z VASTE COMMISSIE IN TWEEDE KAMER VOOR DE VISSERIJ i-7:in Zeeuwse Almanak OMWISSELING VERTREKTIJDEN VEER VLISSINGEN-BRESKENS „IN DIENST DER KERK" WAS TE GOES BIJEEN D.D.n |eenbi*ug te Terneuzen en M. v. d. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 1 DECEMBER 1952 MOSSELKWEKERS VERGADERDEN Mosselexport liep terug, maar kwaliteit zal niet veranderen. In de Zaterdagmiddag in het Veerhuis te Bruinisse gehouden verga, dering van de mosselkwekersvereniging „Algemeen Vissersbelang" deel de de heer A. L. S. Lockefeer, lid van Ged. Staten en voorzitter van dé organisatie „Zevlbol" mede, dat er thans een vaste commissie voor de visserij is ingesteld in de Tweede Kamer. Dit betekent, aldus spreker, een stap in de goede richtingin de ontwikkeling van de Nederlandse visserij-organisatie. In deze vergadering werd besloten de zogenaamde „C-kwallteit" van de mosselen te handhaven, ondanks de naar voren gebrachte wenselijk heid om een nieuwe kwaliteit in te voeren ter bevordering van de export. De voorzitter van „Algemeen Vis- sersbelang", de heer A. de Koning Azn., heette in het bijzonder welkom de heer Lockefeer, de burgemeester van Yerseke, tevens secretaris van „Zevibel", de heer A. C. Willemsen en de burgemeester van Bruinisse, de heer H. K. Michaëlis. Vervolgens gaf de heer De Koning een overzicht van de export .waaruit o.m. bleek, dat deze in November sterk is terugge lopen, mede tengevolge van Deense en Duitse concurrentie. In verband hiermede streeft het Aan- en Ver koopkantoor voor Mosselen te Ber gen op Zoom en het Bedrijfschap voor visserijproducten naai' het in voeren van een nieuwe C-kwaliteit, waarbij een grotere schelp wordt ge- eist. Na uitvoerige bespreking werd besloten de huidige C-kwaliteit te handhaven, daar niet gegarandeerd kan worden, dat de export bij wflzi- Advertentie Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met Zaterdag opening Chr. Evangelische kerk te Cadzand. Het nieuwe kerkgebouw van de Chr. Evangelische gemeente te Cad zand zal Zaterdag 6 December wor den geopend. Kerstveiling te Bergen op Zoom- Op Donderdag 11 December zal te Bergen op Zoom kerstveiling worden f ehouden van gesorteerd en verpakt ruit. Woensdag 10 December is er feen veiling, maar zal er gelegen- eid geboden worden het daags daar na te veilen fruit te bezichtigen. VAN "TOT WIN. IJPÊ" ging zal toenemen. Bovendien zou in het laatste geval een groot aantal kwekers van levering worden uitge sloten. Vervolgens was het woord aan de heer Lockefeer, die o.m. betoogde, dat de gehele Zeeuwse visserij ten ach ter is geraakt in organisatie, verge leken bij landbouw, handel en mid denstand. Een krachtige organisatie „Zevibel" achtte spreker nood zakelijk en in verband daarmede de aanstelling van een gesalarieerde se cretaris. Ook de heer Willemsen wees nog op de noodzaak om „Zevibel" te zien als eenheidsorganisatie, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Een groep van ongeveer 80' landbou wers vlassers uit Drelsclior bracht een bezoek aan de suikerfabriek te Dintel- oord en de vlasfabriek te Steenbergen. Op Zaterdagmiddag 6 December houdt de vrouwenbond van de P.v.dA. te Dreï- schor een St, NicoJaasfeest in café Over. weeL Tot leden van de classicale jeugdcom missie Tholen van ó!e Ned. Herv. Kerk werden gekozen ds. J. Brons. Scherpenis- se, J. Nellsse. St. Maartensdijk en ds. B. G. A, van