KAPPIE Wittere tanden De Raad van Vakcentralen heeft een belangrijke taak KNAPPE OVERWINNING VAN NOORMANNEN IN LEWEDORP ZULLEN DOLLAR EN POND DAN VRIJ INWISSELBAAR WORDEN? EN DE SMOKKELKONING Eew [ewn lang geluk voor PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 2 DECEMBER 1952 DIENEN VAN ALGEMEEN BELANG Regering en S.E.R. staan er zelfstandig tegenover (Van onze parlementaire redacteur) Kort na de bevrijding werd door het Nederlands Verbond van Vakver enigingen, het RJL Werkliedenverbond thans Katholieke Arbeidersbe weging geheten en het Christelijk Nationaal Vakverbond in het leven geroepen de Raad van Vakcentralen. Het feit, dat niettegenstaande er in do laatste tjjd nogal wat tame lijk geruchtmakende publiciteit rond de Raad van Vakcentralen Is ge weest de samenstelling, de werkzaamheden en de betekenis van deze Raad velen slechts zeer ten dele bekend zjjn, gaf ons aanleiding terzake een nader onderzoek in te stellen. De Raad van Vakcentralen wordt gevormd door de voorzitters alsmede één der bestuursleden van elk dei sa menwerkende vakcentralen. Hoewel op papier verschillende regels voor stemmingen in de Raad bestaan, wordt in de practijk nimmer ge stemd; slechts wanneer alle leden van de Raad met een bepaald voor ste] accoörd gaan. wordt een over eenkomstig besluit genomen. Ver klaren de vertegenwoordigers van één der centralen, dat een aan de or de gesteld punt voor hen van prin cipiële betekenis is dan wordt dit punt, indien daarover bij dé bespre kingen geen overeenstemming wordt bereikt, van de agenda afgevoerd. De samenwerking van net N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. in de Raad van Vakcentralen heeft ten doel „met eerbiediging van eikaars principes en zelfstandigheid, in overeenstemming met de eisen van het algemeen be lang. de algemene sociaal-economi sche en sociaal-hygiënische belangen van de werknemers te behartigen". Daartoe .vergadert de Raad zeer re gelmatig: in beginsel eens in de veer tien dagen, in tijden van hoogspan ning echter vaker. DE COMMISSIES. Op het ogenblik heeft de Raad, van Vakcentralen vaste commissies voor de volgende onderwerpen: financiële aangelegenheden, sociale verzekering, lonen en prijzen, volksgezondheid, vakopleiding, Dienst Uitvoering Wer ken, overbruggings- en sociale bij standsregeling, ondernemingst aden, publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, ziekenfondswezen, arbeidsbemidde ling en Indonesische aangelegenhe den. Deze opsomming, die een goed beeld geeft van de werkzaamheden van de Raad van Vakcentralen, spreekt in het algemeen voor zichzelf. Slechts het eerste en het laatste dér genoem de onderwerpen zouden tot misver stand aanleiding kunnen geven. De Vader en zoon samen een moord In hoger beroep 15 en 20 jaar geëist. Maandag diende voor. het gerechts hof te Den Bosch in appèl de zaan tegen de 73-iarige C. Kuppens en de 36-jarige J. Kuppens, beiden uit Liejnpde (N.Br.), uie ais jueuv- plichtigén aan een moord- in Maart door de rechtbank te Den Bosch wa ren veroordeeld tot gevangenisstraf fen, onderscheidenlijk van 15 en 20 jaar met aftrek van het voorarrest. De advocaat-generaal bfl het Hof, mr. S. J. van der Hoeven, requireerde be vestiging van het vonnis. In Juli verleden jaar werd de rijkspolitie te Liempde gealarmeerd omdat de echtgenote van J. Kup pens zelfmoord zou hebben gepleegd. Na onderzoek bleek, dat de zelfmoord was gefingeerd. Vader en zoon be kenden de moord op de echtgenote te hebben gepleegd. Zij verkeerden in de mening, dat de vrouw het gemunt had op geld en goederen van de boe renfamilie. Het gezin Kuppens, be staande uit de oude vader, diens zus ter en de zoon, leefden geïsoleerd van de gemeenschap. De mensen wa ren behept met gierigheid