z NIEUWS UIT ZEELAND PREDIKBEURTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN TOEGANG TOT VLISSINGEN WORDT MODERN VERLICHT Wissel Zeeuws-Vlaanderen ZATERDAG 29 NOVEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEPWSE COURAN1 De heer G. Ballintijn sprak over „Misdaad zonder fouten". Voor de afdeling Terneuzen van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen hield Vrijdagavond de heer G. Ballintijn, hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant in „De Vriendschap" een causerie over het onderwerp „Misdaad zonder fouten". Na opening van de bijeenkomst door de presidente, mevrouw L. Zuur Stappers, die de talrijke aanwezigen verwelkomde en na het zingen van het bondslied werd een ogenblik stil te in acht genomen ter herdenking van het leed, dat een tweetal leden van de afdeling dezer dagen heeft getroffen. Vervolgens was het woord aan de heer Ballintijn, die op boei ende en vaak geestige wijze een aantal destijds geruchtmakende mis daden zowel in Nederland als in En geland, die onopgelost bleven, of waarvan de ontknoping zeer lan°; op zich liet wachten, de revue liet passeren. Uit de door verscheidene dames na afloop der causerie gestel de vragen bleek wel, dat het behan delde onderwerp de volle belangstel ling had genoten. Mevrouw Zuur bracht dan ook in haar slotwbord hartelijk dank aan de spreker voor diens boeiende en leerzame causerie en sprak daarbij de hoop uit, dat de heer Ballintijn het volgend jaar nog maals voor de afdeling zou willen spreken en dan zo mogelijk over zijn belevenissen in zijn interessante beroep. Als blijk van erkentelijkheid werd aan de heer Ballintijn, die ge heel belangeloos zijn causerie had gehouden, een boekenbon aangebo den. Spoedige bouw van land bouwschool te Oudelande Tijdens de raadsvergadering te Oudelande deelde de voorzitter, bur gemeester W. N. van Liere, mede, dat de bouw van een landbouwschool in Oudelande door de directie van 't landbouwonderwijs is goedgekeurd. De bouw zal op 5 December worden aanbesteed. KRUIDENIERS-VAKEXAMEN. Voor het Kruideniers-vakexamen te Goes, slagaden: B. van Hevelen, IJzen- dijke; J. de Smit, Walsoorden; R. van Roeijen, Nieuw-Namen; F. de Cock, Nieuw Namen; A. van Leemput, mej. L. van Buijten, E. van Deursen, allen te Hengstdijk; A. Catsman, Aardenburg; B. Fassaert, Kloosterzande; W. Boa'daert. Koewacht; H. Overdulve, Zaamslag; me vrouw J. Smith, Middelburg; mevr. A. van Malland, Vlissingen; mevr. M. Buijze, Breskens; J. Wisse. C. van Steenkiste. J. d'e Vries, allen te Vlissingen; A. Flierman, Middelburg; W. Provoost. Domburg; D. Contant, Oostburg; O. Blondeel, Eede; D. Goethals. Schoondijke; J. de Nooijer, Ar- nemuiden; mej. N. Vreeke. Lewedorp; W Bustraan, K. Rottier, beiden te Yerseke; J. Huijsse, Goes; J. Welleman. Kloetinge. J. Schouten, KrabbendSjke: H. Schou- wenaar, Wemeldinge; N. Meijer. Biezelin- ge; D. van Westeinde. 's Heerenhoek; A. Tilroe. Nieuwdorp; J. Romijn. Kwaden- damme; H. Schipper. M. Korstanje. A. Hoogestegen, allen te Kapelle; A. Ran- schaert. Sas van Gent; mej. H. Hameiink, K Hameiink, beiden te Zaamslag; mej. W. Cashoek. mej. M. Gudde. beiden te Zlerikzee-, mej. N, Geluk, Serooskerke (S.r. C Kooman, Ellemeet; A. Halga. Zle rikzee. Oostburg, TONEELAVOND NEDERLANDS VOLKSTONEEL Voor een geheel uitverkocht Ledel- theater te Oostburg opende de heer W. C. van der Hooft uit Breskens, voorzitter van de Bestuurdersbond van West Zeeuwscli Vlaanderen, de toneelavond, die Donderdagavond ge geven werd door het Nederlands Volkstoneel. Hij zeide dat de Bestuur dersbond lang bezig is geweest om zo'n avond te organiseren. Het stuk, dat ook in andere plaatsen