D „Soeara Maloekoe": Het heimwee naar Ambons witte stranden Rode streep langs Rijn en IJsel op stafkaart te Rocquencourt C ROTTERDAM BOUWT AAN EEN ENORM ZIEKENHUIS DINSDAG 2 DECEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T WAT IS EIGENLIJK EEN DIVISIE De opbouw der verdediging van. West.Europa is ongeveer halverwege gevorderd Op het algemeen hoofdlcwartier van de Amerikaanse generaal Ridgway, bevelhebber van alle NATO-strydkrachten in Europa, te Rocquencourt, hangt een stafkaart, waarop een dikke rode lyn is aangebracht. Die lijn loopt, naar een ingewijde my uit eigen ervaring verzekerde, van de Zwit serse grens langs de Ryn naar het Noorden tot aan Westervoort en vandaar langs de IJsel tot aan de Zuiderzee. Noch de generaal, noch zijn voorgan- ger, noch zjjn naaste medewerkers hebben ooit aan buitenstaanders haar fijn uitgelegd, wat de bedoeling is van die streep. De veronderstelling ligt echter qogal voor de hand: de verdedigingslinie van de NATO-strydkrach- ten in Centraal West-Europa, die onder bevel -.taan van de Franse maar schalk Juin. Maar nogmaals, dit is slechts een veronderstelling. Niettemin, al maanden lang wordt er druk gepraat over die linie. Is het inderdaad zo, dat maarschalk Juin opdracht heeft zich te beper ken tot het gebied ten Westen van de Rijn en de IJsel? Zal inderdaad Duitsland niet verdedigd worden? En is Noord-Oostelijk Nederland nog altijd voorbestemd, gelyk in 1940, om zonder slag of stoot prijs gege ven te worden als er moeilijkheden komen? Dit zijn vragen, die ons ra ken, ook al verwachten wij nu niet bepaald op stel en sprong een oor log. De zware lasten der landsver dediging zijn gelijkelijk naar draag kracht verdeeld over alle Nederlan ders en allen hebben er dus recht op in gelijke mate beschermd te wor den. Het heeft de schijn, dat dat niet gebeurt. Ik laat nu geheel in het midden de waag of het in alle op zichten mogelijk is. door GERHARD WERKMAN. IN WELKE MATE. De Nederlanders, de Belgen en de Luxemburgers hebben er mèt de Duitsers, de Fransen en de Italia nen ook recht, op te weten in welke mate zij verdedigd worden. Wie kan dat zeggen? Het antwoord op die vraag verandert van dag tot dag, maar wel is er dit van te zeggen: de kracht der verdediging neemt van dag tot dag toe. Of zij in voldoen de mate toeneemt voldoende dan volgens de maatstaven, die het co mité van NATO-ministers indertijd te Lissabon lieeft vastgesteld wordt geregeld nagegaan. Blijft een land" in zijn inspanningen ten achter, dan wordt het onder druk gezet. Begin September jl. publiceerde het Ame rikaanse tijdschrift U. S. News and World Report een overzicht van de stand van zaken in het centrale deel van West-Europa. Het zag èr toen als volgt uit: Frankrijk: besnoeit verdedigings doeleinden. B Italië: houdt het schema by, maar Wil besnoeien. Duitsland: begin van herbewape ning in bespreking. Nederland: houdt het schema bij. België: vertraging, wil dienst plicht bekorten. Engeland: vertraging, op het sche ma ten achter. V.S.: vermindert militaire huipaan Europa. Spanje: niet in het verband opge nomen. Volgens genoemd blad voorzag het schema van de NATO in 25 volledig uitgeruste parate divisies tegen De cember 1952 benevens 4000 gevechts vliegtuigen met de nodige vliegvel den. In September waren er, alweer volgens dezelfde bron, 23 parate di- Communistisch dirigent te Londen ontslagen. Thomas Russell, de 50-jarige voor zitter en directeur van het Londense Philharmonisch orkest, is bij meerder heid van stemmen der aandeelhouders ontslagen. Hij is 16 jaar lid