PR0VIHCIA1E ZEEUWSE COURANT P. z. c. Middenstand op Schouwen weet van aan pakken ST. NICOLAAS- ACTIE Magistraat van Bruinisse maakte moeilijke tijden mee Koekplanken waren dikwijls fraaie werkstukken EDITIE SCHOUWEN 195e Jaargang No. 281 SPECIALE SINT NICOLAAS-EDITIE VOOR SCHOUW EN-DU IV ELAND Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W de Pagter Hoofdred. G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.4S p kw.. fr. p p. f 5 70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 28 Nov. 1952 ADVERTENTIEPRIJS Z. ct per mm Minimum p advertenUt t tng mededelingen drlcnveai tarlel. Kleine advertenties (max R regels) van 1—5 regels f 1 - Iedere regel meet 20 cent „Brieven ol adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P Z C. Middelburg Bur. Vlisslngen Walstr 58—60. telel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51. telef. 3841. i Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b g.g 2228) Oostburg. Finlandstraat 2. telef 18. Terneuzen, Brouwerljstr. 2 Zlerlk7.ee. N Bogerdstr C 160 te 1*^26 „HET ACTIEVE EILAND'' Winkelweken geven blijk van een gezonde activiteit „HET VERGETEN EILAND"Langzamerhand heeft deze uitdruk king voor Schouwen-Duiveland hurgprrecht verkregen, maar toch bevat zij slechts een halve waarheid. Want zij vertelt immers alleen dat het eiland vergeten werd en wordt, doch meldt niéts van de activiteiten der bewoners zelf! En wanneer men regelmatig met Schouwen-Duiveland in contact komt, heeft men eerder de neiging om te spreken van „het actieve eiland" dan van het vergetenDaar is bijvoorbeeld de midden stand, die alles op alles zet zowel in de stad als op hel platteland om de bewoners van Schouwen-Duiveland precies hetzelfde te bieden als zaken van de grote stad. Men wil tevens voorkomen, dat men in lange stoeten naar Rotterdam en soortgelijke plaatsen trekt om daar inkopen te doen. „Ook wy kunnen U helpen" is het devies! Van dit streven zijn de winkelwe ken, die ook thans weer in verschei dene plaatsen van het eiland worden gehouden, een prachtig voorbeeld: de plaatselijke middenstanders werken samen, werken nauw samen zelfs om de belangen van de consument te die nen, terwijl zy daardoor tevens de aandacht op hun zaken vestigen. Met twee vooraanstaande middenstanders van het eiland spraken wij dezer da gen over de mogelijkheden van de middenstand op het platteland van Schouwen-Duiveland en beiden wa ren er van overtuigd, dat men de zelfde service kan bieden, dezelfde kwaliteit en dezelfde prijzen als el ders. IN RENÈSSE. De heer J. H. Borgmeijer, secreta ris van de middenstandsvereniging te Renesse, wees er op,' dat zijn dorp tengevolge van 't uitgebreide vreem delingen verkeer een sterk ontwik kelde middenstand heeft. „Wy moeten er voor zorgen, dat we de gasten alles kunnen bieden, waarom zij vragen", zo zei hy. „Maar we zyn er niet alleen voor de vreem deling, maar ook voor de eigen dor peling. En daarom organiseren we hier een winkelweek: we willen be- wyzen, dat het platteland niet voor de stad op dit terrein behoeft onder te doen". De heer Borgmeijer ziet van dit alles niet uitsluitend de strikt zake lijke zijde, maar heeft eveneens oog voor de ideële kant van de zaak „Ook de ontwikkeling van de dorps bevolking is hier min of meer mee gemoeid", zo zeide hg. „Wij- kunnen aan deze ontwikkeling medew.erken door te zorgen voor goede en smaak volle goederen. Nog teveel heerst er bij de dorpelingen de opvatting, dat het pas deugt, wanneer het uit de stad komt". De heer Borgmeijer zou graag ook in de zomer een winkelweek zien „maar dan eisen de vreemdelingen ons zo volledig op, dat niemand eigenlijk tijd heeft om iets goeds in elkaar te zetten. Daardoor zijn we er helaas nog niet aan toe gekomen BROUWERSHAVEN. De heer P. de Moor uit Brouwers haven, die voorzitter is van de mid denstandsvereniging aldaar, vertelde