in Zeeland reeds werd opgevoerd oogstte veel succes, dat zeer zeker te danken was aan het goede spel. „De betekenis van zo'n avond", aldus de voorzitter in zijn slotwoord, „ligt- niet alleen in het feit, dat er kunst gebracht wordt, maar vooral hierin, dat de arbeiders van West Zeeuwsch Vlaanderen leren kunst te vex'staan en te begrijpen". AFSCHEID NOTARIS CORTHALS ALS WAARNEMEND KANTONRECHTER. In een buitengewone zitting' van het kantongerecht te Oostburg is af scheid genomen van de waarnemend kantonrechter, notaris A. A. M. Cort- hals uit IJzendijke, aan wie zoals gemeld eervol ontslag werd ver leend met een schriftelijke dankbetui ging. Nadat de griffier, rar. N. J. C. Hoorweg het betreffende koninklijk besluit had voorgelezen, sprak de kantonrechter, rar. P. W. C. C. M. van Meerwijk de heer Corthals toe, waar bij hij er op wees, dat deze zich steeds spontaan bereid verklaarde om de kantonrechter te vervangen ondanks de drukke werkzaamheden, die het notarisambt met zich meebracht. In het bijzonder herinnerde mr. Van Meerwijk aan de drukke tijd, die de heer Corthals meemaakte tijdens de langdurige ziekte van de vorige kan tonrechter. Mi". Van Meerwijk sprak tenslote de hoop uit, dat het de schei dende waarnemer gegeven mocht zijn nog vele jaren te mogen werken als notaris in het kanton Oostburg. De ambtenaar O.M., mr. Th. Lebret, sprak eveneens woorden van dank en wees er op, dat notaris Corthals ook jaren lang plaatsvervangend ambte naar O.M. was. Notaris J. Mys uit Oostburg, tweede waarnemend kan tonrechter, dankte de heer Corthals voor al zijn hulp, waarna mr. P. C. Adriaanse het woord voerde namens de balie. Tenslotte dankte notaris Corthals de sprekers. St. Jansteen AUTOBOTSING. Tengevolge van de gladheid van de weg kwamen in de buurtschap Hei kant bij St. Jansteen drie auto's met elkaar in botsing. Een melk- auto werd zwaar gehavend. Axel DE WINKELWEEK. De Axelse winkeliersvereniging „Axel-Vooruit" legt ook nu weer eer in met haar winkelweek. Da gelijks heerst in de Axelse straten een grote drukte. Het kooplustige publiek bestaat voornamelijk uit kopers uit omliggende gemeen ten, terwijl ook vele Belgen hier hun inkopen komen doen. Het is nu reeds zeker, dat de winkelweek een succes zal worden. DE SINT IN AXEL Woensdagmiddag te ongeveer drie uur stonden de beide Axelse muziek korpsen St. Nicolaas op te wachten op de ft^arkt om de grote rondrit door de stad met passende en opgewekte klanken te begeleiden. Toen de Sint verscheen ging een luid gejuich op uit de wachtende kinderschare. De rondrit door de stad werd een ware triomftocht voor jong en oud en een huisvrouw in de buurt van het Poolse monument ontkwam zelfs bin nenshuis niet aan een (zwarte) om helzing van de knechten van de Sint. Tijdens deze rondvlucht hield ook burgemeester P. L. D. J. van Oeveren een toespraak en daarbij nam hij de gelegenheid te baat om het verlang lijstje van de gemeente voor te lezen. Op 'deze uitgebreide lijst kwamen o. a. voor: nieuwe riolering, speelterrei nen voor de jeugd, nieuwe bestrating enz. Na zijn rondrit sprak de Sint in de Noordstraat de jeugd toe. AANWINSTEN BIBLIOTHEEK. In de Chr. Openbare Leesbiblio theek zijn weer enkele nieuwe wer ken opgenomen. We noemen; Met Paulus op reis (Dr. W; L. Lodder)."