PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Eisenhower vertoefde drie dagen in Zuid-Korea Uitbreiding Middelburg ziekenhuis te goedgekeurd PRINS BERNHARD KEERDE TERUG IN NEDERLAND Vandaag VERWACHT: 195e Jaargang-No. 288 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw„ fr. p p. 1 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 6 Dec. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm Minimum p aovertentjt f 3 fn; mededelingen driemaal tarief. Kleine advarUntlea ima* regel») van 1-5 regela f 1— Iedere regel meer 20 cent .Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 369300 P Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr 50—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160» Middelburg. Markt 51. telef. 3841. Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.gg 2228) Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16. Terneuzen. Brouwertjatr. 2 Zierlkzee. N Bogerdatr C 160. telef. 26. IN HET DIEPSTE GEHEIM Geen uitbreiding van de oorlog, maar er komt hulp! Nadat enige dagen achtereen een waas van geheimzinnigheid had ge hangen om de verblijfplaats van de a.s. nieuwe Amerikaanse president Eisenhower, is Vrijdagmiddag onthuld, dat deze van Dinsdag tot Vrijdag een tocht door Korea gemaakt en inmiddels dit land weer verlaten heeft. Het gehele bezoek kenmerkte zich door een grote geheimzinnigheid en in Zuid-Korea heeft het oponthoud van Eisenhower teleurstelling achtergela ten. Een half millioen Zuid-Koreanen woonde Donderdag een demonstratie in Seoel bij, maar zjj kregen Eisenhower niet te zien, ondanks urenlang wachten in bittere koude. Eisenhower heeft de president van Zuid-Korea, Syngman Rhee, in deze dagen driemaal ontmoet en met hem o.a. een tocht van 3 >/2 uur langs de troepen gemaakt. In Seoel had men de indruk, dat de verhouding tussen de beide leiders zeer koel was. Vlak voor zijn vertrek heeft Elsenhower nog een persconferentie gehou den, tijdens welke hg met nadruk verklaarde, dat de oplossing van het Koreaanse conflict niet ligt In het uitbreiden van de oorlog door een aan val op communistisch China. man Rhee een rede hield, waarin hij o.m. aandrong op de hereniging van Korea onder een democratische rege ring, uitbreiding van het Koreaanse leger en meer steun aan Zuid-Korea. HEEFT RHEE DE STEUN VAN HET VOLK? Eisenhower besteedde het grootste deel van zijn tijd aan het onderzoek of de regering van Syngman Rhee de steun van het volk heeft. Over zijn tochten met de president langs de troepen toonde hij zich wel tevreden. Tijdens deze conferentie Eisenhower voorts mede. dat hij met 2rjn medewerkers o.w'. de a.s. mi nister van defensie, Charles Wilson - naar Korea was gekomen om eens poolshoogte te nemen. Een „wonder- nvddel" voor een oplossing hadden zg niet meegebracht. Het is zeer moeilijk een plan voor een definitie ve overwinning op te stellen zonder Hei soldatenhart van Eisenhower spreekt. Eisenhower zat Donderdag op een houten ammunitiekist in een stelling op een besneeuwde Koreaanse heuvel, tussen zijn oude wapenbroeders en hg deel de hun maal. Van het geani meerde gesprek, dat de gene raal met zijn oude vrienden voerde, verdient de volgende zinsnede vermelding: „Het klinkt misschien wonderlijk, maar ik geloof dat ik liever bij jullie zou zijn, dan te doen het geen thans mijn werk is". het gevaar te lopen, dat de oorlog wordt uitgebreid. De mogelijkheden zyn beperkt, maar er kèn en zal toch veel gedaan worden. Eisenhower gaf geen enkele aan wijzing, welke gevolgen dit bezoek ten aanzien van het door hem te voe ren beleid zal hebben en hij weigerde vragen van de aanwezige verslagge vers te beantwoorden. Wel zeide hij, dat er voor lange tijd hulp van bui ten zal komen. Hij meende, dat er nog veel kan worden gedaan om de geallieerde positie te verbeteren. Duizenden Zuid-Koreanen hebben in Seoel vergeefs in de kou gewacht om Eisenhower te zien. Men voelde zich wol wat onheus bejegend toen men Eisenhower niet te zien kreeg en ook geen verklaring werd uitge geven, waarom hij niet verscheen. Men