geweest van de communistische partij. Uit protest tegen zijn ontslag heb ben vier leden van de permanente staf van het orkest, onder wie de secretaris van Russell, eveneens hun ontslag in gediend. Mevrouw Russell verklaarde Zon dagavond, dal haar echtgenoot tot voorzitter en directeur was herkozen, vier dagen voordat hij een reis maak te naar China als lid van een Britse delegatie, waartoe vier leden van het parlement behoorden. De delegatie vertrok op 25 Augustus. Na de terugkomst van Russell sprak een aandeelhoudersvergadering zich met 27 tegen 22 stemmen bij twee ont houdingen uit voor het ontslag van RusselL A.N.W.B. vraagt slagzin. De A.N.W.B. heeft besloten een campagne te voeren tegen de ver ontreiniging van natuur en land schap, welke weer hand over hand toeneemt. De bond acht deze actie, op grond van de in het afgelopen seizoen opgedane ervaringen, abso luut nodig en zal daartoe de mede werking van overheid en diverse-in stanties en organisaties inroepen. Voorts heeft de A.N.W.B. een prijs vraag uitgeschreven voor een slag zin, welke als motto voor de actie kan dienen. Hiervoor worden drie prijzen van resp. 250, 100 en 50 uitgeloofd. De inzendingstermijn sluit op 15 Januari a.s. Modekoning Jacq Fath in de V.S. scheel aangezien De bekende Franse mode-ontwer per Jacques Fath heeft toestemming gekregen voor een verblijf van slechts tien dagen in de Verenig de Staten. Hij werd bij aankomst uit Frankrijk aanvankelijk door de immigratie-autoriteiten te New York tegengehouden. Men wilde eerst nagaan of zijn verblijf in de Verenigde Staten wel „Wenselijk" was. visies, gedeeltelijk geoefend, gedeel telijk uitgerust, benevens bijna 4000 vliegtuigen met een onvoldoende aantal vliegvelden. De verdeling was als volgt: zes Amerikaanse divisies in Europa, d.w.z. voornamelijk Duits land, goed uitgerust en geoefend; één Canadese brigade, goed geoefend en goed bewapend; vier Engelse di visies op het vasteland, goed geoe fend en toegerust; vyf Franse divi sies, gedeeltelijk uitgerust; drie Be- nelux-divisies, gedeeltelijk uitgerust, gedeeltelijk geoefend; vier Italiaanse divisies, gedeeltelijk uitgerust; geen Duitse divisies. Ter vergelijking die- ne, dat Griekenland tien en Turkije twaalf divisies op de been heeft, ter wijl Noord-Europa slechts kan bogen op een Noors-Deense divisie, die ten dele met groot verlof is. AANVECHTBAAR. Nu zyn deze gegevens op vele pun ten aanvechtbaar. De redacties van Amerikaanse tijdschriften werken weliswaar zeer zorgvuldig, maar ook erg langzaam, zoda.t zij wel eens achter ae feiten aanlopen. De pa raatheid is in werkelijkheid groter, dan hier wordt voorgesteld. En wel heel in het bijzonder geldt dit voor het Franse leger, dat er geheel an ders uitziet, dan de Amerikaanse auteur ons wil doen geloven. Van ae zyde van de Franse generale staf verzekerde men mij, dat Frankrijk op het ogenblik beschikt over acht divisies infanterie, drie pantserdi visies en een divisie luchtlandings troepen, benevens twee divisies in embryonale toestand. Van deze veer tien zrjn er vijf voor 105 pet. uitge rust en geoefend en nog eens vijf voor 75 pet. De Benelux-landen zijn trouwens ook wel iets verder dan drie gedeeltelijk uitgeruste en ge oefende divisies. Op dit punt zijn trouwens vele misverstanden moge lijk. Zo bestaan de EYanse divisies uit elk 17.000 man, terwijl 't NATO- schema divisies van 12.000 man voor schrijft. Als nu de Fransen over schakelen (wat nog niet is gebeurd)' houden zij 60.000 man over. Een re- kenfoutje van maar even vijf divi sies! EINDDOEL. Hoe