? Napoleon PDri J. Presser); Een ko ning vertelt (De Hertog van Wind sor) Look at Holland (C. H. W. d' Artillac Brill)Toch roept het le ven (A. Duyser); Vreemd bloed (F. van Loon); De wondere weg (F. van Loon) en Millionnairs niet verlof (Louis van Órden). Excursie naar Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel had voor zijn le den Vrijdag een excursie naar de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaande ren georganiseerd, waaraan door velen werd deelgenomen. Des mor gens werd een bezoek gebracht aan de Eerste Nederlandse Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, waar de campagne momenteel in volle gang is. De directeur, ir. R. H. van Krevelen, leidde het gezel schap persoonlijk rond en lichtte het productieproces uitvoerig toe. Il lustratief voor de productie is, dat deze in 1900 400.000 kg. per dag bedroeg, thans niet minder dan 2 millioen kg! Des middags bezocht men de cokesfabriek van de Associa* tion Coop. Zélandaise de Carbonisa tion te Sluiskil, zoals bekend in 1912 gesticht en thans dus 40 jaar oud. Dat Sluiskil dit imponerende bedrijf rijk werd, dankte het aan een groep Lotharingse staalfabrikanten, die een eigen cokesfabriek wilden stich ten en Sluiskil de gunstigste plaats daartoe achtten. Weldra zal dit be- drijf de gasvoorziening van Wal cheren en Zuid-Beveland in handen nemen. Als geheel Zeeland van huis- houdgas wordt voorzien, zal toch nog slechts 8 van de totale gaspro ductie afgenomen worden. De cokes productie bedraagt thans 1700 ton per dag, maai' cokes is lang niet het enige product; van de 2000 pro ducten die uit steenkool vervaardigd kunnen worden, maakt de cokesfa briek Sluiskil er circa 19. Tijdens de lunch in hotel „Rotterdam" te Terneuzen heeft de voorzitter van het departement, de heer D. F. P. Hoegen zijn dank betuigd aan de he ren H. A. A. baron Collot d'Escury en Van Krevelen van de Eerste Ne derlandse Coöperatieve Beetwortel- suikerfabriek en de heer H. Ledune en ir. .1. van Altena van de cokes fabriek voor de gastvrije ontvangst. Hij verklaarde, dat het gezelschap zeer geïmponeerd was door wat het gezien had. Om circa half vijf was deze goed geslaagde excursiedag geëindigd en keerden de leden van het departe ment naar hun over geheel Zeeland verspreide haardsteden terug. VOORDRACHTSAVOND DOOR MEVR. v. d. BROEKEDE MAN. Donderdagavond hield mevr. C. J. v. d. Broeckede Man voor 't Nuts- departement SluisAardenburg eex voordracht over het boek „Desiréé' door Annemarie Selinko. Ondanks het slechte weer waren vele leden van het departement gekomen, en de grote aandacht tijdens deze voor dracht was het meest sprekende be wijs dat hij in de smaak van het pu bliek viel. De voorzitter, dr. A. Blom, vertolkte dan ook aller gevoelens in zijn slotwoord toen hij mevr. v. d. Broecke dank zegde voor de wijze waarop zij de nutsleden wist te boei en. Hij zal Uw geschenk met liefde rond zijn hals dragen als U hem uit onze collectie een shawl geeft. Kwaliteiten en kleurcombina ties als nooit tevoren. Wol, zowel als rhodia-zflde, en voor uniformdragers witte, donkerblauwe en zwarte shawls. VAN 8.95 TOT 14.75. ikrdeooge/ SÉ. Jacobsstraat 25, Vlissingen. Wy z\jn tot 9 uur geopend UITSLAG VERLOTING VEEMARKT TE TERNEUZEN o De tussen haakjes geplaat ste cijfers geven de volgorde oer prijzen aan. 32 (32), 229 (2), 361 (27), 590 (30), 743 (23), 929 (17) 1180 (11), 1368 (18). 158 (16), 236 (37), 383 (7), 696 (8), 764 (40), 1004 (10), 1271 (6), 1379 (14), 204 (20), 264 (12), 389 (34), 716 (39), 769 (3), 1024 (29), 1275 (13), 1382 (26), 214 (22), 299 (21), 549 (24) 717 (25), 772 (5), 104t (4), 1326 (15), 1390 (35). 221 (33), 343 (28), 589 (36), 733 (9), 875 (19), 1100 (1), 1327 (38), 1429 31). Prijzen kunnen worden af gehaald in Hotel „Centraal". Markt, Terneuzen. C.IVLJ. V.