JIMMY BROWN als diepzeeduiker Er moet iets voor de middenstand gedaan worden BOEK REVOLUTIETJE IN VENEZUELA NA DE VERKIEZINGEN DONDERDAG 4 DECEMBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 TWEEDE KAMER OVER BRANDENDE PROBLEMEN Liever nieuwe openbare werken dan belastingverlaging Bü de voortzetting van de behandeling van de begroting van economische zaken in de Tweede Kamer, hebben verschillende sprekers Woensdagmid- dag enkele „grote problemen" behandeld, met name het werkloosheids vraagstuk en de zorgen van de middenstand. Van meer dan één zijde werd het voornemen van de regering om een middenstandsnota te doen verschij nen, hartelijk toegejuicht. Maar, zo vroeg men zich toch af, zal men daar mede wel voortvarend genoeg zijn? Er is natuurlijk veel onderzoekings werk nodig, maar toch: wanneer komt die nota? De heer Cornelissen (V.V.D.) vroeg in het bijzonder aandacht voor de ern stige situatie, waarin de kleine mid denstand verkeert: de liquiditeits moeilijkheden vragen om mogelijk heden tot credietverstrekking naar soepele normen, dan bjj bank- credieten gebruikelijk is. De heer Cornelissen achtte een Stichting voor de Middenstand naar het voorbeeld van de Stichting voor de Landbouw nodig. Wellicht zou de minister hier bij een handje kunnen helpen? Het werk van de Raad voor de Midden stand zou moeten worden voortgezet door een Commissie voor de Midden stand uit de Soc. Economische Raad. Andere sprekers, die zich verheugd toonden over de aankondiging van een middenstandsnota, waren de he ren Verkerk (AR) en van den Heuvel (K.V.P.). Eerstgenoemde drong aan op concentratie van de diverse ver spreide bemoeienissen met de midden stand en vroeg aandacht voor een principieel en practisch vestigingsbe leid, dat juist ook bij vestiging in nieuwe wijken tot zijn recht moet ko men. Spr. doelde hierbij op vestigings- cred'ieten enerzijds en het vestigen van grootwinkelbedrijven anderzijds. De heer van den Heuvel had veel ver trouwen in het beleid van minister Zijlstra en diens medewerkers. Hij was het, die nadrukkelijk -roeg of men met de aangekondigde midden standsnota vooral toch wel voortva rend genoeg zal zijn. Ook pleitte deze spreker voor een soepeler credietre- 393. Een bekend gezegde verzekert ons, dat de avvel niet ver van de boom valt, en wanneer we aan het eind van de zomer of in de herjst, na een ivin- derige periode eens onder een appel boom kijken, moeten we de waarheid daarvan erkennen. Nu zult U wel willen geloven, dat het voor de appelboom, noch voor de appels, wenselijk zou zijn, indien de appelzaadjes zo vlak voor de voeten van de moederboom zouden wortel schieten. Dan zou bij elke vruchtdra gende boom een warwinkel van dui zenden individuen ontstaan, waardoor de ontplooiing van allen zou worden belemmerd. Het voordeel van de soort is dus méér gebaat bij een zo groot mogelijke verspreiding der vruchten, dus om bij ons voorbeeld te blijven wanneer de appels wel ver van de stam vallen. Veie planten hebben hun vruchten dan ook voorzien van aller hande vernuftige apparaten, waardoor zij tot ver in de omtrek worden ver spreid. Maar met appelen en velerlei andere vruchten, waaraan mensen, vo gels en zoogdieren zich te goed. doen, schijnt dat niet het geval te zijn. Der gelijke vruchten worden immers óf opgegeten, óf zij vallen vlak bij de stam en in beide gevallen zou dus de opzet der natuur worden weerstreefd. In werkelijkheid is dit echter slechts schijn. Want, hoe zonderling het ook moge klinken, de vruchten die worden opgegeten, beantwoorden aan de opzet, welke ten behoeve van de versprei