had hen doen geloven, dat de reis beslissend zou zijn voor de toe komst van Zuid-Korea en dientenge volge had de bevolking zich veel moeite getroost om hem te verwel komen. De Zuid-Koreaanse regering had in Seoel een massale demonstratie georganiseerd, tijdens welke Syng- Truman aanvaardde het ontslag van Donelly. President Truman heeft het ont slag van Walter Donelly als Ameri kaanse Hoge Commissaris in Duits land „met lof over zijn bijzondere car rière van meer dan 30 jaar in de bui tenlandse dienst" aanvaard. Het ont slag gaat 31 December in. Anna Pauker gearresteerd Volgens reizigers, die Vrijdag te Wenen aankwamen, doen in Boeka rest hardnekkige geruchten de ron de, volgens welke Anna Pauker, voor malig Roemeens minister van buiten landse zaken, is gearresteerd. Tot Mei was Anna Pauker een van de meest vooraanstaande communis ten in Roemenië. Zij werd echter be schuldigd van „afdwaling van de par tijlijn" en erkende in het openbaar „fouten". Daarop werd zij van haar officiële functies ontheven. Twee doden bij ongeluk met takelwagen Stortte in een vaart bij Aalsmeer. Donderdagmiddag tegen vijf uur is door tot nu toe onopgehelderde oor zaak een takelwagen van de firma Brunt uit Hilversum tussen Aals meer en Hoofddorp van de weg ge raakt en in de Kruisvaart gereden. Twee Hilversummers, die in de cabine zaten, konden zich niet be vrijden en zijn om het leven geko men. De zware takelwagen kantel de van het talud en kwam onderste boven in de modder van de vaart, waarin hij zo diep wegzakte, dat redding niet meer mogelijk was. De slachtoffers zijn de 32-jarige monteur J. Drieënhuizen en diens buurman, de 50-jarige chauffeur R. Lodder. Trumans schoonmoeder overleden. President Trumans schoonmoeder, mevrouw D. Wallace, is op het Witte Huis op 90-jarige leeftijd overleden. Zg was reeds maanden ziek. Het was tamelijk rustig aan het front en dit gaf Eisenhower gelegen heid met veel mensen te spreken. In zijn gelukwensen tot het Zuid-Kore aanse leger zeide hn: „Voor zover het aan mij ligt, zullen wy het Ko ren anse leger heel wat groter en be ter maken." De a.s. president bezocht voorts o.a een Amerikaanse luchtmachtba sis, de mariniersdivisie en de divisie van het Britse gemenebest. In het hoofdkwartier van het eei'ste Ame rikaanse legerkorps nam hij een pa- iade af aan soldaten uit alle 17 lan den, die aan de zijde van de Ver. Na ties in Korea strijden. Om Eisenhower weer ongemerkt uit Korea, te laten vertrekken, werd zelfs de politie-agent, die dienst deed voor het gebouw waarin hij verbleef, misleid. Terwijl een lid van de Ame rikaanse geheime dienst de aandacht van de agent afleidde, sloop Eisen hower het huis uit. Mc Arthur weet een oplossing... Generaal McArthur heeft Vrgdag in een rede voor de nationale vereniging van Amerikaanse fabrikanten te New York verklaard, dat fer een „dui delijke en definitieve oplossing" voor het Koreaanse conflict bestaat, die de verliezen niet al te zeer zou doen toenemen en ook niet het gevaar voor een wereldoorlog zou vermeerderen. De voormalige opperbevelhebber in het Verre Oosten weigerde zijn plan in het openbaar te ontvouwen, doch hij was wel bereid zijn visie aan de nieuwe president, generaal Eisenho wer. bekend te maken. Hg was van oordeel, dat de huidige gang van zaken naar een wereldoor log leidt. Sinds hij 20 maanden gele den zijn post in Tokio verliet, waren de omstandigheden in materieel op zicht zodanig gewijzigd, dat de oplos sing, die toen kans op succes bood, thans niet geheel meer te verwezen lijken was. Donderdagmiddag heeft het Vlaamse stadje Sint-Niklaas bezoek gehad van zyn grote beschermheer, St. Nico laas. Voor deze gelegenheid, had de bur- gemeester'op het gemeentehuis zijn collega's uitgenodigd van de elf Neder landse gemeenten waarvan de naam eveneens met „Sint" aanvangt. St. Nicolaas overhandigt een souvenir aan de heer W. Baas, burgemeester van St. Laurens, naast hem, de burgemeester van St. Maarten, P. J. Korver. De aankomst van Prins Bernhard op SchiphoL De Prins wordt door zij" beide oudste