der Wiel te Tholen. Een Poolse treiler bevindt zich thans in de haven van Breskens voor het ver wisselen van netten, die uit IJmuiden werden aangevoerd, Het schip zou van daag weer vertrekken. Zaterdag werd tijdens een jeugdVer- gadering van het N.V.V. een afdeling van de Arbeiders Jeugdcentrale te Breskens opgericht. Op 7 Februari 1953 zal te Breskens een muziekconcours worden gehouden, waar voor nu reeds veel belangstelling bestaat De Zaterdag te Goes gehouden col lecte van het Centraal Genootschap voor Herstelling- en Vacantiekolonies heeft f 338.01 opgebracht Tot ouderling in de Neef. Herv. Kerk te Heinkenszand werd gekozen, de heer W. Karelse, tot diaken de heer B. van Dam me. In het Parochiehuis te Boschkapelle hield pater Henricus een rede voor de KA.B. Tot onderwerp had do pater ge kozen: „Op voor het huwelijk". Een aan dachtig gehoor volgde dte voordracht. Een loterij besloot de bijeenkomst, die goed werd bezocht. Diploma-uitreiking Zeeuwse Aannemerscursus. In tegenwoordigheid van een aantal genodigden heeft de heer A. Bakels van de Stichting Raad van bestuur bouwbedrnf Zaterdagmorgen tijdens een bijeenkomst in hotel „De Burg" te Middelburg aan vjjf leerlingen van de aannemerscursus aldaar het vak diploma uitgereikt. De gelukkigen waren de neren J. Blaasse uit Vüssln- gen, W. Corbtfn uit Biggekerke, G. P. Jobse uit Serooskerke, M. J. Leen- houts uit Sluis en J. Ruissen uit Sou burg. De directeur van de Technische School te Middelburg, de heer E. Vis- scher, die de geslaagden namens de commissie van toezicht feliciteerde, memoreerde, dat het nogal wat voe ten in de aarde had, vooradat de vier jaar geleden geboren aannemerscur sus erkend werd. Toen het eenmaal zover was, waren de grootste moei lijkheden overwonnen. Voordat de heer Bakels tot de di ploma-uitreiking overging, sprak hü er zijn spijt over uit, dat de animo voor deze cursus in Zeeland nog niet groter is. Hij wenste de geslaagden geluk en adviseerde hen, de studie voort te zetten, aangezien het aanne mersbedrijf allesbehalve gemakkelijk is. Voorts richtte de heer Bakels dankwoorden tot de directeur der school, de docenten en de regionale commissie van toezicht. De heer K. J. van Loo, noemde het een gelukkig feit, dat het tegenwoor dig niet meer zo gemakkelijk is om een erkenning te verkrijgen als aan nemer en de heer D. "Bfll, die sprak namens de afdeling Vlissingen van de Ned. Aannemerspatroonsbond, ver klaarde, dat de overheid helaas nog te weinig let op de beunhazen. Ver der voerden nog het woord de heren A. J. W. Mathyssen, directeur van Gemeentewerken. C. Barentsen, ar chitect en P. Wilschut, docent aan de cursus. Namens de cursisten sprak de heer Blaasse een dankwoord. In zijn slotwoord uitte de heer Visscher de wens, dat de belangstelling voor de cursus zó groot zal worden, dat het mogelijk wordt een toelatingsexamen af te nemen. „Gerry-S" maakte geslaagde technische proefvaart. De door de Terneuzense Scheeps bouwmaatschappij in opdracht van de Rotterdamse Kolencentrale ge bouwde kustvaarder „Gerry-S", die op 15 September jl. van stapel liep, heeft Zaterdag op de Westersclielde een technische proefvaart gemaakt. Aan boord bevonden zich deskundi gen van de scheepvaartinspectie, ver tegenwoordigers van Lloyd's en een aantal technici. Het schip beantwoordde ten volle aan alle verwachtingen en bereikte een snelheid van 12 