omstandigheden. Wanneer de verhoudingen tussen de ouders niet deugen, hoe kunnen dan de kin deren de warmte en de rust vinden die zy zo nodig hebben voor een nor male ontwikkeling van hun leven. Wanneer de vader veel weg Is en de taak van de opvoeding voor de moe der alleen te zwaar is, zal dit van directe invloed zyn op het (wan) ge drag van de kinderen. Als moeder niet in staat is de huishouding te la ten lopen zoals het moet; wanneer zy niet op tyd klaar is; wanneer het thuis eigenlyk altyd een rommel is; wanneer zy zelf niet zorgt thuis te zyn wanneer de kinderen van school komen, zodat zy maar op straat bly- ven slenteren, moet zy er zich niet over verbazen wanneer er moeilijkhe den komen met de kinderen en in Slaats van hen te bestraffen zou zy eter een heel ernstig woord tot zich zelf kunnen zeggen. Wanneer de vader aan de drank is, of zoveel rookt dat het gehele gezin er zich iets om moet ontzeggen, of op ande re wyze te veel van het gezinsinko men voor zich zelf opeist, dan moet hy er niet verwonderd over zijn wanneer ook zyn kinderen tot be paalde ondeugden vervallen. In zulke gezinnen is dan nodig de dienst van de geestelyke volksgezond heid, die in deze nood tracht te hel pen, waar zij kan. VOORKOMEN BETER DAN GENEZEN By de volksgezondheid hecht men tegenwoordig terecht grote waarde aan de oude regel dat voorkomen beter is dan genezen. Daarom heeft het geregelde bevolkingsonderzoek grote waarde. By de dienst der geestelyke volksgezondheid moet aan deze regel nog grotere waarde wor den toegekend. Wanneer voorkomen kan worden dat een gezin geheel en al ontspoort, is dat van belang voor geheel onze samenleving in nog meerdere mate dan wanneer een ge zin beschermd wordt tegen besmette- lyke ziekten. Deze geestelyke volksgezondheid nu heeft. allereerst nodig een Me disch Opvoedkundig Bureau (M.O. B.). Hier is samenwerking tussen een psychiater, een (kinder) arts, een psycholoog, een psychiatrisch geschoolde maatschappelijke werk ster en een opvoedkundige. De be- langrykste figuur in deze reeks is wel de psychiatrisch geschoolde maatschappelijke werkster. De ge wone maatschappelijke werkster tmcht te helpen in gezinnen waar zy komt, maar waar zij in aanra king komt met levensmoeiiykheden in geestelijk ontwrichte gezinnen, heert zy een apparaat nodig waarop zy kan terug vallen. Dit moet zyn het M.O.B. De taak van zulk een M. O.B. zal dus vooral een opvoedkun dige boeten zijn. Nu zyn er allerlei instanties die hier grote belangen hebben. Om dat het om geestelijke volksgezond heid gaat, ligt hier ook een taak voor de kerken, speciaal voor haar diaconieën. Bovendien, omdat het werk vooral paedagogiseh is, heeft men altyd te maken met een element op hun beurt onmiddellijk telefonisch de langs de Rijkswegen wonende kan- tonniers. aan wie het toezicht over een bepaald weggedeelte is opgedra gen. HANDLANGERS. De practyk heeft geleerd, dat zelfs dit wei-georganiseerde systeem soms kan falen, en omdat snelheid van han delen zo enorm belangryk kan zyn, heeft Waterstaat ook nog tal van weggebruikers ingeschakeld. Buschauffeurs, melkrijders, ambte naren van P.T.T., politie enz., allen mensen, die dag en nacht langs de weg zitten. Eén seintje hunnerzyds kan ook het hele gladheidsbestry- dingsapparaat tot leven wekken. En zo kan het dus gebeuren, dat reeds een half uur a één uur, nadat de gladheid geconstateerd werd, strooiploegen al bezig zyn de aan hen toevertrouwde vyf kilometer Rijksweg weer begaanbaar te maken. Een ondankbaar werk soms. By zware sneeuwval gebeurt het niet zei- den, dat dag en nacht moet worden doorgegaan. Ook een kostbaar karwei, Berekend is, dat er ruim 3000,mee gemoeid is om de drukke verkeersweg Den HaagUtrecht eenmaal te bestrooien. IN EEN STRENGE WINTER. In de strenge winter van 