ding der vruchten werd beoogd. Im mers, de zaden van appels, peren,- kersen, druiven en noemt U verder maar op, hebben zich omgeven met een vnchtrük, smakelijk vruchtvlees, dat sterk suikerhoudend is, veelal bij zondere voedingswaarden heeft en dus een hele reeks eigenschappen bezit om de consumptie te veraangenamen. Voor zover dit nog niet voldoende mocht zijn, vestigt de vrucht boven dien nog door aanlokkelijke kleuren, of een sterke, de eetlust prikkelende geur, de aandacht op zichzelf. Want te worden verorberd is haaar opzet, wijl hierin de mogelijkheid tot ver spreiding zijn gelegen. Laten we als voorbeeld de vruchten nemen, die door vogels worden opge geten. Zeker, er zijn vogels, die het zich wel wat erg gemakkelijk maken door het vruchtvlees van de pit af te eten en de pit aan de boom te laten hangen. Maar talloze vogelsoorten slikken de pitten mee naar binnen en geven de daarin opgesloten zaden weer ongeschonden en op ver verwij derde plaatsen aan de natuur terug. Want de zaden hebben zich ter be scherming omgeven door een steen harde schaal, die hen in de vogelmaag beschermt tegen kneuzingen en aan tastingen van verterende vochten. En wanneer we het aldus kunnen zien, is het tevens begrijpelijk waar om vruchten in een onrijp stadium zo volkomen ongenietbaar zijn. Het is een middel tot zelfbescherming, waar door de vruchtvoorkomt dat zij vóór het aangebroken stadium, dus vóór de tijd dat de zaden kiemrijp zijn, wordt opgegeten. Het hele proces der „lok eigenschappen"dus de combinatie van aantrekkelijke kleuren, betove rende geur en kostelijke smaak treed eerst in werking op het tijdstip dat het van belang is voor de verspreiding der zaden. Eerder niet. Natuurlijk zijn er dieren die mis bruik maken van de vruchten, zoals bv. het eekhorentje met zijn tegenna tuurlijke smaak. H. Pétillon. geling. Het huidige beleid ten aanzien van de credietverlening noemde hg conservatief. De heer Welter (K.N.P.) zeide te hopen, dat de middenstandsnota vol maakt openhartig zal zijn. Deze spre ker meende, dat door de zware belas tingen, speciaal de omzetbelastingen, de wortels van de bedrijven uitgeroeid worden en dat de hoge loon- en in komstenbelastingen de koopkracht van de bevolking wegzuigen. WERKLOOSHEID EN WERKGELEGENHEID. Zoals reeds gezegd, maakte ook het vraagstuk van de werkloosheid en dus ook dat van de werkgelegenheids- politiek onderwerp van bespreking uit. De A. R. fractieleider, dr. J. Schouten, die als eerste deze proble men behandelde, wees er op, dat het bij de bevordering van de werkgele genheid op korte termijn gaat om een begrenzing van de werkloosheid. Een percentage van 3 als acceptabele grens achtte deze spreker te laag. Voortgaande, wees dr. Schouten er op, dat industrialisatie en werkgele- genheidspolitiek op lange termijn hand in hand gaan. Spr. vond de toe komst er op dit punt niet florissant uitzien en meende, dat het aanvatten van nieuwe projecten in aanzienlijke mate door de belastingpolitiek wordt beïnvloed. Dr. Schouten wilde wel eens weten hoe het beeld van de ver moedelijke gang van zaken in de toe komst er uit ziet. De heer Roemers (P.v.d.A.) wees op de samenhang tussen conjuctuur- en structurele werkloosheid en een goe de, actieve conjunctuurpolitiek. In het bijzonder wilde deze spreker we- '".en, wat de regering doet om tot een gecoördineerde conjunctuurpolitiek in West-Europa te geraken. Waar bij hem werkgelegenheid vóór een even wicht in de betalingsbalans komt, meende de heer Roemers, dat Neder land zich thans anti-deflationistische maatregelen door het voeren van