mijl. Zaterdag a.s. zal de officiële proefvaart wor den gehouden, tijdens welke het schip aan de opdrachtgever zal wor den overdragen. Momenteel staat bij de Terneuzen se Scheepsbouwmij, bouwnummer 65 een klein 3000 ton deadweight me tend zeeschip op stapel, dat even eens in opdracht van de Rotterdam se Kolencentrale gebouwd wordt. Oogst toch nog gered. In de zak van Zuid Beveland zagen wij de laatste dagen tal van arbeiders uit Brabant en Tholen in dienst van het bureau Oogstvoorziening bezig met het rooien van aardappelen. Ondanks het late seizoen vorderde het werk dermate snel, dat de werk zaamheden voor dit jaar als beëin digd kunnen worden beschouwd, daar thans alle aanvragen zijn afgewerkt. Het zal ongetwijfeld voor velen een genoegdoening zijn, dat de oogst' niettegenstaande de vroege vorst en de vele regens toch nog gered kon worden. Wij „Sinter kt azen" weten welook voor cadeaux Lange Kerkstraat 42 GOES Najaarsconfereritïe district Walcheren N.Z.V. Het district Walcheren van de Ne- derl. Zondagsschoolveren, hield Zater dag te Middelburg éen drukbezochte najaarsconferentie. De voorzitter, de heer N. Veldhuis, sprak een opennigs- woord. Daarna werden enige ais- trictsaangelegenheden afgewikkeld, o.a. het voorstel van de districtsraad om '.n het a.s. voorjaar een N.Z.V.- week op Walcheren te houden en een voorstel om in de zomer van 1953 een speciale jeugdmiddag te organiseren. Aan de districtsraad werd opdracht gegeven deze zaken nader uit te wer ken. Na de pauze sprak mej. T. de Vries uit Amsterdam over het onder werp „Hoe vieren wij Kerstfeest?" Zij wees er daarbij op, dat kerstfeest viering op de Zondagsschool veel meer is dan het afwerken van een li turgie. Het gaat er om zelf het feest te beleven en dat door te geven aan het kind. Daarbij gaf zij vele leerza me, aan de practjjk ontleende aanwij zingen. De heer Veldhuis dankte mej. de Viles voor haar beschouwing en sloot de conferentie met gebed. VAN... TOT... Op voor gewone stervelingen onver klaarbare wijze heeft de bejaarde Spanjaard dan weer zijn intrede ge daan in tal van Zeeuwse gemeenten en wederom is hem van Zierikzee tot Oosxburg een uiterst hartelijk welkom bereid. Hij kwam per .boot, per rijtuig en per auto, soms 'zelfs per schimmel, ■maar hoe dan ook: hij kwam en dat nu ontroert ons telkenjare weer De weergaloze trouwde hardnek kigheid zouden wij haast zeggen, waarmede de Goedheiligman altijd op nieuw, elke Decembermaand weer, ten tonele verschijnt: oudbebaard en al tijd toegerust met een milde, begrij pende glimlach. Dit jaar zagen ivij hem in Oostburg temidaen van een uitgelezen gezel schap en wederom trof het ons, met welk een gemak de heer Kapoentje zich in een vreemde taal! weet uit te drukken. Vlot, zwierig en zonder stotteren. Jaar in jaar uit... Eeuw na eeuw. Nooit verlegen, nooit in de war. Een persoonlijkheid, deze man. Van z'n mijter tot aan de zoom van s*n tabberd. Van Oostburg tot Zierikzee Hetgeen wel weer eens gezegd mocht worden. GED. STATEN OVERWEGEN Het Provinciaal Bestuur van Zeeland zal na overleg met de vervoers- ondernemingen in Zeeuwsch-Vlaanderen overwegen of het aanbeveling verdient, de vertrektijden van de veerboot VlissingenBreskens radicaal te wijzigen. De thans geldende vertrektijden vijf minuten voor het hele uur uit Vlissingen en vijf minuten voor het halve uur uit Breskens zouden dan ongeveer