het zrj, de NATO-ministers zullen dezer dagen weer bijeen ko men, nu te Parijs, om een schema voor 1953 op te stellen. De Ameri kaanse journalist Benjamin Welles, die al weken lang bezig is zijn licht op te steken over wat daar bespro ken zal worden, meent te weten, dat men zal aansturen op het for meren van 75 divisies tegen eind Op het punt van de verdedi gingskracht van West-Europa bestaan talloze misverstanden, voortgesproten uit een veel heid van elkaar tegenspre kende berichten. Dit artikel geeft, althans by benadering, een overzicht van de werke lijke stand van zaken, uitge drukt in aantallen divisies en aantallen vliegtuigen. De le zer gelieve er echter wel bij te bedenken, dat men met summiere cyfers niet èlles kan uitdrukken. 1953, bijgestaan door 6500 vliegtui gen, door alle veertien NATO-landen tezamen wel te verstaan, met inbe grip dus van de 22 van Griekenland en Italië en die ene in het Noorden. Volgens een andere inlichtingenbron zou het comité van ministers ook gaan beraadslagen over een verder strekkend schema, dat 100 divisies en 10.000 vliegtuigen tegen eind 1954 als einddoel heeft. Met inbegrip van 12 Duitse? En van 12 Spaanse mis schien? Wie weet Het is in elk geval welduidelijk, dat het einddoel van de NATO nog lang niet is bereikt. Op papier zal het nog twee jaar duren, maar hier of daar zal wel weer vertraging ontstaan, die een verschuiving van de streefdatum noodzakelijk maakt. Maar eenmaal zal er toch een dag zijn, waarop de grote man van Rocquencourt zal kunnen zeggen: nu heb ik wat ik nodig heb, nu kan West-Europa gerust zijn. En dan zal die rode streep langs de Ryn en de IJsel'niets meer betekenen. Ik had er een lang gesprek over met een Franse generaal. De vraag, waar de verdedigingslinie van West-Europa ligt, zo zei hij mij. heeft met politiek niets te maken. Er is een tijd ge weest, dat er geen andere mogelijk heid zou hebben bestaan dan de Py reneeën te verdedigen. Nu zijn wy een heel stuk verder. Als wij de ge legenheid krijgen om te doen wat noodzakelijk is, zal het straks niet meer dan vanzelfsprekend zijn, dat die beruchte rode streep samenvalt met die andere rode streep: het IJzeren Gordijn. Nieuwe fruitvariëteiten Zes nieuwe appels en een nieuwe peer hebben van de keuringscommis sie der Ned. Fruittelersorganisatie N. F. O. certificaten van beproe- venswaardigheid gekregen. Dit be tekent, dat deze nieuwe variëteiten waarschijnlijk op kleine schaal voor verdere beproeving door vele telers zullen worden gekweekt. Vijf der nieuwe appelvariëteiten zijn gewonnen door het laboratori um voor tuinbouw-plantenteelt te Wageningen. Het zijn de „Appel van Paris" ccn kruising van Brabantse bellefleur met Jonathan, de „Ceres" ontstaan uit Jonathan en Cox's oran ge pippin en de „Topaas" en de „Vin cent" uit dezelfde ouders. De „Her- mien van Eibergen" werd van on bekende stam door de heer C. J. Wansing te Eibergen gewonnen. De „Poire de lux" werd door de heer H. H. Nuberg te Amsterdam uit zaad van de Louise bonne d'Avran- ches geteeld. Amerikaanse piloot dreef in het Kanaal. Was uit brandend vliegtuig gesprongen. Het Noorse vrachtschip „Sydhav" heeft Zondagavond een Amerikaanse vlieger uit het woelige Kanaal opge pikt nadat hij uit zijn brandende Thundërjet in zee gesprongen was. Een Amerikaans hefschroefvliegtuig verscheen enige tijd later boven het Noorse schip waarna voorzichtig een legerarts op het dek werd neergelaten. De vlieger bleek echter ongedeerd te zijn. Hij en de arts werden vervolgens met de reddingboot van Dover naar de wal gebracht