PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 111 Minister v. <L Kieft sprak Kamer over „wantrouwen" de Duitse vrachtvaarder zonk binnen enkele minuten opde Westerschelde BILT Kantlijn Vandaag BINNENKORT ENIG VARKENSVET IN DE MARGARINE 195e Jaargang No. 282 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter Hoofdred. G Ballintijn PI verv.: W Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p kw.. fr. p p i 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 29 Nov. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 2. ct per mm Minimum p aavertenue f Ing mededelingen driem-*-» la riet. Kleine advertentie» (max R regel») Van 1-5 regel» f 1- Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adrea Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro ni 350300 P Z C. Middelburg Bur Vlissingen Walstr 58—60, telei 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b g.g 22281 Oostburg Finlandstraat 2. telof 16 Terneuzen Brouwerijstr 2 Zlenkzci- N Bogordrt' C STRIJD OM EEN PERSONEELSBLAD Begroting van financiën werd zonder stemming aanvaard Minister Van de Kieft heeft in de Tweede Kamervergadering van Vrijdag voor een grote verrassing gezorgd door zijn ministeriële leven te verbinden aan de afwijzing van een amendement. Hij keerde zich scherp tegen het Tweede Kamerlid v. d. Heuvel (A.R.), die het personeelsblad van het mi nisterie van financiën „Wy van financiën" niet langer op regeringskosten gedrukt wilde zien en daarom voor de betrokken begrotingspost een sym bolische vermindering met 1.by amendement had voorgesteld. De mi nister noemde dit amendement onaanvaardbaar. Ook tegen een motie van de heer Biewenga (AR.) betreffende de herziening van bepaalde definitieve aanslagen voor de heffingen in eens verzette de minister zich sterk. Hij zeide, dat hy bij aanneming van deze motie daaraan toch geen uitvoering zou geven, omdat er een rechtsonzekerheid zon worden geschapen, die 'hy moest afwijzen. Hy deelde dit mede teneinde by belanghebbenden geen on gegronde verwachtingen te wekken. van de belastingdruk op de Investe- ringslust schromelijk overdreven. Voor de industriespreiding vroeg hy meer belangstelling en een vast be leid ten aanzien van de gasvoorzie- ning achtte hij nodig. Critiek had hij op de wijze waarop de levering van Duits aardgas aan Arnhem is behan deld. Nadat nog de heren Van Leeuwen (V.V.D.), Schilthuis (P.v.d.A.) en Wijffels (K.V.P.) opmerkingen had den gemaakt over de investeringen, het vestigingsbeleid voor de midden stand en de industriële ontwikkeling werd te zes uur de vergadering ge sloten. De heer Biewenga trok daarop zijn motie in. Een motie v. d. Heuvel om voor de studenten van de belasting academie het corpslidmaatschap niet verplicht te verklaren, werd z.h.s. aangenomen. Brj de discussie over het amende ment v. d. Heuvel inzake het perso neelsblad stelde mr. Oud (V.V.D.) vast, dat de heer v. d. Kieft zijn mi nisteriële bestaan verbond aan het voortbestaan van dit blad. Hg zou voor de onaanvaardbaarverklaring niet uit de weg gaan, maar hij stelde het behoud van het blad op prijs, om dat het van belang is voor de dienst, daarom zou hij tegen het amende ment stemmen. Nadat nog enkele leden aan de dis cussie hadden deelgenomen, verklaar de de minister, dat hg in het amende- Het is al weer enige tijd geleden, dat het jaarverslag over 1951 van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk is verschenen en in ons blad in uittrek sel werd gepubliceerd. Er is evenwel alle reden op dit verslag nog eens te rug te komen, omdat het ditmaal bui tengewoon belangwekkend is. De