een actieve werkgelegenheidspolitiek kan veroorloven. Anders zal de opgepotte koopkracht op een ongelegen ogen blik loskomen. Het is beter openbare werken uit te voeren, dan belastingen te verlagen, aldus spr. De heer Kikkert (C.H.U.) maakte zich zorgen over het aantal werklo zen. Het acceptabele aantal van 95.000 is door het actuele aantal (135.000) reeds overschreden. Ziet de regering hierin werkloosheid van structurele of van conjuncturele aard? Of een mengsel van beide? Spr. vroeg zich af of het niet nodig is de mogelijkheid tot investeren te verruimen om daarmede de werkge legenheid te vergroten. De heer Cornelissen (V.V.D.) toon de zich nog ontevreden over de 40 millioen gulden jaarlijkse winst, die de gemeenten samen uit de energie bedrijven halen. Hij meende, dat dan in de tarieven een verkapte ver- Doodstraf f en in Rusland voor handels spionnage. Een te Kiev verschijnend dagblad heeft Dinsdag gemeld dat een mili tair gerechtshof ter plaatse drie Rus sen ter dood heeft veroordeeld we gens „contrarevolutionnaire handels- sabotage". Op het ten laste gelegde staat sinds Januari 1950 de doodstraf. Het is de eerste maal, dat deze voor een dergelijke overtreding is uitge sproken. De betrokkenen hebben volgens het blad honderd duizenden roebels ver duisterd, ongeoorloofde valutatransac ties afgesloten en de winsten in goud omgezet, dat zij goed verborgen. De hoofdbeklaagde was hoofd van het handelscentrum te Kiev. Twee hand langers van de ter dood veroordeelden zijn tot 25 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. bruiksbelasting zit. Hij achtte het onjuist, dat deze bedrijven grotere winsten maken dan bedrijfsecono misch verantwoord is. Ook was de heer Cornelissen slecht te spreken over „geheime contracten" met groot verbruikers en over de winkeltarie ven in sommige gemeenten. In de vergadering van hedenmid dag zal minister Zglstra de sprekers beantwoorden. P.B.O. Voor met dit gedeelte van de begro ting van economische zaken was be gonnen, werden de replieken over de punten, waarmede minister de Bruyn te maken heeft, voortgezet. Deze be troffen de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, bezitsvorming en pro ductiviteit. Met name kwam het nog tot een discussie tussen deze minister en ae heer Welter (K.N-P.),waarbij het ging over de vraag of de invoe ring van de P.B.O. de maatschappe lijke structuur op revolutionnaire wij ze zal veranderen. De minister had deze uitdrukking gebruikt, maar bleek het niet zo „zwaar" te hebben bedoeld. Wel zal bij de invoering van een maatschappelijke omwenteling gesproken Kunnen worden. De heer Welter vreesde blijkbaar, dat er te veel dwang zou komen, doch de mi nister verzekerde, dat alleen wanneer het algemeen belang zulks zou eisen, de wet voor het instellen van een be drijfsorganisatie gehanteerd zou wor den, Het op vrijwillige basis instellen bij alg. maatregel van bestuur blijft het ideaal! Tot de heer Gortzak (C.P.N.) zeide de minister nog, dat de E.V.C. zich zelf welbewust uitschakelt. Als een P.B.O. wordt ingesteld, kan de E.V.C. gelijk met andere vakcentrales mee dingen, mits zij zich een evenwaardig partner betoont. West-Berlijnse auto's in Oost-Berlijn aangehouden. De Oost-Berlijnse politie heeft Woensdag ruim 300 West-Berlijnse auto's, die over de zönegrens naar Oost-Berlgn kwamen, in beslag geno men. De chauffeurs werden aange houden en de wagens naar Oost-Ber- Irjnse politïebureaux gebracht voor onderzoek op smokkelwaar. Sommi ge auto's werden later vrijgegeven. Westmarken, die de chauffeurs bg zich hadden, werden afgenomen. Volgens