VAN NELLE GOUD UIT HST WATER f.3.- B. EN W. VAN MIDDELBURG STEUNDEN JONGE KUNSTENAARS rubber laarzen gymschoenen pantoffels Zeeuwse Almanak TWEE BELANGRIJKE PROJECTEN VOOR WESTKAPELLE Dames! Vooral nn a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 3 DECEMBER 1952. NASLEEP VAN HISTORISCHE VERGADERING Konden dertien schilderijen uit blanco crediet worden betaald? Op 17 Mei 1941 werd te Middelburg in de openlucht, temiddan van de stadhuisruïnes, een historische raadszitting gehouden, tfydens vvolke B. en W. de opdracht kregen, het stadhuis te laten herstellen. Zy ontvingen een blanco crediet, waaruit herstel, restauratie, nieuwbouw en inrichting zou den moeten worden betaald. Betekende dit, dat het gemeentebestuur op grond van dit crediet ook, zonder de raad er in te kennen, dertien schilde rijen van jonge Nederlandse kunstenaars voor het nieuwe stadhuis zou mo gen aankopen? Nee, verklaarde de heer J. S. Hoek (A.R.), die deze kwestie Dinsdag in de rondvraag tydens de raadsvergadering aansneed. Ja, meen de het college van B. en W.: de bewuste schilderyen zyn op één lijn te stel len met de overige inrichting. Het besluit om het stadhuis te her bouwen wilde volgens de heer Hoelc nïët zeggen, dat in 1952 by de aan koop van 13 schilderijen de raad ge passeerd Kon worden. Wanneer aan vullende credieten nodig zyn, dienen daartoe voorstellen aan de raad te worden gedaan. Wethouder J. W KÖ- geler antwoordde, dat onder de we deropbouw van het stadhuis tevens de inrichting was begrepen. Tot dus ver is geheel gehandeld in de geest van het toenmalige raadsbesluit. Dat een blanco crediet werd verleend, is duidelyk: destijds konden de totale kosten onmogelyk worden geraamd. De heer Hoek vond het staatsrech telijk niet oirbaar, dat een raad een dei-gelijk crediet verstrekt en de be voegdheid om een bestemming aan de. gdaen te verlenen, uit handen geeft. et was juister geweest, indien de raad was gekend in de aankoop van de schilderijen, die de een kan waar deren en die de ander nog niet cadeau zou willen hebben, aldus spreker. De voorzitter, mr. dr. N. Bolkestein, wees er op, dat de raad B. en W. an ders tot nu toe steeds hun gang heeft laten gaan. Over andere aankopen ten behoeve van de stadhuisinrichting is nimmer gesproken. B. en W. bleven overigens binnen hun bevoegdheid, want ieder, jaar prijkt op de begro ting een post voor de herbouw. Hij gaf de heer Hoek, die gaarne het oor deel van de andere raadsleden wilde weten, het advies bij de behandeling van de volgende begroting deze kwes tie nogmaals aan te snijden. De heer B. A. Hesselink (V.V.D.) vroeg. Waar om men niet ook werk van noodlij dende Walcherse schilders heeft aan gekocht. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. meenden hun steun in de eerste plaats te moeten uitstrek ken tot schilders, die nog naam moe ten maken. De heer L. J. Breel (Arb.) drong er bij het college op aan om stappen te ondernemen, teneinde een spoedige restauratie van het Engelse kerkje te bereiken en ook vroeg hij of op de Vismarkt niet een bescheiden begin kan worden gemaakt met een weke lijkse veemarkt. De voorzitter ant woordde, dat het kerkje eigendom is van de Ned. Hervormde Kerk, die er weinig behoefte meer aan zou hebben. De restauratie zal bovendien veel kos ten. B. en W. zullen er echter over spreken en zullen het advies van des kundigen inwinnen over de mogelijk heid tot instelling van een veemarkt. In 1953 weer Bach's Mattheus-Passion te Vlissingen. Dè Vlissingse