1946 1947 gaf de Rykswaterstaat in totaal ruim een half millioen gulden uit voor sneeuw ruimen en zand strooien. Er zijn plaatsen in Nederland, die dag en nacht onafgebroken worden feobserveerd op gladheid. Dat ge- eurt byvoorbeela met de weg Den HaagRotterdam en de Moerdyk- brug Op minder drukke wegen is dit kostbare dienstbetoon niet verant woord. Daar moet iets aan de oplet tendheid van de weggebruiker zelf worden overgelaten. Mogen we hem er tenslote op wyzen, dat vooral in de luwte van beplantingen en by brug gen het gevaar schuilt van ogen- schynlyk stroeve wegen. Mogen zy het devies dat voorzichtigheid de moeder is van de porceleinkast in deze wegengladde dagen zeker niet verge ten. van levens-beschouwing. Opvoeding heeft nu eenmaal altyd te maken met de vragen naar oorsprong, we zen en bestemming van de mens. Het antwoord hierop kan niet worden gegeven door enige exacte weten schap, maar, indien ooit mogelyk, alleen door godsdienst en wysbegeer- te. DIVERSE BELANGEN Omdat de ontwrichting van een gezin nog als eens tot uiting komt in het gedrag van de kinderen, heeft een vereniging als Kinderzorg hier directe belangen. En eveneens zullen zy, die zich bezig houden met de drankbestryding en de gevolgen van drankmisbruik, het oprichten van een instantie voor geestelyke volksge zondheid zeer toejuichen. Ook de verschillende kruisvereni gingen, hoewel ze zyn voortgekomen uit het verlangen geneeskundige hulp en wat daarmee samenhangt, te kunnen bieden, hebben hier belan gen, want ook daar komt men met deze geestelyke nood van de gezin nen in aanraking, hoewel by deze kruisverenigingen het levens-be- schouwelyke element pas op de twee de plaats komt. Men heeft ook hier leren verstaan dat een mens niet al leen een biologisch wezen is, maar eveneens een geesteiyk leven heeft en dat het welzijn van de geest soms belangryker is dan dat van het lichaam. Het is voor onze provincie te ho pen dat alle instanties die hiermee te maken hebben, tot samenwerking kunnen komen, opdat wy mogen kry- gen een goed opgezet M.O.B. En 't is tevens te hopen dat men in de ver schillende kerkeraden dit werk zal zien als een eerste klas diaconaal werk. Het Wereldgebeuren Wanneer de We3tduitsc minister van buitenlandse zaken, prof. Hallstein te Bonn geen zweer in zyn neus had gekweekt, dan zou de wereld in de toekomst er mis schien anders hebben uitgezien. Maar die zweer zat er en daarom liet de professor zich in een ziekenhuis op nemen, waar men het furunkeltje behandelde. En nu zal de wereld mis schien wei verstoken blijven van Duitse legercorpsen voor de Navo- landen! Dat betekende een tegen slag voor bondskanselier Adenauer, die druk doende was met grote haast in de Duitse Bondsdag de verdragen met de Westeuropese landen en net Europees verdedigingsverdrag er door te slepen. Het bracht ook het gerechtshof In Karlsruhe tot nadenken, dat moest beslissen of ingevolge de Duitse grondwet voor de aan vaarding van deze verdragen een eenvoudige meerderheid in de Bonds dag nodig is dan wel dat er een tweederde meerderheid vereist is. Het gerechtshof wilde, dat pro fessor Hallstein de zitting zou by- wonen. Ook gerechtshoven steden soms prijs op de aanwezigheid van andere belangstellenden dan alleen maar nieuwsgierigen of delinquen ten. Maar Waiter Hallstein zat met z'n furunkel en het gerechtshof stelde de zaak uit. Voor Adenauer kwam dat uitstel aanvankelijk wel van pas. Hij wilde namelijk de verdra gen eerst in de Bondsdag laten aan nemen en pas achteraf door het ge rechtshof laten vaststellen of de eenvoudige meerderheidsstemming voldoende was geweest. Tot zover was en is alles duidelijk. Nu komt het onduidelijke. Plot seling zijn Donderdag de rege ringspartijen in West Duitsland van mening veranderd. Ze hebben in eens geen haast