dochters, Prinses Beatrix en Prinses Irene, hartelijk begroet. Indonesisch staf-chef van zijn functie ontheven Nog meer ontslagen verwacht. Na afloop van de vergadering van het Indonesische kabinet van Vrij dagmiddag heeft de minister van voorlichting, A. lononutu, medege deeld, dat de regering als onderdeel van de integrale afwikkeling der 17 October affaire heeft besloten enke le hoofdofficieren van de landmacht van hun post te ontheffen. Onder hen bevindt zich de chef-staf van de landstrijdkrachten, kolonel Na- sution. Minister Mononutu weigerde com mentaar op persberichten, volgens welke de minister van defensie, Sul tan Hamengku Bocwono de negende, zyn ontslag zou hebben ingediend. De minister zeide wel. dat de sultan van Djokja aanwezig was op de ver gadering van het kabinet van Vrij dagmiddag. Minister Mononutu deelde voorts mede, dat nadere bekendmakingen over de ontslagen zullen volgen. 0 De Britse ..Royal Aero Club" houdt op S October 1953 een vliegwedstrijd van Engeland naar Nleuw-Zeeland Er zijn prijzen tot een totaalbedrag van 30.000 pond sterling aan verbonden. Scholier te Venlo stierf in gymnastieklokaal. Tgdens het beoefenen van een bal spel in de gymnastiekzaal van de rijles H.B.S. te Venlo is de 13-jange scholier D. Kooper op zo ongeluk kige wijze met zgn hoofd tegen de schouder van een medescholier ge stoten, dat hg een hersenbloeding kreeg en aan de gevolgen hiervan is overleden. West-Duitsland een souvereine staat Bondsdag keurde overeenkomsten van Bonn goed. De Westduitse Bondsdag heeft Za terdagochtend de overeenkomsten van Bonn, waardoor West-Dtiitsland een bijna geheel souvereine staat wordt, met 218 tegen 164 stemmen, by vier onthoudingen, in tweede lezing goed gekeurd. Tevoren was het debat over de Europese verdragen geëindigd in een stormachtig duel tussen bondskanse lier Adenauer en de sociaal-democra tische leider, Ollenhauser. Het kwam tot zo luidruchtige tonelen, dat de president herhaaldelgk moest ingry- pen. Toen dr. Adenauer naar Bergen- Belzen. en naar figuren als generaal Ramcke verwees, om aan te tonen, welke weerstanden de Duitse politiek in de wereld nog heeft te overwinnen, ontstond er aan beide zgden van het Huis een zodanig tumult, dat de kan selier geruime ty'd niet meer aan het woord kon komen. Van alle zgden werden luide kreten geuit en de pre sident verzuchtte „Het is niet moge- lyk verder te gaan, zolang hier alles door elkaar zit te roepen". Adenauer deelde mede. dat Ameri ka West-Duitsland de modernste en beste wapens zal leveren tot een to taal bedrag van 40 millioen mark. Panamees schip bij Maassluis Vastgelopen. Op de Maas bg Maassluis is Don derdagavond tgdens een vrg zware mist het Panamese stoomschip „North Queen" vastgelopen op een strekdam. Ondanks verschillende po gingen was het gisteravond de te hulp gesnelde sleepboten nog steeds niet gelukt de Panamees weer vlot te trekken. Men zal nu eerst een deel van de lading lossen. Het schip maakt bg laag water enigszins slagzg. NA ZUID-AMERIKAANSE REIS St. Nicolaasstemming in het vliegtuig. Prins Bernhard is met zijn gevolg Vrijdagmorgen met een K.L.M.-toestel op Schiphol gearriveerd. Een half uur na schematijd, ln verband met tegenwind op de Oceaan, zette de prins persoonlijk de „Jan van Riebeek" op Schiphol aan de grond. Bruinverbrand door de Mexicaanse zon en fris door een prima nachtrust in het vliegtuig, stapte hy. gekleed in het uniform van lt.-gen. van de luchtmacht naar buiten op het platform, waar H. M. de Koningin en de twee oudste prinsesjes hem opwachtten. „Wat ben je bruin geworden", luid de de hartelijke begroeting die door vele officiële persoonlgkheden werd bijgewoond. Minister-president dr. Drees was een der eersten die de prins begroet te, gevolgd door de ministers prof. D. J. Zrjlstra, mr. J. M. A. H. Luns mr. J. W. Beyen. Voorts waren onder meer aanwezig de gezanten van Mexico en Columbia en de zaakgelastigde van Peru. ZIE GINDS. Toen het vliegtuig landde speelde het stafmuziekcorps van de Amster damse politie „Zie ginds komt de