Noord-Frankrijk is de bakermat van het Sinterklaasfeest Zwitsaletten Hoffmann wil Saarbrücken tot hoofdstad van Europa maken Sport en wedstrijden PLAIN en CORK de Heer 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 2 DECEMBER 1952 OVERWINNING VAN DE EUROPESE IDEE? West Duitsland is teleurgesteld De hoop te Saarbrücken, dat een Frans-Duitse oplossing van het Saar- vraagstuk kan worden gevonden door het toekennen van zelfbestuur aan het Saargebied in het kader van een Verenigd Europa, is, tengevolge van de uitslag der Zondag j.l. gehouden verkiezingen, gestegen. Men beschouwt deze uitslag als een nederlaag van het Duitse nationalisme. De premier van het Saargebied, Johannes Hoffmann, heeft Maandag te Saarbrücken verklaard, dat hjj er naar streeft deze stad tot de hoofdplaats van Europa te maken. Hij zeide dat zijn Christen-democ-«> tische regering bereid is deel te ne men aan Frans-Duitse besprekingen over het Saargebied. In antwoord op een vraag van ver slaggevers. wat hij onder „Euro- peanisatie" verstond, zeide hij dat de Saar volledig binnenlands zelfbestuur moet hebben, doch dat zijn buiten landse politiek niet langer door Frankrijk, doch door een Europees gezagsorgaan zal worden bepaald. Hoffmann zeide voorts, dat, indien de Franse en Westduitse regeringen overeenstemming; zouden hebben be reikt over een Europeanisatie en er dientengevolge algemene verkiezin gen in het Saargebied zouden worden uitgeschreven, alle oppositie-partijen hieraan zouden mogen deelnemen. Hij zeide, dat de voornaamste Saarland- se partijen reeds overeen waren ge komen in dat geval een volksstem ming of nieuwe algemene verkiezin gen te doen houden onder internatio naal toezicht. IN PARIJS. In Parijs beschreef men Maandag avond Int resultaat der Saarlandse verkiezingen als „een overwinning van de Europese idee". In Franse diplomatieke kringen hoopt men, dat wanneer de atmos feer weer is opgehelderd, Frankrijk en West-Duitsland hun onderhande lingen over verandering in de huidige status in het Saargebied zullen her vatten. Advertentie KOORTSIG, RILLERIG verjaag da» lome griepgevoel met: Kath. Arb. beweging houdt tweedaags congres Nieuwe voorzitter gekozen. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht ving Maandag het tweedaagse congres van de Katholieke Arbeidersbeweging aan. Met algemene stemmen werd tot voorzitter gekozen de heer J. A. Mid delhuis. thans secretaris van de K.A. B. Hij volgt de heer A. C. de Bruyn op, die in het huidige kabinet zitting nam als minister. In een uitvoerige rede belichtte de heer Middelhuis de doelstellingen van de K.A.B. Over het huurvraagstuk sprekend, zeide hij. dat huurverhoging voor de vooroorlogse woningen onver mijdelijk is. maar dat voor de loon- en salaristrekkenden en degenen, die uit keringen krijgen uit de verzekerings wetten en de ouderdomsvoorziening zo volledig mogelijk gecompenseerd dient te worden. Over de structuur van onze samen leving zeide de heer Middelhuis, dat met inachtneming van de onderne mersrechten in de naaste toekomst met name op het gebied der mede verantwoordelijkheid, het mededelen en het medebezit de belangrijkste 'werkzaamheden der K.A.B. dienen te liggen. Overvaller deed greep in winkellade. Zondagavond is een als militair ge klede en van een geweer voorziene onbekende binnengedrongen