de West-Berlijnse politie, is het aanhouden van de auto's een onderdeel van de campagne om een einde te maken aan het doen van in kopen door West-Berlijners in Oost- Berlijn. Dit werd verleden week door de Oost-Duitse autoriteiten verboden in verband met het groeiende levens- •.niddelentekort in Oost-Berlgn. Op de Staatsmijn Wilhelmina is de luehtvoorziening ondergronds dezer da gen aanzlenlgk verruimd door de Inbedrgf stelling van een nieuwe mijnven- tilator. De nieuwe ventilator, welke is uitgerust met draaibare schoepen van het profiel van een vliegtuigvleugel, is de eerste schroefventilator van deze afmetingen in Nederland. Nabij de uittrekkende schacht van de Staatsmijn Wilhelmina werd ten behoeve van het afblazen in de buiten lucht van de ondergronds afgewerkte lucht, een nieuwe betonnen uitblaas- toren opgetrokken. Zeventienjarig meisje zou van lucht leven Wonderlijk verhaal uit India. Een rechter van het hoge gerechts hof van Madras (India) heeft bij de Indische regering er op aangedrongen, dat zij een onderzoek instelt naar de kwestie van een 17-jarig meisje, dat reeds sinds Mei geen voedsel of drin ken tot zich genomen zou hebben. De rechter zeide alle feiten bestu deerd te hebben en tot de slotsom te zijn gekomen, dat het hier een geval betrof van „vayoe karsjïna" (het le ven van lucht), tot nu toe slechts be kend uit sagen en uit beschrijvingen in heilige bindoeboeken. Hij noemde dit geval een uitdaging aan alle op vattingen der wetenschap. De vader van het meisje, dat Dha- nalaksjmi heet, heeft gezegd, dat zijn dochter geen tekenen van vermoeid heid vertoont, geheel normaal is en niet aan gewicht verloren heeft. MILITAIRE DICTATUUR. Zou de oppositie gewonnen hebben? Venezuela's „sterke man", luitenant-kolonel Marcos Perez Jimenez, is door de strijdkrachten benoemd tot voorlopig president, nadat de uit drie leden bestaande regeringsraad, waarin Jimenez zitting had, zijn ontslag bg de strijdkrachten had ingediend. De regeringsraad bestond uit dr. Flamerich (president), kolonel Jimenez en kolonel Luis Felipe Llovera Paez. Het nieuws van de regeringswijzi ging werd door de regeringsradio te Caracas omgeroepen, nadat de Vene- zolanen Zondag j.l. een nieuwe con stituerende vergadering hadden geko zen. Kolonel Jimenez heeft een nieuw kabinet samengesteld, waarin hij zelf tevens minister van defensie is. Mi nister van buitenlandse zaken in het dertien leden tellende kabinet is Au- reliano Otanez. Kolonel Paez is als minister van binnenlandse zaken ver vangen door Laureano Vallenilla Lanz. De regeringsraad heeft het land be stuurd sinds het leger in November 1948 de sociaal-democratische rege ring omver wierp. Hierbg werd Romu- lo Gallegos, die in December 1947 bij de eerste directe verkiezingen in de geschiedenis van Venezuela aan de macht was gekomen, afgezet door de militaire raad van drie leden onder leiding van kolonel Jimenez. Aanvankelijk was in berichten uit New York gezegd dat de einduitsla gen der verkiezingen geheim werden gehouden door middel van censuur. Maar voordat de censuur was inge steld, hadden onofficiële uitslagen aangetoond, dat de linkse „republi keinse democratische unie" aanzien lijk meer stemmen had dan de onaf hankelijke frontpartij, die door de re gering werd gesteund. In een te Havanna opgevangen uit zending van radio Caracas is later meegedeeld, dat kolonel Jimenez had beloofd de uitslagen der verkiezingen te zullen eerbiedigen. Volgens de cen trale kiesraad was de stand op dat ogenblik: regeringspartij 570.123 stemmen, de republikeinse democrati sche unie 473.880 en de christen-socia listen 138.003 stemmen. Kolonel Jimenez verklaarde in een radiorede, de terugkeer van het land naar het constitutionele leven te zul len verzekeren en „de vertegenwoor digers van de wettige partijen bijeen te zullen roepen om de nationale ver zoening tot stand te zullen brengen". De verkiezingen van Zondag golden een nieuwe grondwetgevende verga dering van 106 leden. Meer dan twee millioen personen konden hun stem uitbrengen. 