ons, dat men hier de winkelweek juist in dit seizoen organiseert, om dat de Sint Nicolaasdrukte daartoe uitstekend gelegenheid geeft. Win kelweken zijn in Brouwershaven de laatste jaren een soort traditie ge worden „en we zien er resultaten van", aldus de heer De Moor. „Met name de textielzaken en de winkels, waar men speelgoederen verkoopt, kunnen vaststellen, dat er meer in eigen plaats wordt gekocht!" Het valt overigens niet mee om elk jaar met nieuwe attracties te ko men. Zo zal men dit jaar met muziek langs de verlichte zaken van Brou wershaven trekken, waarbij dan elke deelnemende winkelier voor zyn win keldeur gewogen zal worden. En nu gaat het er maar om het totale Brou- wershavense-zakenlieden-gewicht vast te stellen Over de medewerking van de mid denstanders had de heer De Moor niet te klagen: „Vrijwel iedereen doet mee, omdat ze het belang ervan inzien. Nu proberen we maar het pu bliek enthousiast te makenen te laten blijven!" Ziehier de meningen van twee voor aanstaande middenstanders. Zij staan niet alleen in hun opvattingen, maar worden gesteund door hun collega's in Renesse, Brouwershaven en in vele andere plaatsen van het eiland. Ook Nieuwerkerk bijvoorbeeld krggt zijn winkelweek en ook hier worden vele activiteiten ten toon gespreid. Uit dit alles blykt, dat men er be ter aan doet te spreken over „het actieve eiland", wanneer men het over Schouwen-Duiveland heeft Want men weet er van aanpakken Geen koekvergulden in 1852 leZierikzee. Aan het koekvergulden wordt te genwoordig niets meer gedaan het gebruik is uitgestorven. Ouderen weten nog, hoe hnn grootouders wis ten te vertellen van verguldparttyen, zoals Hildetbrand ze in zjjn „Camera Obscura" beschreef. Het is dezer dagen juist een eeuw geleden, dat in Zierikzee een eind ge maakt werd aan het koekvergulden omdat de volksgezondheid dit nood zakelijk maakte. De plaatselijke com missie van geneeskundig toezicht, zo werd bekend gemaakt, was tot de ontdekking gekomen, dat voor het vergulden van St. Nicolaasgebak een koperhoudend mengsel werd ge bruikt, terwijl bovendien voor net kleuren van suikerwaren dikwijls in grediënten werden gebruikt, die even als het verguldsel schadelijk waren voor de gezondheid. Het klatergoud werd dus uitgeban nen, omdat het voor de volksgezond heid schadelijk was. Voortaan kende men in Zierikzee geen vergulde drie masters meer of jonkers met gouden schoenen, geen deerns meer met gul den harten of katten met gouden na gels, geen karossen meer met gouden wielen of buizen met zilveren daken. Toch is er nog altijd iets van het klatergoud overgebleven. In de hui zen komt immers Sint Nicolaas, wiens staf meestal een fraaie gou den krul heeft en wiens kleed dik wijls is versierd met gouden orna menten KUNST MET SYMBOLEN Oude betekenis der koeken ging verloren de vrijer" is gebleven KENNEN WIJ TEGENWOORDIG de speculaaspop als de pretentieloze ,",vryer", welke slechts ter tafel komt als een der vele snoeperyen op de Sint Nicolaasavond, de historie van deze smakelijke koek leert ons dat haar geboorte moet hebben plaatsgevonden voor het begin van onze jaar telling. Reeds de Friezen kenden koeken van dergelijke vorm, zy het dan ook, dat zy niet van speculaas, maar eenvoudig van brood waren gebakken. Het waren de offerkoeken, die de oorspronkelijke dierenoffers gingen ver vangen. Om deze offers toch het uiterlijk te geven van de dieren, die vroeger de goden werden aangeboden, sneed men de gewenste figuren (schaap, os, enz.) uit in hout, waarna met deze matrijzen het deeg in de juiste vorm werd gedrukt. Lang dus voor Laurens Janszoon Coster de boekdrukkunst heet te hebben uitgevonden, maakten zijn voorvaderen al gebruik van de houten stempels, waarmee dan weliswaar geen letters, maar toch gehele voorstellingen in brooddeeg inplaats van In boeken werden afgedrukt! Er zijn van die