Figuren rond Eisenhower. Generaal Eisenhower heeft Zater dag meegedeeld, dat hy senator Henry Cabot Lodge zal benoemen tot hoofd van de Amerikaanse tle- ogatie bij de Verenigde Naties. Deze benoeming moet nog door de senaat worden goedgekeurd. Generaal Eisenhower zal voorts Winthrop Aldrich, een bankier uit New York benoemen tot Ameri kaans ambassadeur in Groot-Brit- tannië. Aldrich ijverde reeds jarenlang voor hulp aan Engeland. De herstelwerkzaamheden aan de sluis te Verre naderen hun voltooiing. Op bovenstaande foto bet werk aan het buitenhoofd van deze sluis. 13 VERDIEPINGEN HOOG Modern gebouwencomplex met de nieuwste snufjes (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, November. Niet ver van de Ahoy-hallen, dicht by de hoge Westzeedijk, op wat de oudere Rotterdammers kennen als „het land van Hoboken", zal in de altyd drukke Maasstad een nieuw groot ziekenhuis verryzen. Rotterdam is de periode van het plannen maken voorbij; raen steekt er de armen uit de mouwen om de vele projecten voor kleine en grote gebouwen te verwezenlijken. Het nieuwe ziekenhuis Dykzigt wordt een grootse schepping. Als men waarde hecht aan grote getallen, dan zij vermeld, dat de kosten van de bouw tussen de twintig en de dertig millioen liggen en dat men als het geheel bedrijfsklaar zal zyn dus met de gehele inventaris in de veertig millioen zal hebben geteld. Het zal overigens nog zeven en een half jaar duren, voordat de eerste patiënten opgenomen kunnen worden. Een maand geleden werd de eer ste paal geslagen. Er volgen er daarna nog 2528, waarvan 182 pa len van gewapend beton, 420 houten palen en 1926 zogenaamde „vibro" palen met een gezamenlijke lengte van ongeveer 28.000 meter. Vibro- palen zijn palen, die in de grond worden gegoten, zodat men ze on middellijk op de juiste lengte kan maken. Negen maanden zal men al leen met het heien van deze palen bezig zijn. Bovendien moet er 70.000 m3 grond worden weggegraven. Het spreekt vanzelf, dat het zie kenhuis Dijkzigt een van de best geoutilleerde en modernste van ons land zal worden. Dat is Rotterdam trouwens aan zijn reputatie verplicht- Want al in 1851 dus ruim hon derd jaar geleden werd er het eerste grote, modernste ziekenhuis van Nederland geopend. De stoot daartoe had gegeven de geniale di recteur dr. Molenwater, die zijn tijd ver vooruit was. DE STEM DER MOLUKKEN Ambonees orkest werd in Middelburg opnieuw opgebouwd Novemberavond In het Ambonezenkamp te Middelburg. De wind loeit rond de barakken, die grillig verlicht worden wanneer de maan even tus sen de flarden van door de storm stukgereten wolken verschynt. Het kamp ligt eenzaam aan de zooni van de Walcherse polders, .eenzaam en ogen schijnlijk verlaten. Maar eensklaps hoort ge muziek: de smachtende klan. ken van een Hawaiianguitaar, het doffe rliythme van drums, slagguitaar en bas en de fraaie, heldere stemmen van vyf zangers vermengen zich tot een fel, hartstochtelijk lied, een vréémd lied, omdat er een leven, dat ons vreemd is, in besloten ligt. En dat lied wordt gevolgd door een ander, langzaam ditmaal en gedragen, overvloeiend van verlangen naar de witte stranden van Ambon. Fascinerende muziek, die de ziel van een volk bloot legt, fascinerende muziek, die vol passie de „Soeara Maloekoe" over het duistere Zeeuwse polderland doet klinken de stem der Molukken. Het valt steeds weer op met hoe veel plezier de Ambonezen, die in ons land verblijven, muziek maken. Sinds onheugelijke tijden leeft er dan ook in zijn geboorteland een volksmuziek, die ontzaglijk rijk is omdat zij