Stichting Zeeland immers begon in 1948 haar nuttige arbeid, Om het precieser te zeggen in de Februari- maand van dat jaar. Zij heeft dus op dit ogenblik nog geen vijf jaar gewerkt en toch kan het jaarverslag over 1951 met onuit gesproken maar zeker aanwezige vol doening constateren, dat het zwaarte punt van de activiteit der Stichting zich verplaatsen kan en inderdaad verplaatst van het stimuleren naar het adviseren en onderzoeken. Men zal zich herinneren, dat velen in Zeeland aarzelend stonden tegen over de Stichting, toen deze begon te werken. Men sprak van ambtenarij, men vreesde niet langer baas te zul len blijven op het eigen, geliefde en toch soms slechts beliefhebberde ter rein, kortom, hoewel men inzag, dat de achterstand, die Zeeland nog had op het arbeidsveld der Stichting, moest worden ingelopen, zag men niet zon der zorg de nieuwe ontwikkeling een aanvang nemen. Toen de tegenwoordige directeur, de heer C. Lijnzaad, zijn arbeid start te, hebben wij getracht hem te in terviewen en naar zijn plannen te vra gen. Het interview werd van de hand gewezen. Kom over een jaar eens te rug, dan ben ik spoorwijs in Zeeland! luidde het antwoord. Dat prikkelde de belangstelling en het achterwege blij ven van het interview is geen schade geweest Zonder dat hoge verwachtin gen waren gewekt, konden er nu be langrijke dingen tot stand worden ge bracht. Het is wel eens anders Stimuleren, dat is het parool ge weest, waarnaar in deze eerste, thans achter de Stichting liggende jaren werd gewerkt. Het algemeen maat schappelijk werk werd aangepakt, de gezinsverzorging werd ter hand geno men, de schooltandverzorging werd gestimuleerd en Zeeland kreeg op dit terrein de leidende plaats in Neder land. De zorg voor ouden van dagen, voor Indische gerepatrieerden en de beroepskeuzevoorlichting kwamen aan de beurt. Het medisch opvoedkundig bureau voor „probleemkinderen" werd aan de orde gesteld, de vorming van een consultatiebureau voor alcoho listen kwam in voorbereiding, alsmede de zorg voor onvolwaardigen. Op so ciaal-cultureel gebied werd de lec tuurvoorziening van het platteland aanzienlijk verbeterd, terwijl kleuter onderwijs en buitengewoon lager on derwijs eveneens tot de gebieden be hoorden, waarop de Stichting haar stimulerende krachten richtte. Dat is een respect afdwingende hoe veelheid werk, die alleen te verrich ten was door een instelling, die bij wijze van spreken met energie geladen was. Thans is de periode van het stimu leren voorbij. Betekent dit. dat het werk van de Stichting, dat inderdaad voor Zee land van zeer veel nut is gebleken, geëindigd is en dat men kan volstaan met draaiende te houden wat draaien de is? Niets is minder waar. Het werk doen wat iemands hand vindt om te doen, kan nimmer het einddoel zijn van een streven. Juist als dat voor de hand liggende werk gedaan is en het is door de Stich- ment een blijk van wantrouwen zag, daar de personeelsbladen van andere departementen gewoon zgn gepas seerd. De heer v. d. Heuvel (A.R.) ontken de dit wantrouwen. Zijn amendement werd tenslotte verworpen met 51 tegen 19 stemmen. De begroting van financiën werd daarop z.h.s. goedgekeurd. ECONOMISCHÈ ZAKEN. Daarna werd een aanvang gemaakt met de behandeling van de begroting van economische zaken. De heer Schmall (C.H.) meende, dat hetgeen door de minister over in dustrialisatie werd medegedeeld niet uitmuntte in helderheid. De benoeming van-een staatssecre taris voor middenstandszaken achtte spr. niet bepaald noodzakelijk. Spr. wilde de rijksnijverheidsdienst zelf standig maken. De neer Janssen (K.V.P.) was be zorgd over de