131. Gedurende een half uur haalden Jimmy Brown en Kapitein Toontje het hele huis van Roel Reutelvink onderste boven, maar waar zg ook zochten, er viel van de kist geen 'spoor te ont dekken. Plotseling staakte Jimmy het gezoek. „We zgn eigenlijk gek om ons zo af te sloven, kapitein", zei hg, zich het zweet van zijn voor hoofd strijkend. „Ik weet er iets anders op. Ik heb beneden in het magazijn een lang brok slang gezien. Dat ga ik even halen". Kapitein Toontje begreep er niet veel van, maar hg knikte, dat hij het een pracht idee vond. Jimmy kwam met de slang terug en deze maakte hij zo goed mogelijk vast aan de waterleiding in het keukentje op de bovenverdieping. Toen leidde hjj de slang door de woonkamer en hing het andere uiteinde boven het zwarte gat van het valluik. Niet alleen kapi tein Toontje vroeg zich verbaasd af wat er nu ging gebeuren, maar ook brigadier Glijmpieper keek met grote ogen toe. Toen boog Jimmy zich over het gat en riep naar beneden: „Hei daar Reutelvink! Kim je me verstaanHij luis terde, maar Roel Reutelvink gaf geen antwoord. Jimmy bedacht zich geen ogenblik. „Kapitein, wilt u zo vriendelijk zijn, de waterkraan in de keuken zo wijd mogelijk open de draaien?" Kapi tein Toontje slofte gehoorzaam naar de keuken en deed wat hem gevraagd was. Er twinkelden spotllehtjes In Jimmy's ogen toen hg een dikke waterstraal naar beneden begon te spuiten.... Negers verdreven van hun stamgronden. Pakistan heeft Dinsdag in de be'neer- schapscommissie een resolutie inge diend, waarin de algemene vergade ring der V.N. verzocht wordt. Enge land te verzoeken, enkele tienduizen den h.a. grond in Tanganyika aan 3000 verdreven leden van de stam der Me- roe's terug te geven. Naar de resolutie, die mede ondertekend is door San Salvador. Guatemala, Haiti, Indonesië, Liberie, Saoedi-Arabië en Syrië, ver klaart. zijn de Meroe's verdreven, op dat de grond aan blanke kolonisten gegeven zou kunnen worden. De reso lutie eist schadeloosstelling voor de betrokkenen. De Franse afgevaardigde verzocht de commissie, de kwestie nauwkeurig te overwegen. Nederland en Canada bestreden de resolutie omdat gepoogd werd de al gemene vergadering als tribunaal in deze kwestie te laten functionneren Nederland stelde tevens een volledig onderzoek door de beheerschapsraad voor, waarvan het resultaat het vol gend jaar aan de assemblee zou moe ten worden medegedeeld. Secretaris-penningmeester van de V.A.R.A- stond weer terecht. Voor het Amsterdamse gerechtshof heeft Woensdag in hoger beroep te recht gestaan de 54-jarige secretaris penningmeester J. W. L. van de V.A. RA., die reeds door de rechtbank veroordeeld was tot een geldboete van f 150 wegens belediging en smaad schrift jegens ir. A. Dubois en mr. dr. A. A. M. Enserinck. Beide heren be hoorden tot het Comité van Luiste raars en in de strijd tussen dit comi té en de omroepverenigingen zijn meermalen boze woorden gesproken en geschreven. Verdachte had een ar tikel in de Radiogids geschreven min of meer in antwoord op een brochure van de hand van de dhr. Enserinck. De heer L. noemde deze brochure een „slag onder de gordel" in de