-AV OND. De C.M.J.V. afdeling Axel gaf in samenwerking met de Knapenvere- niging „Gideon" in „Het Centrum" een toneelavond. De heer C. Hame link uit Terneuzen sprak een propa gandistisch openingswoord, waarin hij het werk der C.M.J.V., dat in 1953 zijn eeuwfeest viert, uiteenzette. De leden der knapenvereniging traden daarna- voor het voetlicht met een vlot gespeelde schets. Voorts werd van Antoon Coolen „De Vreemde ling" opgevoerd. Dit stuk werd dooi de groten op gevoelvolle wijze ver tolkt en het dankbare applaus van hetpubliek dankte de spelers voor het gebodene. Sluiskil GESLAAGD Voor het godsdiehstexamen aan de R.K. Kweekschool voor onderwij zers te Dongen slaagde de heer H. de Klerk te Sluiskil. FILMAVOND Aan de leden van de personeelsver eniging van de C.N.G. werd Woens dagavond jl. in het groot Casino een filmavond aan geboden, verzoi-gd door de Amerikaanse ambassade. De voorzitter, de heer Meyburg verwel komde in zijn openingswoord de heer Bach van de ambassade. Na het journaal, werd een film ver toonde over de bouw van een hang brug over de Golden Gate bij San Francisco. Ook werd nog een kleu renfilm vertoond van de Hawai- eilanden, .de haringvangst op de Noordzee en het bezoek van Konin gin Juliana en Prins Bemhard aan de Verenigde Staten. Zaamslag FROPAGANDA-AVOND RODE KRUIS Te Zaamslag werd een propagan- da-avond gehouden van net Rode Kruis, waarbij de film „Dr. Ehrlich's geheimzinnige kogel" werd vertoond. Deze rolprent geeft er een beeld van hoe door middel van proeven op die ren geneesmiddelen kunnen worden gemaakt om het lijden van de men sen te verzachten. Ook voor de schoolkinderen werd deze film ver- t ond. De by eenkomst werd gesloten door burgemeester H. D. Trimpe, die de aanwezigen voor hun belangstel ling dankte. WINKELWEEK In de week van 29 November tot en met 6 December houdt de winke liersvereniging „Zavo" te Zaamslag een winkelweek. Er is een étalage wedstrijd aan verbonden, welke door de extra-verlichting, welke is aange bracht, zeer aantrekkelijk is. Vandaag Zaterdag komt St. Nicolaas ene bezeok brengen en de muziekvereniging verleent hierbij haar medewerking. De winkelweek wordt besloten met een ballonwed strijd voor de schooljeugd op Zater dag 6 December a.s. Terneuzen GEVONDEN VOORWERPEN De korpschef der gemeentepolitie te Terneuzen maakt bekend, dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen op het politiebureau inlichtingen zijn te be_ komen: rozenkrans, snoer parels, bougie, plastic ceintuur en portemonnaie met in houd. zilverbon. leren halsband van een schippershond. glacé dameshandschoen, een bruine muts (Lindbergkap) gebreid, herenportemonnaie. duimstok, zilverbon. zaklantaarn, zwarte gebreide handschoen, alpinomuts. ceintuur regenjas, zwarte vulpen, oorbelletje. 1 bal. zilverbon. witte rozenkrans, ziekenfondsbonnen, ringetje met ketting speldje (vogelmotief), gla cé herenhandschoen, rood1 wantje, zwar te dameshandschoen, bruine kinderpor- temonnaie met inhoud, vulpen en vulpot lood in étui, zilverbon. lege bananenkist, dames glacéhandschoen, schop steel, bruine damesportemonnaie met houd. zilverbon. wit met blauwe streep bewerkte dameshandschoen, rechter kin- derwant (blauw met andere kleuren), renpolshorloge met leren armband, ge breid kinderwantje. Aardenburg BEZOEK VAN SINT NICOLAAS. Woensdag 3 December zal Sint Ni- cilaas officieel in Aardenburg wor den verwelkomd. Hij zal worden ont vangen aan de Kaaipoort, waarna hij zich, voorafgegaan door de Konink lijke Aardenburgse Fanfaren naar de Markt begeeft per auto. In het ge meentehuis zal de Sint worden ver welkomd door burgemeester Van Dongen en het gemeentebestuur. Ver volgens zal Sint Nicolaas in een zaal van hotel „De Roode Leeuw" met zijn zwarte Pieten cadeautjes uitdelen. VERBETERINGEN EN TELEURSTELLINGEN. Gemeenteraad voteerde 80 000 gulden voor verbetering van composteringsinstallatie. Dc