stoomboot" en even later klonk plech tig het Wilhelmus over de wyde vlak te van Schiphol. Aan boord had de laatste uren een Veertien doden bij een bioscooppaniek in Mexico Er was een begin Yan brand. Veertien toeschouwers voor het merendeel kinderen hebben in een bisocoop in Salva Tierra in de Mexi caanse staat Guanajato de dood ge vonden tengevolge van een paniek, die ontstond door een begin van brand. Velen werden gewond. De aanwezigen stormden naar de uitgang, waardoor een aantal perso nen onder de voet werd gelopen. De brand nam geen ernstige afme tingen aan. Het vuur was veroor zaakt door een sigaret, die was weg gegooid op een stapel oude papie ren. Dr. Drees de meest bewonderde man Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft onlangs alleen aan mannen over het gehele land verspreid, uit alle lagen van de be volking, de vraag gesteld: „Welke vsn alle nu levende mannen, leden van de Koninkiyke familie niet mee gerekend, bewondert U 't meest?" De resultaten luiden als volgt: 1. Dr. Drees 17 2. Eisenhower 12 3. Churchill 10 4. Albert Schweit zer 6 5. Prof. Lieftinck 3 6. Abe Lenstra 3 7. Truman 2 to. Paus Pius XII 2 9. Stalin 2 10. Prof. Oud 1 Deze vraag is reeds vele malen door het N.I.P.O. gesteld. Het is voor de eerste maal. dat dr. Drees bovenaan de lyst staat. Sinds vele jaren was Churchill de meest bewonderde man van het Nederlandse publiek. Hij be zet nu de 3e plaats. Abe Lenstra en prof. Oud komen voor het eerst sinds het einde van de oorlog voor onder de tien meest be wonderde mannen in Nederland. is het 10 jaar geleden, dat de Philip3-fabrieken en omge ving te Eindhoven een zwaar bombardement ondergingen. MORGEN is het eveneens 10 jaar gele den, dat koningin Wilhelmina van Londen uit een radiorede hield over de toekomstige sta tus van Ned. Oost-Indië. HET MOOISTÈ ST. NICOLAASGESCHENK Aanbesteding op 7 Januari Rijksgoedkeuring behelst eerste, tevens grootste phase. Naar wy vernemen is thans ryksgoedkeuring verleend voor de zo drin gend noodzakelijke uitbreiding van het ziekenhuis te Middelburg: het mooi ste St. Nicolaasgesclienk, dat de Zeeuwse hoofdstad zich kon wensen. Deze lang verwachte uitbreiding omvat twee phasen; de nu verkregen goedkeu- ring behelst de eerste phase, die tevens de grootste is. Wy vernemen voorts, dat dit werk op Woensdag 7 Januari a.s. in Middelburg zal worden aanbe steed. De kosten voor de uitvoering van de eerste phase worden geraamd op twee millioen gulden, waarvan anderhalf millioen voor gebouwen, 300.000 voor installaties en 200.000 voor de inventaris. Zoals bekend besloot de femeenteraad van Middelburg in eptember tot het opnemen van een lening ad 2.000.000 bg de Rgksver- zekeringsbank en tot het uitlenen van het hierdoor verkregen geld aan de Godshuizen, waardoor het Gasthuis wordt geëxploiteerd. Deze exploitatie werd voortdurend moeilyker omdat het bestaande ge bouw hoegenaamd niet meer beant woordt aan de eisen, welke men aan een ziekenhuis moet stellen. Het is te klein, de kliniek en de polykliniek zyn zeer primitief gehuisvest, regelmatig worden 130 a 135 bedden bezet, ter- wgl er officieel slechts ruimte bestaat voor 75, de wachtlijsten blgven even lang, de wachtkamers zgn totaal on voldoende en de hulsvesting van de kinderafdeling is beneden alle critiek. Bovendien is de behoefte aan uitbrei ding van de kraamafdeling groot, ter wijl ook de vestiging van een subcen trum voor de kankerbestrgding en de vorming van een rheuma-afdeling in het Gasthuis niet geringe eisen qua ruimte en inrichting stellen. Wanneer de gehele uitbreiding achter de rug is, zal Middelburg echter het grootste en best ingerichte ziekenhuis in de provincie rgk zgn. DE INRICHTING DER VLEUGELS. Deze uitbreiding is geprojecteerd achter het bestaande ziekenhuisge deelte in de z.g. kruidtuin. Het ge bouw bestaat uit twee vleugels, de ene evenwydig aan de Gasthuisgevel aan het Noordpoortplein en de ande re loodrecht daarop. Wti publiceerden daarvan reeds een'schets. Onder beide vleugels komt een souterrain, waarin o.m. de ruimten zijn