Oratoriumvereniging heeft besloten in 1953 weer een uit voering te geven van Bach's Mat- thcü3-Passion. De datum van deze uir.voering zal afhankelijk worden gesteld van het klimaat, "in verband met de koude in de Jacobskerk. Tevens is besloten om op 8 1 ami an a s. te beginnen met een Jeugd klasse waaruit men t.z.t. de nieuwe leden vcor het grote koor hoopt te recru- teren. Deze zangklasse is zowel vooi jongens als meisjes bestemd, waarby de jongsten zullen worden opgeleid volgens de methode-Gehrels. De lei ding berust bij de heer en mevrouw KuilerPuljpe. In het bestuur van de vereniging werd gekozen de heer G. M. (.'rins in de plaats van de heer J. Cijvat, die zich wegens drukke wei kzaamheden niet meer herkiesbaar stelde. Pensioenfonds voor personeel „Bethesda" te Vlissingen. Naar wij vernemen heeft 't bestuur van het Chr. Ziekenhuis „Bsthesda" te Vlissingen een pensioenfonds ge sticht voor alle personeelsleden. Daarbij is de pensioengerechtigde leeftijd voor vrouwelijk personeel ge steld op 60 en voor mannelijk op 65 jaar. Als pensioen zal worden uitge keerd voor elk dienstjaar l3/*% van de voor elk jaar geldende pensioen grondslag. Advertentie Heren zakdoeken, p. st. 75, 65, 65 ct. Pakjes a 3 stuks 2.99. 2.49, 1.89 sinds 1899 St. Jacobsstraat 7, Vlissingen. Pool verstopte minderjarig, van huis weggelopen meisje Een minderjarig meisje, dat moei lijkheden had gehad met haar stief moeder in Gouda en van huis was weggelopen, kwam in Vlissingen te recht. In „De Starter" ontmoette zij de Poolse los werkman C. M., wie zij verzocht haar aan onderdak te hel pen. De Pool smokkelde haar in een leegstaande kamer van het pension en onttrok haar daardoor opzetteiyk aan de nasporingen van de politie. De politierechter te Middelburg veroor deelde hem deswege Dinsdag tot één maand gevangenisstraf voorwaarde- delrjk met twee jaar proeftijd en 20 boete of 10 dagen hechtenis. De Zeeuwse Roman door KEES HEEMSKERCK is thans als overdruk in boekvorm verschenen. De inte kenaren zullen een dezer dagen het boek ontvangen Voor de na-verkoop is nog een beperkt aantal exemplaren beschikbaar. Prijs f 2.- Verkrijgbaar bij de kantoren, de bezorgers en de agenten yan de P.Z.C. O9M9C0iC)«9 Gemiddeld 8 cent voor Stichting Zeeland Waterlandkerkje houd» de leiding. Nu de opbrengst van de Zeeuwse collecte uit meer dan de helft van Zeelands gemeenten binnen is, stijgt de totaal opbrengst niet meer in het tempo waarin' aanvankéTijk' dé giften binnenkwamen, wat niet wegneemt, dat zeer binnenkort reeds meer dan f13.000 zal zyn ingezameld. Zoals be kend, heeft de straatcollecte te Mid delburg reeds f 111.09 opgeleverd en naar verwacht mag worden zal de Zeeuwse hoofdstad na de huis-aan- huis collecte ook wel met een aan zienlijk bedrag uit de bus kome^ Na Wolfaartsdijk met f236,06 of I8V2 cent per inwoner en Bruinisse met f30.37 of 1 cent per inwoner, hebben zich thans ook I-Ioek gemeld met 7 cent per inwoner, een totaal bedrag van f 187,10 en Zoutelande met 3Va cent gemiddeld en totaal f39.76. Giften van particulieren hebben wij ditmaal niet te melden en ook uit de gemeen ten kwamen verder geen opgaven binnen, zodat het „standje" onver anderd is gebleven als volgt: Waterlandkerkje 61,5 f347,50 's-Heer Abtskerke 20,5 f 88,10 Schoondijke 18,3 f 360,30 Kenesse 18,3 f 154,13 Zonnemaire 18,1 f 144,70 Hoedekenskerke en Kwadendamme 18 f 275, Biervliet 17,8 f370.16 Tholen 17 f 560,05 Biggekerke 17 f 153,25 Noordgouwe 15,2 f 131,81 De gemiddelde opbrengst voor Zee