in de wo ning van de familie C. in het dorpje Wefierlooi in Limburg, waar op dat moment alleen een 26-jarige jonge man en een oudere heer aanwezig wa ren. De indringer bedreigde hen met het geweer en gelastte hen in een hoek te gaan staan. De overvaller deed een greep in de winkellade, waarna hij verdween. Er wordt geen groot bedrag ver mist. DUITSE PAPIERFABRIKANTEN VAN KARTELVORMING BESCHULDIGD. De geallieerde hoge commissie heeft West-Duitse fabrikanten van pa pieren zakken ervan beschuldigd, dat z(j in geheime verstandhouding met Nederlandse, Belgische en Franse fa brikanten een kartel hebben gevormd. Advertentie. Oververmoeid neem PLEEGZUSTER BLOEDWIJN TELEURSTELLING. De Westduitse gaven Maandag in „koppen" op de voorpa gina's openlijk uiting aan de Duitse teleurstelling over de uitslag der Saarlandse verkiezingen. De grote Westduitse partijen heb ben alle verklaard dat de verkiezin gen in het Saarland niet democra tisch zijn geweest. De persdienst van de Christen-De mocratische partij, de partjj van Adenauer, zeide dat de uit deze ver kiezingen voortgekomen landdag iedere democratische wettigheid mist, zoals dit ook met de vorige het geval was. Adenauer weigerde het resul taat van de verkiezingen te erken nen. De sociaal-democratische pers dienst stelde als beslissend feit vast Twee jongelui kochten oud onderzeebootje Op het strand te Castricum ligt sinds 1943 een Duitse tweemans onder zeeboot. Twee jongelui, Bob Streuli en Aad Kuys, beiden uit Castricum, die de boot destijds voor f 10 gekocht heb ben van de dienst der domeinen, heb ben reeds tweemaal een poging ge daan deze duikboot te lichten, die in het zand weggezonken is. Met behulp van een zandzuiger van een firma in Uithoorn en een zware kraanwagen is het Zaterdag gelukt de Duitse boot te lichten. Aan de kant, waarop de boot had gelegen, was een waarschijnlijk nog geladen torpedo bevestigd, hetgeen de berging ten zeerste heeft bemoeilijkt. De oprui mingsdienst van de marine, die Zon dag ter plaatse is geweest, was van mening, dat de torpedo tot ontplof fing moest worden gebracht. De jeug dige eigenaars kwamen hiertegen in verzet omdat, naar zij vreesden, de duikboot daarmede vernield zou wor den. Nadat de situatie nog eens van alle kanten was bekeken, is men over eengekomen de boot Dinsdagmorgen naar de voet van het duin te slepen Door de opruimingsdienst zal nader onderzocht worden of het wellicht mo gelijk is de torpedo te verwijderen en elders tot ontploffing te brengen. Advertentie Wij wel „Sinterklazen" weten ook voor cadeaux Lange Kerkstraat 42 dat de politieke onvrijheid in het Saarland verder zal voortduren. Op nieuw was gebleken: „hoe een rege ring, die berust op de onvrijheid van de aan haar overgeleverde bevolking, druk kan uitoefenen en de opvatting van de inwoners kan beïnvloeden". Het resultaat van deze schiJnver- kiezing kan onder geen beding een rechtvaardiging zijn voor het schep pen van definitieve verhoudingen aan de Saar, zo heeft de sociaal-democra tische partij het uitgedrukt Advertentie OVERWELDIGEND is onze sortering SHAWLS EN HOOFDDOEKEN, geruit, effen, gebloemd, in alle denkbare kleuren, vanaf 2.95. Aabe shawls, zware zuivere wol, nu nog 4.25. St. Jacobsstraat 8, Vlissingen. Wervelstorm ra Z.