gemeenteraad van Vlissingen heeft gistermiddag een vr(J omvang rijke agenda tamelijk vlot afgehandeld: van de ongeveer 40 agendapunten gaven er slechts enkele aanleiding tot discussie. De belangrijkste punten daarvan waren wellicht de voorstellen tot verbetering van de straatver lichting in de Paul Krugerstraat en op de Koudekerkseweg en tot verbe tering van de gemeentelijke composteringslnrichtlng, waarmede bedragen van resp. 59.000 en 80.000 gemoeid waren. Plannen der Provinciale Zeeuwse V.V.V. voor 1953 VREEMDKLIXGENBEZOEK NEEMT NOG STEEDS TOE. In 1953 zal met steun van de A. N.V.V. een grote Zeeuwse vouwblad- uitgave voor het buitenland tot stand komen. Voorts zal wellicht het plan voor een gemeenschappelijke propa- ganda-uitgave over de Zeeuwse en Zuid-Hollan 'se eilanden kunnen wor den uitgev d. Bezoeken en rondlei dingen van oultenlandse journalisten zijn in voorbereiding en er zal een reorganisatie van de logiesinlichtin- ;endienst onder leiding van de A.N. 7.V. worden uitgevoerd. Deze plan nen voor het volgend jaar werden medegedeeld op de te Goes gehouden vergadering van het algemeen be stuur der Provinciale Zeeuwse V.V.V., een bijeenkomst welke onder leiding stond van mr. J. Moolenburgh, de al gemeen voorzitter. De algemeen secretaris, de heer G. Houtekamer en de directeux-, de heer E. Smit, brachten verslag uit over de werkzaamheden in het afgelopen sei zoen. Voor diverse verenigingen en voor de radio werden propaganda- lezingen en causerieën over Zeeland gehouden en men leidde buitenlandse cineasten, fotografen en radiorepor ters rond. Er werd medegewerkt aan de propaganda voor de tentoonstel ling „Oost-Vlaanderen vlagt" in Mid delburg. In eigen uitgaven en onder auspi ciën der vexeniging werden 30.800 stuks vouwbladen en brochures ge drukt, die thans vrijwel alle zjjn ver spreid. Hieronder waren 20.000 stuks speciaal op België gerichte exempla ren. Het propagandamatexiaal der plaatselijke V.V.V.'s werd, voor zover dit ter beschikking stond, meeverzon- den. Ten behoeve van enige congres sen, die in de provincie werden ge houden, werd toeristische voorlich ting gegeven. Er werd een comité tot wederopbouw van de jachthaven in Vlissingen opgericht. De VÖÖflbphge cyfers betreffende dagbezoek en logeergasten, die dooi de Kon. Marechaussee eu de Rijks politie byeen werden gebracht, tonen aan, dat er ten opzichte van vorig jaar wederom een vergi-oting van het vreemdelingenverkeer naar Zeeland Nieuwe kleuterschool te Krebbendijke De raad van Krabbendrjke besloot tot de bouw van een kleuterschool. Het gebouw, dat geheel voor reke ning van de gemeente komt, zal ontworpen worden door de archi tecten Stevens en Wabeke. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij K.B. is verleend de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, in goud aan M. Visser te We meldinge, procuratiehouder bij de ge broeders C. M. en M. C. L. Linden- bergh. oester- en fruitteeltbedrijf. Gladheid veroorzaakte twee ongeval'en in Axel De 60-jarige mevr. S. van de Bui tenweg te Axel, kwam tengevolge van de gladheid op het trottoir in de Sta tionstraat ten val. Zij brak hierbij haar rechterarm. Eni ge tijd geleden, viel 'n nicht naast wonend van mevr. S. op precies dezelfde plaats, eveneens door de gladheid. Ook zij bekwam een arm- breuk. 