land is gestegen van 7,4 cent per in woner tot 8 cent precies. Het totale bedrag is thans 112.974,59. Dokter P. A. Jens overleden. Te Amsterdam is op 73-jarige leef tijd overleden dokter P. A. Jeris, vroeger arts o.a. te Axel en te V"ds- siiigen. Hy werd geboren in Nieuu- Gumèa, waar zyn vader zendedng vas en kwam op zeer jeugdige luol- tyd naar Nederland, waar hij het gymnasium te Doetinchem volgde.. Vervolgens studèerde hy medicijnen aan de Universieit van A-msterdam,' aai hij in 1906 tot arts werd bevo) - derd. Na enige jaren praktijk te heb ben uitgeoefend in Schoonderwocrd 'bi' Leerdam) vestigde dokter Tens zich te Axel, waar hij o.m. gemeen te-geneesheer ,was, om daarna een functie te aa.nvaarden als controle- inna geneesheer van het ziekenfonds dei Koninkliijke Maatschappij„De Schelde". Uit Vlissingen vertrok hij' daarop naar Amsterdam als genees kundige bij de Gemeentelijke Genees kundige Dienst. Dokter Tens, die bij collegae en patiënten algemeen werd geacht, bewoog zich ook op het ge bied van de sport en was o.a. belruk ken bij de medische .sportkeuring. Zijn zoon was vele jaren assistent van de Vlissingse chirurg dokter A. Staverman. Zaak-Fonteyn naar Gerechtshof terugverwezen Arrest van de Hoge Raad. De Hoge Raad heeft arrest gewe zen in de smaadschriftzaak van dc ex- sergeant.konstabel der Koninklij ke Marine A. H. F. Fonteyn. Deze zcak.is, zoals bekend, herhaalde ma len door onderscheidene rechtscolle ges behandeld. In het huidige stadi um veroordeelde het Haagse Ge- lechtshof hem tot een voorwaardelij ke gevangenisstraf. De ten laste ge legde smaad had betrekking op een geschrift, dat gericht was tegen twee militaire artsen. D, Hoge Raad overwoog, dat het. Hof de onwaarheid van hetgeen do^r requirant aan de militaire artsen was ten laste gelegd, niet mocht aanne men op grond van de weergegeven verklaringen zonder requirant toege laten te hebben zijnerzijds oewijsvan de waarheid van de inhoud dier te- lastelegging by te brengen Het arrest van het Hof werd vei'- rietigd met terugverwijzing der zaak naar het Haagse Gerechtshof. Middelburger beschikte over wapens en patronen Oud-lid van de C.P N. Enige tijd goleden ontdekte de po litie In de woning van de machine- bankwerker J. A. A. te Middelburg twee machinegeweren, twee machine pistolen, 470 scherpe patronen, vier gevulde houders voor machinepistool en 50 patronen voor revolver. De man, die dit arsenaal had aangelegd, was tot 1949 lid geweest van de C.P.N. Dinsdag veroordeelde de politierech ter te Middelburg hem tot twee maanden gevangenisstraf onvoor waardelijk en vier maanden voor. waardel ijk. De politierechter zeide het meer dan erg te vinden, dat een oneven wichtige man als deze verdachte over dergelijke wapens kon beschikken. Toen hij hem vroeg, wat hy er mee wilde doen, antwoordde A., dat hij de wanens uitsluitend uit belangstelling voor 'het mechanisme had gehouden. Een politieke bedoeling zat er niet achter. Hij zeide niets te verbergen te hebben, maar verwachtte wel een zware straf. Een deskundige verklaarde, dat van één der wapens de loop was af gezaagd. Dat maakt liet gebruik er van. op straat gemakkelijker. Hoe wel de wapens verroest waren, wa ren zy nog wel bruikbaar. De officier van justitie wilde aan nemen, dat de verdachte thans geen politieke belangstelling meer heeft en hy wilde déze 'zaak dan ook los van eventuele kwade politieke bedoelingen beschouwen. Het is een ernstig feit, dat A. dergelijke zeer gevaarlijke wa pens bezat. De