-Afrika eist 20 doden Ook onweders maakten vele slachtoffers. Tengevolge van de wervelstorm zijn te Albertynsville, nabij Johan nesburg in Zuid-Afrtka, twintig in heemsen gedood. Van de 318 gewon den die zich in het ziekenhuis bevin den, zün 150 ernstig gewond. Alber tynsville Is een stad waar ongeveer 5000 Inheemse boeren wonen. Dode dieren en puin lagen ver strooid over het getroffen gebied, waar ontdane overlevenden tussen hopen ijzer, hout en stenen op zoek waren naar hun bezittingen. Voordat de wervelstorm te Alber tynsville schade aanrichtte, trof hij de omgeving van Roode Poort, twin tig km. ten Westen van Johannes burg. Uit Transvaal wordt gemeld, dat op verscheidene plaatsen zware on weders gewoed hebben. Vier volwas senen en vier kinderen zijn bij de branden omgekomen en elf personen werden door de bliksem gedood. Plannen tot verfi aaiing miluaire begraafplaatsen. Te Bergen op Zoom bestaan plan nen om de beide geallieerde militaire begraafplaatsen aan de grote ver keersweg Bergen op ZoomRoosen daal tot een geheel samen te voegen. Het braak liggende terrein tussen de beide kerkhoven zou dan op initiatief van het International War Grave I Committee herschapen worden in een fraai park, terwijl het geheel omlijst zou worden door een lage balustrade I met bewerkte hekken aan de toegan gen. Voorts bestaan er plannen om in Inet park een gedenksteen en een be- I dehuis te plaatsen. ^leuews in een NofoJ 9 De directie van een Noorse scheeps werf heeft een bedrag van 200.000 Noor se kronen ter beschikking gesteld voor de NederlandsNoorse samenwerking op het gebied der atoomenergie. 9 Op het station van Wezel (Duitsland) is Zondag een locomotief tegen een pas- sagierstrein gereden. Drie personen wer den zwaar en 17 licht gewond. O Het Amerikaanse departement van landbouw voorspelt, dat de wereldoogst van sojabonen dit jaar op een na de grootste zal zijn, die ooit is voorgekomen 9 Ter ere van het bezoek dat de Turkse president aan Grleken'and brengt is me vrouw Nini Boesman Zondag te Athene met een ballon opgestegen. Zij maakte een tocht van 3Vi uur. De ballon was versierd met de Turkse, de Griekse en de Nederlandse vlag. Bij de start was een half millioen toeschouwers aanwezig. O De Amerikaan dr. John Taylor, plaats vervangend directeur-generaal van de organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur der Ver. Naties (Unesco) is Maandag eenstemmig tot voorlopig di recteur-generaal benoemd. 9 Dr. Hafez Afifi, voormalig chef van Faroeks koninklijk kabinet, ex-premier Naguib el Hilaly 20 andere voormalige pasja's zijn door het leger vrijgelaten, al dus een woordvoerder van het hoofd kwartier van het opperbevel van het Egyptische leger. 9 De minister van buitenlandse zaken van Guatemala. Raul Osegueda. heeft medegedeeld, dat de regering van Co lumbia -de gezant in Columbia. Virgllio Beteta. tot persoon non grata heeft ver klaard. De gezant had bezwaar gemaakt tegen overmatige bewaking. 9 .Zondagmiddag hebben zich In de plaats Tripoll (Libanon) ernstige ongeregeld heden voorgedaan. Het kwam tot een treffen tussen de politie en elementen, die een herdenking van de dood van oud- premier Hamid Karame wilde verstoren. Het aantal gewonden aan beide zijden wordt op vijftien geschat. Verder ls een bom geworpen naar het Grand Hotel. Door de ontploffing werd'en twee perso nen gewond. 