werkgelegenheid en over de exportmogelijkheden. De heer Ankersmit (V.VJV meen de, dat de hoogte van de inkomsten en vennootschapsbelasting de indus trialisatie remt. De heer Blaisse (K.V.P.) was ver heugd over het voortzetten van de strijd tegen de tariefmu^en. Hg ver wachtte van de Verenigde Staten een daad ter oplossing van het dollarpro bleem. De heer Nederhorst (P.v.d.A.), die zich wel met het beleid van de minis ter kon verenigen vroeg de grootste aandacht voor de exportbevordering. Naar zgn oordeel wordt de invloed Mond- en klauwzeer moet uit Europa verdwijnen. Conferentie te Rome Het mond- en klauwzeer, dat in de afgelopen 18 maanden de veestapel van Europa teisterde, heeft, volgens een raming van de voedsel- en land bouworganisatie der Verenigde Na ties, F.A.O., een schade van ongeveer 600 millïoen dollar teweeggebracht. Deze schade heeft zich niet slechts tot het vee beperkt, doch betrof, als nawerking ook de productievermin dering van vlees, melk en daarmede van melk- en zuivelproducten. Men wil nu door Westeuropese samenwerking op het gebied van de mond- en klauwzeer-besrtyding trachten tot uitroeiing van deze ziek te op ons continent te geraken. Vertegenwoordigers uit 13 West europese landen, waaronder ook Ne derland, komen onder auspiciën van F.A.O. van 1 tot 2 Dec. a.s. te Rome bijeen, teneinde reeds in Kopenha gen ontworpen plannen uit te wer- Ex-koningin Helena van Italië overleden. In Marseille is overleden ex-konin gin Helena van Italië, die 79 jaar oud geworden is; zij overleed aan een hartaanval. Het enige er bij aanwezige familielid was haar zus ter, de prinses van Battenberg. Ex-koningin Helena leidde de laat ste jaren een teruggetrokken leven in Montpellier. Zij verliet haar villa slechts voor bezoeken aan kinderte huizen in de omtrek. Verder ging zg eenmaal naar Nice, in 1949, en een maal naar Londen, in 1950. Heiena's echtgenoot, ex-koning Victor Emmanuel de derde, overleed in December 1947 in Alexandrië. Helena was een dochter van ko ning Nicolaas van Montenegro. Zg trad op 23-jarige leeftijd in het hu welijk en werd koningin in Augus tus 1900, toen zij 27 jaar was. Slechts weinig Italianen kenden haar van gezicht daar zij alle open baarheid vermijdde. Zevenling in Chili bleek studentengrap. Parlementslid vloog er in - De dagbladen in Santiago (Chili) brachten Vrijdagmorgen het sensa tionele bericht, dat een vrouw het leven had geschonken aan een ze venling (allemaal meisjes), Persbu- reaux verspreidden het bericht over de gehele wereld. Later bleek, dat het slechts een studentengrap was. Studenten hadden ter viering van hun jaarlijkse lentefeest, een meisje naar het politiebureau gezonden met de mededeling, dat een vrouw enige uren tevoren ten huize van een vroedvrouw in een der voorsteden van Santiago het leven aan een ze venling had geschonken. Talrgke be langstellenden spoedden zich naar het huis. Daar werd him echter de toe gang ontzegd door een vastberaden vroedvrouw, die vei'klaarde, dat moe der en kinderen „absolute rust" moesten hebben. De menigte rond het huis vond dit zo vanzelfsprekend, dat zg hevig pro testeerde tegen af en aan rijdende auto's. Naarmate de tgd verstreek groeide echter de twgfel, totdat ten- laatste bekend gemaakt werd, dat het hele geval een studentengrap was. Het meest schaamde zich een parlementslid. Hij had tegenover de pers het bericht bevestigd. is het 150 jaar geleden, dat de Duitse dichter en sprookjesverteller Wilhelm Hauff te Stuttgart werd ge boren. Personenauto door sneltrein te Amersfoort gegrepen Een dode en 2 zwaargewonden De trein van 11.18 uit Amsterdam naar