het leven en werken, om dat zy de cultuur van dit volk weer- spiégelt. Door de geografische lig ging van de Molukken is zy verwant aan de originele Hawaiian- muziek, die vooral met verward moet worden met de marsepeinen imitaties door de „Kilima's" en andere ensem bles. Hei is opvallend, dat de jeugd van Ambon ook hoe langer hoe meer naar de Hawaiianguitaar grijpt en de bamboefluit, door vorige generaties zo gaarne aan de moncf gezet, links laat liggen. De Ambonees is geen solomens: hij vormt gaarne met anderen een groepje om gezamenlijk te musice ren. In de donkere jaren, dat de Ja panners zich heer en meester waan den op Java, werd daar een der gelijk orkestje gesticht, dat echter slechts muziek maakte Om de bezet ters om de tuin te leiden- hoofddoel was op deze wijze een verzetsgroep te vormen. De heer J. M. Parinussa was hiervan de leider. De kwaliteiten van het orkest waren zodanig, dat dit na de bevrijding bleef bestaan. Van Soerabaya uit werd talloze malen op getreden. voornamelyk voor K.N.I.L.- militairen, maar ook voor burgers. Voorts speelde de band, die „Soeara Maloekoe" was gedoopt, herhaaldelijk voor de radio. EEN NIEUW BEGIN. In 1948 werd een contract gesloten met de N.I.W.I.N. voor een tournee door Nederland, doch om technische redenen kon dit niet doorgaan. De heer Parinussa kon toen nog niet vermoeden, dat hij drie jaar later met vier van zrjn orkestleden coch in de lage landen' bij de zee terecht zou komen. Het vijftal werd gehuisvest in Middelburg en hoewel het geen enkel instrument had kunnen mee nemen, werd de band weer opge bouwd. Gezien de muzikaliteit van de vele Ambonezen kostte het weinig moeite de bezetting opnieuw op negen man te brengen en ook de instrumenten kwamen er. Het duurde toen niet lang, of de „Soeara Maloe- koe"-band had zich een grote popula riteit in en zelfs buiten Zeeland ver worven. En geen wonder, want wat zij brengt is goed reële Molukse volksmuziek, dank zij de arrange menten van de bekwame A. Brhitu, één der vijf zangers, qua rhythihe en stijl aangepast aan onze tijd en de wijze, waarop zij deze ten gehore brengt, is onverbeterlijk. Men is ook reeds door Hilversum in de aether gebracht (het orkest leverde de by- arage van Zeeland in een nationaal programma op de jongste verjaardag van prinses Beatrix) en een recensie in de P.Z.C. had een engagement in een groot Haags hotel tot resultaat. „Wy willen onze muziek, de muziek van Ambon, uitdragen; dat is de taak die wjj ons in de eerste plaats hebben gesteld", vertelde de lieer Parinussa ons. „Wij zouden dan ook graag méér optreden, elders in het land, voor de radio en ais het kon in Bel gië, maar wij staan hier zo vreemd in dit land en wij hebben zo weinig mo gelijkheden. wij begrypen ook niet, aat wy wel voor Amerikaanse mu- ziek, die wy spelen, auteursrechten aan de B.U.M.A. moeten betalen, tér- wyl dit bureau ons op onze vraag, waarom wy geen geld ontvangen voor onze eigen nummers, die door andere ensembles gespeeld (en vaak vermoord) wórden, geen antwoord geeft Vogels in de winter. Abnormaal vroeg is de winter inge vallen. Sneeuw en vorst maken het de vogels nu reeds moeilijk voldoende voedsel te vinden. De Nederlandse vereniging tot be scherming van vogels heeft daarom op alle vogel- en natuurvrienden in den lande een beroep gedaan om de nood onder de vogels te lenigen. Zet de voertafel gereed, of maak een plekje sneeuw-vrij. Snipper kaaskorst fijn voor de roodborstjes, geef een plakje spek voor de mezen, of strooi zonne- pitten, hennepzaad of andere zaden voor hen uit Ook