verwisseld moeten worden. Hiermede zou eon einde komen aan de lange wachttijden over hét algemeen circa drie kwartier voor de rei zigers, die, komende uit Zeeuwsch-Vlaanderen, hun reis vanuit Vlissingen per Ned. Spoorwegen vervolgen. Een zodanige regeling zpu op prijs worden gesteld door vrijwel alle ge meentebesturen in Wést. Zeeuwsch- Vlaanderen. urgente gevallen eerst aan bod moe ten komen. Tenslotte deelde de Commissaris der Koningin desgevraagd nog mede, dat de proef, welke werd genomen met een nachtdienst op het veer Krui- ningen—-Perkpolder, officieel als mis lukt is beschouwd. De diensten waren economisch niet verantwoord en, zo als bekend, zijn slechts de diensten van 4 20 uur uit Kruinïngen (4.50 uit Perkpolder) en van 23.20 uit Kruinin- ~en (23.10 uit Perkpolder) gehand- laafd. Oostburg kreeg monument (Slot van pag. 1). VERHEUGD EN TROTS. Jhr. de Casembroot zeide in een toespraak o.m., dat de Zeeuwen ver heugd en trots kunnen zijn op het monument, dat door een inwoonster van Zeeland werd vervaardigd en hij feliciteerde burgemeester en inwoners van Oostburg met deze aanwinst. Ten slotte sprak de Commissaris er zijn vreugde over uit, dat bij de herbouw een samenstelling van gebouwen is gevonden, welke volkomen in de sfeer past. Nadien werd nog het woord gevoerd door ir. Glerum, door drs. A J. J. van der Made, inspecteur Bescherming Be volking voor West-Brabant en Zee land en door de heer G. Kortus, alg.- inspecteur Brandweerwezen te Breda, die een uiteenzetting gaf van de brandweerdemonstratie, welke na de lunch werd gehouden. Burgemeester Hoekzema dankte aan het einde van de maaltijd de gasten voor hun aanwezigheid. LOEIENDE SIRENES. Omstreeks drie uur loeiden plotse ling de brandweersirenes over Oost burg, in werking gesteld door jhr. de Casembroot Het was het sein voor de brandweerdemonstraties, waarmede het bluswaterreservoir officieel in ge bruik werd genomen. De felle koude ten spijt ijs bedekte het water slaagden de spuitgasten, geassisteerd door de korpsen uit Schoondijke, Bres kens en Sluis, er in een ramp te voor komen, daarbij moreel gesteund door de leden van de Oostburgse Harmonie, die aan de rand van de vijver stonden opgesteld en die opgewekte marsmu ziek ten gehore brachten. Naast de reeds genoemden waren bij onthulling en demonstratie o.a. nog aanwezig vrijwel alle burgemeesters van de West Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten, wethouders, raadsleden en vele vooraanstaanden uit het open bare leven in Oostburg, de heer R. Galasse, inspecteur brandweerwezen Oost-Vlaanderen uit Gent. mr. L. A. Kakebeeke,pronciaal adviseur Be scherming Bevolking uit Middelburg, de heer J. Parent, secretaris van het kabinet van de Commissaris der Ko ningin uit Middelburg en de heer G. Schoonheim, districts-lnspecteur van Ihet Brandweerwezen uit Breda. Wachten op trein zou drastisch bekort worden Dit kwam naar voren tijdens een bijeenkomst, welke Zaterdagmorgen te Oostburg werd gehouden door de Commissaris der Koningin in de pro- vincie Zeeland, jhr. mr. A. P. C. de Casembroot, het lid van Gedep. Sta ten. de heer C." Hamelink, en burge meesters en wethouders uit West- ZeeuwschTVlaanderen. '.Na afloop hield de Commissaris dér Koningin een persconferentie, waarin hij zeide, dat tiidens deze bijeenkomst o.m. werd besloten niet in te gaan op een voorstel van