en achter docht, welke oorzaak waren van een onmetelijk wantrouwen tegenover de vrouw van de zoon. De zoon was enkele maanden gehuwd met een vrouw uit „Holland". De connectie was ontstaan door middel van een advertentie en binnen enkele weken was het huwelijk een feit. De haat van de beideouden mensen de vader en de tante heeft de zoon eveneens tot wantrouwen tegenover zijn vrouw gebracht. In hun bekrom penheid en vrekkigheid hebben zij de „Hollandse" vrouw in vele dingen niet begrepen of niet willen begrij pen en toen zij meenden, dat d< vrouw het moeizaam vergaarde bezit commissie Indonesische aangelegen heden is belast meï het geven van advies over alle aangelegenheden be- treffende in Indonesië werkzame Ne derlanders en aldaar gevestigde or ganisaties van Nederlandse werkne mers; de commissie financiële aange legenheden houdt zich in het bijzon der bezig met -interne financiële vraagstukken der samenwerkende vakcentralen. Zonder twijfel is de betekenis van de Raad van Vakcentralen groot. In vele gevallen toch zijn de samenwer kende vakcentralen door overleg in de Raad in staat ten aanzien van be langrijke sociale en economische pro blemen tot het innemen van een ge meenschappelijk standpunt te komen. Dat dit van groot gewicht is bij on. R. aan de orde gestelde vraagstuk ken geen onderwerp van discussie zijn Met als gevolg, dat de door het C.N.V., de K.A.B. en het N.V.V. be noemde leden van de S.E.R. een on derling in aanzienlijke mate afwij kend standpunt kunnen innemen. ALGEMEEN BEHANG GEDIEND Moet men aannemen, dat er zich tussen de drie in de Raad van Vak centralen samenwerkende organisa ties nimmer belangrijke meningsver schillen voordoen, en k fortiori, dat de grootste werknemersorganisatie, het N.V.V. „de dienst uitmaakt" De feiten staan een bevestigend ant woord op deze vragen niet toe! Integendeel, de geschiedenis van de in Maart 1951 door de regering toe gestane loonsverhoging met vijr pro cent bijvoorbeeld leert geheel anders. Zoals men zich zal herinneren, werd deze na een uiterst moeilijk overleg door de regering genomen beslissing door elk der daarbij betrokken vak centralen zonder meer onbevredigend en onvoldoende geacht. Direct nadat ae regering haar be sluit had genomen bleek nu, dat het N.V.V. en een aantal by het N.V.V. aangesloten organisaties op het stand, mint stonden, dat bedryfstakgewijze :egen deze beslissing „actie" gevoerd en zonodig gestaakt moest worden, teneinde aldus te trachten van de be trokken werkgevers een hogere loon- bijslag dan die van vijf procent te verkrijgen. „In de kring van het C.N.V. bestond er echter zo vermeldt zijn jongste jaarverslag geen twijfel over dat deze activiteit van de zijde van het N.V.V. .zowel om organisatorische als ook om principiële redenen te ver oordelen was. Organisatorisch, om dat het N.V.V een dergelijke zaak eerst in de Raad van Vakcentralen aan de orde had behoren te stellen. organisaties, tijdens besprekingen in de Stichting van de Arbeid en gedu rende overleg met de regering aver deze problemen, bëhoeft wel geen na der betoog. In dit verband moet de vraag wor den gesteld: Hoe staat de regering ten opzichte van de Raad van Vak centralen Op grond van de ons terzake door ingewijden verschafte inlichtingen en ter beschikking gestelde documenten, zijn w(j tot de conclusie gekomen, dat het antwoord op deze vragen luidt: In de eerste jaren na de bevrijding was de regering; in navolging van de werkgevers in zeer sterke mate geneigd gevolg te geven aan de door de Raad van Vakcentralen geuite wensen en verlangens: na 1948 komt er geleidelijk een aan merkelijke wijziging in deze hou ding van de regering. Met name in de laatste laren heeft zft verschil lende zeer belangrijke beslissingen