meer met hel aan vaarden van het Europese verdedi gingsverdrag. De heer Walter Hall stein mag rustig z'n zweer laten behandelen. Het gerechtshof mag alle tijd nemen voor het bestuderen van de gewichtige meerderheids- vraag en het zal wel voorjaar, mis schien April worden voordat de Bondsdag het verdedigingsverdrag gaat behandelen. Wat is er in Bonn aan de hand? Gaat het uitsluitend om een bin nenlandse strijd, waarby de Sociaal democratische party de ratificatie van het Europees verdedigingsver drag wil verhinderen, of zijn er bui tenlandse invloeden in het spel? Het valt niet, te ontkennen, dat de Noordatlantische verdrags-orga- nlsatie, waarby de Duitse legerkorp sen zo bitter hard nodig zijn, een crisis doormaakt. Heeft niet een Engelse militaire expert kort geleden bezworen, dat er van die Navo-verdeü.gmg met veel klopte, omdat Frankrijk toch eigenlyk krachteloos was en komen niet uit Amerika geruchten, dat Eisenhower een herziening van de Navo-verdediging wil, omdat het de fensie-plan voor West Europa op een te weinig reële basis zou rusten? Daarby komt, dat Engeianu al is begonnen zijn bewapeningsuitgaven te verminderen. Men heeft daar wapen-orders geannuleerd. Rooskleurig ziet dat alles er voor de NAVO niet uit. Ook niet al ko men er nog zulke moedgevende be richten over Amerikaanse wapenzen dingen en defensieopdrachten. Het zou niet verwonderlijk zyn wanneer de Westduitse rege ring op het laatste nippertje bepaalde aanwijzingen had gekre gen, dat de tyd rijp is voor een an dere oplossing van het Westeuropese defensieprobleem. Een oplossing, waarbij Duitsland minder gebonden zou zyn aan de zwakke Westeurope se landen. Het is Spanje ook gelukt tot overeenstemming met de Vere nigde Staten te komen zonder dat het met Engeland en Frankryk in zee behoefde te gaan. Waarom zou dat geluk niet voor Duitsland zyn weggelegd? Een geluk dan, dat voor Frank rijk bepaald pijnlyk zou zijn en waartegen enige Franse generaals tesamen met enkele ministers reeds feruime tyd gewaarschuwd hebben. !en Duits-Amerikaanse defensie overeenkomst zou zich aan elke Franse supervisie onttrekken. Zo'n overeenkomst zou betekenen, dat Amerikaanse en Duitse generaals za ken konden bedisselen, dje over het wel en wee van Frankrijk in oor- logstyd zouden beslissen. Kortom die overeenkomst zou nog meer mi litaire en maritieme macht concen treren in het Pentagon, waar de Amerikaanse militaire hersens we reldomvattende defensie- en oor logsplannen behandelen. Men fluistert dat Eisenhower het Pentagon ganselyk wil reorganise ren. Dat hij er zestig generaals en 500 stafofficieren uit wil zetten. Die krygen dan een wandelstok en mo gen een lange snor laten staan. Men fluistert zoveelmaar in Bonn moet men iets bijzonders ge hoord hebben. Anders zou men daar de behandeling van het EuroDees Defensieverdrag niet hebben uitge steld! Presidenten in Zuid- Amerika willen overleggen. Volgens het Braziliaanse blad „Cor- reio da Manha" zal in Rio de Janeiro een conferentie gehouden worden van de presidenten van Latijnsamerikaan- se republieken, met het doel „gemeen- schappelyke politieke richtlijnen vast te stellen", nu in de V. S. een nieuwe (republikeinse) regering aan het be wind komt. Een vuurgevecht in Tsjecho-SIowakije. Volgens een Donderdagavond door Radio Praag bekend gemaakt com muniqué van het Tsjechoslowaakse ministerie van openbare veiligheid, zyn drie „gevaarlijke spionnen en ter roristen" in de nacht van 5 op 6 No vember door leden van de Tsjechoslo waakse veiligheidsdienst in het gebied van Karlovy Vary (het vroegere Karlsbad) in een vuurgevecht ge dood. Het communiqué voegt er aan toe. dat later werd vastgesteld, dat d© betrokkenen voor de Amerikaanse ge heime dienst werkten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3