oude koekplanken enkele teruggevonden uit de veertien de en latere eeuwen. Helaas is er echter veel materiaal verloren gegaan; het hout is weggerot of vrijwel door de houtworm opgegeten. In oude ge schriften is evenwel nu en dan sprake van deze baksels en aan de hand daarvan heeft men de oorsprong kunnen reconstrueren. De gevaarlijke plekken in ons wegennet. De A.N.W.B. heeft de minister van verkeer en waterstaat gevraagd, de bedragen welke voor onderhoud en verbetering van de wegen in de be groting zijn opgenomen, te verhogen met een aparte post, opdat er einde lijk geld beschikbaar komt om op korte termijn de zogenaamde „black spots" (zwarte plekken) in ons we gennet die punten, die steeds op nieuw aanleiding geven tot ernstige verkeersongevallen met kracht te verbeteren. Er zijn bijvoorbeeld brieven terug gevonden van Heinrich von Nordlin- gen en Margaretha Ebner, waaruit blijkt dat omstreeks 13301350 ho ningkoeken gewisseld werden. In de kloosters was dit zeer in zwang. Er bestond toendertrjd een Lebzelter- en peperkoekengilde, waarbij het snij den van een koekvorm exameneis was voor het behalen van de meester- Roekebakkerstitel. De planken kwa men van de es en van de perenboom De prachtigste figuren werden uit eindelijk in de stempels gesneden. Ware kunstenaars beoefenden het vak. Opvallend is de liefde voor het détail omstreeks de zeventiende eeuw. Gelukkig zijn ons enkele voor beelden van dit ambacht bewaard gebleven en kan ons oog zich nog eenmaal verlustigen aan de symbo lische schoonheid dier oude specu- laasvormen. Want het symbool vier de hoogtij in die eeuwen. Vrouwen werden afgebeeld met een vogel op de hand, welke als een ware valk jacht moest maken op de minnaar. De wandelstok van de vrijer ver beeldt volgens deskundigen de speer van Donar en daarmede de krijgs haftigheid of de moed van de drager Een vos, welke op de hierbij afge beelde koekplank is aangetroffen, symboliseert de wijsheid, enzovoorts. DE OUDE BETEKENIS der koe ken is als het deeg langzamer hand gewijzigd. De offerkoeken van brood werden honingkoeken en pe perkoeken, die niet meer aan de go den doch aan de mensen werden ge schonken. De dierenfiguren veran derden in mannen en vrouwen. Lang zamerhand werd deze koek een sym bolische vrijer voor muurbloempjes en vrijgezellen, welke betekenis voor al opgang deed bij de verbreiding van het Sint Nicolaasfeesst. een plaag- feest bij uitstek. Maar helaas dreigt deze betekenis van speculaas en taai taai tegenwoordig te vervlakken en uit te sterven. Veelal wordt zo'n fi guur gegeven om de koek en niet meer om de spotternij en dat is jam mer. Over het uiterlijk praten wij dan verder maar niet. Want met de in trede van de machine kwam ook een einde aan het kunstig ambacht der koekplanksnijders en vervaagden „vrijers" tot stijlloze speculaas- en taaipoppen zonder de versierselen en détailrijkdom van voorbije eeuwen. van de lll!l!»l!!ll!ll«kWIIIA«HIAf! wiininiwiiiiiiiiwiiiiiiiwioiiira Kindervoorstellingen te Burgh, Haam stede, Br ou» ershoven, Nieuwerkerk en Zierikzee. SCHOENMAK^ BRAND ZOEKT EEN KNECHTJE is de titel van het toneelspel in twee bedrijven, voor kin deren geschreven door Barend de Jonge, dat in Schouwen en Duiveland zal worden opgevoerd- De belevenissen van schoenmaker Brand zullen de Schouwense- en DuiveJandse jeugd ongetwijfeld veel pret bezorgen, pret, die nog verhoogd wordt door muziek in de pauze's, waarbij de kinderen alle maal mee mogen zingen! De voorstellingen worden gegeven op ZATtRDAG 27 DECEMBER a s. te BURGH—HAAMSTEDE in hotel M. C. de Koster, des morgens 9.15 uur; te BROUWERSHAVEN in hotel „Jacob Cats", des mor gens 11 uur; te NIEUWERKERK in het Verenigingsgebouw des mid dags 2 uur; te ZIERIKZEE in de Concertzaal, des namiddags 3.30 uur en zo nodig 5.15 uur. Geen kind zal deze voorstellingen willen missen. Geluk kig daarom, dat