genomen, die in belangrljkp mate afweken van de terzake publiek ge maakte of tijdens het overleg met de regering-door de Raad van Vak centralen naar voren gebrachte verlangens. MEDEWERKING. Zij, die bepleiten dat de regering zich geheel behoort te onthouden van ieder overleg met de in de Raad van Vakcentralen samenwerkende werk nemersorganisaties, sluiten hun ogen voor de werkelijkheid. Ze zouden vele uiterst belangrijke beslissingen op sociaal-econonnsch en ander terrein niet genomen en met het door het algemeen belang vereis te succes uitgevoerd kunnen worden, als talrijke organisaties daaraan niet van ganser harte en daadwerkelijk zouden meewerken. In dit licht bezien brengt al reeds een gezond op het al gemeen belang gericht regeringsbe- eid met zich mee deze organisaties ook te betrekken b(j de voorbereiding van dergelijke maatregelen. Een van de belangrijkste organen voor advies aan de regering is sinds enkele jaren de Sociaal-Economische Raad Deze bestaat, zoals bekend, uit 45 leden, die voor een derde door de regering worden benoemd, voor een derde door de grote werkgeversorga nisaties en voor een derde door de in de Raad van Vakcentralen samen werkende werknemersorganisaties. De desbetreffende wet bepaalt, dat de leden van de S.E.R. zonder last of ruggespraak stemmen. W(j hebben de stellige indruk, dat althans In de Raad van Vakcentralen de In de S.E. tot zich wilde trekken, heeft de haat hen tot de moord gedreven. Beide verdachten hebben bekend de jonge vrouw van het leven te hebben beroofd, doch voor het Hof ontkenden zij de voorbedachten rade. Zij zou den in drift hebben gehandeld. De advocaat-generaal was van meninL dat moord voldoende bewezen is. Hij kon niet aannemen, dat beide ver dachten tegelijkertijd dezelfde ideeën ten uitvoer legden, toen beiden meen den, dat de tyd voor de wouw geko men was. De vrouw werd 's nachts in haar slaap door de twee mannen overvallen en gedood. Verdachten toonden niet het minste berouw over hun misdaad. Uitspraak over 14 dagen. niet iets gevraagd, laat staan afge dwongen zou mogen worden, wat de overheid verboden had te doen. Het C.N.V. en zijn aangesloten organisa ties hadden tegen de regeringsbeslis sing minstens zoveel bezwaren als het N.V.V., maar zij waren er van overtuigd, dat zr|. Christelijke vakbe weging zijnde, de besluiten van een wettige overheid, ondanks alle be zwaren hadden te eerbiedigen". Aldus dit jaarverslag, waaruit mede blijkt, dat de Raad van Vakcen-' tralen niet alleen grote betekenis voor de werknemers heeft, maar ook direct voor de pblieke orde en het al gemeen belang! Geestdriftige beoefenaars van de wintersport konden Zaterdag in de buurt van Kraantje Lek te O verveen ai enigszins „aan hun trek komen" hoewel er feitelijk nog niet voldoende sneeuw lag voor defce tak van sport. Eerste atoomgranaat wordt afgeschoten Robert Allen van de „New York Post" schrijft, dat de Verenigde Sta ten in de komende 20 dagen de eerste utomische artilleriegranaat In dc ge schiedenis zullen afschieten. De proef zou in Nevada worden genomen met een 28 cm.-kanon. Overlast van ijs op het IJsselnieer. De scheepvaart op het IJsselmeer ondervindt reeds veel hinder van het daar aanwezige ijs. Hoewel van bijna alle plaatsen langs de IJsselmeerkust ijs gemeld wordt, komt het meeste voor bij de ijstoren tot Marken en op het Buiten- IJ. Zeer sterke motorschepen hebben de grootste moeite er door te komen. Voor de zeilvaart en voor schepen met hulpmotor is het onmogelijk nog te varen, Vier motorschepen, die Maandag te Schellingwoude binnenkwamen, heb ben de hulp van een sleepboot moeten inroepen, daar zij niet meer voor- of achteruit konden. Gedrukte bijbels gedurende 475 jaar. Onder auspiciën van de Amster damse Papiergroothandel Proost en Brandt N.V. wordt Donderdag 11 De cember a.s. in de bibliotheek van het Doopsgezind Seminarium aan de Sin gel te Amsterdam (ingang by Ko ningsplein) een bijeenkomst belegd naar aanleiding van het feit, dat 475 jaar geleden in Delft de eerste ge drukte Nederlandse bijbel gereed kwam. Bovendien herdenkt men dat 500 jaar geleden Gutenberg te Mainz als eerste boek een latijnse bybel drukte. Ter gelegenheid van deze herden king verschijnt bij de fa. Proost een feUlustreerde uitgave „Nederlandse ijbels en hun uitgevers 14771952". Arrestaties van Joden in Ts j echo-S J o wakij e In betrouwbare kringen te Tel Aviv hééft men uit. Praag vernomen dat de afgelopen twee weken in Tsjecho- Slowakije 200 Joden zouden zijn ge arresteerd. Zij zouden naar arbeids kampen in de buurt van Moravska- Ostrava zijn K.N.V.B. AFD. ZEELAND. Hulst II streefde Aardenburg II voorbij. Hoewel de afwerking van het voetbalprogramma in verband met de weersomstandigheden van zeer bescheiden omvang was, vielen er toch en kele verrassingen te noteren. Zo wist Noormannen de uitwedstrijd tegen Lewedorpse Boys te winnen, een goede prestatie. Hoofdplaat stuurde Groe- de met lege handen naar huis (3I) en Retranchement wist ook tegen Schoondyke geen enkel puntje te boeken (03). Luctor behield zijn kans door Cortgene te kloppen (14) en Hansweertse Boys won op het nipper tje van Vogelwaarde (01). De standen zijn: Eerste klasse A: Hansw. Boys I 7 5 2 0 12 28- 7 Kruiningen I 6 4 1 1 9 21-13 Luctor I 6 3 3 0 9 16-11 Rapenburg I 6 2 2 2 6 21-15 Vogelwaarde I 5 2 1 2 5 15- 8 Cortgene I 6 1 2 3 4 19-24 Volharding '32 I 6 1 0 5 2 10-25 's-H. Arendskerke 16 0 15 1 12-29 Volharding '32 2 winstp. in min dering w.n.o. Eerste i Noormannen I Schoondijke I Lewed. Boys I Hoofdplaat I Groede I Domburg I Walcheren I Retranchement I 7 4 3 0 11 31-13 7 4 2 1 10 22-11 5 4 0 1 6 3 12 6 12 3 4 112 4 0 13 5 0 0 5 8 18-10 7 22-11 4 13-18 3 14-11 1 7-19 0 2-36 In de reserve eerste klasse A werd alleen de belangrijke wedstrijd Hulst IIAardenburg U gespeeld. Aar denburg verloor en kwam op de derde plaats, terwijl de tweede plaats nu wordt ingenomen door Hulst. Verder kwam er geen verandering in de stand. In B kon Biervliet II Goes III net niet voorbijkomen, want de punten werden gedeeld (33), hetgeen Middelburg III met vreugde gezien zal hebben. De Zeeuwen IH kwam onderaan terecht door een 4 0 nederlaag tegen Luctor II, dat enkele plaatsen opschoof, evenals Clinge II, dat Robur H met niet min der dan 81 afdroogde. De stand is: Middelburg III 6—11; Goes IH 6— 10; Biervliet n 5^—9; Kruiningen H 78; Vlissingen III 78; Clinge H 75; Breskens III 4—3; Yerseke H 4—3; Luctor II 6—3; Robur II 7— 3; Axel Hl 32; De Zeeuwen IH 2e KLASSE. Graauw I deed goed werk door Hansw. Boys H te kloppen, zij het dan met 1—0 en 'n protest van Hans weertse Boys. Hulst m had niet veel moeite met Hontenisse Hl (3 —7). De stand is: Hulst III 8—13; Graauw I 610; Hansw. Boys IJ 5 8; Hontenisse III 64; Kwaden- damme I 4—2; Goes IV 4—1; Koe wacht H 40. Se KLASSE. Hekkesluiter Graauw II verloor de zesde wesrtrijd (43) van Steen IH en Hontenisse IV stelde een beetje teleur door de flinke 51 nederlaag tegen Clinge HI. Corn Boys III nam weer de leiding door een 42 overwinning op Vogelwaar de H, zodat de stand hier is: Corn Boys III 79; Terneuzen IV 47; Vogelwaarde II 46; Steen III 46; Clinge III 66; Hontenisse IV 2 2; Rapenburg H 52; Graauw II 60 (2 winstp, in mindering w. n.o.). In HIC ging slechts één wed strijd door: Zeelandia IV kwam goed uit de bus door een 23 zege op Lewedorpse Boys H en dat nog wel op Bevelands terrein. De stand is: Goes V 5—10; Domburg II 58; Kruiningen III 55; Lewedorpse Boys II 54; Vlissingen V 43; Middelburg V 43; Zeelandia IV 5 —3; EMM H 3—0. HOGERE GOUDPRIJS GEVRAAGD. Gemenebest-conferentie te Londen. De premiers van de landen van het Britse gemenebest, die te Londen bij een zijn om de middelen te beramen ter versteviging van de positie van het pond sterling en ter uitbreiding van de wereldhandel, zullen deze week overwegen de Ver. Staten een gemeenschappelijk voorstel tot ver hoging van de goudprijs te doen. Zoals bekend is de goudprijs gefix eerd op 35 Amerikaanse dollars per ouce fijn goud. Verhoging van de goudprijs wordt gewenst geacht om dc goud- cn dol larreserves van het sterlinggebfed te beschermen voor het geval net Brit se gemenebest overgaat tot geheel of gedeeltelijk herstel van de om- wisselbaarheid van het pond ster ling. Vooral Zuid-Afrika, dat de grootste foudproducent van de wereld is, ringt aan op verhoging van de goudprijs, en het wordt hierin ge- De Zwitserse frank op de vrije valutamarkt. De Zwitserse frank wordt met ingang van heden toegevoegd aan de valuta's, die op de vrije valutamarkt te Amsterdam worden verhandeld. De notering voor de vrije Zwitserse franken blijft op 86,7187,09 ge handhaafd. Voorts heeft de Nederlandse Bank de koers voor binnenlandse verre kening voor Zwitserse franken van 86,90 ingetrokken. De koersen voor Zwitsers bankpapier zijn gewijzigd in 85,75—88,60. a <1-nerienlXK 14. De Maat wilde rus tig naar zjjn hut gaan, doch de agenten grepen hem stevig beet en-de kleinste zei grinnikend: „Hé makker, dat gaat zo maar niet! Jy zal ook wel meer van dit geval letje wetenl.Het lijkt me beter, dat we jou een tijdje opsluiten, terwijl wij deze schuit eens gaan onderzoeken!" „Ik heb het niet ge daan!" gilde de Maat „Laat me los! Ik drink geen koffie en ik wil naar Kappie!" „Dan zul Je ver moeten lopen, baas!" spotte de andere agent en zonder verdere plichtplegingen duwden ze hem in het trossenhok, waarvan ze de deur op slot deden. Even later zag Kappie, die met ingehouden adem onder zijn kooi lag, de twee agenten bin- nenkomen. Ze keken eens in zijn hut rond, sta ken allebei een grote sigaar op uit het kistje dat op Kappie's bureau stond, gieten zich toen in een stoel zakken, legden hun benen op Kap pie's bureau en bogen zich fluisterend en giche- lend over een prentbriefkaart. *25- Is bef vooreen vrouw geen geluk, wanneer zij Je be schikking heeft over zo'n moderne, geruisloze en snelle Pfud-iiaaimacliine? Mannen, laat deze Sint Nicolaas voor uw vrouw het begin van dat geluk zijn! Vrouwen, laat uw man deze advertentie le zen! leder Pfall'-naaima- chinehuis levert U tegen eerste betaling van slechts f25.- terstond zo'n schitte rende Pfaff. De verdere betalingen worden zdgeschikt, dat U zich geen zorgen behoeft te maken. Laat U de PfafT-machi- nes (er is een rijke keus in typen en mooie, moderne kasten en koffers) zo guuw mogelijk een9 demon streren! Deafleveringkan zó worden geregeld,iiat de machine op Sinterklaas avond bij 0 wordt thuis bezorgd. steund door Engeland, Australië en Canada. Naar uit gezaghebbende bron wordt vernomen is de Zuid-Afrikaan se delegatie bij de economische con ferentie van het gemenebest van oordeel, dat geheel of gedeeltelijk herstel van de omwisselbaarheid van het pond sterling zonder een daar mede gepaard gaande verhoging van de goudprijs de financiële en econo mische stabiliteit van het sterling- gebied in gevaar zou brengen. Vol gens de voorstanders van een ver hoging van de goudprys zou een dergelijke maatregel de goud- en dollarreserves van het sterlingge- bied dermate versterken, dat zy de terugslag zullen kunnen opvangen, die waarschijnlijk het gevolg zou zyn van geheel of gedeeltelijk her stel van de omwisselbaarheid van het pond sterling. lÉill

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6