25 JAAR BIJ DE P.Z.E.M. Op Maandag 1 December a.s. viert de heer L. Bruynooge, districtsmon teur van de P.Z.E.M. te Breskens. zijn zilveren dienstjubileum. Zeeuwsch-Vlaanderen ZONDAG 30 NOVEMBER Ned. Herv. Kerk. Aardenburg 10.30 ds. Blom; Axel 10 ds. Pennings, 2.30 ds. Scholten; Biervliet 10 ds. Wie bosch (H.D.)Breskens 10 ds. van Beusekom (H.D.), 6.30 ds. v. d. Gi-aaff; Cadzand 10 ds. ten Kate (bed. H.A.); Driewegen 7 ds. v. d. Vlugt; Groede 10 ds. Boere; Hoek 10 en 2.30 ds. ten Haaft; Hoofdplaat 10 ds. EQgendaal; Hcntenisse 10 ds. Verbeek; Hulst 10.30 ds. Homan; Nieuwvliet 10 ds. v. d. Gi-aaff; Oost burg 10 ds. Fouroier; Philippine 2.30 ds. Starrenburg; Cetranehement 10 ds. van Bork, 11.15 Thnderkerk; Sas van Gent 10 dr. Honders; Schoondij ke 10 ds. Schopenhauer; Sluis 9.30 ds. Gx-oenveld; Sluiskil 10 ds. Hon ders, 2.30 dr. Honders; St. Anna ter Muiden 11 ds. Groenveld; St. Kruis 9 ds. Blom; Terneuzen 10 ds. Schol ten, 3 ds. v. d. Vlugt, 7,30 ds. v. Iepe ren, 10 In „Bethel" dienst voor jon geren- Waterlandkerkje 10 ds. Bergs- ma (bed. H.A.); Uzendtfke 10 ds. Blomaard; Zaamslag 9.30 dhr. Hey- boer, 2.30 ds. Jansma (HJD.)Zuid- zande 10 ds. Kuijlman (bed. H.A.). Gereformeerde Kerk. Aardenburg 10 en 3 leesdienst; Axel 10 en 3 ds. Couvée; Breskens 10.30 en 3 ds. Veldhuijzen; Hoek 10 en 2.30 dienst; Oostburg 10 en 2.30 ds. van Meche- len; Terneuzen 10 en 3 ds. Pestman; Schoondijke 9.30 en 2.30 ds. Rienks; Zaamslag 9.30 en 2.30 dienst; Zoute- spui 10 en 2.30 ds. Ringnalda. Geref. Gem.: Axel 10 en 2.30 leesd.: Hoek 9.30 en 2 leesd.; Oostburg 10 en 3 leesd; Terneuzen 9.30, 2 en 6 ds Aangeenbrug. Oud Geref. Gem.: Oostburg 9.30 en 2.30 leesd; Terneuzen 9.30, 2 en 6 ds de Reuver. Vrijje Evangelische Gem.: Breskens 9.30 ds Praas; Cadzand 6.30 ds Pr aas; Nieuwvliet 10 ds v. d. Vrie; Retran- chement 2.30 ds v. d. Vrie. Evang. Luth. Kerk: Groede 10 da. Stol.. Doopsgez. Gem: Aardenburg 10.15 ds Vis. Vergadering der Gelovigen: Breskens 10 en 5.30 dienst Geref. Kerk (Art, 31): Terneuzen 10 en 3 ds Drost Chr. Geref. Kerk: Zaamslag 9.30 2.30 ds v. Leeuwen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. By spoedgevallen is te Terneuzen te bereiken de heer C. V. de Koek, arts, Markt 25. Telefoon 2303. Te Bij het punt straatverlichting vroeg de heer Krietemeyer (A.R.) of het niet mogeljjk was meer eenheid in het systeem te brengen. Op het ogen blik wordt er gewerkt met natrium-, T.L.- en kwiklicht. Ook zag de heer Krietemeyer de lichtmasten langs de Paul Krugerstraat liever op het trot toir, dan in het keirabat geplaatst. De heer Marys pleitte voor uitbrei ding van de verlichting in enkele duistere stadsdelen en gaf overigens, evenals de heer van Poelje (PvdA), zyn vreugde te kennen over de voor gestelde verbeteringen. Deze laatste spreker zou de mocierne T.L.-verlich- ting gaarne ook uitgebreid zien tot de Badhuisstraat. De heer Andries- sen (PvdA) pleitte voor plaatsing van enige lantaarns bij de noodwo ningen aan de Singel. De voorzitter, burgemeester mr. B. Koiff, gaf bij de beantwoording van deze opmerkingen een uiteen zetting van het systeem, dat aan de verlichting van de belangrijkste ver- keersadei-s in de stad ten grondslag ligt. Eerste klasse-verlichting krygt de grote invalsweg van de Rijksweg over de Prins Hendrikweg en de Paul Krugerstraat tot het toekomstige stadscentrum, de Nieuwe Markt, met een aftakking over de Prins Hen drikweg naar het Stationsplein. Op een tweede plan maar toch ook belangrijk moet men de toegang langs de Koudekerkseweg zien, met in aansluiting daarop Badhuisstraat, Walstraat, Spuistraat, Bonedijke- straat. Brouwenaarstraat, Presidenl Rooseveltlaan en t.z.t. wellicht ook de Bloemenlaan en de Ixïslaan. Deze straten vormen als het ware een ceintuurbaan. Spreker was bereid nog eens te bezien of de verlichting van de Badhuisstraat misschien nog iets verbeterd kan worden. Wat de lichtmasten in de Paul Krugerstraat beti-eft. wees de burge meester er op, dat plaatsing in het