het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater (Riza) te Den .Haag, om het beheer over de zuivering van rioolwater-over ig dra gen op het-.Waterschap hét Vrgê van Sluis, teneinde dit by één instantie onder te brengen. Zowel het water schap, als de gemeentebestürën wa ren van mening, dat de bestaande toe stand beheer door de gemeenten uitstekend voldoet, Door de heer C. M. van den Bl'oecke, dijkgraaf van het Vrije van Sluis, wevd nogmaals aangedrongen op een Rijksbijdrage vóór ae quartaire we gen. Deze kwestie, zó deelde de Com missaris der Kóningin mede, is nog steeds in studie1 en „helaas Is er nog geen licht m de duisternis". Voorts werd medegedeeld, dat G.S. by de A.N.W.B. advies zullen inwin- nen over het tot voorrangsweg ma ken van de provinciale wegen Bres kensGroede—-Sluis, Schoondjjke IJzendykePhilippine en eventueel ook van de thans in aanleg zynde weg OostburgWaterJandkerkjeIJzen dyke. Het verbeteren van de weg Schoon dijkeLJzendjjke zal 'voorlopig nog niet aan de orde komen, daar meer Nieuwe papieren voor opvarenden van „Peine". De beide opvarenden van het Duitse schip „Peine", dat zoals gemeld Vryaag nabij het Verdronken Land van Saeftingen is gezonken, waarbij de 37-jarige kapitein óm het leven kwam, zijn op het Duitse consulaat te Rotterdam van nieuwe papieren voor zien. Zij zullen te Hansweert een on derhoud hebben met de directie van de Duitse rederij „Lexlkering", Advertentie. HEREN SJAALS wollen ruiten „Reynard" ƒ4,25. Effen wit en marineblauw ƒ4,75. Sinds 1899 Stv Jaeobsstraat 7, Vlissingen. Koewachts raad sprak over nieuwe lanfare. In een vergadering va.n de raad te Koewacht, waarin onder voorzit terschap van burgemeester G. C. E. M. Dierick o.m. de begroting werd behandeld, werd een voor Koewacht belangrijk punt aan de orde gesteld. De heer R. Polspoel bracht m deze vergadering namelijk de vraag naar voren, of B. en W., of één der iedon van de raad ook mogelijkheden za gen tot het heroprichten van een eigen fanfare. De raad besloot hierop in principe na enige discussie om een vergadering te houden met alle muzikanten, donateurs en het bestuur van de vroegere vereniging. Ook gingen in de vergadering stem men op om door het huis-aan-huis verspreiden van circulaires allen, die bereid zijn mede te werken aan het heroprichten van een muziekge zelschap, voor /een vergadering bij een te roepen. Vissersvaartuig in Breskens' haven gezonken Zaterdagmiddag voer de Br. 47 van schipper A Vermeulen op weg van Oostende naar Brekens in het Oost gat op een onbekend en zich onder water bevindend wrak. De Br. 47 be gon onmidüellyk water te maken en moest woraen geassisteerd door de Br. 38 en de Br. 20. Deze schepen gingen aan beide zijden van het lekke schip varen, teneinde te trachten de haven te oereiken. Vlak voor de ha ven van Breskens moest de Br. 38 de verbinding verbreken omdat het niet uitgesloten was, dat de Br. 47 direct zou zinken. De Br. 20 hield echter vast en zag kans de boot -tot in de haven te krflgen. Een poging om het vaartuig op een zate te krijgen lukte echter niet, zodat de Br. 47 op onge veer 50 meter van de visserssteiger zonk. Onvoorzichtige uitlating in Ambonees woonoord? Bij de rondvraag in de Vlissing- se gemeenteraad iniormeerde de heer Krietemeyer naar een kwestie over het plaatsen van een nieuwe barak in het Woonoord voor Ambonezen aan de Koudekerkseweg. Hem was ter ore