man is ook niet spon taan met een bekentenis voor de dag gekomen, toen de zaak aan het licht kwam en daar komt nog bij. dat ook in 1946 reeds een huiszoeking naar wapens by verdachte is gedaan, De eis luidde zes maanden gevangenis straf, waarvan vier maanden voor waardelijk en f 25-boete of tien dagen. Zeeuwse tentoonstelling in liquidatie Het comité tot voorbereiding van de Algemene Zeeuwse tentoonstelling 1953 té Middelburg heeft Maandag voor de laatste maal vergaderd. Daar bij werd een liquidatiepommissie ge vormd, waarin zitting hebben mr. dr. A. J. J. M- Mes namens de Zeeuwse gemeenten en hét provinciaal bestuur, de heer J. Ph. Koene namens de ge meente Middelburg, mr. J. F, G. Schlingemann namens de landbouw, de heer B. A, Hesselink namens de industrie, en de heer A. S. de Jonge namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilan den. Onder de liquidatie valt ook de be planting met fruitbomen op een ter rein aan de Koudekerkseweg. Deze boomgaard wordt eigendom van de gemeente. De mogelijkheid bestaat, dat er van'tuinderszijde een proefbe- ;drijfje van wordt gemaakt. Advertentie- DE VIERDE Het gevorderde avonduur was niet in overeenstemming met de wasdom van het knaapje, dat aangebeld had en dat vrijmoedig naar ons opzag, toen wij de deur hadden geopend. Dc verklaring kwam evenwel on middellijk. De jongeling was ingeschakeld bij het inzamelingswerk, in Vlissingen georganiseerd teneinde de Ambonese jeugd te doen mededelen in de vreug de van het Sint Nicolaasfeest. Te dien einde dwaalde h\j door duistere straten en belde huis-aan- huis-afin milde opofferingsgezind heid zijn bedrust gevend voor zijn mede-gelovigen aan de 5 December- legende van het verre Ambon. Hetgeen ons ontroerde. Zodat w\j hem ter aanmoedi ging een pronkjuweel ven een appel offreerden. Hetgeen hém niet ontroerde, a's de vierde", sprak hij berus tend, en weg wandelde hij, de duiste re stad in, met bolstaande jaszakjes. Mooi resultaat in Goes bij actie „Erefonds". Het comité, dat te Goes een actie ondernam om de kas van het Ere fonds voor Oud-Verpleegsters te ver stevigen, heeft hierbij een mooi re sultaat geboekt. De collecte tijdens de „Hajuto" bracht £411,50 op, ter wijl de zusters van het Gasthuis met twee toneelavonden £742,67 voor hun oud-collega's inzamelden. Totaal kan dus f 1154,17 worden afgedragen. Korea-vrijwiiliger miste een maand salaris. De Vlissingse vrouw M. E. D. had een postwissel, bestemd voor haar ge wezen echtgenoot, van wie zij wette lijk is gescheiden, geïnd door te doen alsof hy de postwissel aan haar had overgedragen. Haar vroegere man miste, toen hij uit Korea, waar hy als vrywilllger dienst had gedaan, naar Nederland terugkeerde, een maand salaris en daardoor kwam uit, dat de vrouw zich reeds over het geld had ontfermd. De Middelburgse politie rechter veroordeelde haar Dinsdag tot 15 boete of tien dagen hechtenis. Marine zal Z.-Vlaamse stranden reinigen Naar wy vernemen zal de Kon. Ma rine in Januari 1953 in opdracht van 'Rijkswaterstaat een aanvang maken met het reinigen van de Zeeuwscb-: Vlaamse stranden. In het afgelopen seizoen liepen nog vry veel badgasten verwondingen op, o.m. tengevolge van de betonnen pa len, welke destyds door de Duitsers langs de kust werden aangebracht en die met recht ware hinderpalen, wer den. Deze betonnen palen van circa 8 meter lengte vormden een onderdéel van de ..anti-landingswerken". Na de bevryding werd reeds veel op de stranden achtergebleven oorlogs materiaal opgeruimd