radio- strijd, maar de president van het ge rechtshof meende toch, dat hij beter had gedaan met een zakelijk gesteld artikel te antwoorden. Als verdediger trad op oud-minis ter Burger, die voor deze gelegenheid zich de toga maar weer eens had om gehangen. Deze noemde het artikel van zijn cliënt in elk geval zeer ef fectief: „in één slag was het comité van radioluisteraars geéclipseerd". Pleiter ging uitvoerig op de verhou dingen in de radiowereld in en kwam tot de conclusie, dat in dit geval ont slag van rechtsvervolging op zijn plaats is. Op 17 December wordt arrest ge wezen. Benden op Java legden treinverbinding lam. Met ingang van 1 December is op Java de treinverbinding tussen Che- ribon en Djokjakarta over Poerwo- kerto tijdelijk stopgezet. Op 1 De cember heeft nl. een bende de baan opgebroken tussen de plaatsen Kre- tek en Boemiajoe. Reparatie is voor lopig niet mogelijk, daar in de buurt benden zgn gesignaleerd. Het trein verkeer is omgelegd over Semarang. Politie in Kenya schoot 7 Afrikanen dood. Volgens een verklaring van de re gering van Kenya heeft de politie zeven Afrikanen doodgeschoten en een achtste gewond bg een inval in een gebouw, waar een bijeenkomst van de Mau Mau werd gehouden. Het incident deed zich voor bg de Thomp- son-watervallen. Na herhaalde orders aan de Afri kanen om de wapenen neer te leg gen, opende de politie het vuur, toen de acht mannen in het gebouw de politie aanvielen, aldus de verklaring. Jaarlijkse expositie kampioenduiven. Op de 13e Brabantse kampioenen dag, de jaarlijkse traditionele show van kampioenduiven uit het gehele land, welke dit jaar te Tilburg wordt gehouden op Zondag 14 December a.s., zal ook een collectie te bewonderen zijn van Z.K.H. Prins Bernhard. In totaal zullen op de expositie ruim 1300 duiven worden tentoongesteld, die op vluchten in het afgelopen sei zoen de beste resultaten behaalden. De gehele opbrengst van de tentoon stelling komt ten goede aan kleuter en blindenzorg. Het Wereldgebeuren Lijfwacht nodig Kom naar de grens, Eliso Velas quez, dan zullen we je jonge vrouw daarheen brengen en bovendien zullen we je het testament overhandigen van Simon Bolivar", zei een boodschapper in Venezuela tot de gevluchte liberalenlelder Ve lasquez uit Columbia. Velasquez ging naar de grens van Columbia Hg viel in een valstrik; men schoot hem neer. Later werd ook de luitenant, die Velasquez neerknal de, van kant gemaakt, want men uoet zulke dingen over en weer. Dat is nu „politiek" in bepaalde Zuid Amerikaanse staten. Ls het wonder, dat hooiüzakeirjk generaals en militairen zich er mee durven te bemoeien? Zondag heeft de president van Ve nezuela een grote daad gedaan. Hg wilde nu eens niet via een schietpar tij, maar via regelmatige verkiezin gen aangetoond zien, dat zijn bewind gewaardeerd werd in het land. Eigenlijk was deze president niet eens 'n echte president, maar voorzit ter van een militaire junta, die uit drie personen bestond. Veel te vertellen had president German Suarez Flamérich nee, de naam is niet zo bekend!! niet, want de grote man in het drieman schap was kolonel Marco Perez Jimmenez weer zo'n naam om snel te vergeten! Zondag dan was het de grote dag van de verkiezingen. Er waren al honderdduizenden mensen we zen stemmen in Venezuela en het zag er naar uit, dat alles zonder inciden ten zou verlopen. Vanzelfsprekend werden hier en daar de kiezers voor het binnen gaan in de stemlokalen op wapenen ge fouilleerd, maar dat is gebruikelijk in Zuidamerikaanse staten. Dat weet men van elkaar. Men is nu eenmaal zo, dat men wel eens met een revol ver