9 Het Oost-Duitse nieuwsbureau A.D.N. heeft Maandag bekend gemaakt dat aan de Amerikaanse soldaat Blake op zijn verzoek asyl in Oost-Duitsland is ver leend. 9 De West-Duitse minister van finan ciën. Schaeffer, heeft Maandag te Bonn verklaard, dat hij een begroting voor de West-Duitse b J jrage aan de Westerse defensie voor de tweede helft van 1953 en het eerste kwartaal van 1954 heeft op gesteld. Volgens deze begroting zal maan delijks een bedrag van 717 millioen mark voor genoemde bijdrage worden uitge trokken. Uitreiking posthume onderscheidingen. Donderdag zal de minister van oorlog en van marine in de rolzaal te 's-Gravenhage aan de nabestaan den van zes en twintig gevallenen, door H.M. de Koningin posthuum verleende dapperheidsonderscheidin gen uitreiken. Deze onderscheidingen, t.w. bron zen leeuw, bronzen kruis en kruis van verdienste, werden toegekend we gens moedige en beleidvolle daden tijdens de Meidagen van 1940, de strijd in de lucht gedurende de oor logsjaren 19401945, voor verzets werk en wegens dapper optreden aan het front in Korea. Advertentie OUDE LEGENDE Het verhaal van de kindervriend werd aangepast aan streek en bevolking IN WEERWIL van de populariteit van de Sint, weten de meesten maar bitter weinig van hem af en dat nog wel terwijl zij van hun prilste jeugd af met deze heilige zjjn geconfronteerd. Wel weten velen iets af van de oude legende, die verhaalt van een geestelijke, Nicolaas genaamd, bisschop van My ra in Kleln-Azië. Geschiedkundig is zijn spreekwoordelijk geworden goedheid bekend. Hij wierp eens een beurs met goud door het raam van de woning van enkele arme meisjes. Noord-Frankrijk is de bakermat van ons Sint Nicolaasgebeuren. Hier vinden vvjj dit feest voor het eerst en wel tussen de 12e en de 14e eeuw. Van hieruit heeft het zich over verschillende buurlanden verbreidt en zo is het ook in ons Iftnd gekomen. In enkele landen is het zo bekende Kerstmannetje de vervanger van Sint Nicolaas, daar men hier bet feest niet op 5 December viert. De lange witte baard en de zak met geschenken is gelijk en zelfs in Amerika de naam „Santa Claus". Bouw van mijnenvegers en patrouilleboten. Nadat in het begin van dit jaar door onze minister van marine voor lopige overeenkomsten waren gete kend met het Amerikaanse ministerie van marine betreffende de bouw in Nederland van achttien mijnenvegers en 5 patrouillevaartuigen, zijn Maan dag om 12.30 uur deze overeenkomsten getekend door minister Staf enerzijds en de heer Graham C. Bannerman van het „Bureau of Ships" anderzijds. Dit betekent, dat er met de 14 mij nenvegers. waarvoor uit anderen hoof de reeds financiering werd gevonden, totaal in Nederland 32 mijnenvegers en 5 patrouillevaartuigen gebouwd worden. De kosten van de Amerikaanse ma rine-order belopen ongeveer 29 mil lioen dollar. Op de lange zwerftochten door verschillende landen heeft het Slnt- Nicolaasverhaal wel enige verande ringen ondergaan, is het aangepast aan de streek en de bevolking en dik wijls vermengd met oude volksverha len, zoals in onze streken, waar men Sint Nicolaas op een schimmel over de daken laat rQden, hetgeen er oor spronkelijk niet in thuishoorde. Hoe komt men hieraan, zullen velen zich afvragen. Het antwoord hierop is eenvoudig Fen oud germaans godenverhaal ver telt, dat de god Wodan op zijn ros Sleipnir door de lucht