ongeveer 2500 kinderen er van kunnen genieten. Hoe krijgen zy een toegangskaart? Het antwoord op deze vraag is eenvoudig. Iedere winkelier, die meedoet aan de St. Nicolaas-actie van de P.Z.C., maakt dit kenbaar door een raambiljet in zijn etalage. Koopt men bij zo'n winkelier voor een bedrag van ten minste 1,dan ontvangt men een bon voor het be drag van de aankoop. Het bestede bedrag wordt naar beneden afgerond op hele guldens en per aankoop wor den maximaal bonnen verstrekt voor 20,Wie min stens voor 10,aan bonnen heeft, kan deze bonnen omwisselen voor een toegangskaart. Door de aan de actie deelnemende winkeliers worden bonnen afgegeven van 28 November tot en met 6 De cember. Voor het inruilen van de bonnen zie men de raambiljetten bij de deelnemende winkeliers. RUMOER IN SCHOUWEN-DUIVELAND Franse revolutie wierp haar schaduwen vooruit De Franse revolutie en alles wat daarmee gepaard ging, wierp ook op Schouwen-Duiveland haar schaduwen voorUit. Een hardnekkig gerucht uit die dagen was, dat men van Zuid Beveland uit, een inval op Schou wen-Duiveland wilde doen en dan hier na plundering van de buitenge meenten, voor zover die geen gemene zaak met de invallers zouden ma ken, op te trekken naar Zierikzee. Want in Zierikzee woonden natuurlijk de Regenten tegen wie de grieven gemunt waren. Om nu zekerheid te heb ben, op welke hulp men kon rekenen, wanneer de geruchten eens waar heid bleken te bevatten., schreef men te Zierikzee op 9 Juli 1787 een ge heime vergadering uit, waar vertegenwoordigers van ieder „gerecht" op Schouwen-Duiveland werden uitgenodigd. Zo waren vertegenwoordigd: Brouwershaven, Noordgouwe, de Vier Bannen van Duiveland en Bruinisse. Deze laatste plaats was vertegenwoordigd door de Dykgraaf en schepe- ne van Bruinisse Willem van Fraasen. Volgens de officiële gegevens bedroeg de bevolking van Noord-Brabant op 1 Januari 1952 1.289 536 zielen, hetgeen se dert de laatst gehouden volkstelling een vermeerdering betekent met 110.836. Deze heren wisten weinig van het doel der vergadering, totdat zij in een andere kamer werden toegela ten. Daar bevonden zich de burge meesters van Zierikzee: mr. D. van der Haas, Bonefacius Mogge Pous, oud burgemeester dr. J. Maquet, Bal juw G. van IJsselstein en de secreta ris mr. Jacob van den Houten met nog enkele anderen. Mr. van der Haas presideerde de vergadering en besprak de geruchten die de ronde deden „dat het seer te vresen was, dat de plaetsen waar sij mogten komen te landen, eerst sou den worden geplunderd, en vervol gens al de inwoonders met geweld gedwongen werden om samen met hen, de Stad Zierikzee indien 't mo gelijk was te overweldigen en die te plunderen en de ingezetenen van dien op een erbarmelijke wijze te moeten helpen mishandelen en ruinie ren". Het resultaat van de vergadering was voor de heren Regenten te Zie rikzee uiterst ontmoedigend. Sommi gen der afgevaardigden waren van mening, dat van de inwoners van hun jurisdictie nog „soo seer geen oproer te wachten was, wijl deselven zich nog redelijk, bedaard en stil gedroe gen", anderen daarentegen konden deze verzekering van hun ingezete nen niet geven, „sij konden soo am pel van de vreedsaamheid hunner burgers niet spreeken en geloofden eerder dat op 't minste ongenoegen of aanhitsing het dadelijk onder hun tot een formeel oproer en geweld soude uitbarsten". Maar alle afgevaardigden van buiten Zierikzee waren het eens op twee punten nl. dat Zierikzee, moch ten de gevreesde invallen en ongere geldheden werkelijk komen, „van de landsaten buyten, geen hulp of on derstand te wagten hadde," en, dat men het voorbeeld van Vlissingen zou volgen en „de zagste weg zou gaan, en aan de begeerte des volks te voldoen". Op 5 Augustus 1787 werd de Ker mis te Bruinisse, die 23 Augustus ge houden zou worden, afgelast. Een ba taljon soldaten onder generaal ma joor