keirabat uit verkeerstechnische over wegingen wellicht voorkeur verdient. Er wordt echter nog gewacht op een advies van de commissaris van poli tie. Verlichting van de Nieuwe Vlis- singseweg (een buitenweg zonder be bouwing) achtte de burgemeester niet direct nodig. Nadat nog enkele opmerkingen wa ren gemaakt, werd het voorstel aan vaard, waarbij de beslissing over de plaatsing van de lichtmasten aan B. en W. werd overgelaten. DE COMPOSTERINGS INSTALLATIE. Ook op het voorstel tot verbetering van de composteringsinstallatie werd enige tijd gediscussieerd, waar bij door de heren Post (PvdA) en Krietemeyer (AR) werd geïnfor meerd ot met name de voorzieningen, welke nu door de Arbeidsinspectie worden gevi-aagd, niet eerder beke ken hadden moeten worden. De heer Post vroeg zich af of de oorspronke lijke opzet niet wat te schriel is ge weest en stelde ten slotte de vraag of het alsnog niet verstandiger zou zijn te besluiten in plaats van de aan wezige nissenhut een meer perma nent gebouwtje te zetten. De heex Krietemeyer vond de kosten voor de isolatie van dit gebouwtje nog al hoog: 27.000 voor 1500 vierk. meter. Wanneer men by ,JDe Schelde", waar het werk toch ook wel eens lawaai vei'oorzaakt, op deze basis zou gaan isoleren, zouden daarvoor millioenen geïnvesteerd moeten worden, aldus spreker. Burgemeester Kolff wees er op, dat men met de eisen van de Arbeidsin spectie in den regel niet van te vo ren weet, waaraan men precies toe is. Spreker erkende, dat de kosten hoog zyn en deeide mede, dat B. en W. nog eens wilden overwegen of uit 't thans gevraagde crediet niet be ter een nieuw gebouwtje kan worden gezet.. In dat geval blijft het bedrag van 80.000 dus gehandhaafd, maar zullen B. en W. met een nadere spe cificatie bij de raad komen. Verwacht mag worden dat de comnostprijzen gunstig zullen zijn. B. en W. zijn wel wat teleurge steld over het feit, dat de Vuil-Af- voer-Mij., die toch over een pot van 10 millioen voor dit doel beschikt, niet verder heeft willen gaan dan een lening op inderdaad billijke con dities. Ook is het jammer, dat, on danks de primeur van Vlissingen op dit gebied, de proefinstallatie in Schiedam komt. Het college zal overigens proberen nog iets los te krijgen uit een ander potje, nl. uit een fonds van één millioen, waarover de zg. Stichting Compost beschikt. Het voorstel werd tenslotte aan vaard. DE BOEKERIJ VAN UYE PIETERSE. Het voorstel inzake het legaat van Uye Pietersc ontlokte aan mei. van Heulc PvdA i en de heer Ventevogel (CH) woorden van erkentelijkheid voor de belangrijke aanwinst, welke Vlissingen alaus krijgt. De burge meester sloot zich hierbij aan en lichtte nog toe, dat de boekerij, wel ke in de O.L.B. wordt ondergebracht, tal van belangrijke werken op histo risch en cultuurhistorisch gebied be vat. Spreker was ook mevr. van Uye Pieterse dankbaar voor de betoonde medewerking. REINIGINGSDIENST De voorstellen inzake de aanschaf fing van materieel voor de reini gingsdienst en de brandweer gaven nog aanleiding tot enkele opmerkin gen, met name over dc vraag of men b|j de reinigingsdienst voldoende in staat is te beoordelen of het materiaal werkelijk zal voldoen. De voorz. gaf toe, dal in het jongste verleden emge teleurstellende ervaringen zijn opge daan, met name met de kolkenzui- ger, doch had het vertrouwen dat het met de nieuwe rioolzuigwagen wel zal gaan. De wethouder en de directeur van gemeentewerken hebben hem zien werken. Op een vraag over het vervaardigen van handwagens in eigen beheer, ant woordde wethouder Poppe, dat men toch niet mag denken, aat men bn de reinigingsdienst niets kan. Er is aaar in eigen beheer reeds veel ten voor