reed. Wodan was al niet meer in zwang, maar men heeft de schimmel Sleipnir aan Sint Nicolaas toebedacht en zo rijdt in de Nederlandse verhalen de goede Sint bij nacht en ontij op zijn trouwe schimmel over de daken, terwijl zwarte Piet aan de schoorstenen luistert. ZLJN KNECHT. Deze zwarte Piet is trouwens pas een vondst van de laatste tijd. Hij deed eerst zijn intrede In de twintig ste eeuw. Voordien deed de oude kindervriend alles alleen. De door de knecht gebruikte gard, een bosje rijshout, is ook typisch Nederlands, aangezien zo'n gard vroeger in ons land gebruikt werd om kinderen af te straffen, terwijl deze gard boven dien associaties wekt met de bekende plak uit de middeleeuwse klooster scholen. Het gebruik om de kinderen bil het „scnoenzetten" een wortel of een bosje hooi in de schoen te laten doen bestemd voor het paard van Sint Nicolaas, is eveneens terug te brengen tot het oude volksgeloof Het is in principe niets ander8 dan het brengen van een offer, om degene waarvan men afhankelijk is gunstig te stemmen. Iets wat tegenwoordig niet meer voorkomt ia het „schoen- zetten" bij een ander. Dit werd dik wijls in de zeventiende eeuw gedaan. VERGULDEN. Een verloren gebruik is het „plak ken" of „vergulden". Vroeger wa6 het gewoonte, dat jongelui uit de buurt aan de vooravond van het Sint Nicolaasfeest bij de bakker tezamen kwamen om de zo juist uit de oven gekomen „claeskoeken" met aman delen en vergulsel te verfraaien. De ze avond was voor de jongeren de belangrijkste avond van het Sint Ni colaasfeest. Er werd gezongen en gedronken en dikwijls werd de avond besloten met een dansje. Het kwam echter wel eens voor dat dergelijke avondjes ontaardden in ware bncha- nalen, zodat de ouders er soms toe over moesten gaan het „vergulden" bij een bepaalde bakker te verbieden. Over het algemeen werd er echter gezellig feest gevierd. DE VRIJERS. Het Sint Nicolaasfeest is altijd in eerste opzet een kinderfeest ge weest, maar toch vergat men de ouderen ook niet. De speculaas- of taai vrijer werd vroeger gegeven aan oude vrijsters of „jongedochters" als vervanger voor de echte vrijer. Het was dus een geschenk met plagen als achtergrond, Er is tegenwoordig veel van deze symboliek verloren gegaan. Het Sint Nicolaasfeest is vervlakt en een ge woonte geworden. Door de steeds ge moderniseerde bakmethodes en het verschijnen van grote broodfabrie ken is het „plakken" of „vergulden" er uit geraakt Men geeft nu zonder bezwaard hart een taai- of specu- laasvrljer aan een man of aan ge trouwden, omdat velen de bedoeling van de oorspronkelijke „vrijer" niet kennen. Hetzelfde geldt voor het schenken van een „suikeren hart" en het sui keren „klavertje vier". Vroeger schonk een verliefde jongeman het meisje van zijn dromen het „suike ren hart". Tegenwoordig wordt het willekeurig aan Iemand toebedeeld, zonder dat er een bedoeling achter schuilt. BS meest gekochte BONBONM 40 en 50 ct. per ons. <raa TAFfclTENNlS Sorry klopte Goes met 8-2. In de tweede klasse van de Zeeuw se tafeltenniscompetitie behaalde Wilno een flinke 82 overwinning op Schelde. Sorry overtrof zich zelf door Goes in eigen huis een 2— 8 nederlaag te bezorgen, zodat de stand nu is: Be Fair 59; Wilno 58; Will van Zoelen 46; Sorry 45; Goes 5—3; Wilno H 5—3; Schelde 5—2; Spirit 3—0. In de derde klasse B bleef Sorry