gekomen, dat enige heren van de gemeente in het kamp zouden hebben gezegd, dat de barak daar niet mocht worden gebouwd en dat het gehele kamp zelfs per 1 Decem ber zou worden opgeheven. De voorzitter antwoordde hierop, dat de aanvankelijk gekozen plaats inderdaad bezwaren ontmoette omdat hier te zijner tyd een ander gebouw (het Gasthuis) zal moeten verrijzen. Er is toen een andere plaats aange wezen. Spreker zegde toe een onder zoek te zullen instellen naar even tuele onverstandige uitlatingen, hoe wel hij het heel goed mogelyk achtte, dat het hier ging om een kwestie van verkeerd verstaan. Hij was het met de hèer Krietemeyer eens, dat geen onnodige onrust onder de kampbe volking mag worden verwekt. Uitbreiding gemeentehuis Meliskerke. De raad van Meliskerke heeft be sloten over te gaan tot verbouwing en uitbreiding van het gemeentehuis. Daartoe zal het naastgelegen pand bij het gemeentehuis worden getrok ken, waardoor er aan de huidige on bevredigende toestand een eind wordt gemaakt. Thans zijn namelijk raads zaal, secretarie enz. In één vertrek ondergebracht. Advertentie. KOUSEN-RECLAME is Als speciale St. NicolaAS- ;[e Hf reclame gaan alleen deze week; Onze ragfijne NYLONS J van 3,45 voor 2,95 fff Ook taupe van 2,95 voor 2,29 54/30 den. NYLONS geminderd J lichte en donkere kleuren van 5,95 voor 4,95 Mooie fijne huishoudkousen fff met nylon verstrekt van ƒ1,79 voor ƒ1,29 fjf St. Jaeobsstraat 8, Vlissingen. ZEELAND BOVENAAN Ds. E. Durkstra tot provinciaal voorzitter gekozen. De Hervormde Mannenorganisatie „In Dienst der Kerk" hield Zater dagmiddag in het C.J.M.V.-gebouw te Goes haar algemene provinciale vergadering, waarin de afgevaardigden naast de afhandeling van een aan tal organisatorische zaken, zich bezonnen op de geestelijke taak van deze organisatie en daarbij een inleiding van ds. E. Sneller uit Middelburg over „De leiding van God in ons leven" beluisterden. Na opening op de gebruikelijke wij ze gaf de voorzitter, ds. A. W. M. Odé uit Goes, .een beschouwing over de toestand van de organisatie. Naast teleurstellingen is er ook veel reden tot dankbaarheid. De organisatie tel de per 1 Februari j.l. 167 afdelingen met 4352 leden, waarvan in Zeeland 23 afdelingên met 846 leden. Onze provincie gaat hiermee aan de spits. De voorzitter deed een krachtig be roep op de leden om trouw te blij ven. Bij de bestuursverkiezing werden de volgende heren resp. als primus en secundus gekozen: voor de classis Goes: H. Slabbekoorn, Yerseke en v. Iwaarden, Kruiningen; classis Mid delburg: A. de Haan, Koudekerke en De Vree, Westkapelle; classis IJzen- dijke: J. G. van Gent en D. van Aken, Terneuzen; classis Zierikzee: M. v. d. Male en H, Uyl, Zierikzee. Namens de 3 grootste afdelingen kregen zit ting resp. als primu3 en secundus: Goes: J. J, Duvekot en mr, J. Sepers; Middelburg: R. A. Stenhuls en A. J. Lievaart; Vlissingen: C, Dronkers en P. Verhage, AFSCHEID DS. ODE. Hierop nam ds. Odé afscheid als voorzitter. Gezondheidsredenen noop ten hem daartoe. Wel blijft hij advi serend bestuurslid namens het prov. kerkbestuur, terwijl hft ook als sy nodaal gedelegeerde in het hoofdbe stuur het werk blflft volgen. Als zjjn opvolger werd tot voorzitter geko zen ds. E. Durkstra van 't Zancl Bij monde van de secretaris, de heer C. Dronkers uit Vlissingen, werd de scheidende voorzitter dank gebracht voor het vele werk