dele van de gemeente tot stand ge bracht. Maar men spreekt al te ge makkelijk alleen maar over iets, aat niet is gelukt. Ook deze voorstellen werden aan vaard. Wat de brandweerauto betreft, zal eerst nog worden nagegaan of het chassis het plaatsen van de nieuwe motor wel waard is. Ten slotte werden eveneens aan vaard de voorstellen tot het door trekken van het rijwiel- en voetpad langs de Prins Hendrikweg bij de Keersluisbrug en een aantal voorstel len inzake grondtransacties, het slo pen van enige bunkers, het beplanten van de Nieuwe Markt, onderwijsaan- gelegenheden en de verhuur van het Beeldenhuis. VAN "TOT WIN IJPE" Advertentie Wij Sinterklazen" weten wel..., ook voor cadeaux naar Lange Kerkstraat 42 Oostburg, Aardenburg en Eede is te bereiken de heer A. Kesteloo, arts et Aardenburg. Telefoon 63. Te Bres kens, Groeae en Schoondijke is te be reiken de heer M. W. Jongsma, arts te Groede. Telefoon 2. Apotheek Terneuzen: Apotheek M. B. M. Hamann, Noordstraat 69. Te lefoon 2060 Centrum Kraamzorg W. Z.-VL: Te bereiken is zr. De Graag te Groede. Telefoon 52. Dierenartsen: Te bereiken is de heer D. Haak te Groede. Telefoon 8. De Buurtvereniging Margriet te Bieze- linge heeft besloten einde Januari een feestavond te geven. De Unie-collecte heeft in het rayon Duivendijke, Eikerzee en Ellemeet f 470.75 opgebracht. Tot ouderling van de Gereformeerde Kerk te Kapelle werd gekozen de heer H. Zegers cn tot diaken de heer M. C. Duynhouwer. De Klaprooscollecte heeft te Wemeldin ge opgebracht f 44.33. Te Wilhelminadorp werd de heer C. Goossen tot ouderling der Ned- Herv. kerk gekozen. Tot ouderling in de Geref. kerk te Kamperland werden gekozen de heren 1. Noordhoek en S. de Looff, in de vacatures J. Karreman en M. de Kam. In de vacature A Leendertse werd tot diaken gekozen de heer J. de Visser. De collecte ten bate van de blinden hulp „De Fakkels Bijeen". leverde in Kamperland f 49.92 op. Het kruideniersdiploma werd behaald door mej. E. van Buyten te Hengstdijk. Te Wageningen slaagde de heer L. Kindt uit Stoppeldijk voor het examen ter •erkrijging van het diploma landbouw werktuigen en tractoren. Als gevonden voorwerpen zijn te Zaamslag in het bureau van politie ge- deponeeerd: twee muntbiljetten, een man telceintuur en een haarstrik. In de Geref. kerk te Kruiningen werd tot ouderling gekozen de beer J. de Kok en tot diaken de heer J. Maas Cz. Te St. Jansteen kwam mej. T. met haar bromfiets zo ernstig te val len, dat doktershulp ingeroepen moest worden. De. heren P. C. L. Crflnen en J. Re- nes. leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlissingen, slaagden voor het examen van derde stuurman. In het raadsverslag van St. Phlllpsland werd gemeld, dat de rekening 1950 sloot met een batig saldo van f 13.689.03. Dit moet zijn f 13589.03. De pas opgerichte afdeling van de WV te Aardenburg geeft Dinsdag een propaganda-filmavond tijdens de algeme ne vergadering. Vertoond zal worden de film „Walcheren, verdronken Land"., Voor het examen radiotechnicus te Hilversum slaagde de heer M van Iwaar den te Aardenburg. —De collecte voor de zending In de Nea. Herv. kerk te Grijpskerke gehouden, bracht f 160.op. Van de oogstcollecte was de opbrengst f 210.—. De Klaprooscollecte heeft in Hoede- kenskerke f 44.47 opgebracht Te Arnhem behaalde de heer G. Quaak uit Stavenlsse het diploma voor jacht opziener. Op Woensdag 10 December a-s. zal in hotel Goedegebuure te Stavenlsse op Initiatief van het Roce Kruis de docu mentair film Dr Ehrlichs geheimzinnige kogel" worden vertoond. Des middags worden de kinderen op een filmvoorstel ling onthaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 19