III zonder verliespunten aan de kop, want Spirit II moest met een 8—2 nederlaag naar huis. Goes II en Amor deelden eerlijk, met welke uitslag (55) beide ploegen gebaat waren. De stand is: Sorry II 36; PZEM 34; Goes II 44; Will van Zoe len ni 2—3; Amor 43; Spirit 11 40. In de vierde klasse A kwam Be Fair III alleen aan de kop, dank zij een 46 overwinning op VSV n en dank zij het 55 gelijke spel, dat PZEM III het bezoekende ATTC wist af te dwingen. De stand is: Be Fail- HI 4—8; ATTC 4—7; VSV H 4—4; PZEM H 3—3; Amor U 3—0; Schelde IV 4—0. In de vierde klasse B moest Wilno III het eerste puntje afstaan, want Be Fair III wist een 55 gelijk spel uit het vuur te slepen. De stand is: Wilno IH 4—7; ATTC II 3—4; Be Fair IH 4—4; VSV H 2 I; Schelde V 30. Advertentie verrassing Verdiepingen van huizen zijn thans verkoopbaar. Met ingang van Maandag is de wet op de horizontale eigendom in wer king getreden. Deze houdt, zoals men weet, in dat men een gedeelte van 'n gebouw in eigendom kan verwerven. Tot nu toe kende de Nederlandse wet alleen de figuur, dat de eigenaar van een stuk grond eigenaar was van alles wat er op staat Maandag zijn de eerste inschrijvin gen voor de horizontale eigendom ge schied. oa. te Rotterdam. Deze in schrijvingen betroffen een flatgebouw te Schiedam, dat speciaal met het oog op de nieuwe wet werd gebouwd. Waar zijn onze schepen Aalsum 30 van Rotterdam te Antwerpen Aardljk pass. 30 Vlissingen n. New York. Annenkerk 1 te Genua naar Rotterdam. Blommersdijk 30 v. Rotterdam te N. York Duivendljk 30 -'an Rotterdam te Hamburg Elmina 29 v. Port Amboin naar Accra. Flebo 30 van Oran te Cadiz. Grootekerk 30 van Beira te Antwerpen. Haarlem 29 van Porto Plata te Rotterdam, lilas 30 van Malaga te Algiers. Jupiter 30 van Calamata naar Algiers. Kota Baroe 30 te Singapore n. New York. Kota Gede 30 v. Calicut n. New York Mariekerk 30 van Zanzibar naar Tanga Mulderkerk p. 30 Messina n. Rotterdam. Merena 29 van Singapore n. Yokohama. Ondina 30 670 m«l Z.-W. Flores n. Stanl. Rijn kerk 30 van Belra naar Rotterdam. Rijnland 30 van Amsterdam te Hamburg. Sommelsdljk 30 v. Mobile n. New Orleans. Tjibodas 1 van Kldjang te Yokohama. Cottica 30 v. Paramaribo n. Grenada. Indrapoera 30 410 mijl O.t.Z. K. Guardaf n. Rotterdam. Kota Agoeng pass. 29 Enggano n. Rottere Kota Inten 30 van Port Said n. Rotterdan Laertes 30 van Amsterdam te Antwerpei Modjokerto 30 v. Djakarta t/r v. Semai Nieuw Amsterdam 29 v. Now York t< Rotterdam. Oranje 29 van Belawan naar Amsterdam. Singkep 28 van Amsterdam te Djakarta. Fairsea 30 van Rotterdam te Bremerhav. vertrokken. Ulysses 27 van Rotterdam te Penang. Weltevreden 30 v Antwerpen te Londen. Westerdam pass. 30 Plymouth n N. York Willem Ruys pass. 30 Finlsterre n. Djak Willemstad 1 van Trinidad n. Amsterdam. In de vierde klasse C tenslotte behield 't Zand H ongeslagen en zon der verliespunten de leiding, want ,ATTC IH moest met een 73 ne derlaag naar huis. Schelde IH bieef goed volgen en klopte Will van Zoe len IV met 91. De stand is hier: 't Zand II 48; Schelde III 4—6; Sorry IV 44; ATTC IH 3—0; Will van Zoelen TV 30. VOLLEYBAL EWC en MVC deelden, UOC klople Zuidwesters. De uitslagen van de Zaterdag ge speelde volleybalwedstrijden waren: Heren Ie klasse. EMMMarathon 3—0; MVC I- Ev VC 1 2—2; Wilno— De Ruyterschool I 30. Heren 2e klasse: U.O.C. IIDp Ruyterschool H 30; U.O.C. IZuid westers 30. De standen zijn thans: Heren le klasse. Wilna EWC I 3 3 3 0 0 2 10 6 5 9—0 8—3 MVC I 2 110 3 5—2 EMM 2 10 1 2 3—3 De Ruytersch. 