door de Ned. Heidëmy., doch „brandschoon" werd het nog niet. Het komend seizoen zal dit vermoedelijk wel het geval zyn. Met de werkzaamheden zal te Cad- zand worden begonnen. KNAAPJE LIEP HERSENSCHUDDING OP. Doordat een aan het stuur van zyr fiets hangende tas tussen de spaken draaide, kwam het zoontje van de sn.id 3. te Heinkenszand ernstig te vallen. Het laiaapje moest met een hersen schudding naar huis worden vervoerd, Daar zal elke man blij mee zijn. De handige GILLETTE DISPENSER, mei 20 Blauwe GIIXCTTE mojes. Jteh hem in slaat mei 6én druk van zijn duim, snel een nieuwr mesje in zijn echcurapparaat te doen. Blauwe GILLETTE mesjes zijn de scherpste ter wereld. Geef hem daarom een GILLETTE Dispenser. Dan scheert hij zich geruime lijd, perfect en snel. Gillette Dispenser metA 20 Blauwe Gilleug j mesjes. Een goeie morgen" begint met Gillette f PLAN VOOR EEN SPEELWEIDE. Binnenkort begint de bouw van het raadhuis en het verenigingslokaal. Nog deze maand zal waarschijnlijk de bouw worden aanbesteed van het nieuwe raadhuis voor Westkapelle, dat, ook al heeft men op het oorspron- kelyke plan aanzienlek moeten bezuinigen,, een sieraad van het dorp belooft te worden. Bovendien hoopt men binnen afzienbare tyd te kunnen beginnen met de bouw van een fraai verenigingslokaal, dat het laatste gat in de straatwand vao de markt zal vullen. Zo wacht Westkapelle de uitvoering van twee belangryke projecten, waardoor de gemeente niet .weinig aan aan trekkelijkheid zal winnen en waarnaar de burgerij dan ook reeds lang met verlangen uitziet. Het gemeentehuis, waarvoor het ont werp is gemaakt door de Haagse ar chitect Rozenburg, krijgt een opper vlakte van 165 ni2. Het heeft een souterrain,-dat- ten dele ..dienst zal. doen als brandweergarage en.waarin ook eën publieke telefooncel wordt gebouwd. Op de verdieping bevinden, zich een ruime secretarie en de werk kamer voor de burgemeester en op de verdieping daarboven zal de gemeen- teraaa vergaderen en komen de ge meen teiyke commissie byeen. Het raadhuis wordt bekroond door een sieriyk torentje, dat uitnemend geschikt zou zijn om een klokkenspel te herbergen. Daarvoor heeft de ge meente echter geen geld. Het zaï voor alle westkappelaars, maar vooral voor het reeds tal van jaren in een grauwe barak beknelde gemeentebestuur en secretariëperso- neel een grote dag zyn, wanneer dit gemeentehuis plechtig in gebruik kan worden genomen. GROTE ZAAL MET FLINK TONEEL. Het verenigingsgebouw, waarvoor de plaatselyke architect Roelse hel plan ontwierp, zal stellig ook geen overbodige luxe biyken le zijn en de grote zaal, die plaats zal bieden aan circa 300 mensen, zal zeker niet veel avonden ongebruikt blyvèn. Waar- schijnlyk zal zij ook als gymnastieklo kaal aan de beide scholen worden ver huurd. Verder omvat het gebouw, be halve een ruime enti'ée, een biblio theek, een buffet, een bergplaats voor gymnastiekwerktuigen en twee kleed kamers achter een flink toneel. .Een bijzonderheid zal zijn, dat de verwar ming door buizen, welke onder het plein worden gelegd, aangesloten wordt op de oliestookinrichting van het gemeentehuis. Achter het gebouw wordt een groot binnenterrein uitgespaard en het plan bestaat om daarvan, wanneer de noodwoningen, welke er momenteel nóg staan, zyn opgeruimd, een speel weide voor de Westkappelse jeugd te maken. Tevens zal daar gymnastiek in de open lucht kunnen worden be oefend. opg< Ned PLEIN WORDT OPGEKNAPT. Het verenigingsgebouw zal, even* als de aangrenzende muziektent, door