de vinken weten die te waarderen. Een rotte appel is een lekkernij voor lijsters. Etensresten mo gen niet verloren gaan. Alles vindt in deze tijd met graagte aftrek. Het karakter van de ziekenhuizen is sedertdien en vooral in de laatste decennia sterk veranderd. Vroeger werden er opgenomen de mensen, die elders geen verzorging en ver pleging konden vinden. Het waren meestal de armsten en van de zie kenhuizen ging doorgaans geen bij ster goede roep uit. Trouwens van de verpleging ook lang niet altijd... KORTE VERPLEEGDE UK. De verpleegduur is in vergelyking met weleer aanzienlijk verkort, ook voor chirurgische patiënten, vooral dank zy de snelle vorderingen, die de medische wetenschap gemaakt heeft. Na een blindedarmoperatie is men na enkele dagen al weer op de been, o.a. ter voorkoming van trombose. De genezing wordt tegen woordig veel meer functioneel beke ken. Het gevolg daarvan is, dat de behoefte aan laboratoria voor on derzoek sterk is toegenomen. Ook wordt er veel meer geopereerd dan vroeger; men schrikt zelfs al niet meer terug voor chirurgisch ingry- gen in het inwendige van het hart. 'och aan ingewikkelde operaties gaat een nauwkeurig onderzoek voor af en tal van voorbereidingen van de meest uiteenlopende aard moeten worden getroffen. Het aantal mede werkers aan een operatie is veel groter geworden. Dat alles betekent, dat een mo dern ziekenhuis dient te beschikken behalve uiteraard over liggele- genheid voor de patiënten over zeer veel ruimte voor al die bijko mende dingen. B(j het opstellen van het project voor het ziekenhuis Dijk zigt is daarmede rekening gehouden. Hoewel geen lyders aan oogziekten zullen worden opgenomen men heeft voor hen m Rotterdam een goed ziekenhuis en geen of weinig rheumapatiënten en zieke kinderen, omdat voor hun -verpleging gelegen heid bestaat respectievelijk in het Zuiderziekenhuis en het kinderzie kenhuis aan de Gordelweg. zal het nieuwe ziekenhuis Dijkzigt, als het eenmaal klaar is, toch een zeer grootste indruk maken. Wel krijgt het neurologische en psychiatrische afdelingen. DERTIEN VERDIEPINGEN. De totale capaciteit wordt 850 900 bedden. De eigenlijke verzor gingsafdeling, het zogenaamde bed denhuis, wordt dertien verdiepingen hoog. Voor de leerlingverpleegsters is een zusterhuis van negen ver diepingen geprojecteerd. Er komen voorts twee grote vleugels, onder wijsruimte, een collegezaal, een ka pel, werkplaatsen, enz. Er is naar gestreefd de afstanden van de ene plaats van het complex naar de an dere zo kort mogelijk te houden en kruising van „bedryfswegen" is in dit ziekenhuis vermeden. Voor het eerst in ons land wordt het dubbe le corridorsysteem toegepast. Hier bij zrjn de by- en nevenvertrekken gelegen in het midden van het ver- pleeggebouw tussen twee gangen, waarlangs de ziekenvertrekken elk met vier bedden zijn gepro jecteerd. Deze ziekenvertrekken ko men daardoor alle onmiddellyk uit aan de buitenzijde van het hoógop- gaande en langgerekte gebouw. Zeven en een half jaar zal de Maasstad nog moeten wachten, doch dan beschikken de Rotterdammers over een ziekenhuis, voor menige grote stad in binnen- en buitenland om jaloers op te zijn. 9 Woensdag 3 December as. om 11 uur v.m. wordt in het stadhuis te Maastricht een studievergadering gehouden ln zake hervatting van het personenvervoer op de spoorlijn MaastrichtAken. Sneeuw maakt brood en melk duurder Een cent extra-bezorgloon. Naar het ministerie van landbouw meedeelt, is thans een regeling ge troffen, waarbij het voortaan is toe gestaan tijdens perioden waarin sneeuwval