in het belang van de organisatie verricht. Daarna was het woord aan ds. Sneller, die in het bijzonder sprak over de geloofsgehoorzaamheid. Spre ker waarschuwde voor verschillende gevaren, als de ontduiking van de verantwoordelijkheid, wanneer men de leiding van God in zijn leven wil vinden. Indien de mens intenser met God zou leven, zou het veel meer mo gelijk zijn om te weten wat God met hem wil. Daarom moet men niet be ginnen met Gods leiding zoeken, doch God zelf. De leiding komt dan van zelf. Op deze inleiding volgde nog 'n drukke gedachtenwlsseling, waar in o.m. op ae gebedsnood werd gewe zen. Aan het slot sprak de heer F. Goudzwaard uit Rotterdam namens het moderamen der Zeeuwse leden nog toe. Na een slotwoord van ds Odé ing ds. Sneller voor in dank- In 1954 Zeeuwse tentoonstelling te Goes? Naar verluidt hebben enkele Goes- bo ingezetenen het initiatief geno men om te trachten de Zeeuwse Ten toonstelling, die eerst in 1953 te Mid delburg zou worden georganiseerd, doch zoals bekend niet zal doorgaan, in 1954 in Goes te houden. Op het ogenblik worden verschil lende factoren onderzocht, welke voor 't slagen van 'n dergelijke ten toonstelling onmisbaar zijn, zoals ge schikte terrein, deelname, enz. Advertentie .Zuiver en ontsmet uw huid met de hel- dervIoeibareD.D.D. - 'De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden redood en debutd geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN KUNST Ballet der Lage Landen in Vlissingen. De dans is één van de kunstvormen, welke we in Zeeland helaas al le wei nig te genieten krijgen. Een dood enkele maal een solodanseres of -dan ser, ballet zo mogelijk nog minder. Daarom verdient het initiatief van de Metaalbedrijfsbond, dat het Ballet der Lage Landen naar Vlissingen deed komen, alle lof. Daarom, maar ook omdat door dit initiatief metterdaad cultuur werd gebracht onder een groep van de bevolking, voor welke helaas de hoogste regionen van ons culturele leven te vaak een gesloten boek blijven. De balletgroep van Mascha ter Wee- me en Max Dooyes heeft er voor ge zorgd dat Vlissingen een avond van de allerbeste danskunst geboden kreeg. Het was een goede gedachte dit programma te openen met een kijkje in de „werkplaats" van de dan sers, waardoor men zag, hoe elke dans wordt opgebouwd uit velerlei passen, bewegingen en dansfiguren, die alle in hun grondvormen teruggaan op het klassieke ballet zoals dit vooral aan het keizerlijke hof van Rusland heeft gebloeid. Het programma bood na deze inlei ding een aantal solo- en groepsdansen, die tot de zuivere danskunst moeten worden gerekend, maar ook verschil lende voorbeelden van de dansparito- mime, waarin de dansers pogen iets uit te beelden. Van eerstbedoelde categorie noemen we de volksdansen uit Wales, oud- Franse dansen en in het bijzonder ook de door Ine Rietstap prachtig gedanste wals uit de naar Chopin bewerkte balletsuite „Les Sylphides". Meer tot de verbeelding spraken natuurlijk de balletpantomimes, Johan Mittertreiner danste buitengewoon suggestief de rattenvanger van Ha- meln op muziek van Peter Kellen- bach, maar nog meer werden we ge troffen door de knappe en geestige kleine balletten „Prikkebeen en Ur sula" (Greetje Donker en Karei Poons), en „Da Spaanse Brabander", resp. op muziek van Ibert en Röntgen. Voor de pauze ging ook nog het kos telijke ballet „Le foyer de la danse", waarin op