de Stichting „Westkapelle herrijst" worden geëxploiteerd. Deze, in ver band, met de wind in de straatwand jënomen tent ls een noviteit voor edeiiand en trekt dan ook sterk de aandacht. Vermoedelijk zal Schoondij ke het voorbeeld van Westkapelle vol gen en eveneens een ingebouwde „kiosk" tot stand brengen. Aan de nieuwe tent neeft Westka- pelle hét te danken, dat het provin ciaal muziekconcours volgend jaar daar wordt gehouden. Met het oog hierop wordt deze winter, het plein opgeknapt: met medewerking van de Stichting „Nieuw Walcheren" zullen lei-iepen worden ingeplant en de noodwinkels, die thans nog het zicht op de nieuwe kerk grotendeels weg nemen, zullen zo spoedig mogelijk worden afgebroken. Advertentie Ook „Achilles" op de bres voor vrije veren. De Middelburgse gymnastiekver eniging „Achilles" heeft zich tot de minister van verkeer en waterstaat gewend met een schrijven, waarin wordt gepleit voor het behoud van de vrije veren op de Wester-Schelde. In dit schrijven wordt de aandacht gevestigd op de prettige en nuttige contacten, welke sinds de invoering van de vrije veren zijn ontstaan tus sen athleten. gymnasten en wande laars uit Zeeuwsch-Vlaanderen cn de rest van Zeeland. Gevreesd wordt, dat deze voor de volksopvoeding zo belangrijke contacten weer verloren zullen gaan na weder-invoerlng van de veertarieven. Zoals bekend, richtten ook de af deling Zeeland van de K.N.V.B. en het district Zeeland van de K.N.A.U. zich reeds met een soortgelijk ver zoek tot de minister. Ir. W. H. Ubbink te Goes ingenieur bij voorlichtingscPenst. BU beschikking van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning is ir. W. H. Ubbink te Goes met ingang van 1 Juni J.l. aangesteld als ingenieur bij de voorlichtingsdienst ten behoeve van de landbouw in vas te dienst, met de persoonlijke titel van Rijksconsulent voor grond- en pachtzaken. Hamea-Gelei voor Uw handen Medeplichtig aan diefstal. Voor de politierechter te Middel burg stond Dinsdag de arbeider J. H. S. uit Middelburg terecht, die mede plichtig was geweest aan één van de vele diefstallen, welke de onlangs tot twee jaar gevangenisstraf veroordeel de en ter Beschikking van de rege ring gestelde Middelburger H. de G. op zijn naam heeft staan. Van deze man had hij 35 aangenomen. S. kende De G. nog maar enkele weken. Hy wilde zijn boot verkopen en plaatste daartoe een advertentie, waar De G. op af kwam. Op de avond van de burgemeestersfeesten te St. Laurens kreeg S. bezoek van De G., die in zijn regenjas het aldaar ge stolen geldkistje had gewikkeld. De dief opende het en stak de inhoud in zijn zak, waarna hij het echtpaar S. uitnodigde, mee te gaan naar Vlissin gen. Het geldkistje gooide hy in het water. De'volgende dag ontving S. een tientje van De G., die niet wilde, dat hij die dag ging werken. Later kreeg hy nog een bankje van 25. Verdachte begreep wel, dat het geld van diefstal afkomstig was, maar hij had het niet breed en by het zien van al het geld was hij, zoals hij zeide, als het ware de kluts kwjjt geraakt. Het vonnis luidde: één maand gevange nisstraf voorwaardelijk met twee jaar proef tyd, een boete van 15 óf tien dagen hechtenis en toezicht door de R.K. reclassering. Advertentie. Dames zakdoekjes Geweven randjes nu 29 ct. Fijn batist, gekl. rand nu 39 ct. de allermooiste, ruitjes 59 ct. LEUKE DOOSJES in alle soorten en pryzen vanaf f 1,09. St. Jacobsstraat 8, Vlissingen (geopend tot 's avonds 9 uur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2