1 3 0 0 3 0 1—9 Marathon 3 0 0 3 0 0—9 Heren 2e klasse. EWC H 3 U.O.C. I 3 Zuidwesters 3 MVC H 2 EWC IH 3 ü.O.C. II 4 de Ruytersch. H 4 MVC Hl 0 9— 0 9— 0 6— 4 3— 4 47 4— 9 1—12 Twee doden bij explosie aan boord van tankschip. Bij de ontploffing, die zich Zondag te Sasebo, een Amerikaanse marine basis in Zuid-Japan, heeft voorge daan aan boord van het Amerikaan se tankschip „Ashtabula" (25.425 ton) zijn twee personen om het leven fekomen en negen gewond, van wie rie ernstig. Twee personen worden vermist. Dit is medegedeeld door de Amerikaanse marine. De ontploffing deed zich voor in een olietank onder het voordek, tij dens het overpompen van brandstof naar een ander schip. Marktberichten VEILING GOES. 1 Dec. Bloemkool 3138. Knolselderij 13, beide per 100 stuks Spruiten 4052. Rode kool 8—10. Savoye kool 11—18. Witte kool 56. Boere kool 11—17. Chinese kool 12 —13. Kroten 8. Prei 27—29. Uien (stek en afw) 2.5011. Andijvie 13. KnolseL derij 11, alles per 100 kg. VEEMARKT ROTTERDAM. 1 Dec. Aangevoerd 1656 dieren, w.o. 1049 vette koeien. 607 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien 2.70—2,85. 2,50—2.60 en 2.00-^2,10; varkens lev. gew. 2.04. 2,00 en 1,95 Aanvoer vette koeien als vorige week met stugge handel, 2e kwal. niet geheel prijsh.. verder onv. Enkele pri ma's iets boven notering Varkens aan voer ruim. handel stroef, de le en 2e kwal. aanmerkelijk lager. 3e kwal. onveranderd. Enkele prima dieren even boven notering. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 1 Dec Kleiaardappelen. 35 mm. op waarts. Eigenheimers f 11; Bintjes f 11; Bevelanders I 11; LJsselster f 9; Alpha's f 8.50. Zandaardappelen, 35 mm. opwaarts. Noordeling f 9.50, Voran f 7.50: Re cord f 7.50; Industrie f 7.50; Eigenhei mers f 7 50. Voeraardappelen f 4. GRAANBEURS ROTTERDAM. 1 Dec. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam). Tarwe, zonder vochtconditie" f 25.50— f 26 80-, op vochtconditie tot f 26.70. Voedergranen. flauw. Zomergerst f 32.50 f 33.50: wlntergerst f 31.75—f 32.50: ha ver f 27.25—f 28.25; rogge f 26.25—f 26.79; mais, geschoond, tot f 37 50. Peulvruchten, kalm. Erwten f 45t 36; schokkers t 4561; bruine bonen tot f 79. VEILING BERGEN OP ZOOM. 1 Dec. Andijvie 16—24. Savoye kool 14 —25. Waspeen 26 Rode kool 8—12. Witte kool 8—13. Prei 22—26. Kroten'9—12. To maten 2954. Boere kool 1721. Sprui ten 4467, Bloemkool AA 4758. Idera A 41—52. Idem B 25—34. Idem C 17—26. Goudreinetten 29 Cox Orange Pippin 33 —43 Zoete Ermgaard 25—26. Bellefleur 13—18. Jonathan 18—20. Golden Delicious 32. Comtessé de Paris 2036. VISMIJN TE BRESKENS. 1 Dec. Aangevoerd: 100 kg. export gar nalen 1.44; 120 kg. sardijn 24; 554 kg, haring 22—24 4732 kg. onverkochte ha ring. VISMIJN TE VEERE. 1 Dec. Aangevoerd: 1072 kg. export garnalen 1.13—1,49; 8Va kg. kabeljouw 28—71; 69 kg. ongesorteerde vis 4065. Advertentie. Ooit last van Zuurtranden Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de tong. Ei zyu mejjüeii uie iicmeu .eun.es te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Ren- nies bii de hand te hebben voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 16