Amersfoort, heeft Vrijdagmor gen op een onbewaakte overweg on der Amersfoort een Franse personen auto gegrepen, die in brand vloog. Een gepensionneerde spooorwegamb- tenaar, die bij de overweg de auto zag aankomen beduidde nog met de hand, dat de bestuurder van de auto moest opletten. De wagen stond op de overweg plotseling stil en werd in de flank gegrepen door de ln volle vaart passerende trein. De drie inzit tenden werden uit de wagen geslin gerd. Het achterdeel van de auto brandde volkomen uit. De bestuurder van de wagen was de 29-jarige architect A. A. van de Leur. Hij was vergezeld van zgn eent- genote mevrouw S. A. van ae L/eur- Archand en zijn tante mevrouw E. v. d. Leur-Koopen uil Soest. Het echt paar woonde in Saint Savme in Frankrijk, maar stond op net punt naar Zuid-Afrika te emigreren. Mevrouw E. v. d. L,eur-Koopen werd op slag gedood. De heer en me vrouw v. d. Leur zijn ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen, waar hun de laatste sacramenten werden toegediend. STEUN AAN VARKENSHOUDERS. Oplossing om het telen van vette varkens weer aantrekkelijk te maken. Het is zeer waarschijnlijk, dat binnen afzienbare tijd enig varkensvet in de margarine zal wftrden verwerkt, aldus verneemt het A.N.P. uit in dustriële kring. Dit vet zal op smaak, kwaliteit en kostprys van de margarine, geen en- kele invloed hebben. De maatregel wordt genomen om dc varkenshouders uit de thans bestaande prijzenimpasse te helpen. et van de ham „tot waarde" te bren- Varkensvet is namelijk een weinig gewild artikel. De lage opbrengst er van duwt haast automatisch de ge middelde varkensprijs naar beneden voor de boer, die evenwel op basis van zgn productiekosten een bepaald be drag voor zgn vette varkens moet ont vangen. Komt hij niet aan die prijs dan fokt hij niet meer. De staDel van vette varkens liep van 134.000 stuks in Mei 1950 terug tot 98.000 stuks op 1 Mei 1951. Omdat de varkensteelt als een der voor naamste bases van het kleine boeren bedrijf wordt beschouwd, ziet men de ze teruggang met ongerustheid. Aan gezien de slechte afzet va.i vet en spek de voornaamste reden van deze teruggang is, werd naar een oplossing gezocht om het telen van vette var kens dooi betere afzetmogelijkheden weer aantrekkelijk te maken. Het telen van vette varkens is zo belangrgk, omdat men voor ham in het blik od het ogenblik een groot af zetgebied in het buitenland heeft. Het gaat er nu maar om het overtollige Mevrouw Eisenhower moest in het Waldorf Astoria Hotel te New Fork een stokje proeven van de beroemde „droomtaart", die bekend is by alle Ame rikaanse mannen, die dienen of hebben gediend, by leger of vloot. De taart schijnt best te smaken. Vertegenwoordigers van de land-, lacht- en zeemacht kijken toe. Hij kon niet langer zwijgen Woensdag is er in het Britse Hogerhuis enige opschudding ontstaan door een toespraak van Lord Dorchester. Hij had het over de plaatselijke verkie zingen, maar het was niet dat dorre onderwerp, waardoor de sensatie veroorzaakt werd. Lord Dorchester is 21 jaar lid van het Hogerhuis en hij heeft nog nooit iets in het Ho gerhuis gezegd. Op 71-jarige leeftijd heeft hg nu dat zwggen verbroken. Men was er volko men door verrast en kon niet begrijpen, dat een man, die een wereldoorlog en vele cri ses voorbij zag trekken in zwijgzaamheid nu toch nog tot praatlust verviel. ting gedaan komt het belangrijker werk aan de orde. In de komende jaren zal het er om gaan om aan het maatschappelijke en culturele leven van Zeeland zijn effi ciënte opbouw te schenken, op grond van hetgeen diepgaand onderzoek noodzakelijk en wenselijk doet blij ken. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat het moeilijke werk nu pas begint. Het wordt echter vergemakkelijkt door de goodwill, welke de Stichting Zeeland in de eerste vijf jaren van haar bestaan heeft weten te verwer ven. De bereikte resultaten, ook al zijn die niet altijd voor iedereen zichtbaar, wettigen zeer zeker de ver wachting, dat ook de thans aangegre pen taak haar succesvolle uitvoering zal vinden. SCHIPPER VERDRONK JAMMERLIJK. Drama in het schemerduister van de morgen Vrgdagmorgen omstreeks acht uur is op de Westerschelde naby het Ver dronken land van Saeftingen een ongeveer 800 ton metende Duitse vracht vaarder na een aanvaring onmiddellijk gezonken. Van de drie opvarenden, die ogenblikkeiyk overboord sprongen, kon de schipper, de 37-jarige Johann Woltzen, niet meer gered worden. Het was de eerste maal na de oorlog, dat de „Peine", tezamen met het zusterschip „Köhl" van de Duitse redery „Linkerin" een tocht maakte naar Antwerpen. Het slachtoffer was ongehuwd, maar zou na zijn terugkeer trouwen. Het drama heeft zich In het sche merduister van de ochtend voltrok ken. De zusterschepen voeren samen gekoppeld zij aan zij toen plot seling de „Peine" midscheeps werd geramd door het kleine Engelse zee scheepje „Saphir", dat op weg was naar Antwerpen. Het zwaar geladen schip (de lading bestond uit looderts) werd ernstig beschadigd en zonk in nauwelijks vier minuten, zodat de opvarenden slechts door in het wa ter te springen een poging konden doen om het leven te behouden. Tijd om over te stappen op het zusterschip was er niet. De opvarenden van de „Köhl", on der schipper A Hanzen, slaagden er in de 25-jarige Joh. G. P. Peters en de 35-jarige Joh. Kleenn te redden, de schipper van de „Peine" verdronk evenwel jammerlijk. De „Saphir" voer door naar Ant werpen, waar het schip door deskun digen werd onderzocht. De „Peine" is gezonken tussen boei 36 en boei 37, dwars voor de Schaar van de Noord. Het scheepvaartver keer ondervindt van het wrak geen hinder, maar wel leverden gisteren de losgelagen luiken nog gevaar op voor passerende schepen. De scheepvaartinspectie stelt naar de oorzaak van het gebeurde een on derzoek in. ZWIJGZAAM Aan de loskade in Hansweert lag gistermiddag de „Köhl", met aan boord de beide overlevenden van het drama met de „Peine". Op een bank je in de kajuit troffen wij de beide mannen, nog onder de indruk van het gebeurde, en uiterst zwijgzaam. „Neen", zo verklaarde de oudste, een wat tengere figuur, gehuld in een macht. blauwe schipperstrui, „nee, wij vertel len niets, zo lang er geen onderzoek heeft plaats gehad". Deze eerste zo droevig geëindigde na-oorlogse reis van Emden naar Antwerpen, heeft hen klaarblijkelijk erg aangegrepen. Somber staren de schipbreukelingen voor zich uit, twee mannen, in enkele minuten tijds be roofd van schipper en schip. Aan boord van de „Köhl" gaat het leven door: een blonde vrouw, een der zes opvarenden van dit schip, vermaant een kind. De mannen zwggen. Militair gedood door schot uit stengun Naar eerst thans bekend is gewor den, werd Dinsdag op Deelen een mi litair door een schot uit een stengun gedood. Drie militairen stonden om een schildwacht, toen op onverklaar bare wijze zijn stengun afging. Twee sprongen opzij. De derde, een 21-jari ge militair, die vlak voor de schild wacht stond, werd in de hartstreek getroffen en onmiddellijk gedood. De 27-jarige schildwacht, bij wie het schot door de kieren ging, moest met een zenuwschok in het militair hospitaal in Arnhem worden opgeno men. Het ongeval geschiedde bij de ma gazijnen op Klein