van Dopff zou op Duiveland in gekwartierd worden: Van dit batal jon kregen Bruinisse, Dreischor en Zonnemaire elk twee compagnieën en Sir Jansland een compagnie. Maar op 30 September kwam er bericht, dat de inkwartiering niet doorging. De soldaten werden naar Tholen ge zonden, zodat al de voorbereidingen voor de inkwartiering voor niets wa ren geweest. Inplaats van inkwartie ring kwam er in de maand Decem ber een deputatie vertegenwoordigers van Prins Willem V naar Zierikzee. Nu was Leiden in last, want te Bruinisse had men intussen niet stil gezeten en in twee requesten het af treden van de gehele Vroedschap van Bruinisse geëist. Waarschijnlijk wa ren deze requesten wel een -an de aanleidingen voor het bezoek van de heren „Commissarissen van den He- re Prince van Orange en Nassouw". RAPPORT Men besloot daarom, alvorens een bezoek aan deze Commissie te bren gen, een advies te vragen bij burge meester mr. Bonefacius Mogge Pous te Zierikzee, die immers gehuwd was met de Ambaehtsvrouwe van Brui nisse, Cornelia de Witte van Eiker zee en die uitstekend met de toe standen te Bruinisse op de hoogte was. Deze adviseerde een rapport van het voorgevallene te Bruinisse schrif telijk op te stellen en dat aan de Commissarissen voor te lezen. En zo gebeurde het. Schepenen Willem van Fraasen, Hendrik de Vroe en Mari- nus Cornelisse kweten zich van deze taak. In het rapport beklagen zij zich, over de manier, waarop het request, waarin hun aftreden wordt geëist tot stand is gekomen. Enige personen waren, toen de Kerk uitging, aan de uitgang gaan staan en hadden op dreigende toon de kerkgangers toe gevoegd: Je moet maar tekenen, dan is 't goed. Vrijwel alle burgers van Bruinisse hadden toen getekend, de een uit vrees, de ander om verder geen overlast van de opstellers te hebben, de meesten hadden niet eens geweten, waarvoor of wat zij teken den en slechts weinigen hadden in derdaad grieven tegen him wettige dorpsoverheid. Gewezen werd er op, dat er in het request ook geen feiten stonden, waarin baljuw en schepenen te kort waren geschoten. Wel was er een lijstje bijgevoegd van personen die de tegenwoordige vroedschap moesten vervangen. Daarbij hadden de opstellers van het request zich zelf niet vergeten. Op Sinterklaasavond gingen nieuw, toen het reeds donker op- enige personen bijna van huis tot huis rond de bewoners oproepen een tweede request te gaan iekenen ten huize van Bastiaan Ockerse. En deze Bastiaan Ockerse is de man, die ook by het mosseloproer een leidende rol gespeeld had. Uitvoerig werd in het rapport van de vroedschap daaraan herinnerd en Ockerse werd de voor naamste belhamel van toen genoemd. Ook nu blyken de opstellers en gveraars van het request om de tegenwoordige vroedschap aan de dijk te zetten, weer onder de mosse- laers voor te komen. In 't rapport werd aangedrongen door de schepenen om 'n grondig on derzoek naar de daden van de oproer makers in te stellen. Zg noemden de klachten over hun beleid van alle grond ontbloot. Overigens kon de vroedschap het plezier wel op want in het rapport werd voorts gemeld, „dat alle avon den, zonder zelfs de Dag des Heren te ontzien, wanneer de schemering gevallen was een troep van 25 30 jongens door de straten trekt, meest kinderen nog, die met woest ge schreeuw, hier en daar met stokken op deuren en banken slaat, zelfs worden hier en daar met kleine steen tjes, de ruiten uitgegooid. Ouderen van 18 en 20 jaar, en ouder, zetten deze kinderen daartoe aan en stook ten hen op, door „duyten" aan te bieden en uit te delen". Hoe de afloop voor de heren Sche penen is geweest, is niet meer na te gaan. De oproermakers, hebben in elk geval niet hun zin gekregen. Het college is niet afgezet, want nog eni ge jaren daarna vinden wij telkens him namen nog onder de ambtelijke stukken. S.AJ,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1