ondergebracht voor'het sorteren van de vuile was en voor de provisie, een magazyn, een emballage- en uitpakruimte, een kantoor, een kamer voor het sorteren van de schone was en een theorie- en een practijkleska- mer. Daar waar de vleugels samenko men, is een trappenhuis met bedden- lift ontworpen. Gelijkvloers komen o.m. negen zie kenkamers, waarvan acht met twee bedden en een met één bed. Deze ka mers zgn alle aan de Zuidzyde gepro jecteerd en bezitten grote, glazen wanden, zodat de patiënten volop van de zon kunnen genieten. Verder treft men op de begane grond nog een bad kamer, een onderzoekkamer een lin nenkamer, een dagverblijf, de ruimte voor keel-, neus- en oorbehandelingen en een apart kamertje voor de kinde ren, die één dezer behandelingen heb ben ondergaan. De eerste verdieping bevat 5 zieken zalen, elk met vier bedden, benevens twee zalen voor de zusters en weer een dagverblgf, een theekeuken, enz. Bovendien zgn hier de isoleerkamer en de verloskamer gedacht. De tweede verdieping zal bestaan uit vier kin derzalen, een speciale afdeling voor de zuigelingen en acht quarantaine- boxen. Zoals op elke verdieping liggen de ziekenzalen ook hier op net Zui den en elke étage krijgt voorts beddenbalcon. (Vervolg op pag. 2), St. Nicolaasstemming geheerst. De prins vond by het ontwaken vier zil veren K.L.M.-broches in zgn schoen, bestemd voor zijn dochters. De Amerikaanse gezagvoerder W. W. Wilkin had het een prettige reis gevonden. De Prins was het laatste half uur in de cockpit geweest en maakte een perfecte landing. De ge zagvoerder en de gehele bemanning werden aan H. M. de Koningin voor gesteld. Op het platform stonden twee mi crofoons opgesteld, waarvoor de Prins enkele woorden sprak. KORTE PREDICATIE WAT VERWACHT U NOG VAN DIT LEVEN? ,Jk verwacht den Here" Psalm 130 5a. Als je kind bent, ben je al spoedig tevreden gesteld. We weten het uit de afgelopen dagen dat een kinderhand gauw gevuld is. Maar als jongere krijg je hogere idealen, heb je andere verlangens, maar weet je langzamerhand, dat niet alle verwachtingen vervuld worden en heb je op zijn tijd teleurstellingen te incasseren. Zoveel temeer als oudere: Hoeveel verwachtingen worden niet de bodem ingeslagen: men kan geen vreugde vinden in zijn werk, de dagen gaan zo eentonig voort, 't bestaan is zo kleur loos, teleurgestelde verwachtingen in het huwelijk, in het gezin, met onze kinderen. De dichter van Psalm 130 kent ook dat angstige gevoel. Hij roept „uit de diepten" van zijn innerlijke en uiter lijke moeilijkheden. Hij is als in een onderaardse gevangenis, waar licht noch lucht doordringen. Al zijn moei ten zijn samengetrokken in één woord: de zonde van hemzelf en zijn volk. Wij kennen allerlei noden, die ons drukken: persoonlijke, kerkelijke, so ciale, maatschappelijke, internationale spanningen. Maar weet U dat alles het gevolg is van het éne vreselijke: dat we van God gescheiden zijn door de zonde! Toch heeft de dichter zijn verwach tingen niet opgegeven. Hij weet een adres, waarheen hij zich richten kan: „Uit de diepten roep ik tot U, o, Here". Hij verwacht nog iets van dit leven, omdat hij het verwacht van de Here alleen, die de zonde vergeeft en veel verlossing geeft. Zo zingt hij: „Ik ver wacht den Here". Wat verwacht U, lezer, nog van dit leven? Weinig of niets meer? En toch uit de Heilige Schrift leren we, dat wij goede verwachtingen mogen koes teren. Advent is het nu, d.i. Christus komt, HU daalt neer in ons leven. Wie dan geloven in Christus, bij hen sterft de verwachting allerminst. Daar is uit 's werelds duistre wolken een licht der lichten opgegaan over ons leven, ons werk, ons huisgezin. Zo mogen wij. levend van vergeving, heden weer opnieuw beginnen in hoopvolle verwachting, dank zij Gods goedertierenheid. C. den Engelse, Rilland Bath. DE WEINIG WIND. Geldig tot Zaterdagavond. Overwegend droog weer met op ve le plaatsen miat, maar plaatselijk ook opklaringen. Weinig wind en tempe raturen om het vriespunt tot licht® dooi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1