Heidekamp, welke magazgnen bewaakt worden door het bewakingscorp3 van de Kon. Land- gen Dit klemt temeer, omdat ook al voor bacon varkens (magere) de afzet teleurstellend is. Aangezien het Nederlandse volk per jaar 173 millioen kg. margarine uit palmolie, walvisolie enz. consu meert, zal naar verhouding de toevoe ging van vaikensvet maar gering be hoeven te zgn. Bij vliestuieramp in Amerika 36 doden Ook vier zuigelingen omgekomen Een Amerikaans militair transport vliegtuig is verongelukt bij een lan dingspoging in zware mist. waarbg klaarblijkelijk een boom is geraakt. Van de 39 inzittenden zgn er 36. on der wie vier zuigelingen, om het le ven gekomen. Het ongeluk geschied de in de omgeving van Tacoma, in de Amerikaanse staat Washington. Na het omlaag storten vloog het vlieg tuig in brand. Het is, op een deel van de staart na, geheel uitgebrand. Aan boord van het vliegtuig be vonden zich een uit zeven koppen be staande bemanning, achttien mili taire verlofgangers en veertien bur gers. De burgers waren in hoofdzaak gezinsleden van de militairen. Twee militairen en een jongen van negen jaar hebben de ramp overleefd. Ziekenfondspremie ho^er voor verplicht verzekerden Met ingang van 1 Januari 1953 wordt de premie voor verplicht-verze kerden ingevolge het ziekenfondsen- besluit verhoogd van 3,8 tot 4 pet van het loon in de zin van de ziektewet. Daar de ziekenfondspremie voor de helft ten laste komt van de arbei der en het maximum-dagloon thans 14 gulden bedraagt moet van ge noemde datum af op het loon 2 pet tot ten hoogste 28 pet frer dag. 1.68 per week, of 7.28 per maand worden ingehouden. KORTE PREDICATIE ADVENT. Een vreemdeling, die over Schou- wens wegen rijdt, ziet de bruggen en daarop dat merkwaardige Zeeuwse wapen van de leeuw, die uit de gol ven omhoog worstelt. Hem trejt hoe passend dit leken in het land van zee en water is, hoe passend bij de bruggen, die het altijd dreigende wa ter bedwingen. Maar het past meer dan bij land en water, het past bij de mens. Wal doen wü eigenlijk anders dan ons „er boven uil worstelen" boven moeilijkheden en zorgen en rampen, die we zo graag kwijl willen, die voor ons een even vreemd element zijn als het water voor de leeuw? Maar de golven komen telkens te rug en bedelven ons telkens weer en wij worstelen opnieuw om boven te komen al dreigen jaij moedeloos te worden. Als we maar iets hebben, wat ons voor ogen blijjt slaan, een doel, dat trekt, een licht dat wenkt. Als we nog maar weten, waarvoor we vechten! De dichter Marsman vroeg niet veel meer .J^aat één ster, één onaanzienlijk teken flonk'ren boven de rampzaligheid en opnieuw geloven wij in streken voorbij 't moeras van deze lage tijd". Eén ster één kleine, echte ster! Eén ding buiten en boven ons, meer dan wij! Is die ster er? We slaan aan het begin van de Ad ventstijd de vier weken van ver wachting voor het Kerstfeest, het feest van het Kind en van de Eter. We groeien in het duister van de som bere wereld naar het grote licht van God toe. De kleine ster van Gods liefde bij het begin van de Advents dagen zal groeien en groeien, tot hij wordt „de zonne, voor wier stralen het nachtlijk duister zwicht en die zal zegepralen is Christus, 't eeuwig lichtf. Zierikzee. C. J. VAN ROYEN. DE VERWACHTi OPKL.1H.N GEN. Geldig tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enige regen- of sneeuwbuien. Aanvankelijk vrij krachtige, later tot matig of zwak afnemende wind uit Noordelijke richting. In de nacht en ochtend bijna overal lichte vorst, midden overdag temperatuur enige graden boven het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1