of een dolk verkeerde invloeden op de regeringssamenstelling wil af weren. Alles ging dus rustig toe bg de ver kiezingen, totdat kolonel Jimmenez begreep hoe zeer zgn conservatieve aanhangers het loodje zouden leggen en hoe fel de rose om niet te zeggen rode wind over de bergen van zijn ge liefd Venezuela blies. Toen greep hij in. Flamérich hij was jurist werd uit het driemanschap geworpen en nadat Jimmenez zich tot tijdelijk president had uitgeroepen, gaf hij de verzekering, dat nij zo snel mogelijk de constitutie zou herstellen. Dit laatste moge voor het weinig heldere denken van West-Europea nen onbegrijpelijk zijn, ieder in Vene zuela zal verstaan wat Jimmenez daarmee bedoelt. Het is immers te dwaas om over te praten, dat een militaire junta zich zou laten weg stemmen door een volksmeerderheid! Dat zou het einde zijn van alle tucht en daarom onconstitutioneel! Politiek gesproken is de toestand nu zo, dat de rose-rode partijen in het land de meerderheid van het volk achter zich hebben, maar dat een conservatieve minderheid via een militair bewind de regerings macht vasthoudt. Dat was voor net heengaan vanFlamérich zo en dat is nu onder Jimmenez weer zo. Het heeft intussen niet ontbroken aan agitatie tegen de militaire junta. In 1950 schoot men de junta-pre- sident Carlos Delgado Chalbaud, neer. Dat deed m'neer Urbina, waaraan men op Curasao zulke prettige her inneringen bewaart, omdat hij daar in 1929 het wapenarsenaal van de landmacht leegstal. M'neer Urbina werd daarna neer geschoten. Men pleegt dat zo over en weer te doen. zonder dat er een rech ter of paperassen-rompslomp aan te pas komt. Men wil het niet te inge wikkeld maken. Nu regeert dus Jimmenez. Het ziet er naar uit, dat hij een goede lijfwacht voor de nabije toekomst no dig heeft. Overigens is men ook daar aan gewoon in Venezuela. Oud Duits schip op een mijn gelopen. BEMANNING GERED. Ongeveer 25 km. ten Noorden van Terschelling is Woensdagmiddag het oude, afgetakelde Duitse schip „Eu roland", dat door de sleepboot „Wid- der" werd gesleept, op een mijn ge lopen. Hoewel het direct niet is ge zonken, zijn ae opvarenden toch door de sleepboot overgenomen. De red dingboot „Brandaris" is nog van Ter schelling uitgevaren, doch op het be richt. dat allen reeds gered waren, is deze weer teruggekeerd. Een bergingsvaartuig zal trachten het getroffen schip nog te bergen, maar dit verkeert toch reeds in zin kende toestand, zodat het niet ge makkelijk zal zijn de „Euroland" in een haven te brengen. Het weer was bovendien zeer slecht: het sneeuwde en er woei een felle Noorderstorm. EEN OVERi DE FRANSE TAAL. De reeks Onderwijs-, Kunsten- en Wetenschappenboekjes van de Ne derlandse Uitgeversriiij. N.V. te Lei den is onlangs weer met een klein handig werkje uitgebreid. „Ik vind Frans zo'n mooie taai" van dr. Mar tin J. Premsela „met populaire praatjes voor studerenden en leken" verdient inderdaad de aandacht, zo wel van afgestudeerden als van be ginnelingen in de Franse taal, om de wijze, waarop het boekje de aan dacht vestigt op de vele fouten, die de Hollanders bg de uitspraak van het Frans helaas nog steeds maken. En dr. Premsela heeft zijn voorlich tende taak zeer ruim opgevat, want naast deze aanwijzingen brengt hij tal van voorbeelden voor de juiste uitspraak van elke Franse klank en van elke letter afzonderlijk. Aan het eind van het boekje is daarbij nog een interessante verhandeling over het Franse rijm opgenomen, waarin op duidelijke wijze de grondregelen van de Franse poëzie worden uit eengezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3