fijn-komische wyze de ri valiteit tussen twee danseressen werd uitgebeeld. Het programma na de pauze bestond uit twee grote balletten, Tschaikows- ky's „Romeo en Julia", prachtig be heerst gedanst door Mascha Stom en Martin Scheepers, en „Garden party" op muziek van Offenbach, waarin de gehele balletgroep zich van haar béste zjjde liet zien. Rest ons te vermelden, dat dit pro gramma werd uitgevoerd in bijzonder fraaie costuums, dat Wolfgang Wijde- veld zich aan de piano een knap bege leider toonde, dat voorzitter D. Ro- mijn een kort inleidend woord sprak en dat de heer J. Wachtendonk aan het slot met dankbaarheid getuigde van het streven van de arbeidersorga nisaties voor de culturele verheffing van baar leden. H. A. B. Algemene vergadering Z L.M. Maandag 15 December zal te Mid delburg een algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouwmaatschap- pij gehouden worden. Tijdens deze vergadering zal ir. J. A. P. Fianke, plaatsvervangend directeu r-generaal van de landbouw, spreken over „Agrarische aspecten van de in- en uitvoer". Auto verloor achterwielen. Nabij het kruispunt in de kom van Hoofdplaat verloor een bestelwagen uit Goes plotseling beide linkerach terwielen, welke in volle vaart nog een honderdtal meters verder rolden. Gelukkig was op dat ogenblik nie mand in ae buurt, zodat geen per soonlijke ongelukken voorkwamen. De wagen kon door de bestuurder di rect tot stilstand worden gebracht. KERKNIEUWS. INTREDE Ds. ROSCAM ABBING IN BIGGEKERKE Na in de morgendienst bevestigd te zijn door ds L. D. van Dijl van Kou- aeKerke, deed ds A. D. H. Roscam Abbing zijn intrede in de Ned. Her- vormüe Gemeente te Biggekerke. Ds. Roscam Abbing had als tekst gekozen 1 Thess. 5, de verzen 16, 17 en 18. in dit tekstgedeelte maakt Paulus de wil van God aan zijn ge meente bekend. De wil, onder alles dankbaar te zijn, schijnt volkomen in stryd met de levenspraclijk. Paulus, die het harde leven zeer wel kende, gaf deze wil Gods door, omdat hij er van verzekerd was, dat door Chris tus alles goed is gemaakt. Daarom ook wilde de nieuwe predikant in de ze dienst niet allerlei vragen stellen, maar met de gemeente God danken voor dit nieuwe begin, waaruit blykt dat God Zijn werk wil voortzetten, ook in deze gemeente. Hij nodigde de gemeente uit hem en haarzelf onder alle omstandigheden te herinneren aan de dankzegging, waarmede de band, welke nu tussen hem en de ge meente is gelegd, is begonnen. Na de dienst werd ds Roscam Ab bing toegesproken door ouderling M. Caljé, die de predikant dank bracht voor diens spoedige komst naar deze gemeente. Hij hoopte op een goede samenwerking met de kerkeraad. Ouderling-kerkvoogd P. Wijkhuis wees op de waarde, welke de arbeid van de predikant in de gemeente heeft. Hierna werd het woord ge voerd door ds L. D. van Dyl, die de nieuwe predikant welkom heette na- menB het Breed moderamen van de classis en namens de ring. Spreker dankte ds. Roscam Abbing voor het voorrecht hem in de ochtenddienst bevestigd te mogen hebben. Namens de burgerlijke gemeente sprak burge meester J. L. Dregmans een wel komstwoord en zegde zijn medewer king toe bij het vervullen van de pastorale arbeid. Ds. Roscam Abbing beantwoordde daarna de sprekers. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Ridderkerk: D. L. Aan- Ketterij te Alblasserdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2