noopt tot het maken van extra bezorgkosten, voor de bij de consument te bezorgen consumptie- melk en voor het bezorgde brood een prijs te berekenen, welke een cent per liter melk. respectievelijk per brood van 800 gram. meer be draagt dan de vastgestelde maxi mumprijs. Deze tijdelijke prijsverho ging mag alleen worden berekend, als de bezorging op normale wijze derhalve dageiyks voortgang heeft. Een scherpe brief aan de Bey van Tunis. Terwijl vrijwel dagelijks bomaan slagen in Tunis voorvallen die evenwel slechts weinig schade aan richten en gewoonlijk geen slachtof fers eisen pogen Frankrijk en de Bey van Tunis de politieke on derhandelingen voort te zetten. De Franse resident-generaal de Hauteclocque heeft Zaterdag aan de Bey een brief overhandigd, waar in gevraagd wordt om rechtstreek se besprekingen of de instelling van een Frans-Tunesische commissie. In de brief wordt er op gewezen, dat de Bey sedert April j.l., toen hij verklaarde het in grote trekken met de Franse hervormingsplannen eens te zyn, werkelijke besprekingen he'eft vermeden. De brief is een antwoord op een rapport, dat de Bey in September inzond. Dat rapport was door een raad van 40 adviseurs opgesteld, die de Franse voorstellen afwezen. In de Franse brief wordt gezegd, dat deze raad niet het Tunesische volk vertegenwoordigde. Seoel wacM met scanning op Eisenhower Naar een regeringswoordvoerder Zondag te Seoel verklaarde houden Zuidkoreaanse kabinetsministers zich gereed om binnen tien minuten naar het vliegveld te vertrekken waar Eisenhower zal aankomen. Zij hebben opdracht gekregen voor deze gele genheid hun beste kleren te dragen, aldus voegde de woordvoerder hier aan toe. Zondag patrouilleerde een compag nie Zuidkoreanen door de strateA van Seoel met apparaten voor het oospo- ren van mijnen. Politjcftinctionairs- sen verklaa-''en dat de belangrijkste straten dagelijks op deze wijze zullen worden gecontroleerd, totdat Eisen hower Korea weer zal hebben verla ten. De president van Zuid-Korea, Rhee, verwachtte, dat hij eerst twee uur voor de komst van Ei=°nhower ge waarschuwd zou worden. EEN BOEK OVER, DE OLYMPISCHE SPELEN. Er is een interessant album ver schenen over de Olympische Spelen 1952. Het is samengesteld met het doel, de gedachte van de Olympische Spelen by de jeugd levendig te hou den en aan te moedigen, hoewel ook zeer vele ouderen met genoegen de belangwekkende arUke'en zullen le zen. De reportages- en beschouwin gen zijn in Helsinki geschreven door een groot aantal bekende Nederland se sportjournalisten. Zo geeft Leo Pagano een interessante beschou- wing over het voetbaltourn'öoi. Bob Spaak neemt de athletiek onder de loupe en Cor Braasem staat uitvoe rig stil bij de lotgevallen van onze waterpoloploeg. Martin Duyzings, be= kend door zijn uitstekende reporta ges van de Tour de France, vertelt over de wielerloophaan van And ré Noyelle, de Belgische renner, die de wegwedstrrd wón. Jan Liber is ver antwoordelijk voor het hoofdstuk boksen. Voorts werkten mee Aad van Leeuwen (roe cn en kano), Jac. Stap (zeilen). J. Hoven (hockev), Leo Staal (turnen) en Kate de Rid der (paardensport). Jan Koome stel de het geheel samen en schreef de inleiding. Het voorwoord is van de president van de 15e O'ympische Spelen. Erik van Frenckel). Ter illustratie is dit album, dat de N.V. Van den Rergh en Jurgens te Rotterdam heeft laten uitgeven, ver lucht met 80